DUINSTREEK DE CIRCUSBARON 7 (Wie éd de dadex Uitvoerige discussies over de verbetering van ongevallendienst RECHTZAKEN lil. 9I De autokerkhoven moeten onzichtbaar blijven DONDERDAG 3 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 HILLEGC4 K.V.O.B.'ers en L.T.J.'ers vierden vastenavond. Woensdagavond kwamen de leden van de K.V.O.B. en L.T.J. uit De Zilk, Vogelenzang en Hillegom in de grote zaal van „Flora" bijeen. De voorzitter van de K.V.O.B., af- ling De Zilk-Vogelenzang, sprak een woord van welkom. Hij wees er op, dat deze feestelijke bijeenkomst te vens kon worden beschouwd als een soort wapenschouw. Hij was bedoeld om duidelijk te maken dat zeer velen zich in de K.V.O.B. en L.T.J. hadden verenigd. Hij wenste echter nadruk' kelijk er op te wijzen, dat het nodig zal zijn, dat allen lid van hun orga nisatie worden, om de besturen de hun toebedeelde taak te vergemakke lijken. Tot die taak behoort aller eerst er bij de regering op aan te dringen, dat alle maatregelen wor den genomen om de beschikbare cul tuurgronden uit te breiden. Door de tegenwoordige wegenbouw, de uit breiding der steden en de aanleg van vliegvelden werd meer cultuurgrond verslonden dan dat er door de droog making van de Noord-Oostpolder was bijgewonnen. Daarna werd door een aantal jon geren een geestige schets opgevoerd, getiteld „Papa strijkt de vlag". De voorzitter van de L.T.J. sprak daarna nog een hartig woordje. Hij zag op de feestelijke bijeenkomsten meer jongeren, dan wanneer er een culturele avond werd gegeven. Het zal echter nodig zijn, dat men ook op die avonden present zal zijn, want de toekomst vraagt mensen die de vraagstukken van deze tijd verstaan en in de toekomst hun taak kunnen vervullen. Daarna werd er gekiend en de rest van de avond werd verzorgd door de conferencier en spelleider, Albert Gerritsen, en het orkest van Gé Hofenk. Geboren: Gijsbert Johannes zn van D. Dekkers en J. Bouman. Catharina Johanna Adriana dr van L. H. Lij ten en C. M. Weijts. Yvonne dr van J. N. J. Waasdorp en J. P. Hollman. Fran- ciscus Wilhelmus zn van G. R. van den Berg en M. B. Reeuwijk; Ingrid Mathilda dr van G. van Snippenberg en J. H. H. Kip; Rolandus Carolus Jacobus zn van J. J. Seijsener en G. Chr. La Feber. KATWIJK Steun Wettig Gezag. De plaatse lijke commissie van Steun Wettig Gezag hield gisteravond een contact avond in het Wijkgebouw aan het Abeelplein. Het programma was wel zeer gevarieerd. De voorzitter, bur gemeester Woldringh van der Hoop, sprak een openingswoord waarna Semper Avanti uit Leiden onder lei ding van de heer Koos Kukler de avond vulde met een programma van muziek, zang en show. Het was voor namelijk Semper Avanti's „Jong en Jolig", dat de talrijk opgekomenen de gehele avond wist te boeien. KATWIJK AAN DEN RIJN Dammen. De uitslagen van de onderlinge wedstrijd van KDC w^ren als volgt: J. HeemskerkJ. Houwer 20; H. VoorzaatC. van Klaveren 11; J. SchoneveldAm. van Beelen 20; A. A. VooysFr. Spierenburg 02; H. KlinkenbergG. M. G. Bekx 20; J. SlootwegD. Visser 20; G. de MooyAnt. Verhoog 11. Voorlichting voor tuinders. Voor de leden der Groenteveilingsvereni- ging „Katwijk en Omstr." werd gis teravond in „De Kroon" een voor lichtingsavond gegeven met 'n lezing over „De wortelvlieg en haar be strijding". Een en ander werd toege licht met films. De heer Kielen be handelde de ontwikkeling van de ge hate wortelvlieg, waarvan de maden eigenlijk de schade veroorzaken, om vervolgens te komen tot de wijze van bestrijding. Bridgen. De uitslagen van de onderlinge wedstrijd van de Bridge club „De Brug" waren: 1. echtpaar F. van der Valk 35 pnt.; 2. Visser Schuitemaker 29 pnt.; 3. Huiberts P. v. Paridon 28 pnt.; 4. Parlevliet Booy 26 pnt.; 5. BlokVerhave 25 pnt.; 6. De JongHermans 22 pnt.; 7. dames HuibertsBartelings 21 pnt.; 8. JagermanPluimgraaff 20 pnt.; 9. PluimgraaffRemmelzwaal 15 pnt. LISSE K.A.B. In het K.A.B.