Melkprijs-verschil van drie cent zou regering 45 millioen kosten Vaanbaxige gneep, nam de ntacfd itati pxittó Cmnaaal Vrij vervoer maakt opneemplaats jvoor parate troepen overbodig JViet atteen zandex beweging, maat aak zanden geluid De rechter gaf A*N*M*R* geen gelijk Bond tekent appèl aan WOENSDAG 26 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Minister Mansholt voor Kath. boeren Grote stijging van subsidie Wanneer de regering de drie cent, waarmee de melk thans verhoogd is, voor haar rekening zou nemen, dan betekent dit een extra subsidie van 45 millioen gulden en dan zou de to tale overheidssubsidie alleen op het product melk bij de huidige zuivel- w aarde reeds 150 millioen gulden be dragen. Dit deelde de minister van Land bouw, de heer S. L. Mansholt, gister middag mede op een buitengewone algemene vergadering van de Katho lieke Boeren- en Tuindersbond, wel ke in Utrecht werd gehouden. De minister zeide, dat het doorbe rekenen van de kostprijs in de con sumentenprijs een moeilijk punt is geweest. Het zou voor de regering heel gemakkelijk geweest zijn om enerzijds wel de garantieprijs te doen stijgen en de consequenties hiervan voor haar rekening te nemen, maar, zo zeide de minister, dan zouden er geen grenzen meer zijn. 150 Millioen. Het vorige jaar werd reeds op het artikel melk een subsidie verleend van 80 millioen gulden en we staan thans voor de noodzaak, door de toe slag op de zandgrondbedrijven deze subsidie te verhogen tot 105 millioen gulden. Een personenauto slipte tegen vrachtauto 1 dode, 2 gewonden Op de nieuwe Ubbergseweg te Nij megen is gistermorgen een door mej. K. uit Amsterdam bestuurde perso nenauto, vermoedelijk tengevolge van slippen op de gladde weg, in botsing gekomen met een van de an dere kant naderende Duitse vracht auto. Mej. R. liep zulke zware in wendige kneuzingen op, dat zij kort na het ongeluk is overleden. Een bij haar in de auto zittend echtpaar werd ernstig gewond. Het is naar het Wilhelm ina ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Als deze drie centen, die de con sumenten thans betalen, er ook nog bijkwamen, dan zou de overheid een bedrag van 150 millioen gulden voor haar rekening nemen. Dit zou volko men in strijd zijn met het voornemen van de regering de subsidies over de gehele linie te verminderen. Voorts zeide de minister dat dit zekere moeilijkheden zou opleveren met be trekking tot de subsidiepolitiek wel ke gevoerd wordt met België. NESB-LEIDERS VOOR HOGE RAAD. De Hoge Raad heeft Dinsdag op nieuw behandeld de zaak tegen de NESB-leiders Paul van Tienen en mr. J. Wolthuis. Als pleiters traden op mr. M. C. van der Poel en mr. J. H. Willems beiden uit Den Haag. Mr. Willems betoogde, namens mr. Wolthuis, dat deze zaak het grond recht van vereniging en vergadering raakt. Men heeft weieens betoogd, dat deze rechten niet zouden mogen genieten degenen, die streven naar een staat, waarin geen plaats meer is voor deze rechten. Een voorwaar delijke werking van deze rechten echter zou die rechten geheel te niet doen. Vrijheid van partijvorming, uitsluitend als men beoogt de be staande staat te handhaven is geen vrijheid van partijvorming. De onderhavige vereniging zou strijdig zijn met het besluit ontbin ding land verraderlijke organisaties Het landverraad van de NSB bestond in hulp aan de vijand. Dit landver raad is thans niet meer mogelijk. Zeis al zou voluit de NSB weer wor den opgericht, dan zou pleiter het rechtsmisbruik achten, daartegen te ageren op grond van het besluit, dat zich tegen het landverraad richt. Mr. Willems stelde drie cassatie middelen voor. Van het strijdig zijn met de openbare orde en mitsdien verboden zijn van de vereniging is krachtens arrest van de Hoge Raad van 18 Mei 1954 niet slechts de doelstelling beslissend, maar ook de feitelijke werkzaamheid. Het hof heeft echter niets ten aan zien van die feitelijke werkzaamheid overwogen. Pleiter meende, dat hét arrest dus niet in stand kan blijven. Mr. M. C. van der Poel pleitte na mens requirant Van Tienen in dezelf de -geest. De advocaat-generaal mr. s'Jacob zal 22 Februari concluderen. GEMEENTE DEVENTER KOOPT DE MARIA-KERK. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten tot de aankoop van de in verval rakende Maria-kerk, die staat tegen de befaamde Grote of St. Lebuinuskerk, aan het Grote Kerk hof. Het aangekochte gebouw heeft een bewogen historie, die begint met de stichting van dit bedehuis in de 13de eeuw. De oude Maria-kerk, die op de mo numentenlijst voorkomt, zal., wel licht later worden gerestaureerd; voorlopig wordt zij slechts voor ver der verval behoed. NACHTELIJK INCIDENT OM VIER BROEKEN (EN EEN PRIJSKAARTJE). Iemand die gisternacht omstreeks half drie door de Javastraat te Am sterdam liep zag voor een textielwin kel een jongmens, kennelijk onder de invloed, uit een auto stappen, de winkelruit inslaan, iets uit de etala ge halen en vervolgens wegrijden. Op zijn aanwijzingen slaagde de po litie er in een 23-jarige acrobaat aan te houden en onder verdenking van diefstal met braak in bewaring te stellen. Bij de gelegenheid werden vier broeken in beslag genomen, en een prijskaartje, aldus het rapport van de Amsterdamse politie. NACHTPORTIER VOND DAT TE GRIEZELIG. „Wat is dat toch voor gestommel in de keuken", bespiegelde de nacht portier van een Utrechts hotel en manmoedig stapte hij op het geluid af. Even later ijlde hij luid jamme rend langs de trappen naar bovyi alsmaar gillend, dat er een gemas kerde in de keuken zat. Zo'n nachtportier dóet het ten minste; in een oogwenk was het ge hele hotel gewekt en tezamen met enkele dappere gasten trok de por tier wear naar de keuken, waar een gebroken slot van de buitendeur ver telde, dat de gemaskerde verdwenen was. De nachtwaker, die buiten dienst deed, kon zijn collega binnen ook niets naders vertellen en de politie heeft enkele uren vergeefs gezocht. De snode inbreker heeft niets mee genomen. Voor anderen alleen in het weekeinde In een gisteren gehouden confe rentie tussen de minister van Oorlog en van Marine, de staatssecretaris van Oorlog, vertegenwoordigers van de A.N.W.B., de K.N.A.C. en het R.K. Thuisfront en de Ned. territoriale be velhebber is de kwestie van het ver voer van militairen nogmaals onder ogen gezien. Gezien het toekennen van vervoer van rijkswege eenmaal per 14 dagen werd het handhaven van opneem- plaatsen ten behoeve van de parate eenheden voorshands niet meer nood zakelijk geacht. Wat andere dan parate troepen be treft zullen de drie genoemde orga nisaties zich beraden op welke wijze aan de vervoersbehoefte van militai ren nog zou kunnen worden tege moet gekomen. De vertegenwoordigers der drie or ganisaties bleken van oordeel dat deze regeling zich voorshands zou kunnen beperken tot de weekeinden, of uitbreiding tot de overige werk dagen gewenst is, zal te zijner tijd nader worden bezien. Met het oog hierop heeft de Ne derlandse territoriale bevelhebber bepaald, dat de aangewezen opneem- plaatsen voor de parate eenheden zijn opgeheven, terwijl voor de ove rige eenheden de opneemplaatsen blijven gehandhaafd voor de Vrij dag, Zaterdag en de Zondag. Ten aanzien van de Kon. Marine zijn overeenkomstige maatregelen uitgevaardigd. In Velden bij Venlo had Maandag