®e£eid^(Sou/z*mt Eisenhower laat de Amerikaanse De ^ater,sno,od vloot interveniëren in frankrijk Proteststaking in Roergebied vond doorgang De inval in Costa Rica Treinramp in Er. g Hand Eisenhower helpt Tsjang verhuizen fZ)e welding, andet haag taezicht Proces tegen Djilas en Dedijer Benoemingen Bisdom Haarlem Opperste Sovjet bijeengeroepen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. MAANDAG 24 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13406 Eisenhower als politie-agent in het j straatje van Formosa KA I HOLIER DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACOT S3 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Teletoontjes 11.50 Ter bescherming van eilanden bij Formosa Belai.rijke strategische punten President Eisenhower zal vandaag het Congres machtiging vragen om de Amerikaanse zee- en luchtstrijdkrachten bevel te geven niet alleen op te treden ter verdediging van Formosa en de Pescadores, maar ook ter be scherming van enige eilanden vlak voor de kust van Rood China. Bedoeld worden Quemoy en Matsoe, die Eisenhower als zeer belangrijk beschouwt voor de verdediging van Formosa en de Pescadores. Machtigt het Congres de president om dit bevel te geven, dan zullen Ame rikaanse vliegtuigen en oorlogsschepen zich tot vlak voor de kust moeten begeven, binnen de actieradius van het kustgeschut van de communisten. ONDER HET BEREIK DER KANONNEN. Matsoe ligt slechts vijftien mijl uit de kust, voor de haven Foetsjou. Quemoy ligt juist buiten de haven van Amoy. De artillerie van Quemoy is bijna dagelijks in een duel gewik keld met rode kustbatterijen van de communisten. Zolang deze beide havens op het vasteland in handen van de nationa listen zijn, kunnen de troepen van Tsjang Kai-sjek betrekkelijk gemak kelijk met een invasievloot, bestemd voor de Pescadores of Formosa, af rekenen. De Amerikaanse planden om het hoofd te bieden aan de nieuwe toe stand die in het Verre Oosten is ont staan als gevolg van de opleving van de strijd tussen de beide China's overschaduwden gisteravond geheel de pogingen die achter de schermen worden ondernomen om tot een wa penstilstand in de wateren rondom Formosa te geraken. Veel meer aandacht werd geschon ken aan het bericht dat Amerikaan se oorlogsschepen, waaronder drie grote vliegkampschepen, van de Philippijnen opstoomden naar de eilanden die in handen van de na tionalisten zijn, klaarblijkelijk met de bedoeling de evacuatie van de Tatsjen-eilanden uit te voeren. De schepen zouden orders hebben om te vuren wanneer de communistische strijdkrachten zich met de evacuatie zouden bemoeien. PEKINGS HOUDING. Intussen voelt Peking niet voor gebruikmaking van de goede diensten van de Verenigde Naties om te ko men tot een staken van het vuren. „Een poging tot inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van China en tot uitbreiding van agressie onder de vlag van de Verenigde Na ties", aldus noemde radio-Peking het aanbod. „Indien de Verenigde Sta ten werkelijk bezorgd zijn over de vrede in het Verre Oosten, moeten zij onmiddellijk hun strijdkrachten uit het gebied van Formosa terug trekken, daar de spanning in het Verre Oosten is veroorzaakt door hun agressieve daad bestaande uit bezet ting van Formosa'.'