-gebouw werd voor de leden van de K.A.B. met hun echtgenoten de schitterende film „Uit het leven van Z.H. Paus Pius X" gedraaid. Het K.A.B.-gebouw was flink be zet en na een kort inleidend woord werd bovenvermelde film vertoond. De aanwezigen hebben een zeer leerzame avond gehad. Raadslidmaatschap. De heer G. Aangeenljrug heeft zijn benoeming tot lid van de raad der gemeente aan genomen. De heer Aangeenbrug ver tegenwoordigd de Staatkundig Gere formeerde Partij. Geboren: Jacoba d. v. A. Imt- horn en J. Nijgt. Johanna Elisabeth Francisca d. v. Th. L. Groenewcgen en J. v. d. Linden. Petrus Clemens Maria z. v. J. C. v. d. Zwet en P. M. Opdam. Johanna Wilhelmina Maria d. v. P. Faas en W. C. Does. Corne lls Robertus z. v. C. R. Tromp en D. C. Blonk. Petrus Arnoldus Maria z. v. A. P. v. Berkel en A. C. van Dongen. Getrouwd: J. W. Geleijnse te Hil legom en H. S. v. d. Meer te Lisse. Overleden: Ohristiaan Eigenbrood 45 j. echtg. van L. Soholte. LEIDSCHENDAM Fustmeester in het zilver. Gis teren herdacht de heer P. Hulst, fustmeester bij de Coöp. Veiling zijn 2ó-jarig dienstverband bij de veiling. Volgens goed gebruik werd des morgens een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, waarbij het personeel van de veiling, evenals vele schippers en tuinders aanwezig waren. In het daarop volgende gemeen schappelijk ontbijt waren vele be langstellenden gezellig bijeen. Het woord werd gevoerd door de voor zitter van de veiling, de heer L. C de Koning en door de heer A. Ja cobs namens het personeel. Hun woorden van waardering gingen vergezeld van mooie cadeaux. Een druk bezochte receptie bewees, dat de jubilaris goed staat aange schreven. Een grote stroom van tuin ders, schippers, groentenhandelaren en exporteurs kwamen hun opwach ting maken. Ook pastoor Van der Ven en kapelaan Van der Voort ga ven blijk van belangstelling. De K. A B. en vele exporteurs lieten hun wensen vergezeld gaan van bloemen of fruitmanden. Een schoonzoon van de jubilaris dankte aan het slot voor de grote belangstelling, die de zilveren fust meester heeft mogen ondervinden. WASSENAAR Feestavond Wassenaars Damgenoot- schap. In de zaal Flora aan de Ha ven, waar ook iedere week de speel avonden gehouden worden, waren gisteravond de leden van het Was- senaarse Damgenootschap met hun dames bijeen voor het jaarfeest. Een feestcommissie had er voor gezorgd, dat de zaal een feestelijke aanblik bood. Voor alle deelnemers aan het feest was er een feesfchoedje klaar gelegd en op de lange tafels prijkten bloemen en planten. De voorzitter van het W.D.G., de heer J. van Doorn, verwelkomde al len, in het bijzonder de dames. Over de resultaten, die door de twee tien tallen in de afgelopen competitie werden behaald, mogen de leden niet ontevreden zijn. Spr. reikte aan de heer A. Ver meulen de wisselbeker uit, die ieder jaar beschikbaar wordt gesteld aan het lid, dat voor zijn tiental de mees te punten heeft verdiend. A. Vermeu len en J. Lodewijks waren op de ranglijst met een gelijk aantal pun ten geëindigd. Na loting werd de beker aan eerstgenoemde toege kend. Beiden ontvingen voorts als blijvend aandenken een medaille, en eenzelfde prijs werd ook nog uitge reikt aan