Lichtpunten in tamelijk somber jaaroverzicht markeerden weg naar meer heldere toekomst f Liefdesbrief bezorgde Franciscus van Sales het patroonschap der Katholieke journalisten BOEKHOUDEN Jaarvergadering K>A.B Leiden Vergadering verliep enthousiast Tentoonstelling creatieve arbeid Spoorwegwerken de Willem Ruys en Residentie-orkest tegelijk inStadszaal Prijsvraag DE STENEN SPREKEN in Gud-Horluszicht Jeugdparlement was - welsprekend over haar eigen problemen BIOSCOPEN Z.y 29 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De vele jaarvergaderingen in deze dagen brengen de verenigingen weer eens in contact met het afgelopen jaar. Het is een soort uitgestelde overpeinzing over het verleden, nadat het knallen van kurken en vuurwerk is verklonken en het jonge jaar de kin derschoenen al bijna weer is ontgroeid. Ook de leden van de K.A.B. werden gisteravond in De Harmonie gecon fronteerd met het zoet-zuur van het verleden. De vele sombere woorden, die door voorzitter en secretaris onverbloemd over de belangstelling en activiteit van de leden werden gezegd, wekten de indruk, dat dit contact met het verleden niet zoveel reden tot opgewektheid leverde; ook al waren er voldoende lichtpunten, die een duidelijke weg naar een heldere toekomst markeerden. Rheuma-bestrijdlng. Na een woord van welkom o.m. tot de vertegenwoordigster van de KAV, mevr. C. UphoffVisser, rector F. A. M. Bernefeld, de geestelijk advi seur, en de diocesaan-bestuurder L. van Jaarsveld, deed de voorzitter, de heer K. F. de Bree, enige mededelin gen, onder meer over „Herwonnen Levenskracht" en de rheuma-bestrij- ding. Zoals bekend uit een publicatie in „De Leidse Courant" heeft „Her wonnen Levenskracht" een bedrag van 100.000 gulden ter beschikking gesteld voor een centrum in Nijme gen. Thans is bekend geworden dat H. L. aan donateurs, die onverhoopt aan deze ziekte komen te lijden een bijdrage in de ongedekte kosten zal geven. Voorts mocht de voorzitter constateren, dat de uurlonenactie in de bedrijven ten bate van de vluch telingenhulp een zeer bevredigend verloop heeft. Er zijn echter nog enige bedrijven waarin de bereidheid tot de uurloonactie bestaat, maar waar het initiatief ontbreekt. Decentralisatie van de acties. De heer De Bree toonde zich in zijn jaaroverzicht niet ontevreden over de invloed, die de KAB heeft kunnen doen gelden; al moest hij aan de andere kant in de vak- en stands- organisatie een zekere moeheid con stateren. De vergadering en de ka derbijeenkomsten zijn buitengewoon slecht bezocht in het afgelopen jaar en zelfs de avonden met een feeste lijk tintje werden ontkleurd door 'n flauwe belangstelling. Hij kondigde hernieuwde actie aan. Vooral door decentralisatie van de activiteiten hoopt de voorzitter tot betere resul taten te komen. Hij besloot het over zicht met zijn medebestuursleden voor de bezielende ijver te bedanken. Hij dankte voorts allen, die zich op een of andere wijze voor de vereni ging verdienstelijk maakten. Hoogtepunten. De secretaris, de heer A. P. C. Mol, die in een vogelvlucht over het afge lopen jaar vele hoogtepunten signa leerde, waaronder als markantste piek de viering van het 60-jarig be staan van de KAB opviel, moest over de belangstelling van de leden dok zeer pessimistische woorden laten ho ren. Een daling van het ledental met een kleine 400 personen geeft geen reden tot ongerustheid, omdat een gedeelte overging naar respectieve lijk de KAJ en de werknemende middenstand. De KAB telt thans 1995 leden. Technische school voor zwak begaafde kinderen. Over het gemeentelijk plan tot stichting van een technische school voor zwakbegaafde kinderen, zei de secretaris: „In het afgelopen jaar hebben