Storm van verontwaardiging over de Rallye van Monte Carlo De strijd om biljartkampioenschap driebanden is nog volkomen open f rheumin] Wm Wie id, de dadvc ZATERDAG 22 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Geheime tijdcontroles gooien roet in het eten Een storm heeft over Monte Carlo ge raasd. Een storm van verontwaardiging, die, aldus seint een speciale verslaggever van het ANP uit Monte Carlo, Donder dagavond opstak, in de nacht daarna in hevigheid toenam en die tenslotte Vrijdagmorgen, toen de voorlopige re sultaten, die de rallye-rijders onderweg hadden geboekt werden bekend gemaakt, *Un hoogtepunt bereikte. Even mooi en goed als men tot aan de finish deze ju- bileumrallye het is de 25e die gehou den wordt had gevonden, even krach tig werd deze nu gekraakt. Dit had met rallye-rijden niets meer te maken, dit was een kansspel gewor den, een roulette, waarvoor men niet in de eerste plaats naar Monte Carlo was gekomen. Maar daar was het met deze rallye tenslotte op uitgelopen, door het inlassen van een aantal geheime con troles. Deze waren opgesteld geweest in Vizille, een bergplaatsje halverwege ge legen aan de weg van Chambéry naar Gap, terwijl een drietal van deze con troleposten was ingericht op de route van Gap naar'Monte Carlo, die als eerste klassementsproef gelden zou. In gericht is wellicht een te weidse betite ling voor deze plekken, waar uiteraard zeer in het geheim de tijd van de deel nemers werd geregistreerd. Verdekt op gesteld ware mogelijk een betere uit drukking. Maar hoe het ook zij. geen mens, behalve dan degenen, die bij de organisatie behoorden, heeft een van deze plaatsen kunnen ontdekken. Wat dat betreft is men het doel van deze chronometrage stellig niet voorbij ge streefd. Wat men wel voorbij streefde is de good will onder de deelnemers, welke men, na de min of meer op een débécle uitgelopen rallye 1954, weer had willen aankweken. Want hoe is de rede nering? Aan elke gewone tijdcontrole al of niet met stempelklokken uitgerust kunnen de deelnemers erop toezien, dat er geen vergissingen worden begaan bij het invullen van de werkelijke passeer- en aankomsttijden. Het zou de eerste keer niet zijn als een rijder een der controleurs opmerkzaam zou moeten ma ken op een in de haast begane fout. Maar ook zou het de eerste keer niet zijn, als er fouten werden begaan in een systeem waarbij de controleur, die om het nu maar eens heel sterk uit te drukken, verscholen achter een of an- NIEUW T.T.CIRCUIT ouDciPcuir .rM lengteca.16,5kra^ NIEUW CIRCUIT Lengte ca 8,5 km. vanhetoudpcircuit blijft ca. 3km. behou den. ca. 5,5 km. wordt nieuw aangelegd v Zoals reeds gemeld, krijgt het beken de T.T. circuit in Assen een geheel nieuw parcours. Het gehele traject komt nu binnen de gemeente Assen te liggen, terwijl het circuit zelf ook veel grilliger zal verlopen dan het oude tracé. Van het oude circuit zal men ca. 3 km. overne men terwijl er ca. 5,5 km. nieuw zal worden aangelegd. Het is de bedoeling om reeds in dit jaar het nieuwe circuit in gebruik te nemen. De start en de fi nish blijven gehandhaafd bij de Haar. Het nieuwe parcours is voor het publiek veel interessanter daar de rijders nu veel vaker doorkomen, omdat het nieu we circuit kleiner is dan het oude. Ook heeft het publiek in de nieue baan meer tribunes en talugs ter beschikking dan op het oude. Zonder overdrijving kun nen wij zeggen dat Assen nu weer aan de spits in Europa zal staan