SmüGAT Vriendelijk meningsverschil over „bezaaien of „bezoden" hield de raad lang bezig r» mii H. M. DE KONINGIN TE LEIDEN Pas op Uw keel De klok was verstomd WOENSDAG 26 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Leidse gemeenteraad in eerste zitting 1955 Meer gebreken bij het breken aan de Waag Na de Nieuwjaarsrede v. d. burgemeester Maandagmiddag in de gemeen teraad, waarvan wij in de courant van gisteravond reeds de voornaamste iacetten belicht hebben, wenste mevr. Braggaar—De Does het college van B. en W. namens de raadsleden eveneens een gelukkig en voorspoedig Nieuw jaar. Zij sprak de hoop uit dat in 1955 vele gemeentelijke problemen tot een oplossing zouden komen. Het belangrijkst deel van de middagvergadering is in beslag genomen door discussies over het inzaaien of zoden leggen op sportvelden. De raad was te verdelen in „zaaiers" en „zooiers", zoals de heer Questroo in zijn betoog opmerkte. Zelfs binnen het college van B. en W. was in deze zaak een controverse. Wethouder Van Schaik ontpopte zich n.l. als een voorstander van het zoden leggen op de sportvelden, wethouder Jongeleen verdedigde met overtuiging het, inzaaien van sportvelden, terwijl de rest van het college met het „salomonsvoorstel" was gekomen om drie van de vijf velden van een aan te leggen sportveldencomplex in de Bos- en Gasthuispolder (het ging n.l. om deze velden) met graszaad te bezaaien en twee velden met zoden te beleggen. Het voorstel van de heer Questroo (Prot. Chr.), mede namens mej. Noordman (K.V.P.) en de heren Drijber (V.V.D.) en Zunderman (P.v.d.A.) gedaan om alle vijf de velden te bezoden werd uiteindelijk in stemming gebracht. Het werd met 18 tegen 15 stemmen aangenomen. Bij de stemming bleek, dat ook de meningen) Linnen de fracties verdeeld lagen. Van alle fracties behoudens van de C.P.N. werden van de leden stemmen vóór en tegen gehoord. Woonwagenkamp. Bij de behandeling van het prae- advies op het verzoek van de Stich ting Woonwagenwerk Leiden om me dewerking bij de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs met twee klassen (wij hebben die vroeger al eens in deze krant in het licht van de belangstelling geplaatst) vroeg de heer Piena (P. v. d. A.), of er al aandacht was geschonken aan het feit, dat in het bestuur nog geen buitenkerkelijk of humanistisch lid zitting heeft. Wethouder Menken antwoordde, dat men nog steeds bezig is om een geschikt persoon van deze functie te animeren. De heer Van Dijk (K.V.P.) merkte op, dat het werk van een kampsohool alléén succesvol kan zijn als de school óp het kampterrein of in de onmiddellijke omgeving staat. Hij be treurde het dan ook, dat het college zich op het standpunt had gesteld, dat de school in geen geval op of bij het kamp geplaatst kan worden. „Of wordt het kamp misschien ver plaatst?", zo vroeg de heer Van Dijk zich af. In dit verband wilde hij ook nog eens de aandacht vestigen op het feit, dat er aan de sanering van so ciale misstandtn op het terrein nog. niets gedaan is. Toch heeft de raac voor dit doel destijds 16.000 gulden beschikbaar gesteld. De kampbewo ners moeten nog steeds gebruik ma ken van vier W.C.'s, die deze naam niet verdienen. In zijn antwoord zeide wethouder Van Schaik, dat het in dit voorstel voorlopig gaat om principiële mede werking bij de oprichting van deze school. B. en W. hebben hierbij be zwaren geopperd tegen de door de stichting woonwagenwerk voorge stelde plaats. Zonder deze bezwaren nader te omschrijven, verklaarde wethouder Van Schaik, dat het col lege in ieder geval aandacht zou schenken aan wat er naar aanleiding van dit voorstel door de heer Van Dijk was opgemerkt. „Zaaien of zoden?" Vervolgens ontwikkelde zich een uitgebreide discussie over het be zaaien of bezoden van de sportvel den. Deze meningsverschillen, die zelfs tot re- en dupliek aanleiding gaven, kunnen