Chefarine A Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! DE CiRCUSBARON Behandeling van subsidieaanvragen op de agenda van de Leidse Gemeenteraad Restauratie Waaggebouw bracht grote bouwvalligheid aan 't licht R.K. school niet op terrein woonwagenkamp De verlaging van belasting vnor culturele films WAT LEIDEN GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Gunstige vergelijkingscijfers B.B. WOENSDAG 19 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 P v. d. A ••fractie met slechts 13 leden De Gemeenteraad van Leiden ver gadert op Maandag 24 Januari te veertien uur. Te behandelen onderwerpen: Onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de Ge meenteraad, de heer C. Baart (vaca ture de heer H. C. van der Hoeven). Onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de Ge meenteraad, de heer N. Langezaal Jr. (vacature de heer J. M. van Stralen). Benoeming van een tijdelijk lerares in de klassieke talen aan het Gym nasium. Voordracht mevr. A. M. F. WitkamPeeren. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de inrichting van twee vaklokalen ten behoeve van de openbare school voor V. G. L. O. aan ae Oude Vest. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de voortge zette eerste inrichting van de open bare Montessori-lagere school aan de R(jnsburgersingel ten bedrage van 6250. Prae-advies op het verzoek van het bestuur van de „Stichting Woonwa- genwerk Leiden" om medewerking voor de stichting van een school voor gewoon lager ondgrwijs met twee klasselokalen. Prae-advies op het verzoek van het bestuur van de Stichting R. K. Am bachtsschool „Don Bosco" cxm de op richting en instandhouding van een R K. Avondnijverheidssohool nodig te oordelen. Voorstel inzake het toekennen van een subsidie aan de Stichting Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning K. en O. ter dekking van het te verwachten tekort in veroand met de in Mei 1956 te organiseren tentoonstelling crea tieve arbeid. Voorstel inzake verhoging van het toasohikbaar gestelde 'bedrag voor het restaureren van en het aanbren gen van voorzieningen aan het Waag. gebouw en de Boterbal. Voorstel inzake overname en ver koop van stroken grond aan de Os- en Paardenlaan. Aan N.V. Leidsche Apparaten-fabriek. Voorstel inzake verkoop van een perceel industrieterren, gelegen aan de Trekvlietweg aan de Staat der Nederlanden. Groot 2800 m2., voor 14.per m2. Voorstel inzake verkoop van een perceel industrieterrein, gelegen aan de Trekvlietweg, aan J. A. Kempe- neers. Oppervlakte 4000 M2. 14 p. m2 Voorstel inzake verkoop van een perceel industrieterrein, gelegen aan de Trekvlietweg aan A. B. Vorschel. Oppervlakte 2120 m2 voor 14. per m2. Voorstel inzake verkoop van een perceel tuingrond, gelegen in de ge meente Leiderdorp aan C. Brussee. Voorstel inzake verhuur van het perceel De Gijselaarstraat 13. Voorstel tot het instel.en van een rechtsvordering tegen de curator in het faillissement van de C.V. Indus triële Onderneming „Pharminon". Voorstel inzake het verpakken van het visrecht in een gedeelte van de Haarlemmer trekvaart en van het Poelmeer. Voorstel inzake het onbewoonbaar verklaren van een 26-tal woningen, gelegen aan de Vestestraat en aan de Uiterstegracht. Voorstel tot het vaststellen van een verordening regelende de heffing en invordering van rechten onder de benaming van besmettelijke-ziekten- gelden. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van die op de heffing en invordering van rechten ter tegemoetkoming in de kosten van vervoer met de gemeen, telijke ziekenauto. Voorstel inzake het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van die op heffing en invordering van een belasting op toneelvertonin gen en andere vermakelijkheden. Voorstel inzake het verlenen van een garantie aan de Stichting „Waar- borginstituut voor de Tuinbouw in „Zuid-Holland". Stijging besmettelijke ziektengelden In een schrijven deelt de minister van Binnenlandse Zaken mede, dat ten aanzien van de heffing van be smettelijke ziektengelden, de volgen de maximum bedragen in acht geno men kunnen worden: Voor verpleegkosten 9.25 per dag, voor onderzoek 5.per keer, voor locaal vervoer in de gemeenten met minder dan 100.000 inwoners 8.75 en voor interlocaal vervoer 4.80, vermeerderd met 0.50 per gereden kilometer. De bedragen genoemd in de ver ordening, regelende de heffing en invordering van rechten onder de benaming van besmettelijke ziekten gelden, zijn reeds lang niet meer in overeenstemming met het tegen woordige prijsniveau. Het college acht het dan ook gewenst deze be dragen te verhogen tot de door de minister toegestane maxima. Kosten f 150.000 In de zitting van 22 Maart 1954 heeft de raad een bedrag van van 78.000.beschikbaar gesteld voor het restaureren van en het aan brengen van verbeteringen en voor zieningen aan het Waaggebouw en de Boterhal. Gedurende de uitvoe ring der werkzaamheden openbaar den zich vele gebreken, welke nood zakelijk herstel behoefden. Ter plaat se waar de ribben van de gemetselde gewelven in de muur samenkomen en de druk van de gewelven wordt overgebracht op de fundering, moes ten voorzieningen worden getroffen. Voorts bleek, dat door zakkingen de ondergrondse funderingsbogen in de doorloop tussen de Waag en de Boterhal, waarop twee zware kolom men staan, waren gebroken. De in de doorloop aanwezige deurkozijnen waren ongeveer 10 cm uit het lood gezakt en moesten opnieuw geplaatst worden. De wijze, waarop het stuc werk op het houten gewelf van. de Boterhal was aangebracht, was af- keuringswaard, zodat daaraan het scheuren van het oude plafond moet worden geweten. Het oude houten plafond moet in ere worden hersteld, gerepareerd en geschilderd. Uitvoerige ingreep noodzakelijk. de Aalmarkt. Hiertegen zullen maat regelen worden genomen. De veran kering moet worden verstevigd en tal van ijzeren ankers zullen door bronzen worden vervangen. Verder dienen voorzieningen te worden ge troffen aan de natuurstenen gevel bekleding. De kosten van een en an der worden begroot op 150.000. (de vorige raming van ƒ78.00. De Rijkscomm. v. d. monumentenzorg is oordeel, dat de staat, waarin het mo nument verkeert, zo slecht is, dat al leen een afdoende restauratie tot een bevredigend resultaat kan leiden en dat met een beperking van de nood zakelijk gebleken herstelwerkzaam heden geen genoegen kan worden genomen. De Commissie is dan ook bereid het verlenen van een even redig rijkssubsidie (40 in de to tale kosten te bevorderen. Er zal een beroep op Ged. St. worden gedaan. Subsidie van f 5700 voor tentoonst. K en O De Stichting Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning K. en O. deelt het College van B. en W. mede, dat het voornemen bestaat, onder haar aus piciën, in Mei 1955 een tentoonstel ling te organiseren van hetgeen op het gebied der creatieve vrije-tijds- Het bestuur van de „Stichting Woonwagenwerk Leiden" verzoekt medewerking voor de stichting van een twee