®eCeidóe(Sou/tatit FORMOSA op de agenda van de Veiligheidsraad MARIA LICHTMIS Turkse premier bij de Paus Weer worden mensen verplaatst omwille van politiek IK De koning van Nepal Oude moord opgehelderd Mendès-France op hellend vlak Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KA IHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13413 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w.f f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 OET OUDE TESTAMENT schreef voor dat iedere eerstgeborene van het mannelijke geslacht aan God moest worden toegewijd. Op de 40ste dag na de geboorte van het eerst geboren jongetje moest de moeder naar de tempel gaan om het knaapje aan God aan te bieden en het tegen een bepaalde prijs wederom los te kopen. Deze tempelgang had tevens de zuivering van de moeder ten doel, daar deze volgens de Oude Wet on der deze omstandigheden onrein was. Nadat zij een offer aan God had ge bracht, was zij na het gebed van de Joodse priester wederom rein. Volgens de reisbeschrijving van de Peking uitgenodigd afgevaardigden tezenden Uitnodiging is nog geen erkenning De Veiligheidsraad der Ver. Naties heeft Maandag met negen stemmen tegen één (de Sowjet-Unie) besloten het Nieuw-Zeelandse voorstel om te spreken over de mogelijkheid van een bestand in het gebied van For mosa op de agenda te plaatsen. De afgevaardigde van Nationalistisch China onthield zich van stemming. Een voorstel van de Sowjet-Unie om voorrang te verlenen aan bespre- vrome pelgrim Aetheria of Silvia uit t king van de Sowjet-klacht over Amerikaanse agressie tegen China werd Zuid Gallie (of Noord Spanje?) ken- c Tt verworpen met tien stemmen tegen een (de Sowjet-Unie) den de Jerusalemse christenen het feest van Maria's zuivering reeds in de vierde eeuw. Maar daar het Kerstfeest der Oosterlingen op 6 Januari valt, kwam en komt de vie ring aldaar niet op de 2de, maar op de 14de Februari voor, teneinde de veertig dagen na de geboorte te handhaven. Wat betreft de uiterlijke viering stond het feest in Jerusalem gelijk met het Paasfeest. Bovendien was het een Christusfeest: hét feest van de ontmoeting des Heren, wat in het Grieks Ypapante betekent. Men be doelde hiermede de ontmoeting van het Christuskind met Simeon en An na. Het is merkwaardig dat deze be naming later ook een enkele maal in het Westen voorkwam, o.m. in een Utrechts brevier uit de 12de eeuw en zelfs nog in een Necrologium dit is een lijst met aantekeningen over de doden uit het jaar 1546 van de O. L. Vrouw Munsterkerk te Roermond. Toch heeft men het feest van 2 Februari in ons Westen reeds heel vroeg het feest van Maria's Zui vering genoemd. Te Rome werd het zeer zeker reeds rond het jaar 500 gevierd. UOEWEL HET FEEST in het mis- saai officieel als Maria's Zuive ring wordt aangegeven, spreekt het volk van Maria Lichtmis. Deze'bena ming herinnert aan het feit dat op 2 Februari op plechtige wijze kaarsen gewijd en in processie worden rond gedragen. Ook tijdens de viering van het hoogheilige Offer dienen de ge lovigen de kaarsen onder het Evan gelie en de canon brandend in de hand te houden. De lichtprocessie was in Jerusalem reeds in het jaar 450 bekend en tegen het jaar 500 werd zij door Paus Ge- lasius I (492496) ook te Rome in gevoerd. Men had daar een speciale bedoeling mee, want de paus wilde de heidense gebruiken door christe lijke vervangen. In de Februari- maand hield men in Rome nl. twee reinigingsfeesten ter ere van de af goden. De eerste was op 15 Februari om de afgod Lupercus te huldigen. Men sprak van Lupercaliën waarbij uitbundigheid en onzedelijkheid de boventoon voerden. Deze Luperca liën werden door een tweède reini gingsplechtigheid gevolgd. Dit fes tijn duurde tien volle dagen en was ter ere van de afgod Februus. (De naar Februari komt daar vandaan). Tijdens deze heidense reinigingsfees ten trok men onder gezang met flam bouwen door de stad Rome. De christenen