OPLOSKOFFIE Landarbeiders thans ook onder de Arbeidswet „Beoordelingsfout gezagvoerder van „Triton1' oorzaak van ramp Nievwe zomerjaponnen te Parijs Huwelijksakte zonder nemen Bakker koppelde verkoop van krentenbrood aan wittebrood Veel proef vocht en vreemd gedrag betekenen noggeen dronkenschap DEGRUYTER'S NU IN PRIJS VERLAAGD F. 2.65 DE GRUYTER WOENSDAG 19 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 EERSTE KAMER jarenlang onderscheid weggewerkt De Eerste Kamer heeft gisteren een wetsontwerp aanvaard, waardoor de landarbeiders onder de Arbeids wet worden gebracht en het voor kinderen verboden wordt werk in de landbouw te verrichten, met de mo gelijkheid van ontheffing voor kin deren, die in hun vrije tijd in het be drijf van hun bloedverwanten wer ken. De heer SCHIPPER (A.R.) zegt, dat er meer dan een reden is om zich over de indiening van dit wetsont werp te verheugen. Teleurstellend is, dat deze materie nog niet geregeld staat te worden door een verorde ning van het Landbouwschap. Het is een goede gedachte dat de kwestie der regeling van de arbeids- en rust tijden in de landbouw thans mogelijk gemaakt wordt bij algemene maat regel van bestuur, al hoopt hij dat dit niet nodig zal zijn. De heer Schip per wijst er op dat in de agrarische bedrijfstak een grote achterstand be staat ten aanzien van de industrie, wat betreft het volgen van onderwijs na de lagere school. Hij bepleit een ruime tijdmarge, om het mogelijk te maken, dat deze materie geregeld wordt bij verordening van het Land bouwschap. De heer MERTENS (K.V.P.) zegt, dat op vele punten de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie door dit wetsontwerp wordt uitgehold. Daar om heeft hij er ernstige bezwaren te gen. Die bezwaren gelden ook de materiële inhoud van het wetsont werp. Hij ontkent dat er sprake is van grote achterstand in de agrari sche bedrijfstakken. De in deze wet mogelijk gemaakte algemene maat regel van bestuur zal werken als een stok achter de deur. Als er op dit terrein maatregelen mogelijk zijn zullen deze zonder twijfel wel door het landbouwschap worden gere geld. Er is thans geen sprake meer van kinderexploitatie op het platte land. Daarom gaat de in dit wets ontwerp voorgestelde regeling veel te ver. De heer MOLENAAR (V.V.D.) zegt bezwaar te hebben tegen dit wetsontwerp, omdat daarmee de wij zers van de klok worden teruggezet. Er is volgens de regering wel geen sprake van een stok achter de deur, maar als het Landbouwschap geen rekening houdt met deze wet, loopt het de kans dat zijn verordening wordt afgewezen. Spr. bepleit een eerlijke vrije kans voor het Landbouwschap en het Bos- schap. Dat heeft de P.B.O., die toch al zoveel moeilijkheden kent, hard Aether idan ken DONDERDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA'S VARA 17.00—17.30 Voor de jeugd. 20.15 Act. en weerber. 20.30 .Spiegel der Kunsten", act. op artistiek gebied. 20.55 Pauze. 21.00 „Antilla", docu mentaire. 21.25 „Uit de Kluis", film fragmenten. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen- wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Lichte muz. 11.45 Voordracht. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spionne tje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het Be drijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of gram. 13.20 Metropole- ork. 13.55 Koersen. 14.00 „De ver dwenen Koning", hoorsp. 14.45 Blok fluit, clavecimbel en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Lichte muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Ne derland en de wereld: „De Neder landse landbouw en de buitenlandse handel" door mr. Ch. M. Pool. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Amus. muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Cabaret. 19.30 Klankbeeld Raad voor de Luchtvaart. 19.45 Buiten lands overz. 20.00 Nieuws. 