Katholieke tuinders maken zich ernstig ongerust over teeltrecht voor industrie Onder New Yorkse straat zit een oud-Hollands schip EET DINSDAG 8 FEBRUARI 1955 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 JAARVERGADERING K.N.B.T.B. Ondanks slechte zomer, goede resultaten Gisteren heeft in Utrecht de tuin- bouwvakbond van de Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuindersbond zijn jaarvergadering gehouden, voorzitter de heer Jac. Groen Azn zeide, dat er zelden een jaar is ge weest met een zomerdie zich zoda nig kenmerkte door nat en koud weer als, 1954. Bij verscheidene producten waren deze omstandigheden oorzaak van een geringere kwantiteit en van een slechte tot matige kwaliteit. Daar stond tegenover mede om dat het weer in onze afzetgebieden niet veel beter, doch eerder nog slechter was dat wij in dit jaar bijna in het geheel niet van een over voerde markt konden spreken. De to tale productie was geringer dan de vraag en (behoudens bepaalde pro ducten) maakten de prijzen goed wat aan de oogst en de kwaliteit tekort kwam; over het algemeen kan van een bevredigende opbrengst in geld worden gesproken. Zeer kenmerkend noemde spr. het feit, dat in hetzelfde jaar waarin op bepaalde producten regeringssteun werd verleend, teneinde tegemoet te komen in de zeer grote nood, die in deze sector werd geleden, in het na jaar en in de winter voor dezelfde producten goede tot hoge prijzen konden worden gemaakt. P.B.O.-probleem. De voorzitter wenste, dat in het landbouwschap, dat voor het gehele agrarische bedrijf is tot stand geko men, naast de belangen van de land bouw en veehouderij ook de tuin bouw in de voortdurende zorg zal zijn betrokken. Hij spoorde de tuin ders aan, waarvan er velen nog vrij apathisch tegenover de PBO staan, tot volledige medewerking. Volgens de wet bezettingsregelin gen dienden de oude bedrijfschappen per 15 Februari a.s. te worden opge heven, teneinde plaats te maken voor de productschappen. Er is echter een stagnatie gekomen, de productschap pen zullen voorhands nog niet tot stand komen, de oude bedrijfschap pen blijven in werking. De vestiging van bedrijven heeft de overheid zich zelf voorbehouden. In dit opzicht sprak de voorzitter over de kwestie van de verlening van teeltrecht aan de conservenindustrie. Hij achtte het onduldbaar dat, bij het bestaan van een teeltregeling als er fenis uit de crisisjaren, enerzijds een tuinder zware straffen kan oplopen bij een overschrijding van zijn ver gunning, en aan de andere kant aan de industrie op ruime wijze teeltrecht zou worden verschaft, met de kans, dat de industrie onafhankelijker zou worden van de markt en prijsdruk- kend zou gaan werken. Het standpunt van de tuinbouwvakbond en dat van de KNBTB is geweest, om althans enigermate tegemoet te komen aan de wensen van de industrie. Een stand punt dat later door de hoofdafdeling tuinbouw is verlaten, met als gevolg een scherpe discussie in het bestuur van het landbouwschap, dat tenslotte heeft besloten tot een voorstel, dat ongeveer met het standpunt van de KNBTB overeenkwam. Spreker er kende het belang van handel en in dustrie volkomen, maar de tuinbouw mag z.i. niet de dupe worden van een eenzijdige maatregel. De overheid, die tot op heden ook voor handhaving van de teeltregelingen is, zal hier het primaire van het belang boven het secundaire dienen te stellen en als zij verruiming wil, dit ook consequent HOE DENKEN WIJ? Subsidie voor onderzoek hersenschors. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. V W. D. Schenk, genees heer aan de stichting Grosenburg on der Loosduinen, een subsidie toege kend voor het onderzoek van her senschors. Dr. Schenk is de opvolger van dr. W. J. C. Verhaart, thans hoogleraar dn de astronomie te Leiden, die op het eind van de twintiger jaren op initatief van dr. Gerritsen op het terrein der stichting Rozenburg een neuro-pathologisch laboratorium inrichtte en daar onderzoekingen deed. Sinds 1937 wordt in dit laborato rium onder leiding van dr. Schenk schorsonderzoek verricht met toe passing van de quantitatieve metho de van prof. Bok. In de oorlog en na de bevrijding werd dit werk enkele jaren onderbroken. TWEEDE KABELBAANTJE IN VALKENBURG. Valkenburg krijgt binnenkort een tweede kabelbaan, namelijk over het natuurbad van de heer J. A. Oter- mans. De baan wordt gebouwd door de firma Hasenklever uit Dusseldorf. Vóór Pinksteren wordt de nieuwe baan geopend. De kabelbaan voert de bezoekers schuin over 't natuur bad, de roeivijver en de speeltuin, 110 meter over het water. De totale lengte is 550 meter. De maximum hoogte bedraagt 12 meter. De baan wordt zo geconstrueerd dat ze bij eventueel defect automatisch stil komt te staan. voor alle tuinders dienen te stellen, daarbij het oog houdende op het to tale belang van de tuinbouw. Arbeiderstekorten. Het probleem van het arbeiderste kort en met name in de tuinbouw, wordt met de dag acuter. Middelen ter verbetering aanwijzen is moeilijk, zo niet onmogelijk. Feitelijk zouden de lonen hoger moeten zijn, maar daarbij komt onmiddellijk, vooral bij de tuinbouw, dat men generlei garan tie van prijzen heeft, waaruit men die hogere lonen zal kunnen betalen, al dus de voorzitter. De directeur van de tuinbouw en tevens voorzitter van commissie tuin- bouwvestigingsplan ir F. W. Honig hield een inleiding over het doel en werk van de commissie als onderdeel van het nationale plan. Hij zeide dat men doende is alle voor de tuinbouw geschikte grond in kaart te brengen. Het blijkt, dat nog veel gebieden voor tuinbouw be schikbaar zijn. Er dient niet alleen Van de ingediende voorstellen uit de afdelingen die ter vergadering in behandeling kwamen, waren die om trent het besluit van het bedrijfschap voor groenten en fruit om de conser venindustrie teeltrecht te verstrekken het belangrijkste. Er bleek over dit besluit grote verontrusting in tüln- derskringen te bestaan. Het bestuur werd verzocht afwijzend tegenover het besluit te staan en de willen be vorderen dat alleen in uitzonderings gevallen aan de conservenindustrie teeltrecht wordt verstrekt voor die tuinbouwproducten, die op bijzondere vergunning mogen worden geteelt. Besloten werd dat het bestuur van de vakbond met de hoofdafdeling tuin bouw van het landbouwschap deze kwestie zal bespreken om te bereiken dat de minister zijn besluit niet zal doorvoeréffi. Van tientallen lijders aan Brandend Maagzuur bobben er Dozijnen Rennies op z»kM. Altijd en overal ontmoet U leiders aan brandend maagzuur en U her- rekening te worden gehouden met de j kent ze aande lof die ze voor geschiktheid van de grond, doch ook Rennies hebben. Innemen doen ze klimatologische omstandigheden en die tabletjes onopvallend, want wa- voorts de watervoorziening en andere ter of wat ook komt er niet aan te factoren zoals afstand naar de afzet- j pas. Ze helpen van de ene minuut gebieden, het wegenplan en dergelij- op de andere. Ook U! ke spelen een rol. (Advertentie). Reeds sinds 16-3 I tijd van de Hollandse kolonis- Het boeghout is van een uitste- Onder een van de drukste stratenkende kwaliteit eikenhout. Het zal, van ManhattanNed.York ligt all gezien de gunstige ligging van het enkele eeuwen, sinds 1613, de romp I schip, niet zo moeilijk zijn het weer van een Nederlands schip. Het is de aan jje oppervlakte te brengen. Maar Hollandse koopvaarder „Tijger", dat men moet dat nu wel doen, want