lokalen tellende R.K. school voor gewoon lager onderwijs op het terrein van het woonwagenkamp. De overgelegde ouderverklaringen vermelden de namen van 41 op 25 October j.l. hier verblijvende leer plichtige kinderen. Aangezien bij Ko ninklijk Besluit het aantal leerlingen voor deze schoolbouw op 26 is gesteld, voldoet de aanvraag dus aan de te dezer zake gestelde eis. Ofschoon het college zich, krach tens het bepaalde bij artikel 77 der Lager-onderwijswet 1920, eerts bij de behandeling van de te zijner tijd door het bestuur aan B. en W. in te zenden stukken betreffende de voor genomen schoolbouw heeft uit te spreken over de keuze van het voor de bouw te bestemmen terrein, wil len zij, ter voorkoming van misver stand, nu reeds opmerken, dat bij hen overwegend bezwaar bestaat tegen het voornemen van het bestuur om de school te stichten op het terrein van het woonwagenkamp. Deze plaats achten zij voor schoolbouw ge heel ongeschikt. Voor de bouw van de school zal nog een urgentieverklaring moeten worden verkregen. De financiële con sequenties zullen later worden ge regeld. Ellc tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en mlllioenen mensen al baat brachten. URVVCUgC Illglttp HCI gluitu UCI UCrtHVVC V1 De zeventien gemetselde gewelvenbesteding kan worden bereikt, en van de omloop zijn, zoals na het ver- verzoekt zij door het verlenen van wij deren van de kalklaag werd ge constateerd, dusdanig gescheurd, dat VERHOGING GEMEENTE- ZIEKENVERVOER MET 1,50. De verordening, regelende de hef fing en invordering van rechten ter tegemoetkoming in de kosten van vervoer met de gemeentelijke zieken auto, van 11 December 1950, bepaalt de rechten op: a. voor vervoer per gemeentelijke ziekenauto binnen de gemeente per rit 6.—; b. voor vervoer per gemeentelijke ziekenauto naar plaatsen buiten de gemeente, per rit 6.vermeerderd met ƒ0.40 voor iedere km. gereden buiten de gemeente. Bij vaststelling der verordening in 1950 werd overwogen, dat een bedrag van 6.billijk moest worden geacht gezien de kosten, aan het vervoer verbonden, en de kosten, welke door particuliere ondernemers voor zie- kenvervoer in rekening werden ge bracht. Door vaststelling van de ge meentelijke tarieven op 6.voor vervoer binnen de gemeente, werd voorkomen, dat de gemeente als con current van genoemde particuliere ondernemers zou gaan optreden. Sedert 1950 zijn de kosten van het zieken ver voer geleidelijk gestegen, enerzijds door verhoging van salaris sen en anderzijds door verhoging van de prijzen voor materialen e.d. Van de zijde van de ziekenfondsen, werd bericht ontvangen, dat met in gang van 11 October 1954, behoudens de thans geldende bijbetaling door de verzekerde van 2.50 de vergoeding voor ziekenvervoer binnen de ge meente op 7.50 is gebracht. Een ver hoging van de thans geldende ge meentelijke tarieven met 1.50, kan derhalve alleszins redelijk worden geacht. 10.800,— VOOR V.G.L.O.-SCHOOL. B. en W. stellen de Raad voor een bedrag van 10.800.beschikbaar te stellen voor de inrichting van twee vaklokalen voor huishoudonderwijs ten behoeve van de openbare school voor VGLO aan de Oude Vest en in verband daarmede het overgelegde besluit tot wijziging der gemeentebe groting voor het dienstjaar 1955 vast te stellen. ze grondig moeten worden gerestau reerd en opnieuw gemetseld De ach ter het houten gewelf weggetimmer- de ondereinden van de kapsspanten zijn vergaan. Delen van de kap, wel ke in de muren zijn gemetseld, moe ten worden