R.K.Stichting voorgezins- verzorging en gezinshulp RIJNSTREEK ♦College' in humor met bevrijdende lach prachtig slot van het bezoek MAANDAG 24 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Gemeenteraad Lisse (vervolg) In de gemeenteraad van Lisse Zaterdag publiceerden wij het eer ste gedeelte van het verslag stel de de voorzitter aan de orde het voorstel inzake de subsidiëring van de gezinsverzorging en de gezins hulp. In een uitvoerig prae-advies deel den B. en W. mede, dat zij aan hun toezegging gaarne gevolg geven en de raad ter vaststelling aanbieden een. verordening, waarin de subsi diëring van alle in de gemeente Lis se werkzame of nog op te richten instellingen voor gezinsverzorging en gezinshulp is geregeld. De voor bereidende besprekingen hebben er toe geleid, dat tot de oprichting van een R.K. Stichting voor gezinsver zorging en gezinshulp is overgegaan, terwijl er van protestantse zijde een diaconale commissie voor gezinsver zorging is opgericht, waarin zitting hebben de vertegenwoordigers van de Ned. Herv., de Ger. Gemeente en de C'hr. Ger. Gemeente, die onder de naam van Prot. Chr. Gezinsverzor ging en gezinslhulp zal gaan werken. De Geref. kerk, die reeds haar eigen vereniging op dit gebied had, wenst deze te bestendigen. De Geref. kerk art. 31 K. O. heeft zich nog niet aan gesloten. Door het vaststellen van de verordening worden deze taken uit de armenzorgsfeer getrokken en daarom is in de verordening een sub sidiëring voorgesteld van 50% en in bijzondere gevallen 75%. Een eis is evenwel, dat er gediplomeerde ge zinsverzorgers worden aangesteld. Samenwerking. De heer van den Berg sprekende namens de R.K. fractie dankte het college voor dit' voorstel de raad aan geboden. Spr. vroeg evenwel de aan dacht van B. en W. voor de lopende gevallen en een aanlooptijd voor de thans in dienst zijnde ongediplomeer de gezinsverzorgsters. Hij' verzocht de subsidie hiervoor eveneens te be palen op 50% in plaats van 20%. Bo vendien verzocht hij of gedurende het eerste jaar de subsidie niet ge handhaafd kon blijven van gemeente weg op 75%. De voorzitter deelde mede, dat bij de besprekingen is gedacht 60% en thans stellen B. en W. voor bijzonde re gevallen 75%. Zeer dienstig is het, dat de stichtingen hun inkomsten op voeren en dit is een eis, welke z.i. geen moeilijkheden zal opleveren: O.m. heeft hij gedacht aan de be drijven, die hiermede toch ook heb ben te maken en dit z.i. moeten zien als soc. verzorging van hun perso neel. Bovendien is er een rijksrege ling op dit gebied ook te verwachten. Speciaal wijst hij op de groep werk gevers, die zo buiten de sfeer van deze sociale arbeid blijven en zich alleen maar beperken tot het verle nen van een financiële bijdrage. Dit acht spr. niet juist, omdat zij door daadwerkelijk mede te werken aan de arbeid beter en op overtuigender wijze van de noodzaak doordrongen zijn, dat hier eensgezinde samenwer- HILLEGOM HET WERKKRACHTENPRÖBLEEM Nadat er van werkgeverszijde in de Bloembollenstreek werd gewezen op een gebrek aan werkkrachten en er op gewezen was dat daaraan het gebrek aan woningen mede de schuld was, werd er vanwege het geméente- bestuur naar middelen gezocht hier in verbetering te brengen. Daartoe werd Vrijdagavond 'n ver gadering belegd ten gemeentenhuize waarop door 't college van B. en W. met vertegenwoordigers van ver schillende bedrijven in deze gemeen te de mogelijkheden werden bespro ken om een oplossing te zoeken. Het gaat hier allereerst om de jongeren te binden aan het bloembollenbedrijf. De heer Bodde Bouman, was op deze bijeenkomst aanwezig om o.a. op finantieël gebied toe te lichten. De firma's Van Zijverden, Bakker, Van Engelen, K. van Bourgondiën Keur en Zn, Van