wij gevoeglijk tot het ■bepalen van enige standpunten be perken. De heer Questroo betoogde, dat het dringend gebrek aan sportvelden niet toelaat, dat men twee jaar op het speelrijp worden van het veld moet wachten. „Bezoden dus, want dat gaat sneller". Hij pleitte ook voor het tijdig aanbrengen van de nodige ac commodatie, zodat deze gereed is ge lijk met het bespeelbaar zijn van de terreinen. Mej. Noordman verklaarde zich, mede namens enige van haar fractie genoten, eens met het voorstel van de heer Questroo tot het met gras zoden beleggen van de vijf sport terreinen. sloot zich aan bij het voorstel van de heer Questroo c.s. De heer Huurman (Prot. Ghr.) ver klaarde zich een voorstander van het plan van de meerderheid van het college, n.l. om drie velden te be zaaien en twee te bezoden. In de verdediging van het „bezo den" wees wethouder Van Schaik op de sportvelden aan de Haarlemmer weg: van de drie velden zijn er twee met zoden afgedekt, één veld is inge zaaid. De twee genoemde velden werden direct bespeeld en het zijn prima velden, terwijl op het inge zaaide veld thans na twee jaar heel voorzichtig driemaal in de veertien dagen wedstrijden gehouden mogen worden. De ervaring heeft geleerd ook in Groningen, Haarlem en Delft dat graszoden in de kortst mogelijke tijd zeer geschikte speel velden opleveren. Wethouder Jongeleen stelde hier- j tegenover, dat het ingezaaide veld aan de Haarlemmerweg buiten de schuld van gemeentewerken om niet goed is behandeld. De wethouder betoogde, dat gras zoden van het boerenland komen en dus gras brengen, die met een ander oogmerg is gezaaid. Het zijn zoden, die van klei- of zandgrond komen: klei wordt bij regen vettig, in gras van zandgrond komen spoedig kale plekken. Hij zeide, dat de stadions in Amsterdam, Rotterdam, Nijmegen en 's-Hertogenbosch ingezaaide velden hebben en dat zowel het Nederlands Olympisch Comité als de Nederland se Heidemaatschappij het inzaaien van de velden haden geadviseerd. Stemming over het voorstel-Questroo leverde tenslotte het genoemde re sultaat op. Waaggebouw. Op het moment, dat men in de raad toe was aan de behandeling van het voorstel tot verhoging van het beschikbaar gestelde bedrag voor het restaureren en het aanbrengen van voorzieningen aan het Waaggebouw en de Boterhal, trok de raad zich on geveer twintig minuten in een ge heime zitting terug. De verhoging van het bedrag voor de restauratie van het Waaggebouw met 150.000,(oorspronkelijk be drag 78.000,had menig raadslid doen schrikken. Mej. Van Nienes (P. v. d. A.) verbond daaraan de vraag of de gebreken niet eerder aan het licht hadden kunnen komen. Zowel de heer Van Dijk (KVP) als de heer Huurman (Prot. Chr.) De koningin wordt op het Stations plein begroet door het bestuur van de V.V.S.L. (Foto: „De Leidse Courant") IrvdcUcel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, gezwollenheid of heesheid, direct de snelwerkende (Advertentie). Ook de heer Van Weizen (CPN) vroegen of in de slechte toestand van KATWIJK AAN DEN RIJN BEDRIJFSONGEVAL. De timmerman Sn. werd ernstig aan de voet gewond, toen hij bij de bouwerij op de rails liep en omver werd gereden door een wagentje, dat achter hem reed. Na eerste hulp ge kregen te hebben, werd hij voor vér dere behandeling vervoerd naar het Academische Ziekenhuis te Leiden. KDC De uitslagen van de onder linge wedstrijden waren als volgt: Fr. Spierenburg—J. Schoneveld 20; Am van BeelenH. Voorzaat 02; C. v. KlaverenJ. Houwer 11. H. Klin kenbergD. Visser 20. Ant Ver hoogC. de Winter 0—2. J. Slootweg Ab. van Beelen 02. C. PoolM. Altena 11. H. DurieuxC. de Mooy 11, Ab van BeelenAnt. Verhoog 20. B. BijsterboschG. de Mooy 0—2. Schorseneren. Dinsdagmorgen werd de tweede speciale Schorseneren veiling gehouden door de Groente veilingver. K en O. Er was bijzonder veel belangstelling, vooral van de zijde