Heden werd 't gouden priesterfeest van mgr Giobbe in Den Haag gevierd Voorstel: op 28 Februari Weerbericht per telefoon zal meer gewijzigd worden "AKKERTJES" Padvinders gaan het 45-jarig bestaan bedrijvig vieren Twee doden bij een botsing Bende jonge boefjes te Haarlem beroofde warenhuizen en scholen Z. Afrikaanse spoorwegman critiseert Ned. emigranten Scheren meneer: 10*7 sec, (Bus!) Militairen te laag gevlogen ZATERDAG 29 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Pontificale Hoogmis Vandaag viert dc pauselijk inter nuntius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe, aartsbisschop-titulair van Ptolemais in Thebe, zijn gouden priesterfeest. De eigenlijke datum van het feest was 4 December van het vorig jaar. Op die dag heeft Mgr. Giobbe het herdacht in Rome, te midden van de Nederlandse kolonie aldaar. Vandaag wordt Mgr. Giobbe in ons land gehuldigd. In de parochiekerk van de H. Ja cobus de Meerdere, de dekennale kerk van Den Haag, heeft de jubila ris hedenmorgen een pontificale hoogmis gecelebreerd, waarbij zeer velen Hagenaars en niet-Hagenaars aanwezig waren. Bij het binnentre den van de internuntius zong het pa rochiële zangkoor onder leiding van de directeur-organist Jan Schmitz het „Ecce Sacerdos" van de dirigent. Als diaken en subdiaken fungeer den respectievelijk kapelaan dr. G. H. Neefjes en kapelaan L. C. Schin kel, beiden van de dekenale kerk. De secretaris van de internuntius, pa ter R. Lambrix, trad op als ceremo- niarius. Als troonassistenten namen aan de plechtigheid deel, Mgr. H. J. J. van Hussen, directeur van de pau selijk missiegenootschappen in ons land, en Mgr. F. Op de Coul, direc teur van het Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Het koor zong tijdens de H. Mis de wisselen de gezangen van het feest van de H. Franciscus van Sales en de vaste ge zangen uit de Missa Secunda Ponti fical is van Lorenzo Perosi. Aan de talrijke aanwezigen ver leende Mgr. Giobbe de officiële pau selijke zegen waartoe de H. Vader hem gemaohtig had in een persoon lijk schrijven van December van het vorig jaar tot mgr. Giobbe gericht ter gelegenheid van 't gouden pries terfeest, en waarin de Paus hem prijst om de grote verdiensten, ge durende 50 jaren aan de Kerk bewe zen. Aan deze zegen was een volle aflaat verbonden onder de gebruike lijke voorwaarden. Na de plechtigheid zong het koor het „Te Deum" van Hendrik Andries- sen en het „Tu es Sacerdos" van Jan Schmitz. Vanmiddag zal namens het ere- comité en de commissie van uitvoe ring, de voorzitter Z. H. Exc. Mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Raad van State, het nationaal huldeblijk, dat bestaat uit een grote som gelds ten behoeve van de studenten aan de medische faculteit te Nijmegen, aan de jubilaris aanbieden. Om vier uur begint de algemene receptie in het gebouw van de inter- nuntiatuur aan de Carnegielaan te Den Haag. waar een ieder de jubila ris kan feliciteren. Eenheidsgesprek De K.V.P.-delegatie van het z.g. eenheidsgesprek heeft naar aanlei ding van de ontvangen brieven van de K.N.P.-delegatie en de K.W.G.- delegatie een uitnodiging gericht tot beide groeperingen voor een bijeen komst op 28 Februari a.s. De K.V.P.- delegatie koos deze datum, omdat de K.N.P.-delegatie heeft verzocht om het gesprek spoedig te hervatten, de K.W.G.-delegatie enige weken uitstel prefereerde met het oog op het dan voltooide onderlinge beraad en de K.V.P.-delegatie zo mogelijk een ge sprek van drie partners op prijs stelt. Tenslotte vermeldde de K.V.P.