Vlieyde&öckip, dat atamen kan fe&toifdeti Bracht wraakneming 'n bekende tot dubbele Doetinchemse moord? Chefarine A Namen arbeiders onrechtmatig ontslag of was proeftijd voorbij Vrouw gaf haar man sap dolbessen van Treuzelende cbauffeuse veroorzaakte bij het oversteken een dodelijk ongeval Auto stortte zonder schade vao een viaduct (Wie ca de detdei WOENSDAG 26 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Een o^.«uUue v-u ^..-o een van ue e^-c-e siiic-pexi, aie vouewg voor liet voeren van een abooui-oor- log zal worden uitgerust. De kiel werd gelegd in 1943: het schip zou een vliegtuigdrager van de Britse Marine worden; in 1945 volgde de tewaterlating maar toen werd het werk stopgezet, opdat het ontwerp kon worden ver anderd en gemoderniseerd. Wanneer het schip gereed zal zijn, zal het overgedragen worden aan de Koninklijke Australische Marine, en onder de naam HMS Melbourne varen. Wederom n arrestatie Gisteren heeft de politie te Doe- tlnchem wederom een arrestatie ver richt, naar aanleiding van de dub bele mooid, die de vorige week in de villa aan de Rekkenseweg werd ge pleegd. Zoals men zicih zal herinneren, werd daar vorige week Woensdag een 73-jarige villabewoner met zijn huishoudster om het leven gebracht. De thans gearresteerde is een goede kennis van het slachtoffer, zodat het begrijpelijk zou worden, dat de moordenaar zo goed de weg in de villa wist en dat de waakhond geen alarm geslagen heeft. Men neemt momenteel aan, dat de moordenaar binnengedrongen is op het moment, dat de huishoudster de hond uitliet. Men neemt aan, dat hy naar de slaapkamer van het slacht offer gegaan is, waar hij de 73-jari ge reeds in pyama aantrof. Met een MINISTERS STAKEN EERSTE SPADEN. De ministers Beyen en Luns heb ben gistermiddag de eerste spaden gestoken in de grond, waarop het gebouw van de Kanselarij der Cana dese Ambassade zal worden opge trokken. Het terrein, is gelegen vlak naast het gebouw, dat op het ogenblik voor de kanselarij van de Canadese ambassade aan de Sophialaan te 's-Gravenhage wordt gebruikt. Op het terrein was door de aannemers een vak in gereedheid gebracht, waarop de beide ministers een aan val mochten doen, daarbij gebruik makend van een soeciale schop, die van Canadees aluminium was ver vaardigd. De korte plechtigheid werd bijge woond door verschillende ambassa deurs. IN PI» A ATSFAARTPNKANTOOR VERDWEEN 950,—. De recherche van de gemeente-po- lftie te Winschoten heeft in samen werking met de spoorwegrecherche de 26-jarige stationsassistent v. d. A. uit Westerlee, die dienst deed op het spoorstation in Winschoten, gear resteerd, omdat hij er van wordt ver dacht vorige week een bedrag van 950 uit de brandkast van het plaatskaartenkantoor te hebben ge nomen. De man heeft bekend. hard voorwerp moet hij hem toen de schedel ingeslagen hebben, waarna hij zijn slachtoffer verschillende mes steken toegebracht heeft. Daarna is hij naar de kamer van de inmiddels weer in huis terugge keerde huishoudster gegaan en heeft deze met enkele messteken om het leven gebracht, kennelijk bevreesd voor een getuige. De politie neemt als vorlipig mo tief wraakneming aan. Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. 