$e&2i<i6e0ou/Yci/nt Van de Russische paleisrevolutie verwacht een verscherping der verhoudingen men De ui ieuwste sensatie Molotofs overzicht van buitenlandse politiek Een onverwachte wending noopt tot voorzichtige conclusies Een onverzoenlijke politiek in het Verre Oosten1 CHROESJTSJEF MET STALINS PROFETENMANTEL Egypte in opmars brengt eerst nog groet aan Nasser Opperste Sowje* vond alles best WOENSDAG 9 FEBRUARI 1995 46ste JAARGANG No. 13420 KA 1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURACH1 32 Teleloon^jjlrectle^Abopncnienttn, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 91)826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., 12.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 4.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L C. J ROOZEN. in het i KREMLIN-theater j DE VERRASSING VAN 'T KREMLIN LJET KREMLIN HEEFT de we» reld weer eeiis op een nieuwe verrassing getracteerd. Want een ver rassing was het ongetwijfeld, daar over bestaat een roerende eenstem migheid in het Westen. Over de be tekenis van Malenkofs aftreden en de consequenties op de buitenlandse politiek is men echter minder ze ker. Die onzekerheid is een gevolg van de geslotenheid van het Kremlin, vanwaar slechts met moeite een in formatie over hetgeen zich achter de schermen afspeelt naar buiten doordringt. Dat er spanning heerste in de top leiding was reeds enige tijd bekend, met name had de tegenstelling Ma- lenkog-Chroesjtsjef reeds de aan dacht getrokken; maar dat 0 het de premier zelf zou zijn, die het onderspit moest delven dat had men toch niet verwacht. Evenmin had men verwacht, dat maarschalk Boelganin de opvolger van de premier zou worden. De we gen van het Kremlin zijn nu een maal wonderbaar Wanneer wij de redactie van de. „Waarheid" zouden mogen geloven wordt de politiek van de Sovjet-re gering bepaald door de Communisti sche Partij „in volledige harmonie met het volk en met de volksverte gen woordig'ng". Dat is in zoverre juist, dat de Op perste Sowjet de mededelingen van de veranderingen in de topleiding met verbijstering heeft aangehoord en verder niets anders wist te doen dan maar klappen en ja-knikken. In volledige harmonie. Bedenkelijk wordt het echter, wan neer de „Waarheid" schrijft: „Het is zeer typerend, dat het hier voornamelijk het landbouwbeleid be treft, in een tijd dat de kapitalisti sche regeringen zich met niets an ders dan met oorlogs- en bewape ningsvraagstukken bezig houden. Hieruit blijkt dat de voorziening van een leven in welvaart van het Sow jet-volk de yoornaamste zorg van de Sow jet-regering is." Wij houden ons hart vast; mor gen krijgt de „Waarheid" een ver bolgen telefoontje uit Moskou, waar in verwezen wordt naar de verkla ringen van Chroesjtsjef en Molotof, dat het juist gaat om vermeerdering van de productie der zware industrie en de versterking der defensie, waartegenover de politiek van Ma lenkof, om de productie der consump tiegoederen voorrang te verlenen, het loodje heeft moeten leggen. Hoe de koerswijziging in de prac- tijk zal uitpakken, zal de toekomst moeten leren. Over het algemeen ver wacht men een straffere koers of als men wil: een terugkeer tot de oude koers van Stalin. Hoe deze straffere koers evenwel zal worden geconcre tiseerd in de vraagstukken van het Oosten (Formosa) en van het Wes ten (Duitslands herbewapening), daarover laat zich vooralsnog niets voorspellen. Van het oude driemanschap is thans Molotof nog over. Hij zal zich het beste naar de nieuwe koers van de partijman Chroesjtsjef kunnen schik ken, want zijn politiek is altijd anti- Westers geweest en in Malenkofs koers van vriendelijkheid voelde hij zich niet thuis. Tegenover de donkere wolken, v/elke wij thans meer dan ooit van uit het Oosten zien komen aandrij