- delegatie in haar uitnodiging ten overvloede dat het gesprek als basis dient te hebben de bekende verklaring van de Kardinaal en het Bisschoppelijke Mandement 1954, voor zover het betrekking heeft op de eenheid der katholieken op poli tiek terrein. Onder landbouwers in de dorpen Maashees, Holthees en Vierlings beek is ontstemming ontstaan, omdat een ruilverkaveling, opgedragen aan de cultuur technische dienst Noord Brabant, nog niet in stemming is gebracht, hoewel dit reeds in 1953 op het programma stond. Dezer da gen zou ir J. Krugers van genoem de dienst te Maashees een voorlich tingsbijeenkomst over de ruilverka veling houden. Toen hij zonder ken nisgeving verstek liet gaan is door landbouwers aan de centrale cultu re technische commissie te Utrecht een protest-telegram verzonden met betrekking tot de gang van zaken bij de ruilverkavelingsplannen. Met ingang van Maandag Met ingang van Maandag 31 Jan. zullen enkele belangrijke wijzigin gen in het telefonisch weerbericht worden aangebracht. Gezien de gro te behoefte, waarin dit bericht blijkt te voorzien, zal in het vervolg op werkdagen tussen des morgens 7 en des avonds 18 uur vrijwel iedere twee uur een nieuw bericht op de band worden ingesproken. De berichten zullen in het alge meen bevatten weerrapporten van enkele Nederlandse stations en een weersverwachting. De weerrappor ten hebben steeds betrekking op de waarnemingen van het laatste uur voor het inspreken van de tekst. Bij bijzondere weersomstandigheden zul len bovendien aanvullende gegevens worden opgenomen als b.v. waar schuwingen voor het verkeer. De berichten, welke des avonds en des nachts op de band staan, bevat ten in plaats van de weerraporten een korte beschrijving van de weers- toestand. De tijden, waarop de berichten zullen worden vernieuwd, zijn in het vervolg: Van Maandag t/m Vrijdag: 7, 8.30, 10.30, 12.30, 14.30, 16.30, 18.30 en 23.00 uur. Zaterdag: 7, 8.30, 10.30, 12.30, 18.30 en 23.00 uur. Zondag: 7, 10.30, 12.30, 18.30 en 23.00 uur. Een bonzend hoofd van de pijn. die maar geen einde neemt Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee die helpen direct! J (Advertentie) Na het breken van een velgring van 'n vrachtauto werd op de West zeedijk te Rotterdam Donderdag avond de 56-jarige schipper S. Beze- mer door een wegvliegend stuk van deze velgring getroffen en zodanig ernstig gewond, dat hij korte tijd la- F.S.Dohmen benoemd in comité E.G.K.S. De heer F. S. Dohmen, voorzitter van de Ned. Kath. Mijnwerkersbond, heeft gisteren van de secretaris generaal van de bijzondere raad van ministers voor de Europese kolen- en staalgemeenschap, de heer Calmes, een telegram ontvangen, waarin hem wordt meegedeeld, dat hij met ingang van 15 Januari 1955 voor de tijd van twee jaren door de bijzondere raad van ministers is benoemd tot lid van het raadgevend comité der E.G.K.S. De heer Dohmen heeft de secreta ris-generaal telegrafisch laten weten, dat hij de benoeming aanvaardt. Geen huurverhoging voor arbeiderswoningen De normale arbeiderswoning zal niet onder de komende huurverho ging van ongeveer tien percent val len, aldus is van de zijde der rege ring medegedeeld. Het begrip arbei derswoning wordt niet naar een vast bedrag gemeten, maar naar een, dat wisselt naar gelang de gemeente, waarin de woning staat. Ook de huurverhoging zelf zal waarschijnlijk verschillen naar gelang de gemeente klasse. De regering wil voorkomen, dat Nederland in een noodlottige lonen- en pr ij zenspiraal geraakt. Door de huurverhoging te beperken wil ze een te sterke spanning voorkomen. Ze heeft tevens medegedeeld, dat een nieuwe loonronde thans niet kan worden verwacht. Het ligt in de be doeling, dat de ontworpen belasting herziening voldoende compensatie zal bieden. De regering heeft tevens ver klaard, dat van de stichting van een huuregalisatiefonds in dit stadium is afgezien. Pakistaavse ambassadrice opende schildertentoonstelling Met „Safari „jamborette Voor de vereniging „De Neder landse Padvinders" wordt 1955 een belangrijk jaar. Zij gaat namelijk haar 45-jarig bestaan vieren met al lerlei nationale manifestaties, zoals de „safari 1955" voor de verkenners, de „tweesterren jacht" te Utrecht voor de welpen en een nationaal bandconcours eveneens te Utrecht. Daarnaast zal een internationale „jamborette" (kleine „jamboree") worden gehouden te Rotterdam. De „safari" heeft als opzet een route van verschillende dagtochten door het gehele land, gedurende de maanden Juli en