S)e Cöldic(Soi4^cmt FORMOSA MoskoU eist van Amerikaanse vloot GeenreisjenaarGhinajMr Kleffens wenst gouden Nuntius geluk terugtrekking uit Straat van Formosa Vooruitzichten op wapenstilstand weinig bemoedigend Wat Molotof ervan denkt Gevecht langs de grens Er dreigt een breuk in de Arabische Liga Rusland heeft atoomauto Het verzet tegen de Parijse accoorden Benoemingen Bisdom Haarlem Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KA IHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURACtn 32 MAANDAG 31 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13412 j ONVEILIG SEIN of> Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. 1 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Teleioontjes 11.50 Amerika beschuldigd voor Veiligheidsraad Rusland heeft gisteravond aan de Veiligheidsraad verzocht, de Ver. Staten te bevelen hun land-, zee- en luchtstrijdkrachten onmiddellijk uit het gebied van Formosa terug te trekken. De Sowjet-Unie beschuldigt Amerika van „aanvalsdaden" jegens communistisch China. Deze beschul diging wordt geuit in een resolutie, die Rusland bij de Veiligheidsraad heeft ingediend. De Veiligheidsraad komt, zoals men weet, vanmiddag om vijf uur Nederlandse tijd bijeen. Uit Washington komt het bericht, dat de Amerikaanse regering over weegt de Sowjet-Unie te verzoeken haar invloed bij communistisch China aan te wenden, opdat elke daad die een nieuwe oorlog zou kunnen ont ketenen, achterwege zal blijven. Een dergelijk verzoek is reeds eerder gedaan door Engeland. De vooruitzichten voor „een staakt het vuren" zijn intussen nog weinig bemoedigend. Radio-Peking heeft gisteravond een bericht van het officiële Chinese nieuwsagentschap uitgezonden, waarin gezegd wordt, dat een „staakt het^vuren" ten doel heeft „een aanvalsoorlog tegen China onder de vlag van de Ver. Naties". AMERIKAANSE „AANVALS DADEN. De Russische resolutie noemt als aanvalsdaden van de Ver. Staten: „niet uitgelokte aanvallen op gebie den en steden langs de Chinese kust door onder toezicht der Ver. Staten staande strijdkrachten, het samen trekken van Amerikaanse vloot- en luchtstrijdkrachten in het betrokken Evacuatie Tatsjen-eilanden. De opperbevelhebber van de Ame rikaanse zeestrijdkrachten in het ge bied van de Stille Oceaan, admiraal Stump, is tijdens het weekeinde op Formosa aangekomen. Naar uit betrouwbare bron is ver nomen, hebben admiraal Stump en generaal Tsjiang Kai Sjek de laat- gebied en officiële verklaringen van s*e hand gelegd aan plannen voor Amerikaanse autoriteiten, waarin evacuatie van de Tatsjen-eilanden. gedreigd wordt Amerikaanse strijd krachten tegen de Chinese volksrepu bliek te gebruiken". De resolutie kwam voor de andere delegaties niet geheel onverwacht. Zij geeft de Russen de mogelijkheid op eigen voorwaarden te praten over, het door het Westen voorgestelde „staakt het vuren", In feite verlangt de Russische re solutie eveneens een „staakt het vu ren" in het gebied van Formosa. De resolutie eist: „dat geen militaire ac tie geoorloofd zal zijn in het gebied van Taiwan (Formosa) door een der beide partijen, zodat evacutie van eilanden in dit gebied door alle ge wapende strijdkrachten, die niet on der bevel staan van de volksrepu bliek van Ohina, vergemakkelijkt zal worden". Door zijn handtekening te zetten, heeft president Eisenhower Zaterdag kracht van wet gegeven aan de reso lutie van het Congres, die hem mach tigt naar eigen inzicht strijdkrach ten te gebruiken voor een mogelijke verdediging van Formosa, de Pesca- doren en „belendende posities". nationalistische kringen gelooft men, dat Tsjiang deze plannen zon der belangrijke wijziging heeft goed gekeurd. Radia-Moskou heeft Zondagavond de tekst omgeroepen van een onder- houd, dat de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Molotof, Za