J. Vermeulen voor de bes te prestatie in het vorige speelsei zoen. Het woord was daarna aan de con ferencier H. v. d. Kolk en aan „The little music stars", die voor de ge zelligheid en vrolijkheid op deze avond zorgden. AUTOMOBILIST VERLEENDE GEEN VOORRANG. Op de hoek van de Rijksstraatweg en de Zij de weg deed zich gisteren een botsing voor tussen een perso nenauto, bestuurd door B. alhier en de 36-jarige wielrijder S., eveneens uit Wassenaar. De wielrijder kwam te vallen en liep een lichte hersen schudding op. Nadat door dokter Hubbeling eerste hulp was verleend, is hij per ambulance-auto naar zijn woning overgebracht. Tegen de auto mobilist, die verzuimd heeft voor rang te verlenen, werd proces-ver- baal opgemaakt. Gemeenteraad Wassenaar Het voorstel van B. en W. om eer ste hulpverlening bij ongelukken langs de weg aan drie ter plaatse ge vestigde artsen op te dragen in plaats van aan de gemeente-arts heeft in de raadsvergadering van WTassenaar gis teren aanleiding gegeven tot een langdurige discussie. Tenslotte ging de raad met het voorstel accoord on der voorbehoud evenwel, dat alsnog zal worden nagegaan, of niet met 2 in plaats van met 3 artsen kan wor den volstaan. Mevrouw I. H. EernstmanSte- ghers (WD) opende de rij van sprekers met de vraag, of het niet beter ware geweest een tweede ge meente-arts aan te stellen, nu blijkt, dat het werk voor een man te veel is. Dr. J. J. M. Veraart (KVP) vond het duidelijk, dat de gemeente-arts assistentie moet hebben. Maar hij be greep niet, waarop deze arts geheel moet worden uitgeschakeld bij de eerste hulpdienst, die toch boven aan de lijst van zijn werkzaamheden moet staan. Spr. pleitte voor het aan stellen van twee artsen, die met de gemeente-arts volgens een roulatie systeem zullen optreden bij ongeval len langs de weg. Tweede gemeente-arts? De heer W. Boender (P. v. d. A.) zeide meer te voelen voor het aan stellen van een tweede gemeente arts, de heer Th. J. M. Rees van den Ende (KVP) informeerde naar de grootte van de inkomsten, voort vloeiend uit de eerste hulpverlening en de heer E. M. Schade (VVD) wil de graag weten of er uit het recente verleden voorbeelden zijn aan te wij zen van gevallen, waarin de eerste hulpverlening te kort schoot. De heer P. M. van Leusden (KVP) steunde het voorstel van de heer Veraart voor een zekere besnoeiing van het voorstel. De voorzitter van de raad, burge meester dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen zeide er weinig voor te voelen, een tweede gemeente-arts aan te stellen. Dat zou in de eerste plaats veel meer kosten dan wat nu wordt voorgesteld en Wassenaar is daar nog niet aan toe. Bovendien is het verschrikkelijk moeilijk, voor de post van gemeente-arts candidaten te vinden, omdat de salariëring veel te wensen overlaat. Op de vraag van de heer Schade antwoordde de burgemeester, dat Wassenaar tot nu toe zeker niet in gebreke gebleven is wat de hulp aan slachtoffers van verkeersongevallen betreft. Wel staat vast, dat de dok tershulp wel eens langer op zich heeft laten wachten, dan nodig zal zijn als de drie assistenten zyn aan gesteld. Overeenstemming. De suggestie van de heer Veraart, om voorlopig te volstaan met twee artsen en in de praktijk te bezien of dat voldoende is, wilde de voorzitter wel overnemen. Vanuit de raad werd er echter op aangedrongen, eerst de mening te peilen over het oorspron kelijke voorstel. Er werd gestemd en 7 leden stemden voor, en 7 tegen. Vier raadsleden waren n.l. afwezig en de heer Van Gunsteren had even tevoren de vergadering verlaten. Toen kwam wethouder mr. dr J. Hazenberg met het voorstel, om toch het oorspronkelijke plan goed te keu ren, maar opnieuw met de gemeente arts overleg te plegen over een even tuele aanstelling van 2 in plaats van 3 artsen. Voor de volgende vergade ring zullen B. en W. hierover aan de raad rapport uitbrengen. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad daarmee tenslotte accoord. Onverwacht, middels een adres aan de raad, kwam de kwestie van de subsidie aan het Humanistisch Thuis front weer ter tafel. In December '53 besloot de raad na een uitvoerig de bat, geen subsidie toe te kennen. Het Humanistisch Thuisfront wendde zich opnieuw tot de raad en B. en W. stel den voor, het adres voor kennisge ving aan te nemen. Niet op agenda. Dr J. N. van den Houten (VVD), menend, dat er in die tussentijd wel licht een kentering is gekomen in de standpunten van enkele raadsleden, vroeg deze kwestie in de eerstkomen de raadsvergadering wederom op de agenda te plaatsen. Mr C. A. van Cor- cum (PvdA) ondersteunde dat voor stel. Dr J. J. M, Veraart, de woord voerder van de KVP-fractie deelde mede, dat 't standpunt van zijn frac tie nog hetzelfde (dus afwijzend) is als ruim een jaar geleden. Niettemin zou spr. er geen bezwaar tegen heb ben, wanneer dit punt nogmaals op de agenda werd geplaatst. Met 10 tegen 5 stemmen besloot de raad, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De overige agendapunten leverden weinig stof tot spreken op. Alleen bracht bij het voorstel om te bepalen, dat een herziening van het uitbrei dingsplan in voorbereiding is, mr C. A. van Gorcum de kwestie van het ANWB-kantoor op Wassenaars grond gebied ter sprake. Spr. zeide de me ning te zijn toegedaan, dat het ge bouw daar niet behoort te komen en de heer W. Boender was het met hem eens. Wethouder mr. J. Hazenberg antwoordde, dat nog geen officiële bouwvergunning is aangevraagd, maar dat indertijd B. en W. geen be zwaren hadden tegen de plannen van de ANWB, dat er dus in zekere zin een toezegging is gedaan. HAAGSE POLITIERECHTER. Gevangenisstraf voor stucadoors. De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter, mr. Hamelberg, eiste een week gevangenisstraf tegen een 46-jarige stucadoor en zijn 39-jarige collega beiden uit Leiden. Zij hadden te Voorschoten op 4 October 1954 ge werkt bij een hotel. De een had toen negen vorken, zeven lepels en vier blikken conserven weggenomen, ter wijl de ander zich meester had ge maakt van een runderhaas. „Schan dalig", vond de politierechter, „U hebt zelf opgegeven ƒ90.in de week te verdienen en dan schaamt U zich niet goederen weg te nemen". De verdachten betoogden dat zij minder verdienden. Zij vertelden heel hard te hebben gewerkt en een kop soep was hun nog geweigerd. De officier van Justitie vond het een droeve historie en hoogst beden kelijk. De politierechter veroordeel de de een tot drie dagen gevangenis- strag en de ander tot een week. Los-werkman pleegde overval. Bij verstek behandelde de Haagse politierechter een zaak tegen een los- werkman uit Leiden, die op straat een ander van zijn portefeuille had beroofd. De verdachte had gezien hoe die man geld kreeg en in zijn porte feuille deed. Hij was toen die man achterna gegaan. Het slachtoffer had verdachte vast gepakt, maar deze had toen de man in de hand gebeten. Als enig excuus had de verdachte aangevoerd, dat hij niet helemaal nuchter was geweest. Hij was al eer der veroordeeld. De officier van Jus titie hield er in zijn requisitoir reke ning mee, dat verdachte geestelijk