SGHOTLAND Als de UNO niet slaagt, doen wij het zelf Arts van Paus kreeg bezoek Rust keert weer in Costa Rica eeiAte ataam-andetzeeët „Mautituó" in iwtEe zzz Laatste kans voor Mau Mau Sneeuwbuien afgelopen 19 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13402 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KA1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENORACH! 32 Wifid POOLGEBIED TelttoonDirectie, Abonnementen, Drukkerij 2093S, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 RECHTMATIG VERLANGEN •£r\E Eerste Kamer heeft gisteren, zonder dat zij hoofdelijke stem ming nodig achtte, het wetsontwerp aanvaard tot wijziging van de Ar beidswet 1919. Door deze wijziging worden de arbeidsregelingen, die in vrij overleg in de landbouw tot stand zijn gebracht, wettelijk geregeld en vastgelegd. Tot nog toe vielen de landarbei ders buiten die wettelijke regeling en de eerdere pogingen, welke be oogden dit onhoudbare en onverde digbaar onderscheid in behandeling op te heffen zijn gestrand. De rege ring is toen met dit wetsontwerp ge komen, dat beide Kamers met volle zeilen is gepasseerd. Het nieuw-opgerichte bedrijfschap krijgt nog tijd zelf met een verorde ning te komen, omdat algemeen werd ingezien, dat juist deze aangelegen heid thuis hoort op het terrein van de publiek-rechtelijke bedrijfsorganisa tie. Mocht het bedrijfschap niet tot zulk een stap komen wat gezien zijn prille bestaan niet eens zo vreemd zou z'jn dan volgt de vaststelling bij Algemene Maatregel van Bestuur. Het Limburgse lid van de K.V.P., de heer Mertens, wilde het bedrijfschap geheel vrij laten, maar de andere leden van de K.V.P. en de rest van de Kamer (met uitzonde ring van de V.V.D.) gevoelden daar niets voor. Het had lang genoeg ge duurd. Met het aannemen van dit wetsont werp is aan een verlangen van de landarbeiders voldaan. Het brengt een verbetering van de sociale posi tie der landarbeiders. Deze verbete ring is urgent, 4ook uit het oogpunt bekeken van 'algemeen nationaal welzijn Een rapport van het Land bouw Economisch Instituut van September 1954 heeft aangetoond, dat in de komende vijftig jaar, wan neer de huidige ontwikkeling zich voortzet, het aantal arbeiders in de landbouw sneller zal dalen dan de werkgelegenheid. Voor dit onrustba rend verschijnse zijn verscheidene beweegredenen aan te wijzen, be weegredenen, welke zo zwaar we gen, dat zij om een oplossing schreeu wen. De nu aangenomen wet is een bijdrage om te komen tot een mo derner aanpassing van de landar beid aan het peil der gehele arbeids- beweging. WAPEN GEMEENSCHAP MAANDAG ZIJN IN PARIJS be- sprekingen begonnen tussen de afgevaardigden van de landen, welke samen de Westeuropese Unie moeten vormen (Engeland, Frankrijk, de Beneluxlanden, West-Duitsland en Italië) over de vorming van een „wapengemeenschap". De idee van zo'n „wapengemeenschap" of „wa pen-pool" is van Frankrijk afkom stig; Mendès-France kwam er reeds op de Londense conferentie van j.l. October mee voor den dag. Erg enthousiast is deze suggestie niet ontvangen; alleen bij Italië heeft Mendès-France tijdens zijn 0 jongste reis naar Rome ver- j leden week een gewillig oor gevonden. Overigens heeft iedereen zo z'n eigen bezwaren en als er na de Parijse besprekingen nog wat van Dulles over de gevangen vliegers Ik heb Dag Hammerskjoeld uitge nodigd met mij de pogingen te ko men bespreken, die hij heeft gedaan de elf Amerikaanse vliegers en ande ren uit Chinese gevangenissen vrij te krijgen, zei gisteren John Foster Dul les, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Behalve Ham- marskjoeld zou ook Henry Cabot Lodge, de voornaamste Amerikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties, vanochtend in Washington komen. Dulles legde er de nadruk op dat de Verenigde Staten voor het ogen blik in deze kwestie naast de Ver enigde Naties staan om die hun gang te laten