vernieuwd evenals de muurplaten, boeidelen, gootbodems en het dakbeschot. Poreuze en ge broken leien, welke vermoedelijk van slechte invloed zijn geweest ten opzidhte van de kappen, dienen door nieuwe te worden vervangen. De beide thans met zink beklede plat ten boven het Waaggebouw en de Boterhal moeten met lood worden bekleed, terwijl het lood in alle go ten, alsmede de gescheurde stroken in de voorgevel, die als afdekking van natuurstenen lijsten dienen, moeten worden vernieuwd. De blik sembeveiliging vereist verbetering en gedeeltelijke vernieuwing. Van de zware binten in het Waaggebouw ble ken de opleggingen verrot en ver stikt zijn. Een enkele balk zal moe ten worden vernieuwd en van de overige balken zullen de opleggin gen moeten worden verbeterd. Een gedeelte der vloerdelen in de kamer van de directeur is verrot en aange tast door houtworm. Vervanging hiervan is noodzakelijk. De voorge vel van het Waaggebouw wijkt naar buiten uit als gevolg van zettingen in de fundering, waarschijnlijk ont staan door het drukke verkeer, op Haken en ogen Overeenkomstig de toezegging, ge daan in de raad van 23 Augustus 1954, naar aanleiding van het voor stel van de heren E. Meester en J. G. Hagens inzake de „Verordening Vermakelijkheidsbelasting", heeft het college overwogen, of de bepalingen voor vrijstelling van vermakelijk- heit sbelasting dienen te worden ge wijzigd. Volgens het voorstel van genoem de raadsleden zou in artikel 7 van de „Verordening Vermakelijkheidsbe lasting" een bepaling dienen te wor den opgenomen, volgens welke van belasting zouden zijn vrijgesteld: „filmvoorstellingen, georganiseerd door culturele organisaties, waar voor de toegangsprijs beneden 0.90 is gesteld". Het bedrag, dat de gemeente we gens vermindering van belastingop brengst zou derven door aanneming van dit voorstel, wordt geschat op plm. 1200.per jaar. Uit een fi nancieel oogpunt bezien, behoeft hiertegen geen bezwaar te worden gemaakt. Wel dient men zich af te vragen of het scheppen van een nieuwe mo gelijkheid tot vrijstelling van verma kelijkheidsbelasting geen consequen ties zal opleveren ten opzichte van andere vermakelijkheden. Aangezien het aantal vrijstellingsbepalingen voor andere dan bedoelde vermake lijkheden in de verordening reeds omvangrijk is, behoeft voor be langrijke consequenties niet te wor den gevreesd. In deze geest doen B. en W. een voorstel. een subsidie van 5.700.deze ten toonstelling mogelijk te makeil. De stichting heeft zich verzekerd van de medewerking van verschil lende deskundigen; diverse vereni gingen en instellingen hebben hun medewerking toegezegd en belang rijke inzendingen in het vooruitzicht gesteld. Verwacht mag dus worden, dat de tentoonstelling zal beantwoor den aan het doel: een stimulans te zijn voor een nuttige en verantwoor de besteding van de vrije tijd. Het College stelt daarom voor het houden van deze tentoonstelling mo gelijk te maken. Zaterdag- j.l. hield het personeel van de Markt- en Havendienst te Lei den haar jaarlijkse contact-avond in de recreatiezaal van de Meelfabriek. Wethouder D. v. d. Kwaak woonde een gedeelte der feestelijkheden bij. Het volledige personeel was aanwe zig, vergezeld van de dames. Nadat de voorzitter der contact commissie, de heer F. van Dissel, ter opening de aanwezigen had verwel komd, kreeg de secretaris, de heer G. Bergman, het woord. Hij verzocht de heer Van Dissel om, mét zijn echtgenote, op het podium plaats te nemen. Daarna