'n 4ije doel wonderen.' (Advertentie). Pijnlijk misverstand Zoals wtj reeds meldden had het scheepsinscallatiebedrijf „Nederland" te IJsselmonde een kort geding aan hangig gemaakt tegen 44 arbeiders, die op 8 Januari bij deze scheepswerf onrechtmatig ontslag zouden hebben genomen. Zij zouden dit gecaan heb ben zonder toestemming van het ge westelijk arbeidsbureau en het scheeps installatiebedrijf. Inmiddels gingen 39 arbeiders weer aan het werk en is tegen een der nog overgebleven vijf arbeiders, zoals gemeld, reeds vonnis gewezen. De zaak tegen de overige vier werd aan gehouden tot gistermiddag voor een getuigenverhoor. Een van de vier arbeiders bleek ook het werk weer te hebben hervat. Verschil van mening. De president van de rechtbank hoorde gistermiddag als getuige ir. PATER L. VAN EEKEREN O.F.M. Te Oslo is gistermiddag overleden pater Leo van Eekeren O.F.M., rec tor van het Sint-Halvardsklooster te Sylling. In November van het jaar 1927 vertrok hij naar de missie van Noorwegen, en wel naar het tegen woordige bisdom toen nog vica riaat Oslo. Hij is pastoor geweest te Arendal, Tönnsberg en andere plaatsen. De laatste vijftien jaren was pater van Eekeren rector van het Sint-Hal- vardsklooster te Sylling, waar het noviciaat is gevestigd van de zus ters van Sint Franciscus Xaverius uit Bussum. Zij wenste een uitstapje Vergif werkte niet Voor de Utrechtse rechtbank heeft gisterochtend een 42-jarige kookster uit Rotterdam terecht gestaan, be schuldigd van poging tqt moord, sub. poging tot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, subs, poging tot mishandeling met voorbedachte rade. De verdachte, voorheen woonachtig te Austerlitz, was gehuwd met een invalide man, die altijd aan huis was gebonden. Daardoor had zij geen ge legenheid haar avontuurlijke aard uit te leven. In 1953 wilde de vrouw met haar kinderen naar Rotterdam gaan, doch door de aanwezigheid van haar echt genoot zag zij daartoe geen kans. Zij bedacht een plan om hem tijdelijk een ziekenhuis in te krijgen en mengde daartoe een theelepeltje sap van dolbessen, een nachtschadeplant, enige malen door de melk of thee welke zij haar man toediende. Het middel had geen nadelige gevolgen. Aanklacht. De vrouw vertrok later toch naar Rotterdam met haar kinderen en toen zij niet terugkeerde, diende de echt genoot een aanklacht wegens een po ging tot vergiftiging tegen haar in. Ter zitting ontkende zij de bedoeling te hebben gehad zich van haar echt genoot te ontdoen. Zij had hem J. van der Meer uit Bolnes, bedrijfi- ingenieur van de „Nederland", waar bij gesproken werd over de indienst treding van de arbeiders en de toen daarbij ter sprake gebrachte proef tijd. Over dit laatste bestond ver schil van mening tussen het bedrijf en de arbeiders en de president meen de, dat er klaarblijkelijk een mis- verstand tussen de partijen over de proeftijd is geweest. Hij zal op Vrydag a.s. vonnis wy- zen. EXAMENS LANDBOUW HOGESCHOOL. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is dezer dagen geslaagd voor het ingenieurs-examen de heer P J. Taconis, Leiden en voor het cand.-examen Nederlandse landbouw de heer J. W. Schellekens, Wassenaar. Vrijgesproken van dood door schuld Conform de els van de officier van justitie is de 71-jarige B. uit Olden- zaal door de rechtbank te Almelo vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dood door schuld. Hij zou op 9 Augustus in de buurt schap Geesteren (gemeente Tubber- gen) een defect geweer zo hoogst roekeloos en onvoorzichtig hebben geladen, dat het Tubbergse raadslid en voorzitter van de Geesterse K. A. B., de heer A. Haverkort, een schot in de buik kreeg. De