DE CIRCUSBARON De Bataven hadden gunstig jaar Bartali zegt de wielersport vaarwel Reglement voor het damspel Gerard Maarse in vorm bij wedstrijden te Eskilstuna Onze Damrubriek m m m 'M m i ■M" Wfr m M W, mm m JP m W- h.: m W> SI m m m m m Wie fa, de daden. WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 DE IJEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Voordat de jaarvergadering van De terwijk. 14 Aug. Trialmeet met DES en Bataven werd gehouden verzamelden zich 65 leden in de kapel van de Zusters Carmelitessen aan de Oude Vest, waar de H. Mis werd opgedragen door de Geestelijk Adviseur, rector L.P.M. Ves- ter, bij gelegenheid van de opening van het verenigingsjaar 1955. In zijn boeiende toespraak wees Rec tor Vester erop, dat het Epistel van de Zondag bijzonder van toepassing was op de atletiekvereniging De Bataven. Ook wij hebben, net als St. Paulus, de sport lief. en we doen er alles voor om hierin iets te bereiken. Spr. wees dan op het belang van de mental-training en zeide, dat één zinsnede uit het Epistel van uit zonderlijk belang was, n.l. ik beuk mijn eigen lichaam en breng het onder be dwang. Want hieruit blijkt, dat de geest moet overwinnen en dat het lichaam dienstbaar moet zijn aan de geest. Na verder een uitleg te hebben gegeven over het Epistel, waarin spr. in korte trekken de geschiedenis van het Joodse volk releveerde, wees Rector Vester erop dat wij niet God alles alleen moeten la ten doen, maar dat we moeten breken met de sloomheid en zelf de mentaltrai ning voor de eeuwigheid krachtig ter hand moeten nemen. Als we vopr onze sport met slechts een tijdelijk resultaat zoveel over hebben, des te meer zullen we alle krachten moeten inspannen voor het eeuwig doel van de mens. Na verder de aandacht gevestigd te hebben op de komende Vasten, waarin het niet gaat om wat minder eten, maar dat het erom gaat, door de versterving te bereiken, dat het lichaam in deze tijd moet leren, dat de geest prevaleert, zei Rector Ves ter nog, dat mensen, waarbij het lichaam de boventoon gaat voeren, eigenlijk tot de toestand van een beest vervallen. Hij drukte allen op het hart de Vasten wer kelijk als een ernstige zaak op te nemen. Onder de H. Mis communiceerden allen. Inmiddels stond in het Leonardushuis aan de Haagweg het ontbijt gereed en 't duurde niet lang, of aan de tafel werd alle eer bewezen. Te ca kwart over elf kon een aanvang worden gemaakt met de algemene leden vergadering. In zijn openingswoord zei- de de voorzitter, de heer P. L. J. v. d. Geest, dat we nu bij elkaar waren om de zaken in de vereniging serieus te bezien en sprak de wens uit, dat er een vrucht bare gedachtenwisseling zou worden ge voerd. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H.Mentink. kon worden opge maakt, dat De Bataven in 1954 2 belang rijke winstpunten hadden geboekt, n.l. een enthousiaste medewerking van de le den aan alle gebeurtenissen en de vor ming van sterke groepen C-jongens en C-meisjes, die straks de kleuren van de vereniging hoog moeten houden. De se- niorenploegen daarentegen, zowel bij de dames als bij de heren konden wel wat versterking gebruiken. Alle gebeurtenis sen in de vereniging passeerden nog maals de revue, terwijl ook de contacten met verschillende instanties werden be sproken, waarbij vooral bijzonder gewag werd gemaakt van de uitstekende mede werking van de katholieke pers, waar door de vereniging een grote bekendheid krijgt. