S)e &2id6e0oii/fcarit President Eisenhower stelt Ainerika's houding scherp WAPENPOT I Misrekening heeft reeds eerder tot een oorlog geleid Kard. Stepinac naar Zagreb Aanval op Mendès France De wapenpot gaat de doofpot in PMF Nobelprijs candidaat Directeur: C. M HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 3 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13415 Daar gaat de KA1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Zi Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1150 GEMEENTELIJK LEVEN jWïet het uitgangspunt betreffende het gemeentelijk bestuur, zoals wij dat in het vorige artikel hebben uiteengezet voor ogen, heeft drs. Bo- gaardt dan verder betoogd, dat te genover de centralisatie uit de tijd van de Franse overheersing 't stand punt staat, dat men het volk niet moet zien als een samen voegsel van een bepaald aantal individuen, die op een bepaald stuk grond tezamen wonen en nu verder bestuurd moe ten worden, maar in het organisch verband, waarin het zich in de loop der eeuwen tot een eenheid heeft ontwikkeld. Men gaat dan uit van een volks eenheid, die om administratieve re denen in gedeelten moet worden verdeeld, doch men gaat tevens uit van de reële gedachte dat er gezin nen, dorpen, steden en provincies zijn en dat daaruit een volkseenheid opgroeit. In deze gedachte is geen plaats voor de idee om alle bestuurs macht in het land samen te trekken op één punt of op één regeringspro gram. Integendeel moet men trach ten de regeling en het daarmee ver band houdende bestuur van de plaat selijke en gemeentelijke belangen toe te vertrouwen aan de gemeente lijke of provinciale autoriteiten. Dit ligt trouwens geheel in de lijn der geschiedenis. Eerst immers waren er de families, die een stuk grond be woonden en daar een gehucht, dorp of stad deden ontstaan. Daaruit zijn de graafschappen en bisdommen, de latere provinciën voortgekomen en deze steden en provinciën hebben steeds geleefd onder een eigen be stuur. In deze historisch gegroeide delen kon de burgerzin tot zijn recht komen. Zo kon een goede ontwikke ling van het volksleven worden be vorderd. Immers heel deze opvatting spruit voort uit de grondgedachte, dat het volk als een organisch geheel moet worden gezien, opgebouwd uit de gezinnen, die op hun beurt weer de gemeenten en provinciën vormen. Alleen zó zal men waardgring kun nen hebben voor wat God in het huisgezin, in dorpen, en steden zelf standig liet groeien en zal men ook wensen, dat het centrale Landsbe stuur niet verder in deze lagere sfe ren zal ingrijpen dan met het oog op het algemeen welzijn en een goed functionneren van het gezag nood zakelijk moet worden geacht. Dij de toepassing van dit beginsel alleen kan een gezonde belang stelling van de burgerij voor het pu blieke leven worden verwacht. Juist dat is het wat drs. Bogaardt in zijn rede heeft willen aantonen en waar voor reeds sinds jaren in de Kamer zulk een bezorgdheid wordt geuit. Want ieder kan van nabij zien hoe in eigen, meer beperkte, kring de locale belangen worden behartigd. Dat prikkelt tot nadenken en critiek. Het versterkt de lust om zich met gelijkgezinden maatschappelijk, po litiek en economisch te organiseren. Kortom onze steden en dorpen vor men de historisch gebroeide cellen, waaruit de Staat der Nederlanden is opgebouwd. ï>at de Staatsregeling van 1798, die volkomen on-Nederlands was, geen stand heeft gehouden behoeft dan ook geen verwondering. Na de bevrijding van het Franse juk in 1813 werd de definitieve regelipg van het bestuur en de huishouding der gemeenten ter hand genomen. Voortbouwend op historie en traditie werd in de volgende decennia nog wel onderscheid gemaakt tussen ste den en dorpen. Totdat in de Grond wet van 1848 dwingend werd voor geschreven hoe en op welke wijze de samenstelling, inrichting en be voegdheid der gemeentebesturen diende te worden geregeld. Als uit vloeisel hiervan is onder het minis terschap van de Staatsrechtgeleerde Thorbecke in 1851 de gemeentewet tot stand gekomen, welke wet tot op de huidige dag de grondslagen vormt voor het gemeentelijk bestel. Thorbecke, die wel eens de grond legger van de Nederlandse gemeente wordt genoemd, is steeds een vurig voorstander van de gemeentelijke zelfstandigheid geweest. Hij heeft die gemeentelijke zelfstandigheid verde digd niet in de eerste plaats om haars zelfs wil, maar uit de overweging, dat het behoud van de gemeente als eerste gronddeel van de Staat in de eerste plaats en bovenal in het be lang is van de Staat zelf, nog meer dan van de inwoners der gemeente. De Staat, zo heeft hij eens gezegd, heeft er het grootste belang bij, dat de gemeenten zelfstandig blijven. Dit is door de regering na de oorlog, toen er problemen waren van industriali satie en dergelijke en de Staat het grootste belang had bij zo groot mo-» gelijke belastingopbrengsten, geheel1 uit het oog verloren. Tot schade van de Staat en v«j|f de democratie beide. Zij, die het eëns zijn met het commu nistische systeem, moeten hierover wel zeer voldaan zijn geweest. Men heeft vergeten, dat de opvoeding tot Staatsburgerschap het beste geschiedt door een werkzaam plaatselijk bur gerschap. Hoe meer men de gemeen te voor zich zelf laat zorgen, des te krachtiger steun is zij voor de Staat. „De gemeenten" zo heeft de be kende staatsrechtgeleerde Struycken in het begin van deze eeuw eens ge- Interventie voorkomt oorlog over Formosa President Eisenhower heeft gisteren de hoop uitgesproken, dat de vredes- kansen in het gebied van Formosa zijn toegenomen doordat Amerika vorige week te kennen heeft gegeven, Formosa niet een prooi te zullen laten worden van het communisme. De president verklaarde tijdens zijn wekelijkse persconferentie, dat zijn beleid inzake Formosa er op gericht is, de zekerheid te verschaffen dat geen conflict zal ontstaan als gevolg van foutieve berekeningen van vrien den of mogelijke vijanden. Het leek er volgens Eisenhower op, dat tot op zekere hoogte de eerste wereldoorlog en de jongste Koreaanse oorlog zijn uitgebroken door een misrekening van de ene partij over wat de andere partij zou doen. Bij de eerste wereldoorlog was er een misvatting over de vraag wat Engeland, Frankrijk en Rusland zouden doen nadat een Oostenrijkse prins was ver moord. Wat Korea betreft, was Amerika indertijd zo hoopvol gestemd dat het zijn strijdkrachten terugtrok. De vijand heeft dit toen verkeerd opgevat en iets dergelijks wil Eisenhower nu bij Formosa voorkomen. gehoord, die er op zouden kunnen wijzen, dat China de uitnodiging van de Ver. Naties om de besprekin gen over Formosa in de Veiligheids raad bij te wonen, zal aanvaarden. Het besluit om Formosa te verde digen, dat het Amerikaanse Congres vorige week heeft genomen, sluit volgens Eisenhower elke misvatting omtrent het Amerikaanse standpunt bij de communistische Chinezen uit. uit. De president weigerde echter ant woord te geven op de vraag of de Amerikaanse strijdkrachten ook Quemoy en Matsoe, vlak bij de Chi nese kust, zullen verdedigen. De Indonesische ambassadeur in Londen, prof. Raden Soepomo, heeft aan Nehroe voorgesteld, dat de vijf Colombo-landen aanbieden in het ge schil over Formosa te bemiddelen. Het Indonesische voorstel is vermoe delijk ook gezonden aan de drie an dere Coiombo-landen: Ceylon, Pa kistan en -Birma. Bijzonderheden zijn niet onthuld. In de uitzendingen van Radio-Pe king zijn Woensdag geen berichten Escorte hielp. Vier communistische kanonneer boten hebben in de Straat van For- NedVertegenwoordiger mosa een nationalistisch landings vaartuig aangevallen, dat met bur- fer-evacué's van het eiland Nan 'sjin Sjan (twaalf km ten Zuiden van de belegerde Tatsjen eilanden) op weg was naar Formosa. Het schip is echter door Ameri kaanse oorlogsschepen uit het ge vaarlijke gebied geleid. Dit is het derde schip met evacué's uit het ge bied van de Tatsjen eilanden. schreven zijn geen producten van grondwet of wet, zij zijn niet staats rechtelijke districten van Staatswe ge gevormd, maar historisch gegroei de plaatselijke corporatiën, die zich niettegenstaande alle tegenwer king sinds het einde der achttiende eeuw van op centralisatie beluste ge slachten en regeringen als zodanig hebben weten te handhaven en die vooral sinds 1848, toen men haar in het algemeen de juiste plaats wist te geven in onze staatkundige organisa- een behoorlijk evenwicht in de Staat hebben weten te ontwikkelen. Wie aldus Struycken de zelf standigheid der gemeenten in haar Kardinaal Alyosius Stepinac, pri maat van Zuid-Slavië, is vanuit zijn gedwongen verblijfplaats in Krasic overgebracht naar een zwaar be waakt huis in ZagTeb, aldus heeft het nieuwsagentschap Kathpress Woens dagavond verklaard. Het agentschap zei in geestelijke kringen in Zagreb te hebben verno men, dat de kardinaal geen contact mocht hebben met de buitenwereld en dat de Zuid-Slavische regering haar pogingen voortzette hem te overreden Zuid-Slavië te verlaten. In 1946 werd kardinaal Stepinac veroordeeld tot 16 jaar dwangarbeid /wegens oorlogsmisdaden". Later werd hij vrijgelaten op voorwaarde, dat hij in zijn geboortedorp Krasic zou blijven. De tegenstanders van premier «ndès-France, die vastbesloten zijn _im ten val te brengen, hebben gis teren bij de opening van de debat ten over de regeringspolitiek in Noord-Afrika een grootscheeps of fensief ingezet. De MRP, de Rooms-Katholieke groep die de oppositie tegen Men dès-France van het begin af heeft geleid, diende een resolutie in, waar in het regeringsbeleid in Noord- Afrika wordt afgekeurd. De premier heeft reeds aangekon digd vanavond de vertrouwenskwes tie te stellen, waarover dan in de Vroege ochtend van Zaterdag wordt gestemd. Voorlopig is Mendès-France er in Ste qotidtil in Ueneiüi met uncantie Neen, dit is geen bijzonder natte straat, welke eigenlijk droog zou moeten zijn, het is een bijzonder droog kanaal in Venetië, de stad van het vele water, waar de gondels uit hun element zijn verdreven omdat de grote schoonmaak van de kanalen er begonnen is. De foto toont arbeiders aan het werk onder de wereldberoemde „Brug der Zuchten" om de bodem van het Palazzo Ducale-kanaal te zuiveren van alle ongerechtigheden, die er zo in de loop van de tijd op zijn terecht gekomen. Het zal vermoedelijk wel een vijftig dagen duren eer de gondels in nieuw en fris water weer bezit kunnen nemen van hun domein geslaagd de Gaullistische ongerust heid over de onderhandelingen met Tunis te sussen en hoewel de Gaul listen zich nog niet hebben uitge sproken voor of tegen de regering, zou het een gedeeltelijke overwin ning voor de premier zijn, wanneer hij er in zou slagen de Gaullisten op zijn hand te houden. Nieuw Engels voorstel Mr. C. B. A. Schuurmann, die be- historische groei aantast, raakt daar- noemd is tot permanent vertegen- mee aan de grondslag van onze staatsinrichting, welke met eerbiedi ging van de historie steunt op de even gezonde als democratische ge dachte der decentralisatie van ons bestuur". Het zou goed zijn, als huidige re geringen zich hierop weer eens zou den bezinnen. woordiger van Nederland bij Naties te New-York. Mr. Schuur mann, die tot op heden Directeur- Generaal van Indonesië was aan het Ministerie van Buitenl. Zaken, zal op 19 Februari naar New-York vertrek ken en in zijn nieuwe functie de ti tel voeren van buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur. Engeland heeft gisteren op de Pa- rijse conferentie duidelijk gemaakt, dat het niet accoord gaat met het Franse plan voor een Europese wa pengemeenschap. Engeland wenst geen deel te hebben in welke orga nisatie met een boven-nationaal ka rakter ook. Maar tegelijkertijd zegt het zijn volle medewerking toe in zake de standaardisering van de wa- T>,ooJi de. lucM en ov-tn. w-aleh, ut-oldt 9ndoneiiXcü u*ej.im£eet heJii. eid Op speciaal vastgelaste rails aan boord van het m.s. „Sumatra" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" vertrok Woensdag van de Javakade in Amsterdam het 298ste en laatste spoorwegrijtuig van een contigent, dat de Indonesische regering in de verschillende landen van West-Europa waaronder Nederland, heeft doen bouwen teneinde de in de oorlog zwaar gehavende Indonesische spoorwegen weer op peil te brengen. Het schip zal vermoedelijk op 3 Maart in Tandjong Priok aankomen om daar zijn lading veilig aan aan wal te zetten. Overigens zitten aan een dergelijk transport diverse risico's verbonden: het is n.l. tweemaal voorge komen, dat in de Golf van Biscaye een rijtuig door het overslaande water van zijn plaats aan boord werd geslagen. Het laatste rijtuig in de takels van een zware drijvende bok, op weg naar zijn plaats aan boord van de Sumatra. penen der toekomstige West-Europe- se Unie, evenals de samenbundeling van de programma s voor de wapen productie. De Britse afgevaardigde diende een voorstel in, dat naar men zegt, ligt tussen de verrijkende Franse voorstellen voor een boven-nationale organisatie en het Westduitse stand punt van een vrije concurrentie en vrijhandel ten aanzien van de wapen gemeenschap. De Engelse voorstellen zijn in middels reeds door een werkgroep bestudeerd en goedgekeurd. Op voorstel van de Duitse delega tie benoemde de conferentie een sub werkgroep om een onderzoek in te stellen naar de technische bijzonder heden van de wijze, hoe standaardi sering en coördinatie in de wapen - voorziening in de practijk het best kan worden verkregen. Deze sub commissie zal vandaag haar werk zaamheden aanvangen en zal over ongeveer twee weken verslag uit brengen. Licht in de goudroof Door een gisteren door de Londen- se politie verrichte arrestatie is er enig licht gekomen in de overval op een bestelwagen met baar goud voor het vrachtkantoor van de K.L.M. te Londen, die op 21 September was gepleegd. De veertigjarige vrachtwagen chauffeur Crane, die op beschuldi ging van medeplichtigheid gisteren werd gearresteerd, heeft diezelfde dag bekend. Behalve van medeplich tigheid wordt hij er nu ook van be schuldigd dat hij duizend pond in Engelse bankbiljetten als zijn aan deel in de buit heeft geaccepteerd. MIJNENVEGER VAN PLASTIC. Een brand heeft, in een loods van een werf aan het Huronmeer (V.S.) een in aanbouw zijnde experimentele mijnenveger met een plasticromp vernietigd. Men had reeds tien maanden gewerkt aan dit 17 meter lange schip, dat het prototype van een niet-magnetisch vaartuig moest worden. De kans bestaat, dat men, na het verloren gaan van de romp, het experiment niet verder zal voort zetten. De Franse premier, Pierre Mendès- France, behoort tot de candidaten voor de Nobelprijs voor de vrede voor 1955, aldus wordt in bevoegde kringen te Oslo vernomen. Zijn candidatuur is door de Indi sche afgevaardigde, Sjaffee voorge steld in een brief aan het Noorse Nobel-comité. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENIGE REGEN. Half tot zwaar bewolkt met I enige regen. Weinig verande- ring in temperatuur. Matige tot krachtige en langs de kust tij- delijk wellicht harde wind tus- f sen Zuid en Zuid-west. 4 Febr.: zan op 8.19 en onder 17.34; maan op 14.36 en onder 6.32 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME mist 0C. mist 0 nevel 1 .i mist 1 geheel bew. 3 mist 6 geheel bew. 7 regen 5 zwaar bew. 7 licht bew. 5 licht bew. 5 regen 7 zwaar bew. 7 mist —2 regen 1 licht bew. 2 régen 5 re^en 5 regen 5 mist 2 half bew. 1 zwaar bew. 8 Korreltje Karakter is wat je bent, als nie mand je ziet

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1