MAGGI Klinkend cadeau voor Leidse politie-muziek Het Leids Politie Muziekgezelschap vierde haar zevende lustrum De Egyptische kunst in de Grieks-Romeinse tijd DONDERDAG 3 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Nieuw instrumentarium ONDER BUITENGEWONE BE LANGSTELLING vierde het Leids Politiemuziekgezelschap giste ren zijn 7e lustrum met een bijzon der geslaagd feestconcert. De voor zitter, de heer Teunissen,, mocht o.a. verwelkomen: de commissaris van politie, ere-voorzitter, wethouder v. Schaik, de heer Verheij van Wijk, de garnizoenscommandant, afgevaar digden van K. en O., V.V.S.L., Colle gium, Sempre Crescendo, 3 October- vereniging, Koninginnedag, de Vaan delcommissie, het Damesoomité en de zusterverenigingen. Toen kwam het grote moment, de aanbieding van het feestcadeau, door de heer Verheij van Wijk. De vlag gen in driekleur en Leidse kleuren werden opgetrokken en een keur van prachtige instrumenten werd aan de werkende leden uitgereikt. Hiermede was het officiële gedeelte niet geëin digd, want ook dirigent -Anderson mocht zich verheugen in een cadeau. Hem werd een fraaie puck-up geof freerd en de aanvoerder van het corps tambours ontving een fototoe stel. Dan waren er twee leden, de heden Bekkinga en Vermeer, die als lid van verdienste met dit ereteken werden gesierd. Geschenken gingen hierbij. Voor de dames waren er mooie bloemen. Een mooi moment was het toen commissaris Meijer, het ereteken als lid van verdienste aan voorzitter Teunissen aanbood voor zijn hoog te respecteren werk als voorzitter van het muziekgezelschap. rjAARNA WERD HET WOORD (beter gezegd: het geluid) gege ven aan kapelmeester Dick Ander son. Na het Wilhelmus hoorden wij van J. C. Anderson, in memoriami oud-dirigent en erelid M. Bolderdyk dlgde voorjaarslezingen in het Rijks- en het lid van verdienste A. Stoeke»' rouaeuni van Oudheden. onlangs overleden. Dit mooie reli gieus-gevoelige muziekstuk, leidde 'n minuut stilte in, waarna meer opge wekte klanken zich deden horen in een „Feestouverture", eveneens van J. C. Anderson, die een zeer geva rieerd levendig stuk schreef eindi gend 'in een mooie hymne. In een arrangement van Pierre Dupont werd Grieg's Sigurd Jorsal- far uitgevoerd, een suite in drie de len, waarvan Prélude en Marziale zeer geslaagd waren en de kenmer ken van de Noorse componist naar voren kwamen. Dan betraden kapelmeester en corps het pad van de nieuwe muziek met Introductie, Elegie en Capriccio van onze landgenoot Meindert Boe kei. Hij is gematigd modern en zijn werk voor harmonie-orkest deed sympathiek aan. Met de grootste toe wijding gespeeld, voldeed het uitste kend. De begaafde kapelmeester heeft eer van zijn werk. Ook het corps tambours kreeg z'n beurt en W. P. MELIEF f Slechts enige maanden door zijn echtgenote in de dood voorafgegaan, overleed te Breda in de leeftijd van 72 jaar, de heer W. P Melief, oud- hoofd der R.K. Jongensschool, Rapen burg 48, Leiden. Na o.a. onderwyzer geweest te zijn in Lisse, kwam hij in 1902 naar Leiden aan genoemde school, waar hij on derwijzer werd aan de ULO-afdeling. Toen de school zich dermate uit breidde, dat ULO en LO-sehool ge scheiden moesten worden, werd de heer Melief 1 Jan. 1922 tot hoofd der LO-school benoemd. En we