in toenmalige kapitein Adriaen Block, toen het schip in brand raak te, zonder aarzelen in het moeras van Manhattan stuurde om de kostbare lading pelzen te redden. Het schip zonk steeds dieper weg in de modder en niemand dacht er ooit meer aan. Toen Manhattan zich uitbreidde werden de moerassen gedempt, en op dit eiland verrezen in later eeuw enige van New York's hoogste en grootste gebouwen. De „Tijger" kwam te liggen onder de kruising van een paar straten niet ver van „Wall Street" en „City Hall Park". Het duurde tot 1916 voordat er weer iets van het schip gehoord werd. In dat jaar werd de ondergrondse van New York ook tot dat deel van de stad uitgebreid en toen stiet de arbei der James Kelly op de romp van het schip. Toen hij verder groef kwam de boeg van het schip vrij. Daar de boeg voor de bouw van een tunnel in de weg zat, liet de bouwmaat schappij de voorsteven van het schip afzagen. De maatschappij, die niets aan het hout had, schonk het hout aan een aquarium in New York. Ge lukkig vond de directie het hout zo mooi dat zij de boeg intact liet en dit gedeelte van het schip in het zee- hondenverblijf liet plaatsen. De rest van het schip werd weer vergeten, alleen niet door James Kelly. Die was zo gefascineerd door zijn vondst dat hij geschiedenis is gaan studeren. Hij is nu al jaar en dag als zodanig aan een New Yorks instituut verbonden. De aanleiding tot zijn studie vergat hij niet en toen twee jaar geleden het aquarium werd verband met de groei van de stad zal het later niet meer kunnen. BOERDERIJ VERBRAND. Maandagmorgen is de boerderij van de landbouwer A. Themme aan de Achterweg te Odoorn door brand vernield. Het vee en een gedeelte van de inboedel konden worden ge red. Alle opgeslagen landbouwpro ducten gingen verloren. De brand ontstond bij het vullen van een trac tor-brandstoftank met petroleum. Horloger voor 2e maal in jaar bestolen Voor do tweede maal in een jaar hebben dieven een bezoek gebracht aan een klokkenwinkel in Amster dam. Door inklimming via een tui melraam wisten zij een schat van ongeveer 10.000 aan horloges te entvreemden. In Juli van het vorig jaar drongen twee inbrekers door een ondergrond se gang binnen in de klokkenwinkel. De daders werden later gegrepen en kregen twee jaar gevangenisstraf op te knappen. De jongste diefstal had plaats tus sen één en acht uur in de nacht. Om één uur was de eigenaar namelijk r.og in de zaak aanwezig om de ver lichting uit te schakelen. Om acht uur ontdekten kinderen dat een tui melraam in een portiek naast de' winkel open stond. De dieven moe ten elkaar geholpen hebben de glad de spiegelruit te beklimmen. Waar schijnlijk heeft een hunner hierna de vitrines geleegd en de étalage over hoop gehaa'd. Op dat ogenblik moe ten zij gestoord zijn want met ach terlating van vele kostbare uurwer ken en het kasgeld kozen zij het ha zenpad. Overwegwachter sloot de spoorwegbomen niet 1 Dode nabij Utrecht Om tien over half acht gister avond is op een bewaakte spoorweg overgang in Den Dolder een ongeluk gebeurd, dat aan ds. F. J. Dieleman, predikant der gereformeerde ge meente te Yerseke, het leven heeft gekost. Toen de trein van 19.34 uit Amers foort naar Utrecht de overweg na derde, verzuimde de overwegwaoh- ter door nog niet opgehelderde oor zaak, de bomen te sluiten. Ds. Giele- man, die in een personenauto de overweg uit richting Zeist naderde, reed de overweg op en werd door de op volle snelheid rijdende trein ge grepen. Hij werd op slag gedood en zijn auto werd geheel vernield. Het treinverkeer ondervond slechts geringe vertraging; ter plaatse van het ongeluk liggen namelijk drie paren rails naast elkaar. Het ver keer kon daardoor worden onder