4 „Ziet er verschrikkelijk uit en voelt u heerlijk" luidt advies Huurverhoqing 0 of 5 ot 10 pet MLR hield burgers aan SS PHILIPS Titel „Prinses van Oranje voor kroonprinses Beatrix? üT I Helling in plaats van trap in flat Binnenkort nieuwe R*K» Huishoudschool in Lisse Onder primitieve omstandigheden werd met het onderwijs gestart WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Feest der zwervers te Amsterdam Lompen verplicht, bal na Na de schoonheidskoninginnen, de bloemen-, tetxiel- en groenterikonin- ginnen, wordt deze week in Amster dam zelfs een koninklijk paar be noemd en uitgeroepen: „De koning en de koningin der zwervers". Dit feest, dat zich na 8 uur Vrij dagavond in restaurant „De Kroon" te Amsterdam zal afspelen, geschiedt in navolging van een sinds de oor log in Engeland populair geworden gewoonte, waarbij de uitgenodigde gasten voor het z.g. „tramp's sup per" (zwervers scuper) volstrekt niet in avondkleding, doch daarentegen in hun oudste en liefst vaal versle ten, zo mogelijk originele, kleren moeten verschijnen. Initatief R.A.F.-vereniging. In ons land wordt de première van het zwerversbal georganiseerd door de afdeling Amsterdam van de Royal Air Force Vereniging, waarvan zo wel Nederlanders die in de oorlog bij de R.A.F. gediend hebben, alsook in Nederland woonachtige Engelse oud-leden van de R.A.F. zijn aange sloten. „Weet u vaak niet, wat u voor een speciale avond zult aantrekken?", zo staat in de uitnodiging te lezen. „Zet dan al die zorgen voor één avond opzij en laat u opnemen in 'het hOo?st exclusieve gezelschap der zwervers. Ziet er verschrikke- Naar gelang de huiskamer Gisteren heeft de ministerraad zich opnieuw bezig gehouden met het vraagstuk van de huren. Naar in goedingelichte kringen verluidt heeft de regering in deze vergadering be sluiten genomen over de omvang van de beperkte huurverhoging, nadat jn een vergadering twee weken geleden reeds was besloten af te zien van een grote huurverhoging, omdat geen overeenstemming kan worden bereikt over huurbelasting. In de gisteren gehouden vergade ring zou de ministerraad Jiet volgen de besloten hebben: De meeste woningwetwoningen van de lagere huurklassen tot ongeveer 500 in de grote gemeenten (het aan vankelijk gedachte maximum van 400 is dus niet gehandhaafd) zullen niet in de huur worden verhoogd. Daarbij zal evenwel een differen tiatie worden toegepast overeenkom stig de 5 gemeenteklassen der Nood wet-ouderdomsvoorziening, zodat voor plattelandsgemeenten een lager maximum zal gelden. Een tweede categorie vooroorlogse woningen, waarschijnlijk tot een huur waarde van ongeveer 600 per jaar, dus een vrij beperkte categorie, zal per - Juli siechts 5% huurverhoging krijgen. De overige vóór 1940 gebouwde wo ningen zullen over de gehele linie 10% in huur stijgen. Bij haar beslissing is de regering van de gedachte uitgegaan, dat er geen huurverhoging komt voor de minst draagkrachtigen, de verhoging van 5% heeft betrekking op de wo ningen van beter bezoldigde arbei ders en kleine middenstanders en die van 10% is vastgesteld voor meer draagkrachtigen. Vragen in de Kamer Het Tweede Kamerlid de heer Ver meer heeft aan de minister van Oor log de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat op Zaterdag 29 Januari j.l. een patrouille van de militaire politie een particu liere auto tot stoppen heeft ge dwongen en twee inzittenden, niet-militairen, heeft gedwongen i zich te legitimeren? 2. Kan worden medegedeeld, welke opdracht aan patrouilles van de M.P. en andere militaire patrouilles is gegeven om toe zicht te houden op de handha ving van het liftverbod voor mi litairen? 3. Is in de gegeven instructies ook begrepen de opdracht parti culiere auto's aan te houden en te controleren op liftende mili tairen? 4. Is de minister bereid te be vorderen, dat militaire instanties ter zake van het liftverbod het particuliere wegvervoer onge moeid te laten? De K.A.J. houdt op Zaterdag 26 en Zondag 27 Maart te Eindhoven in gebouw Katholiek Leven een sociaal- economisch jeugdcongres, waarop aan de orde zullen worden gesteld de ar- beidsscholing, de arbeidstijd en de ar- beidsbeloning van de jonge arbeiders. De organisatoren rekenen op een deelname van ongeveer achthonderd jongemannen, die door de plaatselijke K.A.J.