RIJNSTREEK Chefarine 4 TUSSEN BALIE Twee discussies leverden twee practische voorstellen op Overstromingen in Djambi 78-Jarige wielrijdster maakte tegen middernacht het verkeer onveilig DINSD - J 8 FEBRUARI 195!) DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALKEMADE Aanbesteding. Gistermorgen had de openbare aanbesteding plaats voor de bouw van een gemeentewerk plaats. De laagste inschrijver was de fa. H. J. Strijk uit Rijpwetering voor ƒ29.300. De gunning is nog aange houden. HAZERSWOUDE Mej. Cuna Schellingerhout slaagde voor het diploma costumière. Geboren: Johanna Jacoba d. van G. J. Spijker en A. J. Eijgen- raam; Hendrika d." van H. Vierstra en J. van. Elswijk; Cornelia Hendri ka Maria d. van G. C. de Groot en A. M. Kleenweg; Grietje Klazina <L van K. H. IJkema en J. Froma; Adrianus Jacobus z. van K. van der Poel en A. M. Verbij. Geboren: Johanna J. d. van G. J. Spijker en A. J. Eigenraam; Hendri ka dr van H. Vierstra en J. van Els- wijk; Cornelia H. dr. van C. G. de Groot en A. M. Kleiweg; Grietje K. dr van K. H. LJkema en J. Froma; Adrianus J. zn van K. van der Poel en A. M. Verbeij. Ondertrouwd: Pieter Olierook 35 j en Catharina Cornelia van der Voort 37 jaar. Ondertrouwd: P. Olierook 35 jr en C. C. van der Voort 37 jr. Getrouwd: Arnoldus Clemens van der Meer en Theodora Maria van Meurs; Petrus Johannes Maria de Knegt en Helena Johanna Maria Boers. Getrouwd: A. C. van der Meer 25 Jr en Th. van Meurs 23 jr. P. J. M. de Knegt 28 jr en H. J. M. Boer 26 j. Overleden: E. Driebergen 67 jr e. J. Nagtegaal 5X10; W. Goedhart 234—4; Ch. Sterk 3y3—8; E. Valk 2X'8; A. Karstens 2%8; C. Boon IX10; C. v. Tol 1—11; R. Marbus Yi3. In de tweede groep luidt de stand: A. v. Klaveren 88; A. P. Helmus 5J$9; C. Meinema 59; J. Jonge- boer 69; W. v. d. Leek 2 'A7; A. Geerlings 2 A8; H. A. Korswagen 3—9; T. Rasser IX—7. LEIMUIDEN Vastenavonduitvoering K.A.B. De K.A.B.'ers hebben hun vasten avonduitvoering weer gevierd met 'n gezellige avond, welke verzorgd werd door de eigen toneelgroep „Ons Ge noegen". De voorzitter, de heer B. J. Broekhuizen, richtte even na 8 uur zijn openingswoord tot de geestelijk adviseur en de vele leden en huisge noten, die de zaal van de dames Sneeboer geheel vulden. Direct hier na verscheen „Ons Genoegen" op de planken met het onder regie van de heer C. J. de Rijk ingestu deerde spel van Mar. Jansen en Ge rard Nielen getiteld „Het Spook van de Vrijburcht". Op het landgoed „De Vrijburcht" woonde v. d. Veer, de eigenaar van een kaasbedrijf met zijn kinderen en personeel. Er heer ste bedrijvigheid op „De Vrijburcht", maar al spoedig bleek, dat personeel en jonge zakenvrienden nogal be langstelling toonden voor de beide dochters. De geheimzinnigheid hier rondom is de oorzaak, dat het gaat lijken op een spookgeschiedenis. De ontknoping is echter geheel anders dan men verwacht har. Ook van de plannen van de bemoeizuchtige opa Zondagmiddag bond Nic. Boys de strijd aan tegen Nieuwerkerk, een van de gegadigden voor het kam pioenschap. Op een prima bespeel baar veld begon de wedstrijd in een hoog tempo. De eerste twintig minu ten waren de Boys in de meerder heid, maar zij waren niet bij machte het de Nieuwerkerk-doelman erg lastig te maken. Het ontbrak de Boys voorhoede aan het zuivere schot. Een mooie voorzet van Co van Vliet werd door M. van Trigt voor open doel om v. J. Windhorst; M. A. v. d. Geest l komt veel terecht. Aan net slot zeep gebracht. Even later kreeg Leo 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. m n Gemeenteraad Nieuwkoop (Advertentie). aan om op de ingeslagen weg voort te gaan. Tot slot gaf spr. de uitslag als volgt: 1. Alphen 2 met 115 punten. 