Grieks marktcentrum op Gravesïeen wordt middelpunt van feestviering Michel Angelo's schilderen van geestelijke instelling bij gewelf Sixtijnse kapel Alle academie-burgers worden in de feestvreugde betrokken Verschillende interpretaties over ontstaan van het groot kunstwerk Een avond boeiende tentoonstelling in de Leidse Sterrewacht Zelfs doorgewinterde experts knipperden met de ogen DINSDAG ii FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 't Blanke visitekaartje van 'n gastdie niet welkom is Het 76ste lustrum van de Leidse Universiteit Tien dagen lang zal de Leidse Aca demie in Juni festiviteiten en bijeen komsten organiseren ter gelegenheid van de 76e lustrum van de Leidse Alma Mater. Deze lustrumviering omvat Univer siteitsdagen voor de bestaande Civi- tas, feesten voor de Leidse burgerij, en feestelijke bijeenkomsten en cul turele manifestaties voor de reünisten van het Leidsche Studentencorps en andere cives en oud-alumni van de Universitaire gemeenschap. Voor het eerst hoopt men laatstge noemde feestelijkheden niet alleen in theorie doch ook in praktijk tot een Civitas-aangelegenheid te kunnen Na een zonnige Zondag kunnen wel nieuwe verse lading sneeuw. De Ivan Koning WinterEén geluk j m De6" lustrum vierine van de Leidse toch echt niet meer enthousipt wor-| mensen, die hier op het hoofdstede- hebben we tot nog toe dat het Academie wordt volgens de traditie 1 van de laatste eeuw georganiseerd den bij het zien (en voelen!) van 'n lfjke Damrak lopen, waren trouwens niet blijft liggen. 1 óók niet verrukt over dit visitekaartje I Dies-rede van prof. dr. Bakhuizen van den Brink In de Stadsgehoorzaal te Leiden is vanmiddag door de rector magnificus prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink ter gelegenheid van de 76e dies natalis van de Leidse Academie een rede uitgesproken onder de titel Mi chel Angelo en het gewelf der Six tijnse kapel. De rede handelde over het pro bleem der interpretatie van dit be roemde schilderwerk. Aan de veel bredere vraag naar het geestelijk denken v. Michel Angelo in het alge meen, in verband met de geestelijke geschiedenis van zijn tijd, gedurende zyn zeer lange leven (14751564), niet name in verband ook met het doordringen enerzijds van de kerk- hervormende gedachten uit Midden Europa, en het opkomen anderzijds van reformistische inzichten in Italië zelf, gaat de vraag naar de denkbeel den van de schilder van het gewelf vooraf. Het werk kwam tot stand tus sen Mei 1508 en Allerheiligen 1512. Verschillende uitspraken van Michel Angelo zelf maken duidelijk, dat zijn kunstwerken met het hoofd veel meer dan met de hand zijn gemaakt; reden waarom de gestelde vraag zozeer voor de hand ligt en zoveel schrijvers en geleerden bezig houdt. Van achter naar voren. Een van de nieuwste interpretaties is die van Charles de Tolnay, die zijn vrijwel algemeen aanvaarde kunst wetenschappelijke verklaring van de gewelfschildering aanvult met een geestelijk-wijsgerige commentaar, op de grondslag van het neo-platonisme van Pico della Mirandola, Marsilio Ficino enz. Tolnay gaat daarbij tevens uit van de juiste waarneming, dat men het gewelf moet beschouwen van de laatste taferelen af naar de eerste (de schepping) toe, zoals ze ook ge schilderd zijn en zoals ze daardoor ascensio of ritorno der ziel tot in God bij de beschouwers gaande maken. Tolnay heeft in de negentiende eeuw voorgangers gehad inzake de neo-platonische elementen in Michel Angelo's beeldende- en dichtkunst, maar anderen en vooral lateren ver werpen deze opvatting geheel of ge deeltelijk en brengen Michel Angelo veeleer in betrekking tot Savonarola. Spreker toonde aan, dat hier geen sprake van een volstrekte tegenstel ling kan zijn en handhaafde daarnaast Michel Angelo's geestelijke zelfstan digheid. Ontraditionele opvatting. Aanknopend bij Pératé's opvatting (in 1895 gepubliceerd), dat Michel Angelo