lieten deze proces sie bestaan maar gaven er een chris telijk tintje aan door de processie die in Jerusalem rondtrok over te ne men. De gelovigen kwamen daartoe in de kerk van Sint Adrianus, een martelaar uit Nicomedië, bijeen. Deze basiliek was oudtijds de oude aula van de Romeinse senaat, welke on der paus Honorius I- (625638) voor de christelijke eredienst werd inge richt. Vanuit zijn basiliek op het Fo- Wel werd deze klacht als tweede punt, na het Nieuw-Zeelandse voorstel, op de agenda geplaatst. Met tien stemmen tegen één bepaalde de Raad, dat de bespreking van het Nieuw-Zeelandse voorstel voltooid moet worden, voor men zal beginnen met de behandeling van de Russische klacht. Voorts besloot de Raad, op voorstel van Nieuw-Zeeland, communistisch China uit te nodigen een afgevaardigde te sturen om de debatten in de Raad over de kwestie Formosa bij te wonen. De stemverhouding was negen voor, één tegen (nationalistisch China) en één onthouding (de Sowjet-Unie). VERGADERING VERDAAGD. Na deze laatste stemming besloot de Raad de vergadering te verdagen tot communistisch China het ver zoek zal hebben ontvangen en er op geantwoord zal hebben Alleen natio nalistisch China verzette zich tegen de verdaging. De Amerikaan Cabot Lodge ver klaarde vóór de verdaging, dat de Ver. Staten instemden met de uit nodiging aan communistisch China, doch dat deze instemming geen ver band hield met de kwestie van de vertegenwoordiging van China in de Ver. Naties. Het betekende geen Amerikaanse erkenning van de re gering in Peking. De uitnodiging is Maandagavond telegrafisch door Hammarskjoeld naar Peking verzonden. Vraagt Tsjiang waarborg? President Tsjiang Kai-sjek van na tionalistisch China heeft de Ver. Sta ten verzocht om een waarborg voor de verdediging van de eilanden Que- moy en Matsoe in ruil voor zijn in stemming met de ontruiming van de rum Romanum de beroemde Ro meinse markt trok men in proces sie naar de Maria Maggiore, waar het heilig Offer werd gevierd. De wijding der kaarsen werd eerst in de 10de eeuw aan de plechtigheid toegevoegd. Zij had plaats in het voormalige Secretariaat van de Ro meinse senaat, dat door de christe nen tot een kerk ter ere van de hei lige Martina was omgebouwd. Van dit bedehuis uit ging de paus bloot- voets naar de nabij gelegen Adria nuskerk. Terwijl men dan de gewij de kaarsen brandend in de hand droeg, trok men te voet naar de Ma ria Maggiore voor de viering van het Misoffer. De vijf gebeden, die de kaarsen wijding vergezellen, hebben betrek king op het feest en op de processie. Op voorbede van Maria smeekt de Moederkerk tal van zegeningen en genaden af voor hen die de gewij de kaarsen zullen gebruiken. Daar om dienen de christenen de kaarsen mee naar huis te nemen en ze op een kandelaar te plaatsen opdat men ze in moeilijke omstandigheden alsook bij belangrijke gebeurtenissen kan ontsteken. Drs KOEN PIKET. Tatsjen-eilanden, zo is in welinge lichte kringen op Formosa vernomen. Men meende te weten, dat Tsjiang de order tot ontruiming van de Tats- jen-eilanden uitstelt, totdat hij de verzochte waarborg van de Ver. Sta ten zal hebben ontvangen. Personen die van Tatsjen arrive ren vertellen intussen dat de militai ren de barakken en andere installa ties afbreken die eerder Van For mosa naar Tatsjen verscheept zijn. Alles wijst er op dat het garnizoen zioh voor vertrek gereed maakt De nationalistische luchtmacht be stookt het nabij Tatsjen gelegen eiland Jikjangsjan energiek. Van hun kant kwellen de communisten Tats jen voortdurend met het geschut, dat zy op Jikjangsjan hebben opge steld. Gistermiddag hebben vijf commu nistisch Chinese bommenwerpers van Russische makelij een aanval gedaan op Tatsjen, waarbij 16 personen werden gedood en 23 anderen ge wond, zo melden de nationalisten. De Parijse accoorden De YVestduitse Bondsdag zal zich over elk der Parijse overeenkomsten er'het Saar-accoord afzonderlijk uit