niemand last van ochtendzickte: Men is daar n.1. al begonnen met Carna val. De reden hiervan is, dat op de eigenlijke carnavalsdagen de plaatselijke fanfare op tournee is in de grote steden; daarom viert men het in het eigen dorp maar wat vroeger, een besluit overigens, waar geen recht geaard carnavalsvierder iets tegen heeft. Immers in het Zuiden is dé leus van het jaar „Agge maar leut hèt!" Onze fotograaft snapte Prins Carnaval met de Raad van Elf tijdens de zegetocht door Velden, warm toegejuicht door zijn enthousiaste volgelingen. STAKING MOET OPHOUDEN Een helicopter van de Britse Marine hangt vrijwel geluidloos boven het South Bank terrein, vlak bij de Royal Festival Hall in Londen. Inplaats van het luidru chtige lawaai, dat de motor van een helicopter pleegt te maken, hoort men nu slechts een gedempt gesnor. Met behulp van een nieuwe vinding een knaldemper in de vorm van een pijp, bevestigd aan de uitlaat is men in staat het lawaai van de motor in sterke mate te verminderen. De geluidsdemper werd binnen tien dagen ontworpen en vervaardigd door Vokes LTD in Guiliford, Engeland, en terwijl deze helicopter, di£ op onze foto wordt getoond, met het prototype van de knaldemper rond „snort", is men reeds druk bezig met de vervaardiging van èen meer gestroomlijnde versie. De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. van Vollenhoven, heeft gistermiddag bij zijn uitspraak in het kort geding, dat de N.V. Ma chinefabriek Hensen tegen de Algem. Nederlandse Metaalbedrijfsbond aan hangig had gemaakt, de ANMB in het ongelijk gesteld. De president heeft gedaagde, de ANMB, bevolen om aan de leden van de afdeling Rotterdam, voor zover deze leden in dienst «ijn van de fa. Hensen, terstond aan te zeggen, dat in afwachting van een beslissing van de rechter het werk in dienst van eiseres moet worden hervat. Voorts is gedaagde veroordeeld om aan eiseres een dwangsom van 50.000, te betalen voor iedere dag, dat ge daagde in gebreke mocht blijven aan dit bevel te voldoen. Gedaagde werd tevens veroordeeld in de kosten van het geding. De president stelde vast, dat het bestuur van de firma Hensen ver plicht is een ondernemingsraad in te stellen. De staking echter, waartoe de ANMB zijn leden, die bij Hensen werken, heeft aangespoord is on rechtmatig. Niet alleen zij, die het werk hebben neergelegd, doch ook zij, die op deze staking hebben aan gedrongen, de ANMB dus, zijn aan sprakelijk. De president overwoog ook in zijn vonnis, dat gelijkluidend was aan hetgeen de N.V. Hensen had geëist, dat de ANMB door doelbe wust de door de wetgever beoogde leiding van de bedrijfscommissie uit te schakelen en ook door te trachten door middel van een staking de pro cedure vermeld in artikel 3 der wet op de ondernemingsraden te frustre ren zich zeker niet gedragen heeft, zoals dit van een goed gedisciplineerd lichaam mocht worden verwacht. Te meer achtte de president dit te betreuren, omdat hij daaruit een miskenning en een minachting voor de duidelijke bedoelingen van de wetgever meende te moeten opma ken, die immers de bedrijfscommis- sie heeft ingesteld als het orgaan, dat, indien moeilijkheden rijzen ten aan zien van de uitvoering van de wet op de ondernemingsraden, naar een oplossing moet streven. Staking beëindigd. De ANMB heeft gisteravond zijn leden er toe aangespoord vanochtend het werk te hervatten. De staking is dus afgelopen. Dit betekent echter niet, dat de ANMB zich bij dit vonnis neerlegt. Hèt bestuur heeft gister avond besloten appèl aan te tekenen. Omstreeks 4 uur gistermiddag is in een huis in de J. P. Heyestraat te Amsterdam een 46-jarige man