heer H. stierf hieraan ter plaatse. Dit gebeurde tij dens 'n vogelschietwedstrijd bij gele genheid van een jubileum van de Geesterse pastoor. Voorschotten op pensioenen Van de zijde van de pensioenraad wordt medegedeeld, dat op de met ingang van 1 October 1954 in te voe ren verhoging der pensioenen zoveel mogelijk bij de eerstvolgende uitbe taling voorschotten betaalbaar zullen worden gesteld. Deze voorschotten worden dus verleend in afwachting van een wettelijke voorziening dien aangaande. In een beperkt aantal ge vallen zal echter om pensioen-tech nische redenen deze voorschot-uit kering nog niet kunnen geschieden. Voor deze laatste zal een spoedige betaling worden bevorderd. De politie te Rotterdam heeft de 42-jarige- W. T. uit Rotterdam aan gehouden, die in verscheidene ge meenten gesignaleerd staat als ver dacht van diefstal van scheerappa- raten. In December van het vorige jaar ontsnapte hij uit de werkin richting van het Hoge Land te Beek bergen en daarna ving hij een zwer vend bestaan aan. Hij voorzag in zijn levensonderhoud door steeds een scheerapparaat te stelen en zo spoe dig mogelijk weer van de hand te doen. Het leven begint bij 40 Het was gistermorgen tijdens de strafzitting op de Rotterdam se rechtbank, dat de officier van justitie plotseling opsprong uit zijn zetel en riep: „wachtmees ter, is er niet een minderjarige op de publieke tribune?" De wachtmeester, de rechters, de advocaten, de journalisten en iedereen keek. Óp de publieke tribune keek men elkaar aan, maar geen van allen stond op als zijnde de verboden minderjarige. Tot opeens een nogal klein man netje van ongeveer 40 jaar, met een blozend rond gezichtje naar voren stapteen inderdaad, hij was aangezien voor de min derjarige. Het mannetje wilde zyn portefeuille al pakken om bewijsstukken over te leggen, maar opeens klonk door de zaal een hartelije gelach, waarin de officier zelf voorging. Zijn be wijsstukken mochten in zijn por tefeuille en hij zelf op de pu blieke tribune blijven. slechts tijdelijk uit huis willen ver wijderen. De man, als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij in de periode Juni/ September 1953 maag- en buikkram pen had gehad. De verhouding tus sen hem en zijn vrouw was niet al te best, tengevolge van zijn ziekte was hij lastig van aard. De getuige-deskundige, dr. Boer uit Den Haag, verklaarde, dat het sap van dolbessen alleen schadelijk voor volwassenen is, mits toegediend in grote hoeveelheden en dan nog voor personen die een zwak maag-I darmkanaal hebben, Dodelijke geval len waren hem niet bekend. Eis: twee jaar. Van de dagvaarding bleef volgens hem alleen over poging tot mishan deling met voorbedachten rade. Het middel achtte hij relatief deugdelijk, de mentaliteit van de vrouw zeer verwerpelijk. Twee jaar gevangenis straf met aftrek, luidde de eis. Mr. Kousemaker uit Zeist, de raadsman, noemde het gebeurde een wanhoopsdaad van zijn cliënte. Aan de hand van wetenschappelijke attes ten betoogde hij, dat het toegediende sap een ondeugdelijk middel zou zijn. Voorts-wees hij op het jarenlang moeilijke leven dat de vrouw had gehad. Zijn conclusie luidde, dat ver dachte het strafbare feit niet heeft kunnen plegen omdat een ondeugde lijk middel is gebruikt. Hij verzocht vrijspraak alsmede onmiddellijk in vrijheidstelling van de verdachte. Dit laatste wees de rechtbank af. Uitspraak op 8 Februari. STOOMCURSUS VOOR KATH. ONDERWIJZERS. Aan