Voor de hereniging met de Oosterse Kerken In Krelagehuis werd opgericht de vereniging „Het Bijgoed" Vader hoort zijn zoon met autodief vechten Kerierland rookte in 1954 995 sigaren per persoon (VÜe i& de dad&c DINSDAG 18 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Internationale Bidweek 1955 Intentie voor Morgen; „Mogen zij één zijn in Ons, opdat de wereld gelove, dat Gij Mij gezonden hébt" (Joan. 17 21). In deze Bidweek willen wij niemand ■uitsluiten, zoals Christus ook nie mand heeft uitgesloten van de verdiensten van Zijn dood. Toch mogen we wel een zekere voorliefde hebben en deze gaat zeker uit naar degenen, die het dichtst bij ons staan, de afgescheiden christenen uit de Oosterse landen, Rusland, de Balkanstaten, Griekenland, Syrië, Libanon, Jordanië, Iran, Irak, Egypte, Ethiopië en Voor-Indië. Deze christenen geloven bijna hetzelfde als wij, zij hebben de zeven sacramenten, echte bisschoppen en priesters en een grote verering voor de Moeder Gods. Doch helaas, zij erkennen de opvol ger van Petrus niet, ze missen de vaste leiding die uitgaat van de Paus van Rome, zij delen met in de volle zegeningen van de Kerk. We moeten bidden dat ze wederom de weg vinden naar het Vaderhuis. Wat een zegen zou dat ook zijn voor de Kerk. Ze staan op# de scheidinglijn van twee we relden: van welk een geweldige betekenis zou hun terugkeer zijn, voor de bekering van de millioanen heidenen in Azië. Mogen de christenen uit de Oosterse landen eenmaai weer naast ons staan, zoals in het verleden, voor de uitbreiding van Christu's rijk op aarde. VLUCHTELINGEN-ACTIE. Het leger gaf bijna een half ton., De militairen van land- en lucht macht hebben voor de actie ten bate van de vluchtelingen 46.786 bijeen gebracht. Het burgerpersoneel dat onder het Ministerie van Oorlog res sorteert, stond 15.227 gulden af. Deze bedragen zullen worden gevoegd bij het totaal bedrag van het rijksperso neel. Dit totale bedrag zal, zoals is gemeld, door het rijk worden ver dubbeld. TIMMERMAN OVERLEDEN NA ONGEVAL. De 47-jarige timmerman B. A. Wigbers uit Enschede, die op 8 Jan. tijdens werkzaamheden bij de nieu we brandweerkazerne te Enschede door een balk werd getroffen, is Zondag overleden. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.50 Gram. 7.45 Even opkrik ken. 7.50 Gram. 8.00 Nws. en weer bericht. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (9.359.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lich te muz. 13.00 Nws. 13.15 „Wat beoogt het Prinses Margriet Fonds?" caus. 13.20 Tentoonstellingsagenda. 13.23 Omr. ork. 14.00 Medische kron. 14.10 Instr. trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.35 Sport. 17.50 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: „Han del en Bedrijf in Suriname" door mr. C. M. Elenbaas. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Sport. 18.30 Roepieens ork. 18.55 VARA-Varia. 19.00 Kinder bedjes. 19.10 Reisverhaal over Israël. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Gevar. progr. v. d. sold. 20.50 „De Revisor", hoorsp. 22.25 Mariniers- kapeL 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.20 Hammondorgel. 23.40—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 M. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Omr. org. 11.55 Gra- mofoonmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 14.00 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Gram. of act. 17.40 Beursber. 17.45 Orgelspel. 18.15 Kamermuz. 18.45 „Spectrum v. h. Chr. Organisa tie- en Verenigingsleven", caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Muzi kale caus. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharm. ork. en soliste. 21.30 „Het Christendom in de eerste eeuwen", caus. 21.40 Lichte muz. 21.50 Pol. kapel en solist. 22.20 Lichte muz. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. PATER FERRERIUS O.F.M. CAP. TOT APOSTOLISCH VICARIS VAN MEDAN BENOEMD. Tot Opvolger van mgr. M. L. F. Brans O.F.M. Cap. als apostolisch vi caris van Medan heeft de H. Vader benoemd pater Ferrerius (Antonius Henricus van den Hurk), tot dusver superior regularis van liet vicariaat Medam. Pater Ferrerius is 47 jaar oud. Mgr. Brans wordt dit jaar 76 jaar. De „Nautilus" op proefvaart De eerste Amerikaanse atoomduik boot, de Nautilus, is Maandag uit de haven van Groton in de staat Con necticut vertrokken voor de techni sche proefvaart. „Dit is de eerste maal dat een voer- of vaartuig door atoomkracht wordt voortbewogen", zei een Amerikaanse marine-offcier. De marine deelde mee, dat er ruim honderd mensen van de marine en ruim zestig burgerdeskundigen aan boord van de Nautilus zijn. Aan burgers werd niet toegestaan het uitvaren gade te slaan. Een sleepboot van de marine met journa listen aan boord bleef op vrij grote afstand van de atoomduikboot. VRAGEN OVER PREMIE VOOR RESERVEPOLITIE. Het Tweede Kamerlid, de heer Pe ters, heeft de ministers van Binnen landse Zaken en Justitie gevraagd of het juist is dat zij besloten hebben niet over te gaan tot het toekennen van een premie van 100 voor elke periode van twee jaar trouwe dienst aan de vrijwilligers van de reserve- politie en van de reserve-gemeente- politie. De heer Peters vraagt of de minis ters willen mededelen door welke overwegingen zij zich hierbij hebben laten leiden en of hiermede ten op zichte van deze vrijwilligers dezelf de rechtsbedeling wordt toegepast als ten opzichte van de vrijwilligers der militaire reservediensten, aan wie deze premie wel wordt toege kend. Tevens vraagt hij of door een der gelijke maatregel de werfkracht en consolidatiemogelijkheden voor de reserve-politie niet in ernstige mate worden geschaad? REISBONNEN-ACTIE NAAR DAVOS. Nog deze week zal het Nederlands sanatorium in Davos de eerste vruch ten plukken van de actie van de Utrechtse kellner Jan Kuyper. De eerste 40.000 kilometer aan reisbon- nen worden verzilverd en het geld wordt besteed aan reisbiljetten voor lohgpatiënten, die geen andere mid delen hebben om de reis te betalen. Intussen wijst de kilometerstand reeds 61403 aan. De bonnen werden aan Jan Kuyper toegestuurd in 1800 brieven. Het einddoel van Jan Kuy per ligt bij de dubbele omtrek van de aarde: 80.000 kilometer. Dat hoopt hij op 1 Maart bereikt bereikt te heb ben want dan stopt de actie, (naar verluidt echter alleen in haar huidige vorm!) JONGE VROUW VERVALSTE GEBOORTEDATUM IN HAAR PAS. In 1953 wilde een toen 28-jarige jongedame stewardess bij de KLM worden, maar men had haar ver teld, dat onze nationale luchtvaart schappij sollicitaties voor deze func tie alleen in behandeling neemt, wanneer ze afkomstig zijn van meis jes, die niet ouder zijn dan 25 jaar. Dus veranderde ze in haar paspoort haar geboortejaar (1925) in 1928. Van de sollicitatie kwam overigens niets, wel van de vervalsing. Terug kerend van een reisje naar Engeland ontdekte de marechaussee dat er in de pas geknoeid was en het resultaat was, dat de houdster, thans 29 jaar, voor de politierechter te Amsterdam terecht moest staan. De eis luidde: 60.boete; de uitspraak 30, boete suhs. 6 dagen hechtenis. 't Is of gij de vlam uitblaast sö prompt dooft xunrbranden op do maag met een of twee Rennies. Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U on middellijk. Talloze lijders aan bran dend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. EnRennies zijn nog sma kelijk óók. (Advertentie) „Kom maar naar huis, vader, ue auto is terecht, ik heb de dief". Dit kon de 21-jarige Co Steenman zijn vader melden, kort nadat de wachtcommandant van het hoofd bureau van politie te Amsterdam hem Donderdagnacht uit zijn bed had gebeld, met de boodschap dat vader Steenman later zou thuiskomen. Waarom? Zijn auto was gestolen. De vechtpartij die volgde vertelt „Het Vrije Volk" leidde tot een van de merkwaardigste oplossingen van een autodiefstal van de laatste jaren. Co vond de boodschap van de wachtcommandant erg vreemd, want met de telefoon aan zijn oor in de kamer staande, zag hij de familie auto voor de deur geparkeerd. Hij vroeg zijn vader aan de lijn en ja, die kon alleen maar droevig be vestigen dat zijn wagen verdwenen was. Hij had hem in de Vijzelstraat neergezet toen hij vroeger op de avond naar een bioscoop was gegaan. „Blijf 's even aan de lijn, vader", zei Co. Hij trok een regenjas over zijn pyama aan, liep naar buiten, zag een man op de achterbank van de auto en gelastte hem voor de dag te komen. De dief kwam gewillig naar buiten. „Het huis in", zei Co. Binnengeko men pakte de jongeman de telefoon weer op en toen kon hij zeggen: „Kom maar naar huis, vader Maar direct daarop hoorde de heer Steenman over de telefoon 'n merk waardig gedruis komen. De wacht commandant nam het apparaat even over en constateerde: „Daar wordt gevochten, meneer!" Vergist. Hij trommelde een 5 x 8-wagen en de politie van het bureau Overtoom op en stuurde hen naar de Amazone straat 30 waar de Steenmans wonen. Daar vocht Co op dat moment de vechtpartij van zijn leven uit met de autodief, die uit het telefoontje van Co plotseling had begrepen hoe hij zich had vergist. Hij had de wagen uit de Vijzel straat weggehaald en was naar de Amazonestraat gereden omdat hij dacht dat daar wel wat te halen zou zijn. Het adres van de Steenmannen vond hij in de auto. Voor de deur van nr. 30 dacht hij te vroeg dat het misgegaan was, want in de persoon van Co, die hem ge lastte voor de dag te komen, had hij een rechercheur gezien. Hij sprong Co op het lijf toen de vergissing bleek. Maar Co sloeg raak van zich af en er ontwikkelde zich een vechtpartij die de halve inven taris van de kamer ruïneerde. Toen de 5 x 8-wagen verscheen was de dief echter overmeesterd, dank zij de assistentie van een buur man van de Steenmannen, die op het lawaai een kijkje was komen nemen. De man was wel op tijd gekomen, want de autodief had intussen een scherp slagersmes getrokken. De dief zekere J. B. S. bleek ontsnapt te zijn uit een opvoedings gesticht in het oosten des lands. Hij had de laatste tijd al verschillende auto's opengebroken. De politie heeft hem meegenomen naar het hoofd bureau. De eerw. Zuster M. Agnes, in de wereld mej. Clasina Brügemann, af komstig uit Schagen, viert Dinsdag 25 Januari a.s. in huize „St. Henri cus" te Wamel (Gld.) haar diaman ten klooster jubileum in de Congre gatie der Zusters van het Allerhei ligst Hart van Jezus te Moerdijk. De jubilaresse was 17 jaar, toen zij op 25 Januari 1895 als religieuze werd opgenomen in deze Congrega tie. In 1898, na het behalen van de hoofdakte, opende zij, met haar zus ter Antonia, de R.K. lagere meisjes school te Halsteren (N.B.). Op 5 Oc tober 1899 legde zij har eeuwige gelpften af en werd een jaar later overgeplaatst naar Moerdijk, waar zij als lerares verbonden werd aan de Normaalschool, later omgezet in de officieel erkende kweekschool, waaraan zovele onderwijzeressen, ook uit onze omgeving haar opleiding ontvingen. Tot 1905 bleef Zuster Agnes te Moerdijk, waarna zij het eerste reli gieus hoofd werd van de Jongens- en meisjesschool aan de Rijndijk te Hazerswoude. Twaalf jaar mocht zij hier haar beste krachten schenken aan de ontwikkeling en opvoeding van de jeugd. In 1917 zag zij zich belast met de leiding van de school voor jongens en meisjes te Sluiskil in Zeeuws-Vlaanderen. Tien jaar la ter keerde zij terug naar Hazers woude, waar men haar tot aan haar pensioengerechtigde leeftijd mocht behouden. Toen zag Sluiskil haar weer terug, waar zij verbleef van 1943 tot 1947. In laatstgenoemd jaar werd zij verplaatst naar Bergen op Zoom, waar zij zich verdienstelijk maakte met de opleiding van kleu- teronderwij zeressen