Plannen vnor de viering van de tiende nationale bevrijdingsdag krijgen vaste vorm Olie duurder Nederlands industrie kan niet voldoende schaatsen leveren Geen menselijk standpunt? Noodseinen konden niet meer uitgezonden worden Op de luchthaven ^Schiphol" werken 12*000 mensen DINSDAG 18 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Comité is gestart Het Nationaal Comité Viering Be vrijdingsdag 5 Mei 1955, onder hoge patronage van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, samengesteld uit vertegenwoordigers van alle geledingen en richtingen van het Nederlandse volk, is gisteren met het werk naar buiten begonnen, dat er op is gericht door het wek ken, stimuleren en steunen van po gingen en plannen te geraken tot een zo waardige, stijl- en tegelijk vreug devolle viering van de tiende bevrij dingsdag op 5 Mei a.s. Vooreerst heeft dit comité zich gis teravond aan ons volk voorgesteld middels een rede over de beide ra diozenders van zijn voorzitter, de heer M. A. Reinalda. In deze rede heeft de voorzitter medegedeeld, dat de aanstaande her denking onzer militaire en geestelij ke bevrijding alleszins mogelijk is door de extra vrije dag, die de werk gevers daartoe hebben aangeboden; een aanbod aldus de heer Reinalda waarvan de waarde op c.a. 30 millioen gulden moet worden ge taxeerd. Militaire herdenking. De regering zal de militaire be vrijding op grootse wijze herdenken te Wageningen waar in hotel „De Wereld" de commandant van het Duitse 25ste leger in West-Nëderland, kolonel-generaal Johannes Blasko- witz, de capitulatie tekende in te genwoordigheid van Koningin Ju liana, Prins Bernhard, destijds als bevelhebber der Nederlandse Bin nenlandse Strijdkrachten bij de ca pitulatie aanwezig was. Ook de Ca nadese luitenant-generaal Charles Foulkes, aan wie Blaskowitz zich overgaf, zal bij deze herdenking, die o.a. bestaat uit een grote parade van internationale legereenheden, aan wezig zijn. Geestelijke herdenking. Het Nationaal Comité zal de vie ring der geestelijke bevrijding een waarlijk nationaal hoogtepunt doen bereiken door een waardige herden kingsmanifestatie in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Omlijst door geëigen de muziek zullen redenaars van de R.K., de Prot. Christ., de buitenker kelijke en de Joodse bevolkingsgroe pen de beteekenis der bevrijding en de waarde der herdenking daarvan voor ons volk in zijn wel verscheiden- maar niet gescheidenheid belichten. Aan alle burgemeesters en aan alle bekende comité's is een samenvat ting toegezonden der richtlijnen en suggesties voor de viering der aan staande bevrijdingsdag. Het comité schrijft niet voor; laat alle ruimte voor het streek- en plaatseigene; geeft slechts wenken en voorbeelden opdat voor allen, voor de jeugd bo venal, het besef levend wordt en blijft voor de onschatbare waarden der geestelijke en staatkundige vrij heid; opdat bovendien mef deze vie ring worde gedemonstreerd, dat Ne- Bij spel gedood Mevr. Castens vond in haar wo ning aan de Esdoornstraat haar 10- jarig zoontje dood op een stoel met een hondenriem om de hals. Het knaapje wilde trammetje spelen en had de hondenriem met de muske- ton aan een waslijn bevestigd en was daartoe op een stoel geklommen. Toen hij van de stoel afgleed, brak hij zijn halswervels. derland feest kan vieren in over eenstemming met het karakter en de waarden van wat gevierd wordt. De laatste loodjes. Het comité distancieert zich volle dig van de materiële zijde der her denking. Alleen het beveelt elkeen aan te bedenken, dat de herdenking mede vorm geeft aan dankbaarheid; welnu zo meent het laat allen deze daadwerkelijk tonen door alle baten aan alle herdenkingsfestivi teiten ten goede te doen komen aan de Stichting 19401945. Deze stich ting vertrouwt zoals bekend in de komende maanden de