m PHILIPS Verschrikkelijke omstandigheden dreven hoofdagent naar corruptie en meineed Onleesbaar „Nederlands" Mijnwerker mishandelde vriend, die vrouw, have en kind roofde Atmosferische storingen zijn oorzaak van Kolendamp Politierechter oefent critiek uit op ontoelaatbaar afbetalingssysteem Verhoging van de inkomensgrens vrij willig verzekerden noodzakelijk Politic moest ijs ontruimen Djilas en Dedijer veroordeeld Kleuren-radar DINSDAG 25 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA A ARNHEM, Zaterdag. Een ingezetene van onze stad was gisteravond bezig met het opruimen van ztyn zolder. Misleid door het halfduister (er brandde op de zolder slechts een zgn. „gloeiende sptjker") stap te hQ door het openstaande zolderluik en maakte een lelijke val. Met een been breuk werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Dit la het gipsverband.dat er over 4 weken al weer af mag. En dit Is de lesi Op Keldertrappen, overlopen en zolders. In gangen, trappen huizen. schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lampen Immers maar weinig gebruikt. Bovendien zijn de Philips lampen uiterst zuinig en laag In prils. LAMPEN Méér LICHT voor WEINIG QELDI INDEXCIJFERS GEZINSVERBRUIK ONVERANDERD. Steekpenningen aangenomen Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft thans prijsindexcijfers van het gezinsverbruik samengesteld per 15 December 1954 op basis 1949 100. voor 25,een meineed bij de kan bron van inkomsten weet te ver sohaffen uit de moeilijke positie, waarin de overtreder door de vesti gingswet beland is." Er waren overigens drie lichtpun- Een inmiddels ontslagen hoofd agent van politie te Amsterdam, ue thans 52-jarige in October J.l. gear resteerd II., die er als gevolg van ontstellende ziektegevallen in zijn familie en de daarmee gepaard gaan de financiële moeilijkheden toe over ging gelden van een garagehouder 'e "em.en' »'ch K|stermld- tI^"°'snhel'voorï?rMt dag voor de Amsterdamse recht bank moeten verantwoorden voor een der ernstigste delicten, waaraan een politie-ambtenaar zich schuldig kan maken: meldeed en het aanne men van steekpenningen om In strijd met zijn plicht geen proces-verbaal op te maken. 1954 geen verandering. Het bleef derhalve 127. Het indexcijfer voor de voeding daalde met 1 punt. Binnen deze groep vertoonden de indices voor fruit, Deze verdachte had eind 1948 pro ces-verbaal opgemaakt tegen de Am sterdamse garagehouder G., omdat deze geen vestigingsvergunning be zat. Toen de verbalisant en de ga ragehouder elkaar in de gang buiten de zaal van de kantonrechter ont moetten, waar de laatste terecht zou staan, zei de hoofdagent: „Wij kun nen die boete hier samen beter ge bruiken, dan de heren daarbinnen", en het resultaat was, dat de garage houder hem 25,gaf. Toch zonder vergunning. De garagehouder werd niettemin op een ander punt veroordeeld. Hij zette zijn bedrijf eohter toch zonder vergunning voort. De normale gang van zaken zou zijn geweest, dat de hoofdagent hem toen opnieuw een bekeuring zou geven. Doch dit ge schiedde niet. Hij bezooht de garage houder vrij regelmatig, sprak niet rechtstreeks over geld, doch accep teerde telkens f 100,zonder pro ces-verbaal op te maken. In 1952 kreeg de garagehouder een keer bezoek van de economische controledienst uit Den Haag en toen dit er toe zou leiden, dat hij weer in moeilijkheden zou komen, werd hij kwaad en zei: „Ik heb nu al zo veel geld in die kwestie gestoken, dat ik het beu ben." Men vroeg hem wat hij bedoelde en hij vertelde wat er gebeurd was. Voor de kantonrechter legde de hoofdagent als getuige voor de ga ragehouder een verkeerde verkla ring af. „Beneden iedere critiek". De officier van justitie achtte in zijn requisitoir zowel de meineed als het aannemen van gelden bewe zen, het laatste zou mogelijk als af persing of oplichting gezien kunnen worden. Hij noemde de verdachte „buitengewoon