f£e£aidóe0otvfca/rtf Moskou overlegt met zijn voornaamste ambassadeurs Koerswijziging op til in Russische politiek? Mendès-France trok zijn rubberlaarzen aan Groei van de Kerk in Amerika Aanbod van Peking aan de familie der vliegers Kom ze maar bezoeken Lichte dooi Wollen Dekens Adr. van Ooy Jr. ZATERDAG 22 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13405 KAIHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPEN GRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ 12.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. 1 6.80 Advertences: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Middel-Amerikaanse hitte ^yiJ HEBBEN VAN DE WEEK al weer een oorlog achter de rug. Het was wel geen wereldoorlog, maar er kwamen toch invasies bij te pas, zelfs bombardementen met vliegtui gen en veel geschreeuw. Wij bedoe len de revolutie in Costa Ric'a. Aanvankelijk werd gedacht aan een overval, gepleegd door het na buurland Nicaragua, omdat de man nen, die begonnen met een stad dicht bij de grens aan te vallen en te ver overen, met boten en vliegtuigen uit Nicaragua kwamen. Wij fronsten reeds de wenkbrauwen; dat zag er ernstig uit. Het bleek later toen er een commissie uit de organisatie van Amerikaanse staten heen 0 gestuurd werd ofn pools hoogte te nemen dat de aanvallers wel uit Nicaragua kwa men, maar overigens als Costarica- nen moesten worden beschouwd, die aldaar in ballingschap leefden, om dat zij het niet eens waren met de president van hun land, Figueres. Om dat te verduidelijken moeten we een paar jaar teruggaan, n.l. tot 1948, toen" Figueres de wettige pre sident Ulate weer aan het bewind bracht en de toenmalige dictator er uit smeet. Sindsdien hebben alle dic- tatortjes in de naburige landen een hartgrondige hekel aan hem. In Cos ta Rica is n.l. de democratie de staats vorm, terwijl Figueres, die verleden jaar president Ulate opvolgde, boven dien een zeer vooruitstrevend man is De aanhangei-s van de dictatuur, uit het land verdreven, vonden bij de dictators in de buurt onderdak en steun en vooral vanuit Nicaragua werd herhaaldelijk getracht om het regiem van Figueres omver te wer pen. De meest grootscheepse poging heeft zich zo juist afgespeeld. Het was wel geen groot leger, dat een in val deed in Costa Rica, maar het le- iger van de regering was ook- niet meer dan drie man en een paarde- kop. En zo bleef alles vrij beperkt van afmeting. Het democratische be wind van Figueres kon zich verheu gen in de sympathie van de Verenig de Staten, waardoor het in staat was om een paar oorlogsvliegtuigen aan te kopen voor één dollar per stuk. Deze vliegtuigen wierpen een paar bommetjes, onthulden bovendien de plaats, waar het rebellenleger zich bevond en weldra was het uit met de heldenmoed. De president van Nicaragua meng de zich persoonlijk zó sterk in het oorlogsgeschreeuw, dat het er op be gon te lijken, alsof de hele revolutie weinig meer was dan een persoon lijke ruzie tussen twee aanpalende presidenten. Hij wilde zelfs met Fi gueres duelleren, een denkbeeld, waarop deze laatste wijselijk niet in ging. Overigens lanceerde de Nica raguaan de beschuldiging, dat Fi gueres een stel moordenaars op hem afgestuurd zou hebben en dat de 1- dollar-vliegtuigen de grens geschon den zouden hebben. De commissie uit de Amerikaanse staten-organisatie, die reeds het erg ste heeft weten te voorkomen, zal nog wel heel wat te stellen hebben met de heetgebakerde Middel-Ame rikaanse heren, maar de aardigheid is er thans vanaf. Tot de volgende revolutie! Men verdiept zich in allerlei gissingen De Russische regering heeft haar drie belangrijkste ambassadeurs in de landen van het Westen naar Moskou ontboden voor overleg. Het zijn de am bassadeurs te Londen, Washington en Parijs. Dit bericht gaf in politieke kringen te Londen onmiddellijk aanleiding tot speculaties over een moge lijke koersverandering in de Russische buitenlandse politiek. Tot dusverre is het belangrijkste doel van de Russische politiek tegen over de wereld van het Westen geweest