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, t.w. de "dames M. Schroder en A. Vuurpijl en de heer H. Mentink herkozen. De prestatiebeker voor de dames werd toegekend aan mej. M. Sandvos voor de 80 m. horden in 13.4 sec. Dezelfde beker voor de heren werd nog even aangehouden. De beker van verdienste kwam in het bezit van de heer P. Reizevoort. Het jaarprogramma van 1955 is zeer attractief. Het volgende programma werd door de voorzitter bekend gemaakt: 20 Februari: Vastenavondviering. 27 Februari: Nationale Bosloop. 2-3 April: Weekend voor de dames en de heren. 15 Mei: Herdenking 24-jarig bestaan. Dual- meet met Olympus. 28 Mei: Dualmeet met AV '40 uit Delft. 19 Juni: Trialmeet met Blauw Zwart en MSV. 3 Juli: Inter regionale wedstrijden voor R.K.-athle- tiekverenigingen. 17 Juli: Autobustocht met dualmeet tegen Taxandria in Ois- TAFELTENNIS PROVINCIAAL TOURNOOI VAN „STEEDS VOORUIT" Door de tafeltennisclub „Steeds Voor uit" te Warmond was een z.g. C-tournooi georganiseerd, waarvan de deelname be perkt was tot de provincie Zuid-Holland. Dat voor deze sport ook in deze provin cie grote belangstelling bestaat, bleek wel uit het feit, dat niet minder dan 150 personen aan dit tournooi hebben deel genomen. De wedstrijden werden gehou den in het gemeentelijk gymnastieklo kaal. De heren H. Derriks en de bonds- gedelegeerde, de heer Peters vormden de wedstrijdcommissie. Voor de liefhebbers viel er van prachtig spel te genieten en aan spanning ontbrak het geenszins. Het resultaat was als volgt: Heren: le klas: 1. G. Bakker, Sleutels. 2. A. Hogenboom, Treffers. 2e klas: 1. S. Bronsgeest, Wibo. 2. Th. v. d. Meer, Treffers. 3e klas: 1. P. .Timan, Seinpost. 2. J. v. Eeckhout, Sett. Dames: le en 2e klas: 1. J. Heemskerk, Treffers. 2. H. Kemp, Kitno. 3e en 4e klas: 1. C. Quirooy, PTT. 2. L. Bakker. Steeds Vooruit. De finale voor de 4e klas heren wordt a.s. Donderdag gespeeld in het clublokaal van BAT te Leiden, waarbij de heren E. Wong (BAT) en v. d. Toorn lATTC) de degen zullen kruisen. Shell te Vlaardingen. 28 Aug. Regionale athletiekwedstrijden. 3-4 September: On derlinge meerkampen. 29 October: Na tionale Singelloop. Bovendien zijn er besprekingen gaande om met Blauw Zwart (W'naar) en MSV (Noordwijk) een drietal demonstratie wedstrijden te organiseren in de plaatsen Voorschoten, Wassenaar en Noordwijker- hout. In de commissie ter voorbereiding van het 25-jarig bestaan in Mei 1956 werden vervolgens benoemd de dames M. Schro der en M. Sandvos en de heren P. Stik- kelman en H. Mentink. In de technische commissie werd als 4e lid benoemd de heer J. Schoo. Na de rondvraag, waarin verschillende leden nog het woord vroegen, kon de voorzitter deze bijzonder geslaagde och tend, waarin het startsein werd gegeven voor het nieuwe verenigingsjaar met de christelijke groet sluiten en we hopen van harte dat De Bataven als enige ka tholieke atletiekvereniging in deze stad met hun zeer omvangrijke programma veel suces zullen boeken. KLAVERJASSEN COMPETITIE LEIDSE BEDRIJVEN De uitslagen van de afgelopen week luiden: Afd. IA: T D 1—Zaalberg 1 7—5. Gr.noord 1Oosthoek 1 8'/£3 y2. DSB 1 SLF 1 7. MDS 1—Beuth 1 6—6. Afd. IB: T D 2—DSB 2 6—6. Krantz 1DJM 1 8K—3J4- LBF 2—PVH 1 6—6. AWS 1—MDH 1 6—6. SLF 