Q&QeidteQoiVirMiï Veiligheidsraad wil 'n wapenstilstand bereiken in de Straat van Formosa Peking tot bijwoning uitgenodigd De fik in die olie Paus werkt alweer volgens vast schema Aanhoudend zacht weer ZATERDAG 29 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13411 KA IHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 70826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. k*art. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1150 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C. J. ROOZEN. Molotof voelt weinig voor bemiddelaarsrol De Veiligheidsraad der V. N. zal Maandag a.s. om 17.00 uur (Ned. tijd) bijeenkomen om te spreken over een staken van het vuren in de Straat van Formosa. Nieuw-Zeeland zal voorstellen, dat communistisch China tot het debat wordt toegelaten. Dit voorstel heeft de steun van Engeland en de Ver. Staten en zal vrijwel zeker worden aangenomen. Het verzoek om de bijeenkomst van de Raad te houten werd gedaan door de Nieuwzeelandse afgevaardigde sir Leslie Munro, in een brief, die aan hemzelf, als voorzitter van de Raad in Januari, was geadresseerd. „Het is duidelijk, dat door de vijandelijkheden tussen de volksrepubliek China en de republiek China in het gebied van bepaalde eilanden voor de kust van het vasteland van China, een toestand bestaat, welks voortduring gemakkelijk de internationale vrede en veiligheid in gevaar kan brengen", aldus wordt onder meer in de brief verklaard. LONDEN TRACHT PEKING TE OVERREDEN. De Britse regering heeft gisteren aan Rusland verzocht, er bij com munistisch China op aan te dringen de verwachte uitnodiging van de Veiligheidsraad te aanvaarden. Het Britse verzoek is in Moskou overge bracht door ambassadeur Sir Wil liam Hayter tijdens een onderhoud met minister Molotof. Hayter heeft er bij Molotof op aangedrongen, de Chinese regering te verzoeken, zich te beheersen, „op dat het niet tot algemene vijande lijkheden komt". Een woordvoerder WEER VRIENDEN verklaard, dat de oorlogstoestand tussen haar en Duitsland is opgehe ven. „Zo",, zei men in Bonn en men sloeg er niet van achterover. Deze verklaring kwam n.l. nogal laat, want de Westerse geallieerden had den zo'n zelfde verklaring reeds in 1951 afgelegd. Bovendien was het weinig meer dan een formaliteit, zon der veel practisch nut, want -alles blijft bij het oude. Misschien zal de Sovjet-Unie nog het meeste gemak van deze normalisering der di- 0 plomatieke betrekkingen heb ben, omdat zij nu kans krijgt om rechtstreeks met de Duitsers te onderhandelen, wat altijd een tikje gemakkelijker is dan de andere ge allieerden er in te moeten mengen. De regering van West-Duitsland is daar niet zo op gebrand en in haar korte verklaring, naar aanleiding van het Russische besluit afgelegd, heeft zij zich beperkt tot enkele schampere opmerkingen. Zo heeft zij er op ge wezen, dat het Russische besluit dan pas waarde heeft, als er een rege ring voor heel Duitsland kan worden gevormd; en dit is eerst mogelijk, als de Sovjet-Unie vrije verkiezingen ook in Oost-Duitsland toestaat. Bo vendien zal het haar benieuwen (ons ook!) of de Russen nu de duizenden gevangen Duitsers eindelijk zullen vrijlaten. Het Duitse Roode Kruis heeft reeds een lijstje van circa 10.000 namen klaar, waaromtrent men zekerheid heeft, dat zij in Rus sische kampen opgesloten zitten. Maar waarschijnlijk zijn er nog veel meer. Vrijlating van deze Duitsers zou inderdaad een handige zet van Mos kou zijn, van enorme propagandisti sche waarde. Zij laten echter niet over uit; de van de Britse ambassade zei later, dat de reactie van Molotof „nogal sober" was. Molotof zei, dat de Russische rege ring altijd verlangend is naar ver mindering van dé spanning. Maar te vens beweerde hij, dat de verant woordelijkheid voor de gang van za ken in de Straat van Formosa bij de Amerikaanse regering ligt en ook bij de Britse regering, voor zover die Amerika steunt. De regering van communistisch China is van het Nieuwzeelandse voorstel op de hoogtegesteld door de Engelse zaakgelastigde in Peking, Trevelyan. Het is de vraag of Peking de uit