door gasverstikking om het leven gekomen. NOTARIS VRIJGELATEN. Notaris O. uit 's-Gravenpolder, die enige tijd geleden gearresteerd werd, is thans weer op vrije voeten ge steld, omdat gebleken was, dat de notaris geen strafbare feiten heeft gepleegd. De notaris zal binnenkort zijn werkzaamheden hervatten. Ijsventer „ontdook" de belastingen Van koude kermis thuis gekomen Dinsdag heeft voor de arrondisse mentsrechtbank te Arnhem terecht gestaan de venter W. uit Tiel wegens belastingontduiking. De officier van justitie eiste zes weken gevangenis straf. De officier gaf in zijn requisi toir uiting aan zijn mening, dat deze venter het al te bont had gemaakt. Hij had 2800 gulden als inkomsten opgegeven, doch hij bleek 7.000 gul den te hebben verdiend. De officier merkte op, dat de fiscus zich niet on betuigd had gelaten. De verdediger zeide dat verdachte aan boeten in totaal 2238 gulden moet betalen en aan achterstallige belasting (met omzetbelasting) 2300 gulden. Pleiter noemde zijn cliënt een naieve belastingontduiker. Hij stortte vierduizend gulden op een spaarbankrekening en daar kwam de fiscale recherche achter. Hij is een sober levende spaarzame man met de grote illusie eens een eigen huisje te kopen. Hij was gewend aan ambte lijke aanslagen om omstreeks 3.000 gulden en het drong niet tot hem door, dat hij ook van zijn hogere in komsten belasting moest betalen. Pleiter vroeg vermindering van straf gezien de wijze, waarop de fiscus hem al heeft aangepakt. Uitspraak over veertien dagen. Ministersploeteren aan diplom aten-ver blij ver Inbrekerscombinatie maakte Enschede onveilig Gevangenisstraffen van 5 en van 3 jaar met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Almelo gisteren geëist tegen resp. de 32-ja- rige monteur J. en de 19-jarige ma gazijnbediende T., beiden uit En- schere. Deze verdachten, die beide invalide zijn, ontmoetten elkaar in een revalidatiecentrum. i J., die reeds een lange straflijst heeft, wist T. over te halen om op het inbrekerspad te gaan. Hoewel T. hier aanvankelijk niet veel voor voelde, gaf hij later toe, „om je te helpen", moet hij toen tegen zijn ka- I meraad hebben gezegd. Beiden heb- ben een groot aandeel in de serie in- braken, welke de afgelopen zomer in j Enschede werden gepleegd. In totaal, j zo zei de officier in zijn requisitoir, staan 21 inbraken op hun naam. J. pleegde er bovendien nog 5 op eigen houtje. De officier had „de combina- "5 inbraken ten laste gelegd. Bo- j vendien moest J. zich voor twee in braken verantwoorden, welke hij al leen zou hebben gepleegd. i Tegen een derde verdachte, de 34- jarige fabrieksarbeider K. uit En schede eiste de officier 2 jaar met af trek. Hoewel de man slechts 3 fei ten ten laste waren gelegd, moet hij ook tien tijdens de afgelopen zomer te Enschede gepleegde inbraken op zijn geweten hebben. Hiermede is, zo zei de officier nog, het grootste deel van de serie inbraken berecht. Nog één verdachte moet voor de rechter verschijnen, zodra zyn zaak „rond" is. Over het algemeen was de buit Voor de bouw van een nieuw ambassadegebouw voor Canada aan dn niet zo groot. De hoogste opbrengst Sophialaan te Den Haag werd gisteren door de beide ministers van Buiten- was f 1200,—. Overigens waren de Jandse Zaken, Mr. J M. A. Luns en Mr. J. W. Beyen de eerste spade in 'e bedragen geringer of bestond de op- grond gestoken. Onder het toeziend oog van de Canadese Ambassador brengst uit horloges, sieraden of Thomas A. Stone (midden) en Mr. j. M. A. Luns (links) steekt Mr. J. W.' rookwaren. 'Beyen de eerste spade in de grond.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5