houden via een van de gebruikelijke sporen en via he spoor dat door gaans buiten gebruik is. De nalatige overwegwachter is op staande voet van zijn post ontheven; de Zeister politie stelt een onder zoek in. Kobina in de Koningsstad. Door B. Eerden. Uitg. So ciëteit voor Afrikaanse Mis siën (Cadier en Keer). „Een verhaal voor de jeugd wil dit boek zijn, maar ieder katnoliek, die van het misisewerk houdt en er iets meer over wil lezen, zal dit werkje van pater Bernard Eerden S.M.A. lezen. En toch is het eigenlijk geen direct missieverhaal. doch meer een beschrijving van de eigenaar dige toestanden en verhoudingen, welke er in Koemassie, de hoofdstad van het Ashantirijk in de Goudkust, hebben bestaan. Het verhaal van de missiepater, die ondanks vele moeilijkheden in deze landen is binnengedrongen om 't ge loof aan de ware God te stellen te genover het overheersend heiden dom is hier eigenlijk slechts bij zaak. Het gaat meer om de rol, die twee van zijn volgelingen, Kobina (wat betekent: geboren op Dinsdag) en Kofi (wat betekent: geboren op Vrijdag) hier spelen. En zo is het een boeiend relaas geworden van de avonturen, die deze jongens in de strijd tegen hun vijanden en de vijanden van hun geloof, hebben be leefd Goed geschreven en interes sant door een opeenvolging van span nende gebeurtenissen is dit boekje zeker de aandacht waard. De illustra tieve verzorging is van Vic. van Schoonhovenvan Beurden en het besteladres is: Administratie Huize „De Tafelberg" te Oosterbeek (Gld.) of bij de boekhandel. Peter vist op Kabeljauw. Door Magnus Moen. Uitg. Zuid-Holl. Uitg. Mij., Den Een prachtig jongensboek, natuur lijk over de avonduren van een jon gen, ditmaal uit het Hoge Noorden, waarvan men slechts zou nu en dan op school gehoord heeft. We vinden hier de jeugd verhaald van Peter, een jongen van zestien jaar, wiens va der in de oorlog is gestorven en die met zijn moeder uit Finmarken weg moest. Hij is een jongen, waar pit in zit een jongen, die wil werken om zijn moeder een handje te helpen, maar ook een jongen, wiens hart trekt naar de zee, die als koksmaatje mee gaat naar de Lofodden en onder al lerlei avontuurtjes uitkomt met een U vraagt.... wij antwoorden WEET U HET NIET A. Hoeveel bedragen de suc cessierechten bij erfenis van echt genoot, broer en oom. Antwoord: echtgenoot van 01000 3 1001—2000 4%; 2001—5000 5%; 5000- 10000 6%; 10001—25000 7%; broer: 0—1000 21%; 1001—2000 23%; 2001—5000 25%; 5000—10000 27%; 10001—25000 29%; oom: 0—1000 40% 1001—2000 42%; 2001—5000 44%; 5000—10000 46%; 10001—25000 46%. P. Z. Mijn kippen leggen wind eieren. Wat moet ik hiertegen doen? Antwoord: Windeieren zijn het ge volg van zieke eileiders of ontstaan door abnormale prikkeling b.v. door - j j gifstoffen in het voer. Indien u opgeheven zorgde hij er voor dat de meent ^e goede samenstelling van boeg naar het scheepvaartmuseum y0er hebben, dan doet u het van New York werd gebracht. De di rectie van dit museum heeft toen een onderzoek laten instellen naar de rest van het schip en nu zijn de geleerden het er over eens dat de romp van de „Tijger" ook moet wor den opgegraven, omdat het een reliek van onschatbare waarde is. Het is, gelooft men, het oudste overblijfsel DIT JAAR KARWEITJES ZONDER HEITJES. Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar de padvinders en padvindsters in de Paasvacantie hun actie „een heitje voor een karweitje" voeren, waarbij zij dus hun diensten aanbie den voor de somma van een kwartje. Min of meer als tegenwicht op deze actie is nu het plan opgesteld de padvinders op 23 April, een goede daad jegens de gemeenschap te laten verrichten zonder dat hiervoor wordt betaald. Het is de bedoeling, dat dit plaatselijk geschiedt, bijvoorbeeld door het schoonmaken van een plantsoen of een stationsplein. In ieder geval zal het steeds iets moeten zijn, waar de gehele gemeenschap iets aan heeft. SCHUUR AFGEBRAND. Vermoedelijk door kortsluiting, brak Maandagavond brand uit in een schuur van de landbouwer L. Hoedelmans in Halsteren. Met be hulp van omwonenden wist men het grote vee te redden. De brandweer, die kort daarna arriveerde, wist te voorkomen, dat het vuur op de wo ning en andere schuren oversloeg. Een schuur brandde geheel uit. De landbouwer was slechts laag tegen brand verzekerd. beste een dierenarts te raadplegen om na te gaan, of uw dieren wellicht ziek zijn. Het beste voer voor vast zittende kippen is ochtendvoer. Droog in een goede voerbak te ver strekken en het moet de gehele dag klaar staan. Tegen de avond 60 gram graan per kip en verder groenten- afval en 's winters rode winterpeen. U kunt eveneens wat geweekt brood toevoegen, maar dan moet het ge wicht van dit brood van het gewicht van het graan afgetrokken worden. Afval van middageten is ook goed, maar niet te zout. O. B. Ik ben sedert 1939 huur der van een winkelwoonhuis. Nim mer zijn mij huurverhogingen opge legd, maar nu bericht de verhuurder mij, dat ik van 1 Januari 1955 af huurverhoging moet betalen Is deze gang van zaken juist? Antwoord: Een winkelwoonhuis is een bedrijfspand. De huurverhoging zoals die per 1 Januari 1951 is vast gesteld kan u niet meer in rekening worden gebracht. Wat betreft de huurverhoging van 1 Januari 1954 geldt de bepaling, dat als huurprijs zal gelden de huur, die op 31 December 1953 betaald werd, tenzij partijen anders overeenkomen. Met andere woorden verhuurder en huurder dienen een nieuwe over eenkomst aan te gaan. De nieuwe huurprijs, die door deze eventueel te sluiten overeenkomst kan gelden, mag de huurprijs van 31 December 1953. niet met meer dan 23% (voor uw gemeente) overschrijden. Uw verhuurder heeft u nu een huur aan gekondigd, die de 23% niet haalt, dus deze is v.z.v. wij dat kunnen be oordelen, schappelijk. Denkt u ech ter, dat deze niet in overeenstem ming is met de waarde van het pand, dan kunt u de zaak ter beslissing voorleggen aan de Huuradviescom missie die u gaarne van advies zal dienen. Gaat u of de verhuurder ook met dit advies niet accoord, dan dient u de betalingsverplichting vragen aan de kantonrechter. Als wij u goed begrijpen, valt u meer over de mondeling gedane huurverhoging en wenst u een schriftelijke bevestiging. De huis eigenaar zal u de nieuwe huurprijs zeer zeker wel schriftelijk willen be vestigen, hij is immers geheel in overeenstemming met de Huurwet 1954. Margriet Ik heb een chocolade vlek op mijn peau de suède schoe nen. Wat te doen? Antwoord: tetra helpt niet. Deze vlek moet gebet worden met lauw water, zonodig met lauw zeepsop uit wassen. Zoveel mogelijk met de „draad" meewrijven. Tenslotte op borstelen en nabehandelen met een dressing. T. V. Volgens welk procédé kan ik zelf perkamentpapier vervaardi gen? Antwoord: een imitatie perka mentpapier kunt u zelf vervaardi gen door tekenpapier van geschikte dikte te olieën met lijnolie, even tueel vermengd met wat terpentijn olie. N. N. Ik ben huurder van een woning, welke onderhands verkocht is. Mag hetgeen door mij is aange kocht, bij eventueel vertrek, door mij worden meegenomen? De nieu we eigenaar leeft in de veronderstel ling, dat door de koop alles zijn eigendom is geworden. Antwoord: ingevolge artikel 1603 van het Burgerlijk Wetboek moogt u eventueel meenemen al hetgeen u op eigen kosten hebt doen maken, mits dit afgebroken wordt, zonder beschadigingen aan te brengen aan het gehuurde. J. W. Hoe krijg ik roestvlek ken uit een nylonblouse? Antwoord: na verwijdering van eventuele drukkertjes (met het oog op vlekken) kunt u het proberen met wolblank. Vraag inzake R.K. Jeugdherbergen Centrale. Antwoord: Het adres van de R.K. Jeugdherbergen Centrale is Nachte gaalstraat 60 bis, Utrecht. J. V. Ik heb een olievlek in mijn vertokleed. Wat te doen? Antwoord: probeert U het eens met pijpaarde. Deze is verkrijgbaar bij éen drogist. U moet dit er enige tijd op laten zitten en daarna afborstelen. M. H. Ik wil 5 gramofoonplaten verzenden naar Z.