laatste bijna vijf millioen te zullen ontvan gen, die haar in staat zullen stellen zich uit alle collecte-acties terug te trekken. Uiteraard onmogelijk is het alle ideeën en plannen te vermelden, volstaan worde met de eerste initia tieven: De raad van volkszang met de federatie van zangersbonden po gen tijdig een nieuw bevrijdingslied te publiceren. Het gehele bakkersbe drijf (c.a. 16.000 bakkers) zullen, ge dachtig de aan de bevrijding voor afgaande droppings, gedurende twee dagen Zweeds wittebrood (met een toeslag voor de Stichting '40'45) verkopen. Aanbevolen wordt als reëel ele ment der viering en tegelijk ter ont lasting van de huisvrouw op de feest dag een bijzondere, eenvoudige be vrijdingsmaaltijd te houden; de ge zinsraad bereidt een brochure hier over voor. Het comité, dat beschikt over een bureau onder directie van de heer B. L. W. Foppen, gevestigd Gallerij 21, Amsterdam-Centrum, telefoon 65690, houdt zich aanbevolen voor ideëen en wenken van wie ook, die kunnen bijdragen het gewenste doel te bereiken. Gouden priesterfeest van mgr Paolo Giobbe Het gouden priesterfeest van mgr. Paolo Giobbe, pauselijk nuntius-in ternuntius in Nederland, zal officieel worden gevierd op Zaterdag 29 Jan. ajs. Om 10.15 uur wordt op die dag in de dekenale kerk in de Parkstraat te Den Haag, in tegenwoordigheid van het Episcopaat van Nederland, door de gouden jubilaris een H. Mis op gedragen. 's Middags om 15.15 uur wordt in de pauselijke internuntia- tuur aan de Carnegielaan 35 het jubileumgeschenk aangeboden. Hier toe wordeia uitgenodigd de leden van het ere-comité en van het huldigings comité. Het geschenk zal worden overhandigd door mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van het voorberei dingscomité. Vervolgens is er van 16.0018.00 uur gelegenheid tot het aanbieden van gelukwensen aan de internun tius. Naar het A.N.P. verneemt worden wegens de stijgingen van de we reldmarktnoteringen de prijzen van gasoliën en huisbrandoliën, in gaande 17 Januari a.s. met 0.6 ct. per liter verhoogd. Voor de soort auto- gasolie, geleverd uit pompen en in vatep, wordt de verhoging 1 cent per liter. Een Britse Viscount stortte tijdens de start neer CDÊFDPUU Pijnlijke, stijve jriCKr spiercn moct u driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloostcrbalsem.die j/ diep in de weefsels doordringt. Ook bij rheumatiek en ischias: Kloosterbalsem (Advertentie). Voorraden uitgeput Daar Nederland momenteel weer een ijsjaar heeft en het vorig jaar eveneens alle water tot ijs verstijfd liud, dreigt er een groot tekort in de schaatsenindustrie te ontstaan, daar men de orders niet tijdig af kan wer ken. Over het algemeen is het zo, dat één ijsjaar twee jaar productie vraagt en nu Nederland dus twee ijs- jaren achter elkaar heeft, komen er moeilijkheden. Voor de oorlog lag de toestand in deze tak van industrie nog even an- j ders, daar toen veel bouwvakarbei-1 aers, die in de wintermaanden zon-1 der werk geraakten, zich bekwaamd hadden in de schaatsenindustrie en J zodoende tijdens een ijsjaar een handje meehielpen. Thans poogt men de moeilijkhe-j den te ondervangen door de fabrie- In het afgelopen jaar hebben de veehouders aan de gezamenlijke Friese zuivelfabrieken 947.838 ton melk afgeleverd, tegen 969.319 ton in 1953, of een vermindering van nagenoeg 1.6 procent. Het yeioeei, w-actfLtnecle fiij niet kon duetielen ken in de stille perioden op een an dere productie over te laten schake len, zodat men met een behoorlijk aantal vaste arbeiders kan blijven werken. Want losse arbeidkrachten tijdens een drukke periode aanne men, heeft nog dit nadeel, dat men nooit zeker weet, of men de juiste vakman heeft en schaatsenfabricagë is een kwestie „van precisiewerk. Liftvraeen in de Kamer Het Tweede Kamerlid de heer Rit meester heeft de min ster van oor log schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat op 13 dezer een persbericht is ver schenen, waaruit moet worden ge concludeerd, dat voor de militaire overheid bij het handhaven van het liftverbod alleen militaire overwe gingen mogen gelden en daarbij enig „menselijk standpunt" niet kan worden ingenomen? 