RIJNSTREEK Woonschip gezonken Drs Derksen over: Woningbouw en zijn ervaringen als wethouder Bodegraven zet zich schrap voor belastingverhoging ZATERDAG 15 JANUARI 1955 DE LEIPSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens het transport van Den Haag naar Gouda is Vrijdagmiddag wmbiot het woonschip van de heer R. tewaar BOSKOOP Gouda, ter hoogte van de 's Mole- naarsbrug te Alphen aan den Rijn in de Rijn gezonken, De stuurman van het woonschip, dat gesleept werd, kort achter een sleepboot, bemerkte plotseling, dat het vaartuig bakboord overhelde. Bij onderzoek bleek zich reeds een grote hoeveelheid water in het ruim te be vinden, waarschijnlijk door 't sterke •chroefwater van de sleepboot Onmiddellijk gaf hij alarm trachtte men de woonsehuit nog te redden door het schip aan de wal kant te meren. Dit gelukte echter slechts gedeeltelijk, want aan de kant zonk de woonschuit weg. Door per soneel van de scheepswerf Kempers is het gelicht. Het werk was niet eenvoudig en heeft dan ook geruime tijd in beslaggenomen. Het woonschip was niet voorzien van meubilair. Voor averij tijdens het vervoer was het verzekerd. De stuurman kon zich tijdig naar de wal verplaatsen. Enkele dagen geleden gaven wij een overzicht van de verrichtingen van het personeel van de Alphense noodbrug in het afgelopen jaar ten behoeve van het scheepvaartverkeer door de Rijn. Het is interessant thans, Vannacht om half drie is tij''ens 't werken van een kleine nachtploeg in een werkplaats van de N.V. Mul ders fabriek van rollend materieel en landbouwwerktuigen alhier brand ontstaan in een der bijgebouwen, een grote hoeveelheid zeer brandbaar materiaal lag opgeslagen. De Boskoopse vrijwillige brand weer gaf onder leiding van de com mandant brandweer, de heer J. Bij- loo, zeven minuten na het alarm met twee spuiten en volle bezetting wa ter met negen stralen. Men kon niet verhoeden, dat de in het brandende gebouw opgeslagen benzine en autobanden verloren gin gen. Evenwel is het aan het doortas tend optreden van de brandweer te danken, dat de overige gebouwen bleven gespaard, dat door nat houden een aantal vaten met het zeer brand bare en ontolofbare celluloselak-ver- dunningsmicJdel en een aantal gas flessen konden worden verwijderd uit het brandende gebouw. Om acht uur vanochtend rukte de brandweer in. Een lid van het personeel liepl brandwonden aan een hand op. De schade, die in totaal rond 150.000 beloopt, wordt grotendeels door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand is vermoedelijk het spatten van benzinedruppels op een hete electrische looplamp, GEVONDEN VOORWERPEN. Groen-rode duimwant; zakje met 3 kluwtjes wol en een rekening; dop van ballpoint; paar witte gymn. schoenen; grijze poes; groene vulpen; hooggelegen Koningin Julianabrug I g^J26 duimwant; gele glacé heren ruim een jaar in functie is, een kleine vergelijking te maken tussen de cijfers van de beide bruggen Voor wat de laatstgenoemde oever verbinding betreft, zijn het cijfers van de maanden December 1953 tot en met November 1954, dus even eens over twaalf maanden. In een vol jaar behoefde de nieuwe brug slechts 5290 maal te worden ge opend voor het doorlaten van tuigen, tegen 24993 maal de nood brug. De opening van de Kon. Juliana brug was nodig voor 22 stoomboten, 4116 motorboten, 1564 sleepboten, 259 overige vaartuigen, 561 andere gesleepte vaartuigen, 936 Eijnsche- pen, in totaal 7458 vaartuigen. Passeerden in 1954 de noodbrug in gesloten toestand voor de scheep vaart 3568 vaartuigen, voor dit on derdeel geeft de hooggelegen ge meentelijke brug het cijfer 31553, t.w. 26530 motorboten en 5017 andere vaartuigen, hierin