De Melk-moties van Droesen in de Kamer verworpen Spoedcursussen tot onderwijzer De verkeersmogelijkheden van hel Deltha-plan Actie van Rode Kt u's en '40 '45 herinnering aan de hongerwinter 34eRAI-tentoonstelling door minister Algera geopend DONDERDAG 3 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In de vergadering van de Tweede Kamer is gisteren de interpellatie- Droessen inzake de melkprijs verho ging voortgezet. Na de motie-Droesen, dient ook de heer Reuter (Comm.) een motie in. Minister MANSHOLT verklaart, de regering er niet voor terug zal deinzen prij sbeheersingsvoorschrif- ten uit te vaardigen, als ongemoti veerde prijsstijgingen of te grote marges worden geconstateerd. Er wordt controle uitgeoefend. Spr. merkt op, dat de bedrijven op de zandgronden geenszins slechts zijn aangewezen op de melk; de an dere producten leveren veelal veel meer op. Spr. herinnert er aan, dat de ge organiseerde landbouw voor de zand gebieden een prijs van 23.8 cent is gevraagd; de overheid geeft 23.7 cent. Men kan z.i. bezwaarlijk zeg gen, dat dit verschil rampzalige ge volgen zal hebben. Hij deelt mede, dat het bedrijf schap zuivel zich bereid heeft ver klaard uit zijn budget 100.000 te voteren voor extra subsidiëring van de schoolmelk voorziening, zo dat deze op het huidige niveau kan blij ven. De verhoging, welke voor eni ge streken was toegepast, kan hier door ongedaan worden gemaakt. Wat er na 1 Juli zal geschieden kan de minister nog niet zeggen. Overleg met de gemeenten in gaande. Met de Stichting voor de Land bouw is zeer uitvoerig overleg ge pleegd over de melkprijs en overi gens is er een ruim contact. Met betrekking tot opmerking van de heer Reuter over de heer Buiten dijk zegt de minister, dat dezen is verzocht voor het voorzitterschap van de Consumentenbond te bedan ken omdat een regering het onge wenst acht, dat ambtenaren die bij het beleid zijn betrokken, in dit ge val bjj de prijsvorming, zich naar buiten uiten over vraagstukken waarover zij de minister hebben te adviseren. De betrokkene had in 1954 al gesolliciteerd naar een ander departement. Per 1 Februari is hij benoemd bij het ministerie van O.G. Deze sollicitatie stond los van het feit, dat hem gevraagd was geen voorzitter van de Consumentenbond te blijven. Met betrekking tot de moties zegt de minister o.a., dat geen incidente le compensatie-maatregelen bij de prijsverhoging voor één product ge nomen kunnen worden. Die kwestie hoort thuis in een algemeen debat over lonen en prijzen. De beide laatste punten van de motie-Droesen acht spr. overbodig. De motie-Reuter wordt verworpen met 75 tegen 5 stemmen, die van de CPN-fractie en van de heer N. van den Heuvel. De heer Van den Heuvel krijgt aantekening van zijn verklaring dat hij bij vergissing voor de motie heeft gestemd. De eerste motie van de heer Droe sen, de regering uitnodigend tot om streeks 1 Juli a.s. 'de jongste subsi dieverlaging op de consumptiemelk ad 0.65 ct. per liter terug te nemen en dit bedrag naar boven af te ron den tot 1 cent per liter, wordt ver worpen met 50 tegen 30 stemmen. Voor K.V.P., S.G. en C.P.N. De tweede motie-Droesen uit nodiging aan de regering voor de door prijsverhoging onevenredig ge troffen consumenten, met name de kinderrijke gezinnen en de bejaar den, maatregelen te treffen ter tege- bonden grote moeilijkheden wordt moetkoming in de op hen oneven redig zeer drukkende last wordt verworpen met 52 tegen 28 stemmen. Voor: K.V.P. en C.P.N. De derde motie-Droesen de re gering alsnog overleg te plegen met het