ven, is het vanzelfsorekend, dat wij ons hier ten nauwste aaneensluiten. Dat is de eerste en voornaamste les, welke de jongste voorstelling van het circus-Kremlin ons te leren geeft. Het onverwachte aftreden van de Russische premier Malenkof heeft in de gehele wereld reacties veroorzaakt. Uiteraard toonde men zich overal op de eerste plaats verrast en wist men niet goed, welke de consequenties van deze opzienbarende koersverandering in Moskou zouden zijn. In politieke en diplomatieke kringen te Londen was men van oordeel, dat de gebeurtenissen te Moskou moeten worden uitgelegd als tekenen van een radicale verandering in de Russische politiek. Volgens genoemde krin gen blijkt uit Molotofs rede, dat er een hardere Russische politiek jegens het Westen te verwachten is. De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft Dinsdag te Havanna ver klaard, dat het aftreden van Malenkof geen verrassing is. Volgens hem kan men in de toekomst nieuwe regeringswijzigingen in de Sowjet-Unie ver wachten, omdat de grote strijd om de macht die na Stalins dood is begonnen, nog niet is afgelopen. KRACHTIGER HOUDING T.O. HET WESTEN. In Amerikaanse regerings- en Con greskringen is men van mening, dat de nieuwe Sowjet-regering een krachtiger houding tegenover het Westen zal aannemen. Amerikaanse ambtenaren, die goed ingelicht zijn over Russische aange legenheden, verwachten dat het ver vangen van Malenkof door maar schalk Boelganin zal leiden to krach tige Sowjet-Russische steun voor een onverzoenlijke politiek van commu nistisch China t.a.v. het gebied van Formosa, en m.b.t. het Verre Oosten in het algemeen. In dit verband wordt in herinne ring gebracht dat Chröetsjef de lei der was van de recente Russische vriendschapsmissie naar Peking, waar hij zich krachtig heeft uitge sproken vóór steunverlening aan de politiek der Chinese volksrepubliek. Volgens zekere kringen in Was hington, aldus AFP, geldt Chröetsjef, meer dan minister Molotof, als des kundige voor kwesties betreffende het Verre Oosten. In gezaghebbende Amerikaanse kringen in Washington meent men aan, dat de communistische partij nu weer de controle over de binnen- en buitenlandse politiek van de Sow jet-Unie aan zich getrokken heeft. Men gelooft, dat Boelganin een stro man is, en Chroestsjef, als secretaris generaal van de partij, de werkelijke figuur aan de top. Bonn is voorzichtig. De nog uiterst voorzichtige reac ties in politieke kringen in Bonn op het aftreden van Malenkof stemmen overeen in de verwachting, dat zich een nieuwe verscherping aankondigt in de betrekkingen tussen de Sow- jet-Unie en de Westelijke mogend heden. Zowel in regeringskringen als bij de socialistische oppositie is men deze mening toegedaan. Woordvoerders van de regerings partijen spreken van een bevestiging van de juistheid van de reserves, die in Bonn tegenover de jongste toe naderingspogingen van Malenkof aan de dag zijn gelegd. De fractie leider van de Christelijke partij, von Brentano, sprak dan ook reeds de; overtuiging uit, dat de wisseling van het bewind in Moskou de partij nief tot een verandering van haar poli tieke lijn zal brengen. Wat de politiek der Sowjet-Unie tegenover Duitsland betreft meende minister Strauss van de Beierse Christelijke partij, van een weinig toe te juichen wisseling in de Rus sische politiek te moeten gewagen. In een verklaring van de persdienst van de Christelijke partij heet het: „Iedere politieke stap met de SoW- jet-Unie is een stap in onbekend land". Nieuws uit Moskou overspoelt in de Bondsrepubliek de met steeds grotere heftigheid gevoerde campag ne voor en tegen de verdragen van Parijs en de Westduitse herbewape ning. De eerste indruk is algemeen, dat de kansen op nieuwe onderhan delingen over het Duitse vraagstuk beduidend