onbetrouwbaar", diens optreden „dieptreurig en corrupt". „Deze mentaliteit is beneden iedere critiek", ging hij voort, „een politie ambtenaar met vele dienstjaren, die De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en omstreken, jhr. L. Huyde- coper van Nigtevecht, heeft in zijn Nieuwjaarsrede de aandacht geves tigd op de praeadviezen, d'e onlangs voor de Vereniging voor Staathuis houdkunde en Statistiek door ver schillende economische deskundigen werden uitgebracht. Hij kenschetste het werk der Vereniging als belang rijk, maar meende in de praeadvie zen en in de discussies een zeker pes simisme te constateren ten aanzien van het nuttig effect van de maat regelen, die bij een ernstige versto ring van de conjunctuur zouden ge nomen dienen te worden. In het vervolg van zijn rede stelde jhr. Huydecoper van Nigtevecht, dat wat hij noemde de „toespitsing der economische wetenschap" meer en meer gevaar loopt de aanleiding te vormen tot een „Babylonische spraakverwarring". De gedachten wisselingen van de moderne economen in econometri sche termen zijn naar zijn mening zelfs voor de ondernemer, die het een heel eind in de economische weten schap heeft gebracht, „volstrekt on leesbaar". DOOR GLADHEID VERONGELUKT De 37-jarige J. W. R. uit Den Haag, die op zijn scooter onderweg was naar zijn werk in Vlaardingen, slipte op de gladde Boekweg. Een juist passerende vrachtwagen kon niet voorkomen dat hij over de gevallen R. heenreed. Het slachtoffer overleed kort daarna. ten: ^het blanco ^strafregister van ^de aardappelen en eieren een daling. j j jndex voor groenten daarentegen lieD op. Bij de niet-voeclingsmidde!en kwa men geen prijswijzigingen van bete kenis voor. De daling van het indexcijfer voor de voeding met één punt was niet sterk genoeg om een daling, van het totaal-indexcijfer teweeg te orengen. agent, het feit, dat de meineed al jaar geleden gepleegd is, en de moei lijke financiële omstandigheden, waarin hij verkeerde. Tenslotte eiste hij 2 jaar met af- „Hartverscheurende taferelen". Over die benarde omstandigheden van de hoofdagent vertelde de raads man iets in zijn pleidooi. Eerst was een zoontje van verdachte aan her senvliesontsteking overleden. Zijn DRIELING GEBOREN IN OUDENBOSCH. Gistermorgen is de heer H. de oudste dochtertje was 9teeüs asthma- Kroon in het gemeentehuis in Ouden- tisch, maar de tragiek van de fami-^osc^ de geboorte komen aangeven lie was vooral het jongste meisje,eej1.., ie".ingj e dat idioot geboren werd. „Toen het H.vend«k l m de nacht van Zater- opgroeide was niets in de kamer voor dit kind veilig, het sloeg alles kapot", zo zei hij. „Tenslotte zagen de ouders zich genoodzaakt dit meis je, van wie zij overigens zielsveel hielden, ter beveiliging van zichzelf j jJJay babies en van het huisraad, in de kamer op j welstand. te sluiten in een kooi. Dit is een der dag op Zondag het levenslicht aan schouwde. Twee dochters van 4 pond en 2 ons en één zoon van 5 pond vormden de onverwachte aanwinst van het gezin, dat al vijf kinderen telde. Mevrouw De KroonRoks en verkeren in blakende Cadeaux, spaarbankboekjes voor de hartverscheurende taferelen, die zich drie jonggeborenen en een stapel bij de opvoeding hebben afgesoeeld." dekens en babykleertjes werden De uitspraak volgt op 4 Febr. a.s. aangeboden. Tragische nasleep van erfenis Eist twee maanden gevangenisstraf Voor de Maastrichtse rechtbank heeft Maandagmorgen terecht gestaan een 33-jarige mijnwerker v. d. S. uit Brunssum, wegens poging tot zware mishandeling van de 29-jarige mijn werker J. L. B. aldaar. Begin Octo ber van het vorige jaar had vercach- té deze mijnwerker B. met een mes vier maal in de schouder gestoken. Het was een tragische opeenvol ging van gebeurtenissen, welke aan dit misdrijf voorafgingen. Het begon met het op zichzelf verheugende feit, dat de echtgenote van de mijnwerker Van der S. een erfenis van 16.000 