S)e CöidóeSoti/fco/til: Het lijden der Katholieken in Koord Vietnam West-Europa in kout sneeuw en nattigheid Is verzet in Costa Rica gebroken? £en Mik ap CLm&tetdam in laintevtaai Baden-Baden niet zo mooi als het leek Een grootscheepse act e - tegen de Daroel Islam DINSDAG 18 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13401 KAIHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPËNGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6. Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Advertenties: 15 cl. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Overstromingen dreigen overal In Duitsland en Oostenrijk zijn Maandag ten minste 10 personen om het leven gekomen als gevolg van stormen, die in sommige gebieden tot een orkaan aanzwollen. In ver schillende delen van West-Europa staan grote gebieden onder water en tengevolge van de hoge waterstan den in de rivieren is de gehele bin nenscheepvaart in West-Duitsland in de war. Uit laaggelegen Franse dorpen zijn wegens overstromingen honderden mensen geëvacueerd. In Parijs stijgt het water van de Seine nog steeds en men vreest, dat het water in deze rivier tegen het eind van de week het peil van de overstromingen van 1807 zal bereiken. Ook in Zuid-Engeland heeft de smeltende sneeuw overstromingen veroorzaakt. In Zwitserland wordt ae wintersport in vele centra ernstig benadeeld door aanhoudend warm weer, maar uit Noorwegen worden zeer lage temperaturen gemeld. In Denemarken en Noord-Schot land is veel sneeuw gevallen. O.ok geheel Noord-Duitsland ligt onder een dik sneeuwdek. Duizenden kwa men Maandag in Hamburg te laat op hun werk en sommige treinen kwa men met bijna vijf uur vertraging binnen. Vier amphibie-voertuigen van het Amerikaanse leger hebben 48 Duitse inwoners van het enige dorp op een eiland in de Rijn, nabij Gemersheim, in verband met het stijgende peil van de rivier naar veiliger oorden overgebracht. In Bonn dreigt het water nog steeds het parlementsge bouw te overstromen. De politie heeft zandzakken rondom het gebouw op gestapeld. In Frankrijk staan vele hoofdwe gen meer dan een meter onder wa ter. Vrijwilligers zijn bezig de dij ken langs de rivieren de Rhone, de Saone en de Ain te versterken. Het wijngebied bij Bordeaux is ondergelopen doordat eën zware storm, met windsnelheden van 140 Vier Noord-Vietnamese vissers, die km per uur, het water in de monding er. geslaagd zijn Haiphong te be sneeuwval van de laatste 30 jaar. Sneeuwhopen van twee meter hoogte stagneren het verkeer in de Deense hoofdstad en ook het treinverkeer kampt met grote vertraging. In Zweden zijn Maandag tenge volge van het slechte weer vier per sonen om het leven gekomen. Acht personen liepen verwondingen op. In Luik werden Maandagavond overstromingen gevreesd. Het water van de Maas steeg als gevolg van smeltende sneeuw snel. Uit Luxem burg wordt gemeld, dat als gevolg van het buiten de oevers treden van ae Moezel verscheidene dorpen ge deeltelijk zijn overstroomd. In Noorwegen is het zeer koud. De temperatuur varieerde er vannacht van min 17 graden Celsius in Oslo tot min 38 graden in het Valdresdal in het Zuiden van het land. In een voorstad van Lyon moesten Dinsdagochtend 185 mensen hun hui zen verlaten, omdat de dijk die de voorstad beschermt, bezweek onder de druk van het water in de Rhone. Op de Buiten-Hebriden zijn onge veer honderd mensen geïsoleerd in een opbouwkamp van de Britse re gering. Hun voorraden r#ken uitge put. Men zal trachten de mensen per schip te evacuëren. Vliegtuigen kun nen bij het kamp niet landen door de hoog opgewaaide sneeuw. Op het station van Hannoversch- Muenden (Nedersaksen) is Maandag ochtend een passagierstrein ingere den op een lege goederenwagon. De locomotief, bagagewagen en slaapwagen van de trein ontspoor den. De conducteur van de slaapwa gen kwam om het leven, verschei dene passagiers liepen verwondingen op. De machinist en de stoker ble ven