Naar een wapenstilstand tussen de beide China's? Als T sjang Kai Sjek maar mee wil doen Jikjangsjan in rode handen Breuk in de Arabische Liga Frankrijk door hoog water geteisterd Ramadier vo'gt Monnet op Vredesplan in Costa Rica DONDERDAG 20 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13403 KAIHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m Telefoontjes f 150 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Een voorstel van Engeland en Nieuw-Zeeland Groot-Brittannië en Nieuw Zeeland overwegen een voorstel voor een wapenstilstand tussen nationalistisch en communistisch China, zo is in New York van diplomatieke zijde vernomen. Men voegde hieraan toe, dat tot dusverre geen stappen gedaan zijn in verband met het krachtige verzet van nationalistisch China. Een bevel om het vuren te staken zou namelijk in feite de hoop van de Chinese nationalisten, ooit naar het vasteland terug te keren, de bodem inslaan. De bedoeling van Engeland en Nieuw-Zeeland zou zijn de kwestie in de Veiligheidsraad aan de orde te stellen, waar Sir Leslie Munro van Nieuw- Zeeland deze maand voorzitter is. Men zei dat de twee landen de aangele genheden reeds verscheidene weken bestuderen, maar steeds gestuit zijn op het verzet van Tsjang Kai-Sjek, TE VEEL VRAGEN ^|"\E heer Vermeer gaat opnieuw vragen stellen aan de Minister van Oorlog over het ongelukkige lift- verbod. De eerste, die deze kwalificatie „ongelukkig" onderschrijft, zal, dunkt ons, de Minister van Oorlog zelf wel zijn. De hete reactie op het verbod heeft hij niet voorzien en ook de mi litaire instanties niet, welke hem van voorlichting dienden. In een van de bladen lazen wij bij deze aankondiging van een nieuwe reeks vragen, dat de positie van de Minister van Oorlog door een her haalde openbare behandeling in de volksvertegenwoordiging wordt ver zwakt. Wij mogen niet veronderstellen, dat dit de bedoeling is van de heer Vermeer, maar als dit niet zijn be doeling is, zou het dan niet beter zijn deze vragen maar in portefeuille te houden? De Minister eenmaal kennis ge nomen hebbend van de bezwaren te gen het verbod heeft de meest mo gelijke goede wil getoond om aan die bezwaren tegemoet te komen en heeft verklaard open te staan voor ieder denkbeeld, dat tot een prac- tisch vergelijk zal voeren. Wellicht dat een uitbreiding van de M 3-actie van het Katholiek Thuis front toch nog de uitkomst biedt. Militairen, waar ook zich langs de weg bevindend, zouden „zonder meer" worden gevraagd mee te rij den door autobezitters, die het ken teken „M 3'' voeren. Bij algemene doorvoering van deze actie zou het liftverbod gehandhaafd .blijven en toch van de baan zijn ten minste wanneer de militaire autoriteiten een zelfde soepelheid tonen als de Mi nister. Hoe deze actie tegen het liftverbod ook verloopt, het zou beschamend zijn als een Minister van Oorlog en dan nog een bekwaam bewinds man als ir. Staf daardoor in het- nauw zou worden gebracht, zodat hij „onmogelijk" werd. Met wat goede wil en inschikke lijkheid maar óók van de zijde der liftgeestdriftigen moet hier een uitweg te vinden zijn. Daarom achten wij, nu de eerste proefneming in die richting niet is geslaagd, de herhaalde vragenreeks van de heer Vermeer ongewenst en ondienstig. omdat het dan zou schijnen, dat hij zich een vaste mening over dit on derwerp heeft gevormd. Hij zei, dat het een van de mogelijkheden is, die voortdurend worden bestudeerd. Maar hij dacht, dat de partyen zelf dit voorstel wellicht niet ernstig in overweging willen nemen. De president zei dat hij de aanval len op de Tatsj en-archipel niet be schouwt als acties die de veiligheid van Formosa en de Pesdadores-ar- chipel in gevaar