mogen wel zeggen, dat de leiding van deze school zijn voornaamste levenstaak geweest is. Al heel gauw deed zich de behoefte gevoelen de school te plitsen in een A en B-afdeling, de eerste speciaal voor toekomstige leer lingen van HBS, Gymnasium enz. Over deze school, die ten laatste 14 leerkrachten telde, heeft de heer Melief twintig jaren de leiding gehad als ambulant hofd. Maar dit ambu- lantschap heeft hij uitgeoefend in de goede zin: leiding gevend aan school en z'n mede werkers (sters) maar te vens altijd klaar staand om in te val len of te vervangen, waar dat nodig of gewenst was. 't Was een zware taak, die alles ge- eist heeft van 't hoofd, de onderwij zer en de mens Melief. Op 8 September 1942 werd hem De fonkelnieuwe instrumenten lagen j eervol ontslag verleend wegens het op tafels voor het orkest uitgespreid I bereiken van de 60-jarige leeftijd. T Dat hij die taak op zeer verdienste- toen de heer J. G. J. Verhey van wjjze vervuld heeft, getuigen de Wijk de eerste instrumenten aan de onafgebroken groei en bloei der voorzitter van het jubilerende Leids j school, die behalve door kleine Leide- naars ook door talloze buitenkinde- Politie Muziekgezelschap, de heer ren bezocht werd. Dat zullen ook niet Teunissen, overhandigde. (Foto N. v. d. Horst) maakte goede sier in de mars met vele vraagtekens. Besloten werd met de muzikaal gedachte Manoeuvre- mars van P. A. Stenz, met zijn mooi Trio. Met dankbaar applaus werd elk goed gespeeld orkeststuk (onder vei lige hoede van de dirigent) ontvan gen, en terecht, want niettegenstaan de de orkestleden 't lang niet gemak kelijk hadden, spelend op hun nieuwe instrumenten, mag elke voordracht succesvol genoemd worden. En nu steeds verder! In de smaakvol versierde Gehoor zaal werd hierna overgegaan naar de lichte muze. Cabaret door Henk Buk man en andere artisten en als slot van 't mooie feest een geanimeerd bal. J. KORTMANN. Museum van Oudheden Lezing door dr. Van Wijngaarden Over het onderwerp „De Egypti- De verovering van Egypte door Alexander de Groote in 332 vóór Chr. heeft dit land geopend voor de Griekse beschaving. De nieuwe hoofdstad Alexandrië werd een cen trum van Griekse wetenschap en sche Kunst in de Grieks-Romeinse kunst. Het zag er aanvankelijk naar een Andante "JïïïgtasTvan"dThand' «g" hie,d dr" w' D; v' Wijngaarden uit, dat dere politieke verovering ge gisteravond de eerste der aangekon-paard zou gaan met een culturele en MBLAKITERVEEN IJsclub. Gisteravond kwam de Aarlanderveense IJsclub bijeen in de zaal van de heer W. v. d. Berg. De voorz., de heer D. de Vries, opende deze avond en vond de opkomst niet zo erg gunstig. Nadat de secr. de heer Th. Hesz 'n overzicht had gegeven van het vorig jaar, vooral van de jubileum-feest avond, kreeg de penmingm. de heer P. Kempen het woord, waaruit bleek, dat er dit jaar een batig saldo was van 319.84, vorig jaar 468.22. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Th. Heu, C. G. v. Veen en D. de Vries allen aftr. met bijna alg- stemmen herkozen. Daar er van de rondvraag geen ge bruik werd gemaakt, sloot de voorz. het officiële gedeelte van deze avond. Hierna kwam .he tgezelschap G. Brehm uit Delft ten tonele, welke het humoristische gedeelte verzorgde met accordeon-muziek, zang, goocheltoe ren en een paar schetsjes. ALKEMADE Geboren: Maria Th. d. van C. J. M. Hogenboom en A. M. v. d. Zwet; Catharima C. H. d. van L. G. H. Hoo- genboom en Th. Spierenburg; Maria H. J. d. van J. P. J. Cozijn en G. M. van Costen; Paulus A z. van S A. v. Ruiten en H. M. Koek; Henrica C. d. van S. A. van Ruiten en H. M. Koek; Lidwina J. M. d. van H. J. A. M. Koe- voets en W. H. C. Rijners; Nicolaas H. J. z. van E. J. van Haastrecht en C. A. Verhaar; Alida C. M. d. van A. F. van Tien en M. P. v. d. Broek. Ondertrouwd: A. P. Buschman en J. Kuipers; G. A. Olijerhoek en B. M. Duwel; P. C. Touw en C. H. van Hae^tregt; A. vani der Veer en M. J. Koek; A. J. Bocxe en A. M. Colijn. Gehuwd: C. J. Tulen en C. P. B. Loogman; N. van der Meer en W. G. van der Meer; A. H. L. Volwater en A. C. de Haas. Overleden: Theodora van Klink wed. van J. Spruit, oud 84 jaren. BOSKOOP K.A.B. Op verzoek van het be stuur van de KAB kwam de heer Joh. Kor tink, diocesaan voorzitter van de KAB, een bespreking houden over het Bisschoppelijk Mandement. Voor een zeer aandachtig gehoor, gaf deze gloedvolle spreker in het kort de bedoeling van het Mandement weer. Het mandement moet worden be schouwd als een richtlijn voor de katholiek. Wij moeten door een voor beeldig leven volgens onze katholieke beginselen een voorbeeld zijn voor de anderen. Ook in eigen verband moeten wij één zijn, om op deze wijze samenwerking met anderen mogelijk te kunnen maken- Dammen. Voor de onderlinge competitie van de damclub „Bos koop" werden de volgende wedstrij den gespeeld: Groep 1: H. van KlaverenE. van Voskuilen 20; A. M. de JongA. Nederhof 11; T. A. VenemaJ. Mesman 20. Groep 2: C. v. d. HoornJ. v. d. Berg 11; C. v. d. HoornAnt. J Trimp 20; artistieke verovering; deze had ech ter niet plaats, dank zij de verstan dige politiek der Ptolemaeische heersers, die uit de wereldmonarchie van Alexander de Groote Egypte als hun aandeel hadden gekregen. Deze Ptolemaeën beschouwden zich als opvolgers der oude Pharao's en bevorderden behalve de Griekse ook de inheemse kunst. Daarin wer den zij krachtig gesteund door de Clerus, die eveneens waakte voor het handhaven der Egyptische tra dities, ook op het gebied van de kunst. Later traden de Romeinse keizers in de voetstappen der Ptole maeën. Grieks-Egyptische stijl. Zo zien wij naast de Hellenistische kunst, die in Egypte tot bloei komt, de zuiver Egyptische stijl voortleven. Toch liet de Griekse kunst zich steeds meer gelden en men bespeurt bij allerlei werken van deze periode elementen, die aan deze niet in heemse kunst zijn ontleend. Het re sultaat daarvan was een gemengde j Grieks-Egyptische stijl, een soort Burggraaf Ant. svncretiSme od het eebied van de alleen de dankbare oud-leerlingen en hun ouders getuigen, maar ook zijn talrijke medewerkers (sters), die in hem een humaan en warm medevoe lend chef gehad en gewaardeerd heb ben. De goede collegiale geest van saamhorigheid en samenwerking v/erd bewerkstelligd door zijn ver standige en voorzichtige leiding. Hij werd door hen liever als collega dan als hoofd aangezien. Wat 'n toewijding en zorgzame liefde zijn er al die jaren uitgegaan naar zyn jongens! Week van hart, zacht van aard werd hij bij zijn op voedend werk echter