Ned. Staat veilde „schip-met-inhoud" en verkocht 'n compleet munitiedepot Mü Blikgroenten Momuskanon Zo komen dagelijks duizenden tot een einde is terecht Nederlands geschenk voor Duitse vluchtelingen Trapje is terug, maar de uitbreker zoekt ijverig narr zijn laatste f25»- Niet terughoudend De Middenstand nog steeds voor beperking cadeaux DINSDAG 8 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Bergingsmij. eist 372 ton schadevergoeding Op 15 Mei 1940 werd in de Schelde bij Terneiwsen de Engelse torpedo- boojtager „Valentine" door de Duit sers met brandbommen tot zinken gebracht. In de oorlog heeft men vergeefs getracht het wrak te lich ten, doch na de oorlog stelde de Ne derlandse Staat wederom pogingen daartoe in het werk en vond ha openbare inschrijving de bergings combinatie Bijkervan den Oever bereid het wrak te lichten en voor 25.000,over te nemen. Toen men het achterschip boven water had gebracht, bleek er een grote voorraad munitie in aanwezig te zijn en op het dek lag nog een aantal op scherp gestelde brandbom men. De duiker die het achterschip losgebrand had, zo bleek toen, was met zijn snijapparaat slechts enkele tientallen centimeters langs de brand bommen gegaan. Wrak met inhoud. Toen de genoemde firma bleek, dat het schip vol zat met munitie en de risico's en kosten voor de bergers dus veel groter waren geworden, wenste zij verandering of ontbinding van het contract. Zij stelde n.l. dat de Staat in feite geen wrak, maar een munitieschip had verkocht. Dat er munitie in was, toen het schip zonk, heeft men pas na het lichten bij de Engelse admiraliteit bevestigd gekre gen. De bergingsfirma stelde daarte genover, dat deze inlichtingen vóór de aanbesteding aan de Britse admi raliteit hadden moeten worden ge vraagd en bekend gemaakt. Was dit het geval geweest, dan had de com binatie er zeker niet op deze voor waarden op ingeschreven. In hoger beroep. In eerste instantie heeft de Haagse rechtbank de bergingscombinatie in principe in het gelijk gesteld, doch ever de regeling van de schadever- goedingseis van 200.000 was nog geen beslissing getroffen. Gisteren diende de zaak in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof, waar voor de Staat optrad mr. G. J. Scholten en voor de bergingscombina tie mr. P. H. M. Hoogenbergh. De eerste betoogde, dat de Staat bij de openbare aanbesteding niets verzwegen had. „Het gaat bij het aangaan van een contract om het we- het risico dat men liep". Hoogstens zou men kunnen zeggen dat er t.a.v. de Staat sprake was van een ver schoonbare dwaling. „De firma is niet misleid door de Staat". Nog steeds een gevaar. Mr. Hoogenbergh betoogde, dat te voren experts reeds gezegd hadden, dat berging van het wrak theoretisch mogelijk, maar economisch niet ver- j antwoord was; dit heeft de Staat j nooit gezegd. Bovendien had het contract niet gesloten mogen worden met het oog j op de vuurwapenwet. Toen bekend werd, dat er scherpe dieptebommen in het schip lagen zijn er van over- heidswege scherpere veiligheidsvoor- i schriften gesteld en als gevolg daar van zou eerst de munitie móeten worden verwijderd; toen heeft de bergingsfirma het werk neergelegd. „Het schip met munitie ligt er nu echter nog", aldus pleiter, „en wie is er verantwoordelijk als er een schip op vaart met alle consequenties van d;en?" PI. betoogde verder dat er t.a.v. de Staat geen verschoonbare dwaling kan worden aangevoerd, omdat zij de wetenschap, dat er munitie in het schip lag, tevoren bij de Britse ad miraliteit had kunnen verkrijgen. PI vroeg tenslotte een schadever goeding van 350.000 aan zijn cliënt toe te kennen. Hierin is o.m. verdis conteerd een bedrag van f 220.000 aan voorschotten, 25.000 aan