S)e Cöid6e6oivïcmt Ves'2Qfeoorio§ ITocstand rondom Formosa krijg! gevaarlijke spanning Mikojan uit zijn functies ontheven PEKING EN WASHINGTON FEL TEGENOVER ELKAAR De „Poujade beweging" Ollenhauer wil de Russen een kans geven Amerikaanse rubberboten voor bedreigd Parijs DINSDAG 25 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13407 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. KA IHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 200X5. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., I 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. ra.m. Telefoontjes 11.50 Eisenhower krijgt nu bijzondere volmachten ET KERSTMIS was er vrede over de gehele aarde. Spanning was er weliswaar genoeg, maar er viel ten minste geen schot, er werd niet actueel gevochten. Dat was een •ensatie, welke de wereld in jaren niet meer had meegemaakt; iets zeld zaams. Een dergelijke vredessituatie, wel ke eigenlijk heel gewoon had moeten zijn, was echter zo onwezenlijk, dat het niemand heeft getroffen, dat deze vrede alweer verstoord is door aller lei incidenten, waarbij de geweren en de kanonnen opnieuw hun woord je meespreken. Laten wij de operette van 0 Costa Rica buiten beschou wing; daar zijn wel enige doden gevallen, maar de situatie daar maakt op het buitenland eerder een lachwekkende dan een tragische indruk. Erger lijkt ons de situatie rondom Formosa, waar men over een „vestzakoorlog" pleegt te spre ken. Daarover lacht niemand; in te gendeel. Wat er op het ogenblik gebeurt is op zichzelf niet zo ernstig. Vlak on der de kust van het Chinese vaste land liggen een heel stel eilandjes, die nog niet Coor het rode bewind zijn bezet. Men rekent ze dus te be horen tot het z.g. nationalistische China, waarvan het eiland Formosa het voornaamste territoir is. De rode Chinezen werpen er begerige blik ken op, niet omdat het zulke vrucht bare of volkrijke eilanden zijn, maar omdat ze vlak onder de kust liggen en bemand zijn met soldaten van Tsjang Kai Sjek. Vandaar dat er heen en weer geschoten wordt en dat er lan dingspogingen gedaan worden. Het gaat echter niet om die kleine eilandjes zelf maar om Formosa, dat men via die springplankjes op de nek wil springen. Amerika is echter niet van plan om dat zonder meer toe te staan; het heeft zich tot taak gesteld (uit zelf verdediging) om de rode opmars te stuiten en kan niet dulden, dat er gens een bres in de dam wordt ge maakt. Welk optreden trouwens ge heel in de geest is van de Verenigde Naties, wier principes oorlogsdwang en agressie uitsluiten. Het gevaarlijke is evenwel, dat Pe king-China aanspraak maakt op For mosa en de Formosanen in elk geval wil gaan „bevrijden", hetgeen het schouwt als een binnenlandse aange legenheid, waarmede geen buiten staander zich heeft te bemoeien. „En je blijft er met je vingers af", zegt Washington, „anders krijg je met mij te doen." Eisenhower heeft thans met zijn vragen om volmachten aan het Con gres voor de hele wereld duidelijk gemaakt, dat het hem bloedige ernst is en het Congres stelt zich eensge zind achter hem. Zo dreigen nu weer twee mach ten tegenover elkaar te komen, zo als ze eens op Korea tegenover el kaar hebben gestaan. De situatie is delicaat, er kan ^an alles uit voort vloeien. ONTPLOFFING IN TURKSE MIJN. In de nacht van Zondag op Maan dag heeft zich in een steenkoolmijn te Zonguldak een havenstad aan de Zwarte Zee in Noord-Turkije, een mijngasontploffing voorgedaan, die aan 36 mijnwerkers het leven heeft gekost. Twintig mannen werden ge wond. De leiders van twee grote wereldmachten, de Verenigde Staten en com munistisch China, hebben Maandag lijnrecht tegenover elkaar staande ver klaringen afgelegd over de toekomst van