2. Leiden 1 105 pnt.; 3. Mijdrecht 2 105 pnt.; 4. Leiden 2 101 pnt.; 5. Nieuwveen 2 96 pnt.; 6. Mijdrecht 1 90 pnt.; 7. Alphen 1 88 pnt.; 8. Nieuw1- veen 1 84 pnt.; 9. Uithoorn 74 pnt. Commandantenprijzen: Leiden 2 43 pnt.; Leiden 1 42 pnt.; Alphen 1 39 pnt.; Uithoorn 38 pnt.; Nieuwveen 1 38 pnt. NIC. BOYS VERLOOR. 58 jr e.v. J. van Leeuwen Overleden: Elisabeth Driebergen, 67 j., echtg. van Jurrianus Wind- horst; Maria Anna van der Geest, 58 j.f echtg. van Joannes van Leeuwen. H00GMADE WIE HOUDT HET DAGBOEK BIJ? De correspondent, die vele jaren het dagboek van Hoogmade in ons blad zo voortreffelijk bijhield, is niet meer in de gelegenheid deze taak te verrichten. Toch moeten wij door gaan met de grote en kleine nieuwtjes van de dag en niet te vergeten de vergaderingen en uitvoeringen van verenigingen te vermelden. De grote vraag is: Hoe? Is er iemand in Hoog made, die zin en vermogen heeft om het dagelijks nieuws van zijn dorp op een prettige wijze in ons blad te serveren? Laat hij even een briefje naar de redactie schrijven. Liefst zo spoedig mogelijk. KOUDEKERK Benoeming wijkverpleegster. Tot wijkverpleegster is door het bestuur van het Groene Kruis benoemd zr. N. M. Hartman, thans tijdelijk werk zaam te Benschop. LEIDERDORP VERLOREN EN GEVONDEN. Gevonden: Want, schoevendraaier, huissleutel, dameshandschoen, kin dersjaal, kinderwantje; herenhoed, polsmof, rijwielkoplamp, kinderstep, hondenketting, vetlederen heren schoen, sjaal, damesportemonnaie met inhoud, polshorloge, kinderwan tjes, sjaal wieldop v. auto, dames handschoen, motorhandschoen, lips- sleutel, sigarenaansteker, padvinders- riem, driekleurenvulpotlood, huis sleutel, kinderschoentje, kinderwant, stiftpotlood in doosje. Aan komen lo pen een hondje en een poesje. Verloren: Kindermuts, vulpen in etui, wit kinder want je, alpinomuts, zilveren schakelarmband, dames polshorloge, belastingkaart van rij wiel met hulpmotor, 1 paar rubber laarzen, kinderwantjes, herenpols horloge, een paar gebreide dames handschoenen geruit damestasje, zil veren armbandje, herenportemon- naie met inhoud, een paar kinder wantjes, dameshandsohoen, kinder cape, broche (doublé), actetas inh. schoolboeken, ring met sleutels, ac tetas met inhoud, een paar kinder wanten een paar wollen wanten. Inlichtingen bij de Rijkspolifie Acacialaan 20. Schaken. De stand van de on derlinge wedstrijden is als volgt: lste groep: P. C. v. d. Leek met 9 uit 11; Rector de Groot 68; Joh. de Jong 79; D. Braam 6 349; H. S. Ginjaar 4X7; M. Splinter 3X7; De grote overstromingen in Djambi op Oost-Sumatra hebben, naar men vreest, duizenden slachtoffers geëist. De overstromingen worden een natio nale ramp genoemd. De gehele land streek is van alle landverbindingen afgesloten. Hier en daar reikt het water tot halve hoogte der klapperbomen. Tal van kampongs staan blank. In Moeara Tembesi staat het water zelfs hoger dan de daken der huizen. Genietroepen van het leger zijn vertrokken om hulp te bieden. De luchtmacht werpt voedsel en medicij nen uit boven de geteisterde gebie den. De overstroming is de ergste van de laatste eeuw. Als straks de doden zijn geteld, zei kolonel Bambang Utoyo de comman dant van Zuid-Sumatra, en vastge steld is hoeveel gezinnen dakloos zijn geworden, en hoeveel rijst-aanplant verloren is gegaan, kunnen er epide- demieën uitbreken, zoals typhus, pest en cholera. verschijnen zelfs drie paartjes het toneel. Het publiek was deze avond zeer aandachtig, zodat ieder een een plezierige avond heeft ge had. De speelsters en spelers hebben goed hun best gedaan en over het algemeen had men de rollen goed in gestudeerd. Aanstaande Zondag zal deze to neelgroep ditzelfde spel herhalen, maar dan voor de K.A.B. te Nieuw veen. NIEUWVEEN E.HH.O.