Vijf- en Juliana twintig jaar haar studie geleden bekroonde Kon. met het ere-doctoraat Leden en reünisten wisten door enthousiasme tipje van uitzichtloos mistgordijn op te lichten Koningin Juliana te midden van haar jaargenoten Radeloze hofmaarschalk wendde zich voor promotie-taart tot Leidse bakker Vebo bestaat twintig jaar Di- - -5 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De dikke mist, die de bevlagde Leidse geveltoppen aan het oog ont trok, heeft hedenmorgen het enthou siasme waarmee ruim zeshonderd oud-leden der V.V.S.L. hun kennis making met de sleutelstad hernieuw den, niet kunnen drukken. De intocht van de Koningin, die een gedeelte van het lustrum als reuniste onder de reünisten mee maakt, vormde het hoogtepunt van de ochtendviering. Terwijl de dames op het Stations plein zich naar de jaren van aan komst opstelden, arriveerde om streeks kwart voor elf de koningin per auto aan de oostkant van het station. Nadat het bestuur van de V.V.S.L. aan haar was voorgesteld; begaf het gezelschap zich door de voetgangerstunnel naar het perron, waar de jaars vriendinnen van, de Koningin de hoge gaste opwachtten. In druk gesprek gewikkeld begaf zij zich vervolgens naar de expedi tieruimte. Hier werd de dames een kop soep aangeboden. Temidden van haar vriendinnen stelde Koningin Juliana, die gekleed was in een bruine lange bontjas en een klein zwart hoedje op het hoofd droeg en zwarte suède bontlaarsjes aan de voeten, zich vervolgens ach ter het bord 1925 op, dat door een da messtudente gedragen werd. Het for meren van de geweldige stoet, dat andere jaren door werkzaamheden bijna onmogelijk was, kon op het uitgestrekte plein nu vlot plaats vin den. Weldra hadden alle dames zich achter hun jaarborden geschaard en voorafgegaan door de vrolijke mu ziek van de politiekapel kon de wan deling naar het Clubgebouw van de V.V.S.L. op het Rapenburg beginnen. Overal langs de weg, waar de stoet langs zou komen, had zich reeds en kele uren van te voren een dunne rij van belangstellenden opgesteld, die snel tot een dikke haag aan groeide, toen de klanken van het Politiemuziekgezelschap hoorbaar werden. Via Steenstraat en Apothe- kersdijk wandelden de dames rustig naar het Stadhuis, waar het college van B. en W., de gemeentesecretaris en de secretaris van het college van cu ratoren ziich hadden opgesteld. Bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot overhandigde hier een bouquet anjers in de Leidse kleuren aan de praeses van de V.V.S.L., mej. E. M. Koningin Juliana wandelde arm in arm met de andere Reünisten door de stad. (Foto: „De Leidse Courant") van Eek, en de praeses van de lus trumcommissie mej. E. R. Rooden- burg. Vlot van stapel gelopen. De aanbieding van een derde bou quet moest echter geruime tijd uit gesteld worden omdat de oudste ja ren het vlotte tempo van de jeugdige kop van de stoet niet had kunnen IN RUSSISCH BALLET BET TRIANON THEATER. Het tweede gedeelte van de film- week in het Trianon Theater brengt enkele films Russisch ballet, de kunst, die in Rusland werd groot gebracht, doch niet van inheemse oorsprong is. Wat we nu ballet of klassiek ballet noemen, had zich ont wikkeld uit de hofdansen van West- Europa. En het was Frankrijk, waar de danslustige koning Lodewijk XIV in 1661 de nog immer bestaande (en tegenwoordig onder Russische leiding staande) „Académie Nationale de Musique et de Danse" stichtte, de school, vanwaar voor het eerst de regels uitgingen, die zouden uit groeien tot het strenge, over de ge hele wereld aanvaarde systeem van schone bewegingen, dat de opleiding vormt van elke balletdanser. Dat