. In Costaricaanse regeringskringen is verklaard, dat het aantal Nicara- guanen, Hondurezen, Guatemalanen en Venezolanen, dat aan de opstan dige beweging in Costa Rica heeft deel genomen, tenminste even groot is als de getalsterkte der daarin be- trokken Costaricanen. Inmiddels is de opstandige bewe ging vrijwel bedwongen. De rege ringstroepen hebben talrijke gevan genen gemaakt, die thans voor de commissie van onderzoek van de Or ganisatie der Amerikaanse Staten worden geleid. Volgens de president van Costa Rica, José Figueres, be vinden zich nog ongeveer 250 opstan delingen in het Noorden van het land. Over hun lot wordt op het ogenblik onderhandeld tussen het ministerie van buitenlandse zaken te San José en de commissie van on derzoek van de Organisatie van Ame rikaanse Staten. tMergens voor nodig' zei Adenauer De aangekondigde 24-uursstaking van de kolen- en staalarbeiders in het Roergebied is Zaterdag inderdaad Toch geen politiek? De Duitse economie stond volgens Adenauer nog niet op zo sterke be nen, dat zij zich dergelijke proefne mingen kon veroorloven. De kanse lier zei voorts: „Ek kan er mijn vol doening over uitspreken dat de sta- A kingen zich niet tegen de bondsre- doorgegaan. Ruim 800.000 arbeiders gering richten. Daartoe zou waarlijk hebben het werk neergelegd. In 132 geen reden zijn en een staking uit politieke overwegingen zou niet verenigen zijn met de grondslag van een democratische staat". Adenauer verklaarde zich bereid een bemiddelende rol tussen vakbon den en ondernemers te vervullen. kolenmijnen en 35 grote staalonder- nemingen heeft het werk stilgelegen; alleen het verlies aan kolen wordt geschat op 340.000 ton. Uit alle in de staking betrokken gebieden zijn. slechts onbetekenende incidenten gemeld, die door stakings- posten aan de fabriekspooren werden veroorzaakt. Toen de middagploegen hun werk moesten beginnen, was het aantal stakingsposten overal reeds sterk afgenomen. Ook het aan tal werkwilligen was in de namiddag nog geringer dan bij de ochtendploe gen. Na 24 uur was de staking ten einde. Bondskanselier Adenauer heeft Za terdag in een rede verklaard, dat de Terwijl nationalistische vliegtuigen medezeggenschap der arbeiders niet hun aanvallen op de communistische van de zijde der regering of van de marinesrijdkrachten in de straat van zijde van de Bondsdag in gevaar is. j Formosa voortzetten, overweegt pre- Adenauer critiseerde met nadruk sident Eisenhower een plan om de Het water in de Seine is Zondag te Parijs tot boven het peil van zeven meter gestegen, maar deskundigen verklaarden, dat het water vandaag (Maandag) wanneer het de hoogste stand zal bereiken, niet tot het peil van 1924 (7.32 meter) zou komen. De meeste schade werd in de voor steden aangericht, ofschoon in de stad ook bewoners van dure wonin gen bij het Bois de Boulogne en in kelders wonende werkloze Noord- Afrikanen hinder van overstromin gen ondervonden. De zwaarst getroffen voorstad is Creteil aan de Marne, waar 3000 wo ningen in het water staan en 1757 personen officieel als „overstro mingsslachtoffers" zijn genoteerd. De toestand was Zondagavond nog critiek in het nabijgelegen Saint Mau en Choisy-le-Roi. In de noordweste lijke voorsteden Asnières en Cour- bevoie zijn 800 huizen overstroomd of geïsoleerd. In-het centrum van Parijs werd de Pont des Invalides Zondag voor het verkeer gesloten met het oog op scheuren in een steunboog. Grote aantallen ratten verlieten hun holen aan de oevers van de Seine en dron gen nabijgelegen huizen binnen. De expres van New York naar Bristol is gisteren vlak bij het sta tion van Sutton Coldfield, een in dustriestad in Midden-Engeland, ont spoord. Bij het ongeluk kwamen 15 mensen, o.w. de machinist, om het leven, terwijl verscheidene passagiers zware verwondingen opliepen. Het ongeluk gebeurde op het mo ment, dat de trein de tunnel even voorbij het station binnenreed. De locomotief liep uit de rails en trok zes van de negen rijtuigen, waaruit de trein bestond, mee. Concentratie van strijdkrachten de verklaring van Reusch, die vol gens hem noch naar toon, noch naar in houd juist was geweest. „Van afper sing is geen sprake geweest", zo zei Chinese nationalisten te helpen bij het evacueren van een aantal dicht op de Chinese kust gelegen eilanden, nationalistische strijdkrachten de Bondskanselier. Desondanks wees daardoor vrij komen zouden dan Adenauer de omvangrijke actie der i eIders voor de verdediging van For- vakbonden af. „Ik kan er geen be- mosa ende Pescadores gebruikt kun- grip voor hebben dat thans 800.000 "en woraen- mensen een dag niet werken zonder Naar verluidt, zijn de ongeveer dringende reden", verklaarde hij. 