gaan bij hun pogingen de vrijlating te verkrijgen. Maar de Ver enigde Staten kunnen dit stadium niet eindeloos laten voortduren, voeg de hij er aan toe. Als de Verenigde Naties niet in hun opdracht zouden slagen, dan zul len wij genoodzaakt zijn de zaak zelf af te doen. overblijft, zal het restant er waar schijnlijk wel anders uitzien dan het oorspronkelijke Franse voorstel. Het voorstel valt uiteen in drie delen, nl. een voorstel tot standaar disatie van de Europese wapens, een voorstel tot coördinatie van de be wapeningsprogramma's en tenslotte een voorstel tot gemeenschappelijke wapenproductie. Engeland zou er buiten blijven, d.w.z. het zou wel onderworpen zijn aan de gemeen schappelijke controle op de bewape ning, maar niet vallen onder de ge reglementeerde productie. Deze pro ductie zou onder leiding staan van een supra-nationaal lichaam. Tegen de standaardisatie en de coördinatie heeft men over het alge meen niet zoveel bezwaren; dat is tenslotte niets anders dan een vorm van rationalisatie en dus van bezui niging. Maar die gezamenlijke wa penproductie, daar heeft men het niet op begrepen. Men vertrouwt de bedoelingen van Frankrijk niet hele maal. Dat supia-nationale lichaam, dat over de wapenproductie de scep ter moet zwaaien, ziet er op papier wel vertrouwenswaardig uit, maar Frankrijk heeft er reeds op aange drongen, dat de directeur van dat supra-nationale bureau een Frans man zal zijn. Men is geneigd zich af te vragen, waarom die directeur een Fransman moet zijn, als het bureau toch bedoeld is als een boven de na tionaliteiten staand lichaam? Of is het Frankrijk erom te doen, door middel van dit bureau de orders zo danig te plaatsen, dat het zelf aan het langste eind trekt; om langs die weg te bepalen, welk aandeel ieder land mag hebben in de verdeling van wapens uit Amerika, zodanig, dat Frankrijk er het beste en met name West-Duitsland er het slechtste af komt? Ook de Nederlandse delegatie voelt niet veel voor dit soort „dirigisme"; zij vindt het maar beter als ieder vrij blijft om daar z'n wapens te bestel len, waar het 't voordeligst is. Inmid dels duren de besprekingen nog voort en waarschijnlijk zal men niet zó gauw klaar zijn. Het zijn ingewik kelde kwésties. Toen men hem vroeg of hij dacht dat de communistische Chinezen deze kwestie gebruiken als middel om toe lating te verkrijgen tot de Verenigde Naties, zei Dulles dat hij hun een dergelijke domheid niet in de schoe nen wilde schuiven. Het enige wat zij er mee bereiken, is nog meer bar rières te scheppen tegen hun toela ting. Overigens betwijfelde hij of' de vliegers als ruilobject werden gevan gen gehouden. Hij dacht eerder dat men hun bekentenissen over het bin nendringen op Chinees grondgebied zou proberen te ontlokken met het doel die voor binnenlandse propa ganda te gebruiken. Mieren verdreven mensen Een dorp in Neder-Egypte zal wor den afgebrand en herbouw op vroe ger grondgebied van ex-koning Fa- roek nabij Cairo dat door de staat in beslag is genomen, omdat grote ko lonies witte mieren de inwoners het leven ondraaglijk hebben gemaakt, aldus heeft de regering Dinsdag avond bekendgemaakt. Het dorp, dat vlak bij Aboe Hom mos is gelegen, werd ongeveer vier maanden geleden door grote kolonies witte mieren bezocht. Gedurende de laatste paar dagen was de toestand aanzienlijk verergerd. Tot aan de knieën in het water Kom mee naar Rusland De 37-jarige dr. Marco Soncini, die een drank en een dieet samengesteld heeft, waardoor Paus Pius XII na zijn ernstige ziekte een flink eind op de weg naar volledig herstel heeft afgelegd, heeft een uitnodiging om voor de Sovjet-Unie te komen wer ken, kort en bondig van de hand ge wezen. Acht dagen geleden vervoegden zich twee vreemdelingen aan zijn flat in Rome. Zij moesten dr. Soncini on der vier ogen spreken. Een van de Het ziet er inderdaad naar uit, dat de rebellie in Costa Rica tot het