uit- Dc jonge doctor in gezelschap van rector en promotor. groeien gebeurde in de eerste hon- werd toonaangevend op dit gebied derdvijftig jaar in hoofdzaak in en wat het Russisch ballet op het Frankrijk en Italië. Maar intussen had Peter de Grote, de scheepsbouwer van Zaandam, in drukken opgedaan van de Westerse cultuur en hij aarzelde niet zijn on derdanen iets daarvan bij te bren gen. En nadat het Russiöh ballet zich, aanvankelijk onder Franse en Ita liaanse leiding, ging vormen, bleek al spoedig, dat de leerling de mees ter zou gaan overtreffen. Rusland 31 JANUARI 1930, FEESTDAG VOOR LEIDEN Slechts enkele dagen nadat H. K. H. Prinses Juliana in Januari 1930 het zesde lustrum van de V. V. S. L. op onopvallende wijze als reuniste had had meegevierd, kwam zij opnieuw in haar oude studiestad terug. Dit keer echter niet als feesteling onder de feestelingen, doch als enkeling, die ge roepen was de hoogste onderscheiding van de Leidse Universiteit, een ere doctoraat in de letteren en wijsbegeerte, in ontvangst te nemen. In de senaatskamer van de Leidse Academie ontving de hoge gaste deze bekroning van haar studie uit handen van prof. dr. Jan Huizinga. Had het eerste gedeelte van de in- bijna onopgemerkt naar Stille Rijn 8, FEESTAVOND VAN DE „SCHAPENACTIE" VAN VERBUM DEL Gisteravond was de traditionele „Schapenavond" van Verbum Dei. Een groot aantal bezoekers werd ver wacht, daarom vond het feest ditmaal plaats in de grote Stadsgehoorzaal. En het bleek gelukkig, dat de Pau- lusstichting dit besluit genomen had, want de zaal was bijna geheel bezet met weldoeners, die ten bate van het j werk van Verbum Dei een schaap hadden geweid. Bovendien waren er i vele introducés de jeugd maakte I hiervan wel het grootste deel uit 1 en voorts waren ditmaal ook de an- dere weldoeners uit Leidens om streken genodigd. 1 De avond werd geopend door de j heer F. Langezaal, die o.a. een kort verslag gaf van de actie van het af gelopen jaar. Daarna sprak de direc- I trice van Verbum Dei een hartelijk 1 woord van dank. Toen was het de beurt aan de Gast- spelers onder regie van de heer J. i Buis. Met veel verve brachten zij het blijspel: „Wij liegen ons er wel j uit" voor het voetlicht. Dat hvn r-1 zeer gewaardeerd werd, getuigde wel het daverend gelach tijw.cn., w.i hartelijk applaus aan het slot van de bedrijven. Ook de muziek die ten ge hore werd gebracht door de Gibato'f droeg niet weinig tot de feestelijke stemming van de avond bij. Rector L. P. M. Vester vertolkte al ler gevoelens, toen hij na afloop alle medewerkers en weldoeners in enthousiaste bewoordingen dankte. Nadat een zeer geanimeerde loterij j had plaats gevonden, verscheen de heer E. Castelein achter de micro- foon voor de welkome aankondiging van 't pakkend slot van deze avond: een genoeglijk dans uur voor jong en oud uit Leidens omstreken. Met grote voldoening kan de Pau- lus-Stichting op deze in alle opzich ten geslaagde avond terugzien. i tocht van de prinsese op Vrijdag 31 Januari wel iets gemeen met de on opvallende binnenkomst tussen haar vriendinnen bij het lustrum der V.V. S.L., de tweede étappe ging met de pracht gepaard, die bij een ere-pro- motie van een koninklijke gaste ge bruikelijk té. Prinses Juliana begaf zich namelijk voor de plechtigheid Dc aankomst van koningin Wilhel- mina en prins Hendrik op het Aca demieplein. raar een studievriendin woonde. De rit van dit huis naar de Acade mie werd echter een ware zegetocht. Hartelijk afscheid. Het Leiden van de late twintiger jaren, dat de prinses gedurende twee jaar bijna iedere dag binnen zijn wallen had gezien, nam