i 1 m A w k i "O i i M (Wie ió, de daden, Warmondse tafeltenniskampioenschappen waren niet zonder verrassingen het I i i s j.s. IP a a ft fa DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Voor de 8e maal en tijdens haar ver jaardag organiseerde de Warmondse ta feltennisvereniging „Steeds Vooruit", de jaarlijks terugkerende kampioenschap pen tafeltennis in het Gemeentelijk gym nastieklokaal te Warmond, welke sport gebeurtenis zich ieder jaar weer op nieuw mag- verheugen in een zeer grote belangstelling en deelname van de be woners uit het zo rustige dorp. Toen er te 12 uur werd begonnen met de adspiranten viel al direct de eerste klap. De candidaat C. van der Zalm, moest in de le ronde het hoofd buigen. Ook bij de junioren-niet leden viel in de le ronde de candidaat Frans Duinhoven reeds uit. Dit waren verrassingen, daar het nu een open vraag werd, hoe de fi nale er zou uit zien. Een nog veel grotere verrassing werd wel geleverd bij de dames-leden. Hierin wist Rikie Haastregt het te klaren, om in de 2e ronde Corry Tuinman te weer staan en haar de pas af te snijden naar de finale. Deze pas opkomende Riek Haastregt, zag kans om in de 3e game met 2119 te zegevieren over Corry Tuynman, en plaatste zich dus in de fi nale. Nog waren de verrassingen niet afge lopen. In de 2e ronde bij de heren-leden moest Theo van Tongeren het hoofd bui gen voor de jeugdspeler Piet van Noord. Deze wist met een klein verschil te win nen van v. Tongeren en plaatste zich alzo in de finale herenenkel. Het dubbel werd evenals vorige jaren een overwinning voor het dubbel Corry TuynmanJoop van der Zwet. Bij de heren-niet-leden verliep de strijd even rustiger. Ofschoon hier toch ook weer enkele bekende „oud figuren" en „buikrondige" meesters van het korte spel hun hoofd moesten buigen. Al met al is toch weer eens bewezen, dat het altijd weer elk jaar opnieuw een moeilijke opgave is, om door zoveel zwa re en moeilijke ronden, met geroutineer de spelers en speelsters de finale te be reiken. In deze zware voorronden wordt juist de grootste strijd geleverd. In deze ronden moeten de spelers en speelsters GYMNASTIEK Brunhilde 45 jaar Men schrijft ons: Op 2 Februari is het 45 jaar geleden dat de Leidse damesgymnastiekvereni ging Brunhilde werd opgericht. Het was op initiatief van de gezusters M. G. B. en G. J. Konings dat op Woens-» dag 2 Februari 1910 definitief besloten werd een damesgymnastiekclub op te richten. Eén der beide zusters, Marie Konings, werd tevens presidente. Het mag wel als een zeer bijzonder feit wor den aangemerkt, dat heden ten dage, nu deze kerngezonde en actieve vereniging haar 9e lustrum viert, deze eerste presi dente, beter bekend als mevrouw Die benKonings nog steeds de bezielende leidster van deze vereniging is. vIn deze 45 jaren heeft .Brunhilde al tijd een zeer voorname plaats ingenomen in het Leidse sportleven. Niet alleen als trouw lid van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, dat de grote verdiensten van mevrouw Dieben eerde door haar lid van verdien ste te maken, doch ook als succesvol lid van de Koninklijk Nederlandse Athletiek Unie, waarvan de presidente eveneens een fraaie onderscheiding ontving, nl. het Unie-erekruis, maakte Brunhilde veel furore. Doch daarnaast bezette Brunhilde met haar grote ledenschare altijd een voor aanstaande plaats in het Leidse openbare leven. Zeer actief bewoog de club zich ook op het terrein van de liefdadgheid, volks bijeenkomsten e.d., terwijl men zich een 3-Octoberoptocht zonder een groot aan tal Brunhildemedewerksters nauwelijks kan voorstellen. Als men de geschiedenis van Brunhilde nagaat dan krijgt men grote waardering voor het altijd weer frisse initiatief, dat het bestuur ontwikkelde. Was het niet Brunhilde, dat in 1924 het initiatief nam om de nieuwe, verbazingwekkende om