DUINSTREEK RIJNSTREEK brandwonden"";: Kloosterbalsem Met het winterseizoen kwam de werkloosheid EEN KWART MILLIOEN GULDEN SLA UW SLAG.' DINSDAG 25 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 HILLEGOM Geboren: Johanna Petronella Maria d. van Chr. Zuiderduin en J. P. Lyten. Ondertrouwd: B. Hylkema en H. T. Lanting. Getróuwd: H. P. J. Heemskerk en J. C. van Rooden; P. Kramer en G. Wilhelmus: J. Spijker en L. Lem mers. LEIffSCHENDAM OPSPORING VERZOCHT. De waarnemende groepscomman dant der rijkspolitie te Leidschendam verzoekt namens de directeur van de pshychiatrische inrichting „Hulp en Heil" de opsporing van de verblijf plaats van Jacobus Bakker, geboren te Dirksland op 22 Maart 1910. Op 17 Januari 1955 heeft hij genoemde In richting verlaten en hij is sindsdien niet teruggekeerd. Signalement: flink postuur, mid delmatige lengte, vol rond gelaat, frisse kleur, blauw grijze ogen en kaalhoofdig. Hij is gekleed in blauwe overall met zwarte jekker en hoge rubber laarzen. De kleren zijn ge merkt H. H. P. Hij zegt niets en is imbeciel, hetgeen hem niet is aan te zien. Een ongeluk wordt niet uitge sloten geacht. Bij aantreffen wordt telefonisch bericht verzocht onder no. K 1761—1923. Luister om „St. Eloy". De Leid- schendamse afdeling van de R.K. Metaalbewerkersbond heeft Zondag met grote luister haar 35-jarig be staan gevierd. Ter gelegenheid hier van werd het feest ingezet met een werd opgedragen door de geestelijk adviseur, pater A. Belderok, missio naris van het H Hart. De leden van „St. Eloy" en de ge nodigden verenigden zich daarna in het parochiehuis voor het gemeen schappelijk feestelijk ontbijt. Vele bloemen en bloemstukken waren aangeboden o.a. van het hoofdbestuur van de bond, de afdelingen Voor burg, Delft, Voorschoten alsook van de KAB-af delingen De Kabo, St. Deus Dedit, de KAV St. Willibrordus, St. Jozef, enz. Tussen deze bloementuin stond het nieuwe vaandel opgesteld en nadat pater Belderok dit door de heer Ch. Gilbert uit Den Haag vervaardigde vaandel had gewijd en aan het be stuur van „St. Eloy" had overgedra gen, voerde allereerst het woord de afdelingsvoorzitter, de heer L. Aal- ders, gevolgd door de heer Perbec, de districtsbestuurder, en de heersG. van Heiningen namens de plaatse lijke KAB, die tevens een-caudeau onder couvert aanbood. In de middag werd een receptie gehouden, welke zeer druk bezocht was. Behalve de besturen van alle plaatselijke verenigingen waren ook ter receptie de beide wethouders, de heren Groenewegen en De Ruyter. De grote feestavond overtrof de verwachtingen. Vele genodigden wa ren aanwezig o.a. pastoor H. van der Ven, pater Belderok, burgemeester Banning en echtgenote, de heer J. C. Koop, dir. van Koops Stalenramen- fabriek, vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van „St. Eloy" te Utrecht en vele bestuursleden van plaatselijke verenigingen van Leid schendam en omstreken. Het vrolijke gedeelte van deze feestavond was toevertrouwd aan het Haagse gezel schap Buziau, dat de volle parochie zaal een recht gezellige avond heeft bezorgd. Jaarvergadering tafeltennis. In de jaarvergadering van Veni Vidi Vici werd besloten het aantal be stuursleden tot 3 terug te brengen.. Als voorzitter werd gekozen de heer W. Klein-Breteler, secretaris E. Schrader, Damlaan 50 en penning- meesteresse mej. L. Hollen. Besloten werd ter gelegenheid van de vasten avondviering geen feest te geven doch