met deze baan. dere boom met een chronometer in de hand de tijden afleest en deze doorgeeft aan een registrerende assistent. Wij twij felen geen ogenblik aan de integriteit van de verschillende geheime controle bekleders, maar het begaan van een ver gissing in het afroepen of optekenen der tijden, dan wel het constateren van het nummer der voorbijrijdende auto is vol komen menselijk. Aangezien de beslissing der tijdwaar- ncmers orn vechtbaar is kan men net zoveel in i. ger beroep gaan als men wil, het zal niets helpen. En dit, het niet hebben van enige controle op de registratie is wel de grootste grief die de rallyerijders tegen het instellen van geheime tijdcontroles koesteren, nog daargelaten dat dit systeem in een rallye van formaat niet thuishoort. Wel iswaar was men in het reglement ge waarschuwd voor het feit, dat de moge lijkheid tot het instellen van geheime controleposten niet uitgesloten was, maar zulks had in alle voorgaande re glementen gestaan, zodat men deze for mule over het algemeen als een dood doener beschouwde. Bij de geheime tijdcontrole, bij het passeren waarvan men precies de gemid delde uursnelheid moest hebben bereikt welke 'voor het gehele traject was voor geschreven, zijn de strafpunten bij hon derden gevallen. Alle berekeningen, Don derdagavond officieus door de rijders, die nog geen van alle op de hoogte wa ren van de inlassing der desastrueuze controle-plaatsen gemaakt, bleken na derhand evenzovele slagen in de lucht te zyn geweest Equipes, die in de wol ken waren over het geringe aantal straf punten, dat door hen was opgelopen, tuimelden bliksemsnel uit deze hoge sferen naar beneden om zich lager ge klasseerd te zien dan ploegen, die, door gaans door toevallige omstandigheden, de geheime controles aardig op tijd wa ren gepasseerd. Gatsonides, die van alle deelnemers de beste prestatie had geleverd op het meergenoemde traject van Gap naar Monte Carlo, had op dit gedeelte wèl rekening gehouden met een eventuele geheime tijdcontrole, zodat hij, wat dit stuk betrof, geen extra geheime tijd- controle-strafpunten opliep. Maar vóór dien had deze, toch altijd zo uitgeslapen rijder de instelling van een geheime controle volkomen voor onmogelijk ge houden, zodat hij te Vizille liefst 18 minuten te vroeg voorbij de onvoor ziene chronometrage-post snelde, met als gevolg 180 strafpunten. Van de eerste plaats in het voorlopige klassement zakte hij plotseling naar de negentiende. Dik daarentegen, die alle hoop op een plaats tussen de eerste 100 reeds lang had laten varen zag zich ineens tot zijn grote verbazing en verrassing 54e ge klasseerd. Tak, die zich Donderdagavond terecht zeker dacht van een der eerste plaatsen in zijn klasse, kwam op de 8e van zijn klasse terecht en werd zoals gemeld 94e in het voorlopig klassement. Engelse rijders wilden staken. Nee, de stemming onder de rijders was niet zo best. Een gedeelte der En gelsen, over het algemeen toch rustig en weinig opvliegend van aard, proclameer den in de vroege morgenuren van Vrij dag een algemene staking voor de rest van de klassementsproeven. Gelukkig werden zij door minder heetgebakerde landgenoten van dit rampzalige plan af gehouden doch deze uiting was wel te kenend voor de sfeer, die rond het rallye-kamp hing. Een sfeer, die er niet tegenstaande het schitterende weer zeker niet beter op werd, toen de rem- en acceleratieproeven maar liefst twee uur te laat begonnen. De voorlopig het