DE CIRCUSBARO Hoogtepunten uit y het K.R.O. -programma Driebergen zal eigen bosbezit voor project moeten onteigenen Thans 35 bromfietsen op elke 1000 Nederlanders V.V.D. krijgt zetel van C.H.U. Het tekort aan landarbeiders WIE WEET 1. Allround Draa'er 2. Allround Monteur 3. Aankomend- of Leerling Monteur Polis No. 455827 Hoe wintert het in 1954-1364 Slacersbediende WOENSDAG 26 JANUARI 1955 DE LEIDSE, COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 St. Franciscus van Sales, patroon der katholieke journalisten. Naar aanleiding van de feestdag van St. Franciscus van Sales (29 Januari), patroon van de journalis ten, zendt de K.R.O. Zondag 30 Jan. de Hoogmis uit vanuit het Missiehuis der Paters Oblaten van de H. Fran ciscus van Sales te Tilburg. De aal moezenier van de pers, pastoor M. Bogaartz S.J., houdt de predicatie. Vrijdag 28 Januari spreekt mr. N. van Kleffens, voorzitter van de U.N.O., in de Ridderzaal te Den Haag over „De Verenigde Naties aan het eind van haar eerste decennium". De K.R.O. zal diezelfde avond, van 22.2022.30 uur, de belangrijkste ge deelten van deze rede uitzenden. Carnavalsprinsen met hun gevolg zullen de K.R.O.-programma's, waar in de prijzen van de S.U.S.-loterij door Notaris Bodewes bekend ge maakt worden, met hun tegenwoor digheid opluisteren. In deze Pr ij zencarnaval treden resp. op: Prins Nilles I van Bergen op Zoom op Zondag 30 Januari, Prins Amadero XVIII van Oeteldonk (Den Bosch) op Dinsdag 1 Februari. Prins Peter II van Kerkrade op 5 Februari, de Carnavalsprins van Heerlen op 6 Februari en Prins Carnaval van Sit- tard met Vorst Marot op 8 Februari. In elk programma zullen carna valsliederen gezongen worden uit de betrokken plaatsen, terwijl voorts telefonisch contact gezocht zal wor den met de hoofdprijswinnaars. Na de laatste Prij zencarnaval op 8 Februari volgt de overhandiging van het financiële resultaat der S.U.S.- Het gemeentebestuur van Drieber gen overweegt de mogelijkheid tot onteigening van de Rijsenburgse bos sen, hoewel ze reeds sedert 1901 het onbetwistbaar eigendom van de ge meente zijn! Dit eigenaardig voornemen is het gevolg van een servituut, dat op deze bossen rust, die indertijd aan de ge meente ten geschenke zijn gegeven door mevr. DiederichsBetman. Bij ac«e"!ten" de'testaTe'rvanTe be- deze schenking is vastgelegd dat de genoeg alle rechtstreeks uitgezonden terwijl bovendien maatregelen zijn getroffen om zoveel mogelijk direct na de finish de uitslagen bekend te kunnen maken. De reportages worden afwisselend uitgezonden in het programma van K.R.O., A.V.R.O. en V.A.R.A. en her uitgezonden door de Wereldomroep. Eerste uitvoering. In het K.R.O.-programma van Za terdag 5 Februari zal het Promenade orkest o.l.v. Hugo de Groot, de com positie van Eric Coates: „The Jester at the wedding (suite from the bal let)" uitvoeren. Het zal de eerste radio-uitvoering in Nederland van dit werk zijn. Hélène Boschi, een Franse pianiste. De bekende Franse pianiste, Hé lène Boschi, die reeds vaker voor de K.R.O.-microfoon optrad, zal in het concert, dat 't Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Dr. Walther Boer Dins dagavond in het K.R.O.-programma verzorgt, het pianoconcert KV 595 van Mozart ten gehore brengen. „Dekkerswald" won de boon. Met een fraaie collectieve inzen ding heeft het sanatorium „Dekkers wald" te Groesbeek de hoofdprijs ge wonnen van de traditionele „boon- wedstrijd" van de Zonnebloem. Deze prijs bestaat hierin, dat Alex van Wayenburg en zijn medewerkers Donderdag 27 Januari a.s. naar het sanatorium gaan om ter plaatse een feestelijk programma te verzorgen, dat rechtstreeks wordt uitgezonden. 