de daarvoor bestemde financiën aan te wenden voor een gezamenlijk bezoek aan de op 24 April a.s. te Utrecht te houden tafeltenniswereld- kampioenschappen. Uit de ter tafel gebrachte verslagen bleek dat V.V.V. met 12 teams aan de diverse compe tities deelneemt, waarvan het eerst damesteam ingedeeld is in de eerste klasse en het eerste herenteam in de op één na hoogste overgangsklasse. Zilveren fustmeester. De heer P. Hulst, fustmeester bij de Coöp. Groenteveiling „Veur en Omstreken" herdenkt Dinsdag 1 Februari a.s. zijn 25-jarig dienstverband bij de veiling. Het zilveren jubileum zal eerst ker kelijk herdacht worden door een plechtige H. Mis in de parochiekerk en vervolgens door een receptie in paviljoen van Dongen. DE KWAKEL Feestmiddag Bond van Bejaarden. Het bestuur van de Bond van Be jaarden heeft voor leden en dona teurs een feestmiddag georganiseerd in de zaal Leenders. De voorz. zei dat het de bedoeling was geweest een feestavond te geven, doch door om standigheden kon dat niet doorgaan. De middag werd opgeluisterd door het duo De Jong en de heer van Dam uit Langeraar, piano. Onder het ge not van een kopje koffie werd van de vrolijke muziek genoten. Daarna gaf de heer Co de Jong enige goo cheltoeren te zien. Na deze voorstel ling gingen stoelen en tafels aan de kant en werden er oude walsen ge speeld. Geboren: Johanna Christina dr v. B. W. Walraven en M. P. Baldinger. Johanna Maria dr van Th. A. den Haan en H. J. M. van Zaal. Theodo- rus Wilhelmus Maria zn van L. W. M. Bakker en C. W. C. van den Ane- ker. Egbert Peter zn van E. Sterling en J. M. K. Grippeling. Overleden: Antonius Voorn 81 jr, wedn van G. de Rijk. Adriana van Egmond 68 jr wed van J. van Doorn, N00RUWIJK Geboren: Theodorus P. z. van G. A. Roozen en S. Roode; Catharina G. M. d. van J. A. Schelvis en J. M. C. v. d. Geest;; Cornelia A M. d. van J J. G de Groot en A. H. Kriek; Franciscus D. M. z. van J. Th. Zwet sloot en G. M. v. d. Heuvel; Marga- retha E. M. d. van H. Oostdam en C. M. v. d. Zalm; Tjalke d. van P. J. de Jong en L. W. Paijmans; Marijke A.' d. van A. Smit en J. E. Lansbergen; Maria P. C. d. van C. L. Troost en J. P. Hermans; Caroline A. A. M. d. van H. Th. P. Coebergh en C. M. H. Leesberg. Ondertrouwd! C. J. v. Kan 47 j. en M A. Rietmeijer 44 j.; M. J. P. Mou nts 25 j. en A. Rolvers 23 j. Getrouwd: L. P. de Haas en M. W. Th. v. Schie; A. ten Dam en M. E. E Waasdorp. Overleden: L. L. Jansen 51 j., geh. met Ch. Groteboer; J. Steenvoorden 88 jaar. N00RDWIJKERH0UT Geb.: Wilhelmina Clara Maria, d. v. J. Turenhout en A. A. Caspers; Clasina Wilhelmina Theodora Maria, d. v. J. H. van der VoetG. J. War merdam; Maria Harlindis Hubertha, d. v. J. G. Kortekaas en P. Rruigrok; Johannes Leonardus, z. v. C. J. van den Burg en A. J. J. van Schie. Ondertr.: Adrianus L. van den den Burg, 24 j. en Elisabeth L. C. M. Verdegaal, 24 j. Overl.: H. W. van der Waarden, 61 jaar. STOMPWIJK Ouderavond Een avond, die mij na aan het hart ligt, zo zei pastoor J. D. Sistermans in zijn openingswoord, is de ouderavond, een avond die in het verenigingsleven een aparte plaats inneemt. Hij wekte op het volle vertrouwen te geven aan de jeugd en hun leidsters en niet mee te wer ken om de jeugdbeweging bespotte lijk te maken, doch om te waarderen wat gedaan wordt. Werd meestal een ouderavond be perkt tot een gedeelte van de jeugd beweging, nu had men de gehele jeugd nl. welpen, kabouters, gidsen