-WEDSTRIJD EN. In de aula van Huize St. Ursula vonden Zondagmiddag onder grote belangstelling de wedstrijden plaats voor de ploegen, die nog nimmer aan wedstrijden hadden deelgenomen. De deelnemende ploegen waren: Alphen a. d. Rijn 1 en 2. Leiden 1 en 2. Mij drecht 1 en 2. Uithoorn 1 en Nieuw veen 1 en 2. Nadat de voorz., dhr R. Schrama een woord van welkom had gespro ken, speciaal tot pastoor Schretlen en gemeente-secretaris J. J. Roovers gaf hij de leidipg van deze middag aan de instructeur van de Nieuwveense R.K. E.H.B.O., dhr F. Rekelhoff uit Uithoorn. Hierna werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden, die door het talrijke publiek met intense be langstelling werden gevolgd. Na afloop van de wedstrijden gaf dr. Visser uit Noorden een zeer uit voerig overzicht. Hieruit bleek wel duidelijk, dat er nog beginnelingen aan het werk waren geweest. Daar tegenover had hij ook zeer veel goede dingen gezien en spoorde hij ieder Lebesque een redelijke kans, maar hij strandde op de uitlopende keeper. Bij een gevaarlijke aanval van de gasten werd een corner geforceerd. De bal werd goed voor het doel ge plaatst en door de achterhoede on voldoende weggewerkt. Deze kans liet invaller De Jong niet onbenut. Hij gaf Nieuwerkerk de leiding. De rust had de Eoys blijkbaar geen goed gedaan, aangezien ze het hoge tempo van de gasten met de aller grootste moeite konden bijbenen. Nieuwerkerk nam nu het heft volle dig in handen. Met goede combina ties, nauwkeurig en in hoog tempo uitgevoerd, zetten zij het doel van de De raad van Nieuwkoop kwam gis terenmiddag weer volledig bijeen, want de heer E. H. v. Dam, die een operatie heeft ondergaan, was geheel hersteld op. zijn zetel weergekeerd. Burgemeester M. P. v. d. Weijden sprak hierover zijn vreugde uit. De meeste punten van de agenda gingen vlot onder de hamer door. Het klein-seminarie van de paters Capucijnen kreeg een subsidie voor twee leerlingen uit de gemeente. De vereniging tot IJsbestrijding, die belast is met ijsbreken in belang rijke vaarwaters, vroeg in verband met de kastoestand voor het garan tiefonds een verhoging van 2 tot 4 cent per inwoner. Overeenkomstig het advies van B. en W. werd dit ver zoek afgewezen. Uit de raad gingen stemmen op, oni zelfs de bijdrage van 2 cent niet meer te verstrekken. Be sloten werd te onderzoeken, of het werk van de vereniging voor Nieuw koop van enig belang is en daarna de zaak nog eens te bekijken. Ook het verzoek van de ijsclub De Mèije om subsidie werd afgewezen. Een onbe langrijke wijziging van de Vleeskeu ringsdienst werd na enige opmerkin gen vastgesteld. De door de minister aangekondig de huurverl aging van woningwet woningen bleek voor de gemeente voorlopig van weinig belang. Over een jaar ongeveer, als de kosten van zegelrechten en provisie op de le ning voor de bouw van de 14 wo ningen te Noorden zijn afgeschreven, kan deze maatregel voor het betref fende complex belangrijk worden. Voorts zal de vaststelling van de hu ren van de 40 in aanbouw zijnde woningen aan de Achterweg er door beïnvloed worden. Motortoelage. Over de vergoeding van de ver voerskosten van de gemeente-archi tect werd even van gedachten ge wisseld. De motortoelage voor af standen binnen de gemeente werd conform het voorstel van B. en W. vastgesteld op f. 300.