-Afrika. Wat zijn de kosten per luchtpost en per zee post? Antwoord: per zeepost: a) rechtstreeks tot 1 kg 2.85, 3 kg: 3.70, 5 kg: 4.70. b) via Engeland tot 1 kg 2.20, tot 3 kg. 3.85, tot 5 kg. 6. Per lucht (maximum 3 kilo): 1 kg. 1.70, 3 kg 2.85. Plus 7.60 per 500 gram luchtrecht. Verpakking: houten kistjes zijn hiervoor verkrijgpaar in goede gra- mofoonzaken. De binnenverpakking wordt er bij geleverd. Wilt u de ver pakking zelf maken, dan zult u ook dienen te zorgen voor stevige ver pakking (niet buigzaam), echter dient u rekening te houden met het maximum gewicht van 3 kilo indien u per luchtpost wilt verzenden. A. A. J. M. Kunt u mij opgeven hoeveel soorten schrift er in de we reld gebruikt worden en wilt u daar. bij tevens vermelden hoe dat schrift genoemd wordt en in welke landen het gebruikt wordt?- Antwoord: Er zijn meer soorten schrift dan u vermoedt en de ruimte ontbreekt ons om van de kleine 400 soorten een volledige opsomming te geven met vermelding van de lan den, waar deze gebruikt worden. Zo is er b.v. niet één Russisch schrift, maar bestaan er behalve dat van Griekse oorsprong ook diverse van Arabisch karakter. Dit komt omdat er tal van volken leven in de Sow- jet-Unie. De belangrijkste schriftvor men zijn verder het Latijnse (West- Europa, Amerika), het daaruit ont stane GothiSche (Duitsland), het Chinese (China en Japan), het He breeuwse (in de nieuwe staat Israël) en de Arabische schriften (Afrika en Azië). Wilt u meer van dit onderwerp weten, dan kunnen wij u verwijzen naar de uitgave van H. Jensen „Ge- schichte der Schrift" (1938), waarvan' zover ons bekend echter slechts één exemplaar in Nederland aanwezig is; deze uitgave moet zich bevinden in de Technische Hogeschool te Delft. De uitgave van 1925 is niet volledig, daar komen slechts 303 soorten schrift in voor, doch wellicht is daar van voorhanden bij de universiteit te Leiden of in de Kon. Bibliotheek te Den Haag. Vraag: Route van Nieuwkoop naar Tilburg per auto en hoeveel km.? Antwoord: Nieuwkoop, Zwammer- dam, Bodegraven, Gouda, Stolwijk, Schoonhoven, Nieujypoort, Gou- driaan, Schelluinen, Gorinchem, Geertruidenberg, Oosteshout, Dongen, Tilburg. Afstand 95 km. Vraag P. L. te R.: Bestaat er nog een prijsbeheersingscommissie? Antwoord: Neen, dergelijke com missies bestaan niet meer. J. v. E. Ik heb ballpoint-vlek ken in mijn tafelzeil. Wat te doen? Antwoord: probeert u het eens met spiritus. flink bedrag aan geld en een welver diend polshorloge, waarop hij maar wat trots is. Het boek is uit het Deens vertaald door C. van Eysden, de illustratieve verzorging en het bandontwerp zijn van Auke A. Tadema. Het geheel een uitstekend jongenboek, waaruit veel te leren valt. Susann. Door Edith Un- nerstad. Uitg. Zuid-Hol landse Uitg. Mij., Den Haag. Mevr. J. E. GorterKeyser heeft ons reeds meer onthaald op gedegen vertalingen uit het Zweeds en in „Susann", de roman van een Zweeds schildershuwelijk wederom een uitgave van de Cultuurserie der Zuid-Hollandse Uitgevers-Mij. is zij volkomen zichzelf gebleven. Ge degen, onderhoudend en boeiend heeft zij deze interessante roman aan haar lezers voorgezet, in prettige stijl en goed