$a£eidóe(Bot!/fca/nt Moskou beëindigt de staal van oorlog met Duitsland LATE Londen wil van de „smog" af Hetgeen 't Westen reeds in '51 deed Roemeen danste naar de vrijheid Doek valt in Costa Rica Zuidelijke wind Nieuwe koerswending in Sovjet-Rusland Korreltje WOENSDAG 26 JANUARI 1965 46ste JAARGANG Na 13409 Directeur: C. M V. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KAIHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ueCwiCCcnclfieid BUREAUX: PAPENURACB1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 30935, Redactie 20015. Advertenties 20826 (ilro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., >2.15 p mnd„ f 6.4# p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 13 et. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 MASKERADE IS UIT r\E LENTEWIND, WELKE sinds Stalins dood door de Sovjet-lan den is gaan waaien, is alweer ver dwenen en heett plaats gemaakt voor een terugkeer van de harde Noorder- wind, welke het Staiin-oewind heett gekenmerkt. De tekenen zijn onmisbaar, het parool luidt thans vor de Kussen: haraer werken en minaer eten. Kuim een jaar lang heooen zij een iets rui mere productie van consumptie goederen gekend, een weeiae, welke een tijdperk van milde vrede scheen in te naden. Het roer is eonter weer om: er moet meer zware in- 0 dustrie komen en gauw; niet alleen in Rusland zelf maar ook in de satellietlanden. Wat is de achtergrond van deze nieuwe koerswijziging? William L. Rogan van Associated Press, die lan ge tijd in Rusland heeft vertoefd, schrijft er het volgende over: „Er kan geen twijfel meer over bestaan, dat er in Moskou een strijd gaande is tussen de vertegenwoordi gers van de hoge bureaucratie, de Sowjet-regering dus, en van de ijze ren heerschappij der communistische partij. De communistische partij heeft duidelijk en krachtig de gedachte verworpen, dat er betere tijden voor de bevolking zijn aangebroken en de productie van consumptiegoederen moet worden opgevoerd. Deze ont wikkeling is onheilspellend. Zij doet denken aan de tijd van Stalin en duidt er op, dat de partij meent mis schien zelfs vreest dat binnen een niet te ver verwijderde toekomst oorlog onvermijdelijk is. Op het ogenblik hebben de verte genwoordigers van de regering de wind tegen. In het verleden heett de communistische partij het altijd ge wonnen, en er is geen reden om te veronderstellen, dat dit ook nu niet zal gebeuren. Dat betekent voor de Sowjet-burger het einde van de mas kerade van de „overvloed". Het bete kent dat alles op de zware industrie wordt gezet. Zulk een politiek ver raadt voorbereiding op de eventuali teit van een grote oorlog op korte termijn. Premier Malenkof was voorstan der van een mildere houding tegen over de bevolking. Wil hij zich hand haven, dan zal hij waarschijnlijk tot een vergelijk moeten komen met de harde leider van de partij, Nikita S. Kroestsjef. Misschien is dit al ge beurd en is dit ten koste gegaan van de beloofde stroom van consumptie goederen. De geest van Stalin heeft over de „New Look" getriomfeerd. Voor de Russische bevolking bete kent dit, dat zij nog vele lange jaren zal moeten wachten op de goede din gen welke haar beloofd zijn, terwijl de defensie van het land tot massale proporties wordt opgebouwd. Voor de wereld buiten Rusland houdt het in: steeds meer spanning volgens het Stalinistische patroon", aldus Ryan. De maskerade is dus afgelopen; het Kremlin toont weer z'n ware gelaat. Het is te hopen, dat men in Duitsland te'rechter tijd dit ware gelaat onder kent en zich niet om de tuin laat leiden door een beetje late en ver zuurde vriendelijkheid. De Britse regering heeft in begin sel besloten de voorstellen van een regeringscommissie ter bestrijding van de beruchte „smog" te aanvaar den. Volgens Duncan Sandys, de Britse minister van volkshuisvesting, hebben de voorstellen ten doel de hoeveelheid rook, die dagelijks wordt uitgestoten in de dichtbevolkte cen tra van Engeland, in een periode van j tien a vijftien jaar met circa tachtig procent te verminderen. De commissie die in het leven is geroepen, nadat twee jaar geleden een vier dagen aanhoudende smog in