de Kweekschool „De Voorzie nigheid" te Amsterdam zal binnen kort een spoedcursus voor onderwij zers worden georganiseerd. Bezitters van einddiploma gymna sium, HBS, MMS en zij, die een kJein- seminarium hebben doorlopen, kun nen in deze spoedopleiding van an derhalf jaar plaats nemen. Zij, die moeilijkheden hebben in verband met inkomstenderving, kun nen nog een tegemoetkoming ont vangen, indien zij nog geen 30 jaar oud zijn. Reeds eerder .was aangedrongen op het inrichten van een katholieke cutsus. Katholieke jongelui, die een neutrale cursus hebben gevolgd, kun nen namelijk over het algemeen niet op een katholieke school geplaatst worden. In het bisdom 'Haarlem is het voorschrift, dat een katholieke opleiding wordt gevolgd. Zo hebben katholieken, ondanks het tekort en vele sollicitatiebrieven, nog steeds geen functie bij het katholieke on derwijs kunnen krijgen. Arts was morphinist Een 40-jarige arts te Purmerend, die ten name van zijn patiënten recepten uitschreef voor ampullen morphine en deze zelf gebruikte, is gisteren door de Alkmaarse recht bank veroordeeld tot een boete van 300,subs. 30 dagen hechtenis. Voorts zal de arts, die als een ern stige morphinist beschouwd wordt, zich gedurende 3 jaar onder toezicht moeten stellen van de dr. F. A. Meyersvereniging te Utrecht. Door dat de arts te veelvuldige morphine- recepten uitschreef kreeg de apothe ker, die de recepten klaarmaakte, argwaan en stelde zich in verbinding met de politie. Buitengewoon roekeloos De officier van justitie bij de recht bank te Utrecht heeft gisteren zes weken hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar geëist tegen mej. B. uit Biltbo- ven, die terecht stond omdat zij werd beschuldigd van dood door schuld. Op 25 October j.l. wilde de verdach te, uit de richting de Bilt komende, Ce Utrechtse weg te Bilthoven over steken. Toen zij na lang te hebben ge wacht overstak kwam haar auto in aanrijding met. de van rechts ko mende motorrijder H. uit Almelo. De heer H. werd dodelijk gewond; hij Gisteren is te Roosendaal een per sonenauto, waarin vijf aannemers uit Hengelo en omgeving waren gezeten, van een spoorwegviaduct gestort en tussen enige bomen doorslippend 6 meter lager terecht gekomen op d« grasberm naast de spoorbaan. De aannemers, die op weg waren naar de waterwerken op Schouwen- Duiveland, kwamen een beetje wit jes te voorschijn gekropen uit hun auto, die op zijn kap terecht was ge komen. Geen hunner bleek enig li chamelijk letsel te hebben opgelo pen. Toen korte tijd later een kraan wagen de verongelukte auto weer op het wegdek had gebracht, bleek dat wonder boven wonder ook dit voertuig vrijwel niet was bescha digd. Het ingedeukte dak en een ge barsten voorruit maakten weinig in druk op de aanemers, die met de wa gen hun weg konden vervolgen. Het ongeval was een gevolg van de verraderlijke gladheid. Op het punt waar de wagen begon te slip pen en over de betonnen rand van het viaduct vloog, gaat het betonnen wegdek in klinkerbestrating over. overleed kort na het ongeval. De verdachte verklaarde ter zit ting dat zij de motorrijder niet had gezien. Een als getuige gehoorde hoofd agent van politie te Bilthoven ver telde, dat de verdachte bij de politie als een slecht rijdster bekend staat. De officier van justitie was van mening dat de verdachte op de snel weg buitengewoon roekeloos had ge reden. De motorrijder had niet ver wacht, dat de