op grootse j magnificus prof. dr. N. van Wijk de wijze afscheid van de geliefde gaste.1 plechtigheid en verzocht de pedellen Reeds lang voordat de jonge doctor de promovenda naar binnen te lei- zich in een open rijtuig van de Stille den. Prinses Juliana nam recht te- Rijn via Breestraat en Steenschuur genover de rector plaats en haar pa- naar het Academiegebouw begaf, ranymphen stelden zich aan weers- dromden de Leidenaars op de smalle t zijden van haar stoel op. stoepen langs het parcours samen. Omstreeks kwart over drie kwam de prinses met haar paranymphen bij de Academie aan. Na de ontvangst werd zij naar het „zweetkamertje" geleid, om daar zoals bij een promotie ge bruikelijk, de verdere gebeurtenissen af te wachten. Koninklijk entrée. Ongeveer een kwartier later arri veerden per auto koningin Wilhel- mina, koningin-moeder Emma en prins Hendrik, vergezeld door hun gevolg. Nadat de vorstelijke perso nen in de senaatskamer hadden genomen, opende de rector - Mm L Jb. w De prinses tijdens haar rijtocht Huizinga promotor. Nadat de rector hierna in zijn in leiding had gesproken over het gro te voorrecht dat Leiden door zijn uit verkiezing als studieplaats van prin ses Juliana ten deel was gevallen, richtte prof. dr. Jan Huizinga, als promotor het woord tot de prinses. Zijn gelukwens ging vergezeld van een terugblik op de succesvolle stu dietijd van de prinses. ogenblik presteert, laten de films in het Trianon Theater thans duidelijk zien. Het ballet, de zuivere dans kunst té daar ongeschonden gehand haafd in tegenstelling dikwijls tot de „dans" in Westerse landen, die dik wijls ontaardde in een decadent ver toon van acrobatie. De belangrijkste dansers en choreografen van Euro pa zochten hun toevlucht tot het Russisch ballet. Geniale componisten als Tsjaikowski gaven de kunst nieuwe impulsen, grote kunstenares sen als Anna Pavlova gaven het bal let nieuwe glans en luister. De balletkunst té nog zeer geliefd in Rusland, dat bewijzen de films, die het Trianon theater thans brengt. Drie films „De Fontein van Bachtsjtéarai", ,De Vlam van Pa rijs" en „Het Zwanenmeer", laten zien welke voortreffelijke ballet kunst het huidige geslacht kan voort brengen. Men kan gerust zeggen, dat er een magische kracht van dezq kunstenaars en kunstenaresen uit gaat en voor wier stijl en techniek men slechts de grootste bewondering kan hebben. Zo wordt het voor elke kunstliefhebber een avond van hoog staand kunstgenot, en het zien van deze films zal ieder voldoening schen ken. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands Rerht: de dames R. A M. L. Schreurs, Haarlem en N. dé Ruig. Heemstede en de heren F. W. I;odder, Den Haag en F. B. J. Wubbe, Gouda;; doctoraal examen Neder landse taal- en letterkunde: mei. H. C. R. Wolfson, Tiel:; can^idaatsexa- men God^eerdheid: de heer C. Ie Pair, Den Haag. GEZELLIG*! FAW*"-AVOND IN „DEN BURCHT". De Vereniging tot het bevorderen van agrarische belangen in de Rijn streek, de Vebo, heeft gisteravond een gezellige familie-avond georgani seerd in de grote zaal van „Den Direct na de promotie beeaven de ®urc.h'" die de uiterste hoeken prinses, haar ouders en grootmoeder zich naar de Club waar een receptie voor studievriendinnen en enkele genodigden gehouden werd. Hiermee was de vreugde voor Leiden ten ein de, want het traditionele promotie diner vond in het paleis Noordeinde in Den Haag plaats. Taart met geschiedenis. De promotie-taart, die tijdens dit diner evenals zo vele herinneringen, aangesneden werd, onderscheidde zich van de normale promotiebaksels door vorm en geschiedenis. Koningin Wilhelmina