Londen ongeveer vier duizend men sen ten grave sleepte, heeft aanbe volen: 1. Het uitstoten van zwarte rook door fabrieksschoorstenen moet met zekere uitzonderingen bij de wet worden verboden: 2. Plaatselijke autoriteiten moeten de bevoegdheid krijgen rookloze zones in te stellen waarin het hele maal verboden zal zijn schoorstenen te laten roken. Volgens de commissie kost de ver ontreiniging van de atmosfeer het lapd 2x/z milliard gulden per jaar, af gezien nog van de verspilling van brandstof. BOM OP KINDERSPEELPLAATS. Tengevolge van het ontploffen van een bom op een kinderspeelplaats te Jangsan, nabij de Zuid-Koreaanse ha ven Poesan, zijn tien Koreaanse meisjes en twee jongens om het leven gekomen. De bom ontplofte, terwijl de kin deren er mede aan het spelen waren. Ptopaganda zal z'n uitwerking niet missen Krijgsgevangenen na 10 jaar invalide, terug Het presidium van de Opperste Sovjet heeft Dinsdag een decreet afgekon digd, waarin de staat van oorlog met Duitsland wordt beëindigd. In het decreet wordt gezegd, dat er tussen de Sovjet-Unie en Duitsland „vreedza me betrekkingen" tot stand zijn gebracht. De Sovjet-Unie was met Duitsland in oorlog sedert de inval van de Nazi troepen op 22 Juni 1941. Engeland, Frankrijk en de V. S. beëindigden officieel de staat van oorlog met Duitsland in een gemeenschappelijke verklaring van 9 Juli 1951. Ruim veertig andere landen maakten eveneens officieel een eind aan de oorlogs toestand, maar de Sovjet-Unie en de Oost-Europese staten bleven technisch in een toestand van oorlog. Tien dagen geleden maakte de Sovjet-Unie bekend, dat zij de Westduitse Bondsrepubliek wilde erkenen, mits deze plannen tot bewapening binnen de Westelijke alliante zou laten vallen. PARIJSE ACCOORDEN KRIJGEN DE SCHULD. I In de Sovjet-verklaring wordt ge-1 zega, dat de politiek van de V. S.i Engeland en Frankrijk, gericht op bewapening van West-Duitsland en opneming van dit land in „agressieve militaire groeperingen", welke haar beslag vinden in de Londense en Pa rijse verdragen, heeft verhinderd, dat er overeenstemming is bereikt over hereniging van Duitsland op Vreed zame en democratische wijze en over het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Het presidium van de opperste Sovjet acht het een ongerijmdheid, dat Duitsland nog steeds verdeeld is en geen vredesverdrag heeft en dat het Duitse volk in een toestand van juridische ongelijkheid leeft. Van daar dit besluit. De verklaring is door het hoofd van de persafdeling van het ministe rie van buitenlandse zaken, Leonid Iljitsjef, op een persconferentie te Moskou bekend gemaakt. Westelijke waarnemers geloven, dat de verklaring de weg opent voor verdere Sovjet-mededelingen met betrekking tot Duitsland, WAT ZEGGEN DE DUITSERS ER VAN? Een woordvoerder van de West duitse regering heeft Dinsdagavond verklaard, dat het Sovjet-besluit om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen, „zeer Iaat" Tcomt. De Westelijke mogendheden hadden dit reeds in 1951 gedaan. De sociaal-democratische leider Erich Ollenhauer zeide echter, dat de verklaring „een belangrijke veran dering in de toestand" betekent. Franse functionarissen zijn van mening, dat het Sovjet-decreet tot nog toe de doeltreffendste manoeu vre van de Russen tegen de Parijse verdragen is. Men ziet het als de eer ste serieuze poging, welke de meer derheid van het parlement te Bonn kan beïnvloeden ten nadele van de ratificatie van de Parijse overeen komsten. Van deze ratificatie was men tot dusver in Parijs zeker. Men denkt, dat de Sovjet-verkla ring de weg voorbereidt voor de ac- creaitering van Westduitse diploma ten in Moskou en Sovjet-diplomaten te Bonn en bijgevolg een toestand wil scheppen, waarin Moskou en Bonn direct over hereniging van Duitsland kunnen spreken, zonder deelneming van de Westelijke mo gendheden. Dit, zo meent men, is vrijwel onvermijdelijk berekend op versterking van die partijen in Duits land, die geloven, dat een ongunstige sfeer voor besprekingen met de Rus sen over hereniging van Duitsland ontstaat, indien de Parijse. overeen komsten eerst van kracht worden. Amerikaanse functionarissen be