2—DKB 1 7—5. DJM 1—Gr.noord 2 6—6. Afd. 2A: DKB 2—MDS 2 5—7. Krantz 2—DSB 3 8—4. Gr.noord 3—LMF 1 7—5. De Waard 1—T D 4 6^—5^. SLF 3— ODR 2 7—5. Afd. 2B: T D 5—Gr.noord 4 3]4—8JA MDS 3—DSB 4 5]/2—6U. LBF 3—DSB 5 7—5. WIELRENNEN „Ik houd op met wielrennen en ik wil over de wielersport ook niets meer ho ren". Dat verklaart de populaire Ita liaanse renner Gino Bartali in een arti kel, dat gepubliceerd werd door het weekblad „Tempo". „Ik zal niet meer in wedstrijden uitkomen en er is abso luut niemand, die mij op dit besluit kan doen terugkomen", zegt hij verder. „Deze keer is het mij ernst". Bartali voert als voornaamste argument aan, dat hij zich met zijn veertig jaren niet onder de nog actieve, specifieke „veteranen" Wil scha ren. Hij wil zich, meer dan tot dusver mogelijk was, wijden aan zijn plichten als huisvader. Bartali richt ook een „af scheidswoord" tot zijn collega's, in het bijzonder aan het adres van zijn grote rivaal Fausto Coppi, die hij het aller best wenst. „Ik hoop, dat je zult winnen in alle wedstrijden, waaraan je deel neemt. Als wij het samen beter hadden kunnen vinden, zouden wij ongetwijfeld nog meer aan de glorie van de Italiaanse wielersport hebben kunnen bijdragen", aldus Bartali. DE ZESDAAGSE TE GENT Gisteravond is te Gent het startsein gegeven voor de zesdaagse, waaraan o.m. door het Nederlandse koppel Schulte Peters wordt deelgenomen. Na de sprints van 23 uur luidde de stand: 1. Ockers Van Steenbergen (Belg.) 27 punten; 2. Van DaeleDe Beukelaere (Belg.) 13 punten; 3. BruylandDe Corte (Belg.) 8 punten; op 1 ronde: 4. Plattner—von Büren (Zwits.) 17 punten; 5. Patterson- Strom (Austr.) 11 punten; 6. Schulte Peters (Ned.) 6 punten. 8 4 Het Eindspel. Art. 16 Als in een eindspel wederzijds drie maal achter elkaar dezelfde zetten zijn gedaan, of een voorgaande stand twee maal is teruggekeerd, wordt het spel voor remise gehouden. Art. 17. Zodra een spel komt te staan met drie dammen tegen één dam, mogen er met inachtneming evenwel van Art. 16 nog tien zetten gedaan worden of zo de speler met één dam de lange lijn bezet, slechts 3 waarbij de bezitter van één dam begint te tellen. Is er daarna geen beslissing, dan is het. spel remise, tenzij de speler met 3 dammen onmiddellijk kan aantonen, dat er winst in zit in zijn spel. In dit geval moet het afspel wor den toegestaan. Art 18. Als een speler een dam en twee schij ven heeft, of twee dammen en een schijf, Broekman werd derde op de 3000 meter Bij de internationale avondwedstrij den te Eskilstuna, bij goed weer en vijf graden vorst heeft Gerard Maarse een prachtige 500 meter gereden. In zijn se rie kwam hij tegen de Zweed Mad Nils- son uit en indien onze landgenoot in de laatste binnenbocht niet een misstreek had gemaakt zou hij waarschijnlijk zijn persoonlijk record van 42,9 sec. de snelste tijd ooit door een Nederlander op de korte afstand genoteerd hebben verbeterd. Nu kwam hij op 43,2 sec. Kees Broekman reed weer een zwakke 500 meter en noteerde de slechste tijd van het vijftal. Wim de Graaf kwam op 45.6 sec. een evenaring van zijn per soonlijk record van twee jaar geleden te Gjoevik. De 500 meter werd gewon nen door de Zweedse sprinter Bengt Malmsten met 42,5 sec, een nieuw Zweeds record. Op de 3000 meter werd Sigge Ericsson eerste in 4 min.'52,3 sec, een nieuw baan record. Kees Broekman