brengen. Uit Taipeh wordt gemeld, dat de nationalistisch-Chinese autoriteiten vrezen, dat het eiland Jikiangsjan thans geheel in handen der commu nisten is. Woensdagavond zeven uur plaatselijke tijd werd een radiogram der verdedigers ontvangen, waarin zij mededeelden nog steeds stand te houden, doch een uur later was de radiografische verbinding verbroken. EISENHOWER WIL WEL. President Eisenhower heeft giste ren gezegd, dat hij graag zou zien, dat de Ver. Naties probeerden een „staakt het vuren" tot stand te bren gen tussen de Chinese nationalisten en communisten. Op zijn wekelijkse persconferentie zei hij, dat hij niet weet, of de V.N. in staat zullen zijn iets te doen om een einde aan de schietpartijen te maken. Waarschijnlijk zouden beide par- - - tijen (de communisten en nationalis- J In dit eerste gevecht in een nieuwe ten) staande houden, dat hier sprake j campagne van het Franse leger om Gevechten in Algerije Franse troepen zijn Woensdag in het Auresgebergte slaags geraakt met groepen Algerijnse opstandelingen. Jeugdige gaaien hxegen pxinaea haag ap de tafeC Het jarige Prinsesje, als een klein vorstinnetje hoog op een reusachtige tafel, temidden van een feestelijke kring van vrolijke kinderen, die gisteren de dag van hun leven meemaakten. is van een binnenlandse aangelegen heid. Van het standpunt der V.S. zou het wellicht echter nuttig zijn, in dien de V.N. het probleem zouden bezien. Men vroeg Eisenhower verder com mentaar op voorstellen, dat Formo sa (nationalistisch China) en het communistische Chinese vasteland als twee afzonderlijke landen wor den beschouwd en dat deze twee el- kaars territoriale onschendbaarheid zullen eerbiedigen. Eisenhower antwoordde, hierop geen commentaar te kunnen geven, Daar kon de kcn;ng niet tegen op De meest absolute vorst in de we reld, koning Saoed van Saoedi Ara- bië, heeft het hoofd moeten buigen voor de wil van een handjevol bui tenlandse vrouwen. Niet alleen heeft de vorst een ver bod voor vrouwen om auto's te be sturen opgeheven, maar ook heeft hij toestemming gegeven dat in zijn land christelijke kerkdiensten worden ge houden. Saoedi Arabië kent tal van beper kingen voor buitenlanders. De Ame rikaanse oliemaatschappij Aramco heeft tot nu toe weinig geprotesteerd ter wille van de lieve vrede. Toen de regering echter onlangs voorschreef dat vrouwen niet lan ger een auto mochten besturen, kwa men de vrouwen van de Amerikaan se employé's onmiddellijk in verzet. En koning Saoed is gezwicht. Bo vendien vindt hij het thans goed dat geestelijken zich in de olienederzet tingen vestigen. Vroeger moesten die iedere Zondag van Bahrein over de grens komen om te preken. het bergland van opstandelingen te zuiveren zijn aan beide zijden zes man gesneuveld. Aan Franse zijde sneuvelden twee officieren, terwijl de Fransen giste ren op een verkenningspatrouille reeds zeven parachutisten hadden verloren. Woensdagmorgen trok ongeveer 5.000 man Franse troepen het ge bergte in om een aanval te doen op een groep van ongeveer 600 rebellen ten Zuiden van Toefane. komst van de premiers van de Ara bische Liga bij te wonen. Officieel is bekend gemaakt dat de premier ziek is. Waarnemers ech ter spreken over een diplomatieke -i c. ziekte en zien in het besluit van De Iraakse premier Noeri Es Said, j j^oer| een nieuw bewijs voor de die in de Arabische wereld een storm j breuk, die in de Arabische Liga van verontwaardiging heeft ontke- j dreigt te ontstaan. Men is in Irak I verontwaardigd over de critiek die tend door de vönge week toe te door Egypte op het Iraaks-Turks ver stemmen in een Iraaks-Turks verde-1 drag is geleverd. Men neemt aan dat digingsverdrag, zal Zaterdag niet naar Cairo