Hoogtepunten uit het K.R.O. - programma Minister Staf is bereid tot beraad 3lally&->ii£de>c& in CLmótetdam Jongetje zat op de treeplank U snakt naar adem Brits schip bij Terschelling gestrand Prins Juan Carlos in Madrid WOENSDAG 19 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De opneemplaatsen voor lifters Indien blijkt, dat wijzigingen ten funste in de officieel aangegeven op neemplaatsen kunnen worden ge bracht, is minister Staf bereid, deze plaatsen nader te bezien. De minister antwoordt dit op de schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Evert Vermeer. Ir. Staf acht het niet uitgesloten, dat sommige garnizoenscommandan ten uit louter voortvarendheid gun stige opneemplaatsen over het hoofd hebben gezien. Daarom zal de Nederlandse terri toriale bevelhebber op 20 Januari met de territoriale bevelhebbers be spreken, welke veranderingen nog kunnen worden gébracht in de aan vankelijke regeling. Hierbij moet aan de bestaande voorwaarden blijven voldaan. Zo is het onvermijdelijk, dat automobilis ten soms een omweg moeten blijven maken, willen zij militairen opnemen. Slecht gedrag. De straf, uitgedeeld aan twee mili tairen, die bij Amsterdam het lfffcver- bod zouden hébben overtreden, ziet minister Staf als een maatregel tot „handhaving van de tucht in de strijdmacht." De twee soldaten zijn bestraft voor een handeling, „verricht met hetj kennelijk doel om het uitgevaardig- j de liftverbod voor militairen te ont duiken, een handeling die een krijgs- tuchtelijk vergrijp oplevert." De strafoplegger, aldus de minister, heeft mede gelet op het algemene gedrag van de betreffende militairen in dienst. Blijkens uitvoerige straf lijsten is dit reeds van de aanvang af ronduit slecht geweest. Minister Staf onthoudt zich van een beoordeling van de wijze, waar op een strafoplegger zich kwijt van „een gewezen rechterlijke functie". Minister Staf dient een klacht in Minister Staf heeft een klacht in gediend tegen een dagblad, dat had geschreven, dat „enig menselijk standpunt" niet mocht worden inge nomen bij het liftverbod. De minister acht dit bericht kwet send en beledigend voor d'e militaire overheid. Hij heeft er met veront waardiging van kennisgenomen. Dit antwoordde minister Staf aan het Tweede Kamerlid Ritmeester (V. V.D.), die een volledig overzicht had gevraagd van de gang van zaken in de garnizoenen, in het bijzonder over Den Haag. De Oldenzaalse agent van politie V. is op staande voet ontslagen. Tij dens zijn schorsing wegens openba re dronkenschap heeft hij in een dronken bui mensen met een revol ver bedreigd. De inspecteur van politie P. en de adjudant W. wisten V. te overmees teren en hem het vuurwapen afhan dig te maken. COMMISSARIS DER KONINGIN KERKMEESTER. Z.H. Exc. de Bisschop van 's-Her- togenbosch mgr. W. P. A. M. Mut- saerts heeft benoemd tot kerkmees ter van de kathedrale basiliek van St. Jan te 's-Hertogenbosch: prof. dr J. E. de Quay, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Bfa- bant. Gistermiddag is het zevenjarige Jongetj,e D. Muller uit den Hulst, in een onbewaakt ogenblik op een z.g. zakkentiller geklommen. De jongen heeft vermoedelijk tijdens het om hoog gaan van dit werktuig gepro beerd er weer af te klimmen, het geen niet gelukte. Dit had tot gevolg, dat hij beklemd raakte. De knaap werd zo ernstig gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. Het driejarig zoontje van de heer K. uit Hardenberg is aan een groot gevaar ontsnapt. Zonder dat de chauffeur dit merk te ging hij op de treeplank van een stilstaande auto zitten. Hij bleef ook zitten toen de wagen ging rijden en werd er na een kilometer in de bocht af geslingerd. Het jongetje werd niet gewond. 