Van 1949 tot 1952 zag Sluiskil Zus ter Agnes voor de derde maal bin nen haar poorten. Sinds laatstge noemd jaar, verblijft de diamanten jubilaresse te Wamel. Zuster Agnes is de tweede reli gieuze in haar Congregatie, die haar zestigjarig kloosterjubileum mag her denken. Alle publicaties en waarschuwin gen over longkanker ten spijt, be weegt het verbruik van sigaren in Nederland zich nog steeds in stijgen de lijn. Alhoewel men nog lang niet hét vooroorlogse verbruik heeft bena derd in die goede, oude tijd rook te Nederland gemiddeld 191 sigaren per jaar per persoon is er, wat betreft de na-oorlogse jaren, steeds een stijging waar te nemen. In het afgelopen jaar rookte Ne derland gemiddeld 94 sigaren, het geen een totaal verbruik van 995 millioen betekende. In 1953 was het totaal 100 millioen minder en het jaar daarvoor bereikte het totaalgebruik slechts 811 mil lioen. Het stijgende gebruik van sigaren moet hoofdzakelijk verklaard wor den in de beste kwaliteit, waarop de producten zich handhaven, in de sta biele prijs en in de doeltreffende re clame, die gevoerd wordt. VISSER VAN PIER GESLEURD. Gistermiddag is de 40-jarige in woner van Doorn, de heer D. van der Waard, tijdens het vissen op de zuid-pier te IJmuiden door een on verhoeds aanrollende golf van zijn zitplaats gesleurd en te water ge raakt. Naburige vissers probeerden hem nog te grijpen, maar moesten de man loslaten. Later is hij door een loodsafhaalboot op het droge ge bracht. Gedurende lange tijd is hem nog zuurstof toegediend, maar men is er niet in geslaagd zijn leven te redden. In de scheidsgerechtzaal van het Krelagehuis sjouwde men gisteren ijverig met stoelenDe belangstel ling voor de oprichtingsvergadering van een vereniging van bijgoedkwe kers was namelijk zo groot, dat men niet alleen ruimte, maar ook zit plaatsen tekort kwam. Om maar di rect met de deur in huis te vallen: de vereniging kwam er. Maar niet nadat de anti-saneerders het niet on der stoelen en de banken hadden ge stoken, dat ze fel gekant waren te gen een passage in het reglement, die een beperking der teelt beoogde, wanneer de prijzen door overproduc tie op een laag niveau zouden aan landen. En die passage werd dan ook weggestemd Veel moeilijkheden leverde deze bijeenkomst voor de voorzitter, de heer Th. Hoog, verder niet op. Er was door de heer De Goede bezwaar gemaakt tegen een bepaling, die sprak over eventueel te nemen maat regelen, wanneer de gezondheidstoe stand van een bepaald gewas veel te wensen overliet. De heer De Goede vreesde, dat men wel eens dezelfde geschiedenis kon gaan beleven als destijds met de irissen, toen de kwekers van zuivere partijen toch een bepaald aantal ki lo's per roe moesten gaan inleveren om het virus te bestrijden. Verder vermeldde het reglement, dat de vereniging eventueel maatre gelen zou kunnen nemen ter bestrij ding van de gevolgen van overpro ductie. En daartegen kwamen de an ti-saneerders fel in het geweer. On der andere de heer Nuijens uit Lim- men, die enkele jaren geleden ook al in de voorste gelederen te vinden was en nu adviseerde „de vrijheid niet weg te gooien voor een schotel linzensoep!" We weten wat een be knotting op onze vrijheid is. Een stemming wees uit, dat de meerder heid tegen deze bepaling was en er ging een streep door. Door de rest van het reglement liep men vlot heen evenals door de statuten. Rond vier uur bood de heer Hoog de voorzitter der „Koninklijke", jhr. Van Nispen tot Pannerden de nieu we vereniging officieel aan. Het punt bestuursverkiezing had men bijzonder vlot afgehandeld, om de eenvoudige reden, dat men het voorlopig bestuur* in haar geheel liet zitten, teneinde over drie maanden nog eens bij elkaar te komen "om een definitief bestuur uit de stembus te laten komen. Voor de crocussen hebben de vol gende heren zitting: H. Bruyn (Den Burg), J. de Goede (Breezand) en C. Clemens (Lisserbroek) De belangen der anemonencultuur worden behartigd door C. Res (Cas- tricum) en J. N. de Winkel (Benne- broek). De ranonkelkwekers worden vertegenwoordigd door de heer G. v. d. Eng (Uitgeest), van de amaryl- Een uitvoerig debat over de gehei me samenkomst, welke minister-pre sident dr. W. Drees op 1 October jL te Scarborough na afloop van het La- bour-congres heeft gehad, kan dê volgende maand bij de behandeling der begroting van het departement van Algemene Zaken in de Eerste Kamer verwacht worden. Enige (klaarblijkelijk C.H.