sprak de adjunct directeur, de heer D. R. Kooiman, de heer Van Dissel toe en overhandigde hem, uit naam van het gehele per soneel, een vulpen, ter herinnering aan het moeizame en vele werk dat hij, de initiatiefnemer van de jubi leum- en afscheidscommissie, in der tig jaar heeft verricht. Na het dankwoord van de heer Van Dissel sprak de directeur, de heer M. Weima, de aanwezigen toe. Vervolgens werd een onderhoudend programma van zang en voordracht afgewikkeld. VERLOOR en VOND Van 1 tot en met 15 Januari 1955 is te Leiden gevonden: pet, hand pomp, handschoen, portemonnaie met inhoud, sjaal, contactsleuteltje van auto, sleutels, herenpolshorloge, rij- rt 'n 4ije doei wonderen (Advertentie). Deense oud - minister naar Leiden De bekende Deense oud-testamen- ticus prof. dr. F. Huidberg, hoogle raar aan de universiteit te Kopenha gen en oudminister van onderwijs van Denemarken, zal in de week van 31 Januari t.m. 5 Februari een aan tal voordrachten in Nederland hou den. waarbij hij tot onderwerp heeft gekozen: „The biblical legends of the creation and their Canaanite background". Deze lezmgtournée werd mogelijk gemaakt door een subsidie van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en wordt gehou den onder aupiciën van het Neder- landsch Instituut voor het Nabije Oosten, in samenwerking met het Vooraziatisch-Egyptisch genootschap ,.Ex Oriënte Lux" en de Allard Pier- son-stichting te Amsterdam. Prof. Huidberg zal zijn lezingtournée aan vangen met een voordracht in het academiegebouw te Leiden op Maan dag 31 Januari. wieltas met inhoud, schoen (sandaal), capuchon, duimstok, handwarmer v. rijwiel, dop van benzinetank van hulpmotor, luchtfilter van auto, da meshoed, leesboek, voetbalkous, cein tuur, alpinomuts, broche, dames schoenen, militaire tas (inh. boeken), muntbiljet, dekzeiltje, bril, zakmes, schaats, vulpen, muts, hoofddoek, he rensok, schroefsleutel, buitenband v. motorrijwiel, padvinderriem, auto- step, paraplu, schooltas (inhoud boek en schrift ten name van M. Winse- mius), paar gymnastiekschoenen (kinder), passer, bankbiljet, dames horloge, halsketting (licht metaal), cape (kinder), armband, herenzak- horloge, zak gevuld met aardappelen, linnen tas met inhoud, spaarboekje (padvinders) ten name van Peter Bunnig. Gevestigde personen In de week van 10 Januari tot en met 15 Jan. 1955 S. Abbink, 11. verpleegster Rjjnsb.weg 10; G. A. Andrée Wiltens, Rapenburg 95; A. Bakker, verpleegster, Rijnsb.weg 10; U. Banus, slager, Hogewoerd 39; A. E. van Berge, onderwijzeres, Wasstraat 8; M. A. Bieze, doktersass. AZ, Merelstr. 18; A. H. Bokma, volontair in de huish., Nach- tegaalln 14; P. C. Brinkerink en fam., arts, Vondelln 19; S. J. M. SelierBroe- kema, kantoorbediende, P. J. Blokstr. 2; P. S. Brouwer, Lammenschansweg 25; L. C. de Bruijne, Haagweg 52; C. M. A. Coremans, onderwijzeres, Leliestr. 128; A. W. Cramer en fam., Maredijk 161; C. H. van Dinter, copiïst, Pioenstr. 13a; K. T. Doornbos, verpleegster, Rijnsb.weg 10; S. Fruneaux en fam., vliegtuigmaker-fo- tograaf, Haarlemmerstr. 138; H. J. Hal- bertsma, wetensch. medewerker Bilb. v. natuurwet., Zoeterw.singel 56a; H. van Ham en fam., fabrieksarbeider, Lombok straat 69a; H. W. Hendrix, sergt. portier, Groenhazengracht 12; M. B. van der Hoeff, verpleegster, Rijnsb.weg 10; M. E. LaurierHoekstra, Julianastr. 65; N. M. Hogenboom en fam., kruidenier, Hoge Rijndijk 100; J. E. Hubbeling, adj. insp. Rijks bel., Vreewijkstr. 