enkele bestuursleden op uitno diging van de wethouder van on derwijs een bespreking gehad' met vertegenwoordigers van C. N. V. en N.V.V. over de moge lijkheid om technisch onderwijs te geven aan zwakbegaafde kin deren. Na verschillende menin gen te hebben beluisterd, heb ben wij ons in eigen kring, o.a. met het Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, over de te volgen gedragslijn bera den. Nadien is in een vergade ring van werkgevers, werkne mers, overheid en vertegen woordigers van het Gewestelijk De Bree een verklaring afgelegd, die in het kort neerkwam op het volgende: de K.A.B. zal niet kunnen medewerken aan het ini tiatief van de wethouder van on derwijs om te komen tot één school voor alle gezindten voor technisch onderwijs aan zwakbe gaafde kinderen, hoe sympathiek dit voorstel overigens ook is. Wij willen ons eerst in eigen kring beraden over de mogelijkheid om dit onderwijs te geven op le vensbeschouwelijke basis, dus in katholiek verband. Een en ander is in handen gegeven van be voegde katholieke onderwijsin- stanties ter bestudering en wij hopen binnen afzienbare tijd daar nader over te vernemen". Centrale Volksbank. De Centrale Volksbank verheugde zich, aldus de secretaris, in het afge lopen jaar in een goede belangstel ling. In 1954 werd voor een bedrag van 13.119,— ingelegd, f 10.775,— werd terugbetaald. Het aantal spaar ders steeg van 658 tot 763. De zegel verkoop op de diverse scholen leidde tot een bij eengespaard bedrag van f 1750,—. Financiën. De penningmeester, de heer F. A. van Hees, kon over de financiën ver heugende geluiden doen horen: de balans sluit met een voordelig saldo van ruim 4600 gulden, waarvan een gedeelte is gereserveerd voor ge bouw en stencilmachine. Verkiezing. Bij de bestuursverkiezing werden de leden C. J. van Leeuwen, J. de Groot en J. N. Kok herkozen. In de vacature van het bestuurslid J. Hel- versteijn, die om studieredenen moest bedanken, werd gekozen de heer J. van Tongeren. Wij spraken reeds van enige licht punten in deze vergadering. De uit geverij ,De Lantaarn" zorgde bij een verloting van tien boeken uit een reeks voor tien stralende gezichten onder de aanwezigen. De heer Goldenberg, die de leiding DIPLOMAZWEMMEN IN „DE OVERDEKTE". Het diplomazwemmen gisteren in de Overdekte gehouden, had tot re sultaat, dat de volgende diploma's konden worden uitgereikt. Jongens dipl. A: H. Zwolle, H. But- tenhuis, H. Balkenende, N. Kienjet, L. Verbeek, J. v. d. Born, J. v. Zaal, L. Elshout, A. v. Zijl, C. Ketel, D. Noord, R. Noord, B. v. Dorp, H. Goedkoop, T. Tettero, C. v. d. Hoe ven en R. Raggers. Jongens dipl. B: H. de Jonge, P. Smit, D. van Veen, M. Jitta. Meisjes dipl. A: H. Zwolle, I. West broek, J. Dracht, T. v. Zijl, H. v. Steen wijk', J. Wassenaar, J. Elemans, H Melis, N. Seijn, Fanny Faber. Meisjes dipl. B: I. Carmejoole, H. Chaudron, W. van Hal, M. Pasman, R. Hotze, A. van der Lelie, C. Tiko- tin. van de actie 400.000 leden in handen heeft, deed een dringend beroep op de aanwezigen om warme medewer king te verlenen. Stapels propagan damateriaal, die de goede gang in zijn huis blokkeren, liggen op ver spreiding te wachten. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg één van de leden of het noodzakelijk is om de boeken van de penningmeester door een accountant te doen controleren als er al een kascontrolecommissie is. De uitgave zou bespaard kunnen wor den. De voorzitter beloofde de sug gestie, die in deze vraag opgesloten lag, te zullen overwegen. Na enige vragen onder meer over de vergader zalen, het huurbijslagfonds en het opnieuw doen op- en aanheffen van vaandel en strijdlied sloot de voor zitter de vergadering. Schilders in actie De tentoonstelling van producten van creatieve arbeid, die van 6 tot 13 Mei onder auspiciën van K. en O. in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden, begint wat de organisatie betreft enigszins in de vorm te komen. De organisatoren stellen er prijs op, zo spoedig mogelijk te weten, op hoeveel deelnemers zij kunnen rekenen en wat deze tentoonstelling ongeveer te zien zal geven. Vandaar dat men blij is met de lijst van deelnemers, die men nu al heeft. Zij vertegenwoordi gen reeds belangrijke groepen van de burgerij, die men voor deze expositie nodig zal hebben. „Teca '55" afkorting van „ten toonstelling creatieve arbeid'' zal een zo uitvoerig mogelijk beeld ge ven van wat door Lêidenaars en mensen in de omgeving van onze stad in de vrije tijd aan scheppend werk wordt verricht. Het is vooral de bedoeling die werken van verenigin gen en personen te exposeren, die een eigen cachet dragen en waar aan de creatieve kwaliteiten van de maker(s) ten grondslag liggen. De inzendingen worden dan ook tevo ren beoordeeld. Men heeft daarvoor een commissie gevormd, die bestaat uit mevrouw Steinbach, de heer Vol kers, de heer M. H. Zaalberg, de heer A. N. Zekveld en de heer H. Kors. Algemeen adviseur is de architect M. P. Schutte. Groot spoorwegemplacement. Om te beginnen heeft de afdeling Leiden van de Ned. vereniging van modelbouwers haar medewerking toegezegd. Deze mensen zullen zor gen voor een „bewegende" stand met een groot spoorwegemplacement. Zo mogelijk zullen hiervoor ook en kele bijzondere modellen worden aangetrokken. De schildersacademie „Ars Aemula Naturae" komt met inzendingen van de leden-amateurs. Overwogen wordt, ook een werk- stand in te richten, zodat de bezoe kers een schilder in actie kunnen zien. Het is dus zo, dat op deze ten- Arbeidsbureau door voorzitter toonstelling niet alleen het statische Op alle katholieke redacties heeft hedenmorgen een milde feeststemming geheerst, waarin het patroonsfeest van de Katho lieke journalisten gevierd werd. Franciscus van Sales, die in de 16e eeuw bisschop van Ge- nève was, schijnt op een zeer bij zondere manier patroonheilige der journalisten geworden te zijn. Op zekere dag stapte hij zijn woning binnen en zag hoe zijn knecht verlegen een briefje ver frommelde. De Bisschop vroeg verbaasd, wat zijn knecht wilde schrijven, want een schoenbor stel was voor de dienaar een meer gebruikelijk voorwerp, dan de veder. De knecht kreeg een kleur en na veel aandringen bekende hij met neergeslagen ogen, dat hij een liefdesbrief poogde te schrij ven. De bisschop ham het briefje en las met stijgende verbazing de ontboezemingen, die zijn knecht aan het papier toevertrouwd had „Maar zo schrijf je toch geen liefdesbrief!" riep hij verbaasd uit, „zo krijg je dat meisje nooit!" De bisschop dacht even na en ging toen achter zijn bureau zitten. Een kwartiertje later schreef de knecht de liefdesbrief, die de bisschop aan zijn meisje ge schreven had, zorgvuldig over en enkele maanden later was het bruiloft. Een heilige, die zo kernachtig de mening van anderen op pa pier wist te zetten, was wel de aangewezen man om patroon van de journalisten te worden. te zien zal zijn, maar ook het dyna mische, hetgeen haar aantrekkelijk heid uiteraard verhoogt. De Leidse luchtvaartclub heeft toe gezegd, voor een instructieve stand te zullen zorgen. Bovendien wil men proberen in de hal van de gehoorzaal een vliegtuigje te laten rondvliegen, dat van de grond af wordt bestuurd. Voor de Leidse jeugdactie en het Leidse Volkshuis wordt ook ruimte gereserveerd, zowel voor de jongeren als voor de volwassenen. Zij zullen zoveel mogelijk actie te zien geven. Stand van jeugdactie. Verder