mekeer in de oefenstof van de dames- gymnastiek in Leiden te introduceren en zond ze haar leidster, mej. Steffelaar, nu al verscheidene jaren de hoofdleidster van de club, niet naar Denemarken om aan de hogeschool van Niels Bukh het beste van het beste te bestuderen en over te brengen op de Leidse meisjes? In de athletiek was het indertijd de bekende ASC-coach Tommy Rice, die Brunhilde tot grootse prestaties bracht.. Namen als Rie Eriejer, Aad van Noort en Peet Dieben, die menig Nederlands record en kampioenschap op haar naam brachten, hebben nog steeds een bekende klank in onze sporthistorie. En ook nu nog is Brunhilde één der best geleide en best georganiseerde da- mesgymnastiel'cverenigingen. Het was niet voor niets, dat het Gymnastiekver- bond aan deze jarige vereniging vorige maand de organisatie van de Nederland se turnkampioenschappen opdroeg, wel ke een groot succes werden. Bij de viering van dit 45-jarig bestaan zullen vele duizenden dames en meisjes met vreugde terugdenken aan de mooie jaren in deze gezonde club, die bekend staat om haar prima clubgeest. De uitslagen zijn: Adspiranten: 1. G. de Boer; 2. Arnold Sikking. Junioren niet-leden: 1. P. Schavenma ker; 2. Piet van der Kerkhof. Junioren-leden: 1. Jan Haverkort. 2. Joop van der Horst. Dames-leden: 1. Rikie Haastregt. 2. Anny Heemskerk. Heren-leden: 1. Joop van der Zwet. 2. Piet van Noord. Algemeen dubbel: 1. Corry Tuynman Joop van der Zwet. Heren niet-leden: 1. Antoon van Win- sen; 2. Johan van Noord. De titel van kampioen van Warmond, waarbij de strijd ging tussen J. v. d. Zwet, A. van Winsen en Rikie Haastregt, werd voor 1955 gewonnen door Joop van der Zwet. Treffers Het damesteam wist tegen het Haagse DOS 1 een fraaie 73 over winning te boeken. Zowel Jeanne als Rien Heemskerk bleven ongeslagen, ter wijl zij ook het dubbel tot winst brach ten. Heren Treffers 4 verloor op teleurstel lende wijze met 64 van Seinpost. Tref fers .3 verloor kansloos met 91 van Wibo 5. Bij de junioren maakte Treffers 1 weer een goede beurt door met 100 te winnen van Wilhelmus 1. Voor deze week vermeldt het pro gramma alleen maar op Zaterdag 5 Fe bruari: Heren: Treffers 3Wilhelmus 1. VOLLEYBAL In het Krelage huis te Haarlem ganiseerde de afdeling Haarlem var Nederlandse Volleybalbond het jaarlijk se districtentournooi. Alle twaalf aange sloten districten nemen deel aan tournooi, waarvoor grote belangstelling bestond. De ploegen waren verdeeld in drie poules van elk vier teams. Winnaars bij de dames waren de districten Amsterdam Utrecht en Den Haag, terwijl ook de he- renploegen van deze districten zich voor de finales klasseerden. De uitslagen in de damesfinales waren: Utrecht—Den Haag 0—2 (10—15, 9—15); AmsterdamUtrecht 02 (1215, 14 16); Den HaagAmsterdam 21 (715, 1510, 1614). Eindstand: 1. Den Haag, 2. Utrecht, 3. Amsterdam. Bij de heren waren de uitslagen in "de finales: Den Haag—Amsterdam 20 (15—13, 15—7); Utrecht—Den Haag 0—2 (1215, 1115); AmsterdamUtrecht 2—0 (15—13, 15—11). Eindstand: 1. Den Haag, 2. Amsterdam, 3. Utrecht. Evenals het vorige jaar zegevierde zo wel de heren- als de damesploeg van Den Haag. BILJARTEN DISTRICT LEIDEN VAN DE KNBB Lensen gewestelijk kampioen 3e klasse libre. Na een uitermate spannende strijd is de heer Lensen er op fraaie wijze in ge slaagd in Rotterdam beslag te leggen op de titel van gewestelijk kampioen 3e klasse libre. De eindstand is als volgt: Lensen Leiden 9 592 166 21 3.56 v. d. Kruuf, Gouda 7 551 212 20 2.59 Stouthart, R'dam 6 537 177 21 3.03 Vlietstra, Den Haag 6 502 181 24 2.77 Boers, Krimperw. 