1 Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los dat gevaarlijke slijm op met de krachtig werkende BURGEMEESTER VAN OPMEER. Bij K.B. is met ingang van 1 Fe bruari benoemd tot burgemeester der gemeente Opmeer en Spanbroek (N.- H.) de heer K. Komen, commies ter secretarie der gemeente Haarlem mermeer. De heer Komen is aange sloten bij de K.VP. In de nacht van Dinsdag op Woensdag arriveerden de deeluemers aan de Rallye de Monte Carlo 1955 de „Helse Tocht" voor de controle in Amsterdam. Als eerste liet de Britse ploeg R. Frohlich en T. W. S. Wild haar boekje afstempelen; het was toen kwart over drie. Onze fotograaf maakte de aankomst van het team aan het. Apollopaviljoen. Vier maanden gevangenisstraf luidde gisteren de eis van de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen één van de gedetineerden, die op 17 Augustus ontsnapten uit het Haagse huis van bewaring, de 35-ja- rige J. D. Hem was mishandeling van een werkmeester van de inrichting, diefstal van de sleutels en van een auto ten laste gelegd, want ontsnap pen zelf is niet strafbaar. Zijn vrijheid heeft welgeteld drie dagen geduurd. Gedeputeerdè Staten van Zuid- Holland hebben mr H. L. Hommes, provinciaal inspecteur der gemeen te- en waterschapsarchieven, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. „Brandaris" plukte bemanning van boord Onder bijzonder moeilijke omstan digheden heeft de reddingboot „Brandaris" gisteravond de schip breukelingen van het gestrande En gelse schip „Theta Star" (500 ton) aan de veilige wal gebracht. De zee stond hol. Hevige sneeuw en hagel stormen benamen het gezicht. On- iddellijk nadat het Britse schip om ONGELUK BIJ VOGELSCHIETEN BERECHT. De officier van justitie bij de Al melose rechtbank heeft vrijspraak gevraagd tegen de 71-jarige G. O. B. uit Oldenzaal, die ten laste was ge legd schuldig te zijn aan het op 9 Augustus in het kerkdorp Geesteren (gemeente Tubbergen) gebeurde do delijk ongeluk. Op die dag werden bij gelegenheid van een jubileum vair de Geesterse pastoor vogel- j schietwedstrijden georganiseerd. Het I Tu'bbergse raadslid en bestuurslid j van de K.A.B., de heer E. J. Haver- I kort werd toen door een schot in de I buik dodelijk getroffen, j De dagvaarding verweet O. B. nu, dat hij „hoogst roekeloos, onvoor- zichtig en onachtzaam" een ondeug delijk geweer had geladen, terwijl H. in de schootsrichting van dat ge weer stond. Is de verdachte roekeloos geweest tijdens het laden? Wel onvoorzichtig, maar zeker niet roekeloos, meende de officier op grond van de getuigen verklaringen. Hieruit was komen vast te staan, dat H. ondanks waarschu wingen van de lader en zijn zoon toch naar links was gelopen, naar de ge vaarlijke zóne. Een deskundige op het gebied van vogelschietwedstrij den had tevoren verklaard, dat het in Geesteren een onverantwoord ge doe moet zijn geweest. Men had zich niet aan de wettelijke bepalingen ge houden. Verdachte had, aldus de officier in zijn requisitoir, alle aandacht nodig by het laden van het ouderwetse geweer en het is geen wonder, dat hij H. niet heeft zijn aankomen. De ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken bij zo'n wedstrijd berust bij het organiserend comité en in dit geval dus niet bij de verdachte. Wel vond