auto uit een zijweg zou komen. De verdachte had het slacht offer kunnen en moeten zien, zo zei- de de officier. Hij was voorts van mening dat het een zegen zou zijn, als de verdachte nooit meer achter het stuur van een auto zou zitten. De raadsman van verdachte achtte het mogelijk, dat zijn cliënte ver blind zou zijn geweest zonder het te merken. Hij verzocht oplegging van een geldboete. Uitspraak 8 Februari aanstaande. Vrouwenvraagstuk i.p.v. liftverbod Gisteren was het forum-avond van de K.R.O. in het militaire tehuis te Ermelo en geheel tegen de verwachting in heeft geen een militair vragen gesteld over bet liftverbod. Kennelijk beschouwen de mi litairen deze zaak als afgedaan en zij hadden weer belangstel ling voor de meer klassieke vra gen van het leger, die door alle tijden heen actueel blijven. „Wat denkt u over de vrouw in het leger?" werd aan het fo rum gevraagd en de meeste fo rumleden vonden, dat de vrouw een speciale taak in het leger had. dus onmisbaar is, wanneer zij haar echt vrouwelijke eigen schappen tot uiting kan bren gen. Andere militairen waren weer nieuwsgierig hoe je politicus kon zijn, zonder „vuile streken uit te halenhetgeen door de aan wezige politici met een glim lach uitgelegd werd.... Oorspronkelijk detective-verhaal door F. J. 12) Ja, mijnheer. Ik wilde mr. Brooks waarschuwen, en zei hem dat ook, toen hij me tegenhield, en me vertelde, dat Hij alleen maar kwam om een kleine inlichting. Hij wou alleen weten, of hier misschien een kennis van hem logeerde. Wat deed je toen? Vond je het niet nodig, mr. Brooks te waarschu wen? Weineen, mijnheer, waarom? Wat hij wou weten, kon ik hem óók wel zeggen. Ik bracht hem bij het rekje, vlak bij de deur hiernaast, waar we de kaartjes van de gasten insteken, naast de nummers van de kamers, zodat hij zelf kon zien. Je weet dus niet, wie die kennis was, die hij zocht? Neen, mijnheer. Hoe zou ik dat? Hoe laat was het, toen die heer kwam? Nu meneer, ik zei u al vlak te gen de tijd, dat ik wegging. Zo tus sen zessen en half zeven. Weet je ons misschien te vertel len, hoe die meneer er uit zag? Het meisje scheen diep na te den ken. Nu, mijnheer, zó precies weet ik het niet meer. Hij was lang en ma ger en had een grote hoed op en ik geloof dat hij een baard droeg, maar ik heb hem maar een ogenblik ge zien, want hy zei zo iets, dat hij haast had en dat hij wel een briefje zou schrijven. En toen was hij meteen weer weg. Ja, ja. En jij had óók haast, na tuurlijk. Zo is het, mynheer. Ik moest trouwens eerst nog mijn tas ophalen, die ik boven ergens had laten liggen. Want inderhaast had ik kamer 7 weer een beetje aan kant moeten maken voor meneer Fielding, en toen schoot me te binnen, dat ik myn tas net zo goed beneden had kunnen laten. O, dus je bent toen weer even weg geweest? Natuurlijk, mijnheer, want mr. Brooks had me gezegd, toen hij met mr. Lonsdale beneden kwam, dat ik nog even de kamer voor mr. Fielding in orde moest maken. Ik was toen bezig, mrs. Brooks te helpen met af ruimen in de eetzaal. Goed, goed, dat was natuurlijk vóór die vreemde heer kwam, zei inspecteur Stanley geduldig. Maar ik bedoel, dat je daarna ook weer even weg geweest bent, om je tas te halen? Precies, mijnheer. En dat duur de nog wel even, vóór ik 'm gevon den had, want ik begreep werkelijk niet, waar ik 'm gelaten had. Einde lijk vond ik 'm in de gang bij kamer 1, en toen ben ik direct naar bene den