Augustus. Het is de bedoeling, dat de jongens deze toch ten per patrouille maken. Het geheel wordt verdeeld in dagtrajecten van 40 tot 60 kilometer. Aan het einde van zo'n dagtocht vindt de patrouille een kampplaats, waar zij kan over nachten en waar zij de beschrijving Drie-jarig knaapje gestikt van het volgende traject kan vinden. Voor de welpen staat een nationale welpenjacht op 11 Juni op het pro gramma. Voor een heel klein aantal verken ners is 1955 ook nog in andere op zichten een heel bijzonder jaar na melijk voor de 21 jongens die zijn uitgekozen om Nederland te verte genwoordigen op de internationale jamboree, die deze zomer in Canada wordt gehouden. Om nu echter ook iets te doen voor de vele padvinders uit Europa die de verre reis naar Canada niet kunnen maken, organi seert het district Rotterdam van de NPV, mede ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan, de internationale „jamborette". Padvinders uit Euro pese landen zijn hierbij tegenwoordig. Gisteravond omstreeks half zeven is te Teuge nabij café „Buitenhuis" een ernstig autoongeluk gebeurd, waarbij het echtpaar J. H. Zur Klein- Smiede uit Diepenveen het leven heeft verloren. Het ongeluk gebeur- de, toen de 67-jarige heer Z. K. met Terwijl moeder heel even weg'de door hem bestuurde personen- was, wist de 3-jarige Arie Heinemanauto, komende uit de richting Apel- in de Eerste Atjehstraat te Amster dam gistermorgen een gaskraantje open te draaien, zodat de moeder bij haar terugkomst zowel hem als zijn 2-jarig broertje in bewusteloze toe stand aantrof. Onmiddellijk verleende eerste hulp had bij het 2-jarig jongetje suc ces en dit knaapje kon met een zuur stofapparaat weer tot bewustzijn ge bracht worden. Het 3-jarig jongetje bleek echter reeds te zijn overleden. doorn, bezig was een vrachtauto te passeren. Juist, op dit ogenblik na derde van de andere kant een vracht auto met oplegger, geladen met be tonblokken. De luxe auto werd tus sen de twee vrachtwagens gekraakt. De beide inzittenden van de perso nenauto, de heer Zur K. en zijn 65- jarige vrouw, waren op slag dood. De vrachtauto met oplegger werd tengevolge van de schok van de weg gedrukt. De vrachtauto sloeg om. De ambassadeur van Pakistan, Begum Liaquat Ali Kahn, heeft gistermiddag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen een tentoonstelling van werken van de Pakis taanse schilderes Esmet Rahim geopend. Foto: De am- bassaceur van Pakistan (midden), vergezeld door de heren prof. R. A. M. Bergman (links) en M. T. H. van Heulekam, president van het Instituut vor de Tropen, (rechts) tijdens de rondgang langs de expositie. Bestuurder van het CNV becritiseert het NVV Rem de vorming ondernemingsraden De secretaris van het CNV, de heer B. Roolvink, heeft gisteren tij dens een vergadering van de Rotter damse Chr. Besturenbond ernstige critiek geleverd op de houding van het NVV bij het oprichten van on dernemingsraden. Doordat het NW haar plaatselij ke bestuurders iedere vorm van overleg met het CNV en de KAB verbiedt, is het practisoh onmogelijk de moeilijkheden te overwinnen bij de candidaatstelling en de samen stelling van de reglementen voor de ondernemingsraden. Spr. bezag in korte trekken het wezen van de ondernemingsraden en concludeerde, dat geleidelijk het be sef groeit om de arbeider medezeg genschap in het bedrijf te geven, waar hij werkt, doch dat de instel ling van ondernemingsraden, die I daartoe een vereiste zijn, zowel de' Enige tijd geleden zijn enkele Ne- arbeiders als door werkgevers nietderlanders, die naar Zuid Afrika ge- overal met evenveel enthousiasme; emigreerd waren om daar bij de Nog niet geheel opgerold? De buit, die een bende van 7 Haar lemmertjcs, waarvan de leider en oudste 14 jaar was, in de afgelopen herfst- en wintermaanden binnen sleepten, varieert van snoepgoed tot verrekijkers en fototoestellen. De kinderen hadden een zeker sys teem in hun werk en plunderden ge zamenlijk warenhuizen, scholen en particuliere woningen. Toen een hunner