6 478 212 17 2.24 Boon, Schiedam 4 500 209 14 2.39 Steiger. Delft 4 487 207 17 2.35 WIELRENNEN DE ZESDAAGSE VAN ANTWERPEN Voor de Zesdaagse van Antwerpen, die van 18 t.m. 24 Februari wordt gere den, zullen de 40 deelnemers naar men weet in 5 groepen worden ondergebracht elk vier koppels. Behalve het indi viduele klassemént zal ook een groepen- klassement worden vastgesteld, met pre mies voor de leidende groepen. De organisatoren hebben thans de in deling van de groepen bekend gemaakt. In de groep „Amsterdam" zijn opgeno men de koppels Van VlietDerksen, Van EstGerrit Voorting, SchultePeters en PlantazHaan. Verder zijn er groepen „Brussel", „Antwerpen", „Parijs" en „Zürich". DE ZESDAAGSE TE ZURICH Maandagavond laat was de stand in de zesdaagse van Zürich als volgt: 1. Magni Terruzzi (It.) 112 pnt.; 2. Börmann Müller (Did.) 47 pnt.; op een ronde: 3. Patterson—Kamber (Austr.-Zwitserl.) 265 pnt.; 4. SenfftlebenForlini (Fr.) 202 pnt.; 5. RothBücher (Zwitserl.) 134 pnt.; 6. Severynsde Paepe (Belg.) 43 pnt.; op twee ronden: 7. Van VlietO. van Büren (Ned.-Zwits.) 182 pnt. Het Nederlandse koppel SchultePeters kwam op de twaalfde plaats met 84 pun ten en drie ronden achterstand. IIOLGER NIELSEN OVERLEDEN Op 89-jarige leeftijd is te Kopenhagen luit.-kolonel Holger Nielsen overleden, een van de pioniers van het handbalspel waarvoor hij in 1898, toen hij gymnastiek leraar was, spelregels samenstelde, be stemd voor zijn handballende leerlingen. Nielsen heeft tevens een naar hem ge noemde methode van kunstmatige adem haling uitgevonden, welke overal ter we reld wordt toegepast. IJSHOCKEY BONDSTEAM— REST VAN NEDERLAND 7—6 Als toeschouwers woonden de voetbal lers van het Portugese militaire elftal dat morgen tegen Nederland speelt, de ijshockeywedstrijd BondsploegRest van Nederland bij. Lang zullen zij niet na praten over hun eerste kennismaking met deze sport want veel fraais viel er niet te genieten. Door het ontbreken van Schwencke, Van der Baumen en Hinfelaar had de oefenwedstrijd weinig nut. Dat tenslotte de bondsploeg met 76 aan het langste eind trok moet eer der geweten worden aan het minder se rieus spelen van de tegenstanders dan aan eigen kracht. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN IJSHOCKEY De Nederlandse ijshockeyploeg, die deel zal nemen aan de wereldkampioen schappen, welke van 25 Februari t.m. 6 Maart in West-Duitsland zullen worden gehouden, zal worden samengesteld uit de volgende 17 spelers: Doel: Van der Molen (Den Haag) en Van Os (Amsterdam). Achter: Klein, Van Rhede, Van der Kloot, Hinfelaar (allen Den Haag) en Overakker (Amsterdam). Voor: Veenstra. Loek, Smit, Hereur (allen Amsterdam), Schwencke, Dietz, Van der Baumen. Taconis, Van Dijk, Buis (allen Den Haag). DEG—HHYC 5—8. HHYC heeft de belangrijke wedstrijd in het tournooi om de West Europacup tegen DEG te Dusseldorp met 85 ge wonnen en daarmee zijn kansen om ook dit jaar de beker te behouden, aanmer kelijk verbeterd. De tussenstanden wa ren 2—5, 0—2, 3—1. VOETBAL OM DE ENGELSE BEKER De loting voor de vijfde ronde van de Engelse bekercompetitie heeft het vol gend resultaat opgeleverd. Swansea TownPreston North End of Sunderland; Luton Town—Manchester City; Hartepools United of Notts Forest Newcastle United; Birmingham City Doncaster Rovers of Aston Villa; York CityTottenham Hotspur; Wolverhamp ton WanderersCharlton Athletic; Shef field Wednesday of Notts CountyChel sea; LiverpoolHuddersfield Town. Deze wedstrijden zijn vastgesteld voor Zaterdag 19 Februari. Over te spelen wedstrijden op of vóór de volgende Don derdag 24 Februari. De loting is niet fortuinlijk verlopen voor de drie overgebleven Londense clubs Charlton, Chelsea en Tottenham, die hun wedstrijden voor de vijfde ron de op het terrein van de tegenpartij moeten spelen. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat geen van hen zich bij de laatste acht zal plaatsen. Evenwel heeft Charlton, een solide ploeg van harde werkers met slechts weinig sterren, de reputatie van voor verrassende uitslagen te kunnen zorgen. Charlton is altijd een lastige tegenstan der geweest en niet weinig zijn degenen, die de ploeg in staat achten de eindstrijd te bereiken. Zaterdag jl. heeft Charlton het klaar gespeeld de bekerhouder West Bromwich te wippen. Met dat al zijn de Wolves, die op eigen terrein spelen, fa voriet voor deze ontmoeting. Eigenaardig genoeg hebben alle eerste klassers, behalve Wolverhampton en misschien Sheffield Wednesday, als deze club de over te spelen wedstrijd tegen Notts County wint, voor de vijfde ronde „uit" geloot. Dit geeft de tweede en der de klassers wat meer kans om zich te handhaven en kan aan de spanning in de competitie slechts ten goede komen. ZWEMMEN RECORDPOGING VAN MARY KOK MISLUKTE Bij een poging van Mary Kok om het Nederlands record op de 200 m. vlinder slag, dat door haar de vorige week op 2 min. 50 sec. gebracht was, nogmaals te verbeteren, liet het 14-jarige Robben- zwemstertje een tijd van 2 min. 50,3 sec. voor zich afdrukken. Hoewel Mary last had van een lichte verkoudheid, ging de eerste honderd me ter vrij snel, doch later zakte het tem po. Met 2 min. 50,3 seconden bleef zij 0.3 seconde boven haar record van Vrij dag j.l. Met het oog op haar jeugdige leeftijd zal zij het, naar haar trainer Jan Sten der meedeelde, na de recordpogingen van de laatste weken (Europees record 100 meter vlinderslag en Nederlands re cord 200 meter vlinderslag), wat kalmer aan gaan doen. Zij zal zich nu voorberei den op het aanstaande zomerseizoen, dat waarschijntijk wel druk genoeg zal wor den. MOTORSPORT Dat de speciale training, die de sport- commissie van de KNMV in 1954 voor het eerst had voorgeschreven voor de eventuele deelnemers aan de Internatio nale zesdaagse, goed bevallen was, heeft men tijdens en na de Internationale Zes daagse, waarin Nederland de Zilveren Vaas veroverde, duidelijk tot uiting ge bracht. Het spreekt dus vanzelf, dat de sport- commissie het niet bij deze geslaagde proef laat, maar de training nu als een vast punt op de kalender van de KNMV heeft geplaatst. Op 13 Juni en 11 Juli a.s. zullen de Zesdaagse rijders opnieuw in het heuvel land van Zuid-Limburg beter terrein bestaat hiervoor niet, zo vertelde de heer J. Sybrandy aan een zeer zware proef worden onderworpen, die tevens als een goede training voor de zesdaagse 1955, die van 13 tot en met 18 September wordt gehouden, geldt. Na de ervaring van het vorige jaar, toen de Nederlanders pas in de snel heidswedstrijd de kostbare trofee ver overden, heeft de sportcommissie ook besloten de deelnemers op dit punt te laten oefenen. Hiervoor is gekozen de „Sterrendag' van de KNMV op het cir cuit van Zandvoort op Zondag 8 Mei, waarbij de bedoeling is, dat men zich ook op dit onderdeel van de motorsport bekwaamt. KALENDERVERGADERING KNMV Bijzonder vlot is Zaterdagmiddag in Utrecht de wedstrijdkalender van de KNMV voor het jaar 1955 vastgesteld. Natuurlijk waren de Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag het meest in trek maar door een enige jaren geleden inge steld systeem van rouleren was men ook spoedig uit deze puzzles, al waren er clubs, die de oplossing niet konden ap preciëren. Namens de commissie voor de wed- strijdfinanciën werd medegedeeld, dat in 1955 de juniores bij terreinwedstrijden geen startgeld meer zullen krijgen. Het is namelijk in de afgelopen jaren geble ken, dat steeds meer juniores wilden in schrijven en het is zelfs voorgekomen dat organisatoren een selectie moesten toe passen. De juniores zullen in het vervolg ook niet meer om bekers en medailles rijden maar om geldprijzen (twintig in iedere klasse). De prijzen die eventueel niet uitbetaald kunnen worden, omdat het aantal deelnemers te klein was, zullen in een potje worden gestopt en het totaal zal aan het einde van het seizoen op een nog nader te bepalen manier onder de gestarte juniores worden verdeeld. Naar de mening van de commissie zullen de juniores nu ook meer strijd leveren en niet zo gauw meer uit de baan stap pen. De belangrijkste data in het seizoen 1955 zijn: Internationale wedstrijden en KNMV- evenementen: 16 April: KNMV-voorjaars rit. 22 Mei: internationale solo- en zij- spanraces op circuit Zandvoort. 