koop som, 10.000 garantiesom en 80.000 winstderving. Het hof zal 17 Maart arrest wij zen. maar komt niet terug NATIONALE BLIKGROENTEN WEEK (Aaveiiwicie) Tachtig gezinnen van vluchtelin gen in het land Noordrijn-Westfalen zijn gisteren verrast met een nieuwe meubilering van hun woning, die zij danken aan een gift der Nederlandse regering. Aan de in 1953 door de vluchte lingencommissaris der Verenigde Na ties, mr. Van Heuven Goedhart, tot dc regeringen gerichte oproep om meer steun te geven aan de vluchte lingen, heeft Nederland gevolg ge geven door het aanbod van tachtig meubeleenheden, elk voldoende voor het meubileren van een woning voor vier personen. De waarde van het Nederlandse geschenk bedraagt hon derdduizend gulden. De gift werd Maandag in het „Klingenmuseum" in Solingen symbolisch overhandigd door de voorzitter van de Nederland- se federatie voor vluchtelingenhulp, gen van kansen door beide zijden de heer M- A Reinalda. Prof. Ober- zo zeide hij. Bovendien is in de cir- lender, de Westduitse minister culaire voor de berging gezegd, dat de staat niet verantwoordelijk is voor het aanwezig zijn van torpedo's of andere ontplofbare voorwerpen. „Dat de hulpverleningsdienst van de Staat aan het bergingsbedrijf gead viseerd heeft niet verder te gaan met het werk was niet de oorzaak van het stoppen er Van", aldus plei ter. „Men heeft het werk gestopt omdat er munitie in was en dit was E.H.B.O.er bestal verongelukte Een E.H.B.O.'er heeft bekend uit de zak van een slachtoffer van een auto ongeluk bij Doetinchem een bedrag van ƒ2000 aan bankpapier gestolen te hebben. Dit gebeurde toen het slachtoffer een 33-jarige landbouwer •reeds stervende was. Zijn familie •miste het geld en deed aangifte. De E.H.B.O.'er, die in Doetinchem een zeer goede naam heeft is niet ge arresteerd. Hij heeft beloofd 'het geld terug te geven. het vluchtelingenwezen, nam het ge schenk in ontvangst. DE BEDENKELIJKE BEELD ROMANS. Ettelijke Eerste Kamerleden trok ken in het voorlopig verslag over de ontwerp-begrotihg 1955 van Justitie in twijfel, of minister Donker wel voldoende was doordrongen van het grote kwaad, door geschriften van al lerlei aard waarvan er tegen woordig heel wat verschijnen toe gebracht aan de jeugd, wier zedelijk •peil de bedoelde geschriften beden kelijk aantasten. Mocht het inder daad vaak onmogelijk zijn tegen de verspreiding van zulk soort lectuur met behulp van de bestaande wette lijke voorschriften strafrechterlijk op te treden, dan zal h.i, moeten worden gezocht naar nieuwe criteria voor de strafbaarheid, ter vervanging of aanvulling van de bestaande. En kele Kamerleden drongen naar aam> leiding hiervan aan op de indiening van een wetsontwerp, gericht tegen de noodlottige invloed, uitgaande van Amerikaanse, beeldromans e.d. Het gestolen Momuskanon, waar mede ieder jaar de Maastrichtse Kar- navalsfeesten worden ingeschoten, is „terecht", dat wil zeggen: het be vindt zich thans op een overvalvrije plaats. Dit is medegedeld in een brief aan „de Tempeleers", geschreven door zich noemende vijf Limburgse republikeinen. De Tempeleers zullen het kanon terug krijgen, mits zij zich met een request tot de Nederlandse regering zullen wenden inzake de bepalingen van de Zondagswet. Gebeurt dit niet, dan zal het kanon op Karnavalszon- dag buiten de landsgrenzen worden afgeschoten. Het wordt niet onwaar schijnlijk geacht, dat het kanon zich thans in België bevindt. Met onthef fing van de burgemeester kan het in schieten van de Karnavalsfeesten niet geschieden voor 13 uur. Vroe ger, dus voor het in wering treden van de nieuwe Zondagswet, werden deze feesten ingeschoten om 12 uur. Onderaan de brief van de vijf Limburgse republikeinen stond