bij het stelen van fruit gegrepen werd, kostte het de politie niet heel veel moeite om ach- ter hand wordt genomen. NIEUWE NED. FILMMIJ. In Amsterdam is door Joop Gee- sink de N.V. „Starfilm" opgericht, evenals de N.V. Joop Geesink's film productie „Dollywood" gevestigd aan de Duivendrcchtsekade. Gaat „Dollywood" voort met het produceren van poppen- en teken films, de nieuwe maatschappij zal zich uitsluitend toeleggen op het ver vaardigen van kortere of langere speelfilms, zoals bedrijfs- of propa gandafilms. Als eerste grote opdracht zal „Starfilm" de komende week begin nen met de opnamen voor een film over de N.V. Koninklijke Nederland se Gist- en Spiritusfabrieken te Delft Hans Kaart zal in deze veertig mi nuten durende film, die handelt over het bedrijf van de opdrachtgeefster, de hoofdrol vertolken. De regie heeft Ronnie Erends, pro ductieleider is Herko Groot, camera man Bob Chrispijn. De film, getiteld „Voor de bakker", zal te Delft en in de cinetonestudio's te Duivendrecht worden opgenomen. Jongedame bezorgde emigrantenschip l1/2 uur vertraging ske. vjö Het emigrantenschip „Sibajak", dat Vrijdagmiddag uit Rotterdam naar Australië zou vertrekken, had twee uur vertraging, omdat de familie Prinsse uit IJmuiden even min als de Rotterdamse Lloyd tot op het laatste ogenblik zeker wist, of dit gezin, dat eigenlijk uit acht personen bestaat, met de „Sibajak" zou vertrekken. De achttien jarige Gerda Prinsse was namelijk Donderdagavond om tien uur plotseling uit de ouderlijke woning verdwe nen. Daarop besloot de familie Prinsse dan maar niet weg te gaan om Gerda niet alleen te hoeven achterlaten. De kinderpolitie wist Gerda echter Vrijdag in Hengelo te achterhalen en kon haar nog net op tijd aan boord brengen, waarop de familie Prinsse besloot toch maar te emigreren, hoewel de twintigjarige zoon, die even eens ondergedoken was, onvindbaar bleef. Dc „Sibajak", welke om vier uur zou vertrekken wachtte tot half zes; net op het laatste nippertje, toen men reeds besloten had niet langer te wachten, arriveerde de familie Prins se in twee taxi's; nauwelijks aan boord gekomen, werd het vertreksein gegeven. Foto: de familie op de loop plank; de voorste man is een familielid, die de jongste spruit aan boord draagt. spoorwegen werk te vinden, teleur gesteld naar het vaderland terugge keerd en hebben hier in Nederland verhalen verteld over de behande ling, die zij daar ontvangen hebben, welke niet bijster vleiend waren voor de spoorwegen aldaar. Thans heeft een zegsman van de spoorwegen in Afrika daar op ge antwoord. Hij deelde mede, dat een gedeelte van de Nederlanders plat voeten had en zodoende lichamelijk ongeschikt voor het werk moest worden geacht. Waarom deze men sen dan bij de keuring niet afgewe zen waren, kon de functionaris niet mededelen. Ook oefende hij critiek op het werk van de teruggekeerde Neder landers uit. Hij veronderstelde, dat verschillende Nederlanders naar Zuid Afrika gekomen waren om een mooie vacantie te hebben, dat de directie veel door de vingers gezien had en dat men enorm veel geduld met de Nederlanders had gehad. Zij, die met eerlijke bedoelingen gekomen zijn, zo vertelt de zegsman, hebben zioh in korte tijd kunnen vestigen. Nieuw record van een Roermondse kapper Snijden duurt maar een halve se conde zou men denken bij het scheer- record van de kapper te Roermond Henri Passage. Maar wij geloven wel dat de spitse kapper, die zo vingervlug met kwast, zeep en scheermes kan omgaan, zijn slachtoffer niet één maal gesneden heeft. We moeten er de snelscheer- reglementen nog eens op naslaan, maar de snelsclieerder wordt me nen wij gedisqualificeerd als hij met de kinharen de huid van zijn slachtoffer mede afsnijdt. Maar nu de tijden. De Roermondse kapper is er in ge slaagd gisteravond onder aanmoedi gende kreten van een menigte klant supporters het record-snelscheren, dat op naam stond van een collega in Heerlen, de 18-jarige Peter Hei dens, van 11 seconden te brengen op 10.7 sec. Een enorme