25 Jaar verkennen. Nieuws van de viering van 25 jaar Katholiek Verkennen dit jaar is ver werkt in de Kompas-uitzending van de K.R.O. op Dinsdag 1 Februari. Eigenaardige situatie gunstigde organisaties. Europese schaatskampioen schappen. Dick van Rijn verzorgt de repor tages van de Europese schaatskam pioenschappen, welke 5 en 6 Febr. a.s. te Falun in Zweden worden ver reden. Deze reportages worden na- bossen altijd voor het publiek toe gankelijk moesten blijven en dat er nimmer woonhuizén of stichtingen mochten komen. Grootste openluchttheater. Men had aan deze bepaling nooit veel aandacht geschonken, tot enkele jaren geleden een stichting een plan Ons land telt op het ogenblik 35 bromfietsen per duizend inwoners tegen 15 en 1951. De meeste bromfietsen vindt men per duizend inwoners in Zeeland, Drente en Overijsel, namelijk 47, 45 en 43 per 1 Augutstus 1954. Merkwaardig is, dat N:ord-Bra- bant en Limburg ver beneden het landelijk gemiddelde blijven, met respectievelijk 28 en 26 bromfietsen per duizend mensen. Maar deze ge ringe ontwikkeling geldt ook voor de motorrijwielen en auto's in die provincies. Of het door de populariteit van de TT. komt, weten wij niet, maar Drente ging in 1953 zowel wat mo torfietsen als bromfietsen betreft, voorop. Auto's waren er echter in verhouding even weinig als in de beide zuidelijke provincies. Deze gegevens over de brommer vinden wij in „Economisch-Statisti- sche Berichten", da voor 1 Augustus 1954 een totaal van 375.892 bromfiet sen vermeldt. Op 1 Augustus 1949 was dit nog maar 4499. Er zijn nu 26.000 bromfietsen meer dan perso nenauto's en motorrijwielen samen. De statistieken der merken toont ook hier een oukomen van de Duitse industrie. De JLO-motor steeg van 1952 tot 1954 van de elfde naar de vierde plaats. De leiders. De drie leidende merken zijn Mo- bylette, Solex en Berini, met 62.7 pet. van de hele markt. Deze drie, uitgebreid met JLO, Vic toria en Mosquito, nemen 79,1 pet. van de markt voor hun rekening, het overblijvende wordt gedeeld door 35 merken. Het meest voorkomende van deze, de Nederlandse Avaros, had een verkoopsaandeel van vier pro cent. In 1953 heeft volgens deze gege vens de Solex, welks naam al tot een soortnaam ging worden, de eerste plaats moeten afstaan aan Moby- lette. Een geval, dat in ons land slechts zelden geschiedt, komt thans voor in Ouddorp, waar een bepaalde lijst voor de verkiezing van raadsleden is uitgeput. Op de lijst van de Chr. Historische Unie stonden nog vier candidaten. Twee hunner zijn uit de gemeente vertrokken en twee anderen hebben een benoeming niet willen aanvaar den. Volgens de bepaling van de kies wet voor kleine gemeenten van ze ven tot elf raadsleden gaat de zetel thans over naar de lijst, die na deling door de kiesdeler het grootste over schot had. In Ouddorp profiteert de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie thans van de uitputting van de lijst der Chr. Historische Unie. £en kat&t met weinig mui<zeni&óen aan 't flaafd ontwierp voor het grootste open luchttheater van ons land. Dit zou in I het Rijsenburgse bos verrijzen, maar het servituut was de oorzaak, dat het op een andere plaats in Driebergen moest opgetrokken worden. Thans