nodiging zal aanvaarden, want tot nu toe toonde Rood-China zich niet bijster geestdriftig voor een staakt- het-vuren. Daar staat echter als mogelijk winstpunt voor communistisch China tegenover, dat deelneming aan het debat in de Veiligheidsraad een nieu we stap kan zijn naar de algehele toelating van Peking tot de Ver. Na ties. Indien de poging van de Veilig heidsraad faalt, zullen de premiers van het Britse gemenebest, die de volgende week te Londen bijeenko men, naar een nieuw plan zoeken om do strijd te doen beëindigen. Men verwacht, dat' de Indische premier, Nehroe, zal spreken over een boodschap, die hij van de Chine se premier Tsjou-En-Lai heeft ont vangen. Omtrent de inhoud is nog biets bekend. Het blad van de communistische Chinese regering, „Pekings Volks dagblad", waarschuwt vandaag, in een hoofdartikel, dat de Amerikaan se strijdkrachten „zware slagen" zul len worden toegebracht, „als zij te ver durven gaan". „Het Chinese volk zal Taiwan (Formosa) bevrijden", aldus het blad. Eisenhower krijgt volmachten De Amerikaanse Senaat heeft Vrijdagavond met 85 tegen 3 stem men, de resolutie goedgekeurd, wel ke president Eisenhower machtigt, wanneer hij dat nodig oordeelt, Ame rikaanse strijdkrachten te gebruiken om verovering van Formosa, de Pes cadores en „belendende" nationalis tische eilanden door de Chinese com munisten te verhinderen. Het Huis van Afgevaardigden had deze resolutie drie dagen tevoren reeds goedgekeurd met 409 tegen 3 stemmen. Tevoren waren drie amendemen ten op de resolutie, die nadrukkelijk de eilanden vóór de Chinese kust van het te verdedigen gebied wilden uit sluiten, met grote meerderheid van stemmen verworpen. Tijdens de stormen van de vorige week heeft de Deense tankboot „Gerd Maersk" 6.000 ton ruwe olie op zee gelost. Deze olie drijft nu als een olietapijt van 50 k.m. lengte en Een hardnekkig vorst vecht verbeten om zijn terrein 8 k.m. breedte langzaam in de rich-| aan: deze massale vogelsterfte is ting van de Westkust van Jutalnd. Men .wil nu proberen met vlam menwerpers de olie in brand te ste- Goed bezette dag Reeds geruime tijd is de gezond heidstoestand van de Paus uit het nieuws van de dag verdwenen; een bewijs, dat de H. Vader het veel be ter maakt dan enige weken geleden. Weliswaar heeft 's Pausen lijfarts hem nog niet kunnen toestaan, zijn vroegere werkzaamheden geheel te hervatten, maar er is toch alweer een werkschema vastgesteld. De laatste resten van sneeuw en ijs zijn in de grote ste den nagenoeg verdwenen; wie had er dan ook nog ge dacht, dat het bij de Afsluitdijk nog niet zo ver zou zijn? Foto: Een beeld, dat duidelijk weergeeft, dat Koning Winter zijn terrein niet zonder meer wil verliezenReusachtige brokken ijs liggen er schots en scheef door elkaar, en het ziet er naar uit, dat zij voorlopig nog wel niet verdwenen zullen zijn. Onze fotograaf maakte deze opname in de omgeving van het Kornwerderzand, op de Afsluitdijk. Elke natie zou er zo van profiteren, dat zij tenslotte niet anders kan doen dan zich er aan te houden. Dit zou natuurlijk niet de afschaffing van alle strijdkrachten betekenen. Maar het zou hen verkleinen tot de een voudiger problemen van binnen landse orde en internationaal politie werk". De andere mogelijkheid, zo waar schuwde de generaal, is een bewa peningswedloop die door zelfontbran ding de wereld in een atoomoorlog zou kunnen storten. Mac. Arthur verklaarde dit te Los Angeles in een redevoering tijdens een groot banket na de onthulling van een monument dat te zijner ere is opgericht ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag. ken, anders bestaat er kans, dat de olie de haven van Esbjerg indrijft, waar zij een gevaar zou vormen voor de scheepvaart. Het hydrografische instituut van Hamburg zal een schip, uitgerust met vlammenwerpers, naar de olie massa ten Westen van de Deense kust sturen. Op de stranden van die kust spoelen duizenden dode vogels ook aan de Paus worden voorgelegd. Des middags wordt het middag maal gebruikt, gevolgd door de iri Italië gebruikelijke siësta. Tegen 3, uur begeeft de Paus zich met