de officier het bedenkelijk, dat met dergelijke slechte wapenen bij vogel schietwedstrijden wordt geschoten. Een getuige-deskundige van het mi nisterie van justitie had verklaard, dat het onderhavige geweer wel „gammel" was, maar dat met nog veel slechtere geweren wordt gescho ten. kapitein-schipper Toxopeus uitgeva ren. Door hoge zeeën moest dwars over de banken van Terschelling ge varen worden. Tot twee maal toe heeft men ge probeerd een lijn-verbinding met het gestrande schip tot stand te bren gen. Hierop heeft de kapitein beslo ten langs het schip te varen om de bemanning van de touwladder „te OnrJprQ n<>arr<>Qf<>*>rr1 olukken". Dit olukken is hem uitein-1 UÜCr!) QMTTeblWTa 7 uur gisteravond noodseinen uitzond tal. plukken". Dit plukken is hem uitein-1 delijk 36 maal gelukt, want de ge-1 redde bemanning bestond uit dit aan- is de Brandaris onder leiding van welke de K.R.O. Zondag 23 Januari a.s. van 10.0011.30 uur uitzendt, ge celebreerd volgens de Slavisch By zantijnse Ritus. De gezangen worden uitgevoerd door het Utrechts Byzan tijns koor o.l.v. Dr. Mireslaos Anto- nowytch. De uitzending geschiedt Goude Priesterfeest Mgr. Paolo Giobbe. Het gouden priesterfeest van mgr. Paolo Giobbe, Apostolisch Nuntius- Internuntius wordt in Nederland op Zaterdag 29 Januari a.s. gevierd. Die dag zal de K.R.O., van 10.1511.45 j vanuit de Parochiekerk van de H, uur, de Pontificale Hoogmis uitzen-! Antonius te Blerick, in samenwer- den, wekle Zijne Hoogwaardige Ex- king met het Apostolaat der Hereni- cellentie in de parochiekerk van St.1 ging en Radio Nederland Wereldonv Jacobus de Meerdere te 's-Graven- roep. hage zal opdragen. Na de Hoogmis zal Mgr. Giobbe de officiële Pauselijke Zegen geven. De plechtigheid wordt besloten met het Te Deum van Hendrik An> driessen en het „Tu us sacerdos" van Jan Schmitz. In de actualiteitenrubriek „Echo", wélke voor dit doel wordt uitgebreid, zal aandacht worden besteed aan de huldiging van Mgr. Giobbe. Hoogmis volgens Slavisch Byzantijnse ritus. Bij gelegenheid van de Internatio nale Bidweek wordt de Hoogmis, Première van Radio-opera. In het K.R.O.-programma van Dinsdag 25 Januari a.s. (21.1521.55 uur) zal de première van Nederland gebracht worden van „II Principe Felice" opera „voor radio of concert" van Renzo Bossi. Deze radio-opera, waarvan de tekst ontleend is aan Os car Wilde's novelle „De gelukkige Prins" (The happy Prince and other stories) werd geschreven door de 70- jarige directeur van het Conserva torium te Milaan, Renzo Bossi, zoon van de beroemde componist en orga nist Enrico Bossi. In regenjas en zonder hoed (rechts) komt de 17-jarige Spaanse Prins Juan Carlos, oudste zoon van Don Juan, die pretendent is voor de Spaanse troon, hier vanuit Lissabon aan in het Deliocas Station te Madrid, ver gezeld van zijn gouverneur Lt. Gen. Martinez Campos Duke de la Torre, chef van het Militaire Huis. In het voorjaar zal de Prins zijn studie aanvangen aan de Militaire Academie te Sarracossa. Bij het langszij varen is de Bran daris meermalen in botsing met „Theta Star" gekomen. Het interieur van de reddingboot is hierdoor ont zet en de boot zal in reparatie moe ten. Misleid. Het Engelse schip strandde in de nabijheid van het wrak van de „Ka towice", een in 1949 gestrand Pools schip. De stuurman is waarschijnlijk door een hevige sneeuwbui misleid. Door de stormachtige wind wordt het schip inmiddels steeds verder over de zandbank geslagen. Om streeks één uur vannacht was