2>e uoicbecoii^ctAii Costa Rica kocht vier iagers voor één dollar Moskou biedt West-Duitsland ^en °Péeluchte prinses ziet dat 'f niet zo moeilijk is normale betrekkingen aan I BONN hapt niet Frankrijk heeft van hoog water te Minder lawac.i in Rome Prof. Veraart, pionier van het Ned. sociale leven, verongelukt Zelfs de Londenaren schrokken er van Depressie trok over Nederland B MAANDAG 17 JANUARI 1955 m m ^'a 9 1 - ft* 46ste JAARGANG Directeur: C." M HAMERSVELD. KAIHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENÜRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 150 X Als het de Parijse accoorden verwerpt Tevens concessie voor verkiezingen in Duitsland De Sovjet-Unie heeft Zaterdag aangeboden, diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland aan te knopen, indien dit land niet overgaat tot be krachtiging van de Parijse accoorden over de Westduitse herbewapening. Tevens liet de Sovjet-regering weten dat zij, met 't oog op het streven naar herstel van de Duitse eenheid, wil instemmen met verkiezingen voor heel Duitsland onder internationaal toezicht. Dit laatste schijnt neer te komen op een wijziging in het standpunt van Moskou. De Russische verklaring, die op een persconfrentie in Moskou werd voor gelezen, vraagt vrijheid voor alle „democratische partijen" om deel te ne men aan verkiezingen onder „passend internationaal toezicht", waarmee de regeringen van Oost- en West-Duitsland accoord kunnen gaan. Tot nu had Moskou de Westelijke voorstellen voor internationaal toezicht steeds pogin gen genoemd tot „buitenlandse inmenging" in Duitslands binnenlandse aan gelegenheden. Het Westen stelde als voorwaarde voor verkiezigen steeds het opstellen van een kieswet door de vier bezettingsmogendheden die zou voorzien in volledige meningsuiting en bewegingsvrijheid van de candida- ten in heel Duitsland. VIERMOGENHEDEN- CONFERENTIE. De Russische verklaring zegt, dat door prijsgeving van de accoorden van Parijs Duitsland herenigd zou kunnen worden en tevens normale betrekkingen met alle landen zou kunnen onderhouden. China tegen China Voor het eerst sinds op 2 Decem ber het defensiepact tussen de Ver enigde Staten en nationalistisch Chi na werd getekend, hebben bommen werpers van de luchtmacht van Tsjang Kai Sjek aanvallen gedaan op het Chinese vasteland. In de stad Haimen, een haven ter hoogte van de Tatsjen-eilanden, zijn zware bran den uitgebroken die op grote afstand van zee uit zijn te zien. Haimen wordt gebruikt door de communisten als bevoorradingshaven voor operaties tegen de door de na tionalisten bezette eilanden voor de kust van het vasteland van China. Radio-Peking heeft de beschuldi ging geuit dat het verdrag tussen na tionalistisch China en de Verenigde Staten een geheime clausule bevat welke de Chinezen van Tsjang aan moedigt om aanvallen te doen op het continent. Amerikaanse strijdkrach ten zouden gelegerd worden in door de nationalisten bezette delen van het vasteland omdat die bruggen hoofden binnen het verdedigingsge- bied van Tsjang Kai Sjek zouden vallen. Om het herenigingsprobleem op te lossen dient een vier-mogendheden- conferentie bijeengeroepen te wor den. Mochten echter de accoorden van Parijs geratificeerd worden, dan zou een nieuwe doorzichtige poging om heid van Europa brengen door een gezamenlijke krachtsinspanning van de vredelievende Europese landen". De vereniging van de beide delen van Duitsland diende te geschieden op de basis van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. West-Duitsland had nu de keus tussen hereniging van Duitsland en een normalisering van zijn betrek kingen met alle landen van Europa enerzijds en 't betrokken geraken bij plannen ter voorbereiding van een nieuwe oorlog en de herleving van het Duitse militarisme anderzijds. DANK U, NIET NODIG. De regeringspersdienst van West- Duitsland heeft het Sowjetaanbod om normale betrekkingen tussen bei de landen te onderhouden, van de hand gewezen. Hij noemde de