Tonendie trekken in 'f Utrechtse Jaarbeursgebouw Liftende burgers werden door de militaire politie vastgehouden Jacob Maris had motorstoring Rekenrobot lost in fracties van seconden rekenwerk van jaren op Vaderlandse industrie ondergaat concurrentie van het buitenland Twentse Bank keert 10% uit Dieven reden vrachtauto met lood garage uit Verstoorde de propaganda- wagen van V*VJD* de orde? Minister van Verkeer start met onvolledige auto VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Niet minder dan 15.000 muziekliefhebbers waren Donderdagavond bijeengekomen in de Margriethal op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht om er te luisteren naar een concert van de „Wiener Philhar- moniker", het Weense Symphonie-orkest. dat on h°t ogenblik een internationale tournee maakt. Het orkest, dat een bezetting van 96 man heeft, staat onder leiding van de dirigent Raphael Kubelik en heeft in Utrecht het enige concert voor Nederland gehouden. De organisatie was in handen van de Stichting Stadsontspanning Utrecht. Een opname van het orkest temidden van de enorme massa toehoorders in de Margriethal tijdens het spelen van het Wilhelmus. Onderzoek gaande Op het ogenblik wordt d'oor de Ko ninklijke Marechaussee een uitge breid onderzoek ingesteld naar het feit dat twee burgerlifters geruime tijd door de militaire politie zijn! woorden „Deze lifters zijn onze ar- vastgehouden nadat zij in een auto gestapt waren, die hen van Utrecht naar Arnhem wilde brengen. gen de ingestapte lifters naar hun „militair legitimatiebewijs" en toen zij dit niet konden tonen werd hun gelast uit te stappen. Om de gast vrije automobiliste geen overlast aan te doen, voldeden de burgers onder protest aan dit bevel De M.P. raadde de; dame aan door te rijden met de Volgens een ingezonden brief in de N.R.C. stonden Zaterdagmiddag op de Rijksweg even buiten Utrecht twee jongelieden te liften. Zij wezen elkaar met de woorden „Daar hebben wij niets mee te ma ken" op een passerende jeep van de Militaire Politie. Dadelijk daarop kregen zij een lift van een passeren de automobiliste. Militair legitimatiebewijs. De twee jongemannen hadden rauwelijks plaats genomen en de wagen reed nog maar even, toen de militairen in de jeep de vrouw ach ter het stuur tot stoppen sommeer den. De militaire politiemannen vroe- ONVOORZICHTIGE AUTO RIJDSTER KRIJGT GEVANGENISSTRAF. Tot een week gevangenisstraf hoorde de 33-jarige mevrouw H. H. M. te Groningen zich door de recht bank te Groningen veroordelen, we gens het feit dat zij op 26 November met haar auto op onvoorzichtige wij de Nw. Ebbingestraat overstak, waardoor de 39-jarige bromfietser H. M. Walters tegen de auto opbotste. Hij sloeg tegen de grond en overleed vrijwel onmiddellijk. Geëist was 1 1000 boete of 2 maanden gevange nisstraf en ontzegging .van het rij bewijs voor 2 jaar. Tussenlanding in Zweden De gezagvoerder Sohüller van de KDM „Convair 340" Jacob Maris ont dekte gistermorgen, nadat het toe stel van het vliegveld van Stockholm naar Kopenhagen was vertrokken, dat zich een onregelmatigheid in een der twee motoren van het toestel voordeed. Uit voorzorg heeft gezag voerder Sdhüller de motor uitge schakeld en de propeller in vaan stand gezet; daarna heeft hij het vliegtuig op het vliegveld van Norr- koeping doen landen. De motorsto ring wordt daar verholpen. Het vliegtuig had 41 personen aan boord, nl. 36 passagiers, twee vlie gers een boordwerktuigkundige en twee stewardessen. Het toestel was om 12.00 van Stockholm vertrokken; een kwartier na de start trad motor storing op. Om kwart over een stond het vliegtuig op het vliegveld van Norrkoeping aan de grond. Het vliegtuig was later dan in de- dienstregeling staat aangegeven van te Amsterdam opgesteld. Stockholm opgestegen, omdat het (162.380) gewor- I zi<*t zeer slecht was. Overijsel het hoog- Voor de bescherming bevolking van ons land, waarvoor totaal 233.572 noodwachters nodig zijn, was per eind Januari ven, waarvan