Een moderne werkplaats, waar „barometerstand" van het ziektebeeld duidelijk afgelezen kan worden Ongestoord onderzoek LOTERIJ-BRIEFJES Leidse bakkers slaan handen inéén Moge de Anglikaanse Kerk terug keren in de schoot der eenheid Pastoor H* W* v* d. Waarden te Noordw.hout begraven Mgr. Huibers aanwezig Noord-Schotland is door de sneeuw geïsoleerd WOENSDAG 19 JANUARI 1955 I DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 GROTE AANWINST ST. EL1SABETH-ZIEKENHU1S AFZUIGSYSTEMEN EN PLOFKAMERS WAARBORGEN DE VEILIGHEID IN HET ST. SEBASTIANUS-LABORATORIUM bankbevmdt zich;v,ak b!Jdc inBanB Een kijkje In het chemisch laboratorium. Op de achtergrond de „donkere kamer" die door de zeer moderne plasticdeuren van de werkplaats afge schoten kan worden. Ken maand, nadat het Sint Elisabeth Ziekenhuis verleden jaar door inge bruikneming van een nieuwe vleugel zijn wieken breder kon uitslaan werd de eerste steen gelegd voor een zeer modern laboratorium, dat even onmis baar voor een een ziekenhuis is als de spijsvertering voor het lichaam. Mor gen nu, zal het ziekenhuis, dat tot nu toe bij wijze van spreken op slechts een nier moest leven, de beschikking krijgen over een werkplaats, die alle stofwisselingsproblemen van de moderne medische wetenschap op hygiëni sche en afdoende wijze oplost. idee vóór dit gebouw is namelijk reeds jaren geleden geopperd door moeder Sebastiaan, die veel voor de uitbreiding van het ziekenhuis ge daan heeft. De voltoooiïng van dit modern laboratorium zou haar groot ste wens vervuld hebben. Storingen vermeden. De indeling van (het uit één verdie ping bestaande gebouw is door de architecten Van der Laan en Her mans, geheel aangepast oon de eisen van het vlotte teamwerk, dat nu een maal in een laboratorium verricht moet worden. Een korte gang, waar in een gezellig zitje het wachten voor de patiënten veraangenaamd, mondt uit in een doorgeefruimte. Hierin kunnen dokters en zusters de rea geerbuisjes met het prikvooht depo neren zonder dat zij de werkzame ru9t van het eigenlijke laboratorium door binnenlopen behoeven te ver breken. Doorbroken scheidsmuren. Men kan de laboratoria alleen be reiken door een kantoor, dat als een buffer tussen gang en werkplaats ligt. Alle scheidsmuren tussen de di- vere afdelingen van het laborato rium, zijn met vensters doorbroken, zodat men vanuit de administratie ruimte alle vertrekken kan overzien. Aan het kantoor grenst de afde ling voor het bloedonderzoek. Het bloed is zo'n beetje de barometer van het lichaam, doch de wijze, waarop men de meterstand moet aflezen, vereist vele en hypermo derne instrumenten. Tot voor kort moest een aanzienlijk deel v^h het bloedonderzoek overgelaten wor den aan de wetenschappelijke af delingen van het Academisch Zie kenhuis. Door toepassing van de modernste apparaten in 't nieuwe laboratorium zal men nu het meeste werk in eigen huis kunnen houden. Broodnodige zuivering. Naast het bloed zijn ook de stof wisselingsproducten onmisbaar voor het vormen van een juist ziektebeeld. Het laboratorium, waarin dit onder zoek verricht wordt, heeft men waar schijnlijk met het oog op het resul taat van wat, volgens Bomans, d< mens nederig houdt, het „vuile" lab genoemd. Deze afdeling beschikt be halve over een zeer moderne inrich ting ook over een systeem dat binnen enkele ogenblikken de lucht van alle smetten kan zuiveren.' Vernuftige vondst. Bijzonder vooruitstrevend is de in richting van een, hoewel nog beperkt, bacteriologisch laboratorium, waarin de laatste snufjes verwerkt zijn. Zo heeft men hier voor het eerst een rei nigingsmethode toegepast, die de la boranten voor een hoop ongerief kan bewaren. Voor het spoelen van de kweekpro- ducten in de preparatenbak heeft men inplaats van de rubberslangen, die onnodig de zaak vertroebelden, een bijzonder vervangingsmiddel ge vonden. Een eenvoudig handsproeier- tje zoals in elke moderne badinrich ting te vinden is, zal het werk van de slangen overnemen. De behoefte aan een goed geoutil leerd laboratorium werd wel zeer sterk gevoeld toen de laboranten verleden jaar door bouwwerkzaam heden elders hun wetenschappelijk onderzoek in een kamer in de nieu we vleugel van het ziekenhuis moes ten verrichten. De kamer lag name lijk juist