- p. j. Voor rei zen buiten de gem. werd op voor stel van de heer Markman eeh ver goeding vastgesteld van 17 cent per Boys onder zware druk. Het wekte dTeS 5000en ms cent per km. voor het aantal kilometers dan ook geen verwondering dat de goed spelende Compeer de voor sprong vergrootte Dit doelpunt bete kent voor de Boys de genadeslag. OUD-ACE V.V.O.A. Ten behoeve van haar leden, donateurs en hun dames orga niseert het bestuur van V.V.OA. een gezellige kaartavond in „Het Lage- land" op Zaterdag a.s. 's avonds om 8 uur. OUDE-WETERINC Kampioenschap van Alkemade. Uitslag 3e ronde: Schaken: J. Spaar garenL. Hogeboom 01; C. Zoet H. v. Bostelen 01; H. BuijsTh. Olyerhoek afgebr. Dammen: A. v. TolH. Zandvliet daarboven. Vervolgens kwamen de vergoedin gen voor vakonderwijs aan de orde. De V.G.L.O.-afdeling van de Chr. School heeft over 1953 voor de vak ken handwerken en huishoudkunde uitgegeven 2.667.41. Van het ont vangen voorschot ad 3082,21 zal derhalve 414,80 in de gemeentekas worden teruggestort. De R.K. Meis jesschool, die nog geen voorschot heeft ontvangen, krijgt voor het vak handwerken over 1953 1.500,92 en over '54 2.111,18. Als voorschot voor dit jaar werd verstrekt 2.023,78. Openbare lagere school. De heren Stoppelenburg en Zwart gaven een opsomming van de ge breken der openbare lagere school en informeerden naar de mogelij k- 20; G. MeijerG. van Leeuwen heid om de nieuwe school op de ur- 1—1; A. de Blay—J. M. v. Zoen afg.; J gentielijst te krijgen. De voorzitter antwoordde, dat bij C. Vis—G. Roest 1—1. Hogewoerd in opspraak Een 78-jarig vrouwtje uit Leiden moest zich gisteren voor de kanton rechter verantwoorden, omdat zij in de herfst van het vorig jaar op de Rijnzichtbrug 's avonds om half twaalf zo onduidelijk op haar fiets gemanoeuvreerd had, dat twee motor voertuigen met elkaar in botsing kwamen. Het vrouwtje toonde ter zitting geen flauw benul te hebben van de verkeersregels. Van voorrang verle nen aan snelverkeer had zij nog nooit gehoord en zij verwonderde zich dan ook sterk toen zij tien gulden boete tegen zich hoorde eisen. De kanton rechter bleek echter nog meer ont stemd over het late optreden van het vrouwtje dan de ambtenaar en vor derde vijftien gulden. Auto geramd. Minder duidelijk liet zich de oor zaak van een auto-ongeluk op de hoek LorentzkadeKamerlingh On- neslaan aanwijzen. Een doktersauto werd hier geramd door een grote Chevrolet; beide bestuurders waren echter in staat hun zienswijze weer te geven. Deze verschilden echter aanmerkelijk en een getuige moest uitmaken wie van de heren de bocht te ruim genomen had. Er kwam wat modder en een remspoor aan te pas en het einde van het lied was dat beide heren vrij uit gingen en alleen de verzekeringsmaatschappij de dupe Aardappelmoeheid De aardappelmoeheid schijnt nog lang niet sterk genoeg tot de verbeel ding van de tuinders te spreken. Gis teren moesten er namelijk weer en kelen terecht staan, omdat zij ver moeide grond opnieuw met het voed zame strooigoed bewerkt hadden. Een landbouwer uit Rijnsburg toonde zich berouwvol en kon door het be talen van 25.zijn schuld uitboe ten. Een tuinder uit Oud Ade had echter een getuige meegebracht om zijn onschuld te bewijzen. Uit zijn binnenzak haalde hij bovendien nog een grote kaart, waarop .de gerechte lijke vergissing duidelijk na te gaan was. Na enige bestudering van het geval en een kleine woordenwisseling tussen verdachte en getuige over de capaciteiten van de tekenaar vorder de de rechter een geringe boete van ƒ6.