TilHartman, Fre- riks en Co., De Wreede, Goemans' Emballagefabriek, werden bereid ge vonden een comissie te vormen die de door B. en W. gedane voorstellen zullen onder zoeken en trachten met collega's uit de bedrijven een oplos sing te zoeken van het woningpro bleem. Tot secretaris van de bovenge noemde commissie werd aangewezen de heer A Kleywegt, Wilhelmina- laan 27, tel. 6109, alhier. KATWIJK Verkcersverbetering De toe stand aan de Sandtlaan is, wat het verkeer betreft, van dien aard, dat zulks om verbetering schreeuwt. Fietsers en wandelaars weten bij het naderen van auto's uit beide richtin gen, wat geregeld voorkomt, bijna niet uit de weg te komen. Het afbre ken van het woonhuis op de hoek SandtlaanO verrijn heeft enige ver betering gebracht, doch alleen maar daar ter plaatse. Verbreding van de Sandtlaan kan alleen een oplossing brengen. Naar we vernemen bestaan er bij het gemeentebestuur plannen de weg Sandtlaan te verbreden door demping van de sloot ten Noorden van de weg. Deze sloot is eigendom van het Missiecollege. Door aartkoop van deze sloot en een strook grond ten Noorden van deze sloot, waar een nieuwe sloot gegraven zou kunnen worden en met deze grond de be staande sloot te dempen zou het euvel grotendeels opgelost zijn, althans tot aan de woning van v. d. V. Hier zou dan een rijwielpad aangelegd wor den. Deze plannen zijn, naar wij ver nemen, in studie. king noodzakelijk en gebiedend is tot het waarachtige belang van de samenleving in de gemeente. Nadat verschillende leden hun in stemming hadden betuigd met dit voorstel en enkele vragen hadden gesteld, waarop zij een afdoend ant woord ontvingen werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Woningbouw. Bij de ingekomen stukken en me dedelingen deed de voorzitter mede deling ten aanzien van de besteding van het bouwvolume 1955. De com missie van openbare werken heeft zich voorlopig uitgesproken, dat het geen mogelijkheden zag om te ge raken tot de bouw van woningwet woningen. De voorzitter herinnerde er aan, dat in 1954 het bouwvolume is gebruikt voor de particuliere bouw, doch dat daarbij is bepaald, dat de contingenten voor 1955 en 1956 zoveel mogelijk moeten worden besteed voor de woningwetbouw, al thans voor de bouw van woningen voor de werknemers, omdat anders deze groep van de bevolking weder om in het nauw zou komen. Behou dens enkele bepaalde gevallen, wil spr. trachtten om tot woningwet- bouw te geraken en is dit niet mo gelijk dan wegen in te slaan, dat de bouw van arbeiderswoningen toch mogelijk zal zijn door deze bouw van gemeentewege te doen geschie den. Na bespreking was men het met de zienswijze van de voorzitter eens, dat zoveel mogelijk getracht moest worden om tot genoemde bouw te geraken. Bij de rondvraag vroeg de heer Randsdorp om een maximum snel heid in te stellen voor de Hereweg vanaf het Vierkant tot voorbij het perceel van de heer Kopt. De voor zitter deelde mede, dat dit niet mo gelijk was, tenzij men dit bepaalde op 15 K.M. per uur, hetgeen voor dat weggedeelte ondoenlijk is. De heer de Koning heeft verno men, dat de streekschoolartsendienst zal worden uitgebreid met een arts, waarvoor hij zijn dank betuigde. De benoeming van de schoolarts heeft naar hij heeft vernomen nog een misverstand gewekt en daarom ver zocht hij B. en W. of het niet mo gelijk was, om dit misverstand uit de weg te ruimen door een of ande re bekendmaking. De voorzitter sprak zich hierom trent uitvoerig uit. Hij deelde mede, dat de schoolartsendienst omvat de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassen- heim, Warmond, Oegstgeest, Noord- wijkerhout, Voorhout, Noordwijk, Rijnsburg en Valkenburg. Hiervoor zijn 2 schoolartsen, n.l. dokter Cra mer te