landbouwschap over het thans gekozen garantiesysteem voor de door de boeren afgeleverde melk, zulks reeds met het oog op de aan de uitvoering van dit systeem ver- verworpen met met 52 tegen 28 Interpellatie-aanvraag van de heer Burger. De heer BURGER (P.v.d.A.) vraagt mede namens de heer Nederhorst verlof aan de ministers van Finan ciën, Economische Zaken, Wederop bouw en Volkshuisvesting en Socia le Zaken vragen te mogen stellen over het verloop van de kosten van het levensonderhoud ,de belastingen, de huren en het loon- en prijspeil en de maatregelen die de regering denkt te nemen. Over dit verzoek zal morgen wor den beslist. Er zullen spoedcursussen' worden ingesteld voor het behalen van de onderwijzersakte voor bezitters van het einddiploma H.B.S., gymnasium of middelbare meisjesschool (niet boven 30 jaar oud). De cursussen zullen 1 April beginnen en ongeveer vijftien maanden duren. Aan de cur sisten zullen diverse faciliteiten worden toegekend en zij zullen een toelage voor levensonderhoud ont vangen. Dit is één der maatregelen op kor te termijn, welke minister Cals ter opheffing van het tekort aan onder wijzend personeel voorstelt in zijn vervolgnota betreffende de toekom stige behoefte aan onderwijzers. Het aantal gegadigden, dat zich bereid heeft verklaard de cursussen te vol gen, bedraagt ongeveer duizend. Hierdoor zullen in 1956 ongeveer vijfhonderd onderwijzers extra be schikbaar komen. Later naar school? De minister heeft tevens overwo gen bezitsters van de akte kleuter leidster B in de gelegenheid te stel len via een spoedopleiding de oude onderwijzersakte te behalen. Dit zal echter wegens te weinig belangstel ling geen doorgang vinden. Wanneer het nieuwe ontwerp-kleuteronder- wijswet vóór 1 Januari 1956 wet zou worden, dan ware, aldus minister Cals, te overwegen de kinderen een jaar later dan thans het geval is op de lagere school toe te laten. Er zal dan een wijziging van de leerplicht wet nodig zijn. Ten aanzien van maatregelen op lange termijn stelt de minister dat de voorwaarden aanwezig moeten zijn, die het onderwijzersambt zó aan trekkelijk maken, dat een voldoende aanbod van onderwijzers ook in de toekomst verzekerd blijft. Tot ver hoging van het aanzien van het on derwij zersambt zal bijdragen het openen van de mogelijkheid tot het afleggen van universitaire examens in bepaalde faculteiten. De regeling, die de minister voor de spoedcursisten denkt te treffen, ziet er als volgt uit; de deelnemers betalen geen lesgeld; ze betalen zelf hun boeken; ongehuwden, die nog thuis zijn, krijgen een toelage van 100 gulden per maand. De overige ongehuwden krijgen een toelage van 150 gulden per maand. Aan gehuwden zal per maand 250 gulden worden uitgekeerd. Voor elk kind wordt een „toelage" gege ven van 20 gulden per maand; in de reiskosten zal een tegemoetkoming kunnen worden verleend. De vrijstellingen voor militaire dienst hebben het afgelopen jaar 800 onderwijzers extra opgeleverd. De minister hoopt, dat deze tegemoet komendheid van „Oorlog" herhaald zal worden Er zijn echter nogal wat bezwaren te overwinnen Het Kabi net zal hierover een beslissing moe ten nemen Aan het slot van zijn nota schrijft minister Cals, dat de toestand in 1956 moeilijk zal zijn, ook al worden dc maatregelen, die hij van plan is to nemen, inderdaad getroffen De minister zal zich daarom blijven be zinnen op nog meer maatregelen, die verbetering in de situatie kunnen brengen Hij houdt zich aanbevolen voor nieuwe denkbeelden Toelating op katholieke scholen. Het R.K. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding vestigt de aandacht op het navolgende: Nu een uitbreiding van de oplei dingsmogelijkheden voor onderwij zers is geschapen ii» de vorm van spoedcursussen voor abituriënten van scholen voor Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs, wordt on der de aandacht van belanghebben den gebracht, dat voor de benoem baarheid van een onderwijzer aan een katholieke school de eis geldt, dat de candidaat een katholieke op leiding moet hebben genoten. Aan deze eis voldoen niet de abituriën ten van de scholen voor Voorberei dend Hoger en Middelbaar Onder wijs, die een niet-katholieke spoed cursus volgen. Dezen zullen dus t.z.t. niet in aanmerking kunnen komen voor een benoeming aan een katho lieke school. Slecht achterlicht kostte mensenleven Dinsdagavond zeven uur is een motorrijder uit Ruurlo op de Zel- hemseweg te Doetinchem in volle vaart op een stilstaande vrachtauto gereden en op slag gedood, doordat de wagen aan de achterzijde onvol doende verlicht was. Over het deltaplan en de daarbij te verwachten ontwikkeling van het verkeer heeft ir. A. G. Maris, direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat, heden een referaat gehouden aan een lunch van het Nederlands verkeers- instituut. Ir. Maris nam de ver keersmogelijkheden over de weg via de primaire afsluitdammen, n.l. die van het Veeregat en Oosterschelde, van het Brouwershavense Gat en het Haringvliet in ogenschouw, alsmede de secundaire afsluitingen in Zand- kreek, Grevelingen, Volkerak en Oude Maas. Hij omschreef de betekenis van het deltaplan in de volgende punten, n.l. de belangrijke toeneming van de vei ligheid in het Zuid-Westen des lands, het opheffen van de verdroging en de verzilting van landbouwgronden tot ver buiten het deltagebied, het inschakelen der eilanden in het land- verkeer van de randstad Holland en van Noord-Brabant, veiliger vaart, landaanwinning en het tot stand ko men van een prachtig recreatiegebied in en om de nieuwe plassen. ljsselmeerijs gebroken Gistermorgen is het ijs van uit Stavoren naar het grootscheeps vaarwater Groningen-Lemmer open gebroken. Twaalf schepen uit Me- demblik zijn te Staveren binnenge komen. Morgen worden nog 6 sche pen verwacht. Uit Friesland zijn twee schepen te Staveren aangeko men. Ontwerp herbouw toren Eusebiuskerk toegestaan De beoordelingscommissie inzake het ontwerp voor de herbouw van de grote toren der Eusebiuskerk is thans na ampele overweging tot de slotsom gekomen, dat het ontwerp onder het motto „dat ick doch vroom mach blijven" om zijn grote heid en eenvoud voor uitvoeri; meest in aanmerking komt. Het ontwerp is van de hand van architect Th. G. Verlaan te Berkum die met 3 anderen vorig jaar werd uitgenodigd een plan te ontwerpen. Als voorwaarde gold hierbij, dat her bouw van de toren in de oude vorm slechts voor de tweede geleding was toegestaan. De daarop volgende ge ledingen van omstreeks het jaar 1650, die geen fraaie vorm en de taillering bezaten, moesten worden vervangen door een bekroning in eigen vormgeving. In een viertal zit tingen heeft de jury bestaande o.m. uit de leden prof. ir. M. J. Granpre Moliere te Doorwerth, prof. L. O. Wenckebach te Noordwijkerhout, ir. G. Friedhoff te Wassenaar, en ir. F. P. J. Peutz te Heerlen, de ingeko men plannen bestudeerd. Het bedrag, dat met de restauratie gemoeid is, beloopt naar raming 1.250.000. Genadeschot voor s'achtoffers van oliezee Een Deense jager vindt op de Noordzeekust enkele zeevogels, die gedood zijn door de geweldige uitgestrekte