-) sena toren blijken niet tevreden met het antwoord van dr Drees op vragen van het Eerste Kamerlid prof. dr F. C. Gerretson op 4 Dec. j.l. gesteld. Op grond van berichten in de bui tenlandse pers waren deze leden tot de aanvankelijke overtuiging geko men, dat een deel van het antwoord van de minister-president, n.l. dat wat in de "Intelligence Digest" wordt beweerd omtrent hetgeen tussen de deelnemers aan de geheime confe rentie zou zijn besproken, gefanta seerd was en kant noch wal raakte, onjuist is geweest. Zij vragen, of voor dit onjuiste antwoord kabinets verantwoordelijkheid wordt aan vaard. Ten slotte vragen zij zich af, of de oordelen van de minister-president en van de heer Attlee omtrent de wenselijkheid, althans de toelaat baarheid van een eventueel „ge sprek" met Moskou vóór de ratifica tie van de Parijse accoorden over eenstemmen. Deze gehele kwestie wordt aan de orde gesteld in het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van Algemene Zaken. lis de heer A. Jansen (Hillegom) en voor het overige bijgoed hebben in het bestuur zitting de heren: L. Roo- zen (Haarlem), C. Kapteijn (Hille gom), W. v. Duin (Obdam) en J. v. d, Berg (Breezand). Bij de rondvraag wees de heer Bos (Lisse) er niet ten onrechte op, dat men vooral wat de crocussen betreft veel werk aan de winkel krijgt, daar vele partijen „verfijnd" zijn en daarbij lang niet vrij zijn van virus- ziek. Hij vroeg zich af of het bestuur wellicht een mogelijkheid kon vin den dat men dit minderwaardige goed kon inleveren tegen een matige vergoeding, zoals dat ook kan bij de tulpen en de narcissen. De heer Hoog meende, dat het bestuur meteen al een flinke kluif te verhapstukken krijgt. De Rijkstuinbouwconsulent te Lis- se, ir. A. Vlag, sprak er aan het slot zijn blijdschap over uit, dat de ver eniging er gekomen was. Nu kan het Proefstation te Lisse wellicht ook een beroep doen op deze vereniging als men proeven met bijgoed wil op zetten. En dit zal men zeker doen. Er heerst in het vak een soms ont stellende onkunde op het gebied der verschillende bijgoed-culturen. De heer Hoog verzekerde hem, dat het Proefstation nimmer tevergeefs een beroep op de vereniging zal doen. Na een vraag van de heer Nuijens of het bestuur wilde overgaan tot het uitreiken van certificaten voor virusvrije crocussen het bestuur zal onderzoeken of dit op redelijk korte termijn mogelijk is sloot de heer Hoog de vergadering. Weinig nieuws op Haarlemse keuring Veel nieuws was er ook dit keer niet op de wekelijkse keuring te Haarlem. Men kon er weer vele be kende gezichten zien, maar ook en kele nieuwe variëteiten, die sterk de aandacht trokken. Onder meer een donkergele sport uit Krelage's Tri umph, die J. de Wit, Bovenkarspel, ten toon stelde. Het heet, dat ze gis teren van eigenaar verwisselden voor f 500,per stuk! Er was ook een lichtgele verloping uit Krelage's Triumph, die J. C. Kavelaar uit Ze- venbergse Hoek naar voren bracht. Deze was qua kleur niet zo aantrek kelijk. Zeer mooi vonden we ook de dubbele Dicarna van P. Dames, Lis se, evenals de fraai getinte Hadley van Gebrs. Eggink, Voorschoten en de forse, zuiver rose Rebecca van Ant. Nijssen Zn, Santpoort. Merk waardig was de parkiet verloping uit de dubbele rode Scarlet Cardinal van P A. Damen Zn, Voorhout. De gele Prospector van