terdag j.l. heeft toegestaan aan twee Amerikaanse journalisten Randolph Hearst junior, dagbladeigenaar en -uitgever, en J. Kingsbury Smith, directeur voor Europa van de (Ame rikaanse) Internationaal News Ser vice". Molotof achtte de toestand rondom Formosa „een ernstige bedreiging van de wereldvrede en een oorlogsge vaar"; Hij voegde hieraan toe: dat de Ver enigde Staten z.i. hiervoor verant woordelijk waren, omdat zij zich in laten met Chinese binnenlandse aan gelegenheid. De Sowjet-Unie be schouwt Formosa als een onver vreemdbaar gedeelte van China. De regering te Peking heeft het volste recht te eisen in haar wettige rechten t.a.v. Formosa hersteld te worden, terwijl het hoog tijd wordt dat Tsjiang Kai Sjeks bewind naar elders vertrekt. De Formosaanse regering moet niet met behulp der Verenigde Staten daar blijven, waar zij niet behoort te zijn, aldus Molotof. DE TATSJEN EILANDEN Een historisch besluit werd bekrachtigd Deze kaart geeft in het bovenste ge deelte een overzicht van de succes sieve terugtocht van de Chinese na tionalisten op de Tatsjen eilanden. In het onderste gedeelte van de kaart geven wij een overzicht van het ge hele gebied rond Formosa waarin de van belang zijnde plaatsen en eilan den zijn opgenomen. Familieleden van de elf Ameri kaanse vliegers, die in communistisch China wegens spionnage tot gevan genisstraf zijn veroordeeld, hebben zich Zaterdag op een bijeenkomst te Jacksonville in Florida eenstemmig geschaard achter het besluit van de Ameriaanse regering, dat zij de vlie gers niet mogen bezoeken. Verscheidene familieleden zeiden, dat zij het Chinese aanbod tot een bezoek aan de gevangen vliegers lou ter als propaganda beschouwen. Het initiatief tot deze bijeenkomst was genomen door een groep zaken lieden. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een Costaricaanse patrouille langs de grens met Nicaragua slaags geraakt met bewapende mannen, die klaarblijkelijk behoorden tot de Nicaraguaanse nationale garde. De Costariaanse regering heeft de organisatie der Amerikaanse staten van het voorgevallene op de hoogte gesteld. Het ten Zuiden van Penas Blancas geleverde gevecht droeg een buiten gewoon heftig karakter. De vijftig man sterke Costaricaan se patrouille stond onder bevel van kapitein Jorge Sumero. Slechts hij en één soldaat zijn er in geslaagd La Cruz te bereiken, waar zij hun relaas van de aanval gaven. Kapitein Su mero deelde mede, dat zijn patrouil le de aanvallers aanvankelijk had weten tegen te houden, doch dat zij moesten wijken, toen de tegenpartij „aanzienlijke versterkingen" ont ving en bovendien uit de lucht ge steund werd. Egypte tegen Irak Deze historische foto toont een moment uit de wereldgeschiedenis, dat voor de toekomst van het grootste belang kan blijken te zijn. Foto: President Eisenhower tekent hier een besluit van het Amerikaanse congres, dat hem machtigt Amerikaanse strijdkrachten in te zetten voor de verdediging van het Nationalistisch Chinese eiland Formosa, indien dit eiland door de com munistische Chinezen of een andere vijand zou worden aangevallen. Achter de president (1.) senator W. Knowland en (r.) senator Alexander Wiley. Er dreigt een breuk te komen in de Arabische Liga, bestaande uit ver schillende Mohammedaanse staten in het Midden-Oosten. De aanleiding daarvan is het verdedigingsverdrag, dat Irak met Turkije wil sluiten. Irak is lid van de Arabische Liga. Egypte heeft nu gedreigd, zich uit de Liga terug te trekken, indien de andere Arabische staten niet het voorgeno men verdedigingsverdrag tussen Irak en Turkije zouden veroordelen. De premiers van de Arabische Liga hebben gisteren in Cairo beslo ten een delegatie naar de Iraakse hoofdstad Bagdad te sturen om te pro beren een breuk in de Arabische Liga te voorkomen. De