-afdelingen zullen worden af gevaardigd. lyk uit en voelt u heerlijk. Raad pleeg uw voddenman". Zwerversprijs. Het zwervers souper zal bestaan uit worstjes en vis „sausages and fish". Er zal vrolijk gedanst worden en er wordt een vorstelijke zwervers- prijs uitgereikt aan de te benoemen koning en koningin der zwervers. VERLATEN HUIS UITGEBRAND. Een door een kinderloos echtpaar bewoond huis te Bovenhoven in de gemeente Mijdrecht is in de nacht van Dinsdag op Woensdag uitge brand. Toen de brand om ongeveer twee uur uitbrak, waren de bewo ners afwezig; zij bracht een bezoek aan een ouderlijk huis. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat de woning geheel uitbrandde. De bewoners van het belendende per ceel man, vrouw en vijf kinderen werden inderhaast in veiligheid gebracht. De brand was ontdekt door de chauffeur van een passerende melkauto. Toen het echtpaar terugkwam bleek ,dat de hond, die was thuis gelaten, niet meer te redden was. Alkmaar, zaterdag. Hoe gevaarlek een slechte verlichting (de zgn. „gloeiende spijker") is. beeft op eeD avond ook een inwoner van onze stad ondervonden. In zijn ge brekkig verlichte bijkeu ken viel hij over een rol schaats van zijn zoontje en kwam zo ongelukkig te recht,dat hij ter observatie in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Dit is zijn koorts-kaart, waaruit blijkt dat hij de goede kant weer qp gaat, gelukkig maar. En dit is de les: Op keldertrappen, overlopen en zolders, in gangen, trappen huizen. schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoett niemand het te laten. Op deze punten worden lampen Immers maar weinig gebruikt. Bovendien zün de Philips lampen uiterst zuinig en laag In prijs. LAMPEN Méér LICHT voor WEINIG GELD! (Advertentie). Motorrijder overleed na botsing met fietser In alle vroegte is Dinsdagmorgen op de Wouwsestraatweg onder de ge meente Bergen op Zoom een onge val gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan de 20-jarige militair Van I E. uit Breda, die is gelegerd op de vliegbasis Woensdrecht. Deze kwam per motor van de rich ting Wouw en reed door tot nog toe onverklaarbare oorzaak een voor hem rijdende wielrijder aan, waarna hij zelf van de motor viel en met het hoofd tegen een boom terecht kwam. Een geneesheer kon slechts de dood constateren. België verkondigt de roem van zijn historie op plaatjes Kamerlid Kolff wenst wijziging grondwet Het christelijk-historisch Eerste Kamerlid mr. Kolff heeft gistermid dag tijdens het debat over de alge mene politieke toestand de wens ge uit, dat prinses Beatrix in de toe komst de titel „Prinses van Oranje" zal dragen. Volgens de huidige grond wet krijgen de mannelijke troonop volgers als zij 18 jaar worden de ti tel van „Prins van Oranje", maar een dergelijk recht missen de prin sessen. De heer Kolff stelde een wij ziging van de grondwet voor, „Het valt te betreuren", aldus mr. Kolff, „dat dit bij de laatste grond wetsherziening niet veranderd is". 1 Openbaar leven. Hij vroeg met de meeste nadruk de aandacht van het kabinet voor deze kwestie, kennelijk in de hoop, dat de grondwet overeenkomstig zijn wens volgend jaar gewijzigd zal worden. Hij herinnerde aan het eer ste zelfstandig optreden van de prin ses bij de tewaterlating van het grootste tankschip van de Neder landse vloot en aan de uitstekende manier, waarop de prinses zich van haar taak had gekweten. Hoe gewijzigd? De heer Kolff meende dat het ar tikel van de grondwet als volgt zou moet worden geregeld: „De oudste van des konings kinderen of verdere nakomelingen, die de vermoedelijke erfgenaam is van de kroon, is des konings onderdaan en voert, nadat zijn 18e jaar van rechtswege is vol tooid de titel „Prins van Oranje". BELGIf BELGIOUt Ter gelegenheid van de bloemententoonstelling in Gent, welke op 23 April geopend zal worden, zullen in België deze drie postzegels