der exporteurs en de prijzen waren iets steviger dan vorige week. 1ste soort ging voor 5772, 2de soort van 3349, en 3e soort van f 8—19 per 100 kg. N00RDWIJK 25 JAAR ONDERWIJZER. Zaterdag j.l. werd op de Christus Koningschool te Noordwij k het zil veren jubileum gevierd van de heer J. C. v. d. Voort. De feestdag begon met een H. Mis tot intentie van de jubilaris. Het grote' gezin van de feesteling, het voltallig onderwijzend personeel en zeer vele kinderen waren aanwezig, om God te danken en zegen af te smeken voor de jubilaris en zijn ge zin. De kinderen zongen tijdens deze H. Mis onder leiding van het hoofd der school zeer verdienstelijk ver schillende Nederlandse gezangen. Om half tien had er een bijeen komst plaats van de gehele schoolbe volking in de feestelijk versierde klas van de zilveren onderwijzer. Hij én zijn gezin hebben genoten van de voordrachtjes, declamaties en zang stukjes die „de uitverkorenen" van elke klas ten gehore brachten. Ca deautjes, spontaan bijeengebracht door de leerlingen, werden tussen de bedrijven door aangeboden. Kwart over elf was de feestviering voor de jeugd afgelopen. Iedere leerling kreeg een zakje snoep mee naar huis! Half twaalf begon bet officiële ge deelte in het in alle haast daarvoor veranderde klaslokaal. Aanwezig waren het Kerk- en Schoolbestuur, Oudercomité, de heer Sistermans, hoofd van de katholieke jongens school te Noord wij k-Binnen, en het voltallig personeel met dames. De gebruikelijke enveloppe met in houd, alsmede enkele fraaie cadeaux werden tijdens diverse speeches de jubilaris aangeboden. Uit alles, wat er gezegd is, kwamen vooral drie ka raktertrekken van de feesteling naar voren, n.l. zijn accuratesse, zijn nooit verflauwende ijver en zijn welover wogen oordeel in verschillende za ken de school betreffend. Na een kort, maar welgemeend dankwoord van de jubilaris, was het officiële gedeelte afgelopen. Hierna bleef men neg gezellig een poosje bijeen! N00RDWIJKERH0UT Memisa. De kerkdeurcollecte voor de Medische Missie Actie heeft in de St. Jozefparochie 219,en in de Sint Victorparochie 94,85 op gebracht. Geslaagde uitvoering „Melodia". Maandagavond gaf de accordeonver eniging „Melódia" uit Noordwijk on der leiding van Arie Westgeest in de uitverkochte zaal van v. d. Geest een bonte avond. Deze werd geopend met de Melo- da-mars. Verder werden utgevoerd La Festa Splendora, Sweet Seven teen, de Concertwals van Arie West geest en een potpourri van populaire liedjes, waarbij het publiek spon taan meezong. Zoals altijd, was het ook nu een genot, dit uit 20 man be staande orkestje te horen spelen. Zij moesten dan ook een langdurig ap plaus in ontvangst nemen. Arie West geest, als conferencier, was ook deze keer weer goed op dreef en wist zijn publiek met grappen en liedjes te vermaken. Veel bijval kregen ook de Zwer vende straatzangers, die met hun heldere zuivere stemmen het gehoor wisten te boeien. De'jongste leden van Melodia, Ger- da Kaspers en Chris Vermeer, gaven enige solo's op hun acordeon. Het optreden van circus Bentina bracht de lachspieren in beweging, vooral het circuspaard Trixie was een daverend succes. Tussentijds werden nog enige revueschetsen ge geven o.a. de kostbare orchidee, de Robot en het testonderzoek. a de pauze trad Melodia nog maals voor het voetlicht en werd door hen ten gehore gebracht o.a. Straussklanken en de Houthakkers mars Arie Westgeest nam in zijn liedjes nog menige Noordwijkerhou- ter of Zilkenaar er tussen. Hierna volgde sluiting, waarna nog gelegen heid was om te dansen. Geboren: Johannes Hendrikus z. van A. W. van den Burg en J. Brauer;' Maria Cornelia Henrica d. van Petrus C. Bartels en M. E. van der Vlugt. Ondertrouwd: J. W. J. van Haas ter 36 j. en C. G. de Winter 22 j. Getrouwd: W. C. M. van Eeden en H. J. M. Bon; H. C. Schoone en J. C. Duijndam. Overleden: Cornelis