Voor 10 cent per gulden obligatiehoudster van een wordt huisvrouw kruideniersbedrijf Logische motivering aan de regering gevraagd van de onlogische verhogingen van de melkprijzen CKefariite 4 Tot welke „bevolkingsgroep'' hoort hij en hoe komt hij bij die groep? 'n Mieuw wapen kan ócmó aak wet eena keitzaam <zijn Veestapel werd door inenting met besmet serum geteisterd Verweer van dr. Drees DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 K.A.B. richt adres tot KVP-Kamerleden Mogelijkheden tot compensatie voorgesteld Naar aanleiding van het komende debat in de Tweede Kamer over de verhoging van de melkprijs heeft het verbondsbestuur van de Katholieke Arbeiders Beweging een adres gericht aan de léden van de Tweede Kamer fractie van de KVP. In dit adres concludeert de KAB, dat een groot deel van het Nederlandse volk over de verschillende facetten van deze ver hogingen in het duister tast. De KAB dringt er bij de Kamerleden op aan, bij het komende debat een duidelijk antwoord te verlangen op de vraag, of de zo belangrijke prijsver hoging van de melk past in de door de regering in de laatste maanden van 1954 voorgestane loon- en prijspolitiek. In het adres herinnert het ver bondsbestuur van de KAB aan hetgeen minister Zijlstra in de Tweede Kamer heeft gezegd, nl. dat de loon- en prijspolitiek inhoudt, dat de laatste loonronde daar waar dit mogelijk is ten laste van de winst wordt gebracht. Volgens de KAB impliceert dit, dat doorberekening niet verantwoord is in die gevallen, waarin de loonsverhoging gepaard is gegaan met een even redige of meer dan evenredige stijging van de productiviteit. Daarom zou de KAB graag een antwoord willen hebben op de vraag, hoe het met de productiviteitsstijging in de veehouderij is gesteld. Niet verantwoord Indien men, aldus het adres van de K.A.B., met elkaar vergelijkt ener zijds de kostenverhoging van de land bouwbedrijven voor het melkjaar No vember 1954November 1955 (2 a 4 cent ten opzichte van het vorige jaar) en anderzijds de verhoging van de garantieprijs (een algemene ver hoging van 1,4 cent in vergelijking met verleden jaar, waarbij voor de bedrijven op de zandgronden een ex tra toeslag komt van 1.7 cent), zou men uit consumentenoogpunt redene rend tot de conclusie kunnen komen, dat de minister van Landbouw, wat de verhoging van de garantieprijs betreft, geen onfortuinlijke politiek heeft gevoerd. Rationalisatie-prikkel. fïet adres houdt zich verder bezig met de kostprijsberekening, zoals die door het Landbouw Economisch In stituut wordt opgezet. Als criteria voor de keuze van de bedrijven zijn aangehouden de gemiddelde produc tie-omstandigheden voor de desbe treffende gebieden, normale bedrijfs voering en vakkundige bedrijfslei ding. Het verbondsbestuur van de KAB vraagt zich hieromtrent af, of het wel juist is, dat men een garantiebe- leid baseert op de kosten van het ge middelde bedrijf. Een dergelijke po litiek kan de tendenz in zich dragen, dat men de eigenaren van dergelij ke bedrijven een belangrijke prik kel ontneemt om hun bedrijf te ra tionaliseren. De vraag rijst, aldus het adres, of een garantieprijsbeleid, afgestemd op het gemiddelde bedrijf, in over eenstemming is te achten met het standpunt van de minister van Eco nomische Zaken, dat prijsregelingen onafhankelijk van de draagkracht der ondernemingen, niet verantwoord zijn. „Garantie te hoog". Wat betreft de verrekenprijs voor de consumptiemelk constateert het verbondsbestuur van de KAB in de eerste plaats, dat de marge tussen algemenee garantieprijs en verreken prijs thans tot drie cent is verhoogd (voorheen 2 cent). In dit verband kan wederom de vraag worden ge steld, of deze margeverwijding noodzakelijk was. Indien het ant woord op deze vraag zou luiden: Het verschil is ook thans maar plusminus twee cent, omdat als feitelijke garan tieprijs genomen moet worden het gemiddelde tussen 22 cent en 23,7 cent, laat zich een andere varag stel len en wel deze: Is het juist, dat de extragarantie voor de bedrijven op de zandgronden uit hoofde van een lager rendement van de verschillen de productiefactoren ten laste wordt gebracht van de consument? Genoemde verruiming van de mar ge houdt immers in, dat de bedrijven October, November en December vrij goed geslaagd, evenwel slechts met grote moeite. Het is juist vanwege dit geslaagd zijn van de regerings- politiek in de maanden October t.m. December, dat de jongste verhoging van de consumentenprijs voor melk een zo onbegrijpelijke zaak is, on begrijpelijk vooral wat het tijdstip van verhoging betreft. Algemeen was immers bekend, dat Januari en Februari vanuit pr ij zenoogpunt be schouwd zeer critieke maanden zou den zijn. In het adres wordt in ver band hiermee gewezen op het in werking treden van de nieuwe wet op de omzetbelasting, de hoge groen- teprijzen als gevolg van het winter seizoen deze prijzen liggen thans ongeveer 70 a 80 procent boven-het niveau van verleden jaar verder de hoge kolenprijzen, eveneens een gevolg van het winterseizoen en de prijsverhoging van margarine. Prijs-lndexcijfer stijgt. Nu bij al deze ongunstige factoren nog komt de zo drastische verhoging op de weidegebieden, terwijl hun I van de consumptieprijs voor het kostprijs volgens de berekeningen van het L.E.I. in vergelijking met 19531954 gemiddeld met twee cent is gestegen, thans 2,4 cent meer voor de consumptiemelk ontvangen. Het gaat hier om bedrijven, waarvan al gemeen bekend is, dat zij zich door de garantiepolitiek van de regering reeds van een behoorlijk gegaran deerde winst verzekerd wisten. Verschuiving risico. Geeft een en ander geen aanlei ding, aldus het adres, om te onder zoeken, of het geen aanbeveling ver dient, indien men de veehouder in het algemeen een bepaalde prijs wil garanderen, niet alleen de consu ment of de belastingbetaler de last van de kosten-verschillen in de landbouw te laten dragen, maar deze kosten mede te laten opbrengen door de bedrijven uit de bedrijfstak zelf, n.l. die bedrijven, waarvan de kost prijs belangrijk beneden de garantie prijs is gelegen? In dit verband wordt in het adres gezegd, dat in het kader van het ver drag met betrekking tot de E.G.K.S. een oplossing van deze aard is aan vaard met betrekking tot de Belgi sche kolenmijnen. In het adres stelt het verbondsbe stuur van de KAB voor, wanneer bij het komende me^kprijsdebat niet voldoende klaarheid wordt verkre gen, de regering in overweging te ge ven over de fundamenten van het melkprijsbeleid en in breder ver band wellicht over de fundamenten van het gehele agrarische prijsbeleid het advies van de SER te vragen. Het verbondsbestuur van de KAB behandelt vervolgens in zijn adres de gevolgen van de verhoging voor het reële inkomen en herinnert er aan, hoe als gevolg van de alom toe genomen welvaart in October 1.1. aan de werknemers een loonsverho ging is toegestaan van zes procent. Deze loonsverhoging moet worden gezien als een middel om de werk nemers een rechtvaardig aandeel te geven in de gestegen nationale wel vaart. Dit doel kan niet worden be reikt, indien het prijsindexcijfer van het gezinsverbruik blijkt te blijven oplopen, zo meent het verbondsbe stuur. Ongunstig moment. De