is de kwestie opnieuw aan de orde ge komen. Bouwterrein begint schaars te worden en daarom had een der raadsleden er met klem op aange drongen om een bepaald gedeelte van het gemeentelijk bos te nemen, dat men toch eenmaal had. Hij dacht evenwel niet aan het servituut en daarmee scheen het bouwplan weer van de baan te zijn. Wie zal dat betalen. Op aandringen van het raadslid echter gingen B. en W. toch juridisch advies iftwinnen over de mogelijk heden om een stuk van de bossen als bouwgrond te gebruiken. Het ant woord van de adviseur luidde, dat er slechts één manier was: de gemeente zou de bossen, die ze bezat, moeten onteigenen. Hoe deze vreemdsoortige procedure ijractisch in zijn werk zou moeten gaan is nog niet geheel dui delijk. Wie moet het proces aanhan gig maken? De raad of of het college van burgemeester en wethouders of nog een andere instantie? En nog zelfs voor dit probleem is opgelost worden protesten vernomen van mensen, die tegen het gehele plai1 gekant zijn. Geen meter bos Zij vinden, dat Driebergen zijn 125 hectaren bosbezit nodig moet houden en*dat dit recreatiegebied, waar des zomers duizenden pensiongasten uit de grote steden naar toe stromen, onaangetast moet blijven. Zelfs geen strookje mag er voor woninbouw, is hun mening. En is het servituut eenmaal van de baan, zo redeneren is, dan blijft het stellig niet bij een strook, maar dan wordt er steeds meer aan de bossen „geknabbeld". Er wordt dan nog op gewezen, dat de bossen door de aan leg van rijksweg 12 (Den Haag Arnhem) al beschadigd zijn en niet zo lang geleden opnieuw gedund werden, toen er een grote 150 kilo- volt hoogspanningsleiding door heen gelegd is. De leuze van deze groep is: „geen meter bos voor bouwter rein". Het servituut blijkt dus niet alleen een lang, taai leven, maar ook vele verdedigers te hebben, zodat stellig het laatste woord in deze in gewikkelde kwestie nog lang niet ge sproken is. 1500 MAN OP WINTEROEFENING. De winteroefening „Julius Corbu- lo" van de staf le legerkorps, staf 4e divisie en legerkorps artilleriestaf zal van 7 tot en met 11 Februari ge houden worden in een gebied ten Zuiden van Vught. Aan de oefening, die onder leiding zal staan van com mandant van het eerste legerkorps lt-gen. A. Th. C. Opsomer, zullen on geveer 1500 man deelnemen. Op de pluimveetentoonstelling, te Amsterdam was onder anderen ook de heer A. Goddijn uit Den Haag aanwezig met zijn kater en zestig muizen, die hij uit pure liefhebberij zo aan elkaar gewend heeft, dat de uw huis als huisdieren te houden, kater en de muizen tesamen eten, I nietwaar dames? Foto: De heer God- slapen en ravotten..., dijn demonstreert hoe kat en muis ook wel in pais en vree met elkaar Alles goed en wel, maar niet om in1 leven kunnen. (68) (Hulp!Stop, Sidonie(He tulen hel He helen het0ef!'.wF~\ He Men hel met') niet'! niet!", y zon er!!!! Hou ie eest! Ik geef iets meer dm rol- op ges «Hógeen tzelfde doen' Wéé* Wegen tot verbetering De mogelijkheid om het tekort aan landbouwarbeiders in Nederland op te heffen was het onderwerp van een rede die de rijkslandbouwconsulent, dr. ir. C. W. C. van Beekom, te Kort- gene voor de vereniging voor bedrijfs voorlichting op Noord-Beveland heeft uitgesproken. Tegenwoordig kiest niet minder dan 45 pet. van de zoons van land arbeiders een anler beroep. 