Sow- jetverklaring een nieuwe schakel in de „voortdurende Sowjet-compagne om het vestigen van de eenheid van het vrije Westen te verhinderen", In Londen en Washington be schouwt men het Sowjetvoorstel als een dergelijke conferentie onmogelijk en bovendien zinloos worden. In dat geval zou de Sowj et-Unie „het nodige doen" en niet slechts de „vriendschappelijke banden met de Duitse democratische repbliek aan halen doch tevens haar aandeel aan de versterking van vrede en veilig- goedkeuring van de Westduitse her bewapening door de Bondsdag te voorkomen. De Sowjet-Unie heeft Vrijdag op het Britse ministerie van Buitenland se Zaken laten informeren, in welk stadium de bekrachtiging van de Pa rijse accoorden in Engeland, zich be vindt. De strijd nog niet geëindigd De commissie van onderzoek van de O.A.S. heeft aan het hoofdkwar tier van de Organisatie van Ameri kaanse Staten te Washington mee gedeeld, dat strijdkrachten van de opstandelingen naar de stad Liberia in het Noorden van Costa Rica op trekken, nadat de plaats door een vliegtuig was gebombardeerd. Liberia was met brandbommen be- Regen en sneeuw over W. Europa stookt. Er waren veel doden en ge wonden. Ten Noorden van Liberia woedde een zware strijd. De regering van Costa Rica heeft versterkingen naar Liberia gezon den, maar beschikte niet over wa pens om tegen aanvallen uit de lucht op te treden. Te Washington is daarna officieel meegedeeld, dat de Ver. Staten be reid waren een Costaricaans verzoek omlevering van vier vliegtuigen in te willigen als de O.A.S. machtiging tot deze transactie zou geven. Dat deed de O.A.S. en Amerika heeft daarop vier jagers aan de Costaricaanse re gering verkocht voor één dollar per stuk. Van officieuse Costaricaanse zijde wordt vernomen, dat de stad Santa Rosa, in de provincie Guana Casta, na hevige strijd in handen der op standelingen is gevallen. Santa Rosa 1 ligt tussen Liberia en de Nicara- I "f fl O guaanse grens, op ongeveer veertig 111^4 11 kilometer van de grens. De regering van Nicaragua heeft de r_ K-n„oni,,na„ raad der Organisatie van Ameri- pas om acht uur weervrügeS" kaan.se State" veI?ocht haar. c°m- «a spoorwegen ware^nog ge- stad Managua te zenden, „opdat zij zich ter plaatse kan overtuigen van de strikte neutraliteit, die Nicara gua met betrekking tot de strijd in Costa Rica in acht neemt". De commissie van onderzoek zou Maandagmiddag naar de Nicara guaanse hoofdstad vertrekken* maar de spoorwegen waren nog ge blokkeerd. Vele plaatsen aan de Duitse Noord- Veie Franse gebieden worden, nn sn"! wXdêkt de rivieren door zware regens eni sneeuwval sterk gezwollen zijn, met', gevolg van de storm waren overstroming bedreigd. Er dreigt ge- ten minste dertien schepen, zowel op vaar voor Straatsburg. De Franse Noordzee, de Oostzee en de At- oever van de Rijn is over een acht-lantlsche Oceaan in moeilijkheden, honderd meter overstroomd. In Oost-Frankrijk zijn honderden dorpen onf ergelopen. In het dal van creitfekne'nabu Parijs'is de toestand Historisch ogenblik voor prinses Beatrix Honderden militairen en vrijwilli gers werken aan versterking der dij ken van de rivier de Doubs in Oost- Frankrijk, die het- dreigen te zullen begeven. Ten Oosten van Parijs is een veer tigtal dorpen overstroomd. In Zuid-Engeland worden over stromingen gemeld door buiten haar oevers tredende rivieren, wier peil door de krachtige dooi en het daar mede gepaard gaande smelten der sneeuw sterk was gestegen. In het Noorden van het Verenigd Koninkrijk bleef de vorst echter nog oppermachtig, hetgeen leidde tot het onbruikbaar worden van ruim veertig hoofdwegen in Noord-Schot land en het van de buitenwereld af snijden van een aantal dorpen, die thans door middel van hefschroef- vliegtuigen worden bevoorraad. In Zuid-Engeland staan vele hoofd wegen onder een laag water van an derhalf tot twee meter. Ook in Noordwest-Engeland zijn verscheidene dorpen geïsoleerd. In sommige dorpen heeft men, door het bevriezen der bronnen, al vier