dienen genoemd de vereni ging voor handenarbeid en de Leidse amateur—fotografenvereniging. De Veron-afdeling Leiden (vereniging voor experimenteel radio-onderzoek) stelt zich voor televisie-opnamen vanuit de zaal uit te zenden en ra diocontact op te nemen met ama teurzenders in het buitenland. De Leidse Bond van speeltuinver enigingen zal ook present zijn. In samenwerking met onder andere de Leidse jeugdactie zal een stand wor den ingericht, waarin de activitei ten van deze organisatie worden uit gebeeld. De Ned. jeugdbond voor natuurstudie zal de hal ter beschik king kunnen krijgen voor het opstel len van aquaria enz. De medewer king van de Leidse smalfilmers is nog niet geheel zeker, in verband met de beschikbaarstelling van pro jectieruimte. In de afdeling arbeids- therapie komen uit de Mr. Dr. Wil lem v. d. Bergh-stichting te Noord- wijk-Binnen (waavan patiënten het kantklossen zullen demonstreren), de inrichtingen Endegeest te Oegst- geest en Hulp en Heil te Leidschen- kers rekenen. Het moet echter met dam en waarschijnlijk ook het Zee hospitium te Katwijk aan Zee. Particulieren. Men ziet dus: nu reeds een respec tabele lijst van verenigingen. De or ganisatoren van Teca '55 kunnen al een grote groep van medewer- nisaties op het gebied van creatief werken. Men ziet er heel graag ook een behoorlijk aantal individuele in zendingen. Er zijn al verscheidene particulieren, van wie bekend is, dat zij kostbare producten van vrije-tijds- besteding straks naar de Gehoorzaal zullen overbrengen, maar het komt K. en O. en ook ons voor, dat dit aantal nog veel groter kan wor den. We kunnen reeds meedelen, dat een kopje van de „Willem Ruijs" gemaakt door een Leidenaar, op de show zal prijken, alsmede een model van een orkest, waaraan een jonge man in Wassenaar niet minder dan drie jaar heeft gewerkt. Hij zou dit model hebben gemaakt ter gelegen heid van het jubileum van het Re sidentie-Orkest. Wie meent, oj deze tentoonstelling met een be zienswaardige creatie van zijn han den te kunnen uitkomen, kan zich in verbinding stellen met K. en O., Plantsoen, Leiden. Het is de bedoeling, de tentoon stelling op 6 Mei 's avonds te ope nen. Op de openingsavond zullen de Leidse corpsen een sterrit door de stad maken met als eindpunt de Stadsgehoorzaal. Amateurverenigin gen zullen worden uitgenodigd, de avonden van de tentoonstelling op te luisteren. Zij hebben dan een plaats op het podium. KLAVERJASSEN. In het speeltuingebouw Morskwar- tier werd een Klaverjaswedstrijd ge speeld tussen de Ontspanningsver. Morskwartier en de Wielrenver. Le nig en Snel, welke werd gewonnen door L. en S. met 67892 punten tegen O.V.M. 58900 punten. De persoonlijke uitslag is gewor den: 1. J. Schoonderwoerdt de Beze- mer, OVM 5581 pnt.; 2. J. v. Gelder, L en S 5538 pnt.; 3. A. Riethoven, L en S 5368 pnt.; 4. J. Ravensbergen, L en S 5261 pnt.; 5. J. Bink, L en S 5247 pnt.; 6. W. v. Wanrooy, L en S 5188 pnt.; 7. mevr. v. d. Lelie, L en S 4981 pnt.; 8. J. Schiphorst, OVM 4891 pnt.; 9. C. Boot, L en S 4793 Ergens in Leiden staat een huis, waarvan men spreekt als van één van de smalste huizen van de Sleutelstad. Onze vraag Vertelt u ons eens waar dit huis staat, als wij verklappen, dat wij met het foto-toestel op historische grond stonden. Hier groeiden in vroegere dagen bo men, die in staat waren een af doend einde aan het leven van een misdadiger te maken. In een oud gebouw in de onmiddellijke omgeving klonk gezucht en ge ween van mensen, die van het levenslicht verstoken bleven. Wat u moet doen Adresseer een briefkaart aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Lei den. Schrijf op de blanco zijde: „De stenen spreken". De foto stelt voor: De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag aanstaande. Onder de goede op lossers wordt een waardebon van vijf gulden verloot. Gisteravond is in Oud-Hortuszicht de provinciale kampioenstentoonstel ling van Zuid-Holland der N.KJB. van raskonijnen en cavia's geopend. De prijzen werden behaald door: Kamp. grote rassen: Kon. grijs Vlaamse Reus A. v. d. IJsel, Den Haag. Res.