op een der brandpunten van het ziekenhuis en dokters, zus ters en huishoudelijk personeel maakten het laboratorium op de spituren tot een krioelende mieren hoop. Nu is er niets storender, dan wan neer men juist achter de miscro- scoop met het zo nodige tellen van toloelichaampjes bezig is of een zeer ingewikkelde chemische proef doet, dan veel mensen om zich heen. Hoe goed hun bedoelingen ook zijn; zij verbreken door een belangstellend woord de juiste telgang, of laten door een enkele aanraking een proef mis lukken, die vele uren voorbereiding gekost heeft. Het nieuwe laborato rium is echter door zijn geheel ge- isoleerde ligging en juiste indeling, een eldorado voor wetenschappelijk onderzoek geworden. In tuin polikliniek. Het nieuwe gebouw, dat in de tuin van de polikliniek werd opgetrokken, is met het eigenlijke ziekenhuis slechts door een houten gang ver bonden. Door het wegbreken van een oude muur die de geheel door het gebouw opgeslokte tuin van de hof van de rector schelde, werd bereikt, dat het laboratorium niet als een ge vangenis door een hoge muur om ringd werd. Dubbele eer. Het laboratorium is toegewijd aan de H. Sebastiaan. Met deze officiële benaming 'heeft men ook nog iemand anders hulde willen brengen Het Een gezellig zitje in de gang ver aangenaamd de wachttijd der pa tiënten. De openstaande deur laat een kijkje op het inventaris van de prikkamer toe. Vele veiligheidsmaatregelen. In het speellokaal-heeft men reke ning moeten houden met de moeilijk heden, waarmee ook de huisvrouwen te kampen hebben. Leiden wordt na melijk van helder doch zeer „hard" water voorzien. Het grote kalkgehalte maakt dan ook spoeling door op ver schillende manieren bewerkt water noodzakelijk. In een aangrenzend chemisch la boratorium krijgt het water een ge heel andere functie. Hier bevindt zich namelijk een branddouche, die in een werkplaats waarin met zovele lichtontvlambare stoffen gewerkt wordt geen luxe is. Een andere vei ligheidsmaatregel is het gebruik van de z.g. zuurkast. Hierin worden de voor 't lichaam gevaarlijke of ont plofbare stoffen tijdens de proef on middellijk weggezogen. Wijkende muren. Verschillende proeven in deze af deling, kunnen slechts in het donker gebeuren. Daarom heeft men een ge deelte van de ruimte tot'donkere ka mer gemaakt. Deze kamer kan echter door een wijkende muur van plastic weer geheel in de laboratoriumruim te opgelost worden. Het systeem van deze hypermoder ne „folddoor" wordt tegenwoordig veel in kleine woningen toegepast. Half uitgeschoven lijkt de muur enigszins op de radiator van een centrale verwarming. Noodzakelijke eenzaamheid. Als een eenzaam kruithuisje staat tussen laboratorium en polikliniek, een klein stenen optrekje. In dit hok je worden allerlei proeven verricht, die brand- en ontploffingsschade kunnen aanrichten. Een eventuele explosie wordt in dit z.g. plofhokje onmiddellijk afgeremd door een wij kend plafond. Brandende chemische stoffen komen door een vloerrooster in een put terecht waar de vlammen snel gesmoord worden. Eigen bloedbank! Een grote vooruitgang voor het Sint Elisabeth Ziekenhuis is het be zit van een inrichting waar donores hun bloed kunnen geven. Deze bloed- van het laboratorium. Het ligt in de bedoeling door tussenkomst van de bloedbank van het Academisch ziekenhuis voortaan zelf c'.e bloedgevers op te roepen. Hierdoor kon veel tijd en soms zeifs een mensenleven gewonnen worden. De zolder van het gebouw, dat in wendig licht en rustig geschilderd is, wordt onbegaanbaar gemaakt door een wir-war van buizen en kokers, die een juiste indruk geven van de uitgebreide voorzorgsmaatregelen, welke de moderne wetenschap ver eist. De inwijding van het laboratorium zal het ziékenhuis na de uitbreiding aan verpleegruimte het orgaan geven dat de stofwisseling van dit gasthuis op peil en daardoor gezond houdt. verkrijgbaar bij E. H. B. O. Rotterdam. Gironummer 4028. Landarbeiders kozen nieuwe voorzitter De Ned. U.K. Landarbeiders-bond „St. Deus Dedit" afdeling Leiden heeft gisteravond een goed bezochte jaarvergadering gehouden. Na opening door de voorzitter, de heer J, H. Hogeling, gaven secretaris en penningmeester hun jaarverslag. De financiële staat sloot met een voor delig saldo van 