ongedeerd. Dat het ongeluk geen ernstiger vormen heeft aangenomen is te dan ken aan het feit, dat de machinist langzaam reed, omdat het uitzicht zeer slecht was. Pijnlijk walsje De Britse deelnemers aan een BelgischEngels dansfeest in Londen dachten een nieuwe wals te horen, toen bij de aan vang van het bal het Belgisch volkslied werd gespeeld. De pa ren zetten de dans in .totdat zjj zagen, dat de Belgische ambassa deur en zijn staf stokstijf bleven staan. Toen pas drong er iets tot hen door. Leider van de opstand zou gesneuveld zijn De Costaricaanse regering heeft Maandagavond via haar ambassade te Washington een communiqué uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat de regeringstroepen de weerstand der opstandelingen, die het land zijn binnengevallen, hebben gebroken en thans de haarden van verzet oprui men. Hieraan werd toegevoegd, dat de vier jachtvliegtuigen van het type Gevechten met rode troepen van de Garonne over de dijken joeg. Intussen genoten vacantie?angers in Nice aan het strand van de warme zonnesnhijn. Kopenhagen meldt de zwaarste Personeel beledigd De heer T. J. Boersma, de Neder landse directeur van de rubberplan tage Belalau op Zuid-Sumatra, is in Palembang tot vier maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens bele diging van zijn personeel, meldt A.P. De heer Boersma werd ook veroor deeld de kosten van het geding te betalen, dat verscheidene maanden reiken, hebben Maandag de commu nistische Vietminh er van beschul digd 700 Noord-Vietnamese Katho lieke leiders te hebben weggevoerd, geboeid en met proppen in de mond, om te verhinderen, dat zij medede lingen zouden doen over het Viet- minh-optreden aan een mobiele groep van de internationale bestands commissie. Zij zeiden, dat de communisten verhinderd hadden, dat tenminste 7.000 katholieken uit Noord-Indo- China wegtrokken naar het niet- communistische Zuid-Vietnam. De vissers zijn Zondagavond laat in Haiphong aangekomen. Zij kwa men uit het dorp Balang, waar vol gens verleden week ontvangen be richten gevechten zijn geleverd tus- woardoor vier personen werden ge dood. Op 8 Januari, kort vóór de mo biele groep van de internationale bestandscommissie arriveerde, wer den acht Katholieke vluchtelingen gewond. De vluchtelingen hadden- met stokken en messen de militairen aangevallen en zes van hen gedood en 51 gewond. Toen na wegvoe ring van de 700 Katholieke leiders de mobiele groep aankwam, verhinder de een cordon van militairen, dat de vluchtelingen hun beklag deden bij de leden van de groep. Een aantal vermomde communistische soldaten en burgers legden voor de mobiele groep verklaringen af, die van te voren waren opgesteld, aldus de vis sers. Voorts beschuldigden de vissers de Vietminh er van een „terreurbe wind" te hebben ontketend. 6.000 Militairen werden in het dorp Balang ondergebracht en in elk huis werd minstens één soldaat gelegerd, zo zeiden zij. Twee personen werden, als leiders van de „evacuatiebewe ging", veroordeeld tot levenslange geduurdt heeft. Een andere Nderlan- sen communistische troepen en Ka- dwangarbeid. Vier personen, o.w. der, de heer J. Wessel, moet zichtholieke vluchtelingen. een vrouw, die verantwoordelijk spoedig verantwoorden daar hij dej zij verklaarden, dat de onlusten werden gesteld voor de gevechten, regering beledigd zou hebben bij zijn begonnen op 2 Januari, toen Viet-1 kregen twintig jaar; 21 mannen, „re- arrestatie wegens het overtreden van minh-militairen het vuur openden op actionnaire le;ders", kregen twaalf economische bepalingen. een woedende menigte te Balang, jaar dwangarbeid. De grootse bedreiging van de veiligheid De Indonesische Nationale Veilig heidsraad, die de vorige week bijeen is geweest, heeft plannen opgesteld voor een grootscheepse aetie tegen de Daroel Islam. Van nu af aan zal geen genade meer worden verleend aan rebellen die zich overgeven. Tijdens de conferentie kwam men tot de