worden uitgegeven. Elke postzegel geeft een voorstelling weer van een van de oude gebouwen, waaraan het stadje Gent zo rijk is, waarbij een beeld van een van de lentebloemen, welke op de tentoonstelling te zien zullen zijn. De bouwvereniging „Unicum" te Leerdam heeft opdracht gegeven voor een complex flatgebouwen tot een totaal van 108 stuks, waarin geen en kele trap voorkomt. De trappenhuizen worden per blok vervangen door een hellingbaanhuis dat aansluiting heeft op elke étage. USBERICHT. Het ijs op de kanalen is thans overal verdwenen. Op het Ussel- meer komt op enkele plaatsen nog licht drijfijs voor, bij Komwerder- zand middelzwaar opeengepakt drijf ijs en bij de Leekerhoek middelzwaar drijfijs. Doordat het drijfijs bij Kornwer- derzand door de wind samengedre ven is, kan de scheepvaart hier moei lijkheden ondervinden. Hl huishoudonderwijs in Lisse heeft een zonnige toekomst, want hoewel er momenteel nog in vrij primitieve omstandigheden ge werkt moet worden, heeft men de zekerheid, dat aan het einde van dit jaar of in het begin van 1956 aan de Achterweg een nieuwe R.K. Huis houdschool gereed zal zijn, welke aan de hoogste eisen zal beantwoor den. Op 26 Januari jl. werd de bouw ervan gegund aan C. J. Kiebert voor de som van 342.900, In 1950 begon het Mater Amabilis Bestuur met de oprichting van een M.A.-cursus voor werkende meisjes. Het kernprogramma van deze cur sussen viel onder het Nijverheidson derwijs, zodat subsidie kon worden verkregen. In verband daarmede moest er een huishoudschool wor den opgericht. Op advies van de in- spectrice werd er een stichting in het leven geroepen, waarvan het be stuur als volgt was samengesteld: pastoor G. v. Zuylen, voorzitter, de heer P. Romjjn, penningmeester, de heer G. Kromhout, secretaris en voorts de eerwaarde overste Damasa, mevr. H. Beekman-Beekman, allen uit Lisse en de heer P. Oosterveer uit Sassenheim. Overal verspreid. „Voorlopig" (waar blijft de tijd) werd de school ondergebracht in lo kalen van de R.K. Meisjesschool, waar een keuken was ingericht voor leerlingen van het 7e en 8e leerjaar. Deze keuken en 3 theorielokalen werden op 1 September '51 in ge bruik genomen. Door de plotselinge dood van de inspectrice kwamen de voorberei dende werkzaamheden in de knel en bleef er veel te wensen over. De in ventaris was alles behalve behoor lijk. Onder dergelijke omstandigheden is nu reeds 3% jaar gewerkt, in wel ke periode zowei van bestuur als leerkrachten een even grote toewij ding als aanpassingsvermogen werd gevergd. Het aantal leerlingen nam gesta dig toe en als we thans een balans opmaken van de in gebruik zijnde lokalen, dan ziet deze er als volgt uit: 4 in de R.K. Meisjesschool aan de Hereweg, 1 in het St. Agatha- klooster, 2 in het patronaat aan de Bondstraat en 1 in de kleuterschool aan de Achterweg. Het aantal cursisten bedraagt: 118 primaire opleiding, 31 naaisteroplei ding, 69 voor naai- en kooklessen, Zo zal de voorgevel van de nieuwe R.K. Huishoudschool te Lisse eruit zien. Het ontwerp is van het archi tectenbureau PaardekooperBarn- hoorn. 149 Mater Amabiliscursisten. De groei van de school wordt o.i. het duidelijkst bewezen door het feit, dat de Mater Amabiliscursus in het eer ste jaar na de stichting door 61 meis jes werd gevolgd. Hard gewerkt. t Het is te begrijpen, dat de ver spreide ligging van de lokalen een zeer groot bezwaar vormt. Als tijde lijke oplossing kon men deze toe stand wel aanvaarden, maar er moest uitzicht zijh op een oplossing. Om een dergelijk uitzicht te krij gen, heeft men hard moeten ploete ren, maar eindelijk is het toch zo ver gekomen. Op 2 Februari is reeds met de bouw begonnen. Het nieuwe gebouw zal 13 leslo kalen hebben, een kleedkamer voor de leerlingen, een kelderruimte voor centrale verwarming, fietsenberging en conciergekamer, een traphalblok, kamers voor de directrice, admini stratrice, leraressen en dienstbode, een wachtkamer, een slaapkamer en een kleedkamer voor de leraressen. De inrichting zal ultra-modern zijn en de degelijke opleiding een flinke ruggesteun geven. Aan