best geplaatste Ne derlander, Gatsonides, maakte met 38.1 sec. een der snelste tijden van de dag, waardoor hij in zijn categorie en klasse in ieder geval op de tweede plaats be land is ten koste van de equipe Cotton Lemerie (Fr.). De hoeveelste plaats hij thans inneemt in de voorlopige alge mene rangschikking is als gevolg van de trage berichtgeving, waaraan de rallyerekenkamer bij voortduring mank gaat. momenteel nog niet na te gaan. Tijdens de rem- en acceleratieproef beleefde Dik de schrik van zijn leven. Op het moment dat het op remmen aan kwam, brak het' pedaal van zijn steun punt af. Gelukkig bleef er nog 'n stukje steun boven het vloertje van de auto uitsteken, zodat hij met het stompje staal verder kon manipuleren. Wonder boven wonder lukte dit aar dig, hoewel het scherpe metaal zich bijna door zijn rechterschoenzooi boor de. Met de tyd van ruim 45 sec. bracht hij het er overigens lang niet het slechtst van allen af. Indien men de 100 „geplaatste" deel nemers voor de verdere klassements proeven nader onder de loupe neemt, blijkt, dat slechts 6 van de 96 equipes, die uit Glasgow zijn vertrokken, zich voor de „finale" hebben geklasseerd. Daarentegen hebben 48 deelnemers, 'van de 79, die in Monte Carlo zijn gestart, zich kunnen klasseren en Lissabon geeft een nog gunstiger beeld, nl. 20 van de 36 teams. Uit München zijn 44 equipes vertrokken en van hen zijn slechts 15 voor een plaats in aanmerking geko men. Stockholm kan slechts bogen op 5 „finalisten" van de 31 teams, die er gestart zijn. Oslo heeft 6 teams voor de klassementsproeven, terwijl in de Noorse hoofdstad 13 wagens zijn vertrokken. Athene en Palermo kwamen er al heel slecht af. 15 Wagens zyn uit Athene ver trokken en geen van deze deelnemers bevinden zich onder de „honderd" ge- klasseerden. Datzelfde eeldt voor Pa lermo toet 5 equipes waarvan er geen enkele zich finalist kan noemen. De D.K.W.'s zijn met 12 wagens in de finale, de Peugeots met 11, de Fords met 8 en de Jaguars met 7. De overige wa gens, 62 in totaal, zijn over diverse mer ken verdeeld. Mary Kok verbetert f^AS WILKES WEER THUIS eigen record Mary Kok, die nauwelijks veertien da gen geleden als eerste haar naam schreef op de Nederlandse recordlijst voor de 200 meter vlinderslag, heeft dit record alvweer verbeterd. Noteerde zij op 8 Ja nuari in het bad aan de Kapelstraat te Hilversum 2 min. 52.5 sec. Gisteravond kwam zij in hetzelfde bassin tot 2 min. 50. sec. De drie tijdopnemers mevr. A. van As, mej. J. Kreuning en S. Bolman drukten resp. 2.50.2, 2.50.en 2.50.— af. De eerste 50 meter legde de 14-jarige pupil van Jan Stender in 34.9 sec. af, en na 100 meter wezen de horloges de knap pe tijd van 1 min. 17.7 sec. Officieus op de 100 meter-grens stonden namelijk niet de drie voorgeschreven tijdwaarne- mers bleef Mary Kok dus ook ruim- j schoots onder de door de KNZB vooir de 100 meter vlinderslag gestelde limiet van I 1 min. 18.2 sec. „Jammer", zei iemand tegen Stender, „het hadden twee records kunnen worden". „Geeft niets, misschien hebben we morgenavond, bij de wed- strijden van Merwede te Dordrecht, dat honderd meter record ook al te pakken", was diens laconieke commentaar. Bert Teegelaar verloor zijn tweede partij, maar ook Broekhuizen verloor Ook gistermiddag was de congreszaal van Kras te Amsterdam weer geheel ge vuld met liefhebbers van het schone spel van keu en ivoor. Zij hebben kun nen genieten van fraai spel, en van en kele