260.54. De bestuursverkiezing bracht en kele strubbelingen, omdat voor de tot dusver door de heer Hogeling be zette bestuurszetel, geen candidaten- lijsten waren ingediend. Het bestuur stelde daarop als candidaat de heer A. H. Belj aars, die met grote meer derheid gekozen werd. Een andere door het aftreden van de heer A. L. van der Werf opengevallen bestuurs- plaats, zal in de toekomst door de heer J. C. Wijnands bezet worden. Na dit officiële gedeelte volgde nog een gratis verloting voor alle aanwe zigen. Bahhers-studiecontmissie opgericht Gisteravond hebben de bakkers uit Leiden en omgeving vergaderd in het Gulden Vlies. De zaal was stampvol Uit de massale opkomst bleek wel hoe dringend het belang is om tot sa menwerking te komen. Eén der sprekers van deze avond gaf een deskundig overzicht van de verschillende moeilijkheden in de bakkerswereld. Als één van de gevaren, die tot samenwerking dwingen, noemde hij: de verkoop van brood buiten de bakkerijen om, hetgeen door een nieuwe wet mogelijk gaat worden. De deskundige toonde ook het verloop van het personeel in de bakkers bedrijven aan. Bij de jeugd is weinig animo voor het bakkerijbedrijf Cur sussen worden zeer slecht bezocht. Niet alleen in het groot-bedrijf, maar ook in de kleine bakkerijen zijn productie en distributie in gevaar gebracht. Op deze vergadering, die bedoeld was als een eerste streven naar inniger samenwerking en samengaan van de Leidse bakkerswereld, zijn nog niet alle problemen en mogelijkheden behandeld. De conclusie was echter, dat cen tralisatie in een of andere vorm noodzakelijk is. Tijdens de vergadering is dan ook een studiecommissie in het leven geroepen van acht personen (vier uit Leiden, vier uit de omgeving), die de mogelijkheden zal bestuderen en rapport zal uitbrengen. Internationale Bidweek 1955 „Mijn Rijk is niet van deze aaide." Het koninkrijk Go-ds is een geestelijk rijk, dat niet door aardse overwe gingen wordt geleid. Dit is herhaaldelijk zowel in de geschiedenis van de universele Kerk als in het leven van de individuele mens gebleken. Het bleek wel zeer tragisch in het ontstaan van de Anglikaanse kerk, toen een Koning Hendrik VHI zijn gehele volk meesleepte tot ontrouw aan de Kerk, omdat deze zijn ongeoorloofde verbinding niet wilde goedkeuren. Het was voor de Kerk een zwaar offer om millioenen zielen te verliezen, maar het geeste lijk karakter van de Kerk liet geen andere mogelijkheid toe en sindsdien betreurt ze het heengaan van een dierbare zoon uit het vaderhuis. Laten wij vurig bidden dat de Anglikaanse Kerk, zich weer verbindt met de éne, ware Kerk, door Ghristus gesticht. Moge de. Anglikaanse Kerk in plaats van onder te gaan in rationalisme en ongeloof, zoals we niet zel den de beste van haar zonen horen klagen, haar glorievol verleden terugvinden. In de St. Jozefkerk te Noordwij- kerhout had hedenmorgen de Plech tige Uitvaartdienst plaats voor wij len pastoor v. d. Waarden, die vori ge week door een beroerte werd ge troffen en kort daarna overleed. Zowel bij de Plechtige Metten als bij de Lauden en de H. Mis van Re quiem was de kerk vol met gelovi gen en priesters. Deken Brinkman uit Noordwij k was beide keren agens Bij de Metten assisteerde pa or Groen uit De Zilk en pastoor Vernaai* uit Wormerveer. Bij de Lauden as sisteerden pastoor Rouw uit Vlaar- dingen en pastoor Standenmeyer uit Schermerhorn. Als cantores fungeer den kapelaan Landsman uit Sassen- heim en broeder Emarus van de St. Bavostichting. De H. Mis van Requiem werd op gedragen door deken Brinkman met dezelfde assistentie als bij de Lau den. In het priesterkoor had plaats ge nomen mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Zeer vele priesters uit de omge ving woonden de uitvaartdienst bij. Ook de oud-kapelaans o.w.' pastoor Schretlen van Nieuwveen, prof. Van 't Westeinde, rector De Wit en ka pelaan Naastepad waren aanwezig. Verder zagen wij burgemeester v. d. Weijden en echtgenote, de wet houders, de gemeente-secretaris en dominee De Jong. Aan de zij-altaren werd het H. Misoffer opgedragen door pastoor Smals uit Wehl (Gld.), een familie lid van de overledende, pater De Klerk C.s.s.R. van het Retraitehuis, en pater Pijnenburg O.P., een pries terzoon van de parochie. De absoute