Formosa. Te Washington verzocht president Eisenhower het Congres om een vol macht tot gebruikmaking van Amerikaanse strijdkrachten, indien zulks nodig mocht zijn ter verzekering van de veiligheid van Formosa en de Pescadoren. „In het belang van de vrede", zo zeide de president, „moeten de Verenigde Staten iedere twijfel wegnemen wat betreft onze bereidheid om te strijden, indien zulks nodig is, om het vitale belang van de vrije wereld bij een vrij Formosa te bewaren en om ons te begeven in ongeacht welke operatie, die nodig zal zijn dit doel ten uitvoer te brengen." De communistisch-Chinese eerste- minister, Tsjou en Lai daarentegen zeide in een door radio-Peking uit gezonden verklaring, dat zijn rege ring „absoluut niet kan instemmen met een staken van het vuren" in het huidige conflict met Tsjiang Kai Sjek. In een aanval op „de Amerikaan se i nmenging" op Formosa zeide Tsjou, dat China herhaaldelijk tot de wereld heeft gezegd, dat het vastbe sloten is Taiwan (Formosa) te „be vrijden". De Chinese minister van binnen landse zaken, Hsieh Tsjoeeh Tsjai. zeide in een andere door radio-Pe king uitgezonden verklaring, dat zijn land binnen een jaar Formosa hoopt te veroveren. GEVAAR VOOR DE WERELD VREDE. In zijn speciale boodschap aan het Congres zei Eisenhower dat de toe stand die zich rondom Formosa ont wikkelt „een ernstig gevaar betekent voor de veiligheid van ons land en van het gehele gebied van de Grote Oceaan en zelfs voor de wereldvre de. Wij menen dat de toestand een ingrijpen wettigt van de Verenigde Naties, op grond van het Handvest, met het doel de huidige vijandelijk heden in dat gebied te doen beëin digen. Intussen is de toestand voldoende kritiek .geworden om mij er toe aan te zetten nu, zonder maatregelen van de Ver. Naties af te wachten, het Congres te verzoeken, door middel van een bijzonder besluit deel te ne men aan maatregelen ter verbetering van de vooruitzichten öp vrede", zei Eisenhower. „Wij moeten bijvoorbeeld bereid zijn de Chinese republiek te helpen bij het hergroeperen en consolideren van haar strijdkrachten, indien zij zulks wenselijk acht. Sommige een- De „Poujade-beweging" voor de bescherming van de kleine midden standers in Frankrijk heeft haar aan hangers aangeraden geen belasting meer te betalen en de belastingin specteurs geen inzage van de boeken te geven. Dit advies is door Pierre Poujade, een 34-jarige gewezen boekverkoper, gegeven aan ongeveer 100.000 zeer enthousiaste aanhangers, die op een terrein in één der buitenwijken van Parijs bijeen waren gekomen. De be weging zou 300.00^ leden en nog veel meer sympathiserenden tellen. Men wil de regering nog tot Dins dagmiddag tijd geven om aan de voornaamste eis van de middenstan ders te voldoen. De beweging wil be reiken, dat voor kleine handelaren dezelfde belastingbepalingen gelden als voor loontrekkenden, coöpera ties en grote zaken. heden van deze strijdkrachten zijn verspreid over de kleinere eilanden langs de kust, meer tengevolge van historische oorzaken dan om militai re redenen, die van direct belang zijn voor de verdediging van Formo sa. Gezien de toestand in de lucht in dat gebied, zou het terugtrekken van de Chinese nationalistische troepen met het doel deze te hergroeperen, onuitvoerbaar zijn zonder de hulp van de strijdkrachten der Ver. Sta ten." De president merkte op dat zijn aanbevelingen geen verandering van politiek betekenden. „Ons doel is vrede. Die zaak zal, met uw hulp, gediend worden indien wij onze een heid en onze vastbeslotenheid de monstreren". Eisenhower verwees in zijn bood schap niet naar de eilanden Quemoy en Matsoe. SPOEDRESOLUTIE IN CONGRES. In het Amerikaanse Congres is een gezamenlijke resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld president Eisenhower de bevoegdheid te verle nen om, als hij zulks nodig oordeelt, Amerikaanse strijdkrachten te ge bruiken voor de bescherming van Formosa en de Pescadoren en „daar bij betrokken punten en gebieden". In de resolutie wordt verder voor gesteld, dat de speciale bevoegdhe den van de president zullen worden gehandhaafd totdat de president van mening zal zijn dat de vrede en vei ligheid in het betreffende gebied re delijk verzekerd zijn door de interna tionale omstandigheden, als gevoLg van maatregelen van de Ver. Naties of anderszins. De resolutie komt vandaag nog in het Huis van Afgevaardigden in stemming. Aangenomen wordt, dat zij spoedig door Huis en Senaat zal worden aangenomen. De commissie voor buitenlandse zaken van het Huis heeft de resolu tie inmiddels reeds met algemene stemmen goedgekeurd. ABBé PIERRE ZIEK. De bisschop van Nice heeft meege deeld, dat abbé Pierre, de priester die vorige winter een grote actie ten be hoeve van de Franse daklozen op touw zette, ernstig ziek is. Hij wordt verpleegd in een klooster bij Nice. De abbé zou overwerkt zijn en vol strekt rust moeten houden. Zeventien doden bij treinramp De lijken van drie mannen en twee vrouwen zijn gisteravond opge haald onder de wrakstukken van de exprestrein YorkBristol, die Zon dagmiddag in Sutton Coldfield ont spoorde en te pletter liep. Bij de ramp verloren in totaal zeventien mensen het leven. Reddingsploegen baanden zich gis teren met snijbranders een weg in een volledig vernielde wagon, die midden in de opeengehoopte wrak stukken ligt. Daarin ontdekten zij de slachtoffors. Zouaaf kan nauwelijks meer ziin hoofd boven water houden Be^o.^^e a ar^eiiaveu s.aan vaiiai ae uekouue font de L'Alma het stijgen van de kolkende Seine gade, welke nu het beeld van de „Zouaaf", dat wij vorige week toonden tot aan de knieën in het water, reeds tot aan het middel omspoelt en nog steeds een hogere stand gaat aannemen. De ruimte onder de bogen van de brug is tot vrijwel nihil teruggebracht Foto: De Pont de L'Alma, in het midden de beroemde Zouaaf. Nog vóór ratificatie Parijse accoorden De Westduitse sociaal-democrati sche partij heeft haar actie tegen de verdragen van Parijs een nieuwe climax gegeven door zich recht streeks tot bondskanselier Adenauer te richten met het concrete verzoek de Westelijke mogendheden er toe te bewegen nog vóór de ratificatie van de verdragen onderhandelingen met de Sowjet-Unie te beginnen. Doel Leden van het Amerikaanse leger lossen hier bij Parijs haastig rubberboten en reddingsmateriaal om zich te gaan voegen bij de reddingsploegen die hulp bieden aan de slachtoffers van de ergste overstroiningen welke Parijs de laatste dertig jaar gekend heeft. Zoals bekend heeft het stijgende water van de Seine over Parijs een golf van ellende gebracht. dezer onderhandelingen moet, zo heeft de socialistische leider Ollen hauer in een brief aan Adenauer ge schreven, zijn: eindelijk een ernstige poging te ondernemen om door mid del van vierzijdse onderhandelingen de eenheid van Duitsland in vrijheid te herstellen. In Bonn heeft de Bondagsfractie van de Christen-democratische unie de socialisten terstond van repliek gediend, zonder daarmee op Ade nauers antwoord te willen vooruit lopen. Volgens de fractie moeten de jongste aanbiedingen van de Russi sche regering worden aangemerkt als een gevolg van de Westelijke ver- dragspolitiek. Op grond van de erva ringen zou men volgens de fractie moeten verwachten dat de bereid heid van de Sowjet-Unie om te on derhandelen zou verdwijnen op het ogenblik, waarop het Westen aarze lend zou worden. De door de S.P.D. gewezen weg brengt het risico mee, dat wij het