6; L. A. van Item kraamverzorgster, le Binnenv.grt 30; D. G. Kapadius, Morsweg 38; T. M. Keiler, Hooigrt 15; C. G. P. de Kruijff, kant.be- diende, Zuidsingel 29 F. T. van der Laan, Kortenaerstr. 86; E. A. G. Landré, ver pleegster, Roodborststr. 34; E. A. Loeli- ger, arts, Rapenburg 91; S. de Meer, tramconducteur NZHTM, Varkenmarkt 7; J. van der Meer en fam., huisschilder, Dijkstr. 5; C. C. Nennie, 11 verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. I. C. M. JacobsOost- dam, de M. v. Streefk.str. 3; E. C. van der Pot, verpleegster, Witte Singel 12; J. F. Schacht en fam., hoogleraar, Cro- nesteinkade 8a; M. Scheele, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; H. W. Schimmel, apoth. ass. Hoge Rijndijk 184a; A. W. G. Schoots, RK priester, Mariënpoelstr. 4; D. G. van GervenSchruer, Sumatrastr. 48a; C. Singelenberg, Wasstraat 60; M. J. Speek, schrijver I KM, Boshof 18; A. A. Spek, verpleegster, Rijnsb.weg 10; M. C. Spoor, Groenhovenstr. 11; G. N. Suzuki Tan, Suringarstr. 28; J. Tankink, 11 verpleegster. Rijnsb.weg 10; H. Brada Taskinnen, Rijnkade 2; H. van Til echtg. v.: van der Linden, secretaresse, Haag- weg 54; V. M. U.-A-Sai, verpleegster, Rijnsb.weg 10; A. Vermeulen, los werk man, Herengracht 35; J. M. Verschueren, Hoefstr. 15a; J. M. Walburgvan der Voort en fam., a.b. „Prodomo" ligg. Drift sloot achter Sumatrastr.; M. J. Windrich en fam., kantoorbediende GAK. Hoogstr. 3; T. van Wolde, huisschilder, de Goeje- straat 32. Uil Leiden vertrokken: S. de Mooi Aalbersberg, Kolfmakerstr. 17, Oegst- geest, Surinamestr. 2; S. Balakian, Ma riënpoelstr. la, 's Gravenhage, De Per poncherstr. 25; N. F. A. Broeken, Da Costastr. 46, Eindhoven, St. Trudostr. 24: J. Busch, Korevaarstr. 11, 's Gravenhage A. de Haenstr. 65; E. J. v. Buuren, St Jacobsgr. 1, Boxmeer, Achterstr. A 116; E. HoekstraBuijs, Lorentzkade 31, Rot terdam J. v. Ghestelln 23; H. de la Court Breestr 71, Amsterdam, Churchilllaan 126hs; W. A. T. J. Duijnstee, De Sitterln 117, Amsterdam, Oosteinde 241; J. M. Eggink, Zoeterw.singel 6, Indonesië; Ba ron F. C, v. d. Feltz, v. Goijenkade 1, Amsterdam, Stadionkade 8 III; M. T. C. HabrakenGeerlings, A. v. Saksenstr. 10a, Leeuwarden, R. Kochstr. 19; M. C. Graper, Zoeterw.singel 99. Benthuizen, Dorpsstr. 119; M. H. de Groot, Breestr. 55, Lisse, Julianastr. 28; L. de Haan, Ja- vastr. 11, 's Gravenhage, Wapenveldestr. 16; A. v. KuikHageman, Tib. Siegenb. straat 32, Winterswijk, Seringenstr. 9; J. Hamer, W. Singel 8. Canada; J. Harte- veld, Steenstr. 10a, Hillegom, 2e Looster- weg 52; H. A. F. Heidweiller, Korevaar- straat 11a, Suriname; A. G. W. Helmond, Steenstr. 22, Woerden, Voorstr. 75; P. Hillebrand, P. Heinstr. 1, 's Gravenhage, Banstr. 25; J. de Jong, Zoeterw.singel 90, Rotterdam, Breitnerstr. 79a; F. Kalsho- ven. Noordeinde 2a, Den Helder, Kanaal- weg 50; H. Kenbeek, P. de la Courtstr. 2a, Australië J. W. N. de Lange en fam., H. Rijndijk 107b, Alphen a. d. Rijn, A. Verweijstr. 12; T. J, W. Maarssen, Rijnpb. weg 10. 's Gravenhage, Valkenboslaan 329; S. Meijburg, W.Singel 95, Oegst- geest, Koninginneln 7b; F. Meijer, Hooi gracht 11/29, Breda, M. v. Coehoornstr. 1; J. K. G. Meijnen, Rijnsb.singel 9, Har derwijk. Bruggestr. 35 L. A. Adams Nieuwenhuijsen en fam., M. Moonstr. 90, Rotterdam, Zaagmolendrift 35a; K. W. Nieuwzwaag en fam., Hooigrt. 