DUINSTREEK U N S T R E E Missie-bisschop keert terug uit Eskimo-gebied Egypte en Irak Het is koud in >'and Lap' Interessante ontwikkelingsdag voor bollenkwekers in Noordwijkerhout Waaghals door moedig meis;e uit 'n wak in het ijs gered DONDERDAG 3 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Leven bij 60 graden onder nul Hilversum, 30 Januari '55 Van de IJs-missies onder de Eski mo's in'het hoge noorden van Canada is naar Europa teruggekeerd de Apostolisch-Vicaris Mgr Armand Cla- baut. Dat deze levendige en doorzet tende Franse prelaat nu reeds ons land heeft willen bezoeken, had een meervoudige reden. Monseigneur is namelijk visitator van alle Euro pese huizen der Paters Oblaten van de Onbevlekte Maagd Maria en is in die kwaliteit enige tijd de hoge gast van de Provinciaal der paters, dr Jos. Voogt, in het klooster Mazenod te Cuyk. Bovendien heeft Z.H.Exc. er prijs op gesteld in het College van de Congregatie te Valkenburg de heilige priesterwijding toe te dienen aan Frater Calis uit Blaricum en wilde hij de gelegenheid van een kort verblijf te Hilversum .besteden, door zowel de K.R.O. als uw verslaggever iets mee te delen over de merkwaardige mis sie, in een van de hoogste en koudste gebieden van de wereld gevestigd. In een mengeling van Frans en Ca nadees-Engels heeft Mgr Clabaut er aan herinnerd, dat hy een van de 32 bisschoppen is, die zijn bloeiende Missie-congregatie van meer dan 7000 leden telt. Toen Z.H.Exc. lang geleden naar het land van de Eskimo's ver trok, heeft men hem allerminst be- nyd. Want het leven in het hoge Zoals wij reeds eerder meldden heeft Egypte gedreigd zich uit het collectieve veiligheidsverdrag van de Arabische Liga terug te trekken als Irak zijn plan doorzet en het we derzijdse verdedigingsverdrag met Turkije ondertekent. De Egyptische premier kolonel Nasser heeft dit gis teravond officieel bevestigd. Uit deze houding van Egypte blijkt, dat het plan is ieder Arabisch land, dat zich bij het Westen zou willen aanslui ten, de rug toe te keren. Enkele afgezanten van de Arabi sche Liga hebben nog getracht de zaak te sussen. Zij zijn naar Bagdad getogen om te proberen de premier van Irak, generaal Noeri al Said, er toe over te halen af te zien van het voorgestelde verdrag. De premier was daartoe niet be reid, doch wel wilde hij instemmen met een voorstel tot een persoonlijk onderhoud tussen hem en premier Nasser van Egypte. Deze laatste heeft dit denkbeeld echter van de hand gewezen. Mgr Clabaut in IJslandse dracht. Deze week is de laagste tempera tuur van deze winter in Zweden ge meten. Het vroor in Nikkaloukta, een dorpje in Lapland, 37 graden Celsius. Een beambte van het meteorologisch station aldaar vertelde dat men er wel koudere dagen had meegemaakt. Een paar jaar geleden vroor het er 40 graden. De laagste temperatuur die ooit gemeten is in Zweden, was 53 graden Celsius. Dat was op 13 De cember 1941 te Laxbaecken. Beter laat dan nooit Een overgelukkige monsieur Pierre Bidgrain was Dinsdagavond bezig op zijn boerderij in het dorpje Trouarn in Normandie zijn viool te stemmen. Zijn viool die hem een paar uur daar voor was terugbezorgd door een amb tenaar van de mairie. En die weer een uurtje daarvoor in een pak, waarin ook nog een roestig horloge zat en dat uit Duitsland kwam, op het gemeentehuis was gearriveerd. In het pak zat ook nog een brief. „De dingen die u in dit pak vindt, heb ik gestolen toen ik in Juni 1944 noorden was moeizaam; er was geen cultuur en bijna geen commünicatie, en in dit glaciale gebied kan de tem peratuur dalen tot 60 graden onder nul. Omdat de taal zeer moeilijk is en Mgr Clabaut er bij zijn komst geen grammatica vond, kon hij dus de godsdienst niet verklaren en moest op primitieve wijze komen tot contact met de mensen. Nu is alles gelukkig anders; de Eskimo's begrijpen hun missionarissen thans beter en tellen zelfs enige landgenoten onder de vijf tig priesters die mee de Oblaten in dit uitgestrekte missiegebied werkzaam zijn. Ook is een twaalftal zusters uit gezonden om de arbeid te steunen. En op weg naar dit hoog gelegen gebied is thans pater Peters uit Didam, die de plaats zal innemen van de Lim burgse pater W. Gelissen, die op zijn De Eskimo's hebben hun missiona rissen doorgaans met liefde óntvan- 1 gen en de paters worden er vaak ge zien als 't hoogste kerkelijke gezag; I de Paus woont hen te ver weg. De missionarissen moeten dan ook veel zelf trachten op te lossen, ook materi- I eel, waar het geld doorgaans ont breekt. De Eskimo moge dan armlas tig zijn, hij voelt zich in ieder geval vrij man. Uiteraard steunt het Gouvernement waar mogelijk en het beschermt de scholen, die volgens het internaten- systeem werken. Maar van de blan ken, die onder de Eskimo's werken, kan in het algemeen worden gezegd, dat zij meer materialist zijn dan het volk zelf, hetgeen voor de missiona rissen wel eens moeilijkheden ople vert. De Eskimo's, die het vernuft van de blanken erkennen, menen nochtans, dat zij hen aan de hand kunnen leiden. Overigens kon Mgr Clabaut verze keren, dat ginds zonder geld in één jaar vaak meer kan worden bereikt dan elders met geld gedurende gans een leven. In dit verband is het aardig te ver nemen, dat de kindertoeslag voor de Eskimo's beter is dan bij ons, wyl iets van die toeslag voor de kinderen zelf moet worden bewaard. Die toeslag wordt met name verleend aan werk krachten, zoals die in de uranium- mijnen. De Eskimo's, die van goed ras blijken te zijn, zijn vaak verrassende mechaniciëns. En naarmate het land zich verder ontwikkelt, komen de Eskimo's aan hun bestemming. Mgr Clabaut heeft ons veel ver teld over het geestesleven en de vaak merkwaardige gewoonten van de Es kimo's. De goede gesteltenis van dit volk kwam er duidelijk door tot uiting. Evenals zoveel andere missio narissen is de bisschop uit zijn vicari aat aan de Hudson-baai met nog geen 6000 katholieken in een gebied, dat 3Yz maal zo groot is als Frankrijk, on gaarne naar Europa teruggekeerd. Z.H.Exc. heeft er prachtig missie werk mogen verrichten. Bijschrift foto: HAARLEMMERMEER Ondertrouwd: G. van Vliet 27 jr en C. Klootwijk 22 jr. K. Hopman 21 jr en E. Bakker 20 jr. P. J. Blokker 27 jr en C. M. Stijnman 24 jr. J. T. Broe- dersz 23 jr en C. M. E. Schuckman 26 jr. H. van Alphen 61 jr en M. J. van Megroot 50 jr; F. J. Hartman 29 jr en P. Blom 27 jr. H. A. van der Jagt 30 en A. Splinter 27 jr. Getrouwd: B. J. van Woerkom en W. H. M. van Rijn; A. P. Suidgeest en G. C. S. de Wildt. W. C. de Laat en G. voor den Dag. J. C. Dekker en J. de Jonge. M. van den Brink en L. Kost. NQORDWIJK Uitslag openbare verkoping. De uitslag van de gisteren gehouden ver koping in hotel „Het Hof van Hol land" van diverse woningen is o1" volgt: Twee woonhuizen Pickéstraat 53 en 53a ingezet op ƒ6500,—, zijn opge houden. Woonhuis Achterzeeweg 25 ingezet op 40C0,verkocht voor 4400, aan N. Hermans. Twee woonhuizen Vinkenlaan 1 en 3 ingezet op ƒ8603,— verkocht voor ƒ9350,— aan J. C. Janson. Twee woonhuizen aan de Wetering kade 22 en 24 ingezet op ƒ7800, zijn uit de hand verkocht. De villa „Zeeblik", Orameweg 4, ingezet op ƒ13500,— verkocht voor 14250,— aan S. Pasma q q. 0EGSTGEEST Feestelijke bijeenkomst van de mid denstand De middenstanders, aan gesloten bij de Prot. Chr. en R.K. Middenstandsvereniging, kwamen in een feestelijke bijeenkomst in Hotel Het Witte Huis bijeen. De heer J. K. Veenendaal. voorz. van de contact commissie uit de beide verenigingen, tevens voorzitter van het St. Nicolaas comité, sprak een welkomstwoord, waarna de heer G. Buikstra verlag deed van de financiële resultaten van VOORSSNOTEN KONINGIN WILHELMINA-VER. BESPRAK FEESTPLANNEN. Gisteravond hield de Koningin Wilhelminavereniging in „Het Wa pen van Voorschoten" haar jaarlijk se ledenvergadering. De vuorzitter, de heer B. Hoogwerff Kroon, ver welkomde een niet zo bijster groot aantal van de meer dan 1090 leden telende vereniging. Ook de ere-voor zitter, burgemeester C. J. van der Hoeven, was ter vergadering aanwe zig. In zijn jaarverslag noemde de se cretaris, de heer Nasveld, het afge lopen jaar een voor de vereniging zeer belangrijk jaar. Immers werd daarin het 50-jarig bestaan herdacht. Spr. herinnerde aan het grote succes van de leden-werf-actie die in ver band daarmede werd gehouden. Ver der sprak hij de erkentelijkheid uit voor de medewerking van de beide muziekverenigingen en het gemeen- tepersoneel voor hun aandeel in de uitstekend geslaagde feestvieringen. Uil het verslag van de penningmees ter, de her van Gent, bleek, dat de boeken werden afgesloten met een batig saldo van ruim 850,De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op: de aftredende be stuursleden, de heren J. G. van Gent, J. de Bres en P. C. Kraaijeveld, wel ke alle drie herkiesbaar waren, wer den bij acclamatie opnieuw benoemd. Wat betreft de komende festelijk- heden heeft het bestuur, in overeen stemming met de richtlijnen van ho gerhand, besloten het accent van de feestelijkheden dit jaar te laten val len op de 10-jarige herdenking van de bevrijding op 5 Mei. De viering van Koninginne-dag op 30 April wordt in hoofdzaak voor de kinderen georganiseerd, en zal in dezelfde geest worden gevierd als gebruike lijk, terwijl bovendien plannen be staan voor het houden van een voet balwedstrijd en het geven van een concert. In grote lijnen zal de viering van de bevrijdingsdag als volgt plaats hebben: 's morgens vlaggenparade, waarschijnlijk met medewerking van een detachement van de Marine. Verder een toespraak door de burge meester. Daarna een herdenkings dienst voor de gehele bevolking, waarschijnlijk in het park. De bedoe ling is dat daar gesproken zal wor den door voorgangers van de ver schillende kerkelijke richtingen. Be halve nog een concert zullen 's mor gens geen uitbundige feestelijkheden plaats hebben. Na de middag zullen dan de bevrijdingsfeesten plaats heb ben. Vastomlijnde plannen daarvoor bestaan nog niet. In overweging is o.a. een optocht, volksspelen, muziek. 's avonds een lampion-optocht, vuur werk, terwijl ook zeer waarschijnlijk het „Ballet der lage landen" zal op treden. Verschillende suggesties van de le den zoals toneeluitvoeringen door plaatselijke toneelverenigingen wer den door het bestuur in overweging genomen. Teraardebestelling A. J. Turion. Gistermiddag vond onder grote be langstelling op de Ned. Herv. be graafplaats de teraardebestelling plaats van de heer A. J. Turion, oud directeur van openbare werken, die oe vorige week na een korte ziekte 73-jarige leeftijd overleed. De, - overledene was o.a. secretaris-pen- yQQJ* JCUgQVCrCIllgingCn Kadé; Robert, z. v. B. Sollie en A. v. Kalkeren; Wilhelmus Franciscus Hendrikus, z. v._ W. J. Oorschot en M. T. Brands; Michiel, z. v. Bertsch en J. M. Stoltenhoff. Geh.: Arie Fopbertus Bregman en Lammigje Lahuis te Leiden; Martin Derksema en Wilhelmina Jacoba Visser. Overl.: Johannes van Leeuwen, 87 jaar, echtgenoot van A. van Stuij- venberg. Z0ETERMEER R.K. Middenstand. In „De Gou den Leeuw" hield de R.K. Midden standsveren. o.l.v. voorz. J. Moers 'n algemene ledenvergadering. Het door ziekte uitgestelde jaarver slag van penningm. F. Rademaker werd behandeld en sloot met een klein batig saldo. In Nootdorp zal op Maandag 7 Febr. a.s. een rayonvergadering gehouden v/orden. Mr Dr N. H. L. v. d. Heuvel spreekt over: „De Middenstandsnota", 'n Speciale bus vertrekt om 7.15 vanaf de fa. Moers. De heer M. J. Erdtman, die korte lings uit Indonesië terugkeerde, hield hierna een causerie over: „Indonesië en deze tijd". Na de souvereiniteits-overdracht, die spreker had medegemaakt, waren er moeilijkheden geweest, doch de houding tegenover de Europeanen is nu correct. Spr. gaf hierover frappan te voorbeelden. De berichtgeving over Indonesië vond spr. eenzijdig en niet altyd geheel juist, wat met een L. Reuneker. recent voorbeeld gestaafd werd. De belangstelling voor deze vergadering was goed. R.K. Schaakver. „Zoetermeer". Voor de eigen club-competitie blij ven de reeds gespeelde partijen in de 3 groepen van kracht voor de nieuwe indeling. Er wordt nu weer volop gespeeld. G. P. v. d. BroekTh. v. d. Meer 01; Ph. BuitendijkA. Nühn 01; C. DekkerH. Houtman 10; Ph. BuitendijkG. de Vree 0—1; A. NühnTh. v. Galen Jr. 10; Ph. BuitendijkH. Houtman 10; J. van MierloG. P. v. d. Broek HYi\ G. de VreeTh. v. Galen Jr. 1—0; G. P. v. d. BroekJ. v. d. Arend 10. De partijen tussen Ph. Buitendijk en Th. v. Galen alsmede tussen A. Stig en Th. v. d. Meer werden af gebroken. Voor de HSB-competitie is onze volgende wedstrijd een thuiswed strijd op 24 Februari tegen de Haagse Politie. Wij heben dus nog 3 weken tijd om ons voor te bereiden voor deze schaakslag welke niet gemak kelijk zal zijn. Biljarten. De biljartvereniging „De Carambole" hield onderlinge wedstrijden in „Het bonte paard". De uitslagen waren als volgt: Groep I: N. Friggen; A. Geijlswijk en H. Hollander. Groep II: A. Friggen; G. Buurman; L. Muilwijk en J. Friggen. Groep III: P. Gareman; J. J. Smit en ALPHEN AAN DEN RIJN Verdeling van subsidie rin^meester van de Kerkvoogdij van do Ned. Herv. Gemeenten, secretaris van het bestuur van de Coöp. Boe renleenbank „Voorschoten", secreta- •is van de Avond-Ambachtsteken- :chool, bestuurslid van „Onderling Hulpbetoon" lid van de commissie „Ond-Voorschoten". Voordat de teraardebestelling plaats vond werd eerst in de kerk een rouwdienst geleid door ds. E. Saraber Jr.. Herv. pred. Hierna werd het stoffelijk overschot door leden van de Kerkeraad grafwaarts gedra gen en in de familiegrafkelder bijge zet, waarna bloemen werden ge strooid. De zoon van de overledene sprak een dankwoord namens de fa milie. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heren C. J. v. d. Hoeven, burgemeester van Voorschoten, J. de Bres, gemeente-secretaris, W. Boot uit Voorschoten, secretaris-penning meester van het Dep. Voorschoten van de Mij tot Nut van het Alge meen, ds. W. G. Meyering, Ned. Herv. pred. te Voorschoten, Voorz. Centr. Kerkeraad der Herv. Gemeen te, L. H. Luyendijk uit Rijswijk, Secr. Provinciaal Kerkvoogdij Com missie Zuid-Holland, L. J. Los uit Voorschoten, bestuurslid Avond-Am- bachtstekenschool, drs. H. A. Kort hals uit Voorschoten, lid der Tweede Kamer en voorzitter van de Avond- Ambachtstekenschool. Geen godsdienstcursus 18-jarlgen. In verband met het vertrek van kapelaan P. J. van Reisen is er Vrij dagavond a.s. geen godsdienstcursus voor de 18-jarigen. Mej. A. M. Peeters is geslaagd voor het getuigschrift muzikale op voeding op de kleuterschool, afgege ven door het Ward-instituut te Roer mond. te Noordwijkerhout werd Woensdag door het Rijkstuinbouwconsulent- schap uit Lisse in samenwerking met de afdelingen Noordwijkerhout van de Koninklijke Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur en de L.T.B, een ontwikkelingsdag voor de bollen- als Duitse soldaat voor de optrek- batig saldo te zijn van 159,81; een kende geallieerde legers vluchtte. Ik bedrag van 50.is afgedragen aan heb ze meegenomen uit boerderijen de Bejaarden sociëteit. Ongetwijfeld die door de bewoners waren verlaten, een sympathieke geste. de St. Nicolaas-actie. Er bleek een J kwekers gehouden. 's Morgens om 10 uur opende de Maar nu kwelt mijn geweten mij. Ik hoop en vertrouw, dat de oorspron kelijke eigenaars, als zij nog gevon den kunnen worden, mij mijn wan daden willen vei'geven, Werner Dre- ves, Wittertal". Nu is er een briefje onderweg van monsieur Pierre Bidgrain uit Trouarn naar Herr Werner Dreves te Witter tal. En daarin staat dat monsieur Bidgrain Herr Dreves vergeeft en hem dankt voor dit eerlijke gebaar. Olie op de stranden Met bulldozers wordt nu getracht de honderden tonnen ruwe olie van de stranden van West-Jutland te ver wijderen. De olie is, zoals men weet, afkomstig )van een Deense tankboot, die 6 000 ton in ze heeft gepompt toen zij in de Elbemond in nood ver keerde. Zo goed als alle stranden van de Duitse grens tot voorbij het eiland Fano zijn bedekt met een centime ters dikke laag olie. De autoriteiten vrezen, dat bij ongustige wind nog meer olie zal aanspoelen. Slechts een klein deel van de gestorte olie is tot dusver aangespoeld. Het Deense leger heeft Dinsdag te vergeefs getracht de olie met vlam menwerpers in brand te steken. Verder werd men gezellig bezig gehouden door het duo Steenvoor- den uit Noordwijk; ook de „Rijn oesters" hebben zich dapper ge weerd. Besloten werd met èen gezel lig dansje. SASS^MHEIM Geb.: Johan Henry, z. v. J. W. Koning en J. M. H. Bijker; Ronaldus Petrus Pancratius Albertus, z. v. W L. H. Witteman en C. E. C. Bax; Nely Christina, d. v. P. A. Ie Clercq en G. A. Karssen. Ondertr.: Cornelis Theodorus Marie van Eijk, 27 j., te 's Gravenhage, en Margaretha Jozepha Schmidt, 25 j. Overl.: Leendert Oudshoorn, 75 j. VOORHOUT K.A.V. Bij ontstentenis van de voorzitster opende de 2e voorzitster de vergadering. De geestelijk advi seur gaf blijk van belangstelling door zijn aanwezigheid. Na het zingen van het KA V-lied werd overgegaan tot stemming. Mevr. de GraaffLem- mens werd by acclamatie herkozen. De geest. adv. hield een lezing over: „Waarom katholiek onderwijs". Op de vragen, door de dames ge steld, gaf de ceest. adv. bevredigen de antwoorden. In de zaal van café Van der Geest voor grond- en gewasonderzoek te Oosterbeek het woord. Deze vertelde iets over het grondonderzoek in het algemeen waarbij hij de bollenkwe kers wegwijs maakte hoe te hande len, wanneer zij tot grondonderzoek overgaan. Ir. Vlag dankte de sprekers voor hun betoog en onderstreepte het nut van grondonderzoek. Steeds kan aan de Rijkstuinbouwschool te Lisse ad vies worden gevraagd. Hierna vulgde een leerzame dis cussie; op prettige wijze werd hier na het onderwerp „bijgoed gewas sen" behandeld. Ir. Vlag sloot deze vruchtbare dag met een dankwoord aan alle sprekers en sprak de hoop uit, dat deze ge slaagde dag voor velen zijn nut zal afwerpen. 25 Jaar ln de verpleging. Dins dag 1 Februari herdacht de heer J. P Heemskerk het feit, dat hij 25 jaar in de verpleging werkzaam was in de psychiatrische inrichting „St. Bavo". Gedurende al die jaren is de heer Heemskerk werkzaam geweest in het Paviljoen „St. Jan", in welk paviljoen veel aan de werktherapie voor de patiënten wordt gedaan, 's Morgens om 9 uur werd in de ka pel van de stichting een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, waarna feestelijk ontbijt voor de jubilaris met zijn familie. Na het ontbijt volg de een druk bezochte receptie. Geboren: Johannes Jacobus z. van C. Meeuwenoord en A. G. Ter voorzitter van Bloembollencultuur, de heer C. Th. de Groot de bijeen komst. In het bijzonder heette hij welkom ir. Vlag en zijn medewer kers. Eerst hield ir. Vlag een korte in leiding. Hierna hield de heer J. B. F. M. Schupper, medewerker van het Landbouwkundig Economisch Insti tuut (L.E.I.) een causerie over „kost prijsberekening van tulpen" waarin hil behandelde de kosten van tulpen per teelteenheid onderverdeeld in: a kosten van duurzaam productie middel; b. kosten van bewerking; c. overige kosten. De conclusie was ten slotte a. 3.98 per roe; b. f 12.32 er. c. f 2.57 per roe, totaal gemiddeld f 18,77. Hierbij is de prijs van de grond niet inbegrepen. Voor narcissen komt de gemiddel de prijs op 29.85 per roe (gemid deld). Uitvoerig ging spr. na wat voor de verschillende soorten tulpen het be drijfsresultaat was, dat varieerde van 38 tot 255 Na een pauze van anderhalf uur hield ir. D. P. Mulder een causerie over „Het nut van grondonderzoek", waarbij hij vooral de klemtoon leg de op het „nut". Hij gaf een verkla ring van het analyserapport waarin hij de volgende elementen behandel de: kali, phosforzuur, kalk, stikstof, ijzer, magnesium, humus en sporen I Een zevental plaatselijke jeugdver enigingen hebben een beroep gedaan op het gemeentebestuur om een deel te mogen ontvangen van de subsidie uit het hiertoe ingesteld fonds voor het jaar 1954. Het zijn de Jeugd-Natuurwacht, die zonder een bedragte noemen een geldelijke bijdrage vraagt voor het vertonen van natuurfilms, het orga niseren van tentoonstellingen, het houden van excursies, het inschake len van de jeugd bij het aanplantings. en onderhoudswerk in de gemeente lijke parken en plantsoenen: de R.K. Jeugdbeweging voor jongens te Al phen a.d. Rijn, die een subsidie ad 399.50 vraagt voor de aanschaffing van kampeerbenodigdheden; de Ge- ref. Jeugdcentrale te Aarlanderveen, die 200.vraagt ten behoeve van haar bibliotheek; de pl. afd. „De Sprokkelaars" van de Ned. Padvind- stersgilde vraagt 400.voor de aan schaffing van een kampeertent; de Herv. Jeugdraad, vraagt 800.voor materialen ten behoeve van het in- stuifwerk; de pl. contact-comm. C. J. M.V.'s vraagt 1850.— voor kader vorming, bibliotheken en speciale clubs; de pl. afd. „De Bonte Kraaien" van „De Nederlandse Padvinders" vraagt 718.voor kampeerbeno digdheden. De desbetreffende gemeentelijke commissie, die deze aanvragen pleegt te bestuderen merkt ad 1 op, dat de Jeugd-Natuurwacht over het dienst jaar 1952 een gemeentelijke subsidie van 400.— heeft genoten en dat deze instelling thans nog over een voordelig saldo van 133.11 beschikt De commissie adviseert deze aanvrage af te wijzen; ad 2: de R.K. Jeugdbe weging heeft over 1951 een gem. subs, genoten van 400.en over 1952 550.de com. laat buiten beschou wing, dat de R.K. Jeugdbeweging te Aarlanderveen ook al reeds 500. subsidie heeft genoten. Deze organi satie heeft derhalve het hoogste be drag aan subsidie tot zich getrokken. Om de verhoudingen niet scheef te trekken, adv. meergenoemde comm. thans slechts 150.beschikbaar te stellen. Ad 3: Aangezien de Geref. Jeugdcentrale te Aarlanderveen nog nimmer een gemeentelijke subsidie heeft aangevraagd en haar aanvrage bescheiden is, adviseert de comm. het gehele bedrag ad 200.toe te staar.. Ad 4 adviseert de comm. „De Sprok kelaars" dit keer geen subs, te ver strekken, daar men over 1951 en 1952 telkens f 300.— heeft gekregen. Ad 5: De Herv. Jeugdraad heeft over 1950 een bedrag van 648.toegewezen gekregen. In aanmerking genomen 't doel: instuifwerk, dat ook de massa- jeugd bestrijkt, adviseert de comm. de hoofdmoot van het totale beschik bare bedrag 1250.—) toe te wijzen, namelijk 600.Ad 6: Aangezien de pl. CJMV's aangesloten zijn bij de Herv. Jeugdraad en om wille van een beter oordeel en overzicht gewenst geacht moet worden, dat de aanvrage via deze raad wordt ingediend, adv. de commissie op het verzoek van de CJMV's afwijzend te beslissen. Ad 7: Aan de padvinders is één keer een bedrag van 600.toegewezen en wel over 1950. De comm. adviseert 300.toe te wijzen. Alzo bedraagt het totaal verdeeld bedrag der ge meentelijke subsidie over 1954 aan jeugdverenigingen, evenals voorgaan de jaren 1250. VRACHTAUTO KANTELDE EEN WEILAND IN. Even voor acht uur Woensdag avond is op de Herenweg te Alphen a.d. Rijn, in het gedeelte tussen de Ridderbuurt en de Hogendijk, de vrachtauto van de bodedienst Gebrs. Boon te Alphen a.d. Rijn in de berm terechtgekomen en in het naast de weg gelegen weiland gekanteld. Het ongeluk gebeurde op het mo ment, dat de autobus van de firma Maarse en Kroon passeerde. De reden waarom de vrachtauto te ver is uitj, i- weken, wordt door de politie onder zocht. De vrachtauto werd zwaar be schadigd, en is in de loop van de nacht met een takelwagen weei op de weg gezet. De bestuurder, de heer G. Bruines liep geen letsel op. Klein brandje. In de houten patates-frites kraam van de heer G. Kooijman, op de HoLaan, ter hoogte van de Prins Hendrikstr. is Woens dagavond omstreeks half acht brand ontstaan, doordat de bak-olie vlam vatte. De eigenaar slaagde er spoe dig in de vlammen te doven. De brandweer behoefde niet op te treden. Het interieur is wat geblakerd en de patates waren extra bruin gebak ken. Onderwijsvergoedingcn. Blij kens het thans voorliggend voorstel voor de a.s. raadsvergadering met betrekking tot de onderwijs vergoe dingen, hebben B. en W. gehoor ge geven aan de wensen van het me rendeel der leden van de desbetref fende raadscommissie, waarvan de heer Ruijssenaars de tolk was bij de behandeling van de gemeente-begro ting. De vergoeding voor 1955 voor het g.l.o. (eigen scholen) is gebracht op 34,91 per leerling. Het desbe treffende bedrag voor 't u.l.o. (eigen scholen) is 55,58, voor het g.l.o. (in bruikleen gegeven scholen 33,10, idem voor u.l.o. 51,69. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft de uitbreiding van het administratiegebouw van de G.E.V. U. aldaar opgedragen aan de aanne mersfirma Deerenberg en Van Wijk te Alphen a.d. Rijn, voor de som van 207.732.—. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal het werk ongeveer acht maanden in beslag nemen. TER AAR Even ontstond een hachelijk situatie De laatste resten ijs, welke nog in de Poel waren overgebleven, zouden haast nog slachtoffers geëist hebben. Op 'n zoontje van de heer L. Heems kerk oefende dit ijs nog zo'n beko ring uit, dat hij er zich op waagde. Enige meters van de wal zakte de waaghals er door. Toevallig kwam mej. Sjaan v. Tol M.d. met een nicht voort; Jacoba Petronella Alida d. van je van één jaar langs het Kerkpad A. de Winter en A. J. Wijnands; Wil- i fietsen. Zij zag de drenkeling en be- helmus Constantinus Maria z. van E. G. Vogels en H. A. Pasker; Petrus Johannes Maria z. van P. J. van Die- men en A. Th. Dobbe. Getrouwd: J. G. v. d. Drift en C. elementen als kobalt, koper en zink. In aansluiting hierop nam de heer H. M. J. J. v. d. Raadt; A. L. v d. Na de kc e bleef men nog enige L. E. F. Klaar, chef van de buiten- Burg en E. L. C. M. Verdegaal tyd gezellig bijeen. dienst van het bedryfslaboratorium Overleden; Adriaan C. J. Bijl 77 j. dacht zich niet, liet de kleine nicht achter en ging proberen de jongen te redden. Bij naar moedige pogin gen bezweek ook voor haar het ijs en kwam zij terecht in het gat bij de jongen. Deze greep zijn redster om de hals en zodoende kon zij niets doen met het gevolg dat beide in de diepte zonken. Hierdoor werd de situatie uiterst hachelijk, want het is ter plaatse diep en zeer modderig. Als door een wonderlijk toeval stootte Sjaan met de voet op een stuk hout of steen. Hiervan maakte zij gebruik om met uiterste krachts inspanning af te zetten, en toen slaagde zij erin de jongen op het ijs te werken. Toen deze uit de benar de positie verlost was, ging hij aan de haal, zijn redster in de steek latend. Deze wist hem echter nog terug te roepen en zo slaagde zij erin met enige hulp van de jongen op het ijs te kruipen, dat gelukkig niet ver der afbrokkelde. Zo is dit hache lijke avontuur toch nog goed afge lopen. Hulde aan dit kranige meisje, dat met gevaar voor eigen leven de jongen van een wisse dood redde. Sjaan ligt nu te bed om van de door gestane emotie's weer op verhaal te komen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2