'tien Amerikaanse officieren en man- De Seine, de hartslagader van Parijs is op het ogenblik, opgestuwd door de enorme massa's smeltwater en regen in haar bovenloop, bezig een gedeelte van de Franse lichtstad* langzaamaan te verslinden. Uit vele districten van Parijs worden over stromingen gemeld en duizenden zijn ofwel bezig te redden wat er nog te redden valt ofwel druk aan de gang waterkeringen op te werpen tegen het nog steeds rijzende water, dat van geen wijken weet. Onder de autoriteiten, die de schade in ogen schouw kwamen nemen, bevond zich plotseimg ook de Franse premier Pierre Mendès France, die op onze foto, de voeten in rubberlaarzen gestoken, toekijkt (links) hoe een vrouw door een lid van een reddings ploeg uit een overstroomd huis in een van de straten wordt gedragen. Dit tafereeltje speelde zich af In Vil- leneuve, in de buitenwijken van Parijs. schappen, die als adviseurs voor de nationalistische strijdkrachten op het eiland Tatsjen gestationneerd waren, reeds van dit door de Chinese com munisten zwaar bestookte eiland ge- evacueerd. Het eiland heeft een genadeloze aanval van communistische toestellen moeten doorstaan en de Amerikanen zouden geëvacueerd zijn nadat hun installaties door bommen vernield waren. Volgens goed ingelichte kringen heeft de regering van Tsjang Kai- Sjek aan de Ver. Staten gevraagd te helpen bij de evacuatie van de 10.000 verdedigers van het eiland Tatsjen indien de Amerikaanse zevende vloot dat eiland niet kan helpen verdedi gen met op vliegdekschepen gesta- tionneerde straaljagers. De Chinees-nationalistische minis ter van Defensie, Joe Tai Wei, die in Duitsland heeft gestudeerd, zou Woensdag in een geheime bespreking met de Amerikaanse ambassadeur op Formosa de evacuatie van Tats jen hebben voorgesteld omdat de na tionalistische troepen zonder steun van vliegtuigen van de Amerikaanse vloot zouden zijn overgeleverd, op genade en ongenade, aan de lucht macht van rood-China. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt dat spoedbesprekingen tussen Enge land en de Ver. Staten ganade zijn over de wenselijkheid van een sta ken van het vuren tussen de Chinese volksrepubliek en nationalistisch China. Het overleg houdt geen verband met de status van Formosa. Anti-belastingactie in Frankrijk De Fransman betaalt niet gaarne belasting. Dat is hem niet kwalijk te nemen. Typisch is, dat hij zich in al lerlei bochten wringt om er onderuit te komen, Zo is er b.v. thans een anti-belastingactie gaande in Frank rijk onder leiding van Pierre Poujade, die vandaag tenminste 200.000 onte vreden middenstanders en hand werkslieden in Parijs bijeen wil heb ben, om te protesteren tegen wat hij noemt onbillijke belastingverdeling. „De Pouj adembeweging" de offi ciële naam is: Unie ter Verdediging van de Kleine Zakenman en de Handwerksman zegt 300.000 beta lende leden te hebben en 604.000 sympathiserenden. Zij verklaart, dat de „gewone man" uitgezogen wordt door de belastingen en dat hij in feite de belasting voor de grote be drijven en de rijken betaalt. De lei der, Pierre Poujade, was tot voor kort een onbekende boekhandelaar Hij heeft zich door het houden van vele toespraken in korte tijd een gro te aanhang weten te verschaffen. Óe Hoge Commissaris op de weg terug Zaterdag is mr. W. F. L. Graaf van