schouwen het Sovjet-decreet als een zwakke poging om de vorming van de nieuwe Westeuropese Unie te ver hinderen. Het decreet zal geen einde maken aan de strenge politieke controle, die Moskou achter de schermen in Oost- Duitsland uitoefent, aldus deze func tionarissen, die er aan toevoegen, dat het Sovjet-besluit een „legalisering zonder enige practische uitwerking" zal zijn. Ambassade dacht aan maskerade Een zekere Rosza, lid van een troep Roemeense volksdansers, die thans te Parijs optreedt, heeft zijn gezelschap verlaten en de Franse autoriteiten verzocht als politiek vluchteling in Frankrijk te mogen blijven. Dat lijkt zo eenvoudig, maar het was feitelijk niet gemakkelijk. Rosza heeft n.l. urenlang in zijn nationaal costuum door Parijs ge zworven, niet in staat om zijn wens kenbaar te maken in een andere De minister van buitenlandse za ken van Nicaragua heeft aan de com- j missie van de O.A.S. megedeeld, dat; alle opstandelingen, die in de neu trale zóne aan de grens van Costa Rica waren ingesloten, naar Nicara gua zijn uitgeweken, waar zij zijn geïnterneerd. Aan de binnenlandse oorlog in Cos ta Rica is nu in feite een einde ge komen. Men verwacht, dat binnenkort of ficieel het einde der vijandelijkheden bekendgemaakt zal worden. De commissie van onderzoek van de O.A.S. zal morgen, Donderdag, naar Washington vertrekken. Tussen de brokken bleven vliegers ongedeerd taal dan Roemeens of Hongaars. Hy slaagde er uiteindelijk in, een taxi chauffeur duidelijk te maken, dat hij zich naar de Amerikaanse ambassade wenste te begeven. De receptionist op de ambassade daoht echter, dat de man met zijn witte boerencostuum en viool met een feest mee wilde doen, dat in een nabijgelegen bar werd gevierd. Daar werd hij dan ook heengestuurd. De feestvierders dach ten, dat hij een zwervende Italiaanse violist was. In zijn wanhoop, kwam Rozsa ver volgens op het idee een overtreding te begaan, zodat de politie zou wor den geroepen. Daarom trok hij zijn dolk die bij zijn costuum hoorde en bedreigde een klant aan de bar. Prompt werd hij door twee politie agenten gearresteerd en naar een politiebureau overgebracht. De volgende morgen vervoegden zich op het politiebureau tien com munistische bewakers van de troep, die hem hadden gezocht, en eisten zijn uitlevering. Rosza vertelde: „Ik kroop in een hoek achter een Franse politieagent en riep om hulp, terwijl ik me erop voorbereidde één van de politieagenten zijn revolver te ont futselen en zelfmoord te plegen als ik zou worden overgeleverd." Rozsa werd echter niet uitgeleverd. VOLMACHT VOOR EISENHOWER. Met grote voortvarendheid heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden president Eisenhower mach tiging verleend, de strijd aan te bin den, indien de verdediging van For mosa en de Pescadoren zulks nood zakelijk zou maken. De desbetreffende resolutie werd met 409 tegen 3 stemmen goedge keurd. De resolutie is onmiddellijk door gezonden naar de Senaat. Verwacht wordt dat de Senaat haar vandaag zal goedkeuren. Nog steeds, tien jaren na het beëindigen van de tweede wereld-oorlog, zijn er krijgsgevangenen, die uit Rusland terugkeren. Enige dagen geleden kwam in Lichtenfels, Beieren, een groep van 38 man terug; deze groep vormde een gedeelte van een transport van 104 personen, die uit het kamp Potma, ten Oosten van Moskou, naar West-Duitsland terugkeren. Foto: Een van de krijgsgevangenen die met bevroren voeten terugkwam, wordt door een lid van het Roode Kruis naar een ziekenhuis overgebracht. Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen stond het weer in Nederland onder invloed van een ge bied met hoge barometerstanden, waarvan het centrum Woensdagmor gen boven Hongarije was aangeko men. Zuidelijke winden transporteer den voortdurend vrij koude lucht uit Frankrijk naar het Noorden. In de afgelopen nacht daalde daarbij in het gehele land de temperatuur weer tot onder het vriespunt. De laagste temperatuur werd waargenomen om en op het vliegveld Zuid-Limburg en bedroeg min 4 graden. De koude door uitstraling gevormde luchtlaag is slechts enige honderden meters dik. Te De Bilt was de temperatuur