en jongensgilde ingeschakeld. De welpen deden het eerst hun best met de „Toverfluit", hierbij geassisteerd door enkele kabouters. „In Droom land" kwamen de kabouters in actie. De gidsen gingen naar Nikkerland en maakten een einde aan het bewind van de slechte koning Abeba. Het jongensgilde sloot met „Jopie als standbeeld". Kap. J. Veldhuyse, aalmoezenier van welpen en jongensgilde sprak in de pauze een opwekkend woord, waarin hij met enkele voorbeelden uit de practijk het belang van jeugd- vorming benadrukte. VOORHOUT Geboren: Paulus G. M. z. van L G. v. Zanten en J. M. Hooger- vorst; Johanna M. d. van P. J. v. d. Hulst en H. M. v. d. Voorn; Petro nella H. M. d. van C. S. Warmerdam en M. M. J. Lange veld; Anna M. J. A. d. van M. E. Homan en J. A. M. Westerhoven; Gerardus C. S. z. van L. J. Onderwater en P. E. v. d. Hulst; Theresia W. M., d. van G. C. P. Prins en J. S. Hoogeveen; Christiaan P. J. J. z. van R. A. v. Buul en J. H. M. Vermeer. Ondertrouwd: A. Pak 20 j.» te Den Haag, en C. Stoof 18 j.; C. J. E. Wou ters 27 j., te Noordwijk, en C. W. M. Noordermeer 25 j.; J. Kruik 41 j., te Sassenheim, en. D. den Haan 37 j. Overleden: Anna M. Overdevest Noordermeer 76 j. VOORSCHOTEN Gistermorgen vond er op de oprit van de brug nabij de Haagsce Schouw een aanrijding plaats tussen twee auto's. De eerste wagen kwam uit Den Haag en reed in de richting Amsterdam en werd bestuurd door R. J. V. uit Amsterdam. Een van de tegenliggers, die in de file reden, v/eek uit en een aanrijding volgde. Deze wagen werd bestuurd door L. W. F. J. P. eveneens uit Amsterdam. Het motorrijtuig van de eerstge noemde werd aan de voorzijde zwaar vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Proces-verbaal werd opgemaakt. Reiger bezweken. Vorig week end werd achter de Zilverfabriek een uitgeputte reiger aangetroffen. On danks de goede zorgen van mevrouw Smit van de Papelaan 92a kon het dier niet in leven worden gehouden. VERLOREN EN GEVONDEN. Verloren: 1 paar leren herenhand schoenen, 1 bruine damesportemon- nale met ƒ5,1 abonnement N.Z. H.V.M., 1 chroomdameshorloge met bandje, 1 groene weekend-tas met zakje brandstoffen, 1 handdoek met rode streepjes, 1 lichtgrijze vulpen, 1 doublé armband met schakelijzers, 1 grijze damesschoen, 1 geel potlood en 1 rode penhouder. Gevonden: 1 linker Nappa-heren handschoen, 1 zwarte overschoen, 1 bruine portemonnale met ƒ4.12, 1 zwart poesje, 1 paar rode kinder wantjes, 1 blauw wantje, 1 doos Pres to, 1 jachthond, 1 rood wollen kin derwantje, 1 jachthond, 1 groen wol len handschoen, 1 wollen das, 1 schroevendraaier, 1 touw en auto- krik, 1 rechter schoen lichtbalauw, 1 rechter schoen donkerblauw, 1 imita tie paarlen collier, 1 overschoen, 2 stalenboeken voor kleding, 1 groen mutsje, 1 rose rozenkrans, 1 kwartje. WASSENAAR R.K. JONGEREN SPEELDEN „VAN JE FAMILIE MOET JE HET MAAR HEBBEN". De toneelgroep van de R.K. Jonge ren van Wassenaar heeft Zondag avond in het R.K. Verenigingsge bouw het blijspel „Van je familie moet je het maar hebben" opge voerd en daarmee een. welverdiend succes geoogst. Het vrolijke stuk, dat ingeleid werd met een kort woord door ka pelaan Plantinga, verplaatste de toe schouwers naar het kasteel van een Engelse adellijke familie, waarin een zekere opschudding wordt veroor zaakt doordat de jonge lord in het huwelijk treedt met een cabaret-ar- tiste, die hij in Parijs heeft leren kennen. Het zijn