vertrouwen en de onder steuning der drie Westelijke mogend heden voor ons nationale verlangen naar hereniging zouden verspelen, al dus de christen-democratische frac tie. Ollenhauer heeft in zijn brief aan i de bondskanselier opnieuw gevraagd dat alle krachten der bondsrepubliek op de nationale hereniging zullen worden gericht. Zonder zulk een in spanning blijft in het buitenland de vergissing bestaan, alsof men in Duitsland de hereniging in vrijheid niet als.het meest op de voorgrond tredende doel beschouwt, aldus Ol lenhauer. De verklaring der Sowjet-Unie van 15 Januari maakt volgens de socia list de indruk, dat onderhandelingen thans meer kans op succes zouden hebben dan tijdens de Berlijnse con ferentie, een jaar geleden. In elk geval kan men, aldus Ollenhauer, al leen door zulke onderhandelingen uitvinden of de Russen hun aanbod van internationaal gècontroleerde verkiezingen ernstig hebben ge meend. Andermaal verklaart Ollen hauer, dat de onrust in het volk over een bewapening, die mogelijkerwijs de verdeling van het land zou ver eeuwigen, stijgende zou zijn. Zonder een nieuwe ernstige poging om het herstel der Duitse eenheid voorrang te verlenen zal het volgens Ollen hauer niet mogelijk zijn verdediging en veiligheid van het land op een ge- meenschapnelijke wil van de grote meerderheid van het volk te grond vesten. Ook in de Westduitse liberale par tij zijn in de laatste da^en stemmen opgegaan, die voor onmiddellijke on derhandelingen met de Sowjet-Unie opkomen. De vierde man van het Kremlin Anastas Mikojan, de „vierde" man in het Kremlin, die de laatste 28 jaar voortdurend met de Russische handel belast is geweest, is als minister van Binnenlandse zaken afgetreden. Volgens een verklaring van Radio Moskou heeft het presidium van de Opperste Sovjet hem „op eigen ver zoek" van zijn functies ontheven. Di- mitri Pavlov is door het presidium tot zijn opvolger benoemd. Deze regeringswisseling komt op een tijdstip, dat volgens hardnekki ge geruchten een felle machtsstrijd tussen premier Malenkov en de eer ste secretaris van de communistische partij, Kroetsjev, aan de gang is. Mikojan, thans 59 jaar, heelt sinds 1926 een belangrijke rol gespeeld in de Russische Handel en Voedselvoor ziening. Hij was een „revolutionnair van de oude stempel", ontsnapte en kele malen tijdens de Russische revo lutie aan executies en overleefde tot nu toe alle zuiveringen. Het is niet duidelijk, of hij even eens van zijn andere functies is ont heven: vice-premier en lid van het presidium van het centrale comité van de partij. In de hiërarchie van het Kremlin volgde hij op Malenkov, Molotov en Kroetsjev en stond hij vrijwel gelijk met Boelganin, minister van Defen sie, en Lazar Kaganovietsj, eveneens vice-premier. (Geldig van Dinsdagavond tot 4 Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Overwegend zwaar bewolkt en 1 nevelig weer met hier en daar wat motregen. Zwakke tot mati- 2 ge wind tussen Zuidwest en Zuidoost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 26 Janzon op 8.32 en onder 17.17; maan op 9.10 en onder 20.41 uur. Het weer in Europa De weerraoporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI motregen 2 C. STOCKHOLM licht bew. 4 OSLO onbewolkt 0 KOPENHAGEN motregen 1 ABERDEEN onbewolkt 1 DUBLIN geheel bew. 0 LONDEN mist 5 AMSTERDAM mist 1 BRUSSEL mist 1 PARIJS geheel bew. 1 BORDEAUX geheel bew. 5 GRENOBLE nevel 2 NICE onbewolkt 5 BERLIJN nevel —2 FRANKFORT geheel bew. —2 MüNCHEN nevel —4 ZüRICH nevel 1 GENEVE geheel bew. 2 LOCARNO onbewolkt —4 WENEN nevel 1 INNSBRUCK mist —7 ROME zwaar bew. 8 Korreltje Laat het gras niet opkomen op de weg der vriendschap.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1