ver leden behoort. In de afgelopen 36 uur is uit Costa Rica geen enkele bij zondere militaire bedrijvigheid ge meld. Deze rust zowel op het militai re als op het politieke plan wordt te San José, de hoofdstad van Costa Rica, algemeen toegeschreven aan de tegenwoordigheid van de commissie van onderzoek van de organisatie van Amerikaanse staten in Nicara gua en aan het feit, dat de commissie vertegenwoordigers naar het grens gebied heeft gezonden om te verhin deren, dat de opstandelingen in Cos ta Rica versterkingen en voorraden van deze kant ontvangen. De Costaricaanse legerleiding heeft bekend gemaakt, dat bij het treffen bij Santa Rosa op Zaterdag jJ. de opstandelingen 35 man aan doden hadden verloren, onder wie hun lei der, Teodoro Picado, en een twintig tal inwoners van Nicaragua. President Somoza van Nicaragua heeft Dinsdag tegenover correspon denten verklaard, dat tien gevangen genomen Costaricanen hebben be kend, dat zij gehuurd waren om hem te vermoorden. De Costaricaanse legerleiding heeft op haar beurt verklaard, dat de zoon van de president van Nicaragua, Ta- cho Somoza, persoonlijk de opstan delingen, die Costa Rica zijn binnen gevallen, leidt. mannen, die vloeiend Italiaans met een licht buitenlands accent sprak, kwam snel ter zake. Hij en zijn met gezel, die een ijzig stilzwijgen be waarde, waren goed op de hoogte van dr. Soncini's biochemische ar beid en van diens mislukte pogingen om bepaalde zuren te verkrijgen. „Wij hebben al deze zuren in Mos kou", zei de woordvoerder. „Wat dacht u er van, uw studies daar voort te zetten?" Dr. Soncini zei, dat hij niet voor nemens was naar Rusland te gaan. „Ik geef de voorkeur aan een war mer klimaat dan het Russische", zei hij nogal schertsend, maar zijn beide bezoekers namen hem doodernstig. De man, die Italiaans sprak, zei prompt, dat „wy in ons land ook warme steden en gebieden hebben: het is een groot land: u kunt een plaats kiezen". Dr. Soncini zei opnieuw: „Nee, dank u", en vertelde toen, dat hij een vrouw en een dochtertje van elf had. „Wel die kunt u naderhand laten overkomen. Er werken vele Wes terse geleerden voor ons. Het zou u vrij staan, te doen en te bestuderen wat u wenste". De arts liet zich niet overreden. Hij vroeg zijn bezoekers, of zij van de Russische ambassade in Rome kwamen. Eerst wildeh zij daarop niet antwoorden: de woordvoerder zei echter ten slotte aarzelend: „U zou kunnen zeggen, dat wij op het ogen blik aan de ambassade toegevoegd waren". Zij weigerden hun namen te noe men: „Het heeft geen zin, daarover thans te spreken. Wij willen het nu alleen over ons aanbod hebben. U behoeft slechts te zeggen, welk hono rarium u wenst. U behoeft niet uw hele leven bij ons te blijven. U kunt zolang blijven, als u wilt een, twee of meer jaren". De bezoekers verklaarden, dat zij hem enige tijd zouden geven om het aanbod te overdenken: zij zouden zich opnieuw met hem in verbinding stellen. Tot dusver is dat nog niet gebeurd. ONTPLOFFING IN FRANSE MIJN. In een kolenmijn nabij St. Etienne (Midden-Frankrijk) heeft zich Dins dagavond een ontploffing voorgedaan waardoor acht mijnwerkers om het leven kwamen. Eén mijnwerker liep verwondingen op. In de geschiedenis van de scheepvaart en van het vervoer in het algemeen is Maandag 17 Januari een nieuw hoofdstuk geopend door de Amerikaanse atoomonderzeeboot „Nautilus", welke op die dag haar eerste proefvaart maakte en met succes, als het allereerste vervoermiddel, voortbewogen door atoomkracht, een bepaalde afstand voor de kust van de Amerikaanse staat Connecticut aflegde. Ruim honderd man Amerikaanse marinepersoneel en ongeveer 60 burger-deskundigen maakten de proeftocht mee. Ten gerieve van de pers volgde op 'n afstand van 100 m. van de „Nautilus" een sleepboot van de marine. De „Nautilus" seinde als eerste boodschap voor de buitenwereld de historische woorden „Onderweg op Atoomkracht" Zoals