30 Mei: internationale senior- en nationale ju niorraces te Tubbergen. 5 Juni: KNMV- rondrit en reünie. 16 of 30 Juli: TT te Assen. (Oorspronkelijk had Assen de da tum 16 Juli aangevraagd en toegewezen gekregen. In verband met de aanleg van een nieuw circuit is men echter uitgewe ken naar 30 Juli met het voorbehoud, dat, mocht het circuit toch nog bijtijds gereed zijn, men alsnog op 16 Juli wil laten rijden. Dit ook ten gerieve van de wedstrijden op de Schottenring, die op 31 Juli worden gehouden). 21 en 22 Oc tober: KNMV-kampioensrit. Nationale terreinwedstrijden: 14 Aug.: Zandvoort. Andere wedstrijden: 7 Mei: „Sterren dag" op circuit xan Zandvoort. 3 en 4 Juni: Handelstrophyrit in Zuid-Holland. 5 November: „Lous van Rijswijkrit". De gecombineerde sportwagen- en ju niormotorraces op het circuit van Zand voort van de KNAC en KNMV zullen waarschijnlijk op 3 Juli worden gehou den. BRIDGE LEIDSE BRIDGECLUB DDS „DDS" is thans aan het laatste deel van de parencompetitie begonnen. De stand na de eerste avond is: Groep Zwart: 1. WaasdorpLauten- bacli 43p.; 2. Gebr. Van der Zanden 38J4 Pnt - 3- Van der Meer—Van der Voort 34'/£ pnt.; 4. 'SiernPlouvier Jr 31 pnt.;' 5, 6, 7 en 8. heer en mevr. Been, BrouwerJ. Zandvliet, Kuilman Parmentier en VerboogL. Zandvliet, elk 27lA pnt.; 9. dames Van Ingen Sche- nauRijnbende 25^ Pn*- Groep Groen: 1. dames Verboog— Brouwer 39 pnt.; 2. dames VisserVan der Meer 38 J/? pnt.; 3. mej. Falkena Kasteleyn 35 pnt.; 4 dames Kuilman Van Zijp 32'/£ pnt.; 5. dames Reekers 31>/2 pnt.; 6. heer en mevr. Eichhorn 30 pnt.; 7. Plouvier SrLangemeyer 23 p.; 8. heer en mevr. De la Court 22 ]/j pnt. Groep Rood: 1. heer en mevr. Van Heusden 64.29 pnt. 2. dames SeisVan der Zanden 60.95 pnt.; 3. dames Gulde- mondAalbersberg 54.76 pnt.; 4. dames Van Berge HenegouwenLandzaat 52.38 pnt.; 5 en 6. mevr. BeekerBaggen en mevr. CleveringaVan Noort, elk 50 p.; 7. heer en mevr. Brouwer Jr 49,05 pnt.; 8. heer en mevr. Reekers Jr 58,57 pnt.; 9. Heer en mevr. Kanbier 48.10 pnt.; 10. dames Van AlphenLautenbach 47,62 pnt.; 11. W. van Berge Henegouwen Rijnbende 45,71 pnt.; 12. dames Ver- straatenNagel 45,24 pnt.; 13. mej. JaarsmaVan Dooren 44,76 pnt.; 14. dames LeenhoutsDen Holder 38,57 p. schaatsenrijden NEDERLANDSE PLOEG VOOR FALUM. De Nederlandse ploeg, die Zater dag 5 en Zondag 6 Februari te Fa- lum op de Europese kampioen schappen in het hardrijden zal star ten, oestaat defintief uit Kees Broek man, Gerard Maarse, Wim de Graaff, Egbert van 't Oever en Reinier Pa ping, Leider is Klaas Schenk. Zaterdag hebben de Nederlandse hardrijders tezamen met enkele bui tenlanders nog een 5000 meter gere den, waarbij Kees Broekman een tijd noteerde van 8 min. 19.9 sec. Johnny Gronshey werd twêede met 8 mi. 24.6 sec., Wim de Graaff derde in 8 min. 34.6 sec., de beste tijd welke hij sinds zijn komst te Hamar heeft gemaakt. Reinier Paping werd vierde met de tijd van 8 min. 37.5 sec., precies de zelfde tijd, welke hij op 20 Januari tijdens een trainingsrit had laten af drukken. Gerard Maarse kwam op 8 min. 39.6 sec., ruim 2 seconden bo ven zijr persoonlijk record, dat hij op 6 Februari van het vorig jaar te Davos had laten noteren, een be wijs, dat Maarse zijn korte ijstrai- mngstijd in Noorwegen uitstekend heeft gebruikt. Egbert van 't Oever is enigszins uit vorm. Hij werd op de 5090 meter in zijn rit tegen Maar se verrassend door de laatste ge slagen. Hij noteerde 8 min. 43,2 sec. Zondag zou men nog een 500 en een 1500 meter laten rijden. Maar het regende in het stadje en de baan stond onder water. Het bleef bij een 500 meter, waarvoor tijdens tussen de 47 en 49 seconden werden gemaakt. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE TONSBERG. Jeen v. d. Berg won twee nummers. Zaterdag zijn te Tonsberg interna tionale wedstrijden begonnen, waar aan ook Jeen van der Berg en Hop man deelnamen. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest, dat de gehele kernploeg van de KNSB, Kees Broekman en Gerard Maarse inbegrepen, naar Tonsberg zou gaan, maar de weerberichten waren on gunstig en Tonsberg meldde: dooi. Klaas Schenk en alle rijders, met uitzondering van Van der Berg en Hopman bleven dus in Hamar. In derdaad stond er een laagje water op het ijs van Tonsberg. Bit een krachtige afzet sneed het staal in het ijs, zodat de tijden wel zeer ongunstig werden beïnvloed. Jeen vain den Berg behaalde een fraai succes op de 3000 meter, welke hij in 5 min. 13 sec. won voor enkele bekende Noorse hardrijders. Van der Berg vertrekt heden naar Nederland; zijn extra verlof is om, hii moet zijn werkzaamheden als on derwijzer in Nyebeets hervatten. IIcpman reist enkele dagen later van Hamar naar het zuiden. De uitslagen luiden: 500 meter: 1 Hodt 45 sec., 2. Hickey 45.9 sec., 3. Soefteland 46 sec., 4, en 5. Buodd en Farstadt 46.5 sec., 14e Jeen van der Berg 48.4 sec., 16e Honman 49.5 sec. 3000 meter: 1. Jeen van der Berg 5 min. 13 sec, 2. Oedegaard 5 min. 13.6 sec., 3. Hickey 5 min. 14,1 sec., 4. Willy Nilsen 5 min. 15.8 sec.. 5. Hodt 5 min. 15.9 sec., 6. Hopman 5 min. 16.7 sec. Jeen van der Berg wist op de tweede dag ook de 5.000 meter te winnen, zodat hij twee van de vier afstanden op zijn naam heeft ge bracht. Hij bereikte de derde plaats in het eindklassement. 1500 meter: 1. Oedegaard 2 min. 37.6 sec., 2. Houdt 2.38,, 5. Jeen van der Berg 2.40,2. 5.000 meter: 1. Jeen van der Berg 9 min. 33,5 sec., 2. Oedegaard 90/5 8. Hopman 9.56. Eindklassement: 1. Finn Hodt 208.687 punten; 2. Per Oedegaard 210.200 punten; 3. Jeen van der Berg 211,317 punten. Schaakspel Enige aardige momenten had een on langs gespeelde partij voor de KNSB- competitie. Na de volgende zetten: 1. Pgl—f3, Pg8—16; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Pblc3, c7c5; 4. g2—g3. Pb8—c6; 5. Lfl—g2. d7d5; 6. c4xd5, e6xd5; 7. d2— d4 (met omwisseling van zetten is de Tarrasch-variant van het Damegambiet ontstaan). Zwart probeerde nu de z.g. Zweedse variant ofschoon het konings- paard reeds op f6 is gespeeld (i.p.v. la ter naar el). 7c5—c4 8. 0—0 (beter was ge weest om Pe5 te spelen; stond Pf6 op e7 dan kon dit bezwaarlijk wegens Pcxe5; dxe5d5—d4!). 8Lf8—b4 9. Lel— g5 (wit laat toe dat de c-pion zwak wordt). Lb4xc3; 10. b2xc3, h7h6 (het spelen naar g5 <g4> vóór de rochade is meestal dubieus!) 11. Lg5f4. Pf6e4 (De aanval op c3 wordt ingezet); 12. Ddl c2. Dd8a5; 13. Tfl—cl. Lc8—f5; Het begin van de verwikkelingen. Zwart dreigt Pxg3 maar hierop heeft wit het lastige Db2). 14. o2—a4 (maakt Da3, waarna Pg3 wél kon, onmogelijk) 14. g7g5; I 4 1 i i Ir a ftS abcdefgh Waar moet de witte raadsheer heen? Naar d2? Dan g4. Ph4, Pxg3, Db2: Pxe2f enz. Ook had wit rekening te houden met Pxd4. cxd4, Pxd2. Dus, zij het riskant: 15. Lf4e5, Th8 h7 (dekt indirect b7 i.v.m. Db2). 16. Le5—f6 (er dreigde nu Pxg3, Db2; Pxe5, dxe5; Pe4; Dxb7. Td8 enz.) Lf5— g6 (want Pxf6 kon niet wegens Dxf5). 17. Lf6c5 (gedwongen) Da5d8 (dreigt f7—f6). 18. g3—g4 (om vluchtveld voor de raadsheer). 18Pe4xf2 De afwikkeling bezorgt zwart pion winst. 19. Dc2—b2, Pf2xg4; 20. Db2xb7. Pc6a5 (De weg, die dit paard nu gaat afleggen is wel heel verrassend. Men zou niet kunnen denken, dat het op a8 terug zal keren). 21. Db7b5t, Ke8—f8; 22. Db5c5t, Kf8g8; 23. Le5—c71? yfcj JS - i m feÜ//A i A i A ÉS A 'AP fg £S Y.M Ï.