S)e Êddóe6oii4cmj: Grote staking dreigt in West-duit se mijnen de Politieke staking? Belgische Kamer accoord met de Parijse accoorden Wilhelm Pieck stervende? Hoog water in Frankrijk Jikiangsjan gevallen Mendès-France versterkt zijn kabinet Dooi VRIJDAG 21 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13404 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KAIHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PA PEN GRACHT 32 Overweldigende meerderheid De Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers heeft gisteren met overweldigende meerderheid de Pa rijse accoorden over de Westduitse herbewapening goedgekeurde De uit slag van de stemming was: 181 voor, 9 tegen, 2 onthoudingen. De tegen stemmers waren drie socialisten, een rooms-katholiek, een liberaal en de „PROEF- MOB1LISATIE UET VERZET TEGEN DE VER- DRAGEN van Parijs groeit in Duitsland met de dag. Eén der rege ringspartijen dreigt er zelfs door in tweeën gesplitst te worden, nl. de zg. Vluchtelingenpartij. Het merendeel van de afgevaardigden van deze partij in de Bondsdag was reeds ge kant tegen het Saaraccoord, maar nu ziet het er naar uit, dat zij ook alle sympathie voor de overige verdragen van Parijs zullen verliezen. 0 Verontrust door de jongste verklaring van Moskou, me nen zij, dat de hereniging van Duits land voor goed van de baan is, als de Parijse accoorden worden gerati ficeerd en Duitsland zich daarmee definitief in het Westerse kamp plaatst. Zij komen de gelederen versterken van de Duitse socialisten, wier cam pagne in de laatste weken als een orkaan waait over de Duitse staten, om de Duitsers er voor te waarschu wen, dat zij met de bewapening in het Atlantische verband hun kansen op het verkrijgen van de zozeer be geerde nationale eenheid op het sp'èl zetten. De met ethische motieven en eenheidsargumenten gewapende anti- militairistische actie van een deel der protestantse kerkleiders sluit zich daar eveneens bij aan. Maar het ergste is, dat nu ook de vakbonden zich zonder enige reserve achter die socialistische actie hebben geplaatst, zonder erbij te denken, dat zij bezig zijn hun eigen graf te gra ven. De staking, welke thans onder de Westduitse mijnwerkers dreigt uit te breken en waarbij zich de me taalarbeiders willen aansluiten, is in dit verband een veeg teken. Formeel gaat het om het recht van medezeg genschap in de bedrijven en omdat één mijndirecteur zich in nogal krasse termen heeft uitgelaten, zou dit de aanleiding zijn geworden tot de sta king, welke als een proteststaking is aangekondigd. Men vreest in regeringskringen evenwel, dat de bedoelingen van de stakingsleiders veel verder gaan; men spreekt zelfs van een proef- mobilisatie in het grote offensief te gen Adenauers politiek en tegen de herbewapening in het bijzonder. Er is in elk geval alle aanleiding om het verloop van deze stakings actie nauwkeurig gade te slaan; wij kunnen eruit leren hoe het niet moet. In Duitsland is de „doorbraak" nl. in de practijk te zien. Er is daar een eenheidsvakbeweging, natuurlijk op volkomen onpolitieke grondslag.'Maar hoezeer dit masker slechts een mis leidende vermomming is, zou thans wel eens overduidelijk kunnen blij ken. vier communisten. Afwezig waren twintig leden. Tijdens de -driedaagse debatten over de Parijse accoorden toonde de Kamer weinig belangstelling. Op ze ker ogenblik waren maar 8 van de 212 leden aanwezig. Spaak, de minis ter van Buitenlandse Zaken, nam niet aan de stemming deel. Hij ver trok in de loop van de ochtend naar Noorwegen. De Senaat (de Belgische „Eerste kamer") zal pas over de accoorden gaan debatteren nadat ze zijn be krachtigd in Frankrijk en West- Duitsland. Bonn stelt uit. Het Westduitse parlement heeft de tweede lezing van de Parijse accoor den gisteren twee weken uitgesteld Het debat was in beginsel vastge steld op 9 Februari, maar de agenda commissie van de Bondsdag heeft de verdragen nu voor 24 Februari op de agenda geplaatst. De socialistische oppositie had beweerd dat zij anders te weinig tijd zou hebben om de wets ontwerpen te bestuderen. Het is nog niet bekend wanneer de derde lezing zal plaats hebben. NYLOPS nu f.98 DE BESTE VOOR DEZE PRIJS! Haarlemmerstr. 