—. Verkeer onveilig gemaakt. Veel ernstiger deed zich de zaak aanzien tegen een marktkoopman, die in oververmoeide toestand de rijks weg onveilig had gemaakt. Een in specteur van politie had twaalf kilo meter achter de slingerende wagen aan gereden, voordat de chauffeur in de gaten kreeg dat het zo niet ging. In het politieverslag stond verder nog dat verdachte lichtelijk naar de drank rook. De raadsman trok dit in twijfel omdat zijn cliënt volgens zijn zeggen geheelonthouder was. De ambtenaar wilde hier niet verder op ingaan en eiste een boete van 300.De rech ter maakte er tenslotte 80.boete en zes dagen voorwaardelijk met de proeftijd van een jaar van. Tram greep bakfiets. Een wagenvoerder van de stads tram had verleden jaar October een melkwagen aangereden, die op de trambaan stond. De man had nog ge probeerd te stoppen maar door de bladerval waren de rails glad kreeg de bakfiets een gevoelige op stopper. De eigenaar van de bakfiets be toogde verontwaardigd dat de trams het leven voor een melkbezorger er niet gemakkelijker op maakten. Voordat de melk op de Hogewoerd uiteindelijk bij de klanten terecht komt is zij zuur van het heen en weer rijden. De ambtenaar zag in beide heren enkele gebreken en vorderde resp. 25.— en ƒ12.De rechter twijfelde echter niet aan de goede wil van de trambestuurder en verleende hem ontslag van rechtsvervolging, terwijl hij de melkhandelaar wegens hinderen een boete van twee gulden moest opleggen. HAAGSE POLITIERECHTER. Vishandelaar schopte. Bij ver stek behandelde de Haagse Politie rechter een zaak tegen een vishan delaar uit Noordwijk, die moest ver schijnen omdat hij een twaalfjarige jongen had geschopt Enige jongens sloegen namelijk het elfjarige zoon tje van verdachte, die daarop naar buiten was gegaan. Toen verdachte buiten kwam, scholden de jongens „schrapper", wat een familiescheld naam bleek te zijn. Verdachte was kwaad geworden en had één van de jongens geschopt, die een schaaf wond kreeg. De officier van Justitie vond het een ernstig feit, dat de grenzen van een redelijke afstraf fing te buiten ging. Hij eiste een boete van 40,De politierechter veroordeelde verdachte tot 30, boete of tien dagen. Scheldende opperman. Voor de Haagse politierechter verscheen een opperman uit Leidschendam, we gens belediging. Verdachte vertelde dat het feest was in het patronaats gebouw van Zoeterwoude en dat hij daar ook naar toe wilde. Toen hij binnen was, kwam er iemand op hem af, die hem vroeg te verdwijnen, om dat hij een borrel op had. Hij was het er echter niet mee eens en ging voor het patronaatsgebouw staan tieren. De wachtmeester van de Rijkspolitie werd er bij gehaald, die verdachte wegstuurde. Enkele ogen blikken later kwam hij terug om zijn fiets te halen. Dit werd toegestaan. Onder het uiten van een serie scheld woorden reed verd. weg. De officier van Justitie eiste een boete van 25,of tien dagen. „Ik heb geen geld", merkte ver dachte op. De politierechter veroor deelde hem tot 15,boete of vijf dagen. KONINGIN EN PRINS BERNARD BIJ DE OPENING VAN DE E 55 Het bestuur van de „E 55" heeft