het schip reeds een mijl dichter bij de kust van Terschelling gekomen. Het Na vreemd sterleeval van hun zoontje In October van het vorig jaar stierf in bet Wilhelminagasthuis te Amster dam onder verdachte omstandighe den een 15 maanden oude jongen. Naar aanleiding van dit overlijden zi;n thans op bevel van mr. Bijvoet, substituut-officier van Justitie te Amsterdam, de ouders van deze jon-J gen gearresteerd. De beide arrestanten, de 30-jarige R G. S. en zijn 25-jarige vrouw, ont kennen het kind enig nadeel berok kend te hebben. Het kind is weken voor de sterf datum ernstig ^iek geworden. Op een nacht klopte de moeder aan bij een was toen een hele slag omgedraaid, i der benedenburen en verzocht de dokter te mogen telefoneren: :„Ik De sleepboot „Holland" blijft in durf zo de nacht niet meer in", j buurt van het schip, de sleepboot' De 15 maanden oude Robert werd „Stortemelk die ook ter assisten- terstond in het Wilhelminagasthuis Dr. Walther Boer, onder wiens lei ding de opera zal worden uitgevoerd, ontmoette de componist afgelopen zomer in Salzburg en naar aanleiding van dit contact ontving hij een kla vieruittreksel van genoemde opera. De tekst zal gezongen worden in het Italiaans, maar een korte inhouods- vcrnn.ding zal aan de uitvoering vooraf gaan. De uitvoerenden zijn: Anneke v. d. Graaf f. sopraan (als het vogeltje), Lode de Vos, tenor (als het stand beeld van de gelukkige Prins), Wam Heskes, verteller, en het Radio Phil- harmonisch Orkest. Wiener octet speelt Schubert. Het bekende „Wiener Octet", dat enige tijd geleden in ons land ver bleef, heeft voor de K.R.O. het Octet van Schubert uitgevoerd. Opnamen van dit werk zullen wor den uitgezonden op Zondag 23 Jan. - f j l f 91 van i4.3o uur Inspecteur bracht „Liebesgaben „Wij trekken van leer". r\ I"b i i i Beginnende Donderdag a.s. (ZOpCT D.D.-UlCnSl ÖVCI* Q6 ffFCIIS Januari) opent Mia Smelt in haar F*" 8 programma „Moeders Wil is Wet" een nieuwe rubriek, welke evenals dei J >r\nr O -H litd jf verdachte's angst toen bij visitatie de 'olie uitzendingen van LiOCQCT6TIVOOT \J. LJU.llSlQ.nCl i goederen te voorschijn kwamen. tie uitvoer, is naar Terschelling te ruggekeerd, om een motorvlet te ha len. Tussen Maastricht en Bunde zijn gisteravond om kwart over tien van een in de ridhting Sittard rij dende goederentrein de laatste ne gentien wagons door nog onbeken de oorzaak ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. opgenomen. Na een verblijf van eni ge weken werd het kind in de ouder lijke woning teruggebracht. Na daar een dag te zijn geweest, werd de kleine Robert opnieuw naar het W. G vervoerd. Spoedig daarop zou het kind zijn overleden. De Amsterdamse recherche heeft bij de familie S. huiszoeking gedaan en daarbij o.a. wat speelgoed in be slag genomen. succesvolle „Tussen kop en staart", op het gebied van de sociaal-economische voor lichting ligt. De post „Schoenrepara ties" bezet een belangrijke plaats in het huishoudelijk budget en de nieu we rubriek, getiteld „Wij trekken van leer", zal zich dan ook gaan be zighouden met de vraag: hoe trekt U het meeste profijt van Uw aan schoenreparaties besteed huishoud geld? De rubriek wordt verzorgd door de heer H. Snieder, voorzitter van de Federatie van Schoenmakerspa troonsbonden. Forum voor militairen. Z. Eexc. Staatsraad Mr. Dr L. N. Deckers, oud-minister van Defensie, Lt.