had ontvangen. Ze wilde dit geld voor zich zelf behouden en wendde zich tot een advocaat Volgens haar zeggen had ze de raad gekregen om zich te laten scheiden en dan opnieuw Je trouwen op huwelijksvoorwaarden. Haar man had met deze „oplossing" vrede ge nomen, en zo werd er een scheiding voltrokken. Vrouw en kind verdwenen. Reeds lang kwam de 29-jarige mijnwerker Berends geregeld bij het echtpaar Van der S. over de vloer. Begin October kwam Van der S. bij zijn thuiskomst tot de ontdekking, dat het hele huis was leeggehaald. Ook zijn vrouw met het kind waren verdwenen. Hij ontdekte, dat de vrouw met kind en meubilair bij B. was ingetrokken. Hij werd opzette lijk van zijn kind gescheiden gehou den. Op 28 November was de man in arren moede naar het huis van B. gegaan, waar hij herhaaldelijk aan klopte en tenslotte een ruit ingooide cm opgemerkt te worden. Toen B. buiten kwam, heeft verdachte de man, die zijn vrouw, kind en have en goed ontroofd had, met een mes vier maal in de linkerschouder gestoken, maar was toen geschrokken van het geen hij had gedaan. Het O.M., waargenomen door mr. Fr. van Rijckevorssel, achtte poging tot zware mishandeling bewezen en vroeg met inachtneming van de verzachtende omstandigheden twee maanden gevangenisstraf. De verdediger betoogde, dat in dit geval geen poging tot zware mishan deling was gepleegd, maar dat slechts van eenvoudige mishandeling sprake was. Hij bepleitte grote clementie. Uitspraak Maandag 7 Februari. Kind in scherven gevallen De 2-jarige Albertje Volders te Onstwedde viel van de tafel midden in de scherven van een kopje, dat enkele ogenblikken daarvoor van de tafel was gevallen. Het kind werd ernstig aan de ogen gewond en zal waarschijnlijk een der ogen moeten missen. Gasvergiftiging door breuk onder wegdek Een zeer eigenaardig geval van gas vergiftiging heeft zich in Deventer voorgedaan. De gehele week reeds klaagde het personeel van een leer bedrijf aan de Zwolsewcg over mis selijkheid en hoofdpijn. Vrijdag zijn er zelfs drie leden flauwgevallen toen zij in de buitenlucht kwamen. Men bleek hier met gasvergiftiging te doen te hebben, maar de diensi van de gemeentelijke energiebedrij ven kon nergens in huis een lek in de gasbuizen vinden. Na lang zoeken kwam men tot de ontdekking, dat het lek onder de rijweg zat. Nor maal vond het ontsnappende gas een uitweg via het plaveisel. Door vorst en sneeuw had zich echter een vaste laag gevormd, zodat het gas onder de vloer van de winkel een uitweg vond. Massale vergiftiging in bioscoop Een deskundige van het gewest kundife geheel geweten worden aan Arnhem der rijkspolitie heeft giste ren een uitgebreid onderzoek ver richt naar de kolendampvergiftiging in de Lnxor-bioscoop in Neede. Er was pas een nieuwe kachel voor de centrale verwarming geplaatst, die zowel met kolen als met olie gestookt kan worden. Deze kachel werd Zaterdag en Zondag nog met kolen gestookt. De installatie werd volkomen in orde be vonden, zodat noch de bioscoopdirec tie, noch de installateur enig verwijt kan treffen. Dat er zich gassen heb ben ontwikkeld, die in ae bioscoop zaal drongen, moet volgens de des- Schaats in de hals gedrongen Gisteravond is de 19-jarige A. F. wonende in de buurtschap De Boten te Wezep, gemeente Oldebroek, ten gevolge van een val om het leven gekomen. Hij reed op zijn fiets op de weg van de Kamperstraatweg naar het landgoed Wittenstein en kwam, vermoedelijk door de glad heid van de weg, te vallen. F. had zijn schaatsen om de hals hangen en kwam bij deze val zo ongelukkig te recht, dat een der schaatsen hem in de hals drong, waardoor hij dood bloedde. Misleidende adveilenties De Amsterdamse politierechter heeft gisteren ernstige critiek gele verd op het afbetalingssysteem, dat onder het mom van huurkoop het publiek probeert te imponeren. De laatste tijd werden regelmatig adver tenties geplaatst, waarbij horloges