onvolwaardig was. Hij eiste 50. boete of twintig dagen en veertien dagen gevangenisstraf voorwaarde lijk. Het werd ƒ40.boete of tien dagen en twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. HIJ BEGINT AL JONG. Voor de politierechter in Den Haag verscheen een 19-jarige gra- iuistrtLR.de^ngmeestetdestherpschullrenTxzpnspionnf-) m opdrxhl vin een vreemde mogendheid. B zin de leiding het cimM meer een dekmznM is nor me hznde/ingen De rest vzn het personeel is niet op de hoogte!De contrz spionnxe an Mie tend zit om op de hielen 'De buikspre ker sus een vxhunzgenten, tunitthetgehemvindelmrteV/xen niet onthullenUtetis voldoende, detie Jttkxie nog niet doen verdwenen,m optreden int circus is een suaeï Mar om Mie er m te weerhouden om Ie vemden, hei He een voorstel. V '4 f nietwerker, die by een Leidse firma gestolen had. Hij zat op 14 en 15 Oc tober bij huizenbouw in Oegstgeest. Op do bovenverdieping zag hij een raamschaar liggen, die hij mee naar huis nam. De volgende dag nam ver dachte weer een raamschaar, een roamboompje en van een collega een beitel weg. Verdachte vertelde dat hij nog steeds by de aannemer werkte. Hij had zijn excuses aan moeten bieden en hij had dat gedaan. De Officier van Justitie merkte op dat verdach te dit feit niet voor de eerste keer pleegde, al was hij de eerste keer dan niet vervolgd. Hij betreurde het dat verdachte, die nog twintig jaar moet worden, reeds terecht stond voor diefstal meermalen gepleegd. Hij eiste een boete van f 30,— of 15 dagen en één week voorwaarde lijke gevangenisstraf. De politierech ter gaf f 50,boete of tien dagen, waarvan 25,voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. HU STAK 'M DOOR Z'N D... Vijftig gulden boete of 20 dagen en één week voorwaardelijke gevan genisstraf met drie jaar proeftijd eiste de officier van Justitie tegen een 29-jarige betonarbeider uit Kat wijk aan den Rijn, die voor de poli tierechter in Den Haag moest ver schijnen omdat hij zijn onderbaas met een vork had mishandeld. Ver dachte was aan het kruien met na- tuurbims. De onderbaas zei toen, dat de kruiwagen niet goed geladen was, waarop verdachte antwoordde: „Ik za1 je door je donder steken". „Dat moet je dan maar doen", zei de on derbaas laconiek en verd. had toen een vork genomen, die in het zand stond, en was de onderbaas te lijf gegaan. De Officier van Justitie vond het een zeer bedenkelijke mishande ling en eiste een boete van 50,of 20 dagen, en één week gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De politierechter veroor deelde verdachte tot 30,bcete of tien dagen en veertien dagen gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. DE MELK WORDT DUUR BETAALD. Omdat een visser uit Katwijk aan Zee een fles melk had gestolen, moest hij voor de politierechter in Den Haag verschijnen, maar omdat verd. niet kwam opdagen werd de zaak lij verstek behandeld. Verd. was met een vriend op stap geweest en had nog^ al wat gedronken Kwart over elf 's avonds kwam hij langs een zaak waar kratten melk stonden. Hij had er een fles uitgenomen, er van gedronken en de rest op het trottoir weggegooid. De Officier van Justitie eiste f 25,boete of tien dagen. Verdachte kreeg 15,boete" of vijf dagen. Eigenaar veroordeeld In hoger beroep heeft de Amster damse rechtbank, die vanochtend uit spraak deed, de door de Hilversumse kantonrechter aan de 47-jarige auto sloper J. H. uit Muiden opgelegde voorwaardelijke geldboete van 4000.gewijzigd en hem een boete van 75.subs. 15 dagen opgelegd. Deze autosloper is eigenaar van een