verzorgde taal. Vanzelf sprekend slaan deze goede eigen schappen ook terug naar de Zweedse schrijfster Edith Unnerstad, die met dit 'boek een blik heeft doen slaan in het leven van enkele personen uit het Zweedse kunstenaarsmilieu, waar aan een zekere tragiek ten grondslag ligt. Het verhaal voert ons het leven binnen van twee broers, die samen een kunsthandel hebben. Van deze twee is de jongste, Henrik, een bui tenbeentje: hij is meer kunstenaar dan zakenman en hij gaat daarom bij voorkeur om met kunstschilders, mensen, die na de spanningen van hun werk er behoefte aan hebben, losser, luchtiger door het leven te gaan dan de gewone burger. Edith Unnerstad voert ons dan bin nen in het leven van deze Henrik op het ogenblik, dat hij genieten zal gaan van een vacantie op zijn buiten verblijf, welke evenwel wreed ver stoord wordt door een brand, waar bij zijn vrouw en twee zoontjes omko men. De man is begrijpelijkerwijs uit zijn evenwicht geslagen en het duurt lang eer hij de weg naar het leven terug vindt. Dat gebeurt als Susann in zijn leven komt, een nog jonge schilderes, waarbij het leeftijdsver schil op zich reeds genoeg aanlei ding geeft tot conflicten. Maar deze worden nog groter als daar nog een intrigante bijkomt in de vorm van een nichtje, die beider huwelijks- vrede helemaal in de war stuurt. Gelukkig komt alles uiteindelijk nog weer in het reine, zodat het hu- weliik niet helemaal een fiasco wordt. Prettig doet het aan, dat het hele verhaal verteld wordt door een oude tante, die zeer gehecht is aan Hen rik, maar daardoor ook veel voelt voor zijn jonge tweede vrouw, voor wie zij een grote en onmisbare steun wordt. Dit verhaal is uitstekend van op zet en gaaf uitgewerkt en van begin tot einde zal de volwassen lezer er door geboeid worden. Vraag: 1. Is bii het Nederlands nandoeren de misère ouverte boven de pandoer? 2. Is het de juiste spelregel, dat het gevraagde troefaas op 'n vreemd blad gevraagd wordt? 2. Het gevraagde troefaas mag niet op een vreemd blad worden aange vraagd maar alleen op dezelfde soort. Vraag: Als ik bij pandoeren har ten troef houd ,en schoppen als bij kaart, mag ik dan hiervan de heer aanvragen, of had ik persé bij het ruitenblad ruitenaas aan moeten vragen. Dit ruitenblad kon ik op ta fel ruilen voor een kleine schoppen- kaart. Antwoord: Bij het pandoeren moet altijd eerst het aas aangevraagd worden dus in dit geval ruitenaas. Pas als u géén aas aan kunt vragen mag u een koning nemen. Vraag inzake rheumatiekbedden. Antwoord: Wanneer men spreekt van rheumathiekbedden, welke een ziekenhuis beschikbaar heeft, dan be doelt men daarmee, dat zo'n zieken huis een bepaalde ruimte reserveert voor rheumatiekpatienten. Speciaal ingerichte bedden zijn dat niet. Zij zijn dan ook niet verkrijgbaar. L. M. A. Kunnen dienstplichti ge mariniers gedwongen worden een werldpas aan te vragen en de reis naar Ned. Nieuw-Guinea per vlieg tuig maken in burgerkleding? Antwoord: inderdaad kunnen dienstplichtigen van het korps ma riniers worden gedwongen een we reldpas aan te vragen voor uitzen ding naar Nieuw-Guinea, welke we reldpas door het rijk wordt betaald. Dit is het gevolg van een wettelijke bepaling en wel ingevolge de grond wet. Dat deze dienstplichtigen in burgerkleding reizen, indien de uit zending per vliegtuig geschiedt, is op verzoek van enkele landen op de route welke het vliegtuig volgt, wel ke landen bezwaren hebben tegen de passage van militairen in uniform en niet tegen passage van militai- B. N. Ik heb een botervlek in mijn cocosmat, Wat te doen? Antwoord: legt u op de vlek ge durende enige tijd wat pijpaarde. Daarna afborstelen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6