nog: Het alarmeren van politie, genees kundige dienst en brandweer gebeur de niet door ons. (Op 't moment van de diefstal van het kanon werden, zoals is gemeld, deze instanties door onbekende personen gealarmeerd). NED. TEXTIELFABRIEKEN NAAR ZUID-AFRIKA. Twee directies van fabrieken uit Almelo en Nijverdal hebben het plan, een fabriek op te richten in Zuid-Afrika. Stappen tot aankoop van grond zijn reeds gedaan. Ook de fabrieken in Twenthe zullen worden gemoderniseerd. De spin- en weefcapaciteit in West- Europa is eigenlijk te groot en daar om moet bij nieuwe investeringen worden nagegaan of de afzetmoge lijkheden niet worden overschreden. Ingevolge deze gedachten gang werd reeds vóór de oorlog een fabriek van bovengenoemde directies in Indone sië gevestigd. Na de oorlog was het eerst zaak, de schade te herstellen, maar de directie meent, dat het nu weer tijd is om vestiging elders te overwegen. Vandaar het plan voor een fabriek in Zuid-Afrika. JONGE VROUW DOOR GAS VERSTIKT. Zondagmorgen bemerkte een be woner van een huis in de Valerius straat te Amsterdam een sterke gas- lucht in zijn woning. Hij ging naar de kamer van een 21-jarige inwonen de kantoorbediende en trof haar zonder teken van leven op bed aan. Zij bleek ten gevolge'van lichtgas om het leven te zijn gekomen. DIEFSTALLEN OP SPOORWEG STATION. Zaterdag heeft de spoorwegrecher che een 17-jarige jongen aangehou den, werkzaam op het kantoor van De ladder is gisteren in het huis de Hollandse Spoor te Den Haag. Devan bewaring te Amsterdam terug jongen werd op heterdaad betrapt, bezorgd, maar dit is voorlopig alles, toen hu uit pakketten, die door „at de verbolgen gevangenisautori 'teiten van de twee ontvluchte Haar lemmers vernomen hebben. Meer mededeelzaam is een der uit brekers tegen „De Telegraaf", die doorlopend door hem wordt opgebeld om een verslag te krijgen van de di- \erse belevenissen. Gisteren had de man de 150 gul den bij elkaar en wilde zich weer terug gaan melden, maar op het laatste moment kreeg hij een seintje, dat wegens het te laat betalen van de boete, deze met 25,verhoogd is. Daarom heeft de Amsterdamse gevangenis gisteren tevergeefs ge wacht, want nu moet de man eerst Twee mannen en een laddertje de geadresseerden waren afgehaald pakjes sigaretten stal. Bij verhoor bekende hij zich hieraan gedurende de afgelopen halve maand te hebben schuldig gemaakt. Op hem werden Zaterdag 8 pakjes sigaretten gevonden. In totaal had hij zich van 80 pakjes meester ge maakt. Hij verkocht de pakjes voor 35 cent per pakje aan zijn vader, de 46-jarige markiezenmaker J. J. H. R. Deze wist eerst niet dat de pakjes van diefstal afkomstig waren. Later was hij er wel van op de hoog te. De vader verkocht de pakjes door. Wegens heling is deze nu ook aange houden. I Basis voor Europees jeugdcentrum wordt te Driebergen gelegd In het kasteel „Sterkenburg" te Driebergen heeft Aartshertog Otto van Habsburg Zaterdagavond een perscon ferentie gehouden, met betrekking tot de stichting van een Europees Jeugdcentrum, dat in dit kasteel onderdak zal vinden. Leden van verschillende Europese Jeugdorganisaties zullen in de toekomst een aantal weken samen kunnen komen met als doel de organisatie en aaneensluiting van alle elementen van positief Chris telijke beginselen, zowel in de politiek als in de openbare mening in Europa. Onze foto toont de Aartshertog tijdens zijn rede. nog zien deze 25,— te pakken te krijgen. Moeilijkheid. Ogenschijnlijk lijkt dit nu niet zo erg moeilijk, want Nederland heeft r.og voldoende avontuurzin om spon taan dit betrekkelijk kleine bedrag voor de man neer te tellen; de moei lijkheid is echter, dat niemand pre cies weet, waar de man is en dat „tussenpersonen" natuurlijk erg ge wantrouwd worden. Maar de snelheid, waarmede de man de 150,bijeen gekregen heeft, geeft goede hoop, dat hij ook de laatste f 25,wel zal weten te vergaren. Vraag der vrijheid. Het Deense Ministerie van Verkeer en de Raad voor verkeersveiligheid hebben nabij Kopenhagen een zeer merkwaardig experiment tot uit voering gebracht, waarbij een Buick uit 1936 met „voorbedachte rade" het slachtoffer werd alsmede twee etalagepoppen ,die zo stevig mogelijk met veiligheidsbanden in de auto waren vastgebonden. Van een hoogte van 25 meter liet men de Buick op de grond vallen, om hiermee te demon streren, wat er met een wagen gebeurt, welke met een snelheid van 80 kilo meter per uur tegen een boom of een andere auto botst. Dat de belangstelling voor deze demonstratie enorm was, valt te begrijpen. Het gebeurt nu eenmaal niet vaak, dat men de kans krijgt zonder gevaar voor het leven een derge lijk gewelddadig en ongewoon einde van een Buick van het begin tot het einde mee te makenOnze foto toont van linksboven tot rechtsonder de „laatste rit" van de auto, welke, met de twee „inzittenden" volkomen werd verwoest Kleine salarisverhoging voor ambtenaren 2 a 3 cent per uur De regering overweegt een zeer matige verhoging van de ambtenaren salarissen van 2 a 3 cent per uur voor weekloon-ambtenaren naast de deni vellering voor de hogere ambtena ren, die op een salarisstijging van 5 tot 6 procent zou neerkomen. De centrale commissie voor het ge organiseerd overleg in ambtenaren zaken komt op 16 Februari ter be raadslaging bijeen over deze voorstel len van prof. dr. L. Beel. Van de zijde der ambtenaren-or ganisaties was de regering met klem gevraagd om een salarisverhoging van 10 a 11 procent en een minimum inkomen van de laagstbezoldigde van 3180 per jaar. Het spreekt dan ook vanzelf dat de nieuwste voorstellen met zeer weinig enthousiasme door de ambte naren zijn ontvangen. Nieuw adres aan regering De commissie van overleg van de drie middenstandsvakcentrales, waar in samenwerken de Christelijke Mid denstandsbond, de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, heeft zich opnieuw tot Of hij dan de officiële vrijheid zal herkrijgen is nog een vrij ingewik kelde vraag. De Nederlandse wet gaat uit van het principe, dat nie mand strafbaar is, die een straf poogt te ontlopen, dus de onsnapping kan hem niet aangerekend worden. Maar nu heeft hij de tralies van het Huis van Bewaring te Amsterdam stukgezaagd en verbogen, en dit is iets, waar het Nederlandse Wetboek van Strafrecht veel minder mild over denkt. De actieve uitbreker vertrouwt echter nog steeds op zijn goede ge-1 gevaarlijke wijze ingrijpt in de re- SNELLERE BOUW VAN VELSER TUNNEL? In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het voorlopig verslag van de algemene financiële beschouwingen over de Rijksbegro ting 1955 wordt medegedeeld, dat een bij-zondere financieringswijze voor versnelde bouw van de Velser tunnel in studie is. Ten aanzien van tolheffing merkt de minister op, dat, hoewel het in het algemeen juist is, dat de wegge bruiker een evenredig deel in de kosten van het wegennet als geheel gezien draagt, de mogelijkheid, dat voor zeer kostbare werken alleen van die weggebruikers, die daarvan werkelijk nut hebben, een betaling voor het gebruik daarvan wordt ge vraagd, de overweging waard is. Geen heffng op melk in het westen Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft besloten de heffingsverordening voor de consumptiemelk in het Westen van ons land in te trekken. Als ge volg hiervan zal de extra-cent die in de niet-gesaneerde gebieden boven prijsverhoging met drie cent wordt berekend, niet, zoals aanvan kelijk was bepaald, in