en vulpennen op zicht worden aan geboden, zonder dat de klant veel meer heeft te doen dan op een for mulier in te vullen, welke betalings voorwaarden men wenst. Deze bon heeft naar mening van de politirech- ter geen rechtsgeldigheid als huur koopcontract. Talrijke mensen menen op worden op deze wijze uitgelokt tot het plegen van een misdrijf, nl. het niet nakomen van een huurcontract. Weinig elegant. Een bejaarde Surinaamse vrouw, die ten laste was gelegd verduiste ring van eeA horloge in huurkoop, hoorde 20 boete of tien dagen te gen zich eisen. De officier vond het gevolgde systeem weliswaar „een weinig elegante manier om goederen aan de man te brengen", maar hij achtte de verduistering bewezen. De politierechter was een andere mening toegedaan. Volgens hem staat de opzet tot ontduiking van het huurkoopcontract niet vast en hij verdachte vrij. Hij laakte te- aantrekkelijke wyze in het bezit te! genover de als getuige gehoorde komen van gebruiksvoorwerpen en j koopman het gebruik van de „mis- wanneer afbetaling achterwege blijft, I lei"en<*e advertenties" moet dé rechter als incasso- en ad-1 ministratiebureau voor de handelaren fungeren, zo meende de politierech ter. Talrijke eenvoudige mensen Melkomzet met 2 tot 7 pet gedaald Als gevolg van de prijsstijging blijkt de melkomzet over het gehele land met twee tot zeven percent ge daald te zijn. Dit is de voorlopige balans van veertien dagen. De melk handel koestert echter de verwach ting dat het evenwicht zich geleide lijk weer zal herstellen. Men schat dat over een maand de melkverkoop weer het peil zal hebben bereikt van 10 Januari toen de prijsverhoging inging. Mening van ziekenfondsen TRAMCONDUCTEUR STAK ONTVANGSTEN IN EIGEN ZAK. Voor de Amsterdamse rechtbank heeft vanochtend de 24-jarige thans gedetineerde Amsterdamse tramcon ducteur P. W. W. zich moeten verant woorden voor het feit, dat hij in de afgelopen herfst gelden, die hij van trampassagiers ontving in eigen zak had gestoken. Ter zitting erkende hij de verduistering tot een totaal van 261,—. Bovendien had hij bij de Amster damse Stichting voor Crediet en Voorschot 250,geleend, waarbij hij een acte van borgtocht valselijk had ondertekend met de naam van een zijner collega's. De officier van justitie eiste acht maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme. De voorzitter van de centrale bond van de ziekenfondsen heeft tijdens een algemene vergadering van de bond medegedeeld dat: het nodig is de inkomensgrens van vrijwillig ver zekerden te verhogen van 3750, tot 6.000,—. De heer Van Lienden bleek van oordeel, dat door de geregelde pre mieverhoging voor de vrijwillige verzekering, de premie voor 'n groot aantal verzekerden niet meer te dra gen is en dat de van regeringswege verleende subsidie niet toereikend is. Op verhoging van het rijkssubsidie (nu S]/2 millioen) zal de Centrale Bond dan ook blijven aandringen. Geen sprake van controle. Wat de moeilijkheden betreft met bepaalde groepen van medewerkers merkte de heer Van Lienden op dat van conflicten tussen specialisten en huisartsen enerzijds en de zieken fondsen anderzijds nooit sprake is geweest. Wel waren er moeilijkheden met apothekers en tandartsen doch SUBSIDIE KERKBOUW IN ONDERZOEK. De minister van Binnenlandse Za ken stelt een onderzoek in naar de ontwikkeling ten aanzien van ge meentelijke subsidiëring van de bouw van kérken en de aankoop van grond voor kerkbouw. De minister heeft voor dit onderzoek de medewerking van Gedeputeerde Staten ingeroepen. Aan deze colleges is verzocht gege- met de eerstgenoemden is een voor lopige oplossing bereikt en met de anderen wordt het overleg nog voortgezet. De voorzitter kwam er tegenop dat de ziekenfondsen worden beoordeeld naar de maatstaf van sommige indi viduele huisartsen, specialisten, apo thekers of tandartsen die het pro bleem der geneeskundige verzorging van ons volk zien van eigen egoïs tisch, materialistisch standpunt uit. Met deze mensen leven wij bij voort during op voet van oorlog, aldus spr. BESTUURSRAAD K.V.P. De 2e Bestuursraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij wordt op Zaterdag 19 Februari a.s. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht ge houden. Zij begint te 14.30 uur pre cies. Op de agenda staat o.a. een voorstel regeling Kring-afvaardiging naar Bestuursraad en Partijraad. In de gewone Partijraadsvergade ring 1954 is een amendementDen Helder op de voorstellen van het P. B. aanvaard, waardoor de samenstel ling van de Bestuursraad beperkt werd. Als gevolg daarvan werd het aantal Kring-afgevaardigden naar de B.R. kleiner dan naar de P.R. Daar om kon de voorgestelde regeling, dat de afgevaardigden naar de P.R. de zelfde personen zouden zijn als naar de B.R., niet worden doorgevoerd. In afwachting van een nieuwe rege ling werd de Kringen volledige vrij heid gegeven bij de benoeming van Collecte voor stichting „Pius XII" Op 27 Februari, de eerste Zondag van de Vasten, zal in alle kerken een schaalcollecte worden gehouden voor de „Stichting Pius XII". Deze stich ting wil met bijdragen van de hele katholieke wereld een kapitaal vor men, waaruit het werk van het inter nationale katholieke lekenapostolaat blijvend kan worden gefinancierd. De Paus. die zelf het initiatief voor de oprichting nam, was ook de eer- stê, die gelden aan de stichting schonk. De Heilige Vader heeft er zijn naam aan verbonden om ook daardoor het belang van het doel duidelijk te maken. De vertegenwoordiging van de ka tholieken en het uitdragen van de katholieke opvattingen in de wereld, is vooral een taak van de internatio nale katholieke organisaties. Derge lijke organisaties zijn er al sinds de eerste wereldoorlog. Als gevolg van het uitgebreide internationale leven is het aantal de laatste jaren aan merkelijk gegroeid; er zijn er nu meer dan dertig. Zij geven met steun en aanmoediging van het Vaticaan hun aandacht aan alle facetten van het maatschappelijke leven. Zo zijn er katholieke internationale organi saties op het terrein van de katho lieke actie, op het sociale vlak, op dat van de jeugd en van film, pers, radiq, televisie, charitas, gezond heidszorg, migratie, vluchtelingen, enzovoort. Vooral binnen, de grote wereldorganisaties (UNO, Unesco, Wereldgezondheidsorganisatie, inter nationale Arbeidsorganisatie) moeten zij hun taak uitoefenen. Daarbij zijn nodig secretariaten, die voorbereiden de werkzaamheden verrichten, des kundige voorlichting verstrekken en die het werk coördineren. Hiervoor blijvend de middelen te vinden is het doel van de pauselijke stichting. Een college is opgericht om de bij eengebrachte gelden te beheren en te verdelen. Het pauselijke staatssecre tariaat houdt hierbij toezicht. Er zal slechts één keer op deze manier een beroep op katholiek Nederland wor den gedaan. Het Nederlandse comité voor de „Stichting Pius XII" staat onder voorzitterschap van oud-minis ter prof. dr. A. Albregts. BOERDERIJBRAND IN OSSENDRECHT. Maandag ontstond brand in de schuren van de landbouwer S. Jan sen in de polder te Ossendrecht. Het vuur greep snel rond zich heen, waardoor weinig uit de stallen kon gered worden. De brandweer stond voor een moeilijke taak, ook wegens gebrek aan bluswater. De paarden- atmosferische storingen, waardoor de trek van de verwarmingskachel on voldoende was. Behalve de zeven personen, die in een ziekenhuis te Enschede werden opgenomen, doch die het redelijk goed maken, hebben zich geen ern stige gevallen meer voorgedaan. Wel waren velen 's' nachts onpasselijk en klaagden zij over hoofdpijn. Als er zich geen complicaties voordoen, zul len de opgenomenen Dinsdag of Woensdag het ziekenhuis weer kun nen verlaten. Toch nog één slachtoffer De A'damse politie is er gistermid dag met de luidsprekerwagen op uit gegaan om