uitermate boeiende partijen. Na de derde ronde ging de nestor van het tour- nooi, de 64-jarige Arnhemmer Broekhui zen nog steeds als enige ongeslagen deel nemer met het beste alg. moyenne (0.852) aan het hoofd van het klassement na een partij, welke een maximum aan spanning bood, tegen Metz. De veteraan speelde het klaar een achterstand van 13 punten (5 tegen 18) na de zeventiende beurt om te zetten in een voorsprong van 10 caramboles na 38 beurten (39 te gen 29). En dat tegen een taai en vast houdend speler als Metz, die in zijn 16e beurt een serie van 7 op het laken had gebracht! Daarna raakte Broekhuizen er even uit, zijn volgende 8 beurten lever den slechts 1 carambole op, en Metz kwam oudergewoonte dreigend opzetten. Na een adembenemend slot wist Broek huizen zijn ongeslagen record te hand haven. Hij had voor de laatste drie ca ramboles tien beurten nodig en kwam met de hakken over de sloot: 5048. Maar de zege kwam hem volkomen toe. Op Broekhuizen volgden na deze ron de de drie andere spelers die hun mid dagpartijen wonnen: Baay (alg. moyen ne 0.797), Popeijus (0.795) en Teegelaar (0.782), allen vier matchpunten. Daarna kwamen Metz, De Ruyter en Stikkel- man met 2 matchpunten, en als laatste Jan Sweering die ondanks fel verweer door Teegelaar geklopt werd en nog geen partij heeft gewonnen. Teegelaar leed Vrijdagavond in de vierde ronde zijn tweede nederlaag van dit tournooi waardoor zijn tot dan toè' zeer reële kansen op de titel aanmerke lijk slonken. Hij speelde met een moyen ne van 0.741, wat duidt op sterk spel. Maar in dit kampioenschap kan een der gelijk gemiddelde toch nog niet hoog genoeg zijn voor een zege, en dit onder vond Teegelaar; want De Ruyter, uit stekend op dreef en het wederom zeer talrijke publiek herhaaldelijk vergas tend op fantastische stoten over zes en acht banden, haalde 0.862. De Waalwe ker liep na de 41e beurt, toen de stand gelijk was (2929) geleidelijk uit en be sliste de partij in de 58e beurt, Teegelaar 7 punten achter zich latend. Popeijus, die ook slechts één verlies-; partij telde, handhaafde zijn titelaan- spraken tegen Metz, wiens maatgevoel en vastheid van hand aanvankelijk volko men zoek'waren. Ook Broekhulzen verloor. Broekhuizen heeft in zijn avondpartij tegen zijn stadgenoot Stikkelman zijn krachttoer van enkele uren tevoren, toen hij een grote, fataal schijnende achter stand geheel wist weg te werken en met twee caramboles te winnen, niet kunnen herhalen. De nestor leed zijn eerste ne derlaag, en het werd er een met spre kende cijfers: 5033, Maar hij had dan ook te maken met een tegenstander, die, 73 beurten lang in topvorm spelend met een moyenne van 1, de stand op 43—28 had gebracht. Dit peil kon Stikkelman niet volhouden. Hij had 14 beurten no dig voor de resterende 7 punten, maar kwam toch geen ogenblik in gevaar om dat Broekhuizen, vergeefs vechtend te gen zichzelf en tegen het ivoor, ballen miste die hij in normale omstandigheden feilloos pleegt te maken. Zijn nederlaag kostte Broekhuizen ook de eerste plaats in het klassement, die nu dank zij een beter algemeen moyenne door Popeijus wórdt bezet. In deze par tij is door Stikkelman, en in de match op de andere tafel door Sweering en Baay in de eerste faze van hun treffen, prachtig spel gedemonstreerd en het ap^v plaus ging golvend over de dicht bezette tribunes, al naar gelang of op het ene of op het andere biljart een virtuoze stoot gelukte. Na de 4e ronde