niet zozeer de fa milieleden, die in paniek geraken, als wel de butler en zijn eohtgeno-. te en zoon en dochter, mensen van zéér strenge principes, die zich ge roepen voelen om te waken voor het behoud van de tradities op het kasteel. Er doen zioh allerlei vermakelijke complicaties voor als blijkt, dat de artiste een nioht van de butler is, een familierelatie, die voor de lord angstvallig geheim gehouden wordt. Ria Hoogeveen speelde in dit stuk de rol van de actrice en Leo van den IJssel was haar echtgenoot. Riet v. d. Holst en Riet Westerveld waren de twee bezorgde deftige tantetjes en Plet van der Holst en Jeanne v. Noort vormden het butler-echtpaar. Gerard v. d. Holst verschen ten to nele als de dokter-huisvriend en Riky Gordijn en Wim Teeling com pleteerden het huispersoneel. De vier vrolijke danseresjes, die zo maar pardoes in het tweede be drijf een dansje kwamen uitvoe ren waren Miep v. d. Meulen, Tony van Oosten, Riet Graus en Leny Boers en Arie van Steijn speelde als de vroegere manager van de lady-ar- tiste een belangrijke rol in deze vro lijke geschiedenis. Het spel was, op een aantal hape ringen na, vlot en goed. Aan décors en costumes was bijzonder veel zorg besteed. Voor het candldaataexamen Ne derlandse Landbouw slaagde de heer J. W. Schellekens. en beter met Akker's Klooster- balsem, die dc wond zuivert, ontsteking voorkomt en de groei van de nieuwe huid bevordert: ALPHEN AAN DEN RIJN NIEUW FABRIEKSPAND VAN N.V. HOLLANDIA. De tricotagefabriek N.V. Hollandia te Alphen aan den Rijn, die thans in een groot herenhuis aldaar is geves tigd, zal binnen afzienbare tijd een nieuw fabriekspand in gebruik ne men. Op het industrieterrein van de ge meente zal dezer dagen worden be gonnen met de bouw van een nieu we fabriek, die aanmerkelijk groter zal zijn dan de bedrijfsruimte, waar over men thans de beschikking heeft. Begonnen werd in 1950 met tien man. In het Nutsgebouw kwamen gister avond de leden van de kring Alphen van de Nationale Reserve met hun dames bijeen ter gelegenheid van de herdenking van het eerste lustrum. Bij deze kring zijn zeven gemeenten uit de Rijnstreek aangesloten, die thans te samen een korps vormen van 130 man. Alphen schreef deze avond Arbeidsbureau te Lisse In de loop van de maand Decem ber 1954 nam het aantal werkloze mannen in het gewest Lisse toe van 298 tot 1598 ofwel met 1300. De bezetting van de aanvullende werken bedroeg 230, terwijl deze op einde November nog nihil bedroeg. De toeneming van het geregistreer de aanbod mannen was vrijwel uit sluitend het gevolg van het intreden van het winterseizoen, hetgeen ge paard ging met een uitstoot van ar beidskrachten in het bloembollen- bedrijf, de tuinderij en de visserij, waardoor mede het aanbod onder de ongeschoolde arbeiders, de trans portarbeiders en het kantoor-perso neel in belangrijke mate werd ver groot. In vergelijking met het dienover eenkomstige tijdstip tijdens het vo rige jaar kan tot een gunstig verschil van 218 mannen worden geconclu deerd. Deze daling wordt in hoofdzaak veroorzaakt door een verplaatsing van arbeidskrachten naar elders. Bij de Haven-bedrijven te Rotterdam en Amsterdam werden een 450-tal ar beiders geplaatst, terwijl voorts na de jongste December-stormen een 45-tal arbeiders in de Hoeksche Waard voor dijkbescherming werden ingezet. Een aantal wervings-acties voor Industrieën, in zowel als buiten het gewest als