regeringspolitiek om de laatste loonronde zo weinig mogelijk in de prijzen te laten doorwerken is in volksvoedsel melk, dreigt de toestand onhoudbaar te worden, zo meent het verbondsbestuur van de KAB. Het is n.l. geenszins onmogelijk, dat als ge volg van al deze factoren het prijs indexcijfer per 15 Januari reeds was opgelopen tot 129 en dat in de ko mende maanden het niveau 130 zal worden bereikt. In dit verband is het goed er op te wijzen, aldus het adres, dat de doel einden: Opheffing consumptiebeper king (loonronde Januari 1954) en het effectueren van het aandeel van de werknemers in de gestegen welvaart (loonronde October 1954) slechts be reikt worden indien het prijsindex cijfer van het gezinsverbruik zich beweegt in de buurt van 125. In het adres noemt het KAB-bestuur het onbegrijpelijk, dat indien de rege ring juist in Januari de melkprijs wil verhogen, zij niet tegelijkertijd zorg draagt voor compenserende maat regelen. Gedacht had b.v. kunnen worden aan een tijdelijke verhoging van de consumentensubsidies. Een tijdelijke verhoging, omdat het zeer wel mogelijk is, deze verhoging weer ongedaan te maken op het moment, dat door verlaging van de belastin- 4 beroemde genees middelen tegen griep Chefarine „4" werkt krachtiger, snel ler en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. n J^ije doel wonderen (Advertentie) gen (1 Juli 1955) een definitieve com pensatie kan worden gevonden. Andere mogelijkheden. Verder worden in het adres nog andere mogelijkheden genoemd, zo als een verlaging van de margarine- prijs voor vermindering, eventueel afschaffing, van de heffing op mar garinegrondstoffen; een eventuele verlaging van de suikerprijs of een verhoging van de kinderbijslag. Men zou voorts de z.g. vierde melk- cent (slijtersmarge) hebben kunnen opschorten, totdat uit onderzoekin gen zou gebleken zijn, dat deze ge rechtvaardigd is. Men heeft dit alles evenwel niet gedaan, aldus het adres, met als ge volg, dat het geenszins ondenkbaar is, dat de KAB gedwongen zal wor den in de naaste toekomst maatre gelen voor te stellen, die men lie ver zou willen vermijden. De KAB acht het nog niet te laat om deze compenserende maatregelen te nemen en verzoekt de Kamerleden der K.V.P. de regering te bewegen alsnog deze weg in te slaan. Onooglijk ringetje bleek De meester verraadt zich altijd en overal 7Per knsthïlflr klpiliood Zó gebaart de wereldberoemde violist-componist Fritz Kreisler, die op 2 Februari a.s. zijn tachtigste verjaardag hoopt te vieren, als hij in zijn woning te New York gasten ontvangt en daarmee in een druk gesprek natuurlijk over muziek! gewikkeld raakt.... Drie jaar nadat hij op het terrein van de jachtvereniging aan de Waalsdorperweg in Den Haag een onooglijk ringetje had gevonden, is de vinder door een kennis op ver schillende merkwaardigheden van het kleinood gewezen. Het onaanzienlijke ringetje groeide onder het oog van de meester uit tot een platina damesring met briljan ten ter waarde van 10.000. Op het politiebureau wist men vervolgens te vertellen dat van het verlies van de kostbare ring nooit aangifte is ge daan. HARING ALS STUDIEOBJECT De ene haring wijkt voor de opper- een tonnetje gezeten heeft en dus vlakkige consument slechts van een minder „nieuw" is, maar in vakkrin- soortgenoot af, wanneer hij langer in gen weet men nog veel meer afwij kingen aanwezig, al is men er nog Aantrekkelijk spaarsysteem vanuit Amerika Een Zaans levensmiddelenbedrijf, dat filialen door geheel Nederland heeft, zal zijn klanten in staat stellen obligatiehouder van het bedrijf te worden en zodoende