Iraakse premier zou voorts •hebben laten weten, dat zijn land zich niet meer gebonden acht aan het Handvest van de Arabische Liga en het Arabische collectieve veiligheids verdrag. Het Turks-Iraakse verdrag zou slechts het begin zijn van een aantal defensieve accoorden, die Irak van plan zou zijn te sluiten met Pakistan, Perzië, Engeland en de Ver. Staten. „De Iraakse politiek kan niet ge leid worden door de Arabische lan den, die geen enkele macht bezitten De Sowjet-Unie heeft bekend ge maakt, dat Russische geleerden een door atoomkracht voortbewogen auto hebben ontwikkeld. De auto kan we kenlang lopen op een paar gram uranium. De „Dausitzer Rundschau" in Oost-Duitsland heeft over de auto een artikel gepubliceerd met een te kening. De „geslaagde proefnemingen" zijn geleid door professor Romadin, win naar van een Stalinprijs en een der voornaamste Russische autoomgeleer- den. De auto is van een normaal type, behalve dan de motor, die omschre ven wordt als „de atoomoven". Het grootste probleem bij de proef nemingen was de bescherming van de bestuurder tegen een bombarde ment met gamma-stralen en neutro nen. Daarvoor hebben de Russische laboratoria een nieuwe metaallege ring ontwikkeld welke de stralen ab sorbeert. Tussen de machine en de bestuurder is een muur van deze niet nader aangeduide legering ge construeerd. om de internationale stromingen te trotseren", aldus zou de Iraakse am bassadeur op de conferentie hebben verklaard. Toch niet in de fik Het „olietapijt" dat de haven van Esbjerg op het eind van de vorige week bedreigde, is niet in brand ge stoken en mag nu zelfs van de marine-autoriteiten te Hamburg niet meer in brand worden gestoken, omdat ook dat te veel gevaar voor de scheepvaart zou opleveren. Gelukkig voor de bewoners van de Duitse eilandjes Sylt en Arum en van de kust van West-Jutland is echter de wind in de richting van de zee. Het wordt voortdurend vanaf een volgboot in het oog gehouden; men zal onmiddellijk waarschuwen als de nu krachtige wind weer van richting verandert, zodat het tapijt olie weer in de richting van de kust zou drijven. Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Nuntius-internuntius in Nederland, heeft Zaterdag met plechtig ceremonieel zijn gouden priesterfeest gevierd. Op deze dag droeg de gouden jubilaris o.m. in de dekenale kerk aan de Park straat in Den Haag een pontificale Hoogmis op, welke werd bijgewoond door o.a. het voltallig Nederlands Episcopaat en vele leden van het Neder landse Corps Diplomatique. Foto: later werd op de internuntiatuur een receptie gehouden, welke buitengewoon druk werd bezocht. We zien hier mr. E. N. van Kleffens, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Lissabon, en voorzitter tijdens de laatstgehouden negende algemene vergadering van de V.N. te New York, zijn opwachting maken. Lourdes gaat zich uitbreiden Lourdes ziet met bezorgdheid het jaar 1958 naderen. Dan wordt er nl ter gelegenheid van het feit, dat hon derd jaar geleden Bernadettc de H. Maagd heeft gezien, een zeer groot bezoek verwacht. Hoe groot de tegenwoordige basi liek ook in de ogen van de bouw meesters geleken moge hebben zij is nu veel te klein, evenals het voor plein, en niet in staat om op bepaal de dagen de stroom mensen te ber gen. De bisschop van Tarbes en Lour des, mgr. Theas, heeft de plannen ter bestudering van meer ruimte aan een commissie van architecten op gedragen. Dit is een internationale commissie, die bestaat uit twee Fran sen, een Belg, een Zwitser, een Ita liaan en een Engelsman. De commissie heeft twee plannen ingediend: het eerste plan wil de loop van de rivier de Gave omleg gen om zodoende de weide, die zich tegenover de grot bevindt, te kunnen gebruiken. Het tweede plan is om twee bruggen over de Gave te slaan. Dit tweede