het Zuivel- fonds worden gestort, maar recht streeks aan de melk-detailhandel ten goede komen. Het Bedrijfschap voor Zuivel is tot deze beslissing geko men nadat -de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening, die in West- Nederland de melkdistributie regelt, aan de hand van een uitvoerig kost prijsrapport heeft kunnen aantonen, de Tweede Kamer gewend, teneinde ^at rationalisatie van de melkbe- haar mening kenbaar te maken over gorging de slijterskosten met ruim het ontwerp van wét beperking ca- I e™ c™4 per heeft doen veria- dpaustpbud I gen. De prijsverhoging van vier cent per liter blijkt derhalve voor de niet- samenwerkend^ organisaties gerationaliseerde gebieden gerecht stellen het op prijs de Kamer er nog- vaardigd, voor zover deze althans op •maals op te wijzen, dat zij niet van de distributiekosten betrekking heeft, oordeel zijn, dat de overheid op een sternte en heeft beloofd via de te lefoon onmiddellijk naar de ge vangenis terug te gaan, als hü het geld bij elkaar heeft. De tweede ontsnapte is meer zwijg zaam aangelegd, want sinds de ont snapping heeft men van hem niets meer vernomen. Tragisch verdrinkingsgeval Tijdens een fietstocht is een40-ja- rige Hilversummer op tragisch wijze om het leven gekomen. Vader en dochter fietsten op de grote weg tus sen Hilversum en Utrecht, toen de Hilversummer plotseling onwel werd en in het water reed. Op dat ogenblik bevond zich nie mand onder de ooggetuigen die de zwemkunst meester was. Toen er eindelijk hulp arriveerde in de per soon van een automobilist die te wa ter ging om het slachtoffer op te ha len bleek de man echter reeds over leden. i igeling van de mededinging, een re> ■geling, welke in eerste instantie een zaak is van het bedrijfsleven zelf. Enige onduidelijkheid. Ook het gewijzigde ontwerp van wet betreffende de onderhavige ma terie heeft in hoofdlijn de instem ming van de samenwerkende mid- destandsorganisaties, alhoewel zij •niet willen verhelen, dat de gelaten •mogelijkheid van kleine cadeaux van •geringe waarde weinig duidelijk om schreven is en de deur openlaat voor allerlei verwarringen, aldus het adres. Vlotte aanvaarding? Tenslotte spreekt de commissie van overleg van de drie midden stands vakcentralen de verwachting uit, dat het ontwerp van wet me de gelet op de adressen van de twee •grootste en direct belanghebbende organisaties, t.w. de Nederlandse Huishoudraad, vertegenwoordigende de Nederlandse huisvrouwen, en de drie samenwerkende middensrtandsor- ganisaties, vertegenwoordigende de overgrote meerderheid van de Ne derlandse detailhandelaren door de Kamer zonder reserve zal worden aanvaard. BROMFIETSER BESCHOTEN. In de vroege Zondagmorgen zag een agent van politie te Enschede een bromfietser gevaarlijk over de weg slingeren. De agent dacht aan de Zondagswet, die wel eens in ge vaar zou kunnen komen en som meerde de man te stoppen. Dit ge beurde, maar nauwelijks met de voeten op de grond ging de brom fietser er als een haas van door. De agent kon de man niet bijhouden en trok zijn revolver. Twee schoten wa ren voldoende om de voortvluchtige tot andere gedachten te brengen. PASEN. WAT DOET U? Bij het secretariaat van de actie „Voor God" verscheen dezer dagen een brochure getiteld „Pasen, wat doet U?" De bedoeling hiervan is de parochie-geestelijkheid en de groepe ringen van lekenapostolaat in de komende tijd voor Pasen een hulp middel te verschaffen in de speciale zielzorg die in die weken gevraagd wordt. Het is verkrijgbaar bij het Secre tariaat tegen betaling van ten minste ƒ0.10 per exemplaar. Het boekje, dat een zestal actuele brieven bevat, verdient zeker ruime verspreiding.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5