reed als laatste, toen er wat mist op de baan stond. Hij WATERPOLO SLEUTELSTAD—H Z. EN P.C. 4—3 In een snelle en enthousiaste wed strijd hebben onze stadgenoten een o.i. verdiende overwinning weten te behalen Reeds dadelijk werd er fel „geknokt" en vrij spoedig moest keeper Binnenkamp zwichten voor een verrassend schot (01). De thuisclub trachtte het spel te verplaatsen, maar schoten van v. Berkel en v. Zijl troffen slechts het houtwerk totdat ook een onverwachts schot van P. Bekkering succes had (11). Na weder zijdse aanvallen wist v. Zijl zich handig vrij te maken, waardoor Sleutelstad op 21 kwam te staan. H.Z. en P.C. kwam daarna fel op zetten, maar keeper Bin nenkamp verdedigde zijn doel fraai, zo dat doelpunten uitbleven. Een goede combinatie tussen de gebrs. Bekkering zorgde zelfs voor 31. Dit was HZ en PC te bar, maar weer wist Binnenkamp te redden, totdat een tweede schot hem noodlottig werd (32). Bijna direct na rust ging P. Bekkering naar de kant en na vele aanvallen kon de tegenpartij gelijkmaken (33). Uiterst fel streden beide ploegen voor de over winning en nogmaals verrichtte keeper Binnenkamp fraai werk totdat v. Zijl er tussen uittrok, de bal goéd kreeg aange geven en fraai inschoot (43). Een zwa re, maar verdiende overwinning. noteerde 5 min. 0,6 sec. en bezette met deze prestatie de derde plaats achter Ericsson en Stroem. Gerard Maarse beterde zijn persoonlijk record van twee jaar geleden toen hij in Davos oi Januari 2,4 sec. liet afdrukken. Nu liet hij 5 min. 1,1 sec. noteren. Hij werd met deze prestatie vierde. Wim de Graaff werd achtste met 5 min. 6 sec. en Van 't Oever had 0,1 sec. langer no dig dan de Graaff. Paping verbeterde ook zijn persoonlijk record en bracht het op 5 min. 8.6 sec. Na de eerste avond had Sigge Ericsson de leiding, gevolgd door Gerard Maarse. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Malmsten (Zw) 42,5 sec.; 2 Maarse (Ned.) 43,2 sec.; 3. Stroem (Zw.) 44,1 sec.; 4. Ozaki (Japan) 44,5 sec.; 5. Ericsson (Zw.) 44,6 sec.; 6. Fil ling (Zw.) 44,9 sec.; 11. De Graaff (Ned.) en Eng (Zw.) 45,6; 14. Asazakas (Japan) en Van 't Oever (Ned.) 46,2; 17. Paping (Ned.) 46,4; 18. Broekman (Ned.) 46,9. 3000 meter: 1. Ericsson (Zw.) 4 min. 52,3 sec.; 2. Stroem (Zw.) 4.59,6; 3. Broekman (Ned.) 5.00.6; 4. Maarse (Ned.) 5.01.1; 5. Asazakas (Japan) 5.02.5; 6. Andersson (Zw) 5.03.7; 7. Offenberger (Oostenr.) 5.04.0; 8. De Graaff (Ned.) 5.06.0; 9. Van 't Oever (Ned.) 5.06.1; 10. Gomi (Japan) 5.06.8; 11. Paping (Ned.) 5.08.6. Het bondselftal, dat op Woensdag 16 Februari a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Franse eerste di visieclub Reims zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna). Achter: Wiersma (Donar), Kuys (Haarlem). Midden: Schaap ('t Gooi), Van der Hart (Fortuna), Van Schijndel (SW) aanvoerder. Voor- Dillen (PSV), Timmermans (ADO), Cor van der Gijp (Emma), Len stra (Heerenveen), De Harder (Holland Sport). Als reserves fungeren alle spelers, die tot de Nederlandse elftalclub behoren. In verband met deze ontmoeting wordt op Dinsdag 15 Februari geen centrale training gehouden. Zoals destijds gemeld zal het Neder landse B-elftal Woensdag 9 Maart a.s een oefenwedstrijd spelen tegen d< Zweedse club Djurgarden. De KNVB heeft thans het Vitesse-ter- rein te Arnhem aangewezen voor deze ontmoeting. WILKES WEER