en met ieder nog 3 partijen voor de boeg staan Popeijus, Broekhuizen en Baay met 6 matchpunten aan het hoofd in deze volgorde. Popeijus moet nog spelen tegen Baay, Stikkelman en Sweering; Broekhuizen tegen Baay, De Ruyter en Teegelaar; Baay tegen Broekhuizen, Popeijus en De Ruyter. De strijd is dus nog volkomen open. De uitslagen van gisteren luiden: Popeijus 50 51 6 0.980 De Ruyter 23 51 3 0.450 Baay 50 56 4 0.892 Stikkelman 43 56 8 0.767 r BlU DAT IH TOCH 1 FRITS HAD GEUJK'. WAT EEN PRET. 1 TIGE AVON O t PU#? 20 tabletten 65 cent (Advertentie) Stikkelman 50 57 6 0.877 LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen luiden: le klas A: Carambole 2TOG 42; UVSDOS 60; CentrumCarambole 4—2. le klas B: ZuidSpijkerbak 24; Spij kerbaÉ 2Rijnegom 60; Vriendschap Spoortje 6—0. 2e klas: Centrum 2DVH 26; Sport —Rijnegom 2 4—4; TOG 2—TOP 6—2; MorschpoortDOS 2 44. 3e klas: Spoortje 2Morschpoort 2 4—4; Drei Pott—De Valk 4—4; De Heul Spijkerbak 3 80; Vierkantje UVS 2 6—2. 4e klas: Carambole 3UVS 3 44; Sport 2—Zuid 3 8—0; TOG 3—DVH 2 26; Zuid 2Vriendschap 2 26. 5e klas: Centrum 3De Heul 2 44; Drei Pott. 2Morschpoort 4 44; Rijne gom 3Vriendschap 3 44; RoyalDe Valk 2 2—6. 6e klas: UVS 4—TOG 4 0—8; Vier kantje 2—UVS 5 4—4; TOP 2—Sport 3 5—3; De Heul 3—MBO 1 8—0;-Zuid 4— Morschpoort 5 35. 7e klas: Royal 3MBO 2 44; Caram bole 4De Heul 4 80; Vriendschap 4 Spoortje 3 62; Spijkerbak 4MBO 3 62; Spoortje 4Royal 2 26. Het programma voor a.s. week luidt: le klas A: Maandag: Carambole 1Ca rambole II; TOGDOS; UVSCentrum le klas B: Maandag: Spijkerbak 1 Spijkerbak 2; ZuidSpoortje; Vriend schapRijnegom. 2e klas: Maandag: Rijnegom 2DVH; Faas Wilkes een van Nederlands beste voetballers uit de voorbije tien jaren, is weer thuis en hoewel hij zich niet in zijn eigen woning bevindt, hU is dat in twee opzichten. Wilkes, die reeds geruime tijd uitkwam voor de Spaanse club Valencia in de stad van die naam, heeft de reis naar ons koude landje gemaakt om in Rotterdam te worden geopereerd van een schildklieraandoening, die hem het voetballen totaal onmogelijk maakte, en nam op die reis vrouw en beide kinderen mee. De operatie verliep vlot en Vrijdag kwam Wilkes weer thuis in de woning van zyn ouders aan de Zoetendaalseweg te Rotterdam, waar hij prompt door de radiomensen onder „vuur" werd genomen, die hem duidelijk maakten, dat hij zich in Nederland nogvolkomen „thuis" mag voelen. Foto: Het gezin Wilkes in Rotterdam tijdens een radio-interview door Dick van Rijn. VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND Het 1ste klas-programma Eerste klas A: AmsterdamExcelsior; VeendamEmma; LONGAGo Ahead; Flamingo'sMVV; StormvogelsRoda Sport; Zwolse BoysDOS; Leeuwarden NAC Eerste klas B: DWSSparta; Elink- wijkHeerenveen; Fortuna '54EDO; RigtersbleekADOBrabantia—Sittar- diaHeraclesSVVWageningenWil- lem II. Eerste klas C: PSVAlkmaar; Hermes DVSEnschedese Boys; Rapid JC NOAD; VitesseNEC; HaarlemLim- burgia; FeijenoordEBOH; GVAV Blauw Wit. Eerste klas D: De VolewijckersHVC; VVV '03—Be Quick; RBC—VSV; DFC De Graafschap; AGOWEindhoven; XerxesEnschede; BWAjax. NEDERLANDS MILITAIR ELFTAL TEGEN PORTUGAL Het Nederlands militair elftal, dat in het kader van het internationaal militair voetbaltournooi op Woensdagmiddag 2 Februari op het Sparta-terrein te Rot terdam tegen het Portugese militaire elftal zal uitkomen is als volgt samen gesteld: Doel: Feijth (Willem II). Achter: Van Kerken (Feijenoord) en Kuys (Haarlem). Midden: Verhoeven (Xerxes), Frölich (Enschede) en v. Woerden (Feijenoord). Voor: Elfering (Robur et Velocitas) of Mul (EDO); Brusselers (PSV), Boot (Sparta), Van der Wel (Ajax) en Rijn vis (ADO). Omtrent de definitieve be zetting van de rechtsbuitenplaats zal binnenkort een beslissing, worden geno men. Reserves zijn: Pieters Graafland (Ajax), Van Helden (NEC), Burger (Hermes DVS), De Wit (TSC). en Mul of Elfering Het Portugese militaire elftal zal uit sluitend uit eerste divisiespelers worden samengesteld onder wie drie internatio nals, te weten doelman Gomez, stopper Germano en linksbuiten Hernani. Scheidsrechter is de heer Jarl Hansen (Denemarken). Als grensrechters fun geren de Nederlander Bronkhorst en de Portugees Campos. Dinsdag: Centrum 2TOP; TOG 2 Morschpoort; SportDOS 2. 3e klas: Maandag: De HeulVierkantje Spoortje 2—Drei Pott; De Valk—UVS 2; Morschpoort 2Spijkerbak 3. 4e klas: Woensdag: Morschpoort 3 Carambole 3; Donderdag: UVS 3Zuid 3; DVH 2—Vriendschap 2; Zuid 2— Sport 2. 5e klas: Woensdag: De Heul 2 Morschpoort 4; Vriendschap 3Centrum 3; Drei Pott. 2Rijnegom 4; Rijnegom 3 —De Valk 2. 6e kjas: Maandag: Sport 3UVS 5; Dinsdag: TOP 2—TOG 4; UVS 4—De Heul 3; Woensdag: Zuid 4Vierkantje 2; Vrijdag MBOMorschpoort 5. 7e klas: Dinsdag: Spijkerbak 4Vriend schap 4; De Heul 4Spoortje 4; Royal 2MBO 2; Carambole 4MBO 3; Spoor tje 3Royal 3. TAFELTENNIS DE BAT-KAMPIOENSCHAPPEN De opticiën Van der Wiel-wisselbeker Voor de zesde maal achtereen zal BAT morgen haar netjes doen trillen en zal getracht worden mede door sorry- balletjes de kampioen van verleden jaar te onttronen. Of dit zal gelukken weten wij niet, doch dat de strijd hevig zal zijn is zeker. De krachten dit jaar zullen el kaar weinig uiteenlopen. Vooral spelers als Brohm, Vrouwenvelder, Wong, Van der Spek en mej. Van Haasteren, zouden voor de finalisten van verleden jaar, Wagenaar en Goosen, nog wel eens een groot struikelblok kunnen zijn. Niette min houden wij het op Goosen. Bij het dubbelspel zal het dubbel Goo senmej. Van Haasteren hun titel hoogstwaarschijnlijk wel prolongeren, al hoewel zij dubbels als BrohmVan der Spek, VrouwenvelderWong niet zullen moeten onderschatten. Te gelijkertijd zullen ook de Junioren kampioenschappen verspeeld worden, waarbij wij de spelers Bonnet, De Jong en Duinhoven wel als de grootste kans hebbers aantippen. Mede door het nieuwe systeem met de herkansing, belooft het een spannende strijd te woirden en nodigen wij U allen uit eens met deze mooie sport kennis te maken. Zoals gebruikelijk zal de dag beginnen met de H. Mis in de Kapel van het R.K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat, waarna in de aula gezamenlijk ontbijt, terwijl de wedstrijden precies om 12 uur zullen be ginnen en de finales tussen half zes en zes uur een aanvang zullen nemen. Wilskracht (N'hont) Het eerste da mes-team speelde een competitiewed strijd tegen een zeer onvolledig Swal lows 2 en won, maar het is de vraag of deze overwinning waarde zal hebben, want, zijn wij goed ingelicht, dan wordt het team van Swallows teruggetrokken uit de competitie. Hulde echter aan de sportieve jongedame, die geheel alleen naar Noordwijkerhout kwam om de te genpartij cje teleurstelling van het niet doorgaan van een vastgestelde wedstrijd te besparen. Het programma voor de volgende week luidt: 24 Jan. Heren: Batsw'ngers— Wilskracht 1. 25 Jan. heren ATTC 1 Wilskracht 2. 