£P ABCDEFGH Stand na 22. Kf8—g8. Met de 23e zet meende wit zwart op een blunder te hebben getracteerd. Im mers, Pa5 zal verloren gaan. Maar ik had net even verder gerekend en ant woordde 22Dd808! Wanneer wit nu L of D x 'a5 speelt volgt: 23De3t; 24. Khl, Pf2t; 25. Kgl, Ph3tt; 26. Khl. Dglt; 27. T of Pxgl Pf2 verstikt mat. Wit speelde: 24. Pf3—e5!, Pg4xe5; 25. d4xe5, Pa5b3 (let op dit paard) 26. Dc5xd5, Pb3xcl; 27. Dd5xa8 (op Txcl is zwart de kwaliteit vóór). De8xa8; 28. Lg2xa8. Pclxe2t; 29. Kgl—f2. Pe2xc3; 30. Talcl? (zwart vreesde zeker pion c4 maar de prijs is hoog) Pc3xa4; 31. Tclx c4, Pa4b6 (ontneemt wit het sterke lo-. perpaar). 32. Tc4b4 (omdat na Lxb6 er gelijke lopers over bleven) Pb6xa8 33. Tb4b8t, Kg8r7\ En nu zou zwart het wel moeilijk hebben gehad met 1 pion méér te winnen na Txa8. Wit ontdekte echter een matdreiging. vergiste zich daarin deerlijk en speelde 34. Lc7d8?? (dreigt Lf6 mat, doch hem werd iedere illuse ontnomen door 34Lg6e4 waarmee 't mat wordt verhinderd en Pa8 de moedige lange-afstand ruiter, behou den blijft! Wilt U iets weten? Vraag: Kunt u mededelen of er in de maand April een interlandwed strijd gehouden wordt? Antwoord: Op Zondag 3 April wordt in het Olympisch Stadion te Amsterdam de voetbalwedstrijd Ne derlandBelgië gespeeld. Vraag: Is er in Leiden gelegen heid tot gemengd tafeltennis? Antwoord: Er zijn in Leiden drie Katholieke clubs voor deze sport, n.l. BAT (G. Schoondergang, Rijnkade 2), Docos (N. v. Casscl, De Ge- nestetstraat 2C), en De Sleutels (mej. H. Heuzen, Willemstraat 32). Oorspronkelijk detective-verhaal door F. J. 17) Best, zei Fielding. Dan beginnen we bij het begin, te weten: de komst van de heer Lons dale. Stanley legde een blad papier voor zich neer en zette zijn potlood bo venaan. Het staatje ging er nu als volgt uitzien: „Maandag 2 December: Pl.m. 4 uur: aankonpst van de heer Lonsdale. Tussen 5.00 en 5.30: Mr. L. gaat naar kamer 7. Die dag niet meer ge zien. Dinsdag 3 December: 8.00 v.m.: mr. Lonsdale ontbijt op kamer 7. Van pl.m. 8.45 tot pl.m. 11.45 uur. L. maakt een wandeling. 12.00: mr. L. luncht op kamer 7. 5.00 n.m.: mr. L. dineert op ka mer 7. Tegen 6.00: mr. L. gaat met mr. Brooks naar kamer 10. Lisdte even later naar kamer 7; is daarna alléén' in de eetzaal. Pl.m. 6.15: mr. Brooks komt uit ka mer 10; verwisselt naamkaartjes bij de nummers 7 en 10; gaat naar de keuken. Van pl.m. 6.15 tot pl.m. 6.25: Li- sette is bezig, haar tas te zoeken. Even vóór 6.15, doch meer waar schijnlijk tegen 6.30; onbekend per soon vraagt Lisette om inlichtingen. 6.30: Lisette vertrekt. 7.45: Aankomst van mr. Bright, met vrouw en dochter. 8.00: Familie Brught naar kamer 4. Pl.m. 8.30: Aankomst van mr. Snow; deze gaat vrijwel direct naar kamer 6; ontmoet boven mr. Brught die uitgaat, om een wandeling te maken); kent ligging en indelipg van het huis. Pl.m. 8.30: Mr. Brught gaat een wandeling maken; is eveneens goed bekend met huis en omgeving. Pl.m. 9.00: Mr. Bright ziet bij zijn terugkomst iemand uit de tuinkamer komen en de deuren dichtduwen. leen licht in de tuinkamer. Pl.m. 9"- - and snelt langs het raam va" -h, in de richting van de tuinkamer; lijkt wel wat op mr. Lonsdale, miss Marsh twijfelt evenwel. Zij ziet, dat tuindeuren op een kier staan. Geen licht in ka mer 10. Pl.m. 10.00: Sluiting van het huis (volgende morgen, pl.m. 7.00, niets onregelmatigs door mr. Brooks ont dekt). Pl.m. 11.00: Dood van mr. Lonsdale. Woensdag 4 December: 8.00 v.m.: Mrs. Brooks klopt ver geefs aan de kamer van mr. Lons dale". Nu, zei inspecteur Stanley, toen hij zover geschreven had, ik geloof, dat we hier de hoofdzaken hebben, in ieder geval, jvat de volg orde betreft. Ja, zei mr. Fielding, we heb ben nu genoeg stukjes, om er een puzzle van te maken. En wat me het meeste hindert, is dat ik de beide keren, dat ik weg geweest ben, niets bijzonders heb opgemerkt