2. Zo dit bericht inderdaad juist is, wil de minister dan duidelijk maken, waarop dit standpunt is gebaseerd en tévens of hij deze opvatting ook tot de zijne maakt? 3. Mocht dit laatste inderdaad het geval zijn, is de minister dan niet van mening, dat er een tegenstelling bestaat tussen zijn verklaringen bij het debat over het liftverbod en het thans door hem ingenomen stand punt? 4. Wil de minister een volledig in zicht verschaffen in de wijze, waar op het liften thans mogelijk wordt gemaakt, en ook mededelen, hoe de gang van zaken in de garnizoens plaatsen en in het bijzonder ook in 's-Gravenhage is geweest? De twee militairen, die wegens het overtreden van het liftverbod ver leden week gestraft zijn, hebben bij hun hoogste commandant, de gene- raal-majoor Van Nijnatten, hun be klag ingediend. Deze heeft het be roep verworpen. De militairen hadden de mening te kennen gegeven de hun opgelegde straf van zes dagen verzwaard arrest niet te hebben verdiend. Hun over treding zou zijn geconstateerd aan de hand van een foto in een der grote dagbladen, gemaakt op het moment dat zij in een met M3-biljetten be plakte auto van datzelfde dagblad stapten. De militairen besluit de „Volks krant" staat nu nog het Hoog Mi litair Gerechtshof als hoogste be roepsinstantie open. FRAUDE IN OFFICIERSCANTINE TE WEZEP ONTDEKT. Bij controle van de administratie van de officiers-cantine in de Prin ses Margrietkazerne te Wezep is ont dekt dat er een tekort van ongeveer 3000is. Met het oog hierop is een militair uit Winschoten aangehouden, deze is later weer op vrije voeten gesteld. Hij heeft samen met vijf andere cantine- De Nicaruagaanse President Anastasio Somoza, kampioen geweer- en bedienden gedurende ruim een jaar pistoolschoten van het leger, geeft een uiteenzetting over een Duits j cigaretten uit de voorraad van de Schmeiser Machinegeweer op een persconferentie, nadat hij de Costa-Ri- cantine weggenomen zonder te beta- taanse President Jose Figueres voor een duel op de grens van de beide len. Het onderzoek, dat de Koninkly- staten had uitgedaagd. Deze uitdaging bleek kennelijk niet in goede aarde ke Marechaiussé instelt, duurt nog gevallen te zijn, want de President van Costa-Rica heeft haar niet aanvaard, voort. Een Viscount van de B. E. A., een Engelse Luchtvaart vliegveld bij Londen, neer en gleed hierbij dwars door passagiers en de piloot werden gewond. Twee motoren benzinetanks werden opengereten waardoor de benzine Het vliegtuig, dat naar Rome zou gaan, had een snelheid Een zegsman heeft verklaard, dat het vliegtuig een baan, terwijl het zicht uitermate slecht was. Er waren Maatschappij, stortte, kort na de opstijging van het een ijzeren omheining van het vliegveld heen. Twee van het vliegtuig werden door de klap afgerukt en de eruit vloeide, echter zonder dat een orand hierop volgde, van ongeveer 120 kilometer per uur, toen het neerstortte, verkeerde startbaan gebruikte, parallel aan de goede 26 passagiers in het toestel, waaronder twee kinderen. Onderzoek Tritoni-ramp Het hof dat te Dublin een onder zoek instelt naar de ramp van de „Triton" op 5 September, heeft Maan dag de laatste betogen over de dien sten van het vliegveld Shannon aan gehoord. Onmiddellijk na de opening van de zitting las een der advocaten van de c K.L.M. vragen van het openbaar mi- Sond"^ dë'plantage"PrinsenUan"të nisterie voor, betreffende het niet Amsterdam, nadat een ruitje was uitzenden van noodseinen onmiddel- verbroken, een