IN VALENCIA Faas Wilkes is uit Rotterdam te Valen cia teruggekeerd. Gedurende zijn afwe zigheid van 45 dagen is hij vier kilo zwaarder geworden. Wilkes zei, dat hij er naar verlangde om de Valencianen te tonen, dat hij nog altijd kan voetballen. Tot grote spijt van zijn bewonderaars eindigt zijn contract met Valencia in Juni. Wilkes wil het wel verlengen, maar alleen tot het ogenblik, dat Valencia hem beslist goed kan gebruiken, en geen dag langer. Het is echter hoogst waar schijnlijk, dat Wilkes niet langer voor Valencia zal kunnen spelen als gevolg van het verbod van de Spaanse bond om buitenlanders op te stellen in Spaanse elftallen tenzij deze van Spaanse bloede zijn. Dit verbod werd in 1953 uitgevaardigd. Zij, die een contract hadden, konden hun termijn uitdienen. Wilkes zei, dat, mocht deze moeilijk heid niet overwonnen kunnen worden hij geen Franse of Italiaanse aanbiedin gen zal aanvaarden en naar Rotterdam zal terugkeren om zich daar aan zijn zaken te wijden. dan kan de tegenspeler, zo hij alleen een dam h^gft die schijf of schijven tot dam kronen, welke behandeling niet gelden zal voor een zet. Daarna wordt gespeeld als in art. 17 omschreven. Indien de speler met de enkele dam de schijf of schijven niet wil kronen en hij bij machte is om te beletten, dat zij de damlijn bereiken, dan moeten wederzijds nog tien zetten gedaan worden. Blijkt daarbij, dat de damlijn niet kan worden bereikt, dan is het spel remise. g 5. Onregelmatigheden Art. 19. Wanneer het bord verkeerd ligt, is het spel ongeldig, tenzij zulks eerst blijkt, nadat reeds meer dan vijf zetten zijn ge daan. Art. 20. Heeft een speler, inplaats van eigen stuk, een stuk van de tegenspeler opge speeld en losgelaten, of wel na een slag te veel, te weinig of verkeerde stukken van het bord genomen of zelfs een slag in het geheel niet uitgevoerd, maar een ander stuk gespeeld, of eindelijk, indien door een speler één of meer stukken verkeerdelijk van het bord worden ge nomen in al deze gevallen kan de te genspeler vorderen, dat dit zo blijft en als een gedane zet gelden zal, of wel. dat de stand geheel en al hersteld en in het eerste geval opnieuw gespeeld of in andere gevallen juist geslagen en weg genomen wordt Art. 21. Elke begane onjuistheid moet onveran derd blijven en is aan geen herstel meer onderhevig, zodra zij beantwoord is door oen tegenzet van de andere speler (be houdens de bepaling in het eerste deel van artikel 19.) Art. 22. Het is niet geoorloofd om onder het spel wenken of aanwijzingen te geven, of iets te doen, wat hinderlijk kan zijn voor speler of spelers. Alle correspondentie betreffende deze -briei< gelieve men te «enden aan W d Voort Rustoordstraat S, Nieuw -nneo DE MAANDELIKSE OPLOS WEDSTRIJD Het probleemgedeelte wijden wij deze. week geheel aan het werk van de heer Dubbeldeman uit Leiden. Het zal onze damspelende lezers wellicht niet bekend zijn, dat de heer Dubbeldeman invalide is, getroffen door lamheid aan handen en benen, zodat het begrijpelijk is, dat de problematiek voor hem een vertroosting is. Toen ik hem onlangs een bezoek bracht is mij dit dan ook ten zeerste opgevallen en ik kon mij inden ken, dat de mooie damsport voor hem een ware uitkomst is. Immers hiermede worden soms alle moeilijke ogenblikken wat vergeten. En nu de problemen. Het eerste pro bleem van deze auteur is een fraaie be werking op 'n bekend motief, dat reeds in honderden vormen is verwerkt. Wedstrijdprobleem no. 365 Auteur: J. Dubbeldeman, Leiden le publicatie r. 1 i i o W jW Zwart 15 schijven op: 2, 6/8, 10, 12, 15, 19, 21, 23, 24. 