Hillegomen dokter Niemeijer te Noordwijk. Door het aantal leer lingen is het noodzakelijk dat er een schoolarts bijkomt. In een der verga deringen is door hem de vraag ge steld of het niet wenselijk was, ge zien de verhoudingen in de deelne mende gemeenten, dat er ditmaal een R.K. Schoolarts zou worden be noemd. Deze wenselijkheid werd/ door alle aanwezige leden van de commissie volledig beaamd. Uit de sollicitanten, die mede beoordeeld waren door de geneeskundige inspec teur, is uiteindelijk benoemd dokter van Beek uit 's-Hertogenbosch, schoolarts, aldaar. Deze benoeming is eenparig geschied. R.K. Bond voor Blinden. De R.K. Blindenbond „St. Odilia" gaf Zondagavond voor haar begunstigers en donateurs een cabaretavond in het K.A.B.-gebouw. De heer Kampman, voorzitter van de bond, afd. bloembollenstreek, opende deze avond met een hartelijk woord van welkom en wekte de zeer talrijk aanwezigen op, om het zeer goede .werk van de Blindenbond te steunen met woord en daad. Hij wees op de verschillende resultaten, welke bereikt werden, waardoor de mensen weer nuttige leden van de maatschappij worden. Hij gaf ver volgens verslag van het bereikte in het afgelopen jaar en tenslotte wen ste hij allen een zeer genoeglijke avond toe. WARMOND Toneelgroep J.G.K.AJ. Het is voor een vereniging niet gemakke lijk, om met succes een toneeluitvoe ring te geven, daar door de bestaande verenigingen op dit gebied een zeer critisch publiek is gekweekt. Het getuigt daarom van grote on dernemingsgeest, dat de JGKAJ een toneelstuk wilde opvoeren met krachten, die grotendeels zelden op het toneel komen. Te even acht uur opende de heer J. Does de bijeenkomst met een opwek kend woord tot de talrijke jongeren die aanwezig waren, om toch vooral de bijeenkomst trouw te bezoeken. Hierna werd het doek gehaald voor de toneelgroep, die, onder lei ding van de heer H. G. Derriks het toneelspel in drie bedrijven getiteld: „Zij, die gestuurd was", van Wim Dumont zou opvoeren. De personen waren wel juist ge troffen en het vertoonde kan de toets van de scherpste critiek glans rijk doorstaan. Zonder afbreuk te doen aan de prestaties van de ande ren, is een woord van hulde zeer ze ker op z'n plaats voor Th. van Leeu wen als Jacob van Noord, landbou wer, Geert z'n zoon, vertolkt door J. v. Leeuwen en voor mej. C. Tuyn- man als verpleegster, zij die gestuurd was. Deze drie personen, aan wier spel het grote succes wel te danken is, hebben ongetwijfeld hun beste krachten gegeven, zodat met belang stelling een volgend optreden tege moet kan worden gezien. In de pauzes en na afloop zorgden „The Gay Players" voor het vertier en kon deze uitvoering, die in alle opzichten geslaagd mag heten, met 'n gezellig dansje besloten worden. De heer J. Does die zich ontpopte als een prima conferencier deelde nog mede dat op 17 Febr. a.s. alle jonge lui worden verwacht in „De Zon", daar er dan een jeugdavond zal wor den georganiseerd die o.a. gevuld zal worden met schetsjes en stukjes. ALPHEN AAN DEN RIJN L.T.J. EN L.T.M. De L.T.J. en de L.T.M. hebben Zon dagavond in de Sint Josephzaal vas tenavond gevierd. Hierbij waren uit genodigd de leden en hun huisge noten van de LT.B. De g.a., deken L. H. M. Nieuwenhuizen, en pastoor Koene van 't Zwaantje woonden de avond bij Na een kort welkomstwoord van de voorz. van de L.T.J.de heer L. Captein voerden jongens en meisjes uit de boerenstand een aardig blijspel op in drie bedrijven getiteld: „De nieuwe veearts". Alle drie bedrijven speelden in de aardig ingerichte huis kamer van een kapitale boerderij. Het décor* voldeed goed. De leiding en regie van het stuk werd gevoerd door de heer E. Odijk. Het aardige stuk werd door alle medewerkenden heel goed vertolkt, de