20.05 Journ. 20.15 Radio Philharm. ork. en solist. 21.30 „De twee millionairs", hoorsp. 22.20 Hammondorgel en zang. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sport- act. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor- g gebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, weerber. en Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolr radio. 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 1.45 Ka merkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch- conc. (Om 12.30 Land- en tuinb. me- dèd. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.50 Rally v. Monte Carlo. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Piano- voordr. 13.45 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Radio Philharm. sextet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Piano spel. 18.00 Kamerork. en sol. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. nodig. Bovendien is er geen sprake van haast bij deze kwestie. Hij be treurt dat de staatssecretaris heeft gesproken over een lijdensgeschie denis en een discriminatie ten aan zien van de landarbeid. Daarvan kan men in Nederland niet spreken. Hij kan dit wetsontwerp niet steunen. De heer KRAMER (P.v.d.A zegt, dat het goed is, als door de onder havige wet gewaakt kan worden te gen het verrichten van kinderarbeid. Het zou niet juist zijn om bedrijf schappen, als het Landbouwschap nu reeds te belasten met een dergelijke vergaande verordening. Dat zou voor de P.B.O. eerder een nadeel dan een voordeel zijn. De heer VAN LIESHOUT (K.V.P.) zegt tot de voorstanders van dit wets ontwerp te horen. Hij is dankbaar, omdat de minister dit initiatief heeft genomen en zich niet heeft laten af schrikken door de mislukte pogingen van zijn voorgangers. Het wetsont werp kan zijn instemming hebben, gelet ook op het am en dement-Van der Ploeg, dat de voorkeur wordt ge geven aan een regeling door het Landbouwschap. Het verbod van kinderarbeid acht hij juist. Daarvan is immers nog wel sprake. Het is niet goed dat jeugdige kinderen van voor of na schooltijd of in de vacanties op het land werken, vaak in gezelschap van oudere mannen of vrouwen. Deze wet zal voor de landbouw in Zuid-Limburg geen grote moeilijkhe den opleveren. Hij meent, dat het Landbouw- en het Bosschap niet be voegd zijn om de hele materie van deze wet te regelen. De staatssecretaris van Sociale Za ken, de heer VAN RHIJN, zegt niet te willen onderdoen in waardering voor het instituut der collectieve ar beidsovereenkomst, maar aan dit in stituut kleven, ten aanzien van de onderhavige materie, toch wel ern stige bezwaren. Een verordening door het Landbouwschap verdient in ieder opzicht de voorkeur boven een algemene maatregel van bestuur. Dat houdt ook in dat een behoorlij ke termijn in acht wordt 'genomen van minstens een jaar. Het Land bouwschap is nu tot stand gekomen. Hij heeft nog wel enige reden om gereserveerd te zijn ten aanzien van de mogelijkheid van overeenstem ming tussen de bedrijfsgenoten, ge zien de ervaringen op dit gebied, waar vaak onenigheid voorkwam over relatief kleine kwesties. Dit wetsontwerp betekent, ten aanzien van de P.B.O., bepaald geen stok achter de deur, maar eerder een sti mulans. De klok wordt door dit wets ontwerp niet teruggezet, maar voor de landarbeiders bijgezet. Er is hier juist sprake van een toepassing van het subsidiariteitsbeginsel: de alge mene maatregel van bestuur zal im mers pas in werking treden als er geen verordening van het Landbouw schap tot stand komt. De anticumu- latiebepaling in de Arbeidswet, in zake de landarbeid na een volledige dagtaak elders, is juist. Men moet de wetgeving in dit opzicht niet gaan afstemmen op uitzonderlijke omstan digheden. Bovendien kunnen dan speciale vergunningen worden gege ven. Er is alle aanleiding om het ver bod van kinderarbeid, zoals in dit wetsontwerp omschreven, toe te pas sen. Is het bijvoorbeeld wel paedago- gisch juist, om kinderen te wennen aan het ontvangen van gelden? Waarom zou ten aanzien van kinder arbeid voor de landbouw een uit zondering moeten worden gescha pen? Hij wil dit ontwerp graag, plaatsen in het kader van de maatregelen, die nodig zijn om de sociale positie van de landarbeider te verbeteren. Het was onhoudbaar, dat alleen de land arbeid nog niet onder de werking van de Arbeidswet was gebracht. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, onder aantekening dat de liberale fractie en de heer Mertens (KVP) geacht worden te hebben tegenge stemd. Waal water 12.50 m boven normaal Met een snelheid van 5 tot 8 cm per uur is de Waal bij Nijmegen gisteren de gehele dag blijven was sen. De stand van de rivier was gis teravond reeds 12.50 m boven A.N.P. Indien het water ook vandaag nog blijft stijgen zullen de kelders van vele woningen langs de Waalkade vollopen. De gemeente heeft reeds vloed planken laten slaan tussen de ope ningen van de tweede kade. Het verkeer langs de rivier ligt geheel stil. Men vreest dat door het wassen de water vandaag de aanlegsteigers aan de Hoge Kade onbruikbaar zul len worden. Mening Ierse procureur-generaal Douane gehuldigd voor scherp gehoor Sean Macbride, raadsman voor de Ierste procureur-generaal, is giste ren begonnen met zijn laatste be schouwingen in het onderzoek naar de oorzaken van het verongelukken van de KLM. Super-Constellation „Triton". Macbridge zei, dat het hof nog ge heel ten rechte van mening was ge weest, dat, alvorens de meest voor de hand liggende verklaring van de oorzaak van het ongeluk (als er ten minste één was) een beoorde lingsfout van de gezagvoerder te aanvaarden, het nodig was om iede re andere mogelijke oorzaak te on derzoeken en te weerleggen. Hij zei dat één van de advocaten van de K.L.M. drie mogelijke oor zaken van het ongeluk aan de hand had gedaan een constructiefout in het vliegtuig, het falen van een in strument, in het bijzonder een hoog temeter, en het falen van een sig naallamp, waardoor de gezagvoerder te vroeg bevel had gegeven om de vleugelklappen in te trekken. In het eerste geval zou het hof ge noodzaakt zijn geweest te onderzoe ken of het toestel in goede conditie had verkeerd voor het vervoeren van passagiers, zo zei hij. Hij voegde er aan toe, dat het toe stel een gloednieuwe Super-Constel- lation was, een type waarin tot dus verre geen constructiefout is gevon den. Lof aan douane-ambtenaar. De Ierse raadsman verwierp de veronderstelling, dat de hoogteme ter van het toestel had gefaald en hij weigerde te geloven, dat het mogelij ke weigeren van het lampje van het landingsgestel de gezagvoerder zou kunnen hebben misleid en hem had kunnen doen denken dat het lan dingsgestel was ingetrokken, als het dat niet was. Het zou vreemd zijn als in een vliegtuig, waarin alles zo zorgvuldig is gecontroleerd met het oog op mo gelijke defecten, een klein electrisch lampje in een posiite zou zijn gela ten, waarin het een grote ramp zou kunnen veroorzaken. De raadsman zei, dat als één man met een woord van lof uit het onderzoek te voor schijn kwam, het Thomas Carney, douane-ambtenaar op het vliegveld Shannon, moest zijn, omdat hij, zoals hij voor het hof had verklaard, een ongewoon geluid had gehoord in de motoren van de „Triton" toen 't toe stel opsteeg. Slechts één fout. Na een woord van lof aan commo dore Adriaan Viruly, de gezagvoer der van de „Triton" voor zijn oprech te en duidelijke getuigenverklarin gen, voegde de raadsman er aan toe: ,De moeilijkheid is, dat zoals in de meeste beroepen niet het geval is, een piloot slechts één fout kan ma ken. We kunnen waarschijnlijk al len fouten maken, als we een be paald werk lange tijd doen. Hier spreekt de mate van vertrouwdheid of te veel vertrouwen een woordje mee". De