niet inbegrepen 248 houtvlotten, 54 baggermolens en 9 zandbakken. Postduivententoonstelling. In de bovenzaal van café ,,'t Centrum" aan de Wilhelminalaan houdt de Post duivenvereniging „De Blauwband' een tweedaagse tentoonstelling (Za terdag is het de laatste dag) van Jonge duiven. Ingezonden werden 185 duiven welke beoordeeld werden door de heer L. v. d. Eynde uit Rot terdam, die zijn voldoening uitsprak over de kwaliteit van de jonge vo gels. De uitslag is: mooiste doffer van de tentoonstelling van H. van Veg ten de mooiste duivin van M. Schel lingerhout. Klasse I, doffers, bl.band, bl.kras, zw.kras, 200 km.: 1. M. Schellinger hout, 2. Gebr. de Wit, 3. H. v. Veg- ten, 4. S. Blaauw, 5. G. v. Klaveren. Klasse 2, idem duivinnen: 1. Gebr. De Wit, 2. J. Landaal, 3. Hasselaar- De Vos, 4. Gebr. De Wit, 5. H. van Vegten. Klasse III, doffers, alle kleuren: 1. H. v. Vegten, 2. Hoogervorst-Höl- scher, 3. P. G. Borgers, 4. K. Ver- gunst. Klasse IV, id. duivinnen: 1. Hoo- gervorst-Hölscher, 2. C. Hakkenbrak, 3. M. Schellingerhout, 4. E. van Eg- mond, 5. G. v. Klaveren. Klasse V, blauwband, bl.kras, zw. kras, doffers, 100 km.: 1. J. A. Mens, 2. P. G. Borgers, 3. Bauwer-Kruis- wyk, 4. C. v. Ofwegen. Klasse VI, id. duivinnen: 1. H. van Vegten, 2. Gebr. De Wit, 3. idem, 4. M. Schellingerhout, 5. H.' v. Vegten. Klasse VII, doffers alle kleuren, 100 km.: 1. J. Landaal, 2. Bauwer- Kruiswijk, 3. H. >v. Vegten. Klasse VIII, id. duivinnen: 1. P. H. Goedhart. Klasse IX, doffers alle kleuren, on bevlogen: 1. H. Lexks, 2. P. H. Goed hart. Klasse X, id. duivinnen: 1. Hooger- vorst-Hölscher, 2. Gebr. De Wit. Nieuwe riolering. Zodra de weersomstandigheden zulks toelaten, zal de firma v. d. Geer, Leiden, een begin maken met de vernieuwing van de riolering in de Oranjestraat. Dit werk staat niet op zichzelf, want verschillende aangrenzende straten in het zuidwestelijk deel van de ge meente zullen in dit opzicht de no dige' verbetering ondergaan. Gunning. Het leggen van een atamriool in het uitbreidingsplan „West" met bijbehorende werken is gegund aan de fa. Aart van Kerkwijk te Amsterdam, die met 132.900, als laagste inschreef. Het dempen van de sloot in de Bloemstraat en het leggen van een riolering achter de noordelijke be bouwing van genoemde straat is op- Sedragen aan de firma H. Zanen te bergambacht voor 10.948, De bouw van een hoogspan ningsruimte in het perceel Pieter Doelmanstraat 10 is gegund aan de firma H. Oudenes en Turkenburg, Alphen aan den Rijn, voor ƒ4600, ALKEMABE Do Zondagsdienst der huisart sen wordt waargenomen door de doktoren Brinhorst en Muskens. handschoen; nappa dameshandschoen, bruin wollen kinderwantje; br. nap pa dameshandschoen; grijze gebr. handschoenen; grijs-groen-zwarte duimwant; paar groene kinderwant jes; rood-wit-blauwe linker hand schoen; witte shawl; pingpongbal letje; grijze linker handschoen; wit kinderwantje; rode shawl; zakmes; zakmesje; duimwant rood-wit-blauw. Inlichtingen bij de Rijkspolitie al hier. Geboren: Adrianus Dirk Johan nes z. van D. N. van Gemeren en G. de Vogel; Stephanus Maria z. van H. de Kwaadsteniet en J. C. Cubbels; Wilhelm Pieter Cornells z. van D. Koenekoop en B. Loef; Johanna Christina Maria d. van G. van den Hoek en Chr. J. de Waal; Franciscus Josephus Christiaan Marie z. van Th. H. H. Chr. Klumper en M. A. Nieuwesteeg. Ondertrouwd: Jan van Rijswijk 26 j. en Gerrigje van Leeuwen 24 j. Getrouwd; Dirk van Vliet en Ma ria Elisabeth van den Tooren; Wil lem Aron de Jong en Hendrika Jo hanna Kromhout. Overleden: Andries Cornelis van Nes 70 j. HAZERSWOUDE Nieuw raadslid. Tot lid van de raad dezer gemeente is benoemd voor de C.H.U.