bericht ontvangen, dat zowel H.M. de Koningin als Prins Bernard aanwe zig zullen zijn bij de opening van deze nationale energiemanifestatie. De Koningin heeft het voornemen te kennen gegeven de tentoonstelling officieel te openen. B. en W. de gedachte is opgekomen, om de drie nieuwe lokalen van de Chr. School ter beschikking van het openbaar onderwijs te stellen en een nieuwe 8-klassige Chr. School te bou wen. Over deze kwestie ontstond een discussie, welke eindigde met de ^toezegging van de voorzitter, dat er in de volgende vergadering een voor stel van B. en W. over deze kwestie zal komen. Het prae-advies van B. en W. be treffende bezwaren, die tegen het plan in onderdélen voor de dorps kom zijn gemaakt, maakte de ton gen los. B. en W. ontkenden de ge grondheid van de bezwaren van de heren Van de Loo en Gebr. Aker boom tegen het leggen van vaste bruggen over de Ringvaart niet, maar achtten dit meer een zaak, wel ke via de polder geregeld dient te worden. De heer Markman verzette zich tegen deze opvatting en wilde een garantie van de gemeente. De voorzitter erkende de plicht van het gemeentebestuur, om voor de inwoners op te komen. Maar, zo zeide spreker, in deze kwestie heb ben G. S. het laatste woord. Zij ma ken uit, of de bezwaren gegrond zijn of niet en zij stellen ook de even tuele vergoeding vast. Tijdens de discussie, die hierop volgde, kwam de heer Bloos met een practisch voorstel. „Laten we be weegbare bruggen maken", was zijn mening. De voorzitter vond dit de juiste oplossing. Indien mocht blijken, dat beweegbare bruggen te kostbaar zijn, kan de zaak altijd nog bekeken worden. Ook de raad w;as deze ziens wijze toegedaan. Aanstelling assistent voor architect. Nadat de aankoop van land aan de Achterweg, ten behoeve van het uitbreidingsplan, en twee leningen ten behoeve van de woningbouw wa ren goedgekeurd, ontstond er een discussie over de aanstelling van een bouwkundig opzichter-tekenaar in tijdelijke dienst. Het betrekkelijk la ge salaris, dat de sollicitant had ge vraagd, deed aanvankelijk enige twijfel aangaande zijn capaciteiten ontstaan, maar al spoedig bleek, dat het een jongeman betrof, die zich door studie had opgewerkt en met het oog op zijn toekomst de vacan te betrekking ambieerde. De heer Markman kon zich wel' verplaatsen in de gedachtengang van de sollcitant, maar vond niettemin het salaris te laag voor zo'n verant woordelijke positie. De heer Bloos en ook andere raadsleden stemden hiermede in. Na veel gepraat was het deze keer de heer E. H. v. Dam, die een practisch voorstel deed. Hij wil de het aanvangssalaris van f 300, per maand gehandhaafd zien onder voorbehoud, dat de nieuwe kracht na drie maanden proef een salaris zal krijgen in overeenstemming met zijn capaciteiten en wel met terug werkende kracht. Dit voorstel werd met de stem van de heer Zwart te gen aangenomen. Vervolgens werd de betreffende sollicitant, de hqer A. H. J. Emonds uit Heerlen met algemene stemmen benoemd. In Maart zal hij in functie komen. Naar aanleiding van een vraag van de heer A. v. Dam bleek de nieuwe industrie enige vertraging te hebben ondervonden. Deze week zal echter de algehele goedkeuring afkomen. Volgende week Maandag zal ver moedelijk de eerste paal officieel de grond ingaan. Tenslotte, bleek nog, dat de ge meentetoren in een dergelijke toe stand" verkeert, dat het niet verant woord meer is, om op nationale feest dagen de vlag uit te steken. Uitvoering Zangvereniging. De