olielaag, welke de zuidwestkust van Jutland omsluit. Deze olie is afkomstig van de tanker Gert Maesk, die vorige maand in moeilijkheden kwam te verkeren en daardoor gedwongen was 6000 ton olie uit haar lading in zee te laten verdwijnen buiten de monding van de Elbe. Vissers en jagers zijn opgeroepen langs de gehele kust om de vogels, die gedoemd zijn dood te gaan, af te maken. De vlag voor het Zweeds wittebrood Bakkers verkopen brood met vlag Op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Mei a.s. zal de Stichting 19401945, teza men met het Nederlandse Rode Kruis en met de daadwerkelijke me- Min. Beel vervangt zieke min. Kernkamp Nadat minister Beel, minister van Binnenlandse Zaken, de vorige week de werkzaamheden van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die hij tijdens de ziekte van minister Cals had waargeno men, weer aan deze bewindsman overgedragen had, heeft hij thans de portefeuille van Overzeese Rijks delen tijdelijk in bewaring, daar mi nister Kernkamp wegens ziekte tij delijk deze functie niet zal kunnen waarnemen. K.N.P. KOMT PRATEN OVER POLITIEKE EENHEID. De delegatie van de Kath. Partij heeft aan de delegatie van de K.V.P. geantwoord op de uitnodiging het eenheidsgesprék te hervatten. Het antwoord luidt: „In antwoord op Uw brief van 28 Januari j.l. delen wij U mede, dat wij hoewel node accoord gaan met de door U voorgestelde datum (28 Februari a.s.) voor de hervatting van het „eenheidsgesprek". Wij moe ten er evenwel met klem op aan dringen, dat het gesprek einde Maart zal worden beëindigd. Mochten de besprekingen op 31 Maart a.s. nog niet tot een conclusie hebben geleid, dan behouden wij ons de vrijheid voor ons standpunt ten aanzien van de verdere deelneming nader te be palen". PIETER VAN DER MEER DE WALCHEREN WORDT GEPROFEST.. De katholieke schrijver Pieter van der Meer de Walcheren, petekind van Léon Bloy en mentor van vele jonge katholieke kunstenaars in de jaren rond 1930, zal op 8 Februari zijn professie doen als Benedictijner monnik in de St. Paulusabdij te Oosterhout. Hij trad daar in 1953 in, na de dood van zijn echtgenote. De heer Eriksson over wegvervoer, hoge lasten en verkeer Bij de opening van de 34ste ten toonstelling van bedrijfsautomobie len in het RAI-gebouw te Amster dam, heeft de voorzitter van de RAI, de heer E. F. Eriksson, een lan ge rede uitgesproken, waarin hij al lereerst een overzicht gaf van de grote uitbreiding, die de RAI op nieuw heeft ondergaan. De tentoon stelling omvat alle mogelijke soor ten voertuigen en een bijzonderheid op deze tentoonstelling is het Neder lands Paviljoen, waarin de zgn. toe leveringsbedrijven gehuisvest zijn. Spr. meende te mogen zeggen, dat deze 34e RAI geheel in overeen stemming is met de belangrijke plaats, welke de bedrijfsautomobiel in Nederland inneemt. Cijfers, cijfers, cijfers... Uit de beschikbare cijfers, over 1953, blijkt, dat het wegvervoer meer dan 46 van het totale binnenland se goederenvervoer op zijn naam heeft Het aandeel der spoorwegen ir. dit vervoer bedraagt ruim 15 dat van de binnenvaart bijna 39 Het locale vervoer per bestelwagen of vrachtauto bedroeg 100 millioen ton aan goederen. Ook bij het inter nationale vervoer neemt de Neder landse vrachtauto een steeds belang rijker positie in. Het totale laadvermogen der vrachtvervoermiddelen op de weg kan op ten minste 275.000 ton gesteld worden; dit betekent, dat per hoofd der bevolking steeds een laadcapa- citeit van 27.5 kg beschikbaar is. Ook de autobus neemt hier te lan de een belangrijke plaats in en haar