de voorkoming van de ratificatie van de accoorden van Parijs iets waarin het Kremlin in geen enkel op zicht is geslaagd. Wellicht zal er nu te Moskou overlegd worden wat men alsnog kan ondernemen om tweedracht in het Westelijke kamp te zaaien. DE STRIJD DER BEIDE CHINA'S? Een andere mogelijkheid is, dat de terugroeping van de ambassadeurs samenhangt met het sinds kort be staande streven van het Westen om een einde te maken aan de strijd tus sen de beide China's. Toen de Verenigde Staten bij mon de van minister Dulles en president Eisenhower bekend maakten, dat zij bereid zouden zijn om een actie bij voorkeur van de Verenigde Na ties te steunen, die ten doel zou hebben de oorlog tussen Rood China en Formosa te liquideren, betekende dat een belangrijke verandering in de koers van de Amerikaanse buiten landse politiek. Het zou niet onmo gelijk zijn, dat een dergelijke koers verandering van Amerika zou wor den gevolgd door een soortgelijke manoeuvre van de Sovjet-Unie. IN HET HOL VAN DE LEEUW. Bij de chef van de anti-fraude-af deling van Scotland Yard, in London- Streatham, is op klaarlichte dag in gebroken in de korte tijd van 25 mi nuten, waarop de woning verlaten was. Het zilverwerk en een aantal andere voorwerpen zijn verdwenen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft bekend gemaakt, dat er in de naaste toekomst geen Brits initiatief is te verwachten in zake een wapenstilstand in de wate ren rondom Formosa. Wel werd gis teren toegegeven, dat de Britse rege ring nauw contact onderhoudt over deze kwestie met de regeringen van de Verenigde Staten én Nieuw-Zee- land. Het plan van de drie landen om de Veiligheidsraad te verzoeken, zich met de toestand in het Verre Oosten te bemoeien, is nog niet van de baan, zoals in eerdere berichten werd gesuggereerd. In Londen is men van mening, dat de toestand in de Straat van Formosa reeds aanzienlijk gevaarlijk is ge worden als gevolg van het feit, dat ei thans openlijk wordt gesproken over de mogelijkheid van een be ëindiging van de strijd tussen de twee China's. Parijs in het water Premier Pierre Mendès-France heeft gisteren een paar rubberlaar zen aangetrokken en zich persoonlijk ter plaatse op de hoogte gesteld van de overstromingen van de Seine in Parijs. Zowel in Oost- als in West- Parijs baande het water zich een weg door de haastig opgeworpen versper ringen en stroomde de straten in. Cement, dat haastig over de muren van zandzakken was uitgegoten, had geen tijd om hard te worden en werd door het water weggespoeld. Op het lie de la Cité, het eilandje midden in de Seine, werd door de brandweer het water uit de kathe- Dat de Katholieke Kerk in Amerika een gezonde groei doormaakt, is voor de buitenstaanders wel heel duidelijk geworden bij het lezen van verschil lende cijfers, welke kort geleden in diverse Amerikaanse ibladen verscheen. Amerika heeft thans vier kardinalen, 33 aartsbisschoppen (vijftien jaar geleden nog maar 9) en 165 bisschoppen. Vijftien jaar geleden waren er 33.540 priesters tegen thans 45.451 Ook het aantal kerken groeit gestadig. In 1939 waren er 18.757 en eind 1954 was dit aantal gestegen tot 30.268. Vooral op de seminaries is een verheugende toeloop van studenten. In 1939 'bereidden zich 16.745 jonge Amerikanen op het priesterschap voor en mo menteel 33.450. Het aantal leerlingen op de katholieke scholen vertoont ook een stijging, maar opzienbarend is deze nog niet. Alle katholieke scholen van de lagere tbt de H.B.S. hadden in 1939 tezamen 2.548.239 tegen thans 3.367.417. Het staat thans vast, dat in de komende jaren deze toename veel groter zal zijn, want de hier in cijfers uitgedrukte .groei vond vooral plaats in een be trekkelijk korte periode. In de periode namelijk, dat kardinaal Mclntyre, die ook thans nog leiding aan dit streven geeft, de aandacht in sterke mate ging vestigen op het katholieke onderwijs. Deze-„kardinaal der scholen" heeft in twee jaar tijd 64 nieuwe onder wijsinrichtingen laten bouwen. In de loop van dit jaar hoopt men te her