spreken, aldus wordt in bevoegde Westduitse kringen verklaard. De Bondsdag zal de verdragen 24 Februari in tweede lezing in behan deling nemen. Door afzonderlijke stemmingen, zo meent men in regeringskringen, zul len de afgevaardigden van de coali tie, die vijandig gezind zijn jegens het Saar-accoord, maar voorstanders zijn van de andere overéénkomsten, niet voor een gewetensconflict wor den geplaatst. Voor het eerst in de geschiedenis is een Turkse premier door de Paus in privé-audiëntie ontvan gen. Om tien uur vanochtend heeft de Paus premier Adnan Menderes en zijn minister van Buitenlandse Za ken, Fuat Koprulu, ontvangen, hoe wel het Vaticaan geen diplomatieke betrekkingen met Turkije onder houdt. Turkije is een Mohammedaans land met een bevolking van meer dan 20 millioen zielen, waarvan slechts 63.000 ropms-katholiek. De be trekkingen tussen Turkije en het Va ticaan zijn vooral na de tweede we reldoorlog aanzienlijk verbeterd. Het doel van de reis der twee Turkse ministers zou zijn nauwere Turks-Italiaanse samenwerking op het gebied van de defensie en de handel tot stand te brengen. EERST TSJANG ERUIT Clement Attlee, de leider van de Britse Labour partij, heeft als zijn mening gegeven dat Tsjang Kai-sjek en zijn regering van Formosa ver bannen moesten worden als eerste stap op weg naar vrede in de wereld rondom Formosa. Deze verklaring van de Britse socialist heeft Tsjang Kai-sjek en de zijnen, aldus verluidt op Formosa, bijzonder boos gemaakt. De bevolking van het eiland zou, zo was Attlee verder gegaan, er in een volksstemming over moeten be slissen of zij zich al of niet bij com munistisch China zou willen aanslui ten. In ieder geval, zo meende hij, moest de Amerikaanse regering haar bewering intrekken dat Formosa Nu de toestand om Formosa zich steeds meer toespitst heeft men het raadzaam gevonden de Tatsjen-eilanden in de buurt twistappel gedurende de laatste weken in het bijzonder te ontruimen. Bijgaande opnamen geven een klein beeld van de dramatische momenten die zich zoals altijd ook bij deze evacuatie voor doen. Foto: links: drie kleine mensjes, losgeraakt van huis en haard, stappen met een onbegrijpende blik aan land in Keeling of Formosa, waarheen zij per schip arriveerden, na de reis van de Tatsjen-eilanden te heb ben gemaakt. Foto rechts: een gewonde soldaat van het Nationalistisch Chinese leger op de Tatsjen-eilanden wordt in Keeling aan land geholpen door een hospitaal- soldaat tijdens de evacuatie. Een elfje geeft anjers aan een prins Eerg aan de wandel Een gedeelte van de berg Boettoe- boettoe op Celebes is aan het wan delen geslagen. Het klinkt vreemd, maar men kan het niet anders noe men. De berg die eerst aan de ene kant van een weg stond, is dwars over deze weg geschoven en staat nu aan de andere kant van hetgeen eens de weg was. Anderhalve kilometer leg de de wandelende berg op die ma nier af. Dertien mensen kwamen hierbij om het leven, zestien huizen werden ^rnield alsmede een paar klappertuinen. Tot dusverre weet men geen verklaring voor het ver schijnsel van de wandelende berg. Een gezin in Berlicura (N.-B is in een dag uitgebreid van twee tot vijf personen. De ooievaar bracht namelijk bij zijn bezoek aan de ouders, de heer en mevrouw SteendijkAarts, twee jongetjes en een meisje. De baby's, die vier, drie en twee pond wegen maken het re delijk wel. deel uitmaakt van de Amerikaanse verdedigingsring in de Stille Oceaan. „Het lijkt mij volkomen onredelijk dat de partij van Tsjang Kai-sjek onder bescherming van de Ameri kaanse strijdkrachten een burger oorlog mag voeren", zo vervolgde Attlee. En, zei hij, als de Amerikaan se vloot niet had geïntervenieerd, zou communistisch China Formosa allang hebben bezet. Koning Tribhoevana van Nepal heeft Maandag in Nice een hartaan val gekregen. In een medisch bulletin wordt ver klaard, dat de koning „voorlopig" het bed moet houden. Het bulletin geeft geen verdere