een had een wat aardier rol dan de ander, maar het valt moeilijk te zeggen dat de een minder goed de hem of haar toe bedachte rol tot leven bracht. De dames, die meespeelden, waren A. Kortman, T. Ammerlaan, A. Kem pen en A. Captein. De herenrollen werden vertolkt door L. Captein, Th. de Wit, B. Kotrman, A. Captein, J. Oostdam, C. Captein en W. de Wit. Zij oogstten een langdurig applaus en woorden van waardering en dank tot slot. Muzikale medewerking verleende de heer G. v. Mild. BODEGRAVEN TONEELAVOND BENEDEN PEIL. Leonhard Huizinga moge in de (journalistieke) schrijverswereld wel licht een man van betekenis zijn, het toneelspel dat onder auspiciën van de Vereniging tot vijfjaarlijkse herden king van ae troonsbestijging van H.M. de Koningin in Hotel O verkamp werd opgevoerd is een aanfluiting van fat soen. Voor bijna 400 toeschouwers werd dOor de Utrechtse Rederijkers kamer „Nic. Beets" opgevoerd „Geen nieuws van Vader", blijspel in drie bedrijven. Men behoeft waarlijk niet door een christelijke bril te kijken om te oordelen, dat papier hier geduldig was, en men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat een uitgever een der gelijk werk de wereld in stuurt. Grof en gespeend van vele elementaire fatsoensbegrippen wordt hier een loopje genomen met zaken, die meeste mensen nog heilig zijn. onzin was niet kolder genoeg om de indruk te weken, dkat de aanstoot gevende dingen veroordeeld werden. Men kan zich hier niet vanaf maken met te zeggen, dat het een luchtig niemendalletje was, dat niet al te se rieus moet worden opgevat. De gran diose onzin was grandioos immoreel. Genoeg hierover. Het gezelschap „Nic. Beets" heeft voortreffelijk ge speeld en daarom is het toch zo jam mer, dat de keus een misgreep was. Na afloop bleven velen nog enige tijd gezellig bijeen voor een dansje. Kath. Arbeidersbeweging. Toen voorzitter Stolwijk deze jaarverga dering opende, bleek, dat er een ver- Het cabaretgezelschap van de heer blijdend grote belangstelling was. De A. Westgeest trad hierna op met voornaamste activiteiten van het liedjes, scnetsjes, goochelkunsten enz.voorbije jaar passeerden de revue. De heer Westgeest wist zijn publiek spoedig te pakken met zijn' liedjes en rijmelarij, terwijl de gebrachte zang en schetsjes zeer in de smaak vielen, Een bijzonder welkom gold de nieu we geest, adviseur, pater Boermans. Medegedeeld werd, dat gegadigden voor het kaderweekend in Baarn zich j nog kunnen opgeven tot 8 Febr. De Het gezelschap oogstste dan ook data zijn 20 en 21 Febr. Er zal ge- herhaaldelijk applaus en mocht op tracht worden een reis naar Tegelen het einde van de avond de dank vante organiseren. Kosten 10.Een St. Odilia in ontvangst nemen. Het comité bestaande uit de heren J. van was een mooie avond. Ouden van dagen. Een twintig tal dames en het viervoudige aantal heren van de bond van ouden van dagen hebben in het K.A.B.-gebouw een vredige strijd aangegaan en be- kampten elkaar in het jassen. De voorzitter, de heer Augustinus, sprak een kort welkomstwoord en in het bijzonder tot de kapelaans van Wel en de Korte, alsmede aan het bestuur van ae zusterafdeldng Hille gom. Hij deelde mede, dat de ver eniging thans 217 leden telt en bracht dank aan al de ingezetenen, die zo met de bond van bejaarden meeileefdoen. Hij deelde vervolgens mede, dat de zieken ook niet verge ten zijn en dat hen iets is thuisbe zorgd. Het prijsjassen geschieden om 10 hoofdprijzen voor de heren en 8 voor de dames, terwijl iedere speler een troostprijs kreeg. Tijdens de middag werd de spelers koffie of thee geoffreerd, terwijl kap van Wel de verschillende tafereeltjes ver eeuwigde op de gevoelige plaat. De heer van der Lans sprak' na mens de bejaarden woorden