denken, dat de Katholieke Kerk sinds het einde van de oorlog tien mil liard dollar aan nieuwe scholen heeft besteed. Bij het begin van deze eeuw behoorde 30 van de Amerikanen tot een kerkgenootschap, in 1920 ongeveer 40 en momenteel ruim 50 dnyeutane moeilijkheden met S)uit& ycen&u&dieet Het hoge water van onze grote rivie ren is er de oorzaak van, dat nabij Arnhem twee grensposten voor het internationaal verkeer gesloten zijn. Werd gisteren reeds de grenspost jen marechaussees waarschuwen de Elten gesloten, vandaag zal zo goed automobilisten voor het hoge water, als zeker dit ook het geval zijn met dat de weg tussen Elten en Emmerik de post 's-Heerenberg. Foto: Douane I gedeeltelijk verspert. draal van Notre Dame gepompt. De politie heeft voorbereidingen getrof fen om de gevangenen in de centrale gevangenis naar andere gevangenis sen over te brengen omdat het wa ter door de muren begint te sijpelen. De Nationale Assemblée staat op het punt haar zitting te schorsen, zo dra het water van de Seine zover is gestegen, dat de stookplaats van de centrale verwarming in het verga deringsgebouw onder water komt te staan. Ook de hoofdstad van West-Duits- land, Bonn, heeft nog steeds van het water te lijden. Het water van de Rijn zakt intus sen langzaam en men verwachtte dat het scheepvaartverkeer op de rivier vandaag (Zaterdag) weer zou kunnen worden hervat. In Noord-Schotland is een flinke dooi ingetreden, voor het eerst sinds 14 dagen van vorst of temperaturen rond het vriespunt. Vliegtuigen van de luchtmacht en marine zijn Vrijdag de gehele dag nog druk in de weer geweest om hulp te verlenen aan geïsoleerde dorpen of alleenstaande huizen en boerde rijen. Tegen het vallen van de avond kwam er een einde aan de verzoe ken om hulp. Uit de meeste andere delen van Europa wordt aanhoudende vorst ge meld. In geheel Italië daalde het kwik tot onder het vriespunt. In Triëst ging deze vorst zelfs gepaard met een storm, waarin windstoten werden gemeten tot 115 kilometer per uur. Uit Zweden werden temperaturen gemeld van 10 graden onder nul. DE WAPENGEMEENSCHAP. De studiegroep voor de wapen- productiekwestie te Parijs, waarin vertegenwoordigers van zeven lan- Wafei ftetei&te de üaay&te ótand Door de hoge stand van het water in onze grote rivieren zijn vele lande rijen onder water gelopen. Dat het water zich echter niet alleen hiertoe heeft beperkt blijkt uit deze opname, die onze fotograaf Vrijdag, toen de hoogste waterstand werd verwacht, nabij Arnhem lieeft gemaakt. Foto: Een overzichtsfoto nabij Arnhem, een triest beeld, dat herinneringen oproept aan de watersnood van Fe bruari 1953 den zitting hebben, heeft Vrijdag be sloten over 10 dagen pas weer bij een te komen om het deskundigen mogelijk te maken nieuw ingediende Duitse en Franse voorstellen te be studeren. In een communiqué, dat na de bij eenkomst van deze week werd uit gegeven, wordt gezegd: „Na haar eerste week van werken heeft de studiegroep een algemene lijst op kunnen stellen van de gezichtspun ten van de zeven landen van de Westeuropese Unie met betrekking tot het Franse voorstel tot op de standaarddisatie van wapens en de productie van militaire voorraden. Zij had tevens de gelegenheid een aantal andere voorstellen van de Duitse federale republiek in beschou wing te nemen. De problemen, zowel de politieke als de technische, die hieruit voort vloeien, moeten door de zeven rege ringen nauwkeurig worden bestu deerd, alvorens de studiegroep haar werkzaamheden kan hervatten. Om deze reden en omdat de volgende bijeenkomst van productiedeskundi gen van de Navo, volgende week, de aanwezigheid vereist van de des kundigen van de Westeuropese Unie, heeft de studiegroep besloten vol gende week geen bijeenkomsten te houden. Deze pauze zaUde delegaties in staat stellen de meeste kwesties, die tot dusverre ter sprake zijn ge komen, te bestuderen en samen met hun deskundigen en regeringen een werkprogramma voor de tweede pe riode op te stellen. De volgende volledige zitting van de studiegroep zal op 31 