verminderd zijn. BEURS REAGEERDE MAAR MATIG. Het bericht van Malenkofs aftre den heeft op de Europese effecten beurzen en goederenmarkten geen opzienbarende reactie teweegge bracht. Overal gingen de handelaars met grote voorzichtigheid te werk in afwachting van nadere berichten, die de strekking van deze gebeurte nis duidelijker zouden maken. Volgens Britse economische krin gen betekent het aftreden van Ma-, lenkof en zijn vervanging door Boel ganin de definitieve overwinning van de aanhangers van een toene ming der productie van de zware in dustrie in de Sowjet-Unie en hier door van de herbewapening ten koste van de lichte industrie. Hieraan wordt toegevoegd, dat hierdoor te vens een verklaring wordt gegeven voor het ontslag van de Sowjet-mi- nister van handel, die nauw heeft sa mengewerkt met Malenkof bij de tenuitvoerlegging van het program ma tot verhoging van de levens standaard der bevolking van de Sow jet-Unie. De benoeming van maarschalk Boelganin tot premier der Sovjet- Unie werd gistermiddag door de ver gadering van de Opperste Sovjet goedgekeurd. Chroestsjef en de andere ministers werden, bij het betreden van de ver gaderzaal luide door de afgevaardig den, die zich van hun zetels hadden verheven, toegejuicht. Malenkof woonde ook deze btfeen- De Sovjet-Russische Minister van Buitenlandse Zaken tijdens zijn rede. komst, waarin Boelganins benoeming lot premier werd bevestigd, zwij gend bij. Secretaris-generaal Chroestsjef ver klaarde: „Wij vertrouwen, dat de re gering, onder leiding van kameraad Boelganin, de ontwikkeling der zwa re industrie zal verzekeren en, hier van uitgaande, ook de lichte indus trie, de voortbrenging van levens middelen en de productie in de land bouwsector zal uitbreiden, hetgeen tot het welzijn en de cultuerele ont wikkeling van het Sovjet-volk zal strekken". De afgevaardigden reageerden niet, toen Chroestsjef vroeg of er ook an dere suggesties waren. Daarop werd de benoeming van Boelganin met algemene stemmen goedgekeurd, hetgeen geschiedde doordat iedere afgevaardigde zijn rechterarm omhoog hief. Hierop volg den nieuwe toejuichingen. Malenkof heeft Dinsdagavond, met alle andere Sovjet-leiders, een spe ciale voorstelling in het Bolsjoi-thea- ter bijgewoond. RODE PERSVRIJHEID In een uitzending op dicteer- snelheid, bestemd voor de pro vinciale Russische pers, gaf radio- Moskou gisteravond de volgende aanwijzingen voor de opmaak der bladen („op verzoen: van de hoofdredacties"): „Op pagina 1 moeten komen: een foto van de bijeenkomst der Opperste Sovjet, waarop minis- ter Molotov zijn rede houdt. Dan de tekst van de rede van Kroetsjev. Vervolgens de benoe- ming van Boelganin tot premier. En ten slotte het verzoek van Malenkov om ontslag. De rede van minister Molotov i over de buitenlandse politiek moet op pagina 2 afgedrukt wor- den". Rusland vóór wat de atoombommen betreft De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, heeft gis teren, voor het eerst sinds 1946, voor de Opperste Sowjet een uiteenzetting gegeven over de buitenlandse politiek. „Er hebben zich, sinds de afloop van de oorlog, grote wijzigingen in de internationale toestand voorgedaan. De Sowjet-Unie is op internationaal gebied niet langer geïsoleerd. Tegenover het kamp van kapitalisten en imperialisten staat dat der socia listen en democraten geleid door de Sowjet-Unie en de Chinese Volks republiek. Er zijn ook andere staten, die de eerste, doch belangrijke stap in de richting van het socialisme hebben gedaan. De hoofdzaak is, dat deze landen zich hebben ontdaan van het toezicht der imperialisten. De landen van het socialistische kamp ontvangen veel steun der Sowjet- Unie, wier macht op twee peilers berust: de zware industrie en de landbouw". Het eerste contingent Egyptische