S. Wolf 80 j., echtg. van H. J. Buijn. j SASSENHEIM Bespreking van mandement Waarom katholieke cultuur en waar om katholiek onderwijs? Over dit on derwerp sprak gisteravond rector Vester uit Leiden op uitnodiging van de samenwerkende organisaties t.w. de KAB, KVP, LTB, en St. Olaf (mid denstand). Het ware te wensen, dat veel meer parochianen deze zeer interessante uiteenzetting bijgewoond hadden! Het zou te ver voeren, om een zui vere weergave te publiceren van deze leerzame en interessante uiteenzet ting bezien in het licht van het Man dement der Bisschoppen. De aanwe zigen hebben genoten, de afwezigen, als immer, hadden ongelijk. Een zeer interessante gedachten- wisseling volgde op de inleiding. De heer J. W. Kortekaas leidde de bijeen komst. Begin Maart wordt de vraag be handeld: „Waarom Katholieke Poli tiek?" De uitnodiging tot bijwoning wordt tijdig verzonden. Z0ETERMEER K.A.V. Gisteravond gaf de K.A.V. in het parochiehuis, een cul turele avond, waarvoor veel belang stelling bestond. Mej. Th. Kraan hield een zeer in teressante causerie over het leven in Amerika. Vooral het gezinsleven, waarin het typisch eigene zo sterk spreekt, werd in den brede bespro ken. Mej. Kraan, die vanuit Califor- nië dwars door de States trok, kon uit eigen ervaring haar bevindingen mededelen. Als men hier over Amerika denkt, aldus spr., denkt men aan de bewo ners van de wereldsteden zoals New York, waardoor men een foutief beeld krijgt van de doorsnee Ame-! rikanen. Dat men van de nieuwste: vindingen gebruik maakt, houdt ver-1 band met de hoge waarde van de! dollar en het veel toegepaste afbeta lingssysteem. Met enige films werd de causerie omlijst, waarbij de film over de na tuurreservaten wel zeer in de smaak j viel. L.T.J. In de voormalige jongens-: school waren de LTJ-ers bijeengeko-] men voor de jaarvergadering. De' verantwoording over het afgelopen boekjaar werd goedgekeurd. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen. In plaats van de heer H. de Groot, die niet-her- kiesbaar was, werd gekozen de heer 'H. Jansen. Het bestuur werd uitge breid met de heer J. Groenewegen. Hierna had de uitreiking van de prij zen van de kalveropfokwedstrijd plaats. Ie prijs exterieur werd be haald door Jac. Vollebregt; le pres opfokwedstrijd: C. W. Vollebregt en 2e prijs Gebr. Kneppers. Dit. jaar zal het stamboekvee apart beoordeeld worden, daar de normen hier anders liggen. De aalmoezenier, kapelaan J. Ha mers, hield hierna een lezing ovér: „Spanningen in het gezinsleven". het Waaggebouw geen waarschuwing voor gemeentewerken lag om ook andere gebouwen onder de loupe te nemen. Visrecht. Naar aanleiding van het voorstel inzake het verpachten van het vis> recht in een gedeelte van de Haar lemmertrekvaart en van het Poel meer aan de beroepsvisser C. D. Zandvliet voor 200,voor één jaar brak de heer Piena een lans voor de hengelaarsbond voor Leiden en om streken. Hij stelde voor de amateur- hengelaars in de komende jaren een kans te geven hier hun tuigje te wa ter te laten. Wethouder Jongeleen antwoordde dat het college thans moeilijk kan optreden; de pachtwet zal binnenkort echter gewijzigd worden. Vermakelijkheidsbelasting. Het voorstel tot het wijzigen van de verordening vermakelijkheidsbe lasting ontmoette de dank van de he ren Meester (P. v. d. A.), Hagens (VVD) en De Hosson (KVP). Laatst genoemde was wel teleurgesteld door het feit dat in dit voorstel geen aan dacht was besteed aan de suggestie van de heer Van Dijk in een vorige vergadering om ook de vermakelijk heidsbelasting van „hogere culturele aangelegenheden" te herzien. Wethouder Van der Kwaak deelde mede, dat men aan een voorstel tot wijziging van de vermakelijkheids belasting bezig -is en dat „de grote dingen" binnenkort allen tegelijk aan de orde komen. Taxi-standplaatsen. Vóór men tot de rondvraag over ging herinnerde