van dank tot het wakkere bestuur voor de mooie en gezellige middag, waar- Doorn, C. Verweij, J. Walracen, Jaarsveld en S. Steenbergen zal hier voor zorg dragen, Udt het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat het ledental 180 be droeg. Het overleden lid J. Verwey werd in gebed herdacht. De heer van Sdhaik gaf een reeks financiële verslagen. Er was een ruim batig saldo. Bij Concordia was 34.000.belegd, zodat het totaal nu bedraagt 350.000 verdeeld over 1550 polissen. De Centrale Volksbank had ontvangen ruim 19.000.uit gegeven 12.000.De 190 spaarders van het Kan. van Schaikfonds had den 325bijeengebracht. Herwon nen Levenskracht keerde uit ruim 1000.Het vaandelfonds stond op 315.zodat men nog dit jaar tot aanschaffing hoopt over te gaan. Het bestuursbeleid verkreeg de algemene goedkeuring, waarna Pater Boer mans een geestelijke injectie gaf on der de titel: „Door eensgezind stre ven naar daadwerkelijk leven". On der meer weest hij op de profiteurs, die de dood voor 'n organisatie kunnen betekenen. Na de pauze werd een exposé voorgelezen van het geldelijk gebeuren in 1954. In de kascomimis- na de voorzitter de prijzen met eenisie werd benoemd de heer C. Verwey toepasselijk woord uitreikte. lin plaats van de heer A. Balvert. De bestuursleden G. Stolwijk, S. Steen bergen en G. Humme werden herko zen. L. T. J. Vele leden van de LTJ hadden weer en wegen getrotseerd om de districtsvergaaering te Bode gaven bij te wonen, waar het Kamer lid M. P. v. d. Weijden zou spreken over het parlementaire werk in het algemeen. Na het welkom door voor zitter Th. Mourits, begon de heer v. d. Weijden zijn causerie. In vlot tem po heeft de spr. gedurende anderhalf uur in onderhoudende trant, oor- spekt met tal van geestigheden, zijn toehoorders weten te boeien. Het be gon met een aangeven in grote lijn, noe een wet tot stand komt. Een kijkje binnenskamers leerde ons dat teruggenomen wetsontwerpen betiteld woraen met parlementaire winkel dochters. Spreektijdbepenking is in gevoerd o.a. om obstructie tegen te gaan, maar ook omdat de uitbreiding van het werk dit vordert. Even ging spr. in op de eventuele afschaffing van de Eerste Kamer en de bezwa ren, die hiertegenover stonden Het ontwerp uitbreiding Tweede Kamer kelderde in hoofdzaak door het punt: stemoverdracht. Behalve het „wettenwerk" staat het parlement ook nog voor 14 of 15 be grotingen, die ook weer met de nodi ge Memories behandeld worden. Ver volgens behandelde spr. het opstel len van een algemeen program. Als komische noot haalde hij 'n program aan van de z.g. biefstukpartij in Italië. Het laatste gedeelte van zijn betoog bestond uit een beschouwing van de belangrijkste onderwerpen van de laatste tijd, zoals het Mandement, Zondagswet, belastingverlaging, huur verhoging, persvrijheid, kosteloos on derwijs, het geruchtmakende lift- verbod, de broodprijs en niet te ver geten de verhoogde melkprijs. Begrij pelijkerwijze werd daarbij wat lan ger stilgestaan De weg van de melk van producent naar consement moet bekort worden. Dit zijn slechts grepen uit de bijzonder interessante en leer zame inleiding die de heer v. d. Weij den onder grote aandacht hield De gelegenheid tot het stellen van vragen werd bijna een causerie op zichzelf. Vele punten kwamen aan de orde (zelfs de annexatie van Zwam- merdam). Voorzitter Mourits bracht de spr. een bijzonder woord van welverdien de dank en sloot de vergadering in de niet al te warme zaal op een laat uur. Geslaagd. Mej. T. Oppe en de heer B. v. d. Lagemaat slaagden te Leiden aan de Christelijke Kweek school voor het examen Bijbelse vak ken. Voor het praktijkdiploma boek houden slaagde de heer M. Plomp. Geboren: Johan, z. van R. de Wit en