28 Jan. dames: Scylla— Wilskracht 1. BRIDGE BRIDGECLUB V.O.G. De uitslag der viertallencompetitie, elfde roi^de, is: Hoofdklasse: Team Tjalkens wint van team Epskamp met 9 punten; team Blom wint van team Klarenbosch met 5 pun ten; team v. Dieren wint van team Schilthuizen met 34 punten. Eerste klasse: Team M. Raar wint van team J. Raar met 10 punten; team Bos scha wint van team Horree met 15 pun ten; team Schalks wint van team v. d. Burg met 9 punten. Tweede klas: Team Kooiker wint van team Grommé met 34 punten; team Nieuwland wint van team Zwarts met 35 punten; team Kruizinga wint van team Wendt met 19 punten; team v. Gelderen wint van team Dofferhof met 14 punten. Als ik, met uw permissie, ook wat zeggen mag, bracht mr. Brooks in het midden, mijn vrouw en ik zouden graag zien, als u deze zaak zoveel mogelijk zou kunnen bespoe digen, mijnheer. Noodgedwongen moet ik in mijn plichten als gastheer tegenover mijn gasten tekort schie ten. Ik hoop, dat u dat wilt begrij pen, mr. Stanley. Dames en heren, zei de inspec teur, het spijt me oprecht, dat ik u deze overlast moet aandoen, maar zolang dit onderzoek duurt, kan ik u niet laten gaan. Wat u betreft mr. Brooks, ik geef u mijn woord, dat ik alles in het werk zal stellen, om u zo weinig mogelijk hinder te doen ondervinden. Dus dat betekent, dat het nog wel even duurt, merkte mr. Bright ironisch op. Ja, hoor eens, inspecteur, begon mr. Snow weer, als u nu denkt, dat wij hier een stelletje kwajongens zijn, dan protesteer ik daartegen. Ik ben gisteravond uit Bristol gekomen om hier zaken te doen, en niet om stil te zitten. Het gaat hier om een order van minstens een paar duizend pond. Past dat bij, als de zaak mis loopt of doet uw baas dat? De inspecteur raapte al zijn geduld bij elkaar, om de gebelgde handels reiziger te antwoorden. Die mensen hadden gelijkzolang ze niet wis ten, waar het om ging. Ik zal met uw belangen reke ning houden, z*/er ik dat kan en mag, mijnheer, cei hij tot mr. Snow ik zal u gean minuut langer hier houden, dan strikt noodzakelijk is. Hij liet zijn blik glijden langs het gezelschap aan de half afgedekte ta feltjes. Het zal wel het beste zijn, ging hij voort, als ik u thans meedeel, wat er in werkelijkheid gebeurd is. Hij schraapte zijn keel en ver volgde: Dit is namelijk geen gewoon sterfgeval. De heer Lo.isdale heeft ook geen zelfmoord gepleegd. Hij is vermoord. De uitwerking, die zijn woorden hadden, was geweldig. Mrs. Bright uitte een gil en greep de arm van haar man. Haar dochtertje vlijde zich verschrikt tegen haar aan. Mr. Sr.aw, daar net nog zo strijdvaardig, was nu met stomheid geslagen. Miss Marsh, de dame van kamer 8, had, ondanks haar lichte doofheid, de woorden van inspecteur Stanley verstaan, en zat er zielig bij te kijken. Mr. Brooks wilde iets zeggen, wierp een blik op zijn vrouw, die ontdaan was opge sprongen, en nu weer op haar stoel ging zitten, slikte eens, en zweeg. Aller ogen waren op de inspecteur gericht. U begrijpt zonder twijfel wel, zei mr. Stanley, dat hier eerst en kele formaliteiten vervuld moeten' worden, vóór ik iemand onder u ver lof kan geven, om deze zaal te ver-' laten. Dat is een kwestie van voor^ zorg, die u zich geen van allen per~ soonlijk behoeft aan te trekken. Mr. Fielding en ik zullen nu allereerst nog een kort onderzoek instellen op de kamer van mr. Lonsdale, en daar na zullen wij genoodzaakt zijn, u een voor een te ondervragen. Ik verzoek u dringend, u rustig bij de stand