prestatie als men be denkt, dat de snelscheerder maar met één mes tegelijk mag scheren en ook geen electrisch scheerapparaat mag gebruiken. Naar wij uit doorgaans betrouw bare bron vernemen, heeft di record houder aanlokkelijke aanbiedingen gekregen van vele stationskappers m Nederland. Want de Roermondse kapper heeft al twee maal het record gehouden, n.l. op 25 Augustus '54 met 25 sec., op 24 Sept. '54 met 12 sec. Een over duidelijk bewijs, dat het met de spierbeheersing van de heer Passage steeds beter gaat. Ook op het gebied van baard- en hoofdhaarknippen wil hij een record gaan vestigen. Een eerzuchtige kapper! ter de namen van de anderen te ko men. Ook de vrouw van een opko per is aangehouden, daar zij zich over een gedeelte van de buit ont fermd schijnt te hebben; zij ontkent hardnekkig iedere schuld. Inmiddels schijnt niet de gehele bende opgerold te zijn. of schijnt er nóg een bende in Haarlem te opere ren, want deze week is wederom in gebroken in een school. Voor zover de politie kon nagaan, wordt er ech ter niets vermist. VERPLICHTSTELLING BEDRIJFS PENSIOENFONDS MEUBEL INDUSTRIE. Op verzoek van de Vakraad voor de Meubileringsindustrie heeft de Staatssecretaris van Sociale Zaken met ingang van 1 Februari 1955 het deelnemen in de stichting bedrijfs pensioenfonds voor de meubelindu strie en meubileringsbedrijven ver plicht gesteld voor de mannelijke werknemers van 21 tot en met 64 jaar en voor de vrouwelijke werkne mers van 25 tot en met 64 jaar, met uitzondering van kantoorpersoneel, winkelpersoneel en tekenkamerper- soneel. Het aantal deelnemers in het bedrijfspensioenfonds voor de meu belindustrie en de meubileringsbe drijven zal vermoedelijk circa 25.000 bedragen. Met dit bedrijfspensioen fonds is het aantal pensioenfondsen, dat op grond van de wet betreffende verplichte deelneming in een be drijfspensioenfonds verplicht is ge steld, gestegen tot 18. Voor de krijgsraad te veld-Oost hebben zich Vrijdagmiddag drie mili tairen van de luchtmacht te verant woorden gehad wegens te laag vlie gen met een Piper Cub. De militair H. had dat gedaan tijdens een navi- gatievlucht van de vliegbasis Deelen boven het vliegveld op Texel, ter wijl de militairen B. en H. in het zgn. laagvlieggebied van Ermelo tot op een hoogte van ongeveer tien me ter boven een betonnen weg scheer den, aldus paniek zaaiend onder voorbijgangers. Vier weken militaire detentie eiste de auditeur tegen elke beklaagde. „De vliegdiscipline dient strikt in acht genomen te worden", zei hij in zijn requisitoir. De krijgs raad vonniste de militair H„ die bo ven Texel te laag vloog, met een voorwaardelijke militaire detentie van drie weken, de beide andere be klaagden met een voorwaardelijke militaire detentie van vijf weken. ONEERLIJKE VERTEGENWOORDIGER. Voor de Haagse rechtbank had zich te verantwoorden een 39-jarige vertegenwoordiger uit Leiden, tegen wie een jaar gevangenisstraf met af trek werd geëist wegens verduiste ring. In de periode October 1953 Juli 1954 had verdachte zich 1785,60 toegeëigend van de bedragen die hij als eerste betaling moest innen voor verkochte goederen. Verdachte werkte op salaris- en op provisiebasis. Hij ging met een auto de boer op. Nadat de eerste ver duisteringen waren geconstateerd deed de firma geen aangifte, want verdachte was een goed vertegen woordiger. Hij moest het bedrag echter van zijn verdienste aanzuive ren. Ter zitting vertelde verdachte dat hij weliswaar een vergoeding kreeg voor de huurauto, maar dat deze vergoeding te klein was geweest en hijzelf voor de aanvulling moest zorgen. Hierdoor zou hij in moeilijk heden zijn geraakt. De verdachte was reeds vjjfmaal veroordeeld, om. voor diefstal, ver duistering en oplichting, alles meer malen gepleegd. De raadsman, voer de o.m. aan, dat verdactes verdien sten waren achteruit gelopen om dat de bank veel afbetalingcontrac ten afkeurde. Hij verzocht een voor waardelijke straf. Uitspraak 10 Febr.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10