Draka, Vicon, Sik- ken's Lakfabrieken, Nederlandse Ka- belfabrieken, Staatsmijnen, Kon. Ne derlandse Hoogovens, Baronie en Hln verliepen voorts met gunstige resultaten. De belangstelling voor de Rijks werkplaatsen voor vakontwikkeling, voornamelijk voor opleiding in de metaalnijverheid en voor de vakken metselen, stucadoren, beton-timme- ren en terrazzo-kunststeenbewer- king,. bleek voorts bevredigend te zijn en resulteerde in de plaatsing van een 21 - tal cursisten. Afgezien van de seizoen-inzinking in de land- en tuinbouw en de vis serij handhaafde de werkgelegenheid zich in vrijwel alle overige bediijfs- klassen op een hoog niveau. Opmer kelijk is hierbij de grote bereidheid in de bouwnijverheid om ondanks het minder gunstige jaargetijde het per soneel aan de bedrijven verbonden te houden. Bedroeg einde Decem ber 1953 het aanbod in de bouwnij verheid nog 130 werkloze mannen per einde December 1954 was dit aantal ongeveer gehalveerd op 68, hoofdzakelijk bestaande uit grond werkers en een enkele schilder. Rayonaal gezien bleek met 1048 mannen de werkloosheid in het rayon Katwijk de grootste omvang te heb ben. In het rayon Lisse bedroeg de ze per ultimo December 550. Het aanbod van werkloze vrou wen steeg tot 267, bij welk aantal te vens nog dient opgeteld te worden een aanbod van plm. 100 gehuwde vrouwen, die zich wegens hun recht op uitkering krachtens de Wacht geld en Werkloosheidswet als werk zoekende lieten inschrijven. Ultimo December 1953 bedroeg dit aantal 334. De ruimere werkgelegenheid voor meisjes en vrouwen, zowel in als buiten het gewest kan als voornaam ste oorzaak van deze gunstige ont wikkeling worden aangemerkt. De vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten daalde mede wegens beëindiging van het seizoen van 73 op 21. juist de vijftigste man in voor het korps. Het was de wnd. voorz. van de af deling Steun Wettig Gezag, de heer W J. v. d. Brink, die de talrijke aanwe zigen, waaronder vele gemeentelijke en militaire autoriteiten welkom mocht heten. Hieronder bevonden zich de burgemeester van Benthuizen, de heer Steenbaikkers Morilyon Loij- sen, de waarnemend burgemeester van Alphen, de heer J. v. d. Berg met de wethouder de heer A. J. Dekker, de districtscommandant majoor v% d. Lee en de kapitein De Groot, bene vens de heer Altona als de verbin dingsman. Na deze korte inleiding sprak mr. Van Mechelen uit Gouda als secreta ris van het Gewest Steun Wettig Ge zag een propagandistisch woord. Het Haagse cabaretgezelschap „Kolderado" verzorgde het amuse mentsprogramma op een zeer ge waardeerde wijze. Bond-viertallencompetitie. De standen in de Bonds-viertallencom- petitie is als volgt: Groep A: Broekman, gesp. 6, 8 pnt. v. d. Akker 6, 7; Falkena 6, 6; Hooyer Groep B: v. d. Bos 6, 9; van Enge len 6, 8; Dekens (Boskoop) 4, 6; van Beest 5, 6; Blom 6, 3; Couvee 5, 0. Vrijdagavond-afdeling: Griethui zen 5, 10; Jansen 5, 7; Meyer 5, 6; van Sprang 5, 3; van der Helm 4, 2; Starrenbprg 4, 0. Aanbesteding Gouwestraat. Ten gemeentehuize is heden morgen o.l.v. de directeur van gemeentewerken, de heer L. J. v. d. Vliet, openbaar aanbesteed het eerste gedeelte van de in U-vorm geprojecteerde Gouwe straat. Deze straat wordt aangelegd langs de thans in aanbouw zijnde woningen van de firma Boot nabij Gouwsluis en zal in de toekomst met belde punten aansluiting krijgen met de Steekterweg. Het is de bedoeling zowel aan de Zuid als de Oostzijde