dagen lang geen watertoevoer meer gehad. In de meeste delen van Zweden valt sneeuw. In België dooide het Zondag. Het was een der warmste dagen van deze winter. In een groot deel van Denemar ken woedde de afgelopen nacht een hevige sneeuwstorm, waardoor het luchtverkeer geheel werd stilgelegd en het spoor- en wegverkeer aanzien lek vertraagd. H. K. H. Prinses Beatrix heeft Zaterdag 15 Januari haar eerste officiële daad verricht, zonder dat zij daartoe werd vergezeld door een van de overige leden van het Nederlandse Koninklijke Huis, door van een van de hellingen van de N. D. S. M. te Amsterdam het turbine tankschip „Vasum" te water te laten. Het schip, dat werd gebouwd voor rekening van de N. V. Petroleum Maatschappij „La Corona" te Den Haag, had een bij zonder vlotte stapelloop hetgeen voor de Prinses aanleiding was om vrolijk met het aangeboden boeket lelietjes van dalen te gaan zwaaien. In het officiële programma was ook een rondgang over de terreinen van de werf opgenomen, waarvan deze foto een beeld geeft. Foto: Prineses Beatrix ziet toe tijdens een demonstratie met een automatisch brandapparaat door arbeiders van de N. D. S. M. Paaswa* e blijft De Congregatie van de Riten te Rome heeft in een Zaterdag gepubli ceerd decreet bepaald, dat de viering van de Opstanding van Christus ook dit jaar weer zal geschieden in de nacht voor Paaszondag in plaats van op Zaterdagochtend. Dit gebruik werd bij wijze van proef in 1951 voor de tijd van drie jaar door de Paus toegestaan. Het is 700 jaar lang gebruik ge weest de plechtigheid op Zaterdag ochtend te houden,"maar tevoren was het gewoonte haar tegen midder nacht te doen plaats vinden. Het de creet is een poging om terug te ke ren tot de vroegere gewoonte. De Italiaanse hoofdstad gaat het voorbeeld van Parijs volgen en wil trachten in haar straten een verkeer te krijgen dat niet zoveel lawaai maakt. De politie stelt zich daartoe met instrumenten, waarmee het lawaai gemeten kan worden, op bepaalde punten op en wanneer een motorrij der te veel herrie maakt wordt hij aangehouden en moet hij een andere knaldemper kopen. Er bestaan in Italië knaldempers die tijdelijk uit geschakeld kunnen worden om de In zijn woning te Wassenaar is Zaterdagavond in de ouderdom van bijna 69 jaar de beken-ie katholieke hoogleraar, prof. dr. J. A. Veraart, aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat hem eeiuer op de dag overkomen was overleden. Professor Veraart had zich Zaterdagmorgen ïy gezelschap van mr. Jonker uit Den Baai* per auto van Den Haag naar Eindhoven 'begaven. Kort voor Eindhoven slipte de wagen en professor Veraart werd uit de wagen geslin gerd. Een passerende automobilist, ode hem verdoofd in de sneeuw aantrof, bracht hem naar een Eindhovens ziekenhuis, waar men geen ernstige ver wondingen constateerde, zodat de professor later op de dag per trein naar zijn woonplaats teru/gkeerdie. Tegen middernacht is professor Veraart in zijn woning aan inwendige bloedingen bezweken. Professor Veraart, die hoogleraar was aan de Technische Hogeschool te Delft, heeft zich als econoom uitermate verdienstelijk gemaald, door orga niseren van de sociale vertioudingen in het Nederlandse bedrijfsleven. In 1904 kwam, dank zij zijn ijveren, de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Ippograven, de eerste C. A. O. in Nederland, tot stand en veelvuldig zijn zijn bemoeienissen geweest tijdens het regelen van sociale verhoudin gen in de andere takken van het bedrijfsleven. Bijzondere vermaardheid verwierf de Delftse hoogleeraar imet zijn stu dies en adviezen inzake de Publiek Rechtelijke Bedrijfsorganisatie, en ideaal, dat hij slechts gedeeltelijk in vervulling heeft mogen zien gaan. Voor zijn arbeid ten gunste van de P. B. O. werd hij enikele jaren geleden benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. (Een uitgebreide levensbeschrijving treft men elders in dit blad aan). snelheid te verhogen. Die zijn in de toekomst uit den boze. Bussen die