bekend werd de boot een jaar geleden te water gelaten van d*> werf van de Gen. Dyn. Corp. te Groton in Conn. Foto: de „Nautilus" vaart, een nieuw wonder werd werkelijkheid. Het beeld van de Zouaaf, bij de Pont d'Alma te Parijs, staat reeds tot aan zijn knieën in het water van de Seine. En nog stijgt het peil van dit water ongeveer dertig millimeter per uur! In 1910, het jaar, dat door de overstro mingen van de Seine voor de stad Parijs zo rampzalig was, diende ditzelfde beeld als merkteken voor het waterpeil; in dat jaar steeg het water van de Seine tot aan de nek van dit stenen beeld. Men houdt de Zouaaf nu angst vallig in het oog om een eventuele herhaling van een dergelijk hoog peil tijdig te kunnen voorzien...... De Mau Mau heeft voor de laatste keer de kans gekregen zich over te geven. De leden van deze ondergrondse Afrikaanse strijdmacht moeten zich daartoe al wuivend met groene tak ken met hun wapenen en munitie aan de Britten overgeven. Wat zij in het verleden ook gedaan mogen hebben, zij zullen niet wor den opgehangen. Dit staat allemaal te lezen op millioenen gele velletjes papier gedrukt in de Kikoejoe-taal die vliegtuigen boven de oerwouden hebben laten neerdwarrelen. Bovendien heeft de gouverneur van Kenya, Sir Evelyn Baring een reden gehouden voor tienduizend Afrikaanse negers die hem zwijgend hebben aangehoord. Toch schijnt de eerste reactie van de goedwillenden onder de negers niet ongunstig te zijn. DE VESTZAKOORLOG BIJ FORMOSA. Communistische strijdkrachten hebben Dinsdagochtend een landing uitgevoerd op het nationalistisch- Chilfese eiland Ji Jjang Sjan nabij Het K.N.M.I. deelt mede: Met de aanvoer van zeer koude, rechtstreeks uit de Poolstreken af komstige lucht, die Zondagavond ii zette, is het nu weer gedaan. Wel voerden vandaag Westelijke winden nog Poollucht aan, maar deze had in betrekkelijk langzaam tempo een lange weg over zee afgelegd waar door zijn temperatuur was aangepast aan die van het water van de Atlan tische Oceaan en de Noordzee. In de komende 24 uur wordt ook deze aanvoer nog stopgezet, doordat een depressie, die vanmorgen ten Zuidwesten \»an Ierland was aange komen, de wind in ons land naar Zuid of Zuidoost zal doen krimpen en in kracht afnemen. In de komende nacht zal de temperatuur daarom op de meeste plaatsen weer onder het vriespunt dalen. Sneeuwbuien van de Noordzee zijn er in het komende etmaal practisch niet meer te verwachten, maar de neerslagdreiging komt nu van andere zijde, n.l. van 't front, dat de depres sie ten Zuidwesten van Ierland ver gezelt. De verdere vooruitzichten blijven uitermate onzeker. Ons land ligt-nog steeds in een gebied, waar de depres sies graag schijnen langs te trekken. Tatsjen, ten Noorden van Formosa, aldus is door het nationalistische mi nisterie van defensie op Formosa be kendgemaakt. De operatie werd uitgevoerd door communistische marine-, luchtmacht en infanterie-eenheden. Op het eiland bevinden zich slechts weinig nationalistische troepen, al dus de bekendmaking op Formosa, 's Middags om vijf uur plaatselijke tijd duurde de strijd tegen aan de aanvallers echter nog voort, zo werd hieraan toegevoegd. (Geldig van Woensdagavunu tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TOENEMENDE BEWOLKING. Aanvankelyk weinig, later meer bewolking. Droog weer en hier en da^r mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Lichte, vannacht plaatse lijk matige vorst. 20 Jan.: zon op 8.40 en onder 17.07; maan op 6.09 en onder 13.37 uur. Het weer in Europa weer HELSINKI zwaar bew. STOCKHOLM zwaar bew. OSLO licht bew. KOPENHAGEN licht bew. ABERDEEN regenbui DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt poolsneeuw onbewolkt vrijw. onbew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist —10 —9 2 Korreltje De rijke is nooit gelukkiger dan een. tevreden mens.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1