TWEE JUBILEUMTAARTEN VOOR LISSE 3 De fotograaf maakte een prijsvraag als een bijdrage tot de feestvreugde Iedereen kan meedoen St. Deusdedit in 't goud? Godsdienstvrijheid is in Israël zeer verbeterd ZATERDAG 15 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 hebben die genummerde foto's te betekenen?, zult ge u afvra gen. Ons antwoord daarop is kort en duidelijk: Zij vormen een bijdrage tot de feestvreugde! Als men met oude mensen over vroeger spreekt, dan beginnen ze meestal met de loftrompet te steken over de tegenwoordige tijd en zij be-" zweren u doorