Minister Cals over steun aan de sport Gouden feest van hedendaagse aflevering der Zilvervloot Scholier gedood We mogen voor de belasting meer aftrekken dan we de nken Pijnlijke In Nijmegen werd jongen 's nachts door onbekenden aangevallen DONDERDAG 3 FEBRUARI 1955 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Tegenstroom moet overwonnen worden Op het trotse vlaggeschip „Willem Ruys", hebben wjj de inzet van het gouden bestaansfeest van de Nedcrl. Reedersvereniging meegevierd. De gastheren hebben ons versterkt in de overtuiging, dat Nederland als zee- Varende natie trots kan zijn op onze vloot, die wereldzeeën bereist. Op 't ogenblik kan de grote vaart rekenen op 1 millioen 400 duizend bruto re gister tonnage; daarnaast zijn tank en walvisvaart sterk groeiende en heeft onze kustvaart reeds achthon derd schepen beschikbaar. Ofschoon de ganse wereldvloot 94 millioen ton bedraagt, bezet Neder land met zijn bescheiden aandeel van 3.8 percent toch de achtste plaats, zelfs zevende in het verkeer door het Suezkanaal. Voor elf rederijen, teza men beschikkend over ongeveer twee derde van de totale tonnage, was over 1953 de bruto deviezenomzet 1085 mil lioen gulden, de netto-opbrengst 485 millioen. Het bemanningstotaal (dat van de wal inbegrepen) bedraagt thans 34.500 man. In alle zeehavens ter wereld, waar vreemde schepen binnenlopen, treft men Nederlandse schepen en bemanningen aan. Zo kan men de Nederlanders zien als de vrachtvaarders van de gehele wereld. Gunstige conjunctuur. Aldus beschouwd mag de Neder landse Reedersvereniging op 25 Febr. a.s. onder gunstige omstandigheden haar 50-jarig bestaan vieren. Bovendien laat de conjunctuur zich goed aanzien, zij het dan dat de inter nationale politieke spanningen blijven voortduren. Zowel voorzitter B. E. Ruys van de Rotterdamse Lloyd als de heer A. F. Vas Diaz hebben tegen over de Nederlandse pers getuigd van hun vaste voornemen om aan de na tionale koopvaardijvloot haar positie in het wereldverkeer te doen behou den, zo mogelijk uit te breiden. Nochtans heeft me:* te kampen met een tegenstroom. Daar is allereerst de wedergeboorte van koopvaardijvloten in Duitsland, Italië en Japan met nieuwe en snelle eenheden; verder het snel om zich heengr ij pende euvel van de vlagdiscriminatie (waardoor het economisch beginsel van vervoer tegen zo laag mogelijke kosten wordt Moeilijkheden rond onschuldige geschenken Op 28 Mei 1954 werd namens een aantal fabrikanten van merkartike len, die z.g. „plaatjes" of bons daar voor) bij hun artikelen gratis ver- sterkken, een adres gericht tot de Tweede Kamer, ten einde te wijzen op de moeilijkheden, die er voor de plaatjes" uit het wetsontwerp „Be perking Cadeaustelsel" voorstprui- ten. In een nieuw adres wordt gezegd, dat zij het betreuren, dat in de Me morie van Antwoord tot uitdrukking komt, dat hoewel er uit materieel oogpunt geen bezwaar bestaat de uit zonderingspositie t.o.v. de» „plaatjes" in de wet zelf op te nemen, de mi nister hiertoe toch niet wil over gaan omdat dan slechts een voorbeeld van onschuldige geschenken zou wor den vermeld, en de overige buiten beschouwing zouden blijven. Deze fabrikanten stellen daartegenover, dat het uit een oogpunt van rechts zekerheid gewenst kan worden ge acht de „plaatjes" uitdrukelijk in de wet op te nemen, daar het hier de belangrijkste groep van „onschul dige geschenken" betreft. Mocht de Kamer menen, niet ach ter een amendement in deze geest te kunnen staan, dan zou de indus trie het op prijs stellen te verne men, of de minister het plan koes tert de dispensatie voor de plaatjes per firma, die dit aan vraagt, te ge ven, dan wel in een algemene maat regel van bestuur het geven van plaatjes (en eventueel andere „on schuldige geschenken") mogelijk te maken. Is het eerste het geval, dan wordt van de zijde van het Bedrijfsleven ge vreesd, dat de weg wordt geopend tot een ambtelijk ingrijpen op een terrein, dat, aldus adressanten, met de drukpersvrijheid ten nauwste ver band houdt. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Slamat (10 Febr.) s.s. „Automedon" (12 Febr.). Ned. Nw. Guinea: m.s. „Slamat" (10 Febr.); s.s. „Tomini" (3 Mrt.) Ned. Antillen: m.s. „Helicon" (10 Febr.); m.s. „Willemstad" (15 Febr.) Suriname: m.s. „Stentor" (23 Febr.). Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afri ka: s.s. „Rijndam" (9 Febr.). Canada: s.s. „American Defender" (10 Febr.); m.s. „Noorddam" (17 Febr.). Argentinië: m.s. „Alhena" (9 Febr.); m.s. „Alberto Dodero" (16 Febr.). Brazilië: m.s. „Alhena" (9 Febr.) s.s. „Highland Monarch" (14 Febr.). Australië: s.s. „Himalaya" (14 Febr.). Nieuw Zeeland: via Engeland (12 Febr.) Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. genegeerd) en ook het probleem van de zogenaamde goedkope „vlaggen". Daardoor kon een land als bijvoor beeld Panama, dat vroeger een gerin ge vloot bezat, thans komen op de vierde plaats voor wat het tonnage- bezit betreft. Belastingvoordelen en lagere sociale eisen brachten buiten landse reders er toe hun vloot te brengen onder de vlag van dergelijke landen. Algemene vernieuwing. Al deze genoemde factoren kunnen de concurrentie-positie van de Neder landse koopvaardij aantasten. Van daar, dat men de vloten thans ook kwalitatief op peil wil brengen door de aanbouw van nieuwe en snelle eenheden. Met name gaat het om ver nieuwing van passagiersschepen, die bij de enorme aanwas van tanker schepen sterk is ten achter geraakt. De jubilerende Reedersvereniging hoopt deze taak te kunnen volbren gen met adhaesie van de Regering en verlevendiging van het besef in gans Nederland, dat onze wereld-scheep vaart een kostbaar nationaal bezit is. Ziekenfondsraad Verontrusting over fraudes De Ziekenfondsraad signaleert in het jaarverslag over 1953 met veront- rustig, dat de laatste vijf jaar bij zes algemene ziekenfondsen fraudes zijn gepleegd door twee kassiers, een administrateur, een voorzitter, een personeelschef en een bode. Voorts vindt de Raad het pijnlijk, dat een apotheker belangrijk hogere bedra gen aan een ziekenfonds in rekening heeft gebracht dan met zijn leverin gen overeenstemde. Tenslotte noemt de Raad het ontstellend, dat ver scheidene tandarvsen in verschillen de plaatsen des lands bij fondsen de claraties hebben ingediend voor ver richtingen, die niet bleken te zijn ge daan. Zij, die zich gelden, bestemd voor de geneeskundige verzorging, weder rechtelijk toeëigenen, benadelen de volksgezondheid, die ze voorgeven te dienen, zo schrijft de Raad. Dat zich onder de delinquenten een niet on belangrijk aantal lieden bevindt, die een beroep uitoefenen, dat als een officium nobile (een edel ambt) kan worden aangemerkt, maakt naar de mening van de Raad het gesignaleer de euvel dubbel bedenkelijk. Toeneming. Uit -het jaarverslag blijkt, dat het aantal-verplicht-verzekerden in 1953 met ongeveer 205.000 is toegenomen, het aantal vrijwillig-verzekerden met ongeveer 15.000. In totaal waren er op 31 December 1953 5,7 millioen Nederlanders verplicht verzekerd op iedere duizend inwoners 545 en 2 millioen vrijwillig verzekerd op iedere duizend 191. Per duizend in woners vielen dus 736 Nederlanders hetzij onder de verplichte hetzij on der vrijwillige verzekering. Voor 1953 wordt het kostenbedrag per verzekerde becijferd op 41.70 gulden. Voor 1954 wordt dit bedrag op 41.88 gulden geraamd. Dit komt neer op een begroot totaal van 240.8 millioen gulden. De gewone premie inkomsten voor 1954 worden op 214,1 millioen gulden begroot. Met nog 17.8 millioen gulden aan andere inkomsten, sluit de begroting over 1954 met een tekort van 14 millioen gulden. Uit het verslag blijkt dat van in to taal 3628 huisartspractijken 11,2 pet. minder dan vijfhonderd verzekerden heeft. Bijna tien percent heeft van vijfhonderd tot duizend verzekerden. Aóht en twintig pet. der practijken telt van duizend tot tweeduizend verzekerden vijf en twintig procent tussen twee- en drieduizend. Achttien pet. der practiiken tussen drie- en .vierduizend. Meer dan verdiuzend verzekerden heeft 7,2 pet. der prac tijken. Vijf practiiken tellen meer dan vijf en zeventi°honderd verze kerden. Naar de 0.1 pet. van alle practiiken. Naar de kosten en de practijkvoering van grote practijken wordt een onderzoek ingesteld. Van 20 t/m 28 Juli van dit jaar zal in Breda voor de tweede maal een grote internationale brood- en bankettentoonstelling worden ge houden. De tentoonstelling krijgt extra-betekenis door het nationaal bakkerscongres, dat de bakkersbond St. Hubertus vermoedelijk op 20 en 21 Juli in de stad zal houden. De eerste Brebato werd oo 20 en 21 Juli in de stad zal houden. De eerste Brebato werd met groot succes in 1949 gehouden. TWEE ROMEINSE GRAFVELDEN IN NOORD-LIMBURG. Te Mook zijn in de loop van 1953, in het lage gebied ten O. van de Maas, bij de aanleg van een dijk rond een terrein, dat bestemd is voor de uitvoering van omvangrijke zand- en grindgraverijen, enige vondsten ge daan, die wijzen op brandgraven uit de Romeinse tijd. De ontdekte voorwerpen zijn in het bezit van de gemeente Mook en kon den, dank zij de welwillende mede werking van de burgemeester nader bestudeerd door de rijks dienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek. Kruideniers richten inkoopcentrale op Op de gisteren gehouden jaarver gadering van de ccöperatiéve inkoop vereniging Utrecht en omstreken heeft de directeur van de Nederland se Kruideniersbond, de heer P. van der Linden, een rede gehouden, waarin hij mededeling deed van de oprichting van een centraal bureau voor inkoopverenigingen. Overtuigd van de noodzaak van concentratie van de gemeenschappe lijke inkoop, heeft een drietal in kooporganisaties in den lande met do Ned. Kruideniersbond (Enkabé) te Rotterdam een directe samenwer king aansregaan door de oprichting van de „Unie van inkooporganisaties ir. het kruideniersbedriif". Volgens de heer Van der Linden zal door deze samenwerking de zelfstandige kruidenier een sterke positie gaan innemen tegenover de coöperaties en het grootwinkelbedrijf. K.A.J—congres over enquête-uitslag De katholieke arbeidersjeugd zal cp 26 en 27 Maart in gebouw „Ka tholiek Leven" te Eindhoven een landelijk congres houden, waarop de vraagstukken van de arbeidsscholing, de arbeidstijd en de arbeidsbeloning van de jon^e arbeiders behandeld zullen worden. Deze vraagstukken vormden on derwerp van een enquête, welke in het najaar van 1954 door de K.A.J. onder 10.000 jonge arbeiders is ge- houden. De gegevens hiervan zijn verwerkt in een rapport, dat straks uitgangspunt zal vormen voor de in leidingen op het tweedaags congres to Eindhoven. De organisatoren re kenen op een deelneming van onge- \*eer 800 afgevaardigden van de plaatselijke afdelingen. HET TEKORT AAN ARBEIDERS. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft in het statistisch bulle tin de resultaten van een anderzoek gepubliceerd, dat het per ultimo September 194 heeft ingesteld naar het heersende tekort aan arbeiders. Het onderzoek heeft betrekking op ruim 9.000 bedrijven, welke 750.000 arbeiders in dienst hebben, bij 4.000 bedrijven bleken tekorten te be staan. Het totale gemelde tekort aan ar beiders bedroeg ruim 61.000. Hier van waren ruim 43.000 bestemd voor plaatsing in bestaande vacatu res, 13.000 voor uitbreiding en 5.000 voor vervanging van minder geschik te krachten. Het tekort had van 2/3 betreking op mannen en voor 1/3 op vrouwelijke arbeiders. Van het totale tekort van 61.000 arbeiders had meer dan de helft (35.000) betrek king op geschoolden en geoefendën. Gemiddeld bedroeg het tekort 8 pet. van de totale afbeidersbezetting. Het tekort per bedrijfsklasse was: metaalindustrie: een tekort van 22.400 arbeiders (10 pet.); voor 70 pet. betreft dit geschoolden en ge- oefenden; kledingindustrie: een tekort van 7.900 arbeiders (16 pet.), waaronder 3.300 vrouwen; textielindustrie: een tekort van '.800 arbeiders (5 pet.), waaronder ruim de helft vrouwen; voedings- en genotmiddelen: een tekort van bijna 8.200 arbeiders (8 pet.), waaronder 3.750 vrouwen. Voor 25 millioen aan verf geëxporteerd In 1954 heeft de verf export een recordopbrengst van 25.000'.000. bereikt. Ten opzichte van 1953 be tekent dit een vooruitgang naar de waarde berekend van 24%, naar hoeveelheid van 27%. Ook de sprei ding van de export verbeterde in dit jaar. Naar circa 110 landen en ge bieden werd bereide verf afgezet. De gemiddelde opbrengst per kg daalde echter, een daling, welke voor een belangrijk deel aan de toe nemende concurrentie moet worden toegeschreven. Jongens speelden met projectiel Een 12-jarige scholier uit de Ja- cobastraat te Den Haag is gistermid dag om het leven gekomen, nadat een projectiel, waarmee hij speelde, tot ontploffing was gekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks vijf uur op de hoek van de Lange- en de Korte Vijverberg. De jongen was aan 't spelen met een tot nu toe on bekend gebleven soort munitie, die plotseling ontplofte. Het ventje was onmiddellijk dood. Omtrent de toe dracht van het ongeval is weinig meer'bekend, omdat de enige getui ge van het ongeval een broertje van het slachtoffer nog te zeer overstuur is. Het projectiel heeft het tweetal kort voor het ongeluk ont vreemd uit een met munitie gela den wagon op het H.S.-station. BELASTINGKWESTIES naamcerwarrmg De Amsterdamse brandweer heeft gisteren zijn plezier aan 't de pers beleefd. Onophoudelijk rinkelde de telefoon in de kazer- 't ne en vroegen meelijdende doch zeer nieuwsgierige stemmen: „Och meneer, kunt u mij misschien ook zeggen welk deel van groot-Mokum door die ver- 1 schrikkelijke brand geteisterd is". Nu had de Amsterdamse po- litie de laatste dagen alleen en- i kele zakken zand geleegd in op hol geslagen kadhels, zodat men zich door al die alarmerende be richten wat onbehagelijk ging voelen. Men gaf een ontwijkend antwoord en het schuldgevoel groeide tot iemand het krantje van zijn boterham haalde en het ter oriëntatie aan de comman dant voorlegde. En jawel hoor daar stond het: bij een grote brand in de stad Amsterdam zijn gisteren elf kinderen en hun va der omgekomen. Duidelijk stond er echter onder dat deze afleve ring van Mokum in de Ameri kaanse staat Illinois was opge- bouwd. Toen er dan ook enkele uren later iemand uit Londen om inlichtingen vroeg kon men hem voor verder gegevens, in zijn J eigen taal, verwijzen naar de - brandweer van de stad in Ame- y rlka. Gisteren kwam een kennis bij ons. We hadden hem in een tijd niet ge zien. Maar al spoedig bleek, dat een belastingkwestie hem ons had her innerd en, na een kopje koffie, kwa men zijn moeilijkheden met de fis cus al spoedig ter sprake. Onze goede vriend had een ver waarloosd huis gekocht met de be doeling dit op te knappen en er dan in te gaan wonen. Nu wilde hjj eerst wel eens weten hoe hij al die kosten, die vandaag aan de dag niet mis zijn, voor de belasting (die ook niet mis is) kon aftrekken. En mag ik ook de bii de aankoop van het huis betaalde overdrachtskosten en hypotheekkos- ten voor de Inkomstenbelasting af trekken, zo vroeg hij. Laten we beginnen, zo begonnen we de explicatie, met te vermelden dat als inkomen moet worden aan gegeven de huurwaarde van het huis. In de meeste gevallen is het bedrag hiervan wel af te lezen van het aan slagbiljet van de Personele Belas ting. In het geval het onroerend goed echter gedurende een gedeelte van het jaar wordt bewoond, dient het evenredige deel van deze huurwaar de als inkomen over dat jaar te wor den aangegeven. En nu de aftrekmogelijkheid van de kosten en de lasten, zei onze oude vriend gretig. Uit artikel 14 van het Besluit op de Inkomstenbelasting blijkt, herna men we ongestoord, dat afgetrokken kan worden van de opbrengst de daarop drukkende kosten en lasten, zoals: Grondbelasting, straatbelas ting, waterschapslasten, assurantie (niet van het meubilair!), de grond renten en erfp.-.chtcanons en de kos ten van onderhoud en verhuring. Uit deze opsomming blijkt, dat de kosten, die bij de aankoop van het onroerend goed gemaakt worden, zo als notarieel honorarium en het re gistratierecht, niet als verwervings kosten van de inkomsten in minde ring kunnen worden gebracht. Maar wel worden aftrekbaar verklaard de renten van geldleningen en kosten van het opnemen of het verlengen van deze schulden als "2e zijn ge maakt voor het verwerven van in komsten. Over 't algemeen is dit het geval. Onze kennis, vertelde dat hij het huis had gekocht voor 12.000, terwijl hij de kosten van overdracht ad 680.voor zijn rekening moest nemen. .Voor de financiering sloot hij een hypoth. lening van 8000,en de kosten van dë acte van bemidde ling waren 250, De overdrachtskosten ad 680, verhogen de aankoopsom en mogen dus niet worden afgetrokken, ver klaarden we, doch de kosten van het aangaan van de lening ad 250, kunnen onder de verwervingskosten worden begrepen. Verder kunnen de kosten van het onderhoud van het huis in minde ring wopden gebracht, ook al is het in verwaarloosde toestand gekocht. Allleen die kosten echter, die dienen om het huis in zijn vorige toestand terug te brengen. Zo gauw er echter van verbetering van het onroerend goed gesproken kan worden moet men oppassen. Voorheen is omtrent dit punt nog al eens verschil van mening met de belastinginspecteur mogelijk geweest. Immers, liepen de onderhoudskosten in een bepaald jaar erg hoog op, dan ging de inspec teur de uitgaven eens critisch bekij ken en stelde -L>n nog al eens, dat de uitgave in bepaalde gevallen een ver betering meebracht. Zo werd dit aangenomen in geval, bijvoorbeeld, een vurenhouten voordeur werd ver vangen door een mooie duurzame deur van eikenhout. Doch onlangs heeft de Hoge Raad (ons hoogste rechtscollege) in deze een belangrij ke beslissing gegeven, waardoor op dit punt veel verduidelijkt wordt. Voortaan dient slechts dat bedrag der uitgaven als verbetering te worden beschouwd, dat wordt uitgegeven om een wezenlijke wijziging in de in richting, aard of omvang van het ge bouw te verkrijgen. Is dit niet het geval dan kunnen de uitgaven ge heel als onderhoudskosten worden afgetrokken. Hierbij is het van geen belang hoe lang het onroerend goed in het bezit is van de belastingplichtige en ook doet de staat van onderhoud bij de verkrijging van het pand niets ter zake. Dit betekent dus, dat de kos ten, die aangewend worden om het ernstig verwaarloosde huis weer ge heel in zijn ooi'spronkelijke toestand op te knappen, nu geheel als onder houdskosten beschouwd kunnen wór den en voor de inkomstenbelasting in mindering komen. Onze vriend was na de hele uit eenzetting, meenden wij, nogal vol daan. over deze oplossing van 2ijn moeilijkheden. Hij was tot de ont dekking gekomen, dat een gxoot deel van de kosten voor het opknappen van zijn toekomstige woning, voor rekening van de fiscus zullen komen. Toen hij wegging hebben we hem nog een „veel succes" toegewenst! F. D. Snel en streng vonnis Op 23 Januari j.l. omstreeks één uur 's nachts stond voor het stadhuis te Nijmegen een jongen met een meisje te praten. Plotseling werd hij aangevallen door drie jonge kerels, die uit een café in een zijstraat kwa men. Zonder enige aanleiding sloe gen zij hem neer exi trapten het op de grond liggende slachtoffer zelfs in het gezicht. Op het gillen van het meisje kwamen twee politie-agen- ten af; zij ontzetten de jongeman en arresteerden de tamelijk beschonken aanvallers. Het drietal stond gisteren reeds voor de Arnhemse politierechter te recht. Het waren een 23-jarige stuur man op de binnenvaart, zijn broer, een 22-jarige koopman en een 19-ja- rige chauffeur. Zonder 'n woord. De politierechter vond het een laffe geschiedenis. „Het is wel heel erg, dat je in Nijmegen niet eens rustig op straat kan zijn", zeide hij. De drie jongens bekenden; zij hadden afgesproken, het slachtoffer, dat zij niet eens kenden,af te tuigen. Het meisje, als getuige gehoord, zeide: „Er was geen woord gezegd; ze begonnen in één keer te vech ten". De politie had gezien, dat de twee broers de aangevallene in het ge zicht trapten; deze zag er bont en blauw uit; wonder boven wonder waf geen blijvend letsel ontstaan. Zeer zware eisen. De officier van justitie achtte open lijke geweldpleging bewezen. „Wat hier is gebeurd, is buitenge meen ernstig. Het kan niet worden getolereerd, dat in Nederland voor bijgangers zonder meer worden aan i gevallen," De officier vroeg zich af, wat er gebeurd zou zijn, als de politie toe vallig niet in de buurt was geweest. Uit een oogpunt van algemene pre ventie wilde de officier anderen in prenten, dat de justitie dergelijke laffe aanvallen hard aahpakt. Hij eiste tegen de beide broers drie maanden gevangenisstraf, waarvan zes weken voorwaardelijk en tegen de chauffeur, omdat niet is geble ken, dat hij heeft getrapt, drie maan den waarvan twee maanden voor waardelijk met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming. Duistere oorzaak. De raadsman zei in zyn pleidooi, dat zijn cliënten thans inzien, hoe laag hun daad was. Het was onman nelijk en oixsportief wat zij hebben gedaan. T,pch zijn zij niet het type nietsnutten, dat men gewoonlijk op hoeken van drukke straten vindt, voorbijgangers lastig vallend. De koopman, die zenuwpatiënt is, was in het café getreiterd door een an dere bezoeker en hij was in een ge prikkelde stemming. Hij begon en zijn bx*oer niets wetend waarom hij ging vechten, ranselde en trapte mee uit verkeerd begrepen solidariteit. De chauffeur had niet getrapt, doch wel met zijn ellebogen geslagen. Deze jongen is een bijzondere figuur, hij verloor beide handen en een oog door een ongeluk met munitie, doch slaagde niettemin voor het midden standsdiploma, het zwemdiploma en voor zijn rijbewijs. Alle drie hebben aangeboden de schade te vergoeden; in café's willen ze niet meer komen; pleiter vroeg uiterste clementie. De politierechter veroordeelde de gebroeders tot twaalf weken gevan genisstraf, waarvan zes weken voor waardelijk (proeftijd drie jaar) en de chauffeur tot acht weken, waarvan vier voorwaardelijk (proeftijd drie jaar) met bevel tot onmiddellijke ge- I vangenneming. Voorlopig f 250.000 beschikbaar De Minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen verheugt zich er over, dat vele leden van de Tweede Kamer er hun waardering er over uitspraken, dat aan de lichamelijke opvoeding buiten schoolverband meer steun zal worden verleend dan tot dusver het geval is geweest. Hij meent, dat met het thans gevraagde bedrag (van 250.000 gulden) voor subsidering der landelijke organisa ties op het gebied van de lichame lijke opvoeding en de sport een rede lijk begin kan worden gemaakt en dat de practijk zal moeten uitwijzen of er voldoende aanleiding zal zijn, in de toekomst een hoger bedrag voor dit doel uit te trekken. Dit blijkt uit de thans verschenen memorie van RECORD-AANTAL NIEUWE WONINGEN IN 1954. Met rond 68.500 woningen in 1954 is voor de derde maal na de oorlog in ons land een jaarproductie bereikt als nimmer tevoren. Andere record jaren waren 1951 met 58.666 en 1953 met 59.597 nieuwe woningen. Het vorige jaar streefde men voor het eerst naar 65.000 nieuwe wonin gen. Dit cijfer is met rond 3.500 overschreden, heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek berekend. Sinds de bevrijding zijn 379.058 woningen voltooid. IN 1954 VOOR RUIM ƒ2600 MILLIOEN AAN NIEUWE VERZEKERINGEN. Volgens voorlopige gegevens van het C.B.S. is in 1954 voor ƒ2613,1 millioen aan nieuwe verzekeringen afgesloten tegen 2320.4 millioen in 1953. De kapitaalverzekeringen be liepen vorig jaar 1063,7 millioen (ƒ992,4 millioen), de x*enteverzeke- ringen ƒ1315,2 millioen (1120 mill.), en de volksverzekeringen f 234,3 mill. (ƒ208 millioen). SACCHARINE IN DOPERWTJES. De Economische Politierechter te Zutphen heeft de vleeswarenfabriek M. te Wijhe vrijgesproken. De fabriek v/as gedagvaard omdat zij saccharine aan doperwten in blik had toege voegd om de smaak van het product te verbeteren. Deze toevoeging stond niet op de verpaking vermeld. De officier van justitie achtte dit straf baar. Hij vorderde veertig gulden boete. De rechter overwoog in zyn wonnis dat de toevoeging niet door de wet is verboden en dat ze niet schadelijk is. antwoord van O.K. en W. aan de tweede Kamer betreffende de begro ting voor 1955. Met betrekking tot de doeleinden waarvoor subsidie zal worden ver leend, merkt minister Cals op, dat hij voornemens is, slechts subsidie te verstrekken voor taken en voor zieningen, die van opvoedkundig, hy giënisch en algemeen revcreatief ge zichtspunt uit als waardevol zijn te beschouwen. Het bedrag van 250.060 gulden is wellicht relatief nog gering, maar het gaat er om een redelijk be gin te kunnen maken. Het staat nog niet vast, welke organisaties geza menlijk van het bedrag van 250.000 gulden zullen profiteren. De minis ter zal hierover zo spoedig mogelijk een opgave aan de Kamer verstrek ken. Het is de bedoeling, dat in het bijzonder de jeugd aan haar trek zal komen. Uit de toelichting blijkt verder, dat onderzocht wordt, of tot de stichting van een soortgelijk instituut als het CIOS, voor meisjes moet 'worden overgegaan. Moeilijkheden, als welke zich in de loop van 1954 hebben voorgedaan in de voetbalsport, dienen volgens de minister de betrokken organisaties in eerste instantie zelf op te lossen. Hij heeft zich daarom in deze kwestie van inmenging welke overigens niet nodig is gebleken onthouden. Met de snelle groei, welke de sport beoefening in ons land heeft doorge maakt (1930; 179.000; 1946: 611.000 1953: 1.003.000 georganiseerde sport beoefenaren) zijn ook de werkzaam heden en de zorgen van de landelijke sportbonden toegenomen. De finan ciële middelen kunnen niet worden verkregen door nóg verdere verho ging van de contributies, omdat velen zich dan uit de sportbeweging zouden moeten terugtrekken. De minister is dan ook v.an mening, dat het noodza kelijk is, een redelijke geldelijke steun aan de landelijke spox-torgani- saties te verstrekken. De mening van enkele Kamerleden, dat de sport ontheiliging van de Zon dag met zich brengt, kan minister Cals in het algemeen niet delen. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Eénrtchtingsweg. Inrijden toegestaan. Keren en terng rijden verboden

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10