aantal o.a. gouden Onder de pluimveestapel van de pluimveehouder A. van Pijkeren, wonende op 't Loo in de gemeente Oldebroek is pseudovogelpest gecon stateerd. De op het bedrijf aanwezige dieren ten getale van 600 werden afgemaakt Ook het vorige jaar deed zich op dit bedrijf een geval van deze ziekte voor. In de late avond van j.l. Zaterdag zijn uit een auto, die geparkeerd lijk voor of onmiddellijk na 't onge luk. Volgens de advocaat blijkt duide lijk uit het bewijsmateriaal, dat dit horloges, een autojasje, een plaid, een sjaal, een actentas, tezamen voor een waarde van c.a. 10.000 gesto len. 'De eigenaar een 29-jarige vertegenwoordiger heeft hiervan voor het neerkomen onmogelijk is aangifte gedaan bij de politie, die geweest. Verder zeide hij, dat de an tenne bij het onderhavige vliegtuig type aan de onderzijde van het toe stel is aangebracht, zodat zij zich na het neerkomen onder de waterspie- bevond. thans een onderzoek instelt. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN De Staatscourant van heden bevat een staat van de gevallen van be smettelijke veeziekten, in Nederland Liston, die optrad voor het Ierse voorgekomen in December 1954. Er departement van handel en nijver-1 waren o.m. 163 gevallen van var heid, vond het bevreemdend, dat een1 kensoest en 102 gevallen van pseudo- vliegtuig voor vluchten over de At-1 vogelpest. Er kwamen geen gevallen lantische Oceaan geen noodseinen van mond- en klauwzeer voor. meer kan uitzenden, nadat het in het water is terecht gekomen. De president van het hof zeide te geloven, dat, indien het vliegtuig in het water drijfte de antenne nog wel bruikbaar is. Volgens Liston is er geen bewijs materiaal, waaruit een gebrek aan samenwerking tussen de diensten op het vliegveld blijkt. Indien het hof van oordeel is, dat iemand een fout heeft gemaakt, dan moet het dit zeggen en geen blaam werpen op een dienst als geheel, al dus Liston. Verbinding met 54 landen Neerlands nationale luchthaven Schiphol mag in het algemeen op een gunstig jaar terugzien, zo schrijft de directeur, de heer U. F. M. Del- laert in zijn jaarverslag over 1954. Voor het eerst in de ontwikkeling van Schiphol werden in één jaar meer dan 600.000 pasagiers vervoerd, een stijging met ruim 7 procent ten opzichte van 1953 en 5 y3 maal het aantal van het vooroorlogse topjaar. Het goederenvervoer steeg met 20 procent tot boven de 21 millioen kilo een toeneming met ruim 3 y7 millioen kilo sedert 1953, waarvan ruim 800.000 kilo als gevolg van de Engelse havenstakingen. In 1954 werd ruim 13 procent meer bagage vervoerd dan in '53. Het post vervoer (ruim 3 millioen kilo) daar entegen gaf een geringe daling te zien van 4 procent. Het aantal werkers op de luchtha ven steeg tot 12.000 (verdeeld over 100 grote en kleine vestigingen), hetgeen betekent, dat er op Schiphol evenveel mensen werken als er in de Gooise gemeente Laren woonachtig zijn. De oppervlakte van de luchthaven, die een aparte 700 h.a. grote polder in de Haarlemmermeerpolder vormt en een eigen bemaling heeft (beide liggen 4 meter beneden de zeespie gel) is tien maal groter dan in 1920 toen de burgerluchtvaart in ons land cp Schiphol begon. Meer dan de helft is agrarisch in gebruik. De langste startbaan in Nederland, die vermoedelijk in de zomer of de herfst van dit jaar in gebruik zal kunnen worden genomen, is in uit voering. Deze baan, een boulevard van 2550 meter lang en 60 meter breed, zou reiken van het Leidse- plein in Amsterdam tot over het Y. Het is voor de tweede keer na 1945, dat Schiphol over een openbare weg heen moet groeien om de nodige uitbreiding te verkrijgen. Nederland is via Schiphol door een dozijn rechtstreekse luchtdien- sten (KLM en elf buitenlandse lucht vaartmaatschappijen) verbonden met 85 steden in 54 landen, verdeeld over de vijf