conclusie dat de Daroel Islam de grootste bedreiging vormt voor de veiligheid in Indonesië. Plaatselijke autoriteiten hebben opdracht gekre- Amsterdam onder de sneeuw gezin vanaf de Oudekerks toren maakt een schilderachtige indruk, de indruk, welke gen niet meer in te gaan op voörstel- buitenstaanders van een oude stad in de sneeuw hebben moeten. De Amsterdammers zelf, wijs geworden door len van rebellen die zich voorwaar- wegspattende modderbrij denken hierover vermoedelijk enigszins anders, maar zullen toch ook open staan voor delijk willen overgeven. Er zal naar de indruk die de sierlijke geveltjes onder de „poedersuiker" maken. Foto's Amsterdam zoals het zich in de worden gestreefd op grotere schaal sneeuw uitspreidt onder de blikken van hen die een klimtocht naar de spits van de Oudekerktoren niet dan nu het geval is, in ieder dorp vrézen. Geheel op de achtergrond een gedeelte van de havens, links de aloude St. Nicolaaskerk met vlak daar- een kleine strijdmacht te vormen uit naast rechts een stukje van de Prins Hendrikkade. Diagonaal vanuit de rechter benedenhoek loopt de O- Z. de burgerbevolking, zodat de bur- Voorburgwal en achter de huizen daar aan de O. Z. Achterburgwal. Nog verder naar rechts boven ontwaart gers hun woonplaatsen zelf kunnen men de Zeedijk en de Gelderse Kade. verdedigen. In 1954 zyn al vyfhon- „Mustang", welke de V.S. dezer da gen aan Costa Rica hebben verkocht, spoedig na aankomst in actie zijn gekomen en „zeer doeltrefend werk" hebben verricht bij beschietingen en bij het ondersteunen van de rege ringstroepen. Bovendien zou volgens radio-be richten de leider van de opstand, Teodoro Picado Jr., op het strijdto neel gedood zijn. Picado was de zoon van de vroe gere Costaricaanse president Teodoro Picado, die verjaagd werd door de revolutie die uiteindelijk de huidige nationale leider, president Figueres aan de macht heeft gebracht. De commissie van onderzoek van de O.A.S. heeft haar hoofdkwartier te Washington doen weten, dat twee van de vliegtuigen die Costaricaanse steden aanvielen, op een vliegveld i in Nicaragua zijn gezien. Nicaragua heeft Maandag twee vliegtuigen geïnterneerd, die op het vliegveld van Rivas waren geland op I weg naar de „Costaricaanse revolu-1 tionnairen", zo werd te Managua, de hoofdstad te Nicaragua, bekend ge maakt. De regering van Nicaragua heeft de Verenigde Staten verzocht, haar vijf vliegtuigen te verkopen van het zelfde type als die welke de Verenig de Staten Zondag voor 1 dollar per stuk aan Costa Rica hebben ver kocht. Als motief voor dit verzoek geeft de regering van Nicaragua op dat de Verenigde Staten door vliegtuigen aan Costa Rica te geven een gevaar lijk stuk speelgoed hebben gelegd in de handen van een krankzinnige. Geen piloot nodig Tijdens een hevige storm is giste- ge ven, "wordt "inDuitslandnietalge-1 waren het erover eens, dat de wapen- ren van het vliegveld bij Salzburg meen gedeeld. industrie moet worden gerationali- een verkenningsvliegtuig vanzelf op-1 Vooral de gesprekken over het seerd en dat 2een andere kartels mo- gestegen. Het toestel vloog op een Saarland hebben naar veler mening §en jYorden gevormd. Ook de stan- hoogte van ongeveer 70 meter over voor Duitsland geen bevredigend re-1 a^dlsaril?® van de wapens wordt een dorpje en kwam onbeschadigd sultaat opgeleverd. Van socialistische f-0°uzakelijk geacht. In het algemeen ongeveer drie kilometer verder in een zijde is betoogd, dat de conferentie jf echter geen overeenstemming van bouwland terecht. I in dit oozi"ht geen enkele resultaat j betekenis bereikt. r, heeft gehad. Verder acht men het teleurstel- Een Amerikaanse luitenant-kolonel lend, dat de kwestie van de hereni- verklaarde, dat het vliegtuig deze Ook de voorzitter van de liberale I ging van Duitsland en het vraagstuk solovlucht maakte op een wijze, die partij, dr. Dehler, betreurt het, dat Oost-West slechts vluchtig zijn be- geen enkele piloot zou