J. Bode. Getrouwd: Dirk Dirkzwager 26 j. en Sjoerdje Riedstra 23 jaar; Johan Carel Holst 24 jaar en Cornelia Jon- geneel 26 jaar. BOSKOOP Gym-uitvoering Fit. Zaterdag avond gaf de gymnastiekvereniging Fit haar jaarlijkse winter uit voering. Nadat de voorzitter der ver., de heer J. v. Wijk, de vele aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, werd het „lijvige" programma afge werkt. Dank zij de goede organisatie, waarbij enkele leden van de zuster vereniging „Hou Vast" assistentie verleende bij het afvoeren der toe stellen, had deze uitvoering een zeer vlot verloop. Keurig was ook de af werking der verschillende oefenin gen, welke ten beste werden gege ven. Duidelijk bleek, dat onder lei ding van de heer J. J. J. Vos uit Ha- zerswoüde, intensief was geoefend en dat de prestaties der leden ver geleken bij vorig jaar weer waren vooruitgegaan. Vooral de oefeningen der dames aan de ringen en die van de heren aan het hoogrek dwongen ieders bewondering af. De oefenin gen der dames met lichtgevende hoe pels en dito knotsen gaven in de donkere zaal een zeer aardig effect. Na afloop werden de gebruikelij ke dankwoorden gesproken, waarbij de heer Vos en de pianiste, mevr. v. d. BergLobach, stoffelijke blijken van waardering werden aangebo den. KOUDEKERK Lage Waarde Polder. In hotel De Bruin kwamen ,de ingelanden van de Lagewaardse polder in ver gadering bijeen. Nadat de voorzitter, de heer D. P. v. Leeuwen, het doel der vergadering had uiteengezet, nl. om te spreken over ruil- en herver kaveling, heette hij de mede aanwe zige heren van de Landbouwtechni- sche Dienst, de Landbouwvoorlich- tingsdienst en de Ned. Heidemaat schappij welkom. Hij gaf daarna het Afscheid van Duitse gasten Leidse Expogè HET WILHELMUS VOOR DE PLEEGOUDERS De Duitse studenten, die op uitno diging van de Ex-Po-Gé in Leiden veertien dagen lang in aangenaam contact met de Leidse vrijheid zijn geweest hebben afscheid genomen. Daartoe waren zij Zaterdag temid den van de talrijke nieuwe vrienden, van de gastheren en de tijdelijke pleegouders in het St. Antonius Club huis bijeen voor een laatste avond, die in het teken stond van de ont spannende lach. Is de lach ook niet een van de voornaamste uitingen van de vrijheid en de humor min of meer symbool van de vrije meningsuiting? Wat die humor en de bevrijdende lach betreft hebben de Duitse gas ten, die jarenlang gevangenen in con centratiekampen waren met deze ca baretavond een uitstekend slotcollege kunnen lopen. Het cabaretgezelschap Cheerio van de H.C.W. heeft de gasten met hun tijdelijke pleegouders en talrijke an dere belangstellenden daarbij aange naam bezig gehouden. In leed verbonden. In zijn openingswoord kon de heer L. Questroo namens de Leidse afde ling van Expogé welkom heten de leden van het nationaal comité tegen de concentratiekampen, het bijna voltallige landelijk bestuur van Ex pogé en de Duitse gezant in Neder land. dr. H. Mühlenfeld. Na hem sprak mr. C. van Rij, voor zitter van het nationaal comité, een korte rede uit, gericht tót de Duitse gasten. Hij verklaarde, dat wat ons verbindt in de strijd om de vrijheid van religie, van geweten en van den ken is het gezamenlijk doorstane leed in de kampen. „U allen, die weet woord aan de heer Dekker van de Landbouwcultuurtechnisohe Dienst uit Alphen aan den Rijn. Deze zette op duidelijke wijze de gang van za ken bij -ruil- -en herverkaveling uit een. Hij doorliep daartoe de gehele procedure en otonde aan, dat er, in dien men tot verkaveling overgaat, tevens een prachtgelegenheid ont staat, om de bodemkundige toestand te verbeteren, door grondverbetering en waterbeheersing. Toen de gelegenheid er was, vra gen te stellen, kwamen vele tongen los. Op duidelijke en onderhoudende wijze werden deze vragen beant woord. Hierna stelde het bestuur de vraag, of. de vergadering er voor voelde, voor deze polder een aanvra ge in te dienen, voor 't opstellen van een plan voor ruil- -en herverkave ling. Bijna algemeen was men van oor deel, dat dit zeker wel geschieden moest. 