de lift j nkaanse militair, werd naar beneden, om zijn dagelijks ritje echtgenoot aan boord ge in de Vaticaanse tuinen te maken. I *n een zuurstoftent liggend naar Zijn lijfarts vergezeld hem dan al- Southampton gebracht. Ook hier tijd. Is het mooi weer, dan stapt del was het verdere transport naar het H. Vader graag ergens op een mooi ziekenhuis reeds geregeld. een gevolg van dit olietapijt op zee. PATIëNT IN VOLLE ZEE OPGEHAALD. De Britse sleepboot „Romsey" heeft in de afgelopen na.cht een ernstige hartpatiënte van een Amerikaans troepentransportschip opgehaald. Het Amerikaanse schip had per radio om medische hulp verzocht, waarop de „Romsey" met een bemanning van twaalf vrijwilligers en een arts uitvoer. Om middernacht, na een tocht van twaalf mijl, bereikte de sleepboot het troepenschip. De pa tiënte, de echtgenote van een Ame- met haar echtgenoot aan boord genomen, en De H. Mis kan de Paus nog niet opdragen; de dokter vindt dat een te 'grote lichamelijke inspanning. In plaats daarvan worden dagelijks twee H. Missen in het slaapvertrek van de Paus opgedragen. De werkdag van de Paus begint om half tien met een audiëntie van mgr. Tardini, de pro-staatssecretaris, of van mgr. dell' Acqua, diens sub stituut. De bezoeken zijn geen sine- zich daar J cure, omdat alle belangrijke aange- Russische j legenlheden van het Kerkbestuur verklaring laat de verdere plannenen dat is een zeer uitgebreid terrein van de'Russen in een dichte nevel gehuld. Desondanks heeft zelfs deze nevel achtige stap z'n uitwerking niet ge mist. De oppositie tegen de ratifica tie van de verdragen van Parijs is er aanmerkelijk door versterkt. „Zie je wel, zeggen Ollenhauer en zijn socia listische volgelingen, de Russen to nen duidelijk hun bereidheid om met ons te praten over de hereniging van Duitsland. Nu of nooit. Als wij ons nu bij het Westen aanfluiten, is de kans oo hereniging definitief van de baan". Zulk een taal maakt indruk oo de Duitsers en niet alleen op de socialisten. Ook in Protestantse kringen kan men de gedachte, om het (overwegend Protestantse) Oost- Duitsland on te geven, maar moeilik verteren. Geen wonder dan ook, dat de oooositie te«en Adenauers poli tiek thans zó groot dreigt te wor den. dat deze ernstig gevaar loont. De Bondskanselier heeft het daar om raadzaam ^eacht, zh'n water verblijf ;n het Zwarte Wo"d ijlings te veriaënhü heeft zich sooor- slags naar Bonn hegeven om zo snel mogelijk maatregelen te nemen. Voor wie z'n ventend gebruikt is het duidolük. dat het dom zóu.zün van de West'diiifrers, als zü d® daad werkelijke steun van het Westen (waarvan zij weten wat men er aan heeft) zouden nrijsgeven voor een nevelachtige en hoogst twijfelachtige vriendschao met de Russen. Het woord ..twijfelachtige vriendschan" is ei^enlük nog te mooi. want o.i. is het aan geen twüfel ondpviipvig. dat de Russen nooit vrijwillig zullen toestemmen in een hQi*°niffing van de i-w-vip w+*n van duistland. ,ten- zii Wde helften vast in hun greep plekje uit om een korte wandeling te maken. Na terugkeer wordt er weer ge werkt. Gewoonlijk werkt de Paus al leen; naar men zegt, staan er alweer nieuwe belangrijke documenten op stapel. Tegen een uur of zes begeeft de H. Vader zich naar zijn privé-kapel, waar hij persoonlijk het rozenhoedje voorbidt. De avonduren zijn weer gewijd aan studie totdat om 11 uur het klokje van gehoorzaamheid slaat, want dokters wil is wet. Wat dit voor de Paus betekent, kan men be grijpen, als men weet, dat hij vóór zijn ziekte tot diep in de nacht placht door te werken. De patiënte verkeert overigens nog in een zorgwekkende toestand. H4VENARBFTDFRS VAN NEW YORK T>AATrT77N WODKA NIET AAN. Bij het lossen van het Amerikaanse vrachtschip „American Ranger" in New York, weigerden de havenar beiders een lading wodka en andere in de Sowj et-Unie gemaakte goede ren te lossen. De goederen waren in Londen aan boord genomen met be stemming Brits-Indië. De „American Ranger" moest met de goederen nog aan boord verder varen. Vrijgelaten Duitse generaal leest zijn vonnis in de krant Oud-veldmaarschalk Schörner, Hitiers