gegaan, om mr. en mrs. Brooks goedenavond te zeggen. Dat was in de keuken, mijnheer. Maar je zei, Lisette, dat die vreemde heer kwam vlak vóór je wegging, want je had je mantel al aangetrokken. Ben je dan misschien eerst je tas gaan zoeken, en kwam die meneer daarna binnen, toen je op het punt stond weg te gaan? Het meisje raakte in de war. Nu weet ik het werkelijk niet meer, mijnheer, zei ze beduusd. Ik dacht eigenlijk, dat hij kwam, vóór ik mijn tas ging zoeken; maar het kan óók wezen, dat ik hem pas trof, toen ik net van plan was weg te gaan. Ik weet het heus niet meer. H'm, een verschil van een mi nuut of tien vermoedelijk, mompelde Stanley. Wel, Lisette, zei hij tegen het meisje, je hebt er natuurlijk heel verkeerd aan gedaan, dat je mr. Brooks niets gezegd hebt van die vreemdeling. Als je hem gewaar schuwd had, zou mr. Brooks ons mis schien heel wat meer hebben kun nen vertellen. Maar dat is nu een maal te laat. Nu ja, mijnheer, pruilde het meisje, wie had nu kunnen den ken, dat er zó iets gebeuren zou? Ik heb er helemaal niet bij gedacht. Dat is het, je hebt er niet bij gedacht, zei mr. Stanley. Wil je nu nog even mr. Brooks bij me sturen? Het meisje ging, niet al te plezie rig gestemd. Mr. Stanley keek zijn collega even aan. Een slordige geest, merkte hij op. Je hebt zeker ook wel direct begrepen, dat we aan zulke inlich tingen niet veel hebben? Mr. Fielding keek bedenkelijk. Dat hangt af, van wat mr. Brooks ons nu te vertellen heeft, zei hij peinzend. Vóór mr. Stanley hem kon ant woorden, kwam mr. Brooks weer de kamer binnen. Mr. Brooks, zei de inspecteur, ik zou nog een paar inlichtingen van u willen hebben. Toen u gistex-avond met meneer Lonsdale beneden kwam om hem naar kamer 10 te brengen, was uw vrouw bezig met afruimen in de eetzaal, nietwaar? Juist inspecteur. Wat ze alleen? Neen, mijnheer. Lisette hielp haar, zo als altijd. U bent toen met mr. Lonsdale op zijn kamer gegaan. Bent u daar lang gebleven? Mr. Brooks dacht na. Ik denk een minuut of tien, meneer Stanley. Ik zag toe, dat hij alles had, wat hij nodig had, en hielp hem met rangschikken en zo. Juist. En toen u in de eetzaal terugkwam, was daar toen iemand? Weer moest mr. Brooks even na denken. Neen, meneer, zei hij dan. Op dat ogenblik liep juist iemand de trap op; en dat moet Lisette ge weest zijn, want mijn vrouw trof ik even later in de keuken. U bent dus niet lang in de eet zaal geweest? Een paar tellen maar, mijnheer. Ziet u, ik moest alleen de naam-, kaartjes op het nummerbord verwis selen, nu mr. Fielding en mr. Lons dale geruild hadden. Ah juist! klonk het uit de mond van beide inspecteurs. Ik ben daar altijd heel secuur mee, heren, zei mr. Brooks, met het oog op de brieven, die ik naast de kaartjes in het rek leg. Ja, ja, daar hebt u groot gelijk in, knikte Stanley. En toen bent u naar de keuken gegaan? Juist, mijnheer. En Lisette? Die kwam ons na een poosje goedenavond zeggen. Zij mocht gis teren wat eerder weg, omdat ze een verjaringsfeestje had. Ja, en is ze toen direct de deur uitgegaan? Dat zou ik wel denken, mijn heer. Eerlijk gezegd, heb ik daar niet op gelet. Maar ze had haast om weg te komen, ziet u. Zo zie ik het ook, zei inspecteur Stanley. Dank u mr. Brooks. De herbergier boog en verdween. We moeten nu wel aannemen, zei Stanley, dat die vreemde be zoeker gekomen is, toen Lisette weer beneden was. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6