ste percentage, 87 en Zeeland het laagste 66 In de drie grote In Den Haag is op 67-jarige steden: Amsterdam, Rotterdam en leeftijd overleden de uitgever J. Phi- Den Haag is nog niet de helft van 1 lip Kruseman, consul-generaal van het benodigde aantal B.B.'ers bijeen, Ei Salvador. Zijn stoffelijk overschot de percentages bedragen resp. 46,is op „Nieuw Eijk en Duijnen" ter 48 en 49 j aarde besteld. Electronische hersenen bij de Shell De machine kan ook „nonsens" zeggen Een soort enorme rekenrobot, met electronische hersenen, die in staat is optellingen van getallen van twaalf cijfers in 0.0012 seconden en verme nigvuldigingen van even grote ge tallen in 0.00214 seconden op te los sen, is in het onderzoekcentrum van het Koninklijke Shell laboratorium Korte Tweede Kamer zitting Interpellatie lonen en prijzen werd uitgesteld De vergadering van de Tweede Kamer heeft gistermiddag niet lang geduurd en de voornaamste beslis sing werd genomen over de .inter pellatie, die het P. v. d. A.-lid G. M. Nederhorst had aangevraagd betref fende de loon- en prijspolitiek der regering. De heer Nederhorst verzocht zijn interpellatie te mogen uitstellen, tot dat de indexcijfers over Januari be kend zouden zijn. Daar dit eerst rond half Februari zal geschieden, achtte de voorz. van de Kamer het juister de beslissing over deze in terpellatie tot dan uit te stellen, tot welk voorstel men besloot. Te voren had de heer Gerbrandy toestemming verkregen op een nader te bepalen dag een interpellatie te houden aan de minister-president over het vervoer van (Indonesische) troepen door de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij. De overige middag besteedde de Kamer aan de behandeling van twee grenswijzigings voorstellen de Bommelerwaard en Harlingen welke voorstellen, ondanks vele be denkingen rond 5 uur werden aan genomen, met de S. G.-fractie tegen. Te 5.10 uur werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. ÖCOCOCODOOCOCOCODCOOCOOOOOOOOOOCOOOGOOOOCCC^X»OCOC DANKBARE BEDELAAR Tien jaar geleden gaf me vrouw Anna Belding in Chicago, die toen als werkster de kost verdiende, Sam Gallo, een hon gerige bedelaar, een dollar toen hij haar een dubbeltje voor een kop koffie vroeg. Gallo overleed op 31 October 1954. Gisteren vernam mevrouw Belding, dat zij benoemd was tot enige erfgename van Gallo's boedel, die uit contanten en ef fecten bestond. De schattingen over de waarde van de erfenis variëren van 13.000 tót 50.000 dollar. testanten", Alleen met groot-verlofpas. Met een grootverlofpas slaagde de oudste arrestant er ten slotte in aan te tonen, dat hij al een jaar uit mi litaire dienst was. De jongste kon aan de hand van een rijbewijs aan tonen, dat hij te jong was voor mi litaire dienst. Hierop werden beide mannen in vrijheid gesteld. De schrijver van de ingezonden brief vraagt zich af of de Militaire Politie bevoegd is tot dit optreden. De N.R.C. antwoordt alvast, dat zij dit optreden hoe dan ook „niet ge lukkig" vindt. Oude dame reeds drie maanden vermist Mevrouw W. J. van Harn-Verwey uit het rusthuis „Soeka Sepi" te Beekbergen is reeds sinds 23 Octo ber van het vorige jaar spoorloos verdwenen. In de uitgestrekte bossen heeft men reeds talrijke nasporingen gedaan, doch men slaagde er tot nu toe niet in de 77-jarige dame op te sporen. De familie heeft thans een bedrag van 500 uitgeloofd voor de gene, die aanwijzingen kan geven omtrent de verblijfplaats. Een onge luk wordt gevreesd. Zieke vrouw door kolendamp gedood In een woning aan de Kerkstraat te Breukelen, zijn gisternacht drie personen door kolendamp bedwelmd. De 71-jarige weduwe P. K.Gr., die zeer zwaar ziek lag, kwam hierbij om het leven. Haar 67-jarige broer die bij het ziekbed waakte, kon weer tot bewustizijn gebracht worden. Zijn 64-jarige vrouw is er nog ernstig aan toe. Zij werd naar het zieken huis overgebracht en is nog steeds bewusteloos. De kolendampvergiftiging werd gistermorgen ontdekt door het per soneel van kruidenier