P. Heemskerk, Hillegom, mag dan niet nieuw zijn, deze sloeg niettemin een best fi guur. Een bijzonder mooie rode tulp was no. 32 van A. Overdevest, Was senaar, die in type veel geleek op de befaamde Lefeber-zaailingen. Van G. v. Steijn Zn, Voorhout, noteer den we o.m. de enorm grote rode Po werful en de fraaie lila E 597. Van de narcissen vielen in het oog de fris gekleurde Walt Disney van J. W. A. Lefeber, Lisse, de voorname bicolor Tuba van Baartman Ko ning, Sassenheim, de vrolijke gr. kr. Birma van D. W. Lefeber, Lisse en de hier al meer genoemde Pres. Le brun, Golden Top, Pataia en Golden Lacquer. Tot slot: een groepe crocussen van G. Enthoven, Nieuw Vennep, met o.m. Remenbrance, Jeanne d'Arc, Purple Beauty en Pickwick. MINISTER CALS SPOEDIG WEER OP DEPARTEMENT. De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, die reeds geruime tijd ziek is, zal vermoedelijk aan het eind van deze maand zijn werkzaamheden kunnen hervatten. Hoogstwaarschijnlijk zal hij op 15 Februari en volgende dagen in de Tweede Kamer de begroting van zijn departement kunnen verdedigen. De voorzitter der Tweede Kamer zal daarom voorstellen deze begroting op 15 Februari, eventueel met on derbreking van de agenda, aan de orde te stellen. Oorspronkelijk detective-verhaal door F. J. 5) U neemt 't me toch niet kwalijk, mijnheer? zei mr. Brooks een beetje ongelukkig. Werkelijk als ik. Maak u geen zorgen, beste heer, zei de detective opgeruimd. Ik laat mr. Lonsdale het rijk alleen hier, en verhuis naar kamer 7. In een ogen blik heb ik alles weer ingepakt, en dan kom ik bij u eten. Daarna ga ik nog even uit, en als ik terugkom, neem ik bezit van de kamer boven. Dank u, meneer Fielding, zei de waard opgelucht. Dank u harte lijk mijnheer. Inspecteur Fielding was de vol gende morgen reeds vroeg overeind. Hij had uitstekend geslapen. Hij zette het raam wijd open, om de heerlijke herfstlucht binnen te laten, begon op zijn gemak toilet te maken. Onder wijl dacht hij na over zijn program van actie voor die dag. Zijn wande ling van de vorige avond was niet veel meer dan een verkenningstocht geweest. Hij wist nu precies, waar de weduwe Benson woonde, en het leek hem het beste allereerst een paar inlichtingen in te winnen, alvo rens haar een bezoek te brengen. Hierbij moest hij rekening houden met de mogelijkheid, dat zij zich hem nog herinneren kon als vriend van Jack. Dan moest zij het toch minstens een beetje vreemd vinden, als hij haar nu, na zoveel jaren, in dit kleine plaatsje, als een oude be kende kwam opzoeken Hij voelde, dat hij hier heel voor zichtig te werk moest ga!an. Hij troostte zich echter met de gedachte, dat het toeval hem misschien, zoals zo dikwijls in zijn leven, te hulp zou komen. In de kamer naast hem hoorde hij nu wat beweging. Ook de deur te genover hem was al een keer open gegaan. Inderdaad, in de loop van de avond waren er nóg een paar gasten gekomen: een handelsreiziger uit Bristol, en 'n gepensionneerde hoofd ambtenaar uit Londen met vrouw en kind. Ja, ja, de zaken gingen goed voor het echtpaar Brooks. Het was nog wat te vroeg om naar beneden te gaan. Mr. Fielding stak een pijp op, en zette zich voor het venster. Over het platte dak van de rechtervleugel keek hij peinzend naar het geboomte aan de zijkant van het huis. Onwillekeurig gingen zijn gedachten een ogenblik uit naar die goede Australiër, die met alle ge weld de tuinkamer had willen heb ben. De detective glimlachte, als hij aan het onbeholpen verzoek van zijn gastheer dacht. Dan dwaalden zijn gedachten af naar zijn oude vriend Jack, die vanuit de vreemde een dringend beroep op hem had gedaan. Nee, zijn vriend kon gerust zijn, voor wat de inwilliging van zijn ver zoek betrof. De inspecteur was vast besloten alle pogingen in het werk te stellen om deze moeilijke zaak na zoveel jaren alsnog tot oplossing te brengen. Mr. Fielding