van de later aan te besteden gedeel ten eveneens woningen te bouwen. Er werden 13 biljetten ingeleverd met het volgende resultaat. Fa. Kerkwijk, Amsterdam 20.500; Hcnnipman, Leiderdorp 17,182,—; Hulsebosch, Bloemendaal 16,700,—; Stuifzand, Leiden 16,490,—; Fa Mens, Lisse 16.000,—; Schelvis, Zandvoort f 15,444,—; v. Ooijen en Zn, Hoenkoop al5,100,—Elliswijk, Zoetermeer 15.000,—; Stam, Voor schoten 14,870,Zanen, Bergam bacht 14,800,Langeveld, Alphen 14,789,Oudenes en Turkenburg 14,500,Keevel, A'dam 14,440, De begroting is 14,000,—. De gun ning is aangehouden. Jubileum bij Citosa. Donderdag a.s. hoopt de heer Th. S. W. Plantfe- ber te Alphen, de dag te hei-denken, dat hij 25 Jaar geleden als chef-mon teur in dienst trad by de autobuson derneming de MODO, te Alphen. 17 jaar is de heer Plantfeber voor ge noemde onderneming werkzaam ge weest, tot dat nu acht jaar gele den deze autobusdiensten in de Cit06a werden opgenomen. Hiermede ging ook het personeel over naar Boskoop en werden de dienstjaren normaal doorgeleid. De heer Plantfeber was in vroegere ja ren vooral in de voetbalkringen van Leiden en de Rijnstreek geen onbe kende. Gouden jubileum. De heer J. van Dongen, van Boetselaerstraat 2, Nog maar 5 nachtjes s/apen Ie Trekking 30 Januari (K.R.O.) 5006 prijzen w.o. 6 woonhuizen waarde leder lof trekt 5 x mee, Prijs per lot i. Nu kunt U nog besteilen: Giro 4023 of Postbus 601, EHBO, Rotterdam f,. Min.J.,t rfd 30.10-'54, l.Atd A L.O. 5.0/108 hoopt Dinsdag 1 Febr. de dag te her denken, dat hij 50 jaar in dienst is van het timmerbedrijf fa. A. van Dam aan de Raadhuisstraat alhier. AANBESTEDING 4 KLASSEN AAN SCHOOL „MARIA PRESENTATIE". Maandagmorgen had de aanbeste ding plaats voor de bouw van 4 nieu we lokalen aan de bestaande St. Jo zefschool in de parochie „Maria Pre sentatie". Ingeschreven werd van hoog tot laag door fa. J. W. Jansen te Rijpwetering voor 72.996.00; Gebr. Akerboom te Rijpwetering voor ƒ71.809.00 en de fa. Strijk te Oegst- geest voor 69.000.De gunning is aangehouden. HAZERSW0UDE L.T.M. OPGERICHT. Onder leiding van kapelaan Visser werd vergaderd, om te komen tot op richting van een Land en Tuinbouw Meisjes-afdeling, die nauw zal sa menwerken met de Land en Tuin bouw Jongeren. In principe werd be sloten deze vereniging op te richten met een 40-tal meisjes. LANGERAAR JAARVERGADERING K.A.B. De KA.B. hield gisterenavond in het Parochiehuis haar jaarvergade ring. Wegens verhindering van de voorzitter stond de vergadering on der leiding van de 2e voorzitter, de heer Joh. Versluis. By de ingeko men stukken was o.a. een medede ling, dat de heer M. Ubink voortaan St. Deus Dedit in het KAB-bestuur zal vertegenwoordigen, en wel als opvolger van de heer G. Thomas. Ook was er een kennisgeving van de R.K. Bouwvakarbeidersbond dat de heer W. Hoogervorst was benoemd tot secretaris van deze vakbond. De secretaris de heer C. Borst las ver volgens een uitgebreid jaarverslag voor. Er klonk een tevreden toon. 1954 was een gunstig jaar geweest met volop werk voor ieder. Verschil lende activiteiten werden opgesomd. De penningm., de heer W. Touw, bracht achtereenvolgens financiële verslagen uit van de afdeling, van Herwonnen Levenskracht en van de Bond van Transportarbeiders. Van de kolenspaarkas werd verslag uitge bracht door de heer Jac. Touw. Alle verslagen eindigden met de vermel ding van een batig saldo. De kascom- missie voor 1955 zal