autokerkhof langs de rijksweg AmsterdamBussum ter hoogte van de Merwedebrug. Hij moest terecht staan, omdat hij zich niet gehouden had aan de verplichting dit terrein door beplanting zo te omzomen, dat het vanaf de rijksweg niet meer kon worden gezien. De desbetreffende ver ordening werd door Gedeputeerde Staten in 1948 uitgevaardigd. De kantonrechter meende, dat de eigenaar zich aan deze verordening, hoe onprettig voor hem ook, had te houden en wilde hem hiertoe dwin gen door hem de geldboete van 4000.voorwaardelijk op te leggen onder voorwaarde, dat hij deze boete niet behoefde te betalen, indien hij binnen 9 maanden voor de vereiste beplanting, die hem ook 4000.— zou kosten, zou zorgen. De rechtbank heeft zich met de op volging van dit bevel niet willen in laten en zich er toe beperkt de man wettelijk schuldig te verklaren aan het niet opvolgen van een verorde ning, waarvoor hem thans een veel lagere, doch onvoorwaardelijke geld boete is opgelegd. Oorspronkelijk detective-verhaal door F. J. 19) Dat doet ze altijd, de laatste we ken, als iets haar hindert. En zo heb ik vanmiddag rust gehad, en kon ik eens fijn de buitenlucht in. Maar wat zit ik hier al die tijd te praten! U moet mijn gebabbel wel ontzet tend vervelend gevonden hebben. Zij sprong overeind. Zij was weer hetzelfde vrolijke meisje, dat hij daar straks voor het eerst gezien had. Helemaal niet, juffrouw Louise, zei mr. Fielding, terwijl hij eveneens opstond. Ik heb het zelfs heel in teressant gevonden. Ik maak graag een studie van het leven. O, dan bent u zeker schrijver of zo iets? riep het meisje geestdrif tig uit. Dat vind ik dol! voegde zy er aan toe, zonder zijn antwoord af te wachten. Weet u, wat ik eerst dacht, toen ik u daar straks zag? Dat u een van die detectives was, die hier overal de boel aan het onderzoeken zijn. Maar daar ziet u helemaal niet naar uit! U hebt er zeker óók al van gehoord, wat er ge beurd is? Ze zeggen, dat er een moord is gepleegd. Vreselijk, vindt u niet? Inderdaad, zei mr. Fielding, ter wijl hij beleefd zijn hoed afnam. Hij wuifde haar achterna, terwijl zij haastig de weg naar het dorp in sloeg. VIII. Een vreemde ontmoeting. Diep in gedachten verzonken wan delde Fielding naar de herberg te rug. Wie was de man, die Mary Ben son had opgebeld? Was het dezelfde, die zij tot nog toe op gezette tijden in Birmingham ontmoet had? Blijk baar was er dan nu een zekere ver koeling tussen hen ontstaan. Zij wil de er „voorgoed een einde aan maken". Aan de verhouding natuur lijk. Maar ongetwijfeld had hij haar iets bijzonders te zeggen. Daarvoor ging zij hem immers ontmoeten. Hij kwam waarschynlyk uit Londen. In ieder geval was er een trein, die om 5 uur aankwam. Maar waar hadden zij elkaar ontmoet? Zeker niet aan het station, waar iedereen hen zien kon. Waar hadden zij zich heen be geven? Was er enig verband met de tragedie op Roxy-House? Kón er enig verband bestaan? Hij schudde mismoedig het hoofd. Hij zag geen enkel verband. Maar hy kon niet helpen, dat zijn gedachten er zich voortdurend mee bezig hielden. Het enige, wat hij nu met zekerheid te weten was gekomen, bestond hierin, dat er die bewuste avond nóg twee personen op pad geweest waren, een man en een vrouw; en dat de man Archie heette.... Het mooie weer scheen nu een einde te gaan nemen. Er zat regen in de lucht, en het begon al te sche meren, toen mr. Fielding de her berg naderde. Er stonden nog altijd enkele nieuwsgierige lanterfanters in de buurt. De detective liep op het huis toe en betrad de gelagkamer, waar