werd in zijn gepeins gestoord door een bescheiden klop pen op de deur. Binnen! riep hij opgewekt, en rees alvast overeind, overtuigd als hij was, dat men hem kwam roepen voor het ontbijt. De deur ging open en mr. Brooks trad binnen. Zijn gezicht stond ern stig, en hij deed de deur aanstonds! achter zich dicht. Mr. Fielding, zei de man ietwat bevend, ik hoop, dat u me niet kwalijk neemt, dat ik juist bij u kom, maar ik ben bang, dat er beneden wat gebeurd is met meneer Lons dale bedoel ik. Waarom denkt u dat, mr. Brooks? vroeg de detective snel. Wel mijnheer, antwoordde de man, mijn vrouw wilde daar straks het ontbijt bij hem binnen brengen, omdat hij zelf gevraagd had, om acht uur te ontbijten, net als gisteren, maar hoe ze ook klopte, ze kreeg geen gehoor, en toen ze de deur probeerde omdat ze dacht, dat mijnheer het kloppen misschien niet gehoord had merkte ze, dat de deur gesloten was. De detective keek op zijn horloge. Het was vijf minuten over achten. Nu en? Hij kan toch wel een morgenwandeling zijn gaan maken? meende hij. Dat is het nu juist meneer Fiel ding zei de waard. Toen mijn vrouw geen toegang kreeg, ben ik ik om het huis heengelopen, en zag ik tot mijn schrik, dat alle gordijnen nog dicht waren, en bovendien kon ik door de kieren zien, dat de lamp nog aan was. Neen, meneer Fielding, hier is iets niet in orde, en ik zou wel graag hebben, dat u het een of ander deed, om zekerheid te krijgen. We hebben nooit zo iets bij de hand gehad, ziet u en we weten niet, wat we doen moeten in zo'n geval. Nu, goed, zei de detective, toen de man bleef aanhouden. Ik ga met u mee, om te zien, wat ik kan doen. De beide mannen daalden af naar de gelagkamer, en begaven zich door de eetzaal naar de deur van kamer 10. Mrs. Brooks kwam uit de keuken te voorschijn, en voegde zich bij hen, met een angstig gezicht, zonder een woord te zeggen. De detective klopte aan, kreeg geen gehoor, en probeerde de deur. Het was, zoals Mr. Brooks gezegd had: de deur bleef gesloten. De detective bukte en onderzocht het sleutelgat. H'm, de sleutel steekt aan de binnenkant in het slot, zei hij, meer tot zichzelf dan tot de beide anderen. Laat ik me nu eerst overtuigen, of het aan de buitenkant ook zo is, als u zegt, voegde hij erbij. Zij begaven zich via het terras naar de uiterste hoek van het ge bouw. De detective bekeek allereerst het venster aan de wegzijde. Het was gesloten, en de gordijnen waren er voorgetrokken. Door een kier aan de rechterraampost kon men duidelijk zien, dat de lamp nog brandde. Zij sloegen de hoek om, en bevon den zich nu voor de> openslaande tuindeuren. Ook deze waren gesloten, en de gordijnen dichtgeschoven. Aan deze zijde van het gebouw was min der schaduw van het geboomte, doch niettemin kon men ook hier, aan beide kanten van de gordijnen zien, dat de lamn nog aan was. Indei^-ad een vreemd geval, mompelde de detective. Wat denkt u te doen? vroeg mr. Brooks onzeker. De detective wendde zich tot de verschrikte man, en de niet minder verschrikte vrouw. U moet me allebei goed begrij pen, zei hij ernstig. Dit is eigenlijk een werkje voor de politie. Mr. Brooks en zijn vrouw keken niet bepaald opgeruimd. Ik weet wel, wat u denkt, ging mr. Fielding haastig voort. U hebt liever geen opschudding, en het kan immers blijken, dat we ons voor niets ongerust gemaakt hebben. Van de andere kant is de plaatselijke politie dikwijls heel erg gevoelig voor wat zij „vreemde inmenging' noemt, ook al komt die van een andere politie man liever gezegd: juist daarom. (Hij dacht even na). Als ik me niet vergis, is hier nog altijd inspec teur Stanley? Juist. Nu, met hem zou ik het denkelijk wel in orde kunnen maken. Het gaat er nü alleen maar om, u onmiddellijk te helpen. Maar hij moet er eventueel natuurlijk in gemengd worden, dat begrijpt u wel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6