laatste minister van Oorlog, is Vrijdag te Töpen-Jochhöh bij Hof (Beie ren) West-Duitsland binnengereisd. Naar aanleiding van de vrijlating van Schörner zijn, zoals men weet, in de afgelopen dagen dreigende stemmen tegen hem opge gaan, vooral van de zijde van de Duitse oud-strijders. Foto: Schörner tijdens zijn treinreis naar München, ter wijl hij een krant leest waarop duidelijk de zin te zien is: „Soldatenbund brandmarkt den Feldmarschall Schor ner". Ex-veldmaarschalk teruggekeerd De voormalige Duitse veldmaar schalk Ferdinand Schoerner is giste ren uit Russische gevangenschap in de Bondsrepubliek teruggekeerd, waar hij in tegenstelling tot vele an dere wegens oorlogsmisdaden ver oordeelde Duitsers een zeer slecht onthaal heeft gevonden. Minister Strauss, de organisatie der Duitse oudstrijders en de vakbonden hebben zijn arrestatie en berechting voor een Duitse rechtbank geëist. Schoerner had de reputatie een van de meest meedogenloze bevel hebbers van Hitiers legers te zijn. De thans 62-jarige vroegere generaal werd op 20 April 1944 door Hitier tot veldmaarschalk bevorderd. Hij com-1 mandeerde toen de Duitse legers in j Tsjecho-Slowijkije, doch was voor dien op het Russische front geweest. Aan het einde van de oorlog had hij I Hitiers bevel opgevolgd om het be- faamde Alpenfront te gaan opbou wen, doch hij werd daarbij aan de Oostenrijkse grens door de Amerika nen gevangen genomen. Dezen heb ben hem aan de Russen uitgeleverd. Men vraagt zich af, waarom de Russen juist deze onpopulaire veld maarschalk hebben vrijgelaten, ter wijl een groot aantal andere officie ren en soldaten nog steeds gevan gen zit. Vermoedelijk is het de be doeling geweest de jonge Duitsers afkerig te maken van de militaire dienst. Volgens Sdhoerner zou de leider van de Russische krijgsgevangenen kampen hem hebben gezegd, dat spoedig alle nog in Rusland verblij vende Duitse krijgsgevangenen zul len worden vrijgelaten. „Schaf de oorlog af' Generaal Douglas MacArthur heeft er gisteravond bij de Ver. Staten op aangedrongen, zich nu bereid te ver klaren om te zamen met de grote mogendheden van de wereld de oor log af te schaffen. De oude krijgsman verwierp paraatheid als een veilige weg naar de vrede of gezamenlijke veiligheid als een krachtig bolwerk voor de vrije wèreld. „Afschaffing van de oorolg", beweerde hij, „zou niet noodzakelij kerwijze internationaal toezicht -op de relatieve bewapeningen vereisen. De openbare mening in elk deel van de wereld zou de grote standaard zijn, die voor zekerheid zou zorgen. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND ZACHT Toenemende bewolking met tlater plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tus- t sen Zuid en Zuidwest. Aanhou- t dend zacht. 30 Jan.: zon op 8,27 en onder 17.24; maan op 10.25 en onder .39 uur. 31 Jan.: zon op 8.25 en onder 17.26; maan op 10.53 en onder 2.02 uur. 31 Jan.: 06.05 uur Eerste kwartier. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS Het KNMI deelt mede: Zuidelijke winden transporteerden de laatste dagen grote hoeveelheden TTV zachte lucht uit het Middellandse Zeegebied over Frankrijk naar het Noorden, waardoor de temperatuur in ons land van dag tot dag tot hoge re waarden opliep. Vrijdagmiddag werd in Limburg een maximum temperatuur van 14 graden gemeten. Gedurende het weekeinde zal de aan voer van zachte lucht blijven aanhou den. Over de Britse eilanden trekken storingen vergezeld van veel bewol king en regen naar het Noorden. De invloedssfeer van deze storingen strekt zich geleidelijk verder naar het Oosten uit, hetgeen morgen aan leiding zal geven tot meer bewolking vooral in het Westen van het land, waarbij de kans op wat regen in de loop van de dag groter wordt. GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME geh. bew. nevel nevel regen regen zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. zw. bew. nevel onbew. nevel 1 mist 3 mist 5 mist 3 motregen 0 onbew. 1 ijzel 1 onbew. 4 geh. bew. 9 —1 Korreltje Wapens en trompetten tra< ■wetten te overstemmen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1