bijzonderheden. De koning bevindt zich ongeveer twee weken voor rust aan de Riviera. Tot voor enkele jaren was koning Tribhoevana nog nooit buiten zijn land geweest. Hij kwam in 1911 aan het bewind, doch gedurende 44 jaar was hij in feite een gevangene in zijn paleis. Het land werd in die periode bestuurd door de Rana-familie, die het erfelijk premierschap bezat. De laatste Rana trad in 1951 af. Koning Tribhoevana werd toen een consti tutionele koning. Of deze hartaanval een politieke achtergrond heeft, weten wij niet, maar 't is wel eigenaardig, dat juist nu de Nepalse premier wil aftreden. Hij kan echter geen ontslag krijgen zolang de koning in het buitenland vertoeft. Maar de koning kan niet terugkeren zolang hij ziek is. record-koude in Suriname. Charmant en modieus In Suriname zijn de nachten del laatste tijd bijzonder fris, zo zelfs dat bepaald van koud gesproken kan worden. De meteorologische dienst heeft op de 25ste te Zanderij een temperatuur van 15.9 gr C. gemeten, wat voorzover kon worden nagegaan de laagste geregistreerde tempera tuur is. De m.d. gaf op als oorza ken: bijzonder helder weer; de zeer geringe bewolking staat maximum uitstraling toe waardoor snelle en grote afkoeling ontstaat, en aanvoer van een Noordelijke stroming koude lucht uit de strenge vorstgebieden van Europa. Twee moordenaars van de Neder landse journalist Gerard Kamphuisen hebben hun misdaad van vier jaar geleden bekend vlak voordat zij gis termorgen werden opgehangen in de gevangenis van Cairo voor een an dere misdaad die zij begaan hebben. Kamphuisen, die ten tijde van de moord 44 jaar was, vertegenwoordig de het Vrije Volk. Hij werd op 2 Ja nuari 1951 doodgestoken aangetrof fen in zijn woning te Caïro. De po litie slaagde er niet in de schuldigen te vinden. De zaak kreeg een onverwachte ontknoping toen twee ter dood ver oordeelden, Galal Sadek en Ahmed Nasr genaamd, naar de galg werden geleid. Galal en Nasr waren ter dood ver oordeeld wegens een gewapende aan val op een bar in Cairo die Brits eigendom was. Daarbij was een in heemse kellner om het leven geko men. De Nederlandse Bond van Militaire Oorlogslachtoffers heeft in de „Dietse Taveerne" te Utrecht Maandagavond een gala-avond gehouden waarbij onder meer Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard aanwezig was. Foto: een klein meisje overhandigt een bos bloemen aan de Prins. Eenvoudig en toch bijzonder aardig, engeheel volgens de nieuwste mode-normen.... is deze gele over- gooier met een zwart patroon, welke hier wordt gedragen over een witte blouse door de R.K.O.-filmactrice Lori Nelson. Voor een vrolijk detail zorgt de grote strik aan de hals.... Het kabinet-Mendès-France heeft Maandag in de Franse Nationale Ver gadering een nederlaag geleden toen zijn verzoek om gelden voor burger lijke uitgaven voor de maand Fe bruari werd verworpen met 325 te gen 286 steramen. De nederlaag houdt niet het ontslag van het kabinet in, maar in de wan delgangen was men van oordeel, dat uit deze uitslag blijkt, dat het kabi net Vrijdagavond bij de stemming over Noord-Afrika gevaar zal lopen. HOE wordt Set weer? i (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND ZACHT. Tijdelijk zwaar bewolkt met wat regen. Dezelfde temperatu- j ren of iets lagere. Overwegend matige wind uit Zuidelijke rich- tingen. 2 Febr.: zon op 8.22 en onder 17.30; maan op 12.19 en onder 4.38 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI ij zei -5 C. STOCKHOLM motregen 2 OSLO nevel 2 KOPENHAGEN nevel 2 ABERDEEN half bew. 4 DUBLIN licht bew. 3 LONDEN zwaar bew. 6 AMSTERDAM onbewolkt 6 BRUSSEL onbewo'kt 8 PARIJS onbewolkt 6 BORDEAUX half bew. 7 C-RENOBLE zwaar bew. 5 NICE regen 11 BERLIJN nevel o FRANKFORT geheel bew. 1 MüNCHEN mist —4 ZURICH mist 0 GENEVE mist 1 LOCARNO regen 4 ROME geheel bew. 13 Korreltje Humor is plagerij tegen de ernst des levens.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1