R.K. Dameszangvereniging O.V.A.J. Nieuwkoop gaf op Zondag haar jaarlijkse uitvoering in het R.K. Pa rochiehuis. Na een openingswoord door mej. A. Vergeer, waarin deze in het bij zonder de pastoor welkom heette ,trad een ditmaal geheel verjongde Zang veren. aan, die gezien deze verjon ging de openingsliederen zeker niet onverdienstelijk ten gehore bracht. De muzikale begeleiding door P. N. v. d. Haak was weer uitstekend. Na de pauze werd het blijspel van E. v. Ewout en G. Mossinkoff getiteld „Harten Troef" ten slotte gebracht. Hierbij bleek, dat de dames behal ve de kunst van zingen, ook die van toneelspelen bleken te beheersen. Het was o.a. kostelijk te zien hoe onder de kundige grime van den heer G. Hecke uit deze overigens zo verjong de zang ver en. een stel oude vrijsters te voorschijn werd getoverd, hetgeen de lachspieren danig in beweging bracht. Ook de andere rollen werden dank zij de regie eveneens van de heer Hecke uitstekend vervuld. De pastoor gaf van zijn sympathie voor de zangveren, blijk door per soonlijk de prijzen te trekken van de loterij. TER A4R VOORLICHTING TUINDERS. Door de Vereniging van Bedrijfs voorlichting „Het Noordelijk Klei- en Veengebied" werd in café ,,'t Cen trum" voor de tweede keer in dit seizoen een voorlichtingsavond gege ven voor haar leden. De heer v. d. Bon hield een cau serie over de toestand van het zaai zaad, dat vanwege de natte zomer, de moeite waard is om er een ogen blik bij stil te staan. Bij kiemproe- ven is gebleken, dat de kiemkracht van de diverse granen belangrijk la ger ligt dan by normale jaren; ook de ontsmetting van het zaaizaad werd besproken. Vooral ging spr. dieper in op de vergelingsziekte bij bieten. Dit is geen schimmelziekte, maar een virus ziekte, waar je niet tegen kan spui ten.. Hij geeft dan een uiteenzetting, hoe men deze ziekte dan wel kan bestrijden, waaruit o.a. bleek, dat de besmettingsbron van deze ziekte voornamelijk ligt bij de bietenkuil, en is het dan ook zeer wenselijk, dat de bietenkuilen voor 1 Maart opge ruimd moeten zijn, zegt spr Hierna volgde een bespreking over de bestrijding van onkruid in gras land. Tenslotte wees spr. er nog op, dat mocht men het te kwaad krijgen met gifstoffen, dat men dan vooral geen alcoholische dranken mag ge bruiken, niet mag roken en ook geen melk mag drinken. R0EL0FARENUSVEFH JAARLIJKSE FEESTAVONDEN DC.S.R. De toneelveren. St. Pancratius heeft de jaarlijkse feestavonden van D.O.S. R. voor leden en donateurs opgelui sterd. Met de opvoering van „Poive- rientje wint de laatste slag", spel van liefde en dwaasheid, met aan het slot een behoorlijk scheutje levenswijs heid, had deze toneelveren, haar reeds goede faam geen betere eer kunnen aandoen. Dit door Joop Spit geschre ven spel voert ons naar het geboorte huis van twee broers, waarvan de een gepensioneerd marine-officier en de ander een goedaardige gepensioneer de bioloog is, welke laatste het ouder lijk huis in eigendom heeft. De ge pensioneerde marine-officier deelt echter in het huis de lakens uit. En wel op de zeer eigenaardige manier door het huis als zijn schip te betite len, waarop hij alleen de kapitein kan zijn. Alle huisgenoten en dienstbaren worden met scheepsrangen betiteld. Met de komst van Poiverientje als huishoudster komt alles weer tot het normale, doordat zij de laatste slag weet te winnen. Regisseur Th. Wesselman heeft door een goede rolverdeling dat stuk per fect laten spelen. Opgemerkt zij, dat door ziekte