26, 30, 34 en 36. Wit 13 schijven op: 11. 16, 25, 27, 28, 31 32, 37, 39. 43. 44, 47 en 48. Het volgende fraaie product is even eens een bewerking op een bekende slot- stand, doch zeer fraai bewerkt Dit vraagstuk draagt de heer Dubbeldeman op aan zijn plaatsgenoot de heer P. v. d. Kwartel. Wij twijfelen er niet aan of deze vereerde opdracht zal wel in dank baarheid aanvaard worden.Deze auteur begint steeds meer activiteit aan de dag te leggen. Wedstrijdprobleem no. 366 Auteur: J. Dubbeldeman, Leiden, le publicatie 9 LJ 1 |P e e, H O 9 O Q i j||§ (Opgedragen aan P. v. d. Kwartel) Zwart 12 schijven op: 8. 9, 11, 14, 17, 18. 22, 23, 25, 28, 29 en 36. Wit 13 schijven op: 26, 30, 32, 34, 37, 38, 40/43. 46, 48 en 50. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen van alle ge plaatste vraagstukken over de maand Fe bruari kunnen worden ingezonden tot 10 Maart a.s. aan bovenstaand adres. UITSLAG EXTRA OPLOSWEDSTRIJD Eerst komen wy terug op pr. no. 24. Over dit probleem een ieder zal zich deze nachtmerrie nog wel herinneren is nog al wat commentaar gegeven. We kregen namelijk van enkele deelnemers de opmerking, dat 10x17 van zwart niet gedwongen was, waarom niet zullen wij in een der volgende rubrieken aantonen. De mooiste uitwerking mochten wij ont vangen van de heer J. A. J. Wortman, welke wel een pluimpje waard is. Na een zeer nauwkeurige analyse is het ons tenslotte gebleken, dat zwart toch wel de poging kan wagen om 30x17 te slaan, althans dat dan nog een zeer grote kans op remise voor hem overblijft. De heer Zuiderduin merkte echter op. dat wit op een andere wijze kan winnen door in plaats van 14x5 naar 3 te slaan. Hiervan werd een uitgebreide analyse gegeven, doch al zou deze uitwerking tenslotte een winstgang opleveren, ze zou toch veel te veel spel opleveren om van een pro bleemoplossing te mogen spreken. Ook hierop komen wij nog terug. Wij dan ken allen, die ons over probleem no. 24 opmerkingen hebben doen toekomen. Wij hebben gemeend dit probleem te moeten laten vervallen, omreden de auteursoplossing niet direct winnend, als mede bijoplosbaar is; ook daar deze op merkingen na sluitingstijd van inzenden binnen kwamen. Om deze redenen zal er ook geen ander probleem voor ge plaatst worden, zodat wij dan tot loting zijn overgegaan, met als resultaat in klasse A, dat de heer J. W. de Rooy uit Warmond als le prijswinnaar (een be ker) uit de bus gekomen is. De 2e prijs (medaille in standaard) viel ten deel aan de heer C. P. Zuiderduin uit Voorscho ten. De 3e prijs (een asbak met opstand) werd gewonnen door J. A. J. Wortman te Hazerswoude, terwijl de 4e prijs (een half jaar abonnement op „De Proble mist") aan de heer A. A. Smal ten deel is gevallen. In de klasse B viel de le prijs (beker) ten deel aan A. v. d. Putten, uit Leiden; 2e prijs (medaille in standaard) aan Joh. Tol te Leiden; 3c prijs (asbak) aan C. Zwager te Noordwijkerhout; 4e prijs (half jaar abonnement op „De Proble mist") aan W. v. Beek te Noordwijker hout. Zo zijn wij dan gekomen aan het einde van deze wedstrijd, en uit de vele brie ven, die wij mochten ontvangen, ook