-fractie de heer H. van Ry'n, die deze benoeming aannam. Voor genoemde fractie was een va cature ontstaan door het overlijden van de heer M. J. Ravensberg. De heer Van Rijn was opvolger van de heer G. v. Ommering (Rijndijk) die voor de benoeming bedankte. HAZERSWOUDE [DORP] Voor de Algem. Stenografen Bond slaagde te Leiden (Pontschool) onze plaatsgenote Cobie Brugman voor het diploma Mach. schrijven B. LEIMUIDEN TRAGISCH STERFGEVAL. Woensdagavond werd een baby van 8 maanden van de familie Ant. de VosVis aan de Burg. Bakhui- zenlaan in het wiegje gelegd zonder dat ook maar enig verschijnsel van ziekte werd geconstateerd. Donder dagmorgen bleek bij het opstaan van de ouders het kind al enige tijd te zijn overleden. De oorzaak van dit tragisch sterfgeval werd niet gecon stateerd. NIEUWVEEN Biljarten. Gisteravond werden de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap der biljartvereniging „Dito" voortgezet. De uitslagen wa ren als volgt: J. Pietersen wint van A. J. v. Trigt, H. A. Leliveld wint van J. Pietersen, A. A. M. Schoorl verliest van G. Keijzer en L. Res ting wint van G. v. d. Berg. LEIDERDORP Schaakclub. Deze week werden de onderlinge wedstrijden voortge zet. De uitslagen luiden als volgt: C v. TolRector de Groot 01; N. GinjaarG. v. d. Valk 'AK; H. A. KorswagenJongebroer 01; D. BraamP. C. v. d. Leek 10; C. SterkC. Boon afg.; S. de Goede renA. v. Klaveren 0—1; A. v. Kla verenKorswagen 1—0 Deze week wordt waargenomen door dokter H. Bakema, Acacialaan 58, Tel. 24828. NOORDEN Jaarvergadering R.K. Bouwvakar- beiders. Donderdagavond werd in de zaal van de Wed. A. Kuyf de jaar vergadering gehouden van de R.K. Bouwvakbond „St. Jozef". Door af wezigheid van de voorz. stond de vergadering onder leiding van de penningmeester. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek er een batig saldo te zijn van ruim f 35, Ook de secretaris had een gunstig jaarverslag. Het ledental was in 1954 met 8 vermeerderd. Het aftredende bestuurslid werd bij acclamatie her kozen. De districtsbestuurder de heer Menche kreeg nu het woord. Spreker begon met een felicitatie aan de ver eniging met de vooruitgang van het ledental. Daarna sprak hij over de noodzakelijkheid van de contributie verhoging alsmede hoe de 6 loons verhoging tot stand gekomen was. De rondvraag bracht ook dit keer weer zijn gebruikelijke vragen op, zoals vacantiebonnen, vorstverlet, W.W., ontslag nemen alsook de han del in vacantiebonnen. De districts-1 bestuurder gaf antwoord op de ge stelde vragen, al was de uitkomst dan niet altijd naar de zin, maar met de wet moet men nu eenmaal reke ning houden ook al staat zij ons niet aan. Jaarvergadering ijsclub. Don derdagavond werd in de zaal van mej. C. Veenman de jaarvergade ring gehouden van dc ijsclub „Noor den". In het openingswoord vroeg de voorzitter om de vergadering in ijltempo af te werken, opdat er ge noeg tijd over zou schieten voor het prijsjassen wat in de plaats gekomen was van de traditionele verloting. Het verslag van de penningmeester was nu niet onverdeeld gunstig, te gen een inkomsten van 134,76, stond een uitgave van 255,92 met als nieuw saldo 289,32. Voor de rondvraag bleek geen arti- K.V.P.-Voorhout Het belangrijkste punt op het pro gramma van de K.V.P. afdeling Voorhout, dat in de gisteren gehou den vergadering werd besproken, was „de woningbouw". Na de bestuursverkiezing, waarbij in de vacature W. Floor gekozen werd de heer J. Augustinus, volgde de bespreking Woningbouw door wethouder drs. J. H, Derksen. Vooraf had de voorzitter nog be nadrukt, dat deze vergadering, de gewone jaarvergadering is, en dus niet is uitgeschreven in verband met de verspreide pamfletten. Drs. Derksen deelde mede, dat hij gaarne bereid was, het beleid der K.V.P.