kunnen ver- jin de Saarkwestie kennelijk geen handeld. beteren. „Een piloot zou zelfs de vooruitgang is geboekt. Van dit bit- Prinses Margriet viert morgen haqr 12 de verjaardag (Foto Meijboom) DliifQ<>rQ rnpf tf>\7rt>d£>n 'kennis van de overige leden van de l>UllOCId UICL icvicucu Westeuropese Unie zijn gebracht en Het optimisme, waarvan Adenauer d*e ®P de conferentie die Maandag te en Mendès-France na hun conferen- PariJS begint, zullen worden bespro- tie in Baden-Baden blijk hebben ge-ke^„ Adenauer en Mendès-France geven, wordt in Duitsland niet alge- J~4 J" grootste moeite hébben gehad het toestel met deze wind onbeschadigd op de grond te brengen", verklaar de hij. De zes touwen, waarmee het vlieg tuig aan de grond werd gehouden, hadden het begeven en de stormwind had het toestel als eén veertje opge nomen. tere gevoel kan men zich niet maken, verklaarde Dehler, hoewel de kwestie nog niet in haar geheel kan worden overzien. Ook de voor zitter van de parlementsfractie van de vluchtelingenpartij, Haasier, zegt dat het resultaat, wat de Saarkwestie betreft, teleurstellend is. De voornaamste resultaten, wat de Saar betreft, zijn dat Mendès-France en Adenauer het gewenst achten dat de volksstemming in het Saargebied 11-JARIG MEISJE VERONGELUKT, door een internationale commissie I van de Westeurooese Unie Gistermiddag om één uur is een elfjarig meisje op de Laan van Meer- dervoort in Den Haag te» hoogte van de Klimopstraat door een tramstel van lijn 7 gegrepen. Zij werd naar het Juliana-kinderziekenhuis over gebracht, waar zij om vier uur des middags is overleden. Vermoedelijk heeft het slachtof fertje geweifeld by het oversteken van de rijweg. van de Westeuropese Unie wordt ge controleerd. Conflicten die bij de uit voering van het Saarstatuut rijzen, zullen binnen de Westeuropese Unie moeten worden geregeld. Dat zou dan betekenen, dat Mendès-France geen concessies van betekenis heeft gedaan en dat het geschil op de lan ge baan wordt geschoven. Wat betreft de wapenpool heeft Duitsland in een memorandum te genvoorstellen gedaan, die ook *er HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Wisselend bewolkt met enkele sneeuwbuien. Aanvankelijk langs de kust nog harde, overigens krachtige tot matige wind tus sen Noordwest en West. Aan de kust temperaturen om 't vries punt tot lichte dooi, in het bin nenland vannacht en morgenoch tend lichte tot matige vorst, morgenmiddag temperatuur om 8 het vriespunt. i op 8.41 en onder 17.05; derd van dergelijke burgerwachters gesneuveld. De Daroel Islam is een staat-in-de-staat. De organisatie, die grote delen van West- en Midden-Java onder contro le heeft, streeft ernaar Indonesië tot een Islamietische staat te maken. Oxi- der de dekmantel van deze organisa tie verbergen zich echter ook talrijke benden die gebruik maken van de chaotische toestanden in de gebieden waar geregeld gevechten 'voorkomen tussen het Indonesische leger en de strijdkrachten van de Daroel Islam, om te plunderen en te roven. De omvang van de Daroel Islam beweging kan het best worden afge meten naar het aantal gevangenen dat de Indonesische strijdkrachten sinds 1949 hebben gemaakt ongeveer twaalf duizend. Het vorige jaar sneu velden bij gevechten met de Daroel Islam 66 militairen van het Indone sische leger. De opstandelingen ver loren volgens een Indonesische op gave 884 doden, 101 gewonden en 837 gevangenen. maan op 5.12 en onder 12.51 uiur. Het weer in Europa STOCKHOLM vrijw. onbew. 12C. OSLO mist —15 KOPENHAGEN zwaar bew.' —1 ABERDEEN onweer —0 DUBLIN onbewolkt —4 LONDEN onbewolkt —2 AMSTERDAM licht bew. —2 BRUSSEL zwaar bew. —1 PARIJS vrijwel onbew. 1 BORDEAUX geheel bew. 5 GRENOBLE regen 5 NICE half bew. 13 BERLIJN licht bew. —4 MUNCHEN sneeuw —3 ZURICH sneeuw —3 GENEVE regen 4 LOCARNO geheel bew. 3 WENEN sneeuw —3 INNSBRUCK zwaar bew. —3 ROME regen 13 Korreltje

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1