zwaarder wegen dan tien ton mogen in Rome voortaan niet harder rijden dan zeventig kilometer per uur. Prinses Beatrix wuift het schip toe, terwijl het de helling verlaat. Zo zwart was de mist nog nooit Een plotseling opgekomen rook- mist, de zwaarste sinds mensenheu genis, maakte het gistermiddag in Londen gedurende tien minuten zo donker, dat bijna een paniek ont stond. Vrouwen schreeuwden in de straten, anderen vielen op hun knie- en op het trottoir om te bidden. Automobilisten die hun koplampen ontstaken, merkten dat de lichtstra len er niet doorheen konden dringen, zodat ze gedwongen waren te stop pen. Om halfdrie leek het middernacht, maar tien minuten later was de roet- deken verdwenen en kwam er een geheimzinnige gele dageraad voor in de plaats. De Londenaars hadden een derge lijk bliksemsnel opkomen van de be ruchte „smog" nog nooit meegemaakt. Die van December 1952 had vier da gen nodig om tot een „erwtensoep- mist" te worden en hield zo lang aan, dat 4000 mensen er het slachtoffer van werden, vooral zij die leden aan ziekten der ademhalingswegen. „Deze concentratie van rook en mist werd teweeggebracht door een bijzondere windrichting", zei de woordvoerder van het ministerie van Luchtvaart. Op het vliegveld van Londen ver dwaalde door de mist een Viscount met 31 personen aan boord al taxiënd op een in onbruik zijnde startbaan en reed tegen een stalen steiger op. Hoe wel het toestel grote schade opliep en twee motoren er af werden ge rukt ze kwamen 200 meter verder neer en de andere twee in brand' vlogen, werden slechts één passagier en één lid der bemanning licht ge wond. Een oude opvullende depressie, die Zondag via het Kanaal op ons land aankoerste, bereikte 's middags het Zuidelijk deel van de Noordzee en begon daar plotseling weer in diepte toe te nemen. Zondagavond trok zij snel over Nederland en nu ver plaatst zij zich in de richting van de Randstaten. Aan de voorzijde van de depressie voerden Zuidelijke winden warme en vochtige Oceaanlucht over onze om geving, die een snelle dooi veroor zaakte, maar aan de achterzijde van de depressie had zich een grote hoe veelheid koude Poollucht opgeza meld, welke begrensd werd door een z.g. arctisch front. Met Noorder- storm stortte deze Poollucht zich ach- ter de depressie om over ons land uit. In drie uur tijds was het arcti- I sche front het grootste deel van ons land gepasseerd. Tijdens de front-1 passage daalde de temperatuur in De Bilt in 10 minuten ongeveer 5 gra den. Zware sneeuwbuien vergezellen de Poollucht op haar weg naar het Zuiden. Vooral op zee heeft het flink ge stormd. Het lichtschip Goeree meld de gisteravond een gemiddelde wind snelheid van 90 km per uur. De zwaarste windstoot werd te Hoek van Holland waargenomen: 114 km per uur. Intussen is bij Ierland een nieuwe storing aangekomen, die weliswaar veel minder activiteit ver toont dan haar voorgangster, maar die toch het komende etmaal het weer in West-Europa al weer zal gaan beïnvloeden. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tct Dinsdagavond. Opgemaakt tc 10 uur). ENKELE SNEEUWBUIEN. Wisselende bewolking met en kele sneeuwbuien. Aanvankelijk zwakke tot matige veranderlijke wind, later mogelijk tijdelijk krachtige naar Noord-west draaiende wind. Vannacht en morgenochtend in het binnen land over het algemeen matige vorst, morgenmiddag lichte vorst temperatuur om het vries punt. 18 Jan.: zon op 8.42 en onder 17.04. maan op 4.09 en onder 12.14 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. OSLO licht bew. KOPENHAGEN sneeuw ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS vrijwel onbew. BORDEAUX driftsneeuw geheel bew. onbewolkt sneeuwbui onbewolkt —10C. —17 —5 —3 1 n 4 1 GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME regen geheel bew. licht bew. sneeuw licht bew. sneeuwbui sneeuwbui licht bew. regenbui half bew. geheel bew. Korreltje Eigenliefde is de ergste aller vleiers.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1