Griffioen. Zij klopten aan de winkeldeur, maar die bleef gesloten. Door hen is de Rijks politie gewaarschuwd, die zich via een dakraam toegang tot het huis verschafte. De oorzaak was het verkeerd afstel len van de haard. Meubelbeurs te Utrecht op komst De Beurs voor meubelen en wO-1 wekken voor het inrichten van de ningtextiel die van 7 tot 12 Februari woning4 Als gevolg van het nog heer- in de Bernhardhal van de Jaarbeurs sende woningtekort is die belangstel- wordt gehouden, zal de grootste zijn ling helaas achteruit gegaan; daarbij tot dusverre. Er komen namelijk niet komt een nog steeds misplaatst ver minder dan 223 firma's, van welkelangen naar traditionele meubels. Op Deze installatie, genaamd „Miracle" bevat 480 radiobuizen, 2500 conden satoren, 15.000 weerstanden, 10 km. draad en 100.000 soldeerplaatsen. De „Miracle" heeft een geheugen waarin 20.000 getallen, van 12 cijfers kunnen worden opgeborgen, die er a la minute weer uit kunnen wor den geput. Geef de machine een on mogelijke opgave en hij antwoordt: „nonsens". Geeft de machine een melodie op en bijna onmidellijk daarop klinkt deze uit een soort claxon onder het apparaat aangebracht. Geeft uw ge boortedatum en in een ondenkbaar snelle tijd vindt u uw geboortedag in letterpuntjes op een soort televisie scherm, desgewenst in de taal naar uw verkiezing. Niet alleen rekenkundige bewer- alleen reeds 158 op het gebied van meubilair. Deze Beurs zal behou dens op de laatste dag alleen voor de handel zijn opengesteld. Minder belangstelling. Zoals de organisatoren cms hebben verzekerd zal de keuze van meubi lair en woningtextiel zeer groot zijn en aangepast aan de tijd. Alles zal worden gedaan om belangstelling te Naar wij vernemen, zal in de eerstvolgende algemene vergadering van aandeelhouders van de Twent- sche Bank worden voorgesteld, over 1954 een dividend uit te keren van 10 (vj. 9) pet. VERBETERING HAZENSTAND. Op de welpaats te Spijkenisse is Woensdagmiddag een jacht gehou den door jagers uit Schouwen Duive- land en de Ken. Ned. Jagersveyeni- ging. Het doel van de jacht was het wildvrij maken van het gebied, dat in de industvialisatieplannen is opge nomen. Men had slechts vergunning de dieren levend te vangen. De die ren werden met behulp van zalm- netten opgedreven en niet minder dan 39 hazen zagen geen kans om op succesvolle wijze het hazenpad te kiezen De dieren zijn bestemd voor verbetering van de hazenstand op Schouwen Dulveland en de Bies- bosch. de komende vakbeurs wil men zich spiegelen aan de Scandinavische lan den, waar de woningcultuur sterk bloeit. Duur. Van de heer B. van Baren, voor zitter van de Centrale bond van meu belfabrikanten, hebben wij nog ver nomen, dat in deze dagen van pro ductiviteitsverhoging de vraag naar goede arbeidskrachten stijgende is. Terwijl de houtprijzen blijven oplo pen en de meubels dus duurder gaan worden, heeft men in eigen land be tere zaken kunnen doen dan bijvoor beeld in de Benelux-landen, waar de invloed van West-Duitse leveringen goed merkbaar is, vooral in onze pro vincies, die aan Duitsland grenzen. Met name onze stoelenindustrie heeft een prijsdrukkend effect ondervon den. In een speciale krant „In Holland staat een huis" zullen de Vakbeurs organisatoren het publiek nader op wekken, belangstelling vaar het Ne derlandse meubel en de eigen wo ningtextiel metterdaad te tonen. Vancouver-Amsterdam via de Pool De Canadese Air Transport Board" heeft de „Canadian Pacific Airlines" vergunning gegeven voor een lucht lijn tussen Vancouver en Amster dam over de Poolroute, een traject van ongeveer 7.750 km. De Canadese luchtvaartmaatschap pij verwacht begin Mei met de dienst te kunnen beginnen. Het zal de twee de route over de Pool zijn. Zoals bekend, heeft de S.A.S. een dergelijke lijn tussen Los Angeles en Kopenhagen. Volgens de plannen zal worden be gonnen met één vlucht per week ir beide richtingen. Elke Vrijdag zal men uit Vancouver vertrekken. Op Schiphol is het toestel