15 pet. kiest een andere werkkring. Het is dus zaak, aldus ir. Van Beekom, om het concurrerend ver mogen van het beroep landarbeider te vergroten. Hy noemde in dit verband onder meer gelijkstelling der lonen met an dere bedrijfstakken, het streven naar een zo groot mogelijke vaste kern vk'n arbeiders op een bedrijf. In Zee- lahd zijn reeds stappen ondernomen, aldus spreker, om combinaties van boeren' een vaste kern in dienst te doen nemen. Voorts achtte hij verdergaande mechanisering, die gericht zal zijn op verlichting Van het zware werk, noodzakelijk. Tenslotte wees de heer Van Beekom er op, dat de verhou ding boer arbeider voor verbetering vatbaar is. De boer dient de arbei der te zien als een medewerker niet als een ondergeschikte. Ook de opleiding van de landar beider dient systematisch ter hand te worden genomen o.m. door kader en wintercursussen. VERKEERDE ADRES. De tekstschrqijver van „Adres on bekend" is bij de justitie wel hele maal aan het verkeerde adres ge weest, want zijn eis tegen de K.R.O. is volledig afgewezen. Zoals men zich zal herinneren, had een Blaricumse tekstschrijver een kort geding tegen de K.R.O. aanhan gig gemaakt, omdat een door hem ingezonden programma wel gebruikt maar niet tot tevredenheid gehono reerd zou zijn. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft thans de eis defini tief afgewezen. U vraagt.... wij antwoorden WEET U HET OOK NIET K. te G. Hoe kan ik waxinevet land? Komen daar nog in- en/of uit- uit een wollen vloerkleed verwijde ren? Antwoord: ten eerste dient u het vet zoveel mogelijk met een stomp voorwerp te verwijderen. Als u daar voor b.v. een oude lepel gebruikt, dan eerst deze lepel wat warm ma ken boven de gasvlam. Door de warmte smelt 'het waxinevet en kunt u het gedeeltelijk al oplepelen. Ver volgens kunt u de rest uitwassen met warm sop van huishoudzeep. Zoveel mogelijk van buitenrand vlek naar binnen werken om groter worden te voorkomen. G. B. Ik ben alleenstaand en eigenaar van een huis. Kan ik dit huis opeisen om er in te gaan wonen met een gezin van elders afkomstig? Antwoord: dat gezin moet eerst een vestigingsvergunning hebben voor uw woonplaats. Verder moet u met behulp van een kantonge rechtsdeurwaarder een ontruimings bevel zien te krijgen van de kanton rechter. Kunt u echter de zaak rege len met het huisvestingsbureau en door ruiling, waarmede de tegen woordige bewoner van uw pand ook accoord gaat, dan is het ook goed. voorrechten aan te pas? Antwoord: als dat om geen grote bedragen gaat, dan is daartegen geen bezwaar. Ruiling per brief komt wel meer voor en daar komen vanzelf sprekend geen rechten aan te pas. S. S. Wat is het adres van de Nederlandse Consumentenbond? Antwoord: het secretariaat van de Nederlandse Consumentenbond is gevestigd te Voorburg, Prinses Ma- riannelaan 232. C. M. M. Ik ben 1 Januari 1954 begonnen zelfstandig bollen te kwe ken. Wat moet ik doen ten opzichte van mijn belastingplicht. Ik mis de nodige ervaring en wil de boekhou ding zo goed mogelijk hebben. Antwoord: u bent dus een bedrijf begonnen en moet boekhouden. Ten eerste moet u een balans maken per 1 Januari 1954. Verder moet u aan tekening houden van alle transac ties enz., dus aantekening houden van al uw ontvangsten en uitgaven, gestaafd door kasbewijzen. Alle op uw zaak betrekking hebbende kwi tanties, facturen, dofcumenten enz. dient u zorgvuldig te bewaren. Aan het eind van het jaar dient u weder om een balans te maken en een ver- N. H. Ik heb een kamer gehuurd lies- en winstrekening. Aantekening bij