aandacht van gezagvoerder Viruly was misschien even afgeleid als gevolg van een vreemd geluid, dat hij in zijn motoren meende te horen op het critieke ogenblik van het opstijgen. Zodra hij zich ervan bewust was, dat het toestel in de lucht was. was hij misschien geneigd geweest zich te ontspannen. Toen hij dacht zich op een hoogte van 80 me ter te bevinden, had hij zich mis schien meer én meer ontspannen. Een Arnhemse PTT-ambtenaar heeft zich aan het loket duizend gul den verteld. Degene, die het bedrag te veel ontving, is nog steeds niet ko men opdagen. De ambtenaar zal het dus uit eigen zak moeten bijpassen. In de T.W.A.-hallen te Parijs worden op het ogenblik een aantal collecties japonnen getoond,- speciaal ontwor pen om gedragen te worden in zon nige streken zoals de Cóte d'Azur. De nieuwe creaties zijn zeer eenvou dig van stijl en kleur, bij uitstek ge schikt voor het zonnige Zuiden. Foto: Een van de nieuwe ontwer pen: een luchtig japonnetje, die zijn charme vooral ontleent aan de laag uitgesneden ronde halslijn en het vrolijke en kleurige patroon. Een opgewekte verrassing in deze tijd van sneeuw en ijs Op 24 Juni 1953 stapte op het Et- tense gemeentehuis een gelukkig bruidspaar binnen. Het waren de heer L. Gelens uit Zevenbergen en mej. W. Kuystermans uit Etten, die op deze dag dus in de huwelijkse staat verbonden zouden worden. Alles verliéfc volgens protocol. Maar toen de bruidegom, die op het parket van de officier van justitie te Breda werkzaam is, na de huwe lijksreis de bruidsfoto's liet zien ont dekte de officier van justitie mr. Bosch op een van de foto's van de huwelijksvoltrekking dat de huwe- lijksacte blanco getekend was: de namen van bruid en bruidegom wa ren er niet op vermeld. Dit was voor mr. Bosch aan leiding een onderzoek in Etten in te stellen en vandaag stond voor de Bredase rechtbank terecht de ambtenaar van de burgerlijke stand uit de gemeente Etten H. J. S., die zich te verantwoorden had omdat hij het toekomstige echtpaar een blanco huwelijksakte had laten tekenen. S. had de zaak in der minne kun nen schikken. Hij had dit evenwel niet gewild, omdat hij meende dat hij door explicatie van omstandig heden waaronder dit was gebeurd zich van schuld vrijpleiten. Hij vertelde dat hij voor een an dere ambtenaar had moeten invallen. Toen hij in de trouwkamer van de gemeente Etten verscheen bleek, dat de akten niet gereed waren. Om de kerkelijke huwelijksinzege» ning niet te laten stagneren had hij de vereiste formule zonder meer voorgelezen en de namen van het bruidspaar „gespiekt" van een kladje papier dat hij bij zich had. De president kon zich volkomen de omstandigheden indenken, waaronder verdachte had moeten werken en twijfelde ook geen moment aan diens goede trouw. Desondanks noemde hij het geval toch wel ernstig in verband met eventuele moeilijkheden die uit deze kwestie zouden hebben kunnen voortkomen. De officier van justitie kon zioh eveneens verplaatsen in de omstandigheden van verdachte maar eiste desondanks ƒ25,boete. Na in de raadskamer geweest te zijn be sliste de rechtbank dat de boete in derdaad 25,zou bedragen. Betrouwbaarheid van onderzoek in 't geding Op 1 Juni van het vorige jaar is een 41-jarige directeur uit Den Haag, die met zijn auto op weg was van Amsterdam naar Den Haag, halver wege de rijksweg nabij Abbenes te gen een voor hem rijdende auto ge reden en over de kop geslagen. De directeur liep hierbij een hersen schudding en een wervelfractuur op. Het ongeluk gebeurde 's morgens omstreeks 4 uur. Vijf uur later is de directeur in het ziekenhuis te Lei den aan een bloedproef onderwor pen. Het percentage alcohol bedroeg 1.60 pro mille. Door de rechtbank te Haarlem is de verdachte wegens „het onder zo danige invloed, dat hij daartoe niet meer in staat geacht moest worden, besturen van een