aandeel in het reizigersvervoer is van betekenis. Van het totale reizigersvervoer, in het jaar 1953, d.w.z. per trein, tram en bus, had de autobus 47.9 op haar naam, tegenover 30.4 in 1938 Wanneer het stadsvervoer van tram en bus buiten beschouwing wordt gelaten en alléén het geregelde in- terlocale reizigersvervoer in be schouwing wordt genomen blijkt het aandeel van de autobus nog groter te zijn, n.l. 59.1 tegenover 36.7 in 1938. In 1938 werden rond 127 millioen personen per bus vervoerd, in 1953 471 millioen, een toename van ruim 270 Het totale reizigersvervoer (trein, tram en bus) steeg met „slechts" 113 Het aantal autobussen, dat deze enorme toeneming te verwerken had, steeg slechts van 4.088 in 1938 tot 6.295 in 1953 dus met ruim 54 hieruit is duidelijk dat de vervoers- aanwas voor een zeer groot gedeelte moet zijn opgevangen door grotere frequentie beter kan gesproken worden van kleinere frequentie en uitbreiding van het aantal plaat sen per bus. Ook t.a.v. de toerwagens, deel uit makende van het autobussenpark, is een stijging van het vervoer waar te nemen. In 1938 werden 3.2 millioen personen met „toeringcars" vervoerd, in 1953 was dit aantal 7.619.000. Hoge lastenen verkeersvraagstukken. De zeer hoge lasten op het motor- wegverkeer zouden aanzienlijk kun nen worden verlaagd zonder dat het tempo en de omvang van de uitbrei ding en de verbetering van het we gennet verminderd behoefden te worden. Moge het optreden der commissie- Oud ertoe leiden, dat niet alleen het voormalige wegenfonds opnieuw in het leven zal worden geroepen, doch tevens de lasten van het wegvervoer tot redelijke proporties zullen wor den teruggebracht. Een enkele woord over ons we gennet: er mag stellig niet worden Op de 34ste R.A.I.-tentoonstelling, welke hedenmiddag door de Minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam geopend werd, zijn vele nieuwe snufjes te zien. Onze foto graaf ontdekte o.a. een complete bar, ingebouwd in een touringcar! Bij een bar hoort een ijskast op warme dagen is immers niets verkwikkender dan een ijskoude drank en die vindt men dan ook, ónder de bar. alles mooi compact bij elkaar, de bus-„steward" is nu uitstekend uit gerust! gezegd, dat ons wegennet slecht is. Het tegendeel is eer het geval. Het staat echter wel vast, dat de snel heid van wegenbouw en wegverbe- tering, welke toch eigenlijk vooruit moeten lopen op de ontwikkeling van het wegverkeer, op laatstge noemde ontwikkeling te veel achter blijven, tot schade van de economi sche doeltreffendheid van dit ver keer, dat, aldus betoogde spr., door de gemeenschap wordt betaald. Het verkeersvraagstuk, dat aller wegen belangstelling geniet, vraagt ook dringend om een spoedige op lossing, met name in de grote ste den, waar de aanwezigheid van goe de parkeergelegenheden en ruime centra voor bode- en busdiensten verzekerd dient te worden, wil men niet, binnen zeer afzienbare tijd, in een hopeloze chaos terecht komen. dewerking van alle werkgevers- en werknemersorganisaties in het bak kersbedrijf een grote „Zweeds witte- brood"-actie houden. Het doel van deze actie is enerzijds het herdenken van het feit, dat tien jaar geleden in de hongerperiode het Zweedse witte brood werd uitgereikt en anderzijds door middel van deze actie gelden in te zamelen voor het Nederlandse Rode Kruis en de Stichting 1940 1945. Nog 5 millioen nodig. De Stichting heeft zoals bekend dertig millioen gulden nodig om aan alle verplichtingen jegens de na gelaten betrekkingen van in de oor log gevallenen te voldoen. Aan dit kapitaal ontbreken nog bijna vijf millioen. pit tekort hoopt de stich ting in één keer met een groot scheepse inzameling in Mei byeen te De Minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera, heeft hierna de tentoonstelling geopend met een rede, waarin hij o.m. sprak over de weg, het voertuig en de bestuurder. Door de technische volmaaktheid, die tegenwoordig voor de fabricatie van een wagen bereikt wordt, zou hij het voertuig bijna willen uitschakelen Bijna, want de volmaaktheid wordt nimmer bereikt. Ten bewijze daar van het volgende: Alle vrachtauto mobielen worden aan een keuring onderworpen, alvorens daarvoor een kenteken wordt uitgegeven. Wan neer spr. nu mededeelt, dat van de vrachtauto's, waarvoor gedurende de jaren 1952 en 1953 tezamen een kenteken werd aangevraagd, meer dan 50 procent moest worden afge keurd, dan was hij er van overtu^d, dat men het met hem eens was dat toch het idea,al nog lang niet is be reikt. Er bestaan inderdaad aanwij zingen, dat in dit opzicht een kente ring ten goede is ingetreden, en wel licht zal deze gunstige tendenz zich voortzetten naarmate de uitgifte van kentekens voor vrachtauto's zijn vol tooiing nadert. Toch zou hij wil een waarschuwend woord willen laten horen tegen een neiging, die we1 licht bij de ondernemers zou kunnen ont staan, dat, wanneer eenmaal een auto is goedgekeurd, daarna het on derhoud voorlopig wel even achter wege kan blijven. Hij zou van zijn kant een ernstig beroep willen doen op alle ondernemers om, niet alleen uit welbegrepen eigenbelang, maar ook als gebruikers van de weg, op wie een grote verantwoordelijkheid rust, bij voortduring alle aandacht te schenken aan de noodzaak van een regelmatig deskundig onderhoud, van een tydige vervanging van on derdelen en, zo nodig, van a'gehele vernieuwing van het materieel» krijgen. Op de twee dagen na de nationale feestdag zullen in alle broodwinkels van Nederland en bij alle broodbe zorgers wittebroden verkrijgbaar zijn waarop een vlaggetje is geplaatst, met aan de ene kant de Zweedse vlag en aan de andere zijde de woor den: „Een kwartje voor de stichting 19401945". Voor dit vlaggetje be taalt men een toeslag van 25 cent (waarvan de helft is bestemd voor het Rode Kruis). Prijs voor kopers en verkopers. Aan deze actie van „bevlagde" wittebroden is ook nog een wedstrijd verbonden. Voor degenen die de meeste vlaggetjes hebben gekocht, en voor hen die de meeste hebben ver kocht zijn prijzen beschikbaar ge steld (o.a. een aantal reizen door een toeristenclub). Vóór de verkoop van de witte broden begint zal enige dagen tevo ren een krant huis-aan-huis worden bezorgd, waarin de actie wordt ge stimuleerd. Het is niet mogelijk gebleken ook de margarine, die naast het Zweedse wittebrood zo'n grote rol heeft ge speeld bij deze actie te betrekken. Nationaal bakkerscomilé. Tijdens een vandaag in Amsterdam gehouden vergadering van vertegen woordigers van het Rode Kruist de Stichting 1940—1945 en de Neder landse Bakkerij-stichting is 'n natio naal bakkerscomité gevormd, waar uit een werkcomité is samengesteld onder voorziterschap van de heer C. J. Ulrich (Rotterdam). Dit werk comité heeft zich belast met de voor bereiding van deze actie, waarbij ruim 13.600 bakkers moeten worden ingeschakeld. fHet aanvankelijk plan wittebrood te bakken met een speciaal karakter, moest worden losgelaten, omdat het op onoverkomelijke technische moei lijkheden stuitte. De actie zou dan een veel beperkter omvang hebben gekregen»

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5