had haar hofmaarschalk namelijk opgedragen een taart te la ten vervaardigen, die de villa in Kat wijk moest voorstellen, waar de prin ses tijdens haar studietijd had ge woond. De hofmaarschalk pleegde over leg met de patissier, maar deze zag werkelijk geen kans om van eetbare waar een dergelijk op- treksel op te bakken. Ten einde raad wendde men zich tot de heer Hulst aan de Breestraat te Leiden, die er nog nooit voor te ruggeschrokken was de vreemd ste fantasieën in een taart gestal te te geven. Binnen enkele dagen leverde hij dan ook een baksel af van 120 cm lang, 90 cm breed en ruim een me ter hoog. Het was de getrouwe af spiegeling van een stukje natuur schoon met zee, strand en duinen, bekroond door de villa, die geheel uit Leidse nougat opgetrokken was. gevuld was. Namens het bestuur van de Vebo heette de voorzitter, de heer J. W. Bonda, alle aanwezigen harte lijk welkom en sprak vervolgens een' kort openingswoord, waarbij hij o.a. de aandacht vestigde on het 20-jarig bestaan, dat de vereniging dit jaar hoopt te vieren. Voorts verheugde het snreker, dat het met de Vebo nog steeds crescendo gaat, want met de bevordering van de agrarische be langen, zijn immers tevens de natio nale belangen ged:end. Hierna trad voor het voetlicht de bekende confe rencier Roland Wagter, die de gehele zaal heeft doen schaterlachen, ter wijl Cakie, de gezellige Westfriese goochelaar, eveneens een belangrijk aandeel in het programma had. Zijn bijzondere vingervlugheid wol-te ve- lei bewondering! Vocale medewer king verleende de bekende radio-ar- tiste Truus Kooprhans, d>e met eigen guitaarbepeleiding enkele pooulaire cabaretliedjes zong. Tot slot zij nog vermeld het optreden van de a^cor- deonnist en pianist .Accordo". Voor do pauze werden de ere-prijzen van dc Vebo 1954 uitgereikt aan o.a. de heer S. J. v. d. Stoel uit Leiderdorp, die een medaille en twee wisselbe- kerrs verwierf. Een medaille kreeg ook jhr. Sandberg uit Wassenaar, evenals het bestuur van Vita Nova te Hazerswoude. De heren A. en C. Zwanenburg uit Bodegraven kregen een beker aangeboden. Wisselbekers kwamen o.a. r.og in het bezit van de heren W. van Zanten uit Wassenaar, C. van Zwieten en T. Binnendijk uit Alphen aan den Rijn en v. d. Mey uit Voorschoten. Lustrum V.V.S.L. hedenmorgen ingezet volgen. De stoet werd namelijk ge opend door het bestuur van de WSL en de verschillende gezelschappen. Hierachter volgde een koets waarin en zich de leden van 't gezelschap der Leidse Bul hadden samen gepakt. Terwijl dit vrolijke gezelschap de tijd met het zingen van verschillende toepasselijke liederen doodde, wisten de oudere dames het contact met de kopgroep weer op te nemen. Uit han den van de burgemeester mocht de oudste reuniste, de 73-jarige mevr. C. J. J. StokvisCohen Stuart vervol gens het bloemstuk in ontvangst ne men. Onverwachte hulde. Langs Breestraat en Steenschuur ging het naar het Nutsgebouw, waar in de kleuterjaren der Vereniging het clublokaal gevestigd was. Hier werd front gemaakt en, hoewel aan vankelijk nog wat schuchter, het clublied gezongen. Weldra drongen de klanken echter tot het politiemu ziekgezelschap door en namen zwa re blaasinstrumenten het thema over. Het personeel van de Raad van Arbeid was zich kennelijk onbe wust van de oorspronkelijke be stemming van het gebouw en verdrong zich nieuwsgierig voor deur en ramen om deze onver wachte zanghulde in ontvangst te nemen. Nadat twee coupletten gezongen waren, zette de stoet zich weer in beweging, om voor het Clubgebouw van de V.V.S.L. ontbonden te wor den.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5