troepen marcheert de stad Cairo uit om Ismailia te bezetten. In het midden van de voorste rij van personen, die de parade gade slaan ziet men de Egyptische premier, luitenant-kolonel Abdul Nasser, die de groet brengt. FORMOS A-KWESTIE. Het vraagstuk Formosa noemde Molotof een binnenlandse aangele genheid der Chinese volksrepubliek. „De Amerikaanse handelingen zijn aanvalsdaden, die door de Verenigde Naties op ondubbelzinnige wijze be horen te worden veroordeeld, indien de internationale organisatie er al thans op uit is haar gezag te hand haven". Molotof vervolgde: „Het is onver- dragelijk, dat de wettige rechten der Chinese volksrepubliek op vertegen woordiging in de Verenigde Naties nog niet zijn erkend. De Amerikaanse strijdkrachten moeten uit het gebied van Formosa worden teruggetrokken. Dan zal er een einde komen aan de vijandelijk heden in het Verre Oosten, en zal de vrede worden hersteld". De Amerikaanse politiek is echter gericht op het voorbereiden van een derde wereldoorlog, een krijg, die met atoomwapens moet worden uit gevochten. „Wat betreft de atoom- en de wa terstofbom is het niet de Sowjet- Unie, die achter is, doch zijn het de Verenigde Staten, die zijn achterge bleven", vervolgde Molotof zijn toe spraak. De geleerden van de Sowjet-Unie hebben zeer grote successen met de proefnemingen voor de atoombom behaald en op het ogenblik zijn de Verenigde Staten op dit gebied ten achter bij de Sowjet-Unie. „Wij stellen aan de Verenigde Sta ten voor, om met onze concurrentie op dit gebied voort te gaan, maar dan uitsluitend daar, waar het de toe passing van de atoomenergie op vreedzaam gebied betreft", aldus Molotof. Omtrent de overeenkomsten van Parijs zeide minister Molotof: „Indien de overeenkomsten van Parijs worden bekrachtigd, zal het antwoord der communisten bestaan uit' een hernieuwd sluiten hunner gelederen, en verder gaande onder linge samenwerking en een nieuwe versterking onzer militaire uitrusting De acht communistische staten zullen dan een verenigd opperbevel voor hun gezamenlijke strijdkrach ten tot stand brengen, hetgeen de po tentiële aanvallers ongetwijfeld rus- stiger zal doen handelen". weer Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te| 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Wisselende bewolking met hier J en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen Noord-1 west en Noord. Iets kouder. 10 Febr.: zon op 8.09 en onder 17.46; maan op 22.24 en onder 8.52 uur. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE EERLIJN MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO V/ENEN INNSBRUCK GELEIDELIJK KOUDER Gisteren trok een vrij actieve de pressie over de Noordzee naar De nemarken. Deze storing deed de wind in het Waddengebied tijdelijk tot stormachtig aanwakkeren. Bij het wegtrekken van de depressie r.am de wind in de nanacht weer snel af en draaide naar Noordwest. Bij IJsland is een belangrijk gebied van hoge luchtdruk ontstaan, dat in het zeegebied tussen IJsland en Noor wegen een krachtige Noordelijke luchtstroming veroorzaakt. Hiermee wordt koude lucht uit de Poolstre ken naar het Noordzeegebied ge voerd. Deze lucht zal ook tot ons land doordringen, maar wordt door het Noordzeewater verwarmd. De temperatuurdaling in ons land zal daarom tot enkele graden beperkt blijven, 's Nachts kan bij opklarin gen en weinig wind lichte vorst voor komen; de kans op enkele buien blijft aanwezig. m Europa hagelbui 4C. zwaar bew. —5 sneeuw 6 mist 2 onbewolkt 1 t» regen 7 half bew. 9 geheel bew. 6 zwaar bew. 5 zwaar bew. 7 geheel bew. 12 regen 10 licht bew. 15 regen 3 zwaar bew. 3 regen 4 regen 5 geheel bew. 10 regen 3 regen 1 99 Korreltje Met beleefdheid kan men geen re kening betalen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1