auto" veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf met ontzegging van de bevoegdheid om een auto te besturen voor de tijd van 8 maanden. Halverwege teruggekeerd. De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof mr J. F. Hoef- felman, vroeg gistermiddag bevesti ging van dat vonnis. In zijn requisitoir zei mr Hoeffel- man, dat de verdachte tijdens een diner in Amsterdam twee glazen En gelse gin, waarvan één met tonic, met nog twee andere personen twee flessen Rijnwijn, daarna ten huize van zijn mede-directeur te Amster dam nog ongeveer 4 glazen cognac had gedronken. De procureur-gene raal was van mening, dat de ver dachte onder invloed van sterke drank moet hebben verkeerd, want halverwege de Rijksweg voelde hij zich niet goed en besloot naar Am sterdam terug te keren. Hij heeft toen een duidelijk aangegeven in- haalverbod genegeerd en is tegen de voor hem rijdende auto gereden. „Was de verdachte niet onder invloed van sterke drank geweest, dan zou hij ongetwijfeld naar Den Haag door zijn gereden". Alcohol ruiken. De geneesheer, die de verdachte direct na het ongeluk heeft onder zocht en op wiens verzoek de bloed proef is genomen, heeft destijds ver klaard, dat hij bij controle direct na het ongeval uit de ademing van de verdachte geen alcohol heeft gero ken. De bestuurder van de aangere den auto verklaarde evenwel ter zitting, dat hij wel alcohol heeft ge roken. De verdediger betoogde, dat men doorgaans aanneemt, dat er een toe laatbare analysefout mag worden ge maakt van 0.1 pro mille zodat het volgens pleiter bedenkelijk genoemd moet worden, wanneer een veroorde ling nu juist uitsluitend óp die 0.1 pro mille gebaseerd moet worden. Zes verschillende uitkomsten. Hij bracht vervolgens de betrouw baarheid van het bloedonderzoek in het geding aan de hand van de me thode Widmark. „In Duitsland heeft men van een persoon zes druppels bloed afgetapt en die naar zes ver schillende universiteitslaboratoria ter onderzoek gezonden, met het resul taat: zes verschillende uitkomsten en een onderlinge afwijking tot niet minder dan 0.94 pro mille. Hij besloot: „op grond hiervan meen ik, dat, waar hier geen ander bewijsmateriaal is dan alleen die bloedproef, die maar 0.1 pro mille over de toelaatbare grens ging, geen veroordeling zal mogen volgen. Naar mijn mening is het ongeval van mijn cliënt te wijten aan oververmoeid heid". Het gerechtshof zal op 1 Februari a.s. arrest wijzen. Wilt U iets weten? Vraag:: Wordt er een week vacan- tie gegeven alleen met behoud van loon of met een dubbel loon? Antwoord: In collectieve contrac ten luidt de bepaling gewoonlijk al dus, dat behalve het loon over die week bovendien een vacaijtietoeslag verschuldigd is, gelijk aan het loon. Dubbel loon dus. Tat mag niet „Een bakker te Amsterdam ver kocht patent-wittebrood voor 10 ct. „Bijzondere reclame", adverteerde hij. „Bij aankoop van een krenten brood van 60 cent, één patent-witte brood voor 10 cent". Drie cncurrerende Amsterdamse bakkersbedrijven stelden een eis te gen hem in bij de Amsterdamse rechtbank wegens overtreding van de verordening Sanering Bakkersbe drijven 1954, waarin zowel het aan bieden van cadeau's, als het geven van enig voordeel bij de verkoop verboden is. 'Gistermorgen heeft de president van de rechtbank deze eis toegewe zen. Hij noemde de daad in zijn uit spraak onrechtmatig. De eisende partij heeft hierdoor schade geleden en het treffen van voorziening achtte de president ge wenst. Hij verbood gedaagde direct of indirect iets te geven of te beloven bij de verkoop van brood en stelde overeenkomstig de eis een dwangsom van duizend guide» voor iedere overtreding. Bereid uit fijne De Gruyter's koffie. Krachtig en geurig, du9 extra voordelig in gebruik. Bovendien 10% korting. met cassabon Vlug en gemakkelijk een geurige kop koffie

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8