tegen vijf uur niet, en later op de avond ook niet. Hoe laat ben je gisteravond weggeweest? Van kwart voor zes zowat tot kwart voor zeven. O juist, zei Stanley, het lijstje nakijkend. Fielding stond op. Het wordt nij tijd voor mij, om op te stappen, zeide hij. Wanneer ik terugkom, kan ik niet met zekerr heid bepalen. Dat kunnen wij in onze branche nooit zeggen, antwoordde Stanley glimlachend. Wat mij betreft, ik heb voorlopig genoeg dingen, om mijn gedachten over te laten gaan. Ik moet dit hele geval eens op mijn gemak dóórdenken. Zodra Fielding buiten kwam, merkte hij op, dat er iets van de ge beurtenissen van de afgelopen nacht naar buiten moest zijn doorgedron gen. In zulke gevallen staat men tel kens opnieuw voor het raadsel hoe de mensen er achter komen. De aan wezigheid van brigadier Short ver hoogde natuurlijk de belangstelling. Een groot aantal nieuwsgierigen stond op enige afstand van het ge bouw nauwlettend toe te zien, terwijl hier en daar groepjes opgewonden personen het geval bespraken. Fiel ding vroeg zich af, wat dit worden moest, als de pers zich met de zaak bemoeien ging. Dat zou niet lang kunnen uitblijven. De belangstelling van het publiek had voor hem nog een heel bijzon dere en onaangename zijde. Het zou voor hem nu heel wat moeilijker wezen, om onopvallend inlichtingen in te winnen over de zaak, waarvoor hij gekomen was. Het gevaar be stond, dat de mensen, die hij onder vroeg begrijpende, wie hij was al heel gauw een verband zouden leggen, dat in het geheel niet bestond. Dat zou tot de gekste veronderstel lingen aanleiding kunnen geven en aan de andere kant het onderzoek in hoge mate bemoeilijken. Het zou wantrouwen scheppen, en waar wan trouwen is, kan men geen betrouw bare inlichtingen verwachten. Hij begreep, dat hij met de uiterste om zichtigheid te werk moest gaan. De woning van de weduwe Ben son bevond zich op een van de mooiste punten van het dorp, vlak bij de eigenlijke kom van de ge meente. Het was een soort bunga low, in fraaie stijl opgetrokken, en aan alle kanten door een tuin om geven. Ter rechterzijde van de afras tering, niet ver van de toegang tot het terrein, stond aan de weg een stenen bank. Als men op die bank plaats nam, had men een goed uit zicht op genoemde toegang, zonder echter veel te kunnen zien van het voetpad, dat dwars door de denne- bomen liep, of van het huis daar achter. Het gevolg daarvan was, dat iemand, die uit de richting van het huis kwam, niet aanstonds bemerkte, dat zich iemand op de bank bevond, terwijl omgekeerd iemand, die op de stenen bank zat, pas veel later be- 'merkte, dat een ander het pad af kwam Zo gebeurde het, dat Fielding, die reeds geruime tijd op meerge noemde bank, op inspiratie of op ko mende gebeurtenissen zat tc wach ten, zich eensklaps tegenover een ge daante bevond, die aan de andere zijde van de omheining langzaam naar de uitgang liep. Het was een nog tamelijk jong meisje, dat eenvoudig, maar toch met een zekere smaak gekleed was. Over haar rechterarm droeg zij een kleine boodschappentas, terwijl zij, al lopen de, haar wollen handschoenen aan trok. Thans kreeg zij, opkijkend, de man op de stenen bank in het oog. Fielding, die in zijn leven maar heel weinig met vrouwen te maken had gehad, was niettemin een hoffelijk man. Hij kon heel charmant zijn, als hij dat wilde. En ditmaal viel hem dat helemaal niet moeilijk, want dit meisje was bijzonder aantrekkelijk. Zij was niet bepaald knap, maar zij had iets aardigs in haar gezicht, en iets guitigs in de bruine ogen. Een echt natuurkind nog Impulsief sprong hij op en nam met een sierlijke zwaai zijn hoed af. Ik hoop, dat ik u niet heb doen schrikken, zei hij minzaam. Ik was aan het wandelen, en vond dit een bijzonder verleidelijk plekje, om uit te rusten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7