mr. Stanley hem verwel komde. Kom mee, Fielding, zei hij aan stonds. In het kantoortje kunnen we beter praten. De beide mannen zetten zich te genover elkander aan de tafel. De in specteur nam het woord. We hebben hier vanmiddag niet stilgezeten, Fielding. Allereerst kre gen we de heren van de lijkschou wing, uit Londen. De dokter kon niet anders dan dood door vergiftiging vaststellen, en hij was het met dokter Froud eens, dat mr. Lonsdale onge veer een uur voor middernacht over leden was. Ik gaf een opsomming van de feiten, die we tot dusver hadden achterhaald, en na kort beraad was de jury eenstemmig van mening, dat hier sprake was van moord. In op dracht van Scotland Yard blijf ik met het verdere onderzoek belast. Fielding knikte. Tot zover dus niets bijzonders, zeide hy. Het vergif, ging Stanley voort, is, volgens het oordeel van dokter Froud, van buitenlandse oorsprong. Op de Yard heeft men het nog eens nauwkeurig onderzocht, en men is daar tot de conclusie gekomen, dat het in ieder geval uit Oost-Azië af komstig is. H'm, zei Fielding, dat kan dui den op een buitenlandse relatie van mr. Lonsdale. Hy kwam zelf uit Australië. Zo dacht ik er óók over, toen ik het hoorde. Het brengt ons een klein stapje dichter by de oplossing van het raadsel, dat mr. Lonsdale schijnt te omgeven. Jammer genoeg heb ik nog hoegenaamd geen inlichtingen omtrent die geheimzinnige persoon kunnen machtig worden. Maar ik ben wat anders te weten gekomen. Mr. Lonsdale is gisteravond in het dorp gezien. Dat is uiterst belangrijk, riep Fiel ding uit. Waar is hij gezien? In de herberg van Brown. Hoe laat was dat? Tegen half tien. Dat komt vrij aardig overeen met wat mr. Bright ons vertelde. Staat dat vast? Absoluut. Jackson, een van mijn mannen, heeft de waard terdege daarnaar gevraagd. Het schijnt, dat er altijd een troepje gasten is, dat om die tijd de zaal verlaat. En op dat ogenblik kwam mr. Lonsdale binnen. Brown zag natuurlijk direct, dat het een vreemdeling was. Daarom kon hy zich de man nog opperbest her inneren, en hij is dan ook zeer beslist in zijn verklaring, voor wat de tijd betreft, waarop de vreemdeling kwam. De persoonsbeschrijving klopt. Dan was hij dus niet helemaal zo schuw, als wij dachten, merkte Fiel ding op. Heeft hij daar met iemand gesproken? Was er iemand, die blijk baar op hem wachtte? Neen. De waard heeft hem al door alleen aan zijn tafeltje, zien zit ten. Hij merkte op, dat de vreemde ling telkens naar de deur keek. Maar er kwam niemand. Juist, zei Fielding. Hij is waarschijnlijk door de een of ander van huis gelokt. Hoe lang is hij in de herberg gebleven? Hoogstens een kwartier, zegt Brown. Hij dronk zijn glas uit, be taalde, en vertrok. Dat betekent dus, rekende Fiel ding uit, dat Lonsdale van onge veer negen uur tot kwart voor tien afwezig geweest is. Van hier naar de herberg van Brown is hooguit een kwartier. - Precies, zei Stanley. Ruimte genoeg voor wie in die tussentijd zijn slag wilde slaan. Ja zeker. Het schijnt dan nu wel inderdaad vast te staan, meende Fielding, dat de persoon, die door mr. Bright gezien is de persoon, die de tuindeuren dichtduwde in derdaad mr. Lonsdale was. En dat de man, die een paar minuten later voorbij het raam van miss Marsh kwam, niet mr. Lonsdale was, maar iemand, die geruime tijd op de loer gestaan moet hebben, om zich toe gang te verschaffen tot kamer 10. Ik vraag me af, waarom hij juist van de achterzijde kwam, zei Stanley. Dat lijkt me nu niet de beste observatiepost. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6