dan 18 uur later. Onderweg zal brandstof wor den ingenomen te Churchill in Mani toba. Zaterdagsavonds vliegt men in Westelijke richting. Aankomst te Vancouver Zondagochtend na een landing in Sondestrom (Groenland). Deze reis zal langer duren dan de vlucht in Oostelijke richting, gezien de heersende winden. kingen maar ook de meest ingewik kelde wiskundige opgaven kan men na vertaling in de taal, die de ma chine verstaat, het z.g. programme rendit apparaat snel doen uitvoe ren. Deze snelheid en de automatise ring hebben deze machines gemaakt tot de onmisbare hulpmiddelen bij het baanbrekende werk in de tech nische ontwikkeling. Het apparaat heeft c.a. 1 millioen gulden gekost. Begin November zijn de Haarlem mers K., P. en den H. des nachts er op uitgetrokken. Zij kwamen via een glazen dak in een garage en reden daaruit een vrachtauto, beladen met dertig rollen lood. Elf rollen werden in een pakhuis opgeslagen. De auto met de andere rollen zetten zij op de Parklaan, waar zij later door de politie is gevonden. Kort daarop zijn bovengenoemde Haarlemmers, verdacht van diefstal, aangehouden. Uit een onderzoek kwam verder aan het licht, dat P. en den H. zich ook hadden schuldig ge maakt aan een inbraak in het mo demagazijn van de firma Lampe aan de Grote Houtstraat. Beiden waren aan de achterzijde via een ladder in het gebouw geklommen en hadden uit het kantoor ongeveer 1300, gestolen. Gistermorgen had het drietal zich voor de Haarlemse rechtbank te ver antwoorden. De officier van justitie eiste tegen K., wie één inbraak ten laste was gelegd, een gevangenis straf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk en tegen de anderen, wie twee inbraken ten laste waren gelegd, elk een gevan genisstraf van een jaar en zes maan den. De verdedigers drongen aan op het opleggen van gecombineerde straffen. De rechtbank zal op 17 Fe bruari uitspraak doen. In de loop van Donderdagmorgen is uit de Zuid-Willemsvaart ter hoogte van sluis 6 onder de ge meente Maastricht het stoffelijk over schot van de 62-jarige gehuwde vrouw M. H. v. d. H. uit Maastricht uit het water gehaald. In de loop van de middag is uit de Maas het lijk opgehaald van een man, die aanvankelijk niet geïdentificeerd kon worden, maar later bleek te zijn een 58-jarige man uit Luik. Zwijgend commentaar bij eerste paal Even vóór de minister-president de eerste paal voor het z.g. Willem Dreeshuis te Amsterdam zou gaan slaan reed er voor het huis een pro- pagandawagen van de V.V.D. heen en weer. „Dit gebouw zal alleen huisvesting bieden aan de P. v. d. A -leden, maar niet aan de Doorsneefamilie", stond op dit bord te lezen. Een inspecteur van politie gelast te de bestuurder van de trailer te verdwijnen. I „Ik heb opdracht gekregen deze 1 wagen te verwijderen", heeft de be treffende inspecteur verklaard en thans is men in politieke kringen zeer benieuwd om te weten, wie deze inspecteur geïrstrueerd heeft. „Dat gaat u niets aan", was later het commentaar van commissaris Bijlsma van het bureau Linnaeus- straat. „Alleen reeds zijn plicht draagt de inspecteur op deze wagen te verwijderen. De openbare orde dient gehandhaafd te worden en po litieke demonstraties kunnen we niet toestaan". Thans breekt men zich het hoofd over de vraag of dit nieuwe propa- gandabord van de V.V.D. de openbare orde verstoorde. Want alléén op deze gronden hstó de pditie het recht deze propagnda te verbieden. 1 In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat, Z.E. Mr. J. Algera, Don derdag de „Bedrijfsauto-R.A.I." officieel geopend. Na de officiële plechtigheid, maakte de bewindsman een rondgang door de verschillende afdelingen om zich van de vele nieuwe snufjes persoonlijk op de hoogte te stellen. De minister aan het stuur, waaaan een belang rijk stuk auto nog ontbreekt, maar dat niettemin een duidelijke indruk geeft van het imponerende materiaal, waarover 't wegvervoer heden ten dage kan beschikken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5