een ontraditionele maar zeer diepgaande bijbel-interpretatie lever de in zijn gewelfschildering, liet spr. tevens zien hoe een bepaald tafereel daaruit -r- de schepping van Eva in onze tijd een bijzondere betekenis kon verkrijgen als illustratie van een fundamentele opvatting in de biblio- centrische anthropologie van de Zwit serse theoloog Karl Barth. Het lijdt volgens spreker echter geen twijfel dat een houdbare interpretatie van het gewelf zekere neo-platonische ge zichtspunten niet ontberen kan. Het tweede deel van de rede was gewijd aan de tegen Tolnay ingaande interpretatie van Frederick Hartt (Washington University), waarin het neo-platonisme weer volkomen ver worpen wordt. Daarvoor treedt in de plaats een verklaring welke geheel uitgaat van de practische en scholas tische allegorische uitlegmethode of anagogia der Heilige Schrift, zoals deze in de late Middeleeuwen uit mondde in populaire boeken als de Biblia pauperum en de populaire pre diking van Franciscanen en Domini canen. Vernuftig commentaar. Hartt heeft daarmee een vernuftige en subtiele commentaar op het ge heel en op alle onderdelen van het gewelf tot stand gebracht. Als sluit stuk voegde hij hieraan toe de over weging, dat paus Julius II en de Kerk in het algemeen nimmer aan een kunstenaar ook niet aan Raphael, die in de Stanze van het Vaticaan in dezelfde tijd werkte de beslissing over de conceptie en de uitwerking der onderwerpen overlieten. Als the ologisch meester voor Michel Angelo's werk stelde Harrt voor de Francis caanse hoveling en hoogwaardigheids bekleder Marco Vigerio, schrijver van het Decachordum christianum (1507). Spr. verwierp deze theorie, omdat zij geen enkel steunpunt in het leven noch in het karakter van Michel An gelo vindt; omdat de allegorieën zon der gekunstelde uitleg vaak zeer moeilijk in het gewelf te vinden zijn en overigens voor een groot deel ge door het Leidsche Studentencorps, dat geen eigen bestaanslustra her denkt. Deze lustrumviering is o.m. om kli matologische redenen losgemaakt van de dies-herdenking, waaraan zij ei genlijk nauw verbonden is. Het Corps voerde boventoon. In 1850 werd na velerlei conflicten op geheel ander terrein een overeen komst getroffen tussen Academische Senaat en Corps, waarin o.m. de Aca demische lustrumviering aan het L.S. C. werd opgedragen. Sindsdien is het de gewoonte geweest deze lustra te vieren met min of meer grote en gTootse festiviteiten in Universitair- In het verleden omvatte de viering hoofdzakelijk burgerij feesten en fees ten voor leden en reünisten van het Corps. Bij het vorige lustrum werd theoretisch de geheele Civitas inge schakeld, doch in practijk kwam er van deze gedachte weinig tot uitdruk king. Dit jaar, bij de viering van het 76e lustrum, zal getracht worden de Civi- tasgedachte een wezenlijk bestand deel van de feesten te doen zijn. Drie dagen burgerij feest. De aanstaande lustrumviering van 6 tot en met 16 Juni (voorafgegaan door lustrumwedstrijden verbonden aan de op 3 en 4 Juni te houden Hol- landia) is te verdelen in drie perio den: een wetenschappelijk-Universi- tair gedeelte op 6 en 7 Juni, burgerij feesten op 8, 9 en 10 Juni, en Civitas- feestelijkheden op 11, 12, 13, 14 en 15 Juni (waarvan het slot op 16 Juni in de vroege ochtenduren valt). Het wetenschappelijk gedeelte op Maandag 6 en Dinsdag 7 Juni omvat lezingen van vooraanstaande persoon lijkheden uit binnen- en buitenland. Op die dagen zal ook worden gecon certeerd door Lyra Academica onder leiding van Krannhals, waarbij Theo Oloff en Klaas Boon solistische mede werking verlenen. Deze muzikale ma nifestatie vindt in de Stadsgehoorzaal Grieks marktcentrum. Op Woensdag 8, Donderdag 9 en en Corpsverband in de loop van de Vrijdag 10 Juni zijn de feestelijkhe- voorzomer. den voor de burgerij geprojecteerd, wijsplaatsen, door Hartt aan Vigerio ontleend, correcties behoeven; en