krachtig ge steund door 'n sterk plichtsgevoel en een taaie vasthoudendheid. En zo kon hij met zijn staf van medewerkers vele honderden leerlingen klaar ma ken voor het leven of voor hogere onderwijsinrichtingen. In merg en been Katholiek en vroom man ging hem bovenal de godsdienstige geest zijner school ter harte. Dat bepaalde zijn hoogste en tederste zorg. En om dat alles mag hy er verzekerd van zijn, dat talloze leer lingen, ouders en medewerkers hem met hartelijke en dankbare gevoelens in run gebed zullen gedenken. Moge God hem voor zijn toegewijde arbeid bij het R.K. onderwijs zeer gelukkige hereniging schenken met zijn geliefde pas overleden echtgenote. A. H. WINKELMOLEN. VORMREIS VAN DE BISSCHOP. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zal van 1924 Juni het H. Vormsel komen toedienen in de stad en het dekenaat Leiden. LEO HORN KOMT SPREKEN. De heer Leo Horn, bekend voetbal scheidsrechter uit de KNVB, die vele belangrijke internationale ontmoe tingen in het buitenland heeft geleid, komt a.s. Vrijdagavond in „De Klei ne Burcht" spreken. Ook de Olym pische film 1952 zal worden ver- rp - 0 n. r ,ro„ rp i -f syncretisme op het gebied van de Trimp 2—0, J. Van Tol—Ant. Trimp <1,„sf waarhii PlpmPntPn uit 2—0; J. v. d. Berg—M. Vuyk 2—0; lamst, waarbij elementen uit beide A ,T rp i pv t -- -1 werelden naast elkaar op hetzelfde A. N. van Tol D. Lankhuyzen 1 1. monument voorkomen. De monu- van Tol—H. C. Trimp 1—1. D. LankhuyzenA. N. van Tol 20. W. A. van OtterlooT. van Eek 11. HAZERSW0UDE IH.R.l KINDJE UIT DE RIJN GERED. Gistermiddag omstreeks 4 uur is het drie-jarig dochtertje van de heer J. de Boer achter de werkplaats in de Rijn geraakt. Gelukkig werd het ongeval bemerkt en werd het kind op het droge gebracht. De E.H.B.O. moest kunstmatige ademhaling toe passen en mocht het geluk smaken, dat het kindje weer bijkwam. NIEUWVEEN E.H.B.O.-wedstrijden. A.s. Zon dag vinden er in Huize St. Ursula (in de aula) wedstrijden plaats tus sen de E.H.B.O.-ploegen van Leiden, Alphen a. d. Rijn, Mijdrecht, Uit hoorn en Nieuwveen. Bovengenoem de verenigingen zullen met ploegen uitkomen, die voorheen nog nimmer aan wedstrijden hebben deelgeno men. Aanvang half drie. Belangstel- I echter geenszins de verwaarlozing, lenden hebben gratis toegang. 1 die haar meestal ten 'deel valt. menten van bouw- en beeldhouw kunst, reliëf- en schilderkunst tonen ons telkens, hoe de Egyptische kunst deze vreemde invloed van buiten heeft weten te verwerken. Deze syncretistische kunst kan als een laatste opflikkering van de Egyptische kunst beschouwd wor den, die zelf geen vitaliteit meer be zat. Zij had niet meer de kracht zich op de duur te handhaven tegenover de zo geheel anders geaarde Griek se kunst. In de ontmoeting van de afstervende oud-Egyptische kunst met de levenskrachtige Griekse kunst ging de eerst genoemde in de eerste eeuwen na Chr. langzaam maar zeker ten gronde. Op het laatst alleen nog maar verbonden aan de oude nationale godsdienst, verdween zij geheel toen het christendom zijn zegevierende intocht in Egypte hield. Haar einde kwam, toen Justinianus in de zesde eeuw na Chr. de tempel van Philae, haar laatste bolwerk, voor de heidense Isis cultus sloot. Hoe weinig opwekkend deze sycre tistische kunst ook is, zij verdient toond. 14 Febr. aanbesteding N.Z.H.V.M.-gebouw Het nieuwe kantoor van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschap pij op het Stationsplein te Lelden zal op 14 Februari aanbesteed wor den. De bouw van het kantoor, dat volgens de plannen reeds het vorig jaar voltooid had moeten zijn, is be langrijk vertraagd door moeilijkhe den bij de aanleg van het stations emplacement. Het gebouw zal» zoals bekend, links van het station tegen de spoordijk opgetrokken worden. Het kantoor zal waarschijnlijk reeds in het najaar in gebruik geno men kunnen worden. MEJ. S. HOFKER BEGRAVEN. Dinsdagmiddag vond op de begraaf plaats „Rhijnhof" de teraardebestel ling plaats van mej. S. Hofker, oud docente aan de H.B.S. voor meisjes te Leiden. De overledene was van 19101942 als docente verbonden aan de meisjes-HBS en van 1923 1930 bovendien als tijdelijk lerares aan de HBS in de Burggravenlaan. Op de begraafplaats waren onder meer de heer C. Grijpma, onder-di recteur van de HBS voor meisjes, al hier, mej. H. v. d. Vliet, directrice HBS voor meisjes, mej. J. L. v. Hoorn, oud-directrice van de HBS voor meisjes, mej. dr. A. M. M. Smit, ccnrectrice Gymnasium alhier, mej. dr. E. B. A. Poortman, remonstrants predikante, vele oud-leraressen en tegenwoordige leraressen, oud-leer lingen, vrienden en kennissen van dc overledene. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Chemie de heer H. E. Humme te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexa- men A wis- en natuurkunde de heer F. J. du Chatenier te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- men F wis- en natuurkunde de heer R. N. W. Mooyman te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- men K wis- en natuurkunde de heer H. J. de Jongh te Den Haag. Willem II, Extra Senorita's 10 stuks 1,30 Willem II, Bravo 10 stuks 1,90 Hofnar, Kampioen 10 stuks 1,90 Karei I, Vuelta 10 stuks 1,90 Gulden Vlies 10 stuks 1,90 Deze week volop verkrijgbaar. SIGARENHANDEL v.h. H. Walenkamp Zonen Prlncessekade 1, Leiden Bi i o s c o p e n De Leidse bioscopen vertonen a.s. week de volgende filmprogramma's: Casino: „Kinderen der liefde" 18 j. Lido: „The high and the mighty", 14 jaar. Luxor: „Stalag 17", 14 jaar. Trianon: „Het grote spel", strikt volwassenen. Rex: „Heil below zero", 18 jaar. (Donderdag-cyclus: „De straat", volwassenen). Marktberichten GOUDA, 3 Febr. Kaas. Aan voer 27 partijen: le soort 2.24 2.28; 2e soort f 2.20—2.23. Extra kwaliteit tot f 2.30. Handel flauw. 's-HERTOGENBOSCH, 2 Febr. Vee. Op de markt van heden werden 5.519 stuks vee, zijnde: 2.240 runde ren, 270 vette klaveren, 853 nuchte re kalveren, 51 fokzeugen, 529 slacht- zeugen, 113 lopers, 1.326 biggen, 126 schapen, 11 geiten aangevoerd. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 700 tot f 985 p. st., guis- te koeien 460700; kalf vaarzen 570915; kolmvaarzen 47050; guiste vaarzen 485610; graskal veren 220300; nuchtere fokkal- veren 80115; nuchtere slachtkal- veren 3550; zware soorten 57 80; dachtige zeugen 285355; lopers 75110; biggen 4565; schapen f 60110; vette schapen 85105. Aanvoer van slachtvee: 826 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen f 2.682.72, le kw. 2.48— 2.55, 2e kw. 2.22—2.30, 3e kw. f 2.05 2.10, vette stieren f 2.202.35, worstkoeien 1.952.10, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren prima soorten van f 2.50 tot f 2.95 per kg lev. gew., vette kalveren mid den klasse van f 2.25—2.35 per kg lev. gew., vette kalveren lichte soor ten van 1.852.20 per kg. lev. gew. nuchtere slaohtkalveren van 1.20 1.32 1/2 per kg lev. gew., zware soorten van f 1.401.75 per kg lev. gew., slachtzugen van 1.48—1.56 per kg lev. gew., jonge slachtvarkens van 1.701.75 per kg lev. gew. Verdere mededelingen: Groter aanbod van rundvee. Melk- en kafl- koeien trage handel. Guiste koeien handel flauw met onveranderde prij- en. Rruimere aanvoer van jongvee, minder vraag en stille handel, prij zen moeilijk te handhaven. Korter aanbod van vette kalveren, de prima soorten flauw-prijshoudend, de rest handel kalm met staande prijzen. Nuchtere slachtkalveren slepende handel met iets lagere prjjen. Wei nig aanvoer van vette schapen, vlot te handel niet stijf-dure prijen. Fok zeugen handel willig met wat hoge re prijzen. Minder aanvoer van lo pers en biggen, vlugge handel met hogere prijzen. Ruim aanbod van slachtvee, de extra- en le kwalitei ten vaarzen werden flauw verhan deld, prijzen iets minder, overige soorten trage handel met wat lagere prijzen. Bij korter aanbod van worstkoeien verliep de handel vlot tegen stijf-dure prijzen. Overvoerde markt met slachtzugen, vrijwel geen aankoop voor export met als gevolg trage handel met lagere prijzen. ROELOFARENDSVEEN, 2 Febr. Bloemen. BI. druifjes 2028, Ane monen 6684, Krelage 6887, v. d. Eerden 93—1.15, White Sail 78—99, Crown Imperial 7795, Rose Cop land 851,12, Scarlet Wonder 7284, Athleet 901.00, Imeperator 8591, E. Queen 6781, Hillegarde 7487, W. Copland 78—94, Pink Gem. 86—89 Golden Harvest 1.001.17, W. Pitt 98 1.13, Queen of the Night 1.401.45, E. Eddy 1.061.20, Brightling 8089, Lustige Witwe 1.101.18, Red Pitt 1.06—1.17 Moederdag 1.06—1.12, John Gay 901.02 Dubbele Tulpen 71 1.00, Early Glory 5771, Whrestler 6379, Helios 3956, Scarlet Elegan ce 5057, per bos. Hyacinthen 1014, Am. Anjers 1024 per stuk. Groente. Witlof I 2933, idem II 16—22. TER AAR 2 Febr. Groente. Wit lof 1, 30—42 ct, idem 2, 23—33 ct„ idem stek 417 ct„ glasandijvie 66 ct.f idem B. 35 ct., schorseneren 19 ct„ idem B 7 ct., spruiten 3638 ct.. idem B. 1524 ct„ waspeen 2428 ct., idem 2, 10 ct., kroten 27 ct. alles per kg. Boerenkool 1.301.45 per kist, knolselderij 12—19 ct ct. per stuk. Peren: St. Remy 15 ct. Appe len: Goudreinetteri 80 ct. ales per kg. VINKEVEEN 2 Febr. Groente. Boerenkool 38 ct., Prei 30—31 ct., Waspeen 21—23 ct., Witlof I 38—45 ct., Witlof II 2840 ct. per kg. Pe terselie 19 ct., Selderij 1718 ct. per En raad jij nu 's wat voor soep Moeder heeft gemaakt!" „Hah... die Mam - Vader heeft 't me lekker al ver- klapt, want die heeft ook zo'n trek in kalfsbouillon* soep!" j „Help me dan maar vlug met tafel dekken, want als ik die lekkere kalfsbouillon soep van MAGGI heb, zijn jullie toch niet langer te houden". Een fijne romig-zachte soep, waarin het heerlijkste malse kalfsvlees is verwerkt, in de bekende Zilverzakjes. 4 diepe borden voor: KALFSBOUILLON SO EP J» si»* (s m K eintftf*

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3