Januari worden gehouden. SCHEEF IS AL ERG GENOEG! Als gevolg van een lichte aardbe ving zwaaide de beroemde scheve Toren van Pisa Vrijdag langzaam heen en weer. De toeristen, die zich in de toren bevonden, snelden hals over kop de 293 treden af, uit angst dat de gehele toren om zou vallen. Communistisch China vindt goed, dat de elf Amerikaanse vliegers, die in China gevangen zitten op beschul diging van spionnage, bezoek van familieleden ontvangen. Dit is gis teren door het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York mee gedeeld. Het aanbod is gedaan aan de secre taris-generaal van t e V.N., Dag Ham- marskjoeld, toen hij kort geleden in Peking was om te trachten de vrij lating van de vliegers te verkrijgen. Het geldt ook voor twee Amerikaan se burgers, die tegelijk met de vlie gers zijn aangehouden, en voor vier Amerikaanse straaljagerpiloten. De familieleden zullen in China worden verzorgd door het Chinese Roode Kruis. In enkele hoge kringen van de V. N. beschouwt men het Chinese aan bod als een mogelijke sleutel tot de uiteindelijke vrijlating van de gevan genen. Men acht het niet uitgesloten dat de Chinezen, als de familieleden van de vliegers het aanbod aanvaar den en naar China gaan, de tijd rijp zullen achten voor een groot gebaar tegenover de wereld door zich be reid te verklaren de gevangenen in vrijheid te stellen. China heeft garanties verstrekt ten aanzien van de veiligheid van fami lieleden en hun vrijheid om China weer te verlaten. De Amerikaanse regering zal een bezoek van familieleden van de ge vangen Amerikanen aan China niet aanmoedigen, zo is te Washington meegedeeld door een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Maar hij weigerde te zeggen of het hun toegestaan zal worden dergelijke bezoeken af te leggen. Het KNMI deelt mede: Gisteravond en vannacht begon het in het gehele land te regenen op de nadering van een warm front, dat de begrenzing vormt van koude en droge continentale lucht en war me, zeer vochtige Oceaanlucht. Dit front liep vanmorgen van Limburg naar Zuid-Holland. Langs dit front heeft de strijd tus sen vorst en dooi plaats en het be langrijkste van deze strijd is, in wel ke richting het front gaat bewegen. Boven de Britse eilanden bevindt zich een vlak lage drukgebied, waar in op uitgebreide schaal mist voor komt. Ten Westen van dit lagedrukgebied stijgt de luchtdruk snel. Dit heeft tott gevolg, dat het lage drukgebied naar het Zuidoosten be weegt. Boven geheel West-Europa ten Westen van vijf graden Oost, be vindt zich nu veel bewolking en mist met plaatselijk regen of motregen. De wind zal in ons land waarschijn lijk door het Oosten naar Noordelij ke richtingen draaien. Aanvankelijk blijft er daarbij veel bewolking met nu en dan wat regen of motregen, maar later zijn opkla ringen mogelijk. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot i Zondagavond. Opgem. te 10 u.) f TIJDELIJK MIST. Zwaar bewolkt met aanvanke- lijk plaatselijk lichte regen of motregen, later opklaringen. Hier en daar tijdelijk mist. 1 Overwegend matige Oostelijke t wind krimpend naar Noordelijke i richtingen. Aanhoudende dooi, f maar vannacht in het Noorden van het land temperaturen om J het vriespunt. 23 Jan.: zon op 8.36 en onder 17.12; maan op 8.06 en onder 16.52 uur. 24 Jan.: zon op 8.35 en onder 17.14; maan op 8.31 en onder 18.07 uur. 24 Jan.: 02.06 uur Nieuwe Maan. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbew. —15 gr. —1 STOCKHOLM zwaar bew. OSLO geheel bew. —6 KOPENHAGEN onbew. —2 ABERDEEN motregen 2 DUBLIN motregen 8 LONDEN regen 6 AMSTERDAM regen 1 BRUSSEL motregen 7 PARIJS motregen 11 BORDEAUX zwaar bew. 12 GRENOBLE regen 6 NICE regen 7 BERLIJN onbew. —6 FRANKFORT ij zei —1 MUNCHEN zwaar bew. 6 ZURICH regen 0 GENEVE nevel 4 LOCARNO zwaar bew. 0 WENEN nevel —4 INNSBRUCK geh. bew. —4 ROME zwaar bew. 1 VOOR KOUCE NACHTEN YAN BRKKSTRAAT 39 t. o. Het Postkantoor Leiden Korreltje Niets maakt zo oud als de ijver om jong te schijnen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1