plan, dat zijn bruik baarheid reeds vroeger bewezen heeft, toen men eveneens twee nood bruggen had aangebracht (in 1937 en in 1944), is thans in principe aan vaard. Het tegenwoordige voorplein zal vergroot worden door het afbreken van de gebouwen van de „Hospita- liteé", die later weer zullen worden opgebouwd en gemoderniseerd op een plaats aan de andere zijde van de grot. Handvest van Frankfort Het verzet in West-Duitsland tegen bewapening heeft Zaterdag zijn hoog te punt bereikt met het uitgeven van een Duits „Handvest" op een door socialisten georganiseerde bijeen komst te Frankfort. In het manifest, dat door 206 vooraanstaande sociaal democraten, vakbondsleiders, Protes tantse en Rooms-Katholieke geeste lijken, professoren en kunstenaars was ondertekend wordt gezegd, dat door bewapening van West-Duitsland de kansen op hereniging voor onbe paalde tijd teniet zullen gaan en de spanning tussen Oost en West zal toenemen. De bijeenkomst werd gehouden in de Sint Pauluskerk te Frankfort, thans een vergaderzaal, waar zeshon derd genodigden bijeen waren geko men. Zeven sprekers voerden het woord. Een menigte van ruim dui zend personen kon buiten de kerk de toespraken door middel van luidspre kers beluisteren. Toen de socialistenleider Ollen stige „gewetnscrisis", waarin de Westduitsers worden geplaatst, bij het vooruitzicht „hun Duitse broeders en zuster in het Oosten" te verlaten om zich bij het Westelijke verdedi gingsverdrag aan te sluiten. Zij wa ren het er over eens, dat verwerping van de Parijse accoorden „minder erg" zou zijn dan het voortduren van de scheiding van Duitsland voor de komende generaties. De regeringsgetrouwen zijn 't ant woord niet schuldig gebleven. Kan selier Adenauer heeft een brief aan Ollenhauer geschreven, waarin hij o.m. zegt, dat de Westelijke mogend heden de verantwoordelijkheid voor een vreedzame hereniging van Duits land van de hand zouden wijzen als West-Duitsland de accoorden van Pa rijs niet zou ratificeren. Als West-Duitsland rechtstreeks contact met de Sowjet-Unie zou zoe ken, zou het wel eens kunnen gebeu ren, dat Duitsland, „zoals zo vaak in de laatste decennia", zonder vrienden zou komen, daar de Sowjet-Unie zich mogelijk niet aan haar verplichtingen zou houden. Kanselier Adenauer ves tigde er bovendien de aandacht op Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Kapelaan te Dordrecht (H. Anto- nius) W. Oostveen; kapelaan te Voor burg (H. Martinus): P. J. L. v. Rei- sen; kapelaan te VoorschotenA. Th. Groenendijk; kapelaan te Heiloo: M. A. L. Kroeders; kapelaan te Heer- Hugowaard (H. Hart): W. M. A. Kuin kapelaan te Rijswijk (H. Bonifatius): J. F. Herrewijn, die kapelaan was te Den Haag (H. Sacrament); kapelaan te Beverwijk (O.L.Vr. v. Goede Raad): A. J. Hogema, die kapelaan was te Rotterdam (O.L.Vr. v. Alt. Bijstand). DE 25.000 ER UIT. In de 526e loterij, eerste klasse, is heden op lot no. 12385 een prys van ƒ25.000 gevallen. weer (Geldig van Maandagavond tot I Dinsdagavond. Opgem. te 10 u.) WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot - krachtige overwegend Zuidelij- ke wind. 1 Fébr: zon op 8.34 en onder 17.28; maan op 11.30 en onder 3.23 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw 0 C. regen 4 nevel 1 mist 2 half bew. 6 onbew. f regen 8 mist 8 geheel bew. 8 regen 9 mist 7 zwaar bew. 4 zwaar bew. 13 nevel 2 nevel —3 mist 4 mist —3 mist 1 motregen 5 motregen 0 licht bew. 1 licht bew. 5 hauer, de belangrijkste spreker, het 1 dat een Duitse hereniging afhanke- Handvest in stemming bracht, stem- lijk was van de vier bezettende mo- den allen vóór op zes na. gendheden en niet van Rusland al- Alle sprekers praken over de ern-1 leen. Korreltje Men kan 'n held zijn zonder de aarde te verwoesten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1