bestaan uit de heren J. Mesman, A. Poel wijk en A. Valentijn. Na de pauze hoorden we de verslagen van de diverse vakaf delingen. Allen maakten melding van een stationnair of groeiend ledental. De vakafd. Bouwvakarbeiders „St. Joseph" heeft een ledental van 30; de metaalbewerkersbond „St. Eloy" ook 30 leden; St. Deus Dedit telt 80 leden en de fabrieksarbeldersbond 43. Uit alle verslagen viel op te ma ken, dat er leven is in de organisa tie. De aftredende bestuursleden C. Borst en Joh. Versluis werden bij acclamatie herkozen. De aangeboden begroting, die een totaal telling geeft van 1246.96 werd na een korte be handeling met algemene stemmen goedgekeurd. De rondvraag leverde weinig belangrijks op. De mannen werden aangespoord hun vrouwen naar de vergadering van Woensdag a.s. te laten gaan. Voor de gezinszorg werd men ver zocht de oudere meisjes te interes seren voor dit werk. R0EL0FARENDSVEEN JAARVERGADERING K.V.P. In café J. Heemskerk kwam de K.V.P. van Roelof arendsveen en Nieuwe Wetering, waarbij o.m. aan wezig waren burgemeester E.. J. M. Kolfschoten en pastoor S. Ligthart in jaarvergadering bijeen. Voorz. L. J. v. d. Poel uitte zich t.a.v. het leden tal pessimistisch, aangezien nog geen 50 der inwoners lid is van de KVP. Spr. drong aan op propaganda. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental wederom is teruggelopen. Penningm. L. J. Bontje, vermeldde in zijn financieel verslag een batig saldo van 426,71. Namens de kas- commissie bracht de heer J. Wage naar gunstig verslag uit en deed na mens deze commissie het voorstel de secretaris voor zijn vele werk een toelage te geven van 50,—, welk voorstel de instemming verkreeg van de vergadering. Voor dit jaar werd in de kascommissie benoemd de heer P. Koek Nzn. Bij de mededelingen besprak de secr. de ledenwerving, aangezien nog ruim 900 inwoners geen lid zijn. Voorts propageerde hij het lezen van het partijblad „De Opmars". Hierna hield burgemeester Kolf schoten een inleiding over „Burger schap en Burgerzin. Uitvoerig behan delde spr. de historisch gegroeide medezeggenschap van ons volk in het landsbestuur en besprak de bestuurs vormen, de ontwikkeling van het kiesrecht en de vrijheden, welke grondwettelijk werden verkregen. De vorm van gemeentebestuur werd aan een uitgebreide beschouwing onder worpen, waarbij spr. terloops de ver houding van Rijk tot gemeente, als mede de veelomvattende taken van een gemeentebestuur nader belichtte. Tot slot van zijn inleiding besprak spr. de verplichtingen noodzake lijk voor een blijvende vrijheid en bescherming van cultuur u ,-iVe ->p de schouders der burgers rusten. De hierop volgende gedachtenwis- seling beperkte zich meer tot het ter rein van de gemeentelijke bestuurs vorm. In de rondvraag werd nog be sproken propaganda ledenwerving, KVP-jongeren, alsmede de belang stelling van de jongeren voor de po litiek. Met een dankwoord aan bur gemeester Kolfschoten voor zijn cau serie besloot voorz. L. J. v. d. Poel deze vruchtbare KVP-J aar vergade ring. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad. De raad komt bijeen op 26 Januari a.s. 