-fractie in de gemeenteraad nader toe te lichten. Daarom dan ook een volledige toelichting. Een afslui-. ting van dit beleid, heeft u gisteren kunnen constateren, n.l. het besluit van de gemeenteraad om nu 16 wo ningen te gaan bouwen. Ervaringen. Hierna zette spreker op duidelijke, rustige wijze zijn ervaringen betref fende de woningbouw als wethouder De eerste Raadsvergadering van dit jaar werd begonnen met een Nieuw jaarsoverzicht, gegeven en uitgespro ken door burgemeester J. J. Croles. Hierbij werd melding gemaakt van het koninklijk bezoek, de koninklijke bekrachtiging van het uitbreidings plan „Bodegraven-Centrum" op 14 December 1954. In evengenoemd Ko ninklijk Besluit is het beroep van de heer M. Kruik niet ontvankelijk en het beroep van mevr. de wed. C. C G. Stolwijkvan Veldhuizen onge grond verklaard. Ondanks de vele moeilijkheden die dit plan in de weg zijn gelegd en haar uiteindelijke vaststelling zozeer heb ben vertraagd heeft het dagelijks be stuur gemeend dit definitieve plan weer op de helling te moeten zetten met het oog op een nog betere en doelmatige toekomstige ontwikkeling van de gemeente Bodegraven. Hierbij is gedacht aan een enigs zins ruimere ontwikkeling in Noor delijke richting. De verwachting is, dat de ingebrachte bezwaren de ont eigening in het uitbreidingsplan, de bekrachtiging van dit plan door de Kroon evenmin in de weg zullen staan. Met nadruk werd verklaard dat al leen nog onderhandelingen zullen worden aangeknoopt van gemeente wege met de eigenaren-van percelen gelegen in 't uitbreidingsplan, waar mee het gemeentebestuur tot nu toe geen contact had. Reeds konden worden voltooid het bouwrijp maken van de N.V. Turken- burg's Koninklijke Zaadhandel over genomen gronden, terwijl de bouw van een schoolgebouw en van 29 wo ningen hier hun voltooiing naderen. Voor de nog in dit jaar beoogde bouw van een veertigtal woningen is het wachten allereerst op de komst van de door de Water- en Lichtbe- drijven benodigde materialen. Gepoogd zal worden deze veertig woningen voor de winter nog be woonbaar te hebben. Als belangrijke objecten in dit gebied werden nog genoemd de spoedige uitvoering van het reeds goedgekeurde plan tot de boüw van een gymnastieklokaal en de omvangrijke werkzaamheden aan het leggen van een nieuwe duiker, ten behoeve van de watervoorziening van de sloten in dit gebied. Ten aan zien van het ook bij de ontsluiting van dit gebied nauw betrokken brug- j probleem mag worden vertrouwd, dat in de loop van dit jaar in samenwer king met en met medewerking van Provincie, Rijkswaterstaat en van het Groot Waterschap van Woerden, een plan tot brugvernieuwing niet alleen zal kunnen ontworpen en vastgesteld doch tevens tot een begin van uit voering zal kunnen worden gebracht. volgende jaren aan belastingverho ging c.q. invoering van nieuwe belas tingen zal kunnen worden ontkomen. Hoewel de totale reserve, met in begrip van de batige saldi van vorige dienstjaren, blijkens de begroting 1955 het beduidende bedrag van ruim vijf ton beloopt, zal het beleid toch reeds spoedig moeten zijn gericht of) een geleidelijke vermeerdeing der belastingopbrengsten, bijv. door ver hoging van het getal op renten op de personele belasting tot het wettelijk toegestane maximum en/of door in voering van vermakelijkheidsbelas ting, straatbelasting of van rechten op de reinigingsdienst. De gang van zaken bij de gemeen telijke bedrijven zijn hier echter een belangrijke factor en toonden 't vol gende beeld. Het Gemeentelijk Slacht huis voor het eerst sinds tien jaren