van niet-deelnemers, kunnen wij wel con cluderen. dat ieder vele genoeglijke uur tjes heeft gehad. Ook gingen de meeste oplossingen gepaard met lof over de vraagstukken, wat een der mooiste be loningen is voor de problemisten, die hun werk hebben afgestaan. Tenslotte een woord van dank aan al len, die hun medewerking aan deze wed strijd hebben verleend, alsmede een woord van dank aan de Redactie van de courant, voor de fraaie prijzen, die er voor beschikbaar zijn gesteld. Allfe prijs winnaars onze gelukwensen; de prijzen zullen zo spoedig mogelijk worden toe gezonden. Oorspronkelijk detective-verhaal door F J. (Wordt vervolgd) 24) Mr. Stanley zat al vol ongeduld op hem te wachten. Blij je te zien, Fielding, luidde zijn begroeting. Maak 't je gemak kelijk. De lunch is al onderweg en onze goede vriend Brooks zal wel ge merkt hebben, dat hij nu op twee personen moet rekenen. Succes ge had, Fielding? De detective maakte een afwerend gebaar. Daarover straks, Stanley. Ik moet eerst nog een paar dingen uit werken en dan moet ik vanmiddag weg. Denkelijk zal ik ook je hulp nodig hebben, Stanley. Aha, is het zóver? zei de inspec teur begrijpend. Met genoegen. Maar je gebruikt toch zeker eerst de lunch? Kijk, zei hij, toen er ge klopt werd, daar zullen we mr. Brooks hebben. Het was inderdaad de herbergier, die binnenkwam met de lunch. Hy boog ietwat treurig voor mr. Fielding, zette het blad op tafel en verdween, na de beide mannen een smakelijk eten te hebben toege wenst. Stanley glimlachte. Mr. Brooks is helaas niet in de beste stemming, merkte hij op. Ik kan het begrijpen, maar ik kan er niets aan doen Zie je, Fielding, ik ben weliswaar een stapje verder ge komen, maar ik vind het niet verant woord, al die mensen nu al hun vrij heid van beweging t^erug te geven. Je bedoelt zeker dat rapport over mr. Lonsdale, waar je het gis teravond over had, zei Fielding, ter wijl hij zich bediende. Juist, zei Stanley. Dat rap port is in vele opzichten hoogst merkwaardig. Het werpt een eigen aardig licht op de persoon van de overledene; op zijn karakter moet ik eigenlijk zeggen. Het schijnt, ging hij voort, terwijl hij een reusachtig stuk vlees op zijn bord nam, dat mr. Lonsdale jaren geleden om pre cies te zijn; tot 1904 op de beurs in Londen werkte,'en daar toen bui ten zijn schuld in grote moeilijk heden raakte. Geldelijke moeilijkheden? Die in de eerste plaats. Maar er waren ook kwesties van contrac tuele aard. De mensen, met wie hij samenwerkte, beschuldigden hem er van, dat hij in strijd met een contract had gehandeld, dat zij alle drie on dertekend hadden, en waarbij werd bepaald, dat transacties slechts gel dig waren, als zij door alle drie de ondertekenaars waren goedgekeurd. Je bedoelt: voor elke transactie opnieuw? Ja juist, zei Stanley kauwend. Nu begrijp je misschien wel, wat er gebeurd is. De transactie, waar tegen de beide deelgenoten in verzet kwamen, was een geweldig verlies ^geworden, en nu bedankten zij er voor, om voor hun deel voor de kos ten op te draaien, daar gebleken was, dat de heer Lonsdale gehandeld had zonder eerst zijn beide compagnons te hebben geraadpleegd. Mr. Lons dale erkende dit ruiterlijk, maar hij had nog wel iets tot zijn verdediging aan te voeren. Je maakt me nieuwsgierig, zei Fielding, die deze kwestie een heil zame afleiding vond voor zijn