het publiek te waarschu wen zich van het ijs te verwijderen. Op sommige plaatsen was dit zo slecht dat het water er overheen spoelde. Vooral op het ijs van de Nassaukade, Leidsekade, Hobbema- kade, Reinier Vinkeleskade waren veel mensen, voornamelijk jeugdige personen. Ook op de vijvers van het Vondel park werd nog druk gereden. Tot half tien was de politie nog druk in de weer het ijs te doen ontruimen. Toch is om half zes de 13-jarige jongen O. Hendrikse, tijdens het schaatsenrijden op de Ringvaart te Amsterdam door het ijs gezakt. Een man, die zich gekleed te water be gaf, kon hem spoedig op het droge brengen, doch ondanks vele pogin gen van de geneeskundige dienst en de politie, gelukte het niet de levens geesten van de jongen weer op te wekken. Rotterdam bouwt satellietstad De plannen, om bij het Rotterdam se gebied van de olie-indultrie in Fernis op het N.W. deel van het eiland IJsselmonde een z.g. satelliet stad te bouwen, hebben ook met het oog op het feit, dat het Botlek- gebied by de industriële ontwikke ling wordt betrokken vaste vorm gekregen. Ze zijn uitgewerkt in een omvangrijk voorstel, dat binnenkort op de agenda van de Rotterdamse raad wordt geplaatst. De voorgelegde plannen zullen een volslagen verandering teweeg bren gen in de maatschappelijke structuur van Hoogvliet. In de nieuwe stad zul len de bewoners van het voormalige dorp een geheel andere plaats gaan vervullen dan voorheen. De dienst van stadsontwikkeling en wederop bouw van Rotterdam stelt het pro bleem Hoogvliet o.m. gelijk met het stichten van de nieuwe nederzettin gen in de IJsselmeerpolders en met de nieuwe steden, zoals die in Enge land tot stand komen onder de z.g. „New Towns act" van 1946. Om de nieuwe nederzetting te doen uitgroeien tot de gestelde groot te van circa 15.000 woningen zal de huidige gemeentegrens moeten wor den overschreden. Het plan-in-hoofd- zaak, zoals dit thans is voorgelegd, kan echter alleen gronden bestem men, die binnen het gebied van de gemeente Rotterdam zijn gelegen. Binnen die grens omvat het plan dan ook het bouwen van ruim 10.000 wo ningen. De bedoeling is er een schep ping van te maken met een eigen stedelijk karakter, binnen het grote re geheel van de Rotterdamse agglo meratie. De uitspraak volgt op 8 Februari, aan de minister te verstrekken. de lichamen. Thans wordt voorge steld deze vrijheid reglementair vast te leggen. De Kringen kunnen dan hun afgevaardigden voor de B.R. kie- vens op dit gebied te verzamelen en I zen uit andere personen dan uit de de afgevaardigden naar de genoem- en koeienstal en een deel der schu- afgevaardigden naar de P.R.. ren brandden uit. Daar bij gingen o.a. zes varkens, veel pluimvee en landbouwmachines verloren. De schade, die in de tien duizenden loopt, wordt door verze kering gedekt. Milovan Djilas en Vladimir De dijer zijn gisteren tot resp. ander half jaar en zes maanden voorwaar delijk veroordeeld op beschuldiging van het verspreiden van vijandige propaganda. Voor Djilas geldt een proeftijd van drie jaar en voor Dedijer een van twee jaar. Voor communistische von nissen zijn dit buitengewoon gema tigde straffen. De Amerikaanse marine heeft Maandag voor het eerst in het open baar een demonstratie gegeven met een kleurenradarapparaat. Met dit nieuwe toestel verkrijgt men een nauwkeuriger beeld op het scherm dan bij de eenkleurige apparaten. Op het scherm verschijnen de ob jecten niet onder hun natuurlijke kleur, doch er wordt gebruik ge maakt van verschillende kleuren, die op een willekeurige manier over eenkomen met de natuurlijke kleu ren. Bij de demonstratie werd bijvoor beeld gebruik gemaakt van de kleu ren geel en oranje. Er werd de na druk op gelegd dat het gebruik van verschillende kleuren het mogelijk maakte op het scherm vijandelijke vliegtuigen van eigen toestellen te onderscheiden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6