0UDE-WETERING IN DE RINGVAART. Gisteren tegen de avond werden de wegen op sommige plaatsen, door een lichte vorst wederom glad. Hiervan werd de dupe een luxe auto bestuurd door de heer S. uit Amsterdam, die reed longs de Ringvaart tussen Oude Wetering en Leimuiden. Met een hal ve omzwaai kwam de -auto over de berm van de ringvaart heen en dui kelde met de achterkant te water. Het was voor het echtpaar S. een geluk, dat de voorkant van de wagen op de walkant bleef hangen, zodat zij met een flinke schrik en een paar natte ■benen, van dit hachelijke avontuur afkwamen. RIJNSATERWOUDE Toneelavond. Zeer succesvolle avonden heeft het Dapartement Rijn- saterwoude in de Mij. tot Nut van 't Algemeen Zaterdagavond gegeven met haar toneelclub „Eigen Krachten" De voorzitter gaf een korte uiteen zetting van het te spelen dramati sche toneelstuk „De Woeste Hoogte", naar de wereldberoemde roman van Emily Bronte. Het stuk speelt zich af in Engeland. De heer E. R. Behrend als Heathcliff aanvankelijk iets moei lijk spelend, wist in de beide laatste bedrijven zijn rol uitnemend te spe len, mede dank zij zijn rustige en duidelijke uitspraak. Mej. L. Schoo als Catherine Earnshaw leverde zeer goed spel, dank zij haar grote vrij moedigheid in haar optreden, mis schien kon ze iets minder bewegelijk zijn. De heer H. Enting als Joseph komt veel waardering toe voor zijn moeilijke rol. Helaas behoefde hij al leen in het eerste 'bedrijf op te tre den. De heer H. J. A. Bouwman als Ed'gar Linton vertolkte als landjon ker zijn rol punctueel. Mevrouw N. HeenkBergshoef als Eleen Dean, die de taak van oud-gedienstige had te vervullen was uiteraard vele malen op het toneel en was dus een gx-ote i'ol toebedeeld. Hij wist zich er goed doorheen te slaan en kenmerkte zich door goede rolvastheid. Mej. C'. Bergs- hoeff als Isabel Linton, de jongste aanwinst van „Eigen Krachten" en dus nog vreeand op de planken had juist enige dagen tevoren een ver koudheid opgelopen, waardoor zij nog wat hees was. Misschien hgd zij daardoor te weinig klank in haar stem, overigens was haar rolvastheid kenmerkend. De heer J. l'Ami als Hinidley - hofmeier - optrednd, ver scheen ook alleen in het eerste be drijf, zijn optreden was goed. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat alle spelers een zeer goede rolvastheid bezaten, hetgeen het spel zeer ten goede is gekomen. wat het zeggen wil als individu geen reoht meer te bezitten roep ik op met onze medestanders in uw land cfe strijd te voeren tegen de tirannie", aldus spr. Wij moeten ons elke dag weer realiseren dat de vrijheid voor ons is verworven, maar dat ontelba- ren er nog steeds naar snakken. Spr. verheugde zich er zeer over, dat in Leiden het voorbeeld is gegeven dat mensen, die samen iets hebben doorstaan, ook samen kunnen leven. Mr. Van Rij hoopte, dat dit jaar nog een tweede groep Duitsers naar ons land zou kunnen komen. Hij eindigde met de wens, dat deze uitwisseling er toe zal bijdragen dat de idee van naastenliefde wordt gepredikt onder de volken. „Als wij daartoe deze veertien dagen iets hebben bijgedra gen kunnen we daarvoor slechte danbaar zijn", aldus mr. Van Rij. Dank. Voor de pauze sprak mr. G. Ch. Aalders, landelijk voorzitter van Expogé, een dankwoord uit aan het adres van allen, die de uitwisseling hebben mogelijk gemaakt. In de eerste plaats richtte hij zich daarbij tot de initiatiefneemster, me vrouw L. van Overeem