geïnteresseerd te worden bij het wel en wee van het bedrijf. Bij aankoop van iedere gulden aan boodschappen, zal men voor een dub beltje een spaarzegel kunnen kopen. Heeft men 490 zegels gespaard, dan kan men een obligatie van 50, krijgen, die behalve een vaste jaar lijkse rente van 4 nog een extra percentage geeft, al naar gelang de winstuitkering in het bedrijf. Men kan voor de 490 zegeltjes ook een spaarbrief kopen, die geen jaar lijkse rente uitkeert, doch die na 22 En om u nogmaals te tonen, dat schijn vaak erg bedriegt: dit is echt geen nieuw verderfelijk wapen, al is het dan wel een wapen; nl. ter verdediging van onze gezondheid.Wat de soldaat hier op de rug gegespt krijgt is het nieuwe draagbare röntgen-apparaat, waarvan het Amerikaanse leger pas de bijzonderheden heeft vrij gegeven. Het toestel is ontworpen voor gebruik op het slagveld en kan de ernst van een verwonding zeer kort nadat deze zich voordeed, vaststellen. Het werk met radio-actief Thulium en kan röntgenfotos maken zon der electriciteit, water of donkere kamer. Zijn gewicht bedraagt ongeveer 20 kg., zodat het onder alle omstan digheden kan worden meegenomen en gebruikt. jaar van 50,tot 150,blijkt te zijn aangegroeid. Als derde mogelijkheid kan men voor 490 zegeltjes 50,contant geld terugkrijgen. Verhandelbaar. De obligaties zullen na 20 jaren uitgeloot worden, doch men kan ze ten alle tijden inwisselen; men krijgt dan het volle bedrag plus alle rente, waarop men recht heeft, vergoed. De obligaties, die niet op naam ge steld zullen worden, doch „aan toon der", zullen verhandelbaar zijn. Jaarverslag. Daar de sparende huisvrouwen in de toekomst door hun obligaties ge- interesseerd zullen zijn in de econo mische resultaten van het bedrijf, zal eens per jaar een jaarverslag ver spreid worden, dat in de taal van de huisvrouw zal vertellen, welke de bedrijfsresultaten zijn. 't R'jk aansprakelijk? De veestapel van een boer uit Eist werd in enkele dagen voor ce helft uitgeroéid door het gebruik van een met t.b.c.-bacillen besmet serum te gen mond- en klauwzeer. De veehou der leed hierdoor een schade van ruim tienduizend gulden. Daar het serum afkomstig was van het Staats heDDen, Veeartsenijkundig Onderzoekingsin stituut te Amsterdam heeft de vee houder het rijk voor het verlies aan sprakelijk gesteld. Bij de Haagse rechter zal deze zaak binnen veer tien dagen voorkomen. ting bleek, dat de tuberkelbacillen zich bij alle gedode dieren in de boeg- klier genesteld hadden een plaats war normaal vrijwel nimmer t.b.c. optreedt. Hieruit kon men afleiden serum tuberkelbacillen bevat moet zijn door de inenting tegen mond en klauwzeer en dat het gebruikte serum tuberkelbacillen bevat moet In het midden van het vorig jaar liet de veehouder zijn stamboek koeien door een Elster dierenarts in enten. Enkele maanden later bleek de helft van de veestapel reageerder te zijn geworden. De wet verplichte de boer toen zijn halve veestapel te laten afmaken. Tijdens het onderzoek na de slach- Gelderse Gezondheidsdienst niet precies achter, waar deze afwij kingen in schuilen en welke gevolgen zij hebben. Thans heeft de Nederlandse orga nisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek een subsidie beschikbaar gesteld aan de Groningse hoogleraar prof. Baerends, die in samenwerking met de bioloog drs Wielinga een in tensief onderzoek in zal stellen naar de soorten haring, die zich in de Noordzee bevinden en de gedragin gen van deze vissen. Het blijkt van zeer groot belang te zijn om te weten, hoe haringen hun trek bepalen en van welke factoren deze afhankelijk