van een der speelsters, mevr. Vincken van Rhoon zich ter elfder ure nog be schikbaar had moeten stellen voor de vertolking van Carla Pardero. Voorz. Boeker wees erop, dat de sportveren. op een nog hoger niveau gebracht moet worden. Wijzende op het belang van de sport, zeide voorz. het te betreuren in een gemeente woonachtig te zijn, waar men van deze zijde tot nog toe niets heeft wil len of kunnen doen voor het belang van de sportontwikkeling. Het muzikale gedeelte van de avond werd door „De Vrijbuiters" prima verzorgd. Heden en Donderdagavond is er een herhaling van deze alleszins ge slaagde D.O.S.R. avond. WOUBRUGGE De plaatselijke organisatie van de B.B. beschikt thans over 2 blok- ploegwagens, terwijl voorts de leden zijn voorzien van de persoonlijke uitrusting. Dat Woubrugge het ernstig meent met deze organisatie blijkt wel uit het feit, dat de plaatselijke E.H.B.O.- vereniging de beschikking heeft ge kregen over 5 grote E.H.B.O.-ver- bandtassen, die in overleg aan de E.H.B.O.-B.B. leden zullen worden uitgereikt. Nu de brandweergarage te Hoog made voltooid is, treft men thans voorbereidingen om ook aldaar enige B.B.-materialen te stationneren (o.a. een blokploegwagen). Tengevolge van het vertrek van de secretaris van de afd. Woubrug ge en Hoogmade van het Instituut Steun Wettig Gezag is in deze functie aangesteld de heer T. de Jong. ZWAMMERDAM Geb. Cornells, z. v. J. Boer en H. J. Verduijn; Anthonia Hendrika, d. v. C. Lammens en C. G. van den Akker; Gerardus Anthonius Maria, z. v. W. C. van Niekerk en W. G. Kromwijk; Matje, d. v. J. Doornekamp en J. van Breenen. Ondertr.: G. J. Homcoop, 23 j., en S. Wolvers, 22 j., te Woubrugge. Geh.: F. H. Stolwijk, 31 j., en M. M. C. Vink, 26 j. Scheepsberichten AMSTELVEEN p. 7 Kp Finisterre n. Le Havre. ARGOS 7 v. Constanza n. Is tanbul. ARMILLA 7 v. Singapore n. Bangkok. BENNEKOM p. 7 Flores Azo- ren n. Londen. BORNEO 8 vm Beyrouth verw. CALLISTO 6 v. Leith te Schie dam. CALTE.X LEIDEN p. 7 Kp St. Vin cent n. Sidon. DELFT 7 te Antofagasta. EEMDIJK 7 te Corpus Christi. ESSO DEN HAAG p. 7 nm. ten Zd v. Kreta n. Antwerpen. FRIESLAND SSM p. 7 Oues- sant n. Huelva. GOOILAND 6 te Itajai. HECUBA 7 te Antwerpen. HILVERSUM p. 7 Kp St. Vincent n. Fawley. HOUT MAN 8 te Surabaja. INDRAPOERA 7 110 m. O ten Z. Malta n, R'dam. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 7 780 m. O ten Z Kp Guardafui n. Aden. KARIMA- TA 7 v. Tj Priok n. Singapore. KOTA AGOENG 7 vm v. Singapore n. Miri LINDEKERK 8 te Pt Said. LOOS- DRECHT 8 te Pt Sudan. LUNA p. 7 ten Zd Sicilië n. Leixoes. MARIEKERK 8 te Aden. MARKELO 7 nm. te Aarhus. MA- TARAM p. 7 Kp St. Vincent n. Pt Said MIRZA 8 te Singapore. MOLENKERK p. 7 Str. Messina n. Genua. MUIDERKERK 8 te Genua. NOTOS p. 7 Kp Finisterre n. R'dam. OOSTKERK p. 7 Gibraltar n. Genua. ORANJEFONTEIN p. 7 Dakar n. Las Palmas. OVULA 7 v. Saigon n. Pladju. PHRONTIS p. 7 Colombo n. Pt. Said. PRINS WILLEM VAN ORANJE 7 nm te Halifax. RADJA 7 v. Ceylon n. Pt Said. REMPANG 7 v. Kidjng n. Pa- lembang. ROEPAT p. 7 Pantellaria n.- A'dam. ROGGEVEEN 8 te Mombasa. RIJNLAND 7 v. St. Vincent n. Santos. SCHOUTEN 7 v. Kobe n. Hongkong. SLAMAT 7 v. Bremen n. R'dam. STEN TOR 7 1000 m NNO Paramaribo n. Am sterdam. TABIAN p. 7 Kreta n. Genua. TOMORI p. 7 Gibraltar n. R'dam. WA TERMAN 8 te Wellington. WONORATO 7 te Khoralmufatta. IJSSEL p. 7 Oues- sbant n. Algiers. ZAAN p. 7 Ouessant n. A'dam.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2