's avonds te 8 uur. Op de agenda staat o.a. voor stel van B. en W. tot het nemen van een besluit, waarbij de instandhou ding van de openbare school wordt gevorderd. Mededelingen van B. en W. inzake de gang van zaken, met betrekking tot de op 1 Mei a.s. te openen Chr. School en de voorzie ningen, die in verband met het voortbestaan der o.l. school dienen te worden genomen. Aanbieding be groting dienst 1955. Laatste Berichten DIESELTREIN ONTSPOORD. Omstreeks half elf gisteravond is op het N.S. emplacement te Utrecht een dieseltrein ontspoord tijdens een rangeerbeweging. Een draaistel van de trein ont spoorde, terwijl het andere draaistel op twee sporen terecht kwam. De oorzaak was een ontijdige wis selbediening. Door de geringe snel heid tijdens dit rangeren, werd prac- tisch geerf schade aangericht. Om half vier had men de trein weer in het juiste spoor en om half vijf was de stremming opgeheven, Deze ontporing had gisteravond vertraging in de treinenloop tenge volge. Marktberichten LEIDEN, 25 Januari. Vette Var kens. Aanvoer 230 vette varkens. Notering zware 1.87—1.89; lichte 1.811.86. slagersvarkens f 1.86— 1.89; zeugen 1.62—1.72 per kg. Han del vlot enkele boven notering. Twee nuchtere kalveren. BODEGRAVEN, 5 Jan, Kaas, Aanvoer 44 partijen. Prijzen eerste soort 2.352.40, tweede soort 2.30 —2.34, extra 2.42 per kg. Dc handel was kalm. ROTTERDAM, 25 Jan. Vee. Aanvoer: 3537 (5389), 800 vette koeien, 756 (463) geforui'ksveo, 70 vette kalveren, 124 (123) graskalve ren, 1034 nuchtere kalveren, 297 var kens, 156 biggen, 123 paarden, 8 veu lens, 200 schapen of lammeren, 19 bokken of geiten. Prijzen: Vette koeien 2.60—2.70, 2.30—2.50. 2.00 210, en vette kalveren f 2.903.00, 2.60—2.70, 2.20—2.50 per kg. le vend gewicht; graskalveren 300 250175, nuchtere kalveren 5247 42, biggen 574740, slachtpaar- den 2.001.851.75 pet* kg. levend gewicht: schapen 125—115—95; lam meren 120—105—95, kalf- en melk koeien 1025900750, vare koeien 650600475, vaarzen 650550 —450 en pinken 400—300—250. Vette koeien aanvoer korter, handel rede lijk, prijzen als gisteren, prima's bo ven notering; graskalveren aanvoer redelijk, handel kalm, prijzen als vo rige week; nuchtere kalveren aanvoer groter, handel stuk, niet geheel prijs houdend; biggen aanvoer matig, han del levendig, ruim prijshoudend; slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen onver anderd; schapen aanvoer kleiner, han del tamelijk prijzen onveranderd, lammeren aanvoer kleiner, handel ta melijk, beste lammeren iets stijver in prijs, verder ongewijzigd; kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel stil, prijshoudend; varekoeien aanvoer iets meer, handel slepend, pr(jzen onveranderd; vaarzen en pin ken aanvoer gewoon, handel flauw, prijzen ongewijzigd. TBC-vrije aan voer iets meer. handel kalm, prijzen als vorige week. ROELOFARENDSVEEN. 24 Jan. Bloemen. Anemonen 42 57 cent. Blauwe Druifjes 19—21 cent, Golden Harvest 0.75—1.15, Krelage 5571 cent, Rose Copland 64—85 cent, White Sail 0.781.05, Scarlet Wonder 66 80 cent, Hillegarde 6174 cent, v. d. Eerden 0.861.05, Crown Impe ria! 57—66 cent, W. Copland 59—68 cent, Pink Gem 7780 cent, Im.oera- tor 7081 cent, Early Queen 6082 cent, Olga 1.00—1.05, E. Eddy 1.16 120, Early Glory 50—63 cent, Helios 4147 cent per bos, Am. Anjers 17 20 cent per stuk. TER AAR, 24 Jan. Groente. Witlof I 30—39 cent, idem II 20—31 cent, idem stek 18 cent, spruiten 36— 44 cent, waspeen 2226 cent, idem II 13 cent, uien 1519 cent alles per k£. boerenkool 1.30—1.55, per kist, knol selderij 16 cent, idem B 5—7 cent, idem stek 2 cent per stuk. Appelen: Jonathans ±516 cent r en: St. Remy 14 c=nt alles p:-i g.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3