39, Br. Afrika; H. A. G. Rietveld en fam., Rijns- burgerweg 144, Indonesië C. Eggink Sierag, Zoeterwoudsesingel 6, Australië; C. v. d. Spruit, Vaartkade 5, Leiderdorp, Eikenln 7; H. F. Steenhoek, Noordeinde 2a, Den Helder, Middenweg 203; H. M. J. Stoelinga, Herensingel 3, 's Gravenhage, Apeldoornselaan 240; H. Tegelaar en fam., Haarlweg 60; Schiedam, Passage 10 R. A. E. van Terwisga, Lorentzkade 56, Haskerland Joure, Midstr. 28; M. M. v. LeeuwenTrap, M. Moonstr. 71, Noord- wijk, Kerkhof pad 22; S. Treur, Morssin gel 11a, Verenigde Staten van Noord Amerika W. F. Veerman, Warmonder- weg 27, Eindhoven, Aug. Sniedersln 26; A. G. C. Verhaar, Rijnsb.weg 160, Lisse, Engelplein 15; A. J. Verschoor, Fr. v. Mierisstr. 1, Leiderdorp, Meidoornstr. 10; J. Versteeg, J. v. Goijenkade 19, Ensche de, Eekmaatstr. 62; J. B. J. Wiegman, Terweepark 2, Rotterdam, Noorderhaven kade 65c; E. T. M. de Wit, Noordeinde 50, Utrecht, Mauritsstr. 83; M. Levering Zegel, Rijnsb.weg 3, Noordwijk, Wete ringkade 30, Gewestelijk Arbeidsbureau Ook gedurende de periode van 3 t/m 8 Januari 1955 zette de stijging van het aanbod zich, hoewel in ge ringe mate dan sinds medio Decem ber het geval is geweest, verder voort en beliep 1000, t.w. 950 als ge heel werkloos ingeschreven en 50 bij werkobjecten voor aanvullende wer ken geplaatste personen. De stijging is het gevolg van de invloed van het winterweer en de beëind'/ing van enkele werken (van tijdelijke aard). Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1953 en 1954 doet zien, dat de voordelige verschillen nog steeds belangrijk kunnen wor den genoemd, nl. resp. 1390 en 740. Zou hieruit reeds de conclusie ge trokken kunnen worden, dat de z.g. blijvende werkgelegenheid aanmer kelijk is toegenomen, nog overtui gender wijzen onderstaande vergelij kingscijfers dit uit (laagste najaars standen, benevens slotcijfers). De vraag steeg met ruim 70, het geen als een verheugend verschijnsel kan worden aangemerkt en mogelijk een belofte voor het pas begonnen jaar inhoudt. Vrouwen. Het aanbod van als geheel werk loos ingeschreven vrouwen steeg enigszins en bedroeg op 8 Januari jl. ruim 130. Evenzo echter nam de vraag toe. Voor ruim 60 hebben de ingediende aanvragen betrekking op huishoudelijk personeel, hetgeen een bewijs is van het reeds eerder gesignaleerde tekort aan dit perso neel. In het gebouw aan de Steenschuur hield gisteravond de Leidse Aqua rium- en terrariumhoudersver. De Natuurvriend haar jaarlijkse Alge mene Vergadering. In zijn openings woord verwelkomde de voorzitter W. Zwart de aanwezige leden en sprak de wens uit, dat 1955 een voorspoe dig jaar moge zijn voor de aquarium liefhebberij. Na installatie van een 8-tal nieuwe leden gleden notulen, ingekomen stukken en mededelingen vlot onder de hamer door. Een voorstel van het bestuur, om in verband met de Jubileumviering in de loop van dit jaar een bedrag van 1150.uit de kas aan de feest commissie beschikbaar te stellen, ter financiëring van de voor de feest viering te maken kosten, tevens tot dekking der onkosten aan een huis keuring verbonden, werd door de ledenvergadering goedgekeurd. Hier na brachten secretaris, penningmees ter en commissaris van materiaal hun jaarverslagen uit tot volle te vredenheid der aanwezigen. Voor kascontrole werden gekozen de he ren Feenstra en v. d, Meij. Na de pauze met de gebruikelijke verloting, behandelde de heer J. Gij- zenij nog enkele „Vragen van de maand" uit het maandblad. Hierover werden door de leden al spoedig verschillende zienswijze in het mid den gebracht. Behoeden en Behouden. (62)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6