een batig saldo van 7000.Ook de Nutsbedrijven hadden een zeer be langrijk en bedrijvig jaar. De ver bruiken bevinden zich nog steeds in stijgende lijn. Het electriciteitsver- bruik steeg met rond 140.000 kWh en het gasverbruik met rond 20.000 m3. De door het Woningbedrijf beheerde woningen gaven eveneens een niet ongunstige exploitatie te zien. Na de voltooiing van de 35 in aan bouw zijnde woningen en wan de 40 nog te bouwen woningen zal dit be drijf 165 woningen in beheer hebben met een totaal geïnvesteerd kapitaal van meer dan twee millioen honderd duizend gulden. Met dank aan de diverse commis sies, de Raad en inzonderheid aan de wethouders besloot de burgemeester zijn nieuwjaarsrede. Het oudste raadslid de heer C. B. Batelaan (AR) beantwoordde namens de Raad deze toespraak. Meegedeeld werd dat de goedkeuring voor de aanbesteding van veertig woningen afgekomen was en dit jaar in totaal honderd woningen gereed zullen ko men. Verder was een extra-contingent bouwvolume beschikbaar gesteld voor de bouw van een bejaardenhuis met in totaal vijftig bedden. De agenda werd vervolgens in zeer vlot tempo afgewerkt. De verlenging van de overeenkomst met de N.V. Gekro destructiebedrijf te Rotterdam, de verdubbeling van het door het ge- meentepersoneel bijeengebrachte be drag ten bate van de actie voor vluchtelingen, de aanvraag van de Chr. School in de Meye voor vernieu wing en verlichting ten bedrage van 1450.de wijziging van de tarie ven bij het waterleidingbedrijf, de verhoogde gemeentelijke bijdrage voor de voor- en nazorg voor geestes zieken gingen zonder meer onder de ca. 40.Indien de Raad onjuist of onvolledig ingelicht werd tijdens het nemen van dit raadsbesluit en deze voorlichting steunt op de gegevens van de bouwkas, verzoekt spr. zich van de financiële en garantie-bepa lingen te ontdoen en door de morele verantwoordelijkheid, die de Raad op zich genomen heeft in de reeds be staande contracten steun te verlenen. Wethouder C. Karssen had deze in terpellatie graag schriftelijk inge diend ge2ien. Na afwijzing van vermeerde on juiste en onvolledige voorlichting aan de raad, werd op voorstel van de vorzitter besloten de beantwoording van deze interpellatie tot volgende raadsvergadering aan te houden. De heer J. Martens (PvdA) had enige wensen betreffende de bestra ting, verlichting, en een voorlopige Ijsbaan. Dit had reeds de aandacht van B. en W.. Hierna werd de open bare vergadering gesloten en trok de Raad zich in comité terug. Jaarvergadering „Triomf", der leiding van voorzitter K. Dom burg kwamen de leden van ons enige plaatselijk muziekcorps (in functie) n.l. het tamboercorps „Triomf" in hun clublokaal in de Kerkstraat bij een. Het jaarverslag gaf een optimis tisch relaas en releveerde het aantal malen, dat naar buiten werd opge treden. De penningmeester gaf het financieel overzicht en liet weten, dat er een klein batig saldo aanwe zig is. Maar de begroting 1955 baar de grote zorgen. En dit hoofdzake lijk omdat de vernieuwing van cos- tuums een bedrag van f 1200,op eist. Hiervan zal de gemeente ƒ500 betalen. De rest moet door de leden zelf bijeen gebracht worden. Men zal dit trachten te bereiken door een oud-papier-actie en door een lijst- collecte. Het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld: K. Domburg, voorzitter, B. Weisenbach, secretaris en K. Manschot, penningmeester. Medegedeeld werd dat in principe besloten was deel te nemen aan het concours te Woerden. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzit ter sloot. Postzegelliefhebbers. De heer P. J. Boel te Hilversum, hoofdbe stuurslid van de Ned. Ver. van Post zegelverzamelaars, zal op uitnodi ging van onze plaatselijke vereni ging a.s. Maandag een lezing komen houden, getiteld „Welke mogelijkhe den biedt ons de philatelie?" Men zal op deze avond een unieke verzame ling luchtpoststukken kunnen be wonderen. De vergadering wordt ge houden in café Gez. Vink om 8 uur. Elkeen ia welkom. Tafeltennis De R.K. Tafeltennis- ver. Sportlef I had een thuiswedstrijd in de competitie van de NTTB tegen Sleutels uit Leiden. Dit werd een mooie overwinning voor de Bodegra vers. J. Vermey en A. van Es kwa men ongeslagen uit de strijd. Wel lieten zij in het dubbelspel de eer mo te zijn. Een ieder wielde graag gaan kaarten, waarmee dan ook be gonnen kon worden. De uitslag van de kaartwedstrijd is als volgt: C, VeenmanC. de Jong lste prijs ieder een halve kan jene ver; L. PieterseH. Fransen 2de prijs ieder een rookworst; A. de JongA. Wahle 3de prijs ieder een doos sigaren; J. GroenendijkG. Vroonhof 4de prijs ieder een doosje sigaretten. OUD-ABE Toneeluitvoering. De toneel club „Door vriendschap saamge- bracht" gaf in haar vastenavonduit voering de klucht „Amor en bana nen". Door gebrek aan geschikte stukken voor heren-toneel, aldus de voorzitter, was nu ook D.V.S. uitge breid met enige dames-leden en daardoor was het mogelijk een re- Ïirise te brengen van het 15 jaar ge- eden gespeelde: Aaron Slootjes in de knel", maar nu voor gemengd to neel. 'n Echt grappig stuk, goed op gevoerd, dat de talrijke bezoekers een aangename avond bezorgde. Isidoor Klein kan zijn handel in zuidvruchten niet voor ondergang behoeden. Zijn schuldeisers lopen de deur plat* en dreigen met faillise- ment. Zijn vrouw wil niet van de moeilijkheden weten. Zijn bediende Sem Slikker neemt geen blad voor de mond en brengt hem in sappige taal aan zijn verstand dat hij niet deugt voor het werk. ,Dan komen zij overeen, dat Sem één dag de zaken in handen zal krij gen. Op allerlei slinkse manieren weet hij de schuldeisers zonder geld af te schepen en wel zo dat ze graag weer willen leveren. Een grote ad vertentie in het plaatselijk blad roept de mensen op om te komen naar de uitdeling van 1000 kisten bananen, terwijl er maar 2 kistjes in het ma gazijn staan. Tooh komen de bana nen er en de pers komt met extra uiteen. In het begin had hij wel enige plannen voor financiering e.a. geopperd, maar steeds werden deze door de voorzitter van het college afgewimpeld. Bij gebrek aan erva ring en in guede trouw heeft hij daar enige maanden in berust. Nadat 6 contingenten waren verlopen, wer den tekeningen gemaakt en aanvra gen ingediend voor 26 woningen, om dat er volgens de voorzitter nog een extra pot was. Helaas bestond deze „pot" niet. Dit was mijn eerste les, aldus inleider. Ik was er ingevlogen, hoewel ik gewaarschuwd was dat de voorzitter een speciale liefde had voor „Demavo". Groot was de critiek van de wet houder op andere manipulaties, tot dat het hoogtepunt werd bereikt, doordat de voorzitter door over schrijding van zijn competentie, per soonlijk contingenten aan Demavo overdeed. Dit was oorzaak van de motie van wantrouwen in de befaamde raads vergadering, met alle gevolgen daar van. Merkwaardige ontdekking. Een der gevolpen was de oprich ting van de Stichting „Samen Bou wen". Hoofdzakelijk kwam de tegen stand van Wederoobouw. Wij hebben daar een bezoek gebracht, wat al leen bekend was aan de voorzitter, secretaris en spreker, wat betreft dag en uur. Wij deden daar een merkwaardige ontdekking. Toen wij daar aankwa men stond de auto van een der di recteuren van Demavo reeds voor de deur. Onnodig te zeggen dat wij daar zo zwart mogelijk gemaakt wa ren. Hoe dan ook, wij gaan nu bouwen en hebhen dus toch