vanmorgen om 4 uur aan de grond min één graad, op 400 meter hoogte bedroeg deze min 5 graden. Vervol gens liep de temperatuur scherp op en op 600 meter werd plus 5 graden gemeten, waarbij de vochtigheid van de lucht snel afnam. Op 3 kilometer hoogte tenslotte was de temperatuur Jweer dezelfde als aan het aardop pervlak. Op de Oceaan heerst een tamelijk grote depressie-activiteit. Een front dringt vergezeld van regen zeer lang zaam over de Britse eilanden en de Golf van Biscaye naar het Oosten op. Een nieuwe storing trekt met grote snelheid in de richting van de Golf van Biscaye, hetgeen de wind boven West-Europa ook komende 24 uur in het Zuiden houdt. Er komt dan ook nog slechts weinig verandering in het weer. Teugels worden weer strakker aangehaald Harder werken, minder eten Een C-46 van een Amerikaanse Luchtvaart Maatschappij stortte enkele dagen geleden neer in Chattanooga, Tennessee, V. S. Het vliegtuig baande zich een weg door enkele dichtbetakte bomen, en kwam tenslotte terecht op een stootblok van een spoorlijn. De twee piloten kwamen wonder boven wonder met de schrik en enkele lichte verwondingen vrij; zij waren gelük- kig de enige inzittenden van het toestel. Een beeld van de enorme ravage; een kraan is bezig het toestel omhoog te hijsen. In Rusland schijnt alweer een nieu we koerswending te zijn ingetreden. Men schijnt terug te willen keren naar de strenge politiek van de Sta linistische partijleiders. De „Praw- da", het orgaan van de Russische communistische partij, heeft gisteren critiek geleverd op vermindering van de productie der zware industrie. Di plomatieke kringen brengen dit in verband met het ontslag van Miko- yan als minister van buitenlandse handel, die een voorstander was van een grotere productie van consump- tiegöederen. Zij leiden hieruit af, dat j een vergroting van de Russische de fensie-uitgaven aanstaande is. Mikoyan schijnt niet volledig in ongenade gevallen. Gisteren werd hij door radio-Moskou genoemd als een van de tien groten voor afvaardiging in de Opperste Sovjet. Wel zijn drie maarschalken ver dwenen van de candidatenlijst, n.l. Tsjoeikof, Wassilefski en Boedjenny. Hieruit leidt men af, dat de nadruk rrtinder op het leger is komen te lig gen en dat de oude partijleiders weer naar voren zijn gekomen. Ook in Hongarije. Dat er wel degelijk van een koers wending sprake is, blijkt uit Honga rije, welk land ook bekend gemaakt heeft, dat het terug zal keren tot de politiek van snelle industrialisering en strenge discipline, waarvan in 1953 werd afgezien, toen de Oost- Europese communistische staten be sloten een meer liberale „nieuwe koers" te volgen. Het blad van de Hongaarse com munistische partij, Szabad Nep, kon digde in een editie, die Dinsdag in Wenen werd ontvangen, de verande ring van politiek aan en wees in een beschouwend artikel op de noodzaak de zware industrie te versterken. Het blad drong aan op een vergro ting van de productie „vooral van de steenkolenmijnen, de electrische cen trales, de ijzergieterijen en de olie- bedrijven".' Franse Treiler vergaan De Franse treiler „Abraham Du- quesne" uit Dieppe is Dinsdagmid dag ten Noorden van le Havre op een mijn gelopen en vergaan. Alle vijftien opvarenden zijn om het le ven gekomen. De treiler „Edmond Marie", eveneens uit Dieppe, heeft I twee lijken geborgen. J j (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt - te 10 uur), ZUIDELIJKE WIND. Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen, overwe- |'gend droog weer. Zwakke tot f matige Zuidelijke wind. Tempe ratuur om het vriespunt. 27 Jan.- zon op 8.31 en onder 17.19; maan op 9.27 en onder 21.59 uur. Het weer in Europa De weerraoDorten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. 6C. —2 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. motregen mist motregen zwaar bew. motregen nevel geheel bew. nevel mist half bew. zwaar bew. ij zei geheel bew. nevel nevel nevel onbewolkt nevel nevel zwaar bewolkt 6 6 3 1 —2 1 1 —2 7 1 —2 —5 —1 1 —5 1 Elke mode is tweemaal belache lijk: eenmaal aan haar begin en een maal aan haar einde.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1