over spannen hersens. Wel, in de eerste plaats beriep hij zich op de bepaling in het con- tract, waarbij hij in zekere zin er kend werd als de president van de vennootschap Dat gaf hem nog niet het recht, om eigenmachtig te handelen, in een bepaald geval, meende Fielding. Zeer juist. Maar nu moet je ver der horen. Als tweede punt bracht hij naar voren, dat de bewuste trans actie uiterst snel had moeten worden uitgevoerd, en dat geen van zijn beide deelgenoten op dat ogenblik te be reiken was geweest. H'm, dat klinkt beter. Maar nu het derde punt. Hij ver klaarde, dat hij verscheidene malen in het verleden, op precies dezelfde wijze, en om precies dezelfde reden, soortgelijke transacties had afgeslo ten, die een kolossaal succes gewor den waren; en dat zijn brave com panions in die gevallen met geen enkel bezwaar voor de dag waren ge komen. Fielding lachte. Niet kwaad! zeide hij. En toen? Wel, de heer Lonsdale was op dat ogenblik niet al te goed bij kas. En toen hij merkte, dat een beroep op ridderlijkheid niet veel kans van slagen bij de heren had, bood hij hun 25 onmiddellijk, en de rest in ter mijnen, die hy toen nog niet bepalen kon. Een flinke vent, Stanley. Dat vind ik ook. Maar de beide heren gingen er niet op in, en lieten het op een proces aankomen En dat proces is geen succes voor de com pagnons geworden, zei Stanley grijn zend. Hoezo? Kreeg Lonsdale gelijk? Ja, dat ook. Hij maakte een buitengewoon gunstige indruk tij dens het proces, omdat hij zo ruiter lijk voor alles uitkwaon, en omdat overduidelijk kwam vast te staan, dat hij de belangen van zijn compag nons nog nooit verwaarloosd had; integendeel. De rechter verklaarde zich accoord met Lonsdale's voorstel. Maar op de zitting waren dingen voor de dag gekomen, die nu niet zo vleiend voor de beide anderen wa ren. Ah! Ja. En niet door Lonsdale's toe toedoen. Het was zijn advocaat, die een en ander uit hun eigen verkla ringen te voorschijn haalde. Het ge volg is geweest, dat de twee compag nons van de beurs werden wegge trapt. Dat hebben ze Lonsdale nooit vergeven. Juist, zei Fielding, die met groeiende belangstelling geluisterd had. En wil je nu bet slot van de ge schiedenis weten? Mr. Lonsdale ver kocht wat hij bezat, betaalde de toe gezegde 25 °/o aan zijn compagnons, vertrok met de eerstvolgende gele genheid naar Australië, begon in Melbourne opnieuw, slaagde daar na ontzettende inspanning, en zond van tijd tot tijd aanzienlijke bedragen aan zijn advocaat, om ze zijn voor malige deelgenoten ter hand te stel len. Blijkens een brief aan zijn ad vocaat kwam hij voor verschillende zaken naar Engeland terug. Fielding legde zijn servet neer. Hij had met aandacht geluisterd. Je hebt natuurlijk naar die twee gewezen compagnons geinformeerd? zei hij thans. Dat spreekt. En het blijkt, dat een van hen, een zekere mr. Hunter, in de nacht van Dinsdag op Woens dag niet thuis geweest is. Naar de tweede, een mr. Coates, wordt nog gezocht. Wisten ze, dat mr. Lonsdale naar Engeland terugkwam? Mr. Hunter zegt van niet. Maar zulke heren, die aan lager wal ge raakt zijn, cn op tijfelachtige wijze aan de kost komen, hebben gewoon lijk wel interesse voor scheepstydin- gen en passagierslijsten. Tussen haakjes, mr. Hunter is in Indië geweest. O, je bedoelt dat vergif? (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7