-kamp. Witte Vlaamse Reus: C. Leeman, Leiden. Kamp. Middelrassen: Eng. Hangoor zwart: B. Remeijer, Gouda. Res.-kamp. Witte Wiener: M. M. Vos. Kamp. Dwergrassen: Pool Roodoog 15 mnds-cursu8 assoc. kl. clubs Kon. Erk. Pitmanschool pLANTSOEN 65 - TEL. 26558 (Advertentie) voedster oud T. G. Blom, Zoetermeer. Res.-kamp. voedster jong: T. G. Blom, Zoetermeer. De verenigingsprijzen werden ge wonnen door: LPKV, Leiden, 132 pnt.; HKV, Den Haag, 131 pnt.; Nieuw" Leven, Delft, 127 pnt.; DVV, Zoetermeer, 122 pnt.; VOV, Oude Tonge, 120 pnt. Leidse debatten in Stadhuis nadruk gezegd, dat deze tentoonstel- pnt.; 10. C. v. d. Zwan, L en S 4755 ling niet alleen openstaat voor orga- punten. Onderwerp; Jeugd en gezin Het Leidse Jeugdparlement is gis teravond begonnen met de afwerking van een rooster, dat zich uitstrekt tot de verkiezingen van 1956. De onder werpen van het rooster zullen behan delen: de positie van de jeugd ten op zichte van de verschillende facetten van het maatschappelijke leven. Het rapport van de J.O. K.V.P. over „Jeugd en Gezin" was gisteravond de handleiding voor de bespreking, die onder leiding stond van de heer J. Zonneveld. Nadat het rapport de verhouding tussen ouders en kinderen, ook ten aanzien van de verzorging van de ouders door de kinderen had bespro ken. werden het inkomen van het ge zin, de kinderbijslag, een eventuele huurtoelage voor grote gezinnen, de gezinshulp en enkele fiscale facilitei ten besproken. De dienstplicht en haar gevolgen voor kostwinnaars en ook de bevoorrechte positie die de dienstplichtige ambtenaren innemen kregen in het rapport volledige aan dacht. In het debat werd de stem van „De nieuwe koers" gemist. Verschil lende voorstellen werden gedaan om de verkeerde uitwerking die de kin derbijslag heeft op te heffen. Burgerzinavond. In het openingswoord kondigde de heer Zonneveld verschillende activi teiten aan waartoe de P.J.C.R. het initiatief genomen heeft. Op Woens dag 2 Maart zal eerl burgerzinavond gehouden worden, waar twee hoofden van afdelingen van openbare werken, de voorzitter van het comité Doden herdenking en de voorzitter van het comité Bevrijdingsdag 1945 tien-mi- nutenspeeches zullen houden. Verder zal omstreeks 23 April een op initia tief van de P.J.C. R. in het leven ge roepen commissie tot bevordering van het internationaal denken enige activiteiten ten toon spreiden. Het is verheugend, dat de Leidse jeugd op deze manier haar bijdrage levert voor het tot stand komen van goede ver- houdingen, zowel in het binnen- als met het buitenland. IN DE LEIDSE Trianon. Het komt niet vaak voor, dat wij in staat zijn om de to neelbewerking èn de verfilming van een roman zo kort na elkaar te kun nen vergelijken. Nog deze week is de „Muiterij op de Caine" van Herman Wouk door de Nederlandse Comedie in de Leidse Schouwburg opgevoerd en vele K. en O.