alles is ge dacht; alle lokalen zullen b.v. een andere vloerbedekking krijgen om het onderhoud ervan zo gevarieerd mogelijk te kunnen onderwijzen. Er zullen dus mogelijkheden in overvloed zijn om de juiste sfeer te scheppen voor een goede huishoude lijke vorming. Voor de streek. Deze R.K. Huishoudschool is niet alleen bestemd voor meisjes uit Lis se. Tot op heden kwamen de leer lingen uit Hillegom, Sassenheim, De Kaag, een gedeelte van de Haarlem mermeer, Noord wij kerhout en Ben- nekom. De school is dus bestemd voor de gehele streek en zal als het nieuwe gebouw gereed is meer dan voor heen aan haar doel kunnen beant woorden. Men zal de beschikking krijgen over meer lokalen, waardoor de op leidingen kunnen worden uitgebreid. Voorlopig zal er aan de reeds ge noemde cursussen worden toege voegd een opleiding voor Kleuter hulp en Gèzinshulp, terwijl het even eens de bedoeling is om een Vor mingsklas te vormen. Deze is be stemd voor meisjes met een Ulo-di ploma. Zij kunnen er een huishou delijke vorming krijgen en eventueel doorstuderen voor lerares. Nog één jaar, denken de mensen, die 3Vi jaar voor de nieuwbouw ge werkt hebben, en dan kunnen we de vleugels pas goed uitslaan. TWEEDE KAMER Minister Beel verdedigt Begrafenisvjet De Tweede Kamer heeft gisteren de algemene beraadslaging over het wetsontwerp, houdende bepalingen met betrekicing tot de verbranding, de balseming en de schouwing van lijken, voortgezet. De Minister van Binnenlandse Za ken, de heer BEEL, merkt op, dat het ontwerp in hoofdzaak de lijkverbran ding regelt. Het is niet het eerste ont werp ter zake, maar wel is het het eerste, dat in openbare behandeling komt. Ingaande op de commissioriale behandeling zegt hij, dat het ontwerp- resultaat van een compromis is. Wijl het een compromis is, laat het de per soonlijke opvattingen onaangetast. Dat is het geval ten aanzien van de leden der commissie-Kan, het Kabi net en straks van de Kamer. Spr. onthoudt zich van godsdiensti ge en zedelijke beschouwingen over de lijkverbranding. Het gaat er om of hij aanneming kan aanbevelen en ten deze zijn zijn amdtgenoot van justitie en hij het geheel eens. Spr. is van mening, dat een com promis-wet principieel niet ongeoor loofd is. De vraag is dan of ingrijpen van de wetgever noodzakelijk is. Deze moet z.i. bevestigd worden beant woord. Hij bestrijdt de opvatting, dat h etuitbreidingsplan van de gemeente Reden vernietigd had moeten worden. 0.m. betoogt spr. dat het wenselijk is de wilsuitingen met betrekking tot de lijkverbranding te kleden in de ci vielrechtelijke vorm, zoals 't ontwerp dat doet. Tegen andere vormen zoals die verdedigd zijn - b.v. het lidmaat schap ener vereniging voor lijkver branding ontwikkelt spr. bezwa ren. SCHIRFTELIJKE VRAGEN OVER STRAALJAGERS. Het Tweede Kamerlid de heer Visch heeft aan de minister van Oor log de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de Britse re gering tijdens een debat in het La gerhuis over de Britse vliegtuigin dustrie heeft toegegeven, dat de straaljager van het type Hawker- Hunter onderhevig is aan motorsto ringen, wanneer de piloot de boord- kanonnen afvuurt? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan medeuelen, of deze tekortkoming in constructie aan de Nederlandse militaire-deskundigen bekend was vóór of na de afsluiting van het con tract met de Fokkerfabrieken voor het leveren van 156 vliegtuigen van dit type \oor de Nederlandse lucht macht? 3. Indien het euvel bekend was vóór het afsluiten van genoemd con tract. waarom heeft de regering der. niet gewacht met het afsluiten tot dat zekerheid 'bestond, dat de fout gecorrigeerd was? 4. Indien 'het euvel eerst op een tijdstip is bekend geworden dus nadat de Fokkerfabrieken begonnen waren genoemd vliegtuigtype in li centie te bouwen is de minister dan bereid mede te delen, welke maatre°elen de bewindsman reeds heeft genomen of nog denkt te ne men met betrekking tot de voortzet ting van de licentiebouw van de Hawker-Hunter bij de Fokkerfabrie ken?

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5