komen om de bijeen- In de Rijn zakt het vjaterpeil In verscheidene delen van Europa dreigden Woensdag nieuwe overstro mingen doordat smeltende sneeuw de meeste rivieren nog steeds doet doet wassen. Het gevaarlijkst is de toestand in het gebied van Parijs waar het water in de Seine nog steeds stijgt. In de Parijse buitenwijk Passy staat het water al tot aan de drempels. Men verwacht de hoogste waterstanden met het komend weekeinde. De Franse spoorwegen maakten Woensdagavond bekend, dat twee stations in Parijs zullen worden ge sloten wegens het gevaar voor over stromingen. De „Gare des Invalides", nabij het ministerie van buitenlandse zaken, zou Woensdagavond na de laatste (Ja'faiag aan een auta ftxengt xiaiex in hecaeging Een hek is nog het enige, dat de scheiding aangeeft tussen de wal en de Rijn. Het water stroomt rustig over de gehele weg, en zo kan het hier in Oppenheim gebeuren, dat een passerende auto een schuitje aan het deinen breagt trein worden gesloten en op de „Gare d'Orsay", tegenover de tuinen van de Tuilerieën, zullen Donderdagavond na de laatste trein de hekken worden gesloten. De rivier de Rhone in Frankrijk bereikte gisteren in de Rhöne-vallei een breedte van bijna tien kilometer. Het scheepvaartverkeer op de Seine tussen Parijs en Le Havre is geheel stilgelegd en ook op de andere be langrijke waterwegen is het scheep vaartverkeer bijna of geheel tot stil stand gekomen. Zeer critiek is de toestand in de vallei van de Garonne, waar de vloed een hoogte bereikte van meer dan tien meter. In het Rijndal. In Rijnland, Duitsland, begint het water in de Boven-Rijn te zakken na tot bijna zeven meter boven het nor male peil te zijn gekomen, maar in de havens aan de Beneden-Rijn werd de hoogste waterstand pas Woensdag avond verwacht. Vliegtuigen vande Britse lucht macht in Duitsland zijn Woensdag de Duitse politie bijgesprongen in de hulpverlening in het Rijndal, dat wordt geteisterd door de ernstigste overstroming van de laatste 50 jaar. In dit gebied zijn verscheidene dor pen door het water van de buiten wereld afgesloten en duizenden per sonen zijn reeds geëvacueerd. Eén van de slachtoffers van de overstro mingen was de Japanse ambassadeur, Shoenitsji Kase, die uit zijn woning in Oberwinter is verhuisd naar een club. Het water in de Donau en andere rivieren in Zuid-Duitsland daalde Woensdag snel. Waar het vriest. In verscheidene delen van Oosten rijk vroor het Woensdag 20 graden Celsius en in de bergen viel opnieuw sneeuw. Ook uit Stockholm wordt zware vorst gemeld. In Zweden wer den temperaturen genoteerd van 35 graden Celsius onder nul. Denemar ken meldde gisteren temperaturen van 9 graden Celsius onder nul, waardoor het daar kouder was dan in het Zuiden van Groenland. In Schotland duurde Woensdag de grote hulpactie aan van de buiten wereld afgesneden dorpen en gehuch ten voort. Bijna iedere minuut wer den op de verschillende hoofdkwar tieren een noodsignaal ontvangen van een van de de buitenwereld af gesneden familie op een eenzame boerderij of zelfs van hele geïsoleer de dorpen. Vliegtuigen van de ma rine en luchtmacht vlogen de gehele dag door om voedsel te brengen naar plaatsen waar dit het hardst nodig was. In sommige dorpen werden door helicopters landingen uitgevoerd om ernstige zieken op te halen. Egypte of Irak binnenkort uit de Arabische Liga zal treden. De Amerikaanse minister Dulles heeft intussen te verstaan gegeven, dat Perzië zich spoedig zal aansluiten bij het voorgenomen Iraaks-Turkse verdrag. Hierdoor zou de Noordelij ke ring van beveiliging van het Na bije Oosten tegen het zich uitbrei dende communisme worden geslo ten. De Franse socialistische oud-pre mier Paul Ramadier