resultaat. Nu wil ik nog een kort woord zeg gen over mijn ervaring als wethou der in het algemeen. Ik was indertijd verwonderd over het verzoek mij.fe- daan, om mij beschikbaar te stellen voor het raadslidmaatschap. Ik was toen een onbekende voor de Voor- houters. Ik begreep dat toen niet, maar nu wet Ik had verwacht in deze gemeente de gewone problemen te vinden. Wat vond ik er? Een samenstel van list en bedrog. Bruut egoïsme en plichtsverzuim, verweven in een net van sluwheid en een gezwel van boosheid. Het is een taak van de raad en wethouders oo de eerste plaats, maar ook van u, door steun aan de raad, dit gezwel met wortel en al uit'te roeien. Een minuten lang daverend ap plaus onderstreepte deze woorden. Andere mening. De neer v. d. Nouland was hierna de eerste spreker. Hij was het met spreker in het geheel niet eens en trachtte zijn beleid als wethouder te verdedigen en de verhouding tot De mavo te rechtvaardigen. Hij had eergisteravond op de ver gadering in de Bonte Koe gezegd, dat Demavo kans zag nu 30 wonin gen te bouwen, maar een vraag, om dit nu waar te maken, bleef onbe- Na sloping van het pand Ubert zul- hamer door. Als voorzitter van de aan e gasten. G. Voordouw zag len de verder voor de beoogde „door braak" vereiste voorzieningen, als onteigening, ontruiming en sloping der panden spoedig de aandacht vra gen. Het gemeentebestuur blijft diligent om te komen tot de stichting van een pensiontehuis voor bejaarden, de aan leg van sportvelden en tennisbanen. De financiering van reeds genoem de en van andere o.m. op het urgen tieplan vermelde projecten verplich- tenom acht te geven op de momen tele toestand en de aspecten van de gemeentelijke financiën. Was het mo gelijk om de begroting 1955 te doen sluiten zonder belastingverhoging, be twijfeld moet worden of In de eerst- financiële commissie bracht de heer C. B. Batelaan verslag uit over de begroting en rekening 1953 en van begroting 1954 van het Woningbe drijf, waarna deze voorlopig vastge steld werden. Door drs. J. van de Boon (Qemeen- tebel.) werd een interpellatie gehou den over de teleurstellende resultaten bij het bouwen van woningen door middel van de bouwkas der Neder landse Gemeenten. Beloofd was een woning in Juli 1954 tegen de huur van 8.63 per week. In feite komt dit neer op het ontvangen van slechts 'n berekening tot nu toe, met een last van ca 17.per week en bijkomen de kosten van 2000.inplaats van slechts kans om eenmaal als sterk ste uit de strijd te komen. Uitslag 7—3. De medische dienst voor het ko mende weekeinde zal dorden waar genomen door dr. S. Beije en Zr. van Wijk, Stationsweg 7. Geboren: Mattheu6 J. z. van M de BruinSmits; Elisabeth Wilhel- mina d. van I. v. Donkv. d. Stoel. Ondertrouwd: Gerrit Bosman en Steventje Rademaker; Dirk v. d Neut en Maria Marg. Zwijnenburg. edities over de levensloop van de antwoord. Hij keurde de nu te bou- rgn. schatrijke handelaar. Isidoorwen 16 wonin-en ai. omdat re te Klein. Isidoor zelf raakt er bijna het klein zijn, en omdat het vol'ens hoofd bij kwijt en dreigt daardoor verschillende malen roet in het eten te gooien. Alles loopt echter goed af en Sems verdiensten worden rijke lijk beloond. Hoe? Dat kunt U zien a.s. Zondag bij de heropvoering, die naar we verwachten wederom suc cesvol zal verlopen. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Voor het diploma boekhouden uitgereikt door de Ned. Associatie voor bedrijfsexamens, slaagde de heer Th. v. d. Poel Azn. RGELOFARENDSVEEN Stille Omgang. De jaarlijkse be devaart van de Stille Omgang wordt voor Roelofarendsveen en de hierbij aangesloten afdelingen gehouden op 13 Maart. Kernclub L.T.B. Vrijdagavond had de Kernclub van veiling en LTB in de Pancratiuszaal een bijeenkomst belegd, waarop de heer Zomer stooktechnicus, in samenwerking met de heer Carree met filmappara tuur van de Voorlichtingsdienst een causerie verzorgde over „Ver warmingstechniek en economisch stoken". Dat hiervoor wel belang stelling is, bewees het grote ge tal aanwezigen, welke door voorz. A. Verdel begroet konden worden. Allereerst deelde voorz. nog mede, dat de eerstvolgende Kernavond is op 4 Febr. a.s. (kaartavond), waarna op 25 Febr. a.s. door de heer Zethof uit Aalsmeer behandeld zal worden het onderwerp „De mogelijkheden van de teelt van Bloemisterijgewas sen met rolkassen". Hierna verkreeg de heer Zomer het woord, welke allereerst een uit eenzetting gaf over verwarming en stoken in de bedrijven, de verschil lende types verwarmingsketels en hoe men deze moest stoken. Voorts behandeling, schoonmaakmoge- lijkheden en regels voor onderhoud. Het geheel samengevat als een leer zame lezing in het belang van de bedrijven. Direct hierop aansluitend vertoonde de heer Carree een film, waarin aanschouwelijk naar voren werd gebracht hetgeen door de heer Zomer was behandeld. Daarna wer den de talrijk gestelde vragen door spreker op leerzame en uitgebreide wijze behandeld. Na de pauze werd nog de film vertoond over stoken met industrieketels, waarna d avond besloten werd met een tweetal aar- f-, j. t —Ti wciu mei och iwcciai aar- Getrouwd. Jan Boele en Cornelia dige interessante films n.l. „Het op- tt j i, tt sporen van ijsbergen op de Zeewe- Overleden: Hendrikje Veenkamp gen" cn „Orkanen en wervelstormen 33 j.Ê echtgen. van H. Venema. rond Miami in Amerika". hem z.g. betonnen woningen zijn. Vele sprekers mengen zich nu in het debat. Drs. Derksen beantwoord de alle vragen uitvoerig. Mr. Weve constateerde, dat de heer v. d. Nouland zich nu opwerpt als de grote promotor van grote gezinswo ningen. Daarom begreep hy niet, dat in de 4 jaren van zijn wethouder schap, die niet zijn gebouwd. Het komt tot een openlijk conflict tussen deze twee heren, het wordt rumoerig, zodat de voorzitter afhamert. De heer v. d. Nouland nam stel ling tegen uitlatingen van drs. Derk sen aan zijn adres over list en be drog. De heer Derksen antwoordde hierop, dat h(j dit in géén geval tot de heer v. d. Nouland persoonlijk had gericht. Integendeel, hij was 'er van overtuigd, dat deze tegenstander, als rechtschapen man zelf de dupe is geworden van list en bedrog, en waarschuwde hem er dan ook voor toe te zien, aan wie hij zijn vertrou wen geeft. Tot slot van deze bewogen verga dering werd een motie ingediend, waarin het volste vertrouwen werd uitgesproken in het beleid van de K.V.P. wethouders, raadsleden en K.V.P.-bestuur. Alléén de heer v. d. Nouland stem de tegen. RIJPWETERING Rectificatie. De aangekondigde tweede opvoering van het Kerstspel „Jutterskerst", welke wegens het overlijden van pastoor Kwakman, moest worden afgelast. 2al thans plaats vinden a.s. Zondag 33 Jan., des avonds te 8 uur in café „Rust oord". ZOETERWOUBE E.H.B.O. Alle E.H.B.O.-ers die geld en of loten van de S.U.S. onder zich hebben worden verzocht dit a.s. Maandag aan de Miening even af te komen handelen. WOUBRUGGE BEWONERS VAN VEENPOLDER EN ZUIDHOEK WILLEN BIJ ALEKEMADE KOMEN. Bij de ingekomen stukken van de gemeenteraad Woubrugge, op het verslag waarvan wij Maandag terug komen, was een schrijven van de be woners van de Veenderpolder en de Zuidhoek, waarin werd medegedeeld dat na een enquête is gebleken, dat de betreffende inwoners in meerder heid aansluiting bij de gemeente Al kemade wensen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6