is. Men is al te weten gekomen, dat de haring in verschillende „bevolkings groepen" voorkomt en dat iedere groep zijn eigen gewoonten heeft, maar het is tevens gebleken, dat de eigenschappen van een dergelijke groep niet erfelijk zijn, zodat het na geslacht van de ene groep tot andere groepen kan gaan behoren. Het is nu o.m. de taak van het on derzoek, dat al reeds geruime tijd aan de gang is, o.m. uit te vinden, welke omstandigheden de haring bij be paalde groepen indelen. Dr. Drees heeft zich uitvoerig ver weerd tegen de aanvallen van prof. dr. C. Gerretson over zijn deelnemen als minister-president aan bespre kingen met buitenlandse geestver- verklaarde zich aanvankelijk bereid wanten. De minister-president had Oude man overreden en gedood Maandag stak de 84-jarige heer J. Schotman, wonende te Hellendoorn de door de veehouder geleden schade te vergoeden. Deze dienst kan even wel niet verder gaan dan tot 500 gul den voor elke geslachte koe. Elke stamboekkoe vertegenwoordigde ech ter een waarde van rond 2000 gulden. Door dagvaarding van het Rijk wil nu de heer S. trachten zijn volledige schade vergoed te krijgen. Onder officieren werden van hun salaris beroofd Een tot nu toe onbekend gebleven persoon heeft een twintigtal onder officieren van parate onderdelen der vierde divisie, die gelegerd is in de Willem George Frederik-kazcrne tc Harderwijk juist op de dag, dat zij met klein verlof zouden afzwaaien, per rijwiel plotseling de straatweg ®€n bijzonder onaangename verras van Nijverdai naar Raalte, in de buurtschap Haarle over, zonder acht te slaan op het verkeer. De oudö> man werd gegrepen door een auto, die deze aanrijding niet kon voorkomen. De oude man kwam eerst op de motorkap terecht, sloeg vervol gens door de voorruit van de auto en werd toen op straat geslingerd. Daar bleef hij liggen met een verbrijzeld linkerbeen, een zware hoofdwonde en inwendige kneuzingen. Hij werd naar het R.K. ziekenhuis te Almelo ver voerd, waar hij spoedig na aankomst aan de gevolgen is overleden. sing bezorgd. De mannen werden na melijk allen van hun portemonnaies en portefeuilles beroofd, inhoudende in totaal een bedrag van naar schat ting twee duizend gulden. De ledige portefeuilles werden te ruggevonden in een betonnen afval bak op het terrein, gelegen tussen twee gebouwen, waarin de diefstal werd gepleegd. De onbekende moet met de situatie ter plaatse goed op de hoogte zijn geweest. De politie stelt, met gebruikmaking van een speur hond, een onderzoek ini; tot nu toe zonder resultaat. deze vragen reeds in eerste instantie beantwoord, maar dit antwoord heeft toch nog enkejp Kamerleden aanlei ding gegeven tot verdere opmerkin gen. Nadrukkelijk betoogt dr. Drees dat de besprekingen met Attlee en Er- lander nooit anders bedoeld zijn ge weest, dan in aansluitirig op even tuele beslissingen van verschillende landen over de Parijse verdragen. Een voorbarige toenadering tot de Sovjet-Unie is zelfs niet ter sprake gekomen. De minister handhaaft het recht om over deze besprekingen, die van vertrouwelijke aard waren, geen me dedelingen te doen. Dr. Drees is voorts niet bereid af te zien van een contact met geestverwanten in het buitenland. BEJAARDE FIETSER VERONGELUKT. Gisteravond omstreeks acht uur is de 70-jarige heer A. G. Fortgens uit Haarlem, die op de Heemsteedse Dreef fietste, bij het links afslaan aangereden door een hem achterop komende autobus. De fietser werd geschept en daarbij zo ernstig ge wond, dat hij naar het Elisabeth- gasthuis in Haarlem moest worden vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5