-leden hebben deze toneelvoorstelling reeds in het begin van het seizoen bijgewoond. Thans wordt de gelijknamige filmversie ver toond in Trianon. Men vindt hier een prachtig voorbeeld van het verschil in uitdrukking en mogelijkheid, dat er bestaat tussen toneel en film. Op het toneel wordt vrijwel uitsluitend het proces weergegeven, in de loop waarvan het voorafgaande uit de getuigenverklaringen kan worden af geleid. Dat is ongetwijfeld juist ge zien, want de kracht van het toneel ligt in het gesproken woord. De kracht van de film ligt evenwel in het beeld, dat aan tijd noch plaats ge bonden is; vandaar dat de fd'lm ons vooral laat zien, wat er aan het pro ces vooraf is gegaan. Het zijn juist de gebeurtenissen zelf, het leven aan boord van de Amerikaanse torpedoboot-mijnenve ger „Caine", het beleid van de ka pitein en het razen van de typhoon, waarin de „Caine" bijna ten onder was gegaan, welke zich uitstekend lenen voor verfilming. Zo wordt het ons duidelijk, hoe de oudste officier er toe kwam om de kapitein op de brug van zijn commando te ontheffen en aldus een daad te plegen, welke als „muiterij" kon worden uitgelegd. Vanzelfsprekend, zouden wij kunnen zeggen, komt het proces, de merk waardige en vindingrijke verdediging door de Joodse advocaat en het „kra ken" van kapitein Queeg, beter tot zijn recht op het toneel; speciaal het element van verrassing is op de film tamelijk verbleekt, omdat het film verhaal ons reeds het voorafgaande heeft laten zien. Zo hebben het to- neelverhaal en het filmverhaal beide hun speciale attracties; zij zijn beide geheel verschillend. Het is dezelfde historie, maar bezien uit een totaal verschillende gezichtshoek. De film, in kleuren, is werkelijk één van de beste films van de laatste tijd en vooral degenen, die het toneel spel hebben gezien, moeten niet ver zuimen nu ook de verfilming te gaan zien. Het zal hun een bijzonder ge noegen versohaffen. De film is toe gankelijk voor personen boven de 14 jaar. Luxor: De Privé-secretaresse: Dit Duitse filmproduct is moeilijk een vondst te nemen en zelfs het amuse mentsniveau weet het nauwelijks te halen. Het vertelt de geschiednis van een meisje, dat in recordtijd van haar haar schrijfmachine naar het hart van de directeur opklimt, met een verwijfde chef, een potige cheffin en een vaderlijke portier op de achter grond. Het is een beetje vermoeiend om te zien hoe de filmmakers iedere inspanning om van het gewone cliché- veroaaltje af te wijken, vermeden hebben. Zelfs de humor werkt zo nu en dan als een slaapmiddel; de psy chologisch merkwaardige gang van zaken kan men beter buiten bespre king laten, want de samenstellers hebben er ook geen aandacht aan be steed. Paul Hörbdger zingt een paar liedjes en dat moet de film een eti ket geven. Voor de zeer weinig ver wende filmbezoeekers van alle leef tijden. REX. Wanneer men bij het be gin van de film „Drie Peetooms" het stel super-bandieten ziet. verwacht men zeker niet dat zij zich weldra tot babysitter zullen bekeren. Met veel élan komen Robert Hightower William en Pedro, die zich tot dusver alleen nog maar aan veediefstallen hebben schuldig gemaakt, op het idee om voor afwisseling eens een bank te gaan beroven. Wanneer zij in het plaatsje Welcome aankomen en dood onschuldig een praatje maken met de heer Zoet, zien zij bij het wegrijden dat het de sheriff is, die op zijn beurt het zaakje niet helemaal vertrouwt. Als hij ze later achtervolgt, omdat zij de bank overvallen hebben, schiet hij hun waterzak kapot, wetende dat zij daar moeilijkheden mee zullen krij gen. Nu dat kregen zij dan ook danig, doch als men zou denken dat de zaak verder schietend beslist zal worden, zit men er naast. Robert wint het in derdaad van de sheriff maar op een heel andere manier dan men zou verwachten. Een film met een zeer zonderling verhaal, welke door de K F C. toegankelijk is verklaard voor personen boven de 18 jaar. Casino heeft verleden week zoveel plezier beleefd aan zijn „Sircusster- ren", dat het hen nog eens laat schit teren aan het filrmanent. Een film voor alle leeftijden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2