172-174-179 Herenstraat 9 COUPON-VERKOOP NU SPOTGOEDKOOP (Advertentie) Volgens onbevestigde berichten zou de president van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck, een beroerte hebben gehad en stervende zijn. Reeds twee jaar geleden was Pieck ernstig ziek, doch hij herstelde in een Russisch sanatorium. Volgens deze berichten uit Ocst-Berlijn zou den verscheidene vooraanstaande artsen naar het kasteel Niederschön- hausen zijn ontboden, de residentie van Pieck in Oost-Berlijn. In Westelijke kringen kon voor alsnog geen bevestiging van deze be richten verkregen worden. OOSTDUITSE TEGENSPRAAK. Op telefonische navraag van het Westduitse persbureau D.P.A. is door de kanselarij van Pieck gezegd, dat de president „een goede gezondheid geniet en dat hij hartelijk om de be richten gelachen heeft". VIJFLING GEBOREN IN INDIA. Een 30-jarige vrouw uit een dorpje nabij Trivandrum in Zuid-India heeft in een ziekenhuis het leven geschon ken aan een vijfling. Viér meisjes waren volledig ont wikkeld, maar onder haar normale gewicht. Het vijfde kind, een jongen, was. nog niet geheel ontwikkeld en werd te vroeg geboren. Liftverbod nu ook in Zwitserland Ook in Zwitserland is een liftver bod voor militairen ingesteld. Het opperbevel van het Zwitserse leger heeft een order uitgevaardigd, waarbij het alle soldaten in uniform verboden wordt „Tekens te geven aan automobilisten ten einde uit drukking te geven aan de wens om meegenomen te worden." Alleen in geval van een ongeluk mogen de Zwitserse soldaten een par ticuliere auto aanhouden. Overtreders van het Zwitserse liftverbod kunnen gestraft worden met een maximumstraf van vijf da gen arrest. In verscheidene grote Franse ste den, o.a. in Parijs, hebben honderden mensen hun huizen moeten verlaten als gevolg van het hoge water. Vooral in de departementen Seine et Marne en Seine et Oise is de toestand ernstig. Verscheidene voorsteden van Pa rijs, o.m. Villeneuve Saint Georges, Villeneuve le Roi, Juvisy en Corbeil, zijn bijna geheel overstroomd. In de onmiddellijke omgeving van de Franse hoofdstad staan hier en daar huizen tot aan de eerste verdieping in het water. De „Air France" heeft bekendgemaakt, dat het busstation aan de Esplanade des Invalides Vrij dagavond gesloten zal worden. De nationalistisch-Chinese autori teiten hebben vandaag toegegeven, dat het garnizoen van Jikiangsjan zich Donderdagavond plaatselijke tijd na een „heldhaftige strijd" van zes tig uur heeft overgegeven aan de communisten, die Dinsdag op het eiland zijn geland. Vanochtend zetten - nationalistische bommenwerpers hun aanvallen op communistische vlootconcentraties voor de kust van Tsjekiang voort, waarbij vijf of zes schepen nabij Ji kiangsjan in brand werden gescho ten. Het ministerie van defensie te Taipeh weigerde commentaar te le veren op berichten uit Washington, dat wellicht van het Congres mach tiging zal worden gevraagd om Ame rikaanse oorlogsschepen en vliegtui gen te gebruiken voor het terugtrek ken van nationalistische troepen uit de Tatsj en-archipel. Benauwde trophee uit de operette-oorlog Een foto uit Santa Rosa in Costa Rica: Een van de plaatsen, die door de rebellen