werd verricht door pas toor Smals, Volgens testamentaire bepaling werd er geen lijkrede gehouden. KATHOLIEKE NEDERLANDSE BOEREN- EN TUINDERSBOND. De Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond zal op Dinsdag 25 Januari a.s. in „Esplanade" te Utrecht een buitengewone algemene vergadering houden, waar minister S. L. Mansholt zal spreken over „Het huidige landbouwbeleid". Daarna zal prof. dr. Th. L. M. Thurlings enkele beschouwingen wijden aan „Het so ciaal economisch beleidsprogramma van de KNBTB". Water in de rivieren stijgt onrustbarend De Britse marine en luchtmacht hebben gisteren de handen ineen ge slagen, om een aantal dorpen en ge huchten in Noord-Schotland, die dooi' de zwaarste sneeuwval in dit gebied sinds mensenheugenis al bijna een week van de buitenwereld zijn afge sneden, van voedsel te voorzien. Duizenden mannen, vrouwen kinderen in de geisoleerde delen zochten gisteren de lucht af, in de hoop vliegtuigen te ontdekken, die hun voedselvoorraden zouden kunnen aanvullen. De gehele dag door vlogen helicopters met voedsel en medica menten over dit dun bevolkte gebied. Ook het 13.000 ton metende vliegdek- schip „Glory" is naar Schotland on derweg, om deel te nemen aan de hulpverlening. Van verscheidene dorpen en gehuchten is al sinds bijna een week niets meer vernomen. Men vreest in het bijzonder voor het leven van families, die alleen op afgelegen boerderijen wonen. Intussen heeft in West-Duitsland het water van de Rijn het parlements gebouw en het gebouw van de Ame rikaanse hoge commissie in Bonn overstroomd. Langs de kust van West-Italië heeft de zee verscheidene gebieden in een moeras veranderd en in Frankrijk heeft het water van de buiten haar oevers getreden rivieren opnieuw honderden personen uit hun huizen verdreven. Het water in de Rijn in Duitsland steeg gisteren gedurende de gehele dag en bereikte kort na de middag een hoogte, die slechts één meter ver schilt van het ramppeil. Men ver wachtte, dat het water in de Rijn Woensdagochtend vroeg zijn hoogste punt zou bereiken. In Italië bouwden vrijwilligers en leden van de brandweer gisteren mu ren van zandzakken op bedreigde punten langs de Westkust tussen La Spezia en Livorno. Huizenhoge gol ven, opgezweept door een zware storm, sloegen over de dijken en zet ten huizen en straten in Marina di Massa en Marina di Pisa onder wa ter. Nabij Lyon trad de Rhone Dinsdag buiten haar oevers en overstroomde een buitenwijk van deze stad, waar door 186 mensen hun huizen moesten ontruimen. Het water in de meeste rivieren in Frankrijk is nog steeds stijgende en men verwacht de hoog ste waterstanden aanstaande Zondag. Uit Zweden wordt opnieuw zware sneeuwval gemeld. In de Zuidelijke provincie Scania werden de scholen gesloten. IJsbrekers proberen op het ogenblik 30 schepen vrij te krijgen, die op het Vaenern-meer, nabij Go thenburg, zijn ingevroren. Ook uit Oostenrijk wordt verse sneeuwval gemeld. In Tyrol waren sleden de enige vervoermiddelen, die op de meeste wegen werden gezien. Concurrentie aan de Zuidpool Groot-Brittannië zal bij Argentinië protesteren tegen de vestiging van een nieuwe basis in Antarctica bij de Vahsel Baai. Deze negende basis van Argenti nië ligt vlak bij het punt waar de Britten in 1957 hun expeditie dwars door het continent van Antarctica via de Zuidpool zullen beginnen met wagens op rupsbanden. De ijsbreker General San Martin van de Argentijnse marine heeft bij de vestiging van de nieuwe post het zuidelijkste punt bereikt waar ooit een schip is geweest. De ijsbreker heeft zich daartoe een weg door twee duizend kilometer ijs moeten banen. Volgens Argentinië zullen er op deze post, die 1300 kilometer van de Zuidpool is verwijderd, waarne mingen worden gedaan op het ge bied vna kosmische stralen. Een groep burgers en militairen zal de asis een jaar lang bemannen. Van oudsher zijn de gebieden van Antarctica bij de Falkland-eilanden een twistpunt tussen Groot-Brittan nië enerzijds en Argentinië en Chili anderzijds. Het zenden door Engeland van de kruiser Superb en het fregat Burg- head Bay naar de zuidelijke wateren om de Britse walvisvaarders tegen Chili te beschermen, staat hier ook mee in verband.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2