heeft bekend gemaakt, dat hij een benoeming tot president van de Hoge Autoriteit der Europese Kolen- en Staal Gemeen schap heeft aanvaard. Hij volgt Jean Monnet op, die zoals bekend is, zijn functie wenst neer te leggen. In Franse politieke kringen lopen de meningen uiteen over de benoe ming van Ramadier. De voorstanders van een verenigd Europa hebben er critiek op, omdat Ramadier een te genstander was van het Europese le ger en vermoedelijk slechts een lauw voorstander is van de integratie van Europa. Zij echter, die bezwaren hebben tegen te veel supranationa- lisme, kunnen zich er mede vereni gen, dat de keuze op Ramadier is ge vallen. Weer wat nieuws! Nederland zou van Nieuw-Guinea uit getracht hebben agenten in In donesië te laten infiltreren. Hierop komt de verklaring neer, die luit.- kolonel Soekawatti, de commandant van de Indonesische troepen in de Molukken, gisteren te Djakarta heeft afgelegd. Uit het verhoor van de zes Am bonezen, die onlangs op het eiland Ambon zijn terechtgesteld, aldus Soe kawatti, is komen vast te staan dat zy door de Nederlanders van Nieuw Guinea naar de Molukken zijn ge zonden. Ten onrechte wordt van hen beweerd, dat zij leden zijn van de strijdkrachten van de republiek der Zuid-Molukken, betoogde Soekawatti voorts. Wat betreft het afkondigen van de staat van oorlog voor enkele eilan den en eilandengroepen van de Mo lukken zei hij, dat dit geenszins is geschied, omdat in die gebieden or deverstoringen plaats vinden, doch om paraat te zijn bij eventuele infil traties. Hij voegde hieraan toe, dat op Ambon zestig mensen zijn gear resteerd, die ijverden voor de zaak van de republiek der Zuid-Moluk ken. Onder hen bevonden zich, aldus Soekawatti, enkele Nederlanders. Het Nederlandse Hoge Commissa riaat te Djakarta toonde zich zeer verbaasd, dat de ernstige beschuldi gingen aan het adres van Nederland, die Soekawatti heeft geuit, door de Indonesische autoriteiten nimmer ter kennis van de Nederlandse regering zyn gebracht. Naar te San Josc, de hoofdstad van Costa Rica, wordt vernomen, is Maandag jl. een „vredesplan", opge steld door de Costaricaanse oud-pre sident Otilio Ulate en bedoeld om 'n einde te maken aan de opstandige beweging, aan de Costaricaanse re gering en aan de opstandelingen overhandigd. De commissie van onderzoek der Amerikaanse staten zou het plan hebben overgenomen. Ook het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken zou er van op de hoogte zijn gesteld. Volgens te San José ontvangen be richten zouden Woensdag opnieuw gevechten geleverd zijn ten noorden van Santa Rosa, in Noord Costa Rica. ONTPLOFFING TE PERNAMBUCO Aan boord van het Braziliaanse schip „Monica Fe" is bij het lossen in de haven van Pernambuco (Bra zilië) Woensdag een fles ether ont ploft. Hierdoor en door de hieruit ontstane brand zou een twintigtal havenarbeiders om het leven zijn gekomen. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Droog weer en op vele plaatsen nevel of mist. Lichte, vannacht plaatselijk matige vorst. Zwakke, later matige wind tussen Zuid en Oost. 21 Jan.: zon op 8.39 en onder 17.08; maan op 6.57 en onder 14.34 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI poolsneeuw 5 C. STOCKHOLM onbewolkt 12 OSLO nevel 10 KOPENHAGEN onbewolkt 3 ABERDEEN vrijw. onbew. 13 DUBLIN regen 4 LONDEN onbewolkt 3 AMSTERDAM 'mist —5 BRUSSEL onbewolkt 4 PARIJS half bew. 3 BORDEAUX licht bew. 10 GRENOBLE' regen 2 NICE geheel bew. 6 BERLIJN geheel bew. 0 FRANKFORT nevel —6 MUNCHEN onbewolkt 11 WENEN envel 9 INNSBRUCK onbewolkt 13 ROME zwaar bew. 10 Korreltje Een oog is klein, maar men kan er de hele wereld mee zien.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1