uit Amers foort, en voorts tot de Leidenaars, die zo spontaan hun huizen hebben geopend voor de ex-gevangenen en hen daardoor een blik hebben ge gund op de Nederlandse samenle ving. Voorts bracht spr. veel dank dank aan de vertegenwoordigers van het Nederlands internationaal stu dentencontact, die zich zoveel moeite hebben getroost het programma tot een succes te maken. Het Wilhelmus. De Leidse pleegouders ontvingen uit zijn handen een met platen ver lucht boekwerk, waarin het Wilhel mus is gecalligrafeerd. De Duitse gasten kregen namens Expogé het bekende boek van Henri Pieck met tekeningen uit de concentratiekam pen. De heer L. Questroo bood na mens een onbekende gever de Ne derlandse contactpersonen uit de stu dentenwereld een geschenk aan. Contact met Expogé verstevigen. De Duitse gezant in Nederland, dr. H. Mühlenfeld, hield een rede om allen in het openbaar te danken. Wie, zoals ik, twaalf jaar lang met een hart vol smart moest zien hoe een gans volk door een rattenvanger werd geïnfecteerd met een ziekte des geestes, wie heeft moeten aanschou wen wat de medestanders van deze misdadiger aan eigen landgenoten misdreven, wie heeft gezien wat deze mensen de rest van Europa hebben aangedaan, kan zich indenken hoe het mij te moede is, nu u mijn land genoten op zo hartelijke wijze hebt willen opnemen, aldus de gezant. Namens de regering van de Bonds republiek sprak hij daarvoor zijn warme dank uit. Spr. nodigde de con tactmensen uit de Leidse studenten wereld en de leiding van Expogé uit te zijnen huize het gelegde contact te verstevigen. Hy zou hen gaarne tonen, dat er nu een Duitsland is op gestaan, dat van goede wil is en in vrijheid wil leven met de nabuursta- ten. Laten w\j samen aan de opbouw van een democratie werken, aldus dr. Mühlenfeld, die voor onze kinderen aan beide zijden van de grens een betere toekomst zal waarborgen. Later op de avond sprak de verte genwoordiger van de Duitse studen tenvereniging, de heer M. Vogel, nog een dankwoord. Het cabaret Cheerio van de H.C.W. heeft een voor amateurs op hoog peil staand programma aangeboden, dat met een langdurig applaus voor zijn optreden werd bedankt. Jaarvergadering van St. Christoffel De Katholieke vereniging voor handelsvertegenwoordigcrs hield gis teren haar jaarvergadering. In zijn jaaroverzicht vergeleek voorzitter Conijn de vereniging met een zaken man, welke balans opmaakt en een winst en verliesrekening samenstelt. Aan de ene kant stelde hij een le denwinst van ruim 15 vast maar het verloop van leden was even groot. Hij memoreerde de achteruit gang van het ledental der Leidse af deling en het teruglopende bezoek- peil van de vergaderingen. Ook de verkeerde mentaliteit van de leden hekelde hij, waar hij moest constateren, dat hulp pas werd inge roepen, wanneer reeds veel bedor ven was. Het aftx*eden wegens pen sioengerechtigde leeftijd van de se- ci-etaris werd door hem herdacht en nogmaal zette hij de grote verdien ste voor St. Christoffel van de heer C. Bekkering uiteen. Ook het grote succes van de samenwerkende orga nisaties inzake de omzetbelasting voor agenten werd onder de loupe genomen. Aan het slot van zijn be toog wekte voorzitter de leden op zelf de conclusies te trekken, welke er naar aanleiding van de stelposten te trekken zijn. Marktberichten ROTTERDAM, 24 Jan. Vee. Aan voer 1802 stuks, vette koeien 1102, varkjens 700 stulks. Prijzen: vette koeien 2.60—2.74, 2.30—2.50, en J 200—2.10; varkens 1.89—1.87—1.85 per kg. Varkens aanvoer korter, han del redelijk, prijzen even hoger, pri ma's boven notering; lammeren aan voer iets minder, handel levendig, stijgende prijizen, enige prima's boven notering.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3