Bylandt Hoge Commissaris der Nederlanden in Indonesië die sinds November in ons land is geweest, per vliegtuig naar zijn post teruggekeerd. We zien hem hier met zijn echtgeno te op de trap van het vliegtuig, dat hem naar Indonesië sal brengen. Hedenochtend is te Belgrado het proces begonnen tegen Milovan Dji las en Wladimir Dedijer, indertijd vooraanstaande Zuidslavische com munisten. Djilas was eens een der vier presidenten van Zuid-Slavië en voormalig lid van het politieke bu reau der Zuidslavische communis tische party. Dedijer was lid van het centrale partijcomité. Hij schreef een officiële levensbeschrijving van pre sident maarschalk Tito .getiteld: „Tito spreekt". Beiden hebben in de afgelopen maand een onderhoud toegestaan aan buitenlandse persvertegenwoor digers. Zij worden thans beschuldigd van het bedrijven van „vijandelijke propaganda" te nadele van Zuid- Sla via» Pers geweerd. Bij de opening van de terechtzit ting las de president van het ge rechtshof, rechter Milivoje Seratlic, een verklaring voor, waarin hij zeide: „Er is om twee redenen geen vergunning verleend aan buiten landse persvertegenwoordigers, om de terechtzitting bij te wonen. De eerste is de campagne, die deze jour nalisten reeds m.b.t. deze zaak heb ben gevoerd en de tweede, dat wij er niet van overtuigd zijn, dat zij een waarheidsgetrouw verslag van de loop van het proces zouden geven". Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek om ge zondheidsredenen eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. heer A. C. van den Berg, pastoor te Spierdijk. Z. H. Excellentie heeft benoemd tot pastoor te Spierdijk de zeereerw. heer J. P. van Zon; tot pastoor te Badhoevedorp, B. J. M Dorbeck; tot pastoor te Bleiswijk, H. F. Jan sen, die kapelaan is te Beverwijk (O. L. Vr. v. Goed. Raad); tot pastoor te Noordwijkerhout (H. Joseph), C. C. Standenmeijer; tot pastoor te Schermerhorn, A. A. A. M. Coelen, die kapelaan was te Amsterdam (H. Nic. en Barb.); tot pastoor te Rijp wetering, C. A. Ouwendijk; tot pastoor te Vlissingen, J. N. Kossen, die kapelaan was te Dor drecht (H. Antonius). Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat de opperste Sow jet (raad) der Sowjet-Unie voor 3 Februari bijeen geroepen is. Het tijdstip is vrij vroeg, gewoonlijk valt het later in het jaar. De laatste vergadering van de op perste Sowjet werd in April van het vorige jaar gehouden. De opperste Sowjet het parle ment der Sowjet-Unie, zou men kun nen zeggen heeft meer dan 1300 afgevaardigden. Radio-Moskou deelde niet mede, waarover gesproken zal worden. Een aantal Westelijke waarnemers geloof de, dat de opperste Sowjet een nieuwe poging tot voorkoming of uitstel van bekrachtiging van de Pa- rijse accoorden zal doen. HOE wordt het w-ier? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). STIJGING VAN TEMPERATUUR. Zwaar bewolkt met plaatselijk wat motregen en vooral aanvan kelijk op vele plaatsen mist. Matige, langs de Waddenkust later krachtige Zuidwestelijke wind. Langzame stijging yan temperatuur, maar in het Zuid oosten van het land aanvanke lijk nog lichte vorst. 25 Jan.: zon op 8.84 en onder 17.16; maan op 8.52 en onder 19.24 uur. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. —1 C. STOCKHOLM geheel bew. —3 OSLO geheel bew. —1 KOPENHAGEN geheel bew. —3 ABERDEEN geheel bew. 4 DUBLIN geheel bew. LONDEN motregen 2 AMSTERDAM mist —2 BRUSSEL mist —o PARIJS nevel 2 BORDEAUX geheel bew. 8 GRENOBLE geheel bew. 5 NICE half bew. 5 BERLIJN- nevel —9 FRANKFORT nevel —o MUNCHEN nevel —3 ZURICH nevel —o GENEVE geheel bew. 4 LOCARNO onbewolkt —3 WENEN nevel —6 INNSBRUCK nevel 1 ROME zwaar bew. 9 Korreltje Jaren weten meer dan boeken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1