zijn gebombardeerd. Een soldaat toont de fotograaf een niet ontplofte bom, welke door een vliegtuig van de rebellen op stad is geworpen. fravmeeC gaat het am vecht aan medez eggent,chap, Bonn vreest agitatie tegen herbewapening sproken afwijzing van het recht van medezeggenschap stellen. Het was nl. in verband met deze kwestie, dat de woorden van dr Reusch gebezigd werden. De arbei ders eisen het recht op tot medezeg genschap in de bedrijven en met na me de uitbreiding van dit recht tot de z.g. holdingmaatschappijen. Na een speciale kabinetszitting heeft de Westduitse regering gisteren de bijna 600.000 georganiseerde Duitse mijnwerkers gewaarschuwd dat een proteststaking op a.s. Zaterdag „een bedreiging van de binnenlandse vrede" zou zijn, welke alleen steun zou bieden aan „die krachten welke trachten de democratische orde in de bondsrepubliek te vernietigen." De staking van Zaterdag, die 24 uur zal duren, vormt een protestdemon stratie tegen een uitlating van een Duitse mijndirecteur Hermann Reusch dat de mijnwerkers slechts medezeggenschap hadden gekregen dank zij „brutale chantage" van de zijde van de vakbond. Men vermoedt evenwel, dat de achtergrond van de staking gevormd wordt door de actie der socialisten tegen de Duitse herbewapening. Thans is de economie aan de beurt De Franse premier Mendès-France, die tot nu toe tevens minister van Buitenlandse Zaken was, zal deze laatste functie thans overdragen aan Edgar Faure, tot dusver minister van Financiën. De premier wil zich nu Een tank inplaats van een ontsnappingsauto geheel gaan inzetten voor zijn plan om de algemene economische stand van het land te verbeteren. Maar vermoedelijk zal hij volgende maand zelf de Parijse accoorden over de Westduitse herbewapening verde digen, als die aan de orde komen in de Franse Senaat. Faure behoort evenals de premier tot de radicaal-socialisten. Hij is de Russische taal meester. PROEFMOBILISATIE. Foto links: Voorafgegaan door een grimmig kijkende politieman rijdt hier een lichte tank van het Amerikaan se leger het binnenterrein van de staatsgevangenis te Boston in Massachusets op om de politie te helpen bij het bedwingen van de opstand, welke daar ontstond, toen vier rebellerende gevangenen vijf bewakers en zes andere gevangenen onder bedreiging met vuurwapens gijzelden. De tank heeft nog geen dienst gedaan, maar blijft op het terrein „gereed voor actie". Foto rechts: een recent portret van de bankrover en ontsnapnings- specialis Theodore Green, die naar verluidt de leider van de opstand is. Een van zijn eisen voor het vrijlaten van de gijzelaars geldt een auto, waarmee hij en zijn drie kornuiten „de vrijheid tegemoet kunnen rijden. Ook een smeekbede van zijn dochter Tody om zijn halsstarrige houding op te geven liet Green onberoerd. Er zijn nog meer wijzigingen in het Franse kabinet aangebracht. De 41-jarige radicaal-socialist Maurice Bourges-Manoury, die vorig jaar uit hét kabinet trad toen Mendés-France weigerde de Europese Defensie Ge meenschap tot het uiterste te verde digen, wordt minister voor de Strijd krachten, een nieuwe functie. Minis ter van Financiën wordt Robert Bu- ron, de huidige minister van Over- 1 zeese Gebiedsdelen, die uit de parle mentaire groep van de Rooms-Ka- tholieke MRP is getreden, maar wel partijlid bleef. De portefeuille van Landsverdediging krijgt Jacques Che valier (Onafhankelijk) die tot nu toe staatssecretaris van Oorlog was. Raymond Schmittlein, een toege wijd volgeling van generaal De Gaulle en krachtig tegenstander van Europese legerplannen, die ook te gen de overeenkomsten van Parijs heeft gestemd, is tot het kabinet toe getreden als minister voor de Koop