een dame, die uitkering geniet dient gehouden te worden van het van de noodwet ouderdomsvoorzie- bedrag, dat u in uw bedrijf stort en ning en daarnaast steun geniet van wat u er uit neemt voor levenson- sociale zaken. Hoe gaat het t.z.t. met mijn meubilair, dat zich in dat huis bevindt? Antwoord: indien deze dame nog kinderen heeft, die voor een even tuele begrafenis zorgen, laat sociale zaken het meubilair ongemoeid. Heeft deze dame geen kinderen, dan is het raadzaam, dat u uw eigen dommen even laat betekenen door een deurwaarder. Van deze bevin ding geeft u dan een afschrift aan de dame, waarna u gerust kunt zijn. G. F. de B. Mag men postzegels uitvoeren (schenken, ruilen of ver kopen) aan mensen in het buiten- derhoud enz. De gemaakte winst moet u opgegeven aan het belasting kantoor, door het aanvragen van een aangiftebiljet inkomstenbelasting. Wij geven u in overweging evt. bij stand te doen verlenen door een er varen boekhouder of accountant. Als u regelmatig opschrijft, wat u dage lijks uitgeeft en wat u ontvangt en hem alle daarop betrekking hebben de papieren ter inzage geeft, zal hij balans en verlies- en winstrekening wel voor u klaar maken, zodat u niet de minste moeilijkheden hebt met het belastingkantoor. Hij kan dit bv. 1 maal per maand of 1 maal per drie maanden doen. Gevraagd een flink zelfst. MËISJE wegens ziekte van mijn vrouw, liefst zo spoedig mo. gelijk, v. g. g. v. Zij die prijs stellen op een goede behandeling boven hoog loon gelieven te schrijven aan het bureau van dit blad onder no. 584. GEVRAAGD: Kousenreparatrice LeerÜng- Kousenreparatrice Filnke Verkoopster Leerling Verkoopster Aanmelden 's avonds van 6.16 tot 7 uur. 586 OE HAAS Haarlemmerstraat 8082. GEVRAAGD TE LEIDEN voor spoedige indiensttreding in een revisiebedrijf voor verbrandingsmotoren: Aan goede vaklieden kunnen aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden worden geboden. Uitvoerige sollicitatiebrieven met vermelding van opleiding en praktijk-ervaring te richten aan: J. Steenbergen, Koningin Wilhelminalaan 330C, te Voorburg. der E. R. K. Levensverz. Mij. te Nijmegen, wordt verzocht zich met de di rectie van genoemde Mij. in verbinding te stellen. Wordt hieraan binnen drie maanden niet voldaan, dan wordt tot afgifte van een duplicaatpolis overgegaan, waardoor de oorspronkelij ke polis waardeloos wordt. TECHNISCHE GROOTHANDEL ALHIER VRAAGT: le Aankomende MAGAZIJNBEDIENDE Liefst administratief onderlegd. 2e JONGEMAN voor magazijn en expeditie. Leeftijd c.a. 17 jaar. Brieven onder no. 579 bureau van dit blad. VERSCHENEN: R. K. Kon. Toneelver. „ONDER ONS" Opvoering van het blijspel in 3 bedrijven „Kleine kinderen worden groot" op 27 en 30 Januari in het Parochiehuis te Groenendijk-Hazerswoude Aanvang der voorstelling om 8 uur implaats van 7.30 uur Kaartverkoop bij J. M. L. Wesselingh, tel. 402, en 's avonds aan de zaal. 564 Jongedame, 24 jaar, R. K. zoekt een prettige leer zame WERKKRING kunnende typen, bekend met steno. Enige kantoor ervaring. Br. onder no. 577 aan R. Paauw, Kantoor boekhandel, Roelofarends- veen. door CHR. A. C NELL Strenge en zachte winters in Nederland Het karakter van de eerstvolgende tien winters. Franco toezending na ontvangst van 1.50. N.V. DE LEIDSE COURANT, LEIDEN, GIRO 103003. Aankomend gevraagd. M. Steenstraat 31, Telefoon 24407. L. BOS, Leiden. Adverteert in dit klad

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8