van zaken neer te leggen. Onderwijl de tongen nu loskwa men, en het gezelschap in verschil lende toonaarden de situatie besprak, gaf mr. Stanley een kort bevel aan brigadier Short. De man salueerde, en betrok zijn post aan de ingang. Vervolgens begaven beide inspec teurs zich weer naar kamer 10. We zullen hier niet lang werk hebben, meende mr. Stanley, zodra hij de deur weer gesloten had. We hebben daar straks al gezien, dat de man niet veel meer bij zich had dan de gewone reis- en toiletartikelen. Ik ben alleen benieuwd naar de papie ren, die wat meer licht kunnen wer pen op de identiteit van het slacht offer. Mr. Fielding knikte. Tussen haakjes, Fielding, zei in specteur Stanley, heb jij eigenlijk al ontbeten? Door de drukte heb ik he lemaal vergeten, je dat te vragen. Maak je niet ongerust, Stanley, zei de ander glimlachend Wat dat betreft, ben ik een heel gemakkelijk mens. Ik kan wachten. Wil jij de zakken van zijn costuum nakijken? Dan zal ik nog eens mijn oog laten gaan over de inhoud van de koffer, en wat ik verder in de kamer vind. Mr. Stanley verklaarde zich ac- coord. Behalve de gewone voorwer-, pen, zoals een zakmes, een porte- monnaie, een potlood, en nog enkele andere dingen, vond hij in de bin nenzak van de overledene een por tefeuille. Daarin bevonden zich een paspoort ten name van Albert Lons dale, geboren te Londen, de 14de October 1852, van beroep makelaar, enkele aantekeningen en kranten knipsels, die op de beurs betrekking hadden, een bewijs van inschrijving aan de beurs te Melbourne, en een aanzienlijk bedrag aan geld. Diefstal schijnt in ieder geval niet de drijfveer voor de misdaad te zijn geweest, merkte Stanley op, toen hij Fielding de inhoud van de portefeuille toonde. Zijn gouden hor loge heeft men trouwens ook op de tafel laten liggen. Zeg, Fielding, wat denk jij eigenlijk van het smeren van die spagnolet? Hoe bedoel je dat? Wel, het komt mij voor, als we wisten, wie er aan die spagnolet ge weest is, dat we dan heel wat verder zouden zijn. Misschien wel, zei Fielding. Maar het is heel goed mogelijk, dat het 't werk van een of andere repa rateur geweest is, en dat nu een an der daar handig gebruik van heeft gemaakt. Wel wat heel toevallig, vind je niet? Dat is inderdaad de moeilijkheid. r Bovendien, ging Stanley voort, denk je eens goed de ligging van deze kamer in. Het is het meest af gelegen deel van het huis. Het lijkt me niet zo moeilijk, voor iemand, die daar buiten tussen de bomen op de loer ligt, zijn tijd te kiezen, om hier een kwartiertje of zo te werken, zon der gestoord te worden. Ja, en de hele indeling van het huis is zo, Stanley, dat iemand ge makkelijk zijn kamer kan verlaten, zonder direct gezien te worden. Als er niemand in de gelagkamer is, kan iemand, die van boven komt, vrij in- en uitgaan door de buitendeur. De eetzaal is op bepaalde tijden hele maal verlaten, zodat men daaruit ófwel via het terras, ófwel via de achteruitgang, onopgemerkt kan ver dwijnen. Voor wie in een van de ka mers beneden is, moet het al heel gemakkelijk zijn, ongezien weg te komen. Dus jij denkt Mr. Fielding glimlachte. Hij moest onwillekeurig aan de oude juffrouw Marsh denken, die op het ogenblik de enige was, die beneden woonde. Ik wilde alleen maar zeggen, Stanley, dat het net zo goed ben van de gasten kan geweest zijn, als een toevallige beroeker, of iemand, die van buitenaf kwam.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10