vaardij. De regering hoont met het ministerschap van Schmittlein te be reiken, dat de Gaullistische afge vaardigden in de Franse Nationale Vergadering haar volledig zullen steunen. De nieuwe ministers zullen Woens dag a.s. in hun ambt worden beves tigd. Het Franse kabinet bestaat na de wijzigingen uit 37 ministers en staatssecretarissen, tegen 31 vóór de reorganisatie. De vertegenwoordiging der Franse politieke partijen in de nieuwe rege ring is nu als volgt, waarbij de oude toestand tussen haakjes is aangege ven: conservatieve onafhankelijken dertien (dertien), radicalen en radi caal gezinden twaalf (tien), volge lingen van De Gaulle zeven (vijf), M.R.P.-leden drie (twee) en voorma lige Gaulisten twee (een). De regering te Bonn vreest, naar verluidt, dat de proteststaking zal leiden tot een uitgebreide actie on der de arbeiders tegen bewapening van West-Duitsland. Aan de staking zullen volgens United Press bijna 600.000 mijnwerkers, ongeveer 280.000 metaalarbeiders en ongeveer 150.000 j leden van de bond van kantoorper soneel deelnemen. Sedert de tweede wereldoorlog zijn in West-Duitsland nog nooit zoveel arbeiders tegelijk in staking geweest. In sommige kringen wordt zelfs van een „proef-mobilisatie" gespro ken. Het valt de politici in Bonn moeilijk om te geloven, dat één en kele uiting van één dér leiders van een staalonderneming oorzaak van een zo omvangrijk en kostbaar pro test zou zijn. Het Duitse industrie instituut, een stichting der gezamen lijke ondernemers, heeft de verden king uitgesproken, dat het de drij vende krachten om heel andere din gen gaat. De uitingen van dr. Hermann Reusch, die de stakingslawine heb ben ontketend, zijn ook in onderne merskringen om tactische redenen betreurd. De Duitse ondernemers organisaties hebben evenwel duide lijk te verstaan gegeven, dat zij ten- volle achter de door Reusch uitge- De periode met vriezend weer, die Zondag onderbroken werd door een tijdelijke flinke dooi, komt nu tot een einde. Gisternacht, toen door de sterke afkoeling boven het sneeuw dek op véle plaatsen mist ontstond, daalde de temperatuur plaatselijk nog tot 11 graden onder nul. De afgelopen nacht vroor het op de meeste plaat sen 3 tot 6 graden. De lucht, die van daag met een matige wind tussen Zuid en Oost werd aangevoerd, was van continentale oorsprong. Intussen is de laatste lagen de depressie-acti viteit boven de Oceaan sterk toege- genomen. Eén van de depressies be weegt in de richting van de Britse eilanden. Aan de Zuidflank wordt warme en vochtige Oceaanlucht via de Golf van Biscaye naar Frankrijk, België en naar Nederland gestuwd. Dit heeft tot gevolg, dat de koijde continentale lucht wordt verdreven en de komende 24 uur een flinke dooi zal intreden. Dit zal gepaard gaan met regen en vrij veel wind. i (Advertentie) (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). FLINKE DOOI. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk harde naar Zuid-West ruimende wind. Flinke stijging van temperatuur. 22 Jan.: zon op 8.38 en onder 17.10; maan op 7.36 en onder 15.40 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw —5 C. STOCKHOLM licht bew. —14 OSLO licht bew. —17 KOPENHAGEN mist -5 ABERDEEN geheel bew. 2 DUBLIN motregen 7 LONDEN mist 3 AMSTERDAM onbewolkt ERUSSEL geheel bew. 2 PARIJS motregen 3 BORDEAUX motregen 13 GRENOBLE nevel 2 NICE licht bew. 4 BFRLIJN motsnee'«w 5 FPANKttort onbewolkt 5 MUNCHEN" onbewolkt 11 ZTTRTCH nevel 5 GENEVE nevel 0 LOCARNO vrijwel onbew. 2 WENRN onbewolkt 9 PNpv.cRUCK vrijwel onbew. 12 ROME geheel bew. 6 Korreltje Niemand is tevreden over zijn vermogen, noch ontevreden over zijn

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1