werelddelen. Twee provinciale hoofdsteden, Haarlem en Utrecht, kwamen als ge volg van de nieuwe Utrechtseweg rijksweg no. 2 en de aansluiting van de Schipholweg op de Buiten- rustbrug over het Spaarne, dichter bij de luchthaven te liggen. Het slechte weer ten spijt kwamen er in 1954 toch meer bezoekers dan in het voorafgaande jaar naar Schip hol, n.l. 906.946, dat is ongeveer net zoveel als het gezamenlijk inwoner tal van Amsterdam en Alkmaar. Evenals menig andere in de sa menleving onmisbare openbare, ten bate van de nationale economie van ons land dienstverlenende inrichting levert Schiphol (nog) geen directe winst op. De rekening over 1954 doet op het jaarbudget van 6,5 millioen gulden een verlies van 1,5 millioen gulden voor de luchthaven verwach ten. Vlieg er eens uit! Haagse Raad doet het! Daar het na de oorlog onmogelijk bleek om een goed regeerder of be stuurder te zijn, als men niet op ge zette tijden op 's lands kosten een ste vig buitenlandse reisje ging maken, heeft het Haagse gemeentebestuur thans besloten om ook voor haar vroede vaderen de gelegenheid te scheppen om een goed heerser te zijn. De buitenlandse reis. die de bur gemeester met 22 raadsleden en en kele ambtenaren de volgende week gaat maken, duurt slechts vier dagen, maar in viermaal vierentwintig uur kan heel wat gebeuren en de agenda van de reizende raad kan alle pun ten nauwelijks torsèn. Eerst vliegt men naar Londen, waar o.m. een galaconcert bijge- woond zal worden niet. iedereen j had een smoking, dus werden er en kele bii?ehuurddaarna vliegt men naar Zürich. En dat alles geschiedt om enkele grote gebouwen te bekijken, daar de Haagse raad met plannen tot het bouwen van een congresgebouw rond loont. Men kan moeilijk zeffeen, dat de Ha»»se gemeenteraad overhaaste be sluiten neemt; al worden de kosten van de trio dan ook oo 15.000,ge raamd, men zal waarlik straks met een doekundig gezicht naar de ar chitect' kunnen luisteren. Wintersport in Nederland Skiën en sleeën rond Kopje' van Overveen Het besneeuwde „Kopje" te Over veen heeft gistermiddag tientallen en gisteravond een 300 jongelui uit de omgeving menig aangenaam uur tje bezorgd. De politie had tijdig de aangrenzende wegen afgesloten, zo dat een prachtige ruim 500 meter lange rodelbaan kon ontstaan, waar over de sleeën in pijlsnelle vaart af gleden om aan het einde in een war reling van door het afremmen op spuitende sneeuwvlokken tot stil stand te komen. De Bloemendaalse reddingsbrigade was met een ploeg aanwezig om eer ste hulp aan al te onfortuinlijken te verlenen, die naast het parcours te recht kwamen of anderzins pech kregen. Een viertal onbetekenende schaaf-verwondingen moest worden bepleisterd. In het wandelnark rond het open luchttheater li"t zo'n dik snee-wta- pijt, dat er geskied kon worden. INBREKER GEVAT. De recherche van Nijmegen is er t' ans in geslaagd een inbraak, die in de nacht van 4 op 5 October van ver leden jaar te Arnhem werd gepleegd, op te helderen. Een survei'lerende agent ontdekte die nacht, dat de deur van een win kelpand aan het Willemplein open stond. Bij een verder onderzoek con stateerde hij, dat ook de brandkast in de zaak was geopend. De eigenaar werd gewaarschuwd en deze kwam tot de ontdekking, dat een bedrag van ruim f 7000, was ontvreemd. Aanvankelijk had het onderzoek geen verder resultaat, tot 't moment, dat de Nijmeegse po litie de hand wist te leggen op een 24-jange koopman uit Bennekom, die zich aan verscheidene inbraken bleek te hebben schuldig gemaakt, waaronder ook die in Arnhem. Bij zijn bekentenis heeft hij ver kaard door diefstal bij de eigenaar thuis in het bezit te zijn gekomen van de sleutel van de winkel aan het Willemsplein. Van het gestolen geld is intussen niets meer aanwezig.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5