-kol. Aalmoezenier van Croonen- burg van Kath. Thuisfront, het Twee de Kamerlid Th. D. J. M. Koersen en de heer Fred Schneider vormen, met Herman Fikkert in de voorzitters- stoel, het forum, dat in het Militair Tehuis van Ermelo vragen beant woordt van militairen. De uitzending van dit forum ge schiedt in de K.R.O.-rubriek „Kom pas" o.l.v. Tom Bouws op Dinsdag 25 Januari, van 18.0018.20 uur. Apologie van de Jazz. De reeks uitzendingen, welke de K.R.O. wijdt aan prominente figuren in de jazz-wereld, wordt Vrijdag 28 Januari 22.3023.00 uur voortgezet. Musicerende dilettanten. In het K.R.O.-programma van Za terdag 29 Januari a.s. zullen optre den het R.K. Tilburgs Opera Koor „Concordia" o.l.v. Kees van Eijk (15.4016.00 uur) en de Harmonie „St. Caecilia" te Grevenbicht o.l.v. Jos Ruyters (17.0017.20 uur). Geregelde smokkelaar. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde vervoer van goe- Voor de Maastrichtse rechtbank beeft de economisch officier van jus titie Dinsdagmorgen tegen de 55-ja- rige hoofdinspecteur, waarnemend deren naar de grens wettig en over- I tuigend bewezen, waarbij redelijk commissaris van politie te Kerkrade, was aan nemen dat de goederen wegens verboden vervoer twee bestemd waren voor uitvoer uit Ne- maanden gevangenisstraf geëist. De I $.erl,and: Het hele Politiecorps van 6 6 Kerkrade leeft in de vaste overtui- rechtbank zag af van het verhoren gjng dat verdachte geregeld smok- van de hoofdinspecteur O. en de kelde, ook omdat verdachte de dienst- auto der Kerkraadse politie mis- hoofdverificateur De B„ beiden van bruik(e (v00r het verv'„er naar de de douane-recherchedienst Nijmegen, grens had verdachte op het dienst- rittenboekje ingevuld dat het een rit Twee aan het grensstation Kerk- J in Kerkrade voor de B.B. gold), was rade-Holz dienstdoende douanebe- een ernstige straf op zijn plaats, ambten gaven een uiteenzetting over I hetgeen zich op 1 December j.l. bij Slechts „Liebesgaben". de komst van de hoofdinspecteur en diens auto aan het grenskantoor had De raadsman betwijfelde of de op- afgespeeld. Als getuigen a decharge zet, dat de goederen voor uitvoer be deelden een 60-jarige ingenieur uit stemd waren, bewezen was. Aan de Aken, en diens 22-jarige dochter hand van de verklaringen van de ge- mede, dat mevr. op zich genomen tuige a decharge weersnrak bij de had wat levensmiddelen en enkele opzet. De geringe waarde der goe- andere dingen te kopen, welke zij zouden bestemmen voor Oost-Duits- land. De man zou deze goederen aan de grens overnemen en invoerrech ten betalen. Door een misverstand liep deze afspraak mis. Ongeloofwaardig. De officier heeft in zijn requisitoir de handelingen van deze verdachte veroordeeld omdat de naam van de Nederlandse politie door hem in op spraak was gebracht. Hij verklaarde niet te geloven dat verdachte de goederen aan de grens wilde overdragen. Dit verhaal heeft de man waarschijnlijk achteraf ge construeerd, want aan de grens we zen de gedragingen en chicane's op deren liet geen terugslag op de Ne derlandse economie vrezen; hier was slechts sorake van een formele over treding. Er was .evenmin SDrake van geld verdienen. De aard der goede ren wijst er op dat deze inderdaad voor „Liebesgaben" bestemd waren. Een vrijheidsstraf zal zeer zwaar op verdachte drukken. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 1 Februari. Te Veghel zijn twee jonge ar beiders gearresteerd, zij bekenden voor duizenden gulden horloges te hebben gestolen. Do buit was in mesthopen, hooi- en strobergen ver borgen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5