de heer Meester er aan, dat hij in een vorige vergade ring van het college inlichtingen heeft gevraagd over de taxi-stand plaatsen bij het station naar aanlei ding van adressen aan de raad. De heren Questroo, Van Weizen en Por- theine sloten zich bij hem aan. De heer De Hosson (KVP) meende even eens, dat in deze penibele kwestie spoedig raad moet worden geschaft. Men kan moeilijk verder gaan met aan oude rechten voorbij te zien. Wethouder Jongeleen beloofde de raadsleden volledige inlichtingen, na dat hij eerst met de verschillende partijen gesproken heeft. Tegen half zeven sloot de voorzit ter de vergadering. De Koningin omgeven door haar vriendinnen. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN. Koningin Juliana heeft gisteren de gehele dag te midden van haar stu dievriendinnen doorgebracht. Woensdag was alweer een kwartier oud toen zij per auto naar Soestdljk terugkeerde. Wij 'hébben ons door dit koninklijk bezoek zo door ons enthousiasme la ten meeslepen, dat, terwijl wij het personeel van het Nutsgebouw on bekendheid met de oorspronkelijke bestemming in de schoenen wreven, wijzelf niet op de hoogte bleken met de tegenwoordige bestemming van het gebouw. Nu is de stap van de Raad van Arbeid naar Sociale Zaken niet zo groot, maar men moet toch wel zevenmijlslaarzen hebben om de af stand van Breestraat naar Steen- schuur in een stap te overbruggen. In ieder geval onze excuses aan de beledigden aan weerszijde. Stembanden In rust. Het Alma Materkoor krijgt ook vanavond de gelegenheid de sterk beproefde stembanden wat tot rust te laten komen. De repetities gaan niet door en eerst volgende week zal het do-re-rmi-fa-sol weer door de ijle Leidse lucht klinken. Sleutelridder. De Sleutelridder is weer op het Leidse tapijt verschenen. Dit keer gekleed in extra opgepoest harnas, maar als altijd met open vizier. De schrikkerigen onder onze lezers moe ten we bekennen, dat deze Sleutel ridder gedacht en uitgevoerd is in inkt en papier en in ruim twintig pa-! gina's een beeld van twintig jaar le ven en streven van de verkenners der St. Lodewijksgroep geeft. Toch werkelijk niet te duur. Er z(jn blijkbaar nog veel mensen, die zo verliefd op de Verbum Dei kalender zijn geworden, dat zij ken nelijk de bij deze gemoedstoestand niet passende financiële zijde van de zaak uit het oog verliezen. Het spreekt echter vanzelf dat deze ka lender niet uit liefdadige overwegin; gen in uw brievenbus werd gedepo neerd. Het gaat hier om een goed Het uur was voor deze studenten niet matincus genoeg of zij waren in ka merjas en pyama vóór hun huls pre sent om de koningin te zien en te begroeten. (Foto: „De Leidse Courant"). Aller ogen waren gericht op de luiklok in de toren van de universiteit, toén de koningin in gezelschap van de oud-allurani over het Rapenburg naderde. Dc klok tuimelde voorbeeldig, maar zij was verstomd. Haar tong, de klepel weigerde de taal der klokken te spreken. Het publiek zag zwijgend en pijnlijk verbaasd opwaarts, zodat het even leek alsof we getuige waren van een film, waarvan het geluid was gestoord. Gelukkig besefte de klok juiat op tijd haar plicht en liet zij haar verstomde tong spreken op het moment, dat de koningin de Nonnenbrug naderde. Het publiek begon te juichen: de geluidsstoring was opgehe ven. doel, dat wil het bereikt worden, uw financiële steun dringend nodig heeft. Wacht dus niet tot straks én draag de kostprijs van 1,40, die toch werkelijk niet hoog is, af aan Ver bum Dei, Plantage 16. DWARSKIJKER. Marktberichten WOEHDEN, 26 Januari. Kaas. Aangevoerd 23 partijen. Prijzen: le seort 2.352.40, 2e soort 2.30 2.34, extra kwaliteit, tot 2.44 per kg. Handel matig. VINKE VEEN, 24 Jan. Groente. Boerenkool 25—40 cent. Witlof I 37 —44 cent, Witlof II 22-37 cent per peterselie 18 cent per bos.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3