tenslotte omdat het eigenlijke pro bleem, namelijk de vraag naar de geestelijke herkomst van het grootse werk hierdoor nog veel minder wordt opgelost dan wanneer men vasthoudt aan de leer dat Michel Angelo's Chri- stelijk-wijsgerig intelletto de eigen lijke meester is èn van zijn concepties meengoed waren; omdat bepaalde be- èn van zijn scheppingen. BLOEMENKEURING HAARLEM Zelfs de doorgewinterde experts stonden gistermorgen in de keurings zaal van het Krelagehuis even met huri ogen te knipperen: er stonden namelijk zoveel verschillende soorten dat mén zo ongeveer door de bomen het bos niet meer kon zien. Natuurlijk: het overgrote deel is in deze rubriek al meerdere malen ge noemd en het zou weinig zin hebben, die nu maar weer eens te gaan op dreunen. Men zag echter ook diverse soorten, die dit jaar voor de eerste vaal- lila Limelighten wat gele .zaai lingen toonden, die geen verbeterin gen leken van bestaande soorten. Gebrs. Hoogeveen, Noordwijkexpo seerden de fel-rode, spits gevormde Stalingrad, terwijl G. Enthoven, Nw- Vennep, de zware rode dar win Achil les voor het voetlicht haalde. Van het. narcissenfront weinig nieuws: California, Jules Verne, Tuba Golden Harvest, Pamir, Golden Lac quer, e.d. Verder de mooie bicolor Rijndam van G. B. van Rijn, Noord- keer in de keuringszaal kwamen. On- wijk, bicolor Verdi van M. Lief ting, In verband met de Diësviering wordt in een van de zalen van de Leidse sterrewacht een tentoonstelling ge houden „Sterrekunde vroeger en nu". Men heeft deze tentoonstelling thans één avond voor het publiek openge steld. Van 8 tot 10 uur hedenavond kan eenieder gratis de interessante voorwerpen, die met de astronomie verband houdene bezichtigen. De foto stelt voor het model van een door de Leidse sterrewacht te bouwen spie- gel-telescoop, die in het filiaal te Johannesburg in Zuid-Afrika zal i worden opgesteld. der meer: Remagen, een Van der Eer den-sport van M. Beelen, Lisse, met grotere bloemen en beduidend dik kere stengel. Melton is een rose Van der Eerden-sport, die naar onze smaak echter niet in de schaduw van Remagen kan staan. Tommy is een oranje tulp van J. C. v. d. Meer, Noordwijk, die een uitstekend figuur sloeg. Sulphur Glory was er van ver schillende inzenders. In het roomgele genre is dit wel de allermooiste va riëteit tot nu toe. J. F. v. d. Berg, Breezand, bracht een uitvoerige col lectie zaailingen onder nummer, waar van een groot deel vermoedelijk een minder eervol einde zal vinden op de purriehoop, omdat het gros niet on verdienstelijk, maar ook niet bijzon ders is en middelmatige tulpen, daar wordt men al compleet onder bedol ven. De dubbele gele 203 was echter prima met die sterke stengel en grote vol-dubbele bloemen, terwijl de klei ne crème Baby, een echt miniatuur- tulpje, de aandacht trok als curiosi teit, maar niet als „beauty". Verder was ook de diep-rode, geel gerande 68, hoewel niet mooi gevormd, toch wel een stevige tulp, die er wel kan komen. Bellman van L. Hoek 's Gra- venhage, is een wat vaal getinte Den- bola-sport met gele rand. Zeer mooi" waren de rode Red Fury, de flonke rend-rode Cantate en Aureol, de rode geel-gerande Elmus-sport, van J. Rijkelijkhuijzen, Hillegom. In het rood was Hannibal van J. Berbée, Breezand, trouwens ook heel goed. C. P. Alkemade, Noordwijk, bracht o.m. het grote paradepaard Caliph of Ba- gad, terwijl J. Blom Zn, Sassen- heim, de beste rode darwin Red Su preme ten tonele voerde. In de groep van L. v. Staalduinen Jr., 's Grave- zande, vonden we de donker' lila Dreaming Maid met de witte rand vèruit de mooiste tulp. Op de tweede plaats volgde Bit o'Heaven. Van Ko nijnenburg Mark, Noordwijk, viel de rode K. M.'s Triumph weer op. Vallona is een uitstekende dubbele tulp, die naar voren werd gebracht door D. v. Buggenum, Beverwijk. Qua tint zou men Valona kunnen vergelij ken met een dubbele Aviateur. Jan C. Nieuwenhuis, Lisse, etaleerde de I forsej sterke Adagio met de wat dof- rode bloemen. De gele Arnis van Gebrs. Eggink, Voorschoten, had qua vorm wel iets weg van White Sail. Van J. Jonkheer, Noordwijkerhout, zag men de tintelend-orde darwin- hybride. Dr Philips en van E. Vrugt, Heemstede, de mooie donker lila Jan van Riebeeck. Piet Nijssen Zn., Santpoort, brachten wat dubbele nieuwe tulpen de rode Bravissimo, de bronsachtig oranje Prestwick en de langstelige rode Orly, terwijl Ant. Nijssen Zn., Santpoort, naast de dubbele rode Stockholm, de typisch Breezand, die het minder goed deed, de rijkbloeiende gele trompet Sole Mio van Gebrs. De Ruijter, Oegst- geest en de ongemeen fraai gevormde bicolor Patria van C. Nieuwenhuis, Lisse. o.m. bestaande uit sportmanifestatie» en spelen van andere aard. Op laatstgenoemde dag vindt een bal plaats voor reünisten van het L. S. C. Deze drie genoemde dagen zal de burgerij des avonds het feestterrein kunnen bezoeken op het Pieterskerk plein. Daar denkt de lustrumcommis sie zich een oud-Grieks marktcentrum in te richten, in aard overeenkomend met het feestterrein bij het Grave- steen ter gelegenheid van het vorige lustrum, doch geen imitatie daarvan maar een zeer afwijkende navolging van hetzelfde denkbeeld. Zaterdag 11 Juni beginnen de Civi- tasfestiviteiten met de intocht der oud-alumni die daarna begroet wor den in een bijeenkomst in de Pieters kerk. Deze inleidende dag omvat voorts recepties, een collation en een concert op Sociëteit Minerva, alle be doeld voor oud-alumni van de Uni versiteit. Autorallye en hippisch festijn. Zondag 12 Juni is er een bijeen komst georganiseerd door de Christen Studenten Raad, gevolgd door ver schillende lunches. Op het sportter rein van de Leidse Hout wordt des middags een hippisch festijn gehou den, des avonds wordt zowel de gala- uitvoering gegeven van de Musical Comedy (speciaal voor reünisten) als de eerste uitvoering van het toneel stuk Herakles. Maandag 13 Juni zijn er weer ge meenschappelijke lunches, voorts een concert van het strijkorkest van Sem- pre Crescendo, 'n cocktailpartij en de galauitvoering van Herakles benevens de gewone uitvoering van de Musical Comedie. Dinsdag 14 Juni wordt in beslag ge nomen door een des middags te hou den autorallye in de streek tussen Leiden en Woerden, een thé dansant, en de derde opvoeringen van Hera kles en de Musical Comedy. Leidse letters. Woensdag 15 Juni tenslotte wordt een soort siësta georganiseerd, tijdens welke men tot rust kan komen en zich toch ook weer met allerlei attrac ties kan inspannen, terwijl in de Bloemlusthallen te Lisse die avond om 22 uur het slotbal een aanvang neemt, dat tot in de vroege ochtend uren van 16 Juni zal voortduren. Ter gelegenheid van dit lustrum wordt een boekwerk uitgegeven on der de titel „Leidse Letters", dal een keur van de beste studentenlitera tuur en pennevruchten van Leidse Academieburgers in de loop der eeu wen bevatten zal. Men vindt hierin voor het eerst de beroemde rede van prof. mr R. P. Cleveringa op 26 November 1940 als reactie op de Duitse maatregelen te gen de Joodse hoogleraren officieel geboekstaafd en voor het nageslacht bewaard. Tijdens de Universiteitsdagen die de lustrumviering openen zullen de eerste exemplaren van dit boekwerk officieel worden uitgereikt. Houten brigadiertjes wijzen op nadeiende agentjes Op de De Clerqstraat bij de Kostver- lorenkade te Amsterdam heeft men in aanwezigheid van Inspecteur Kop- pejan van de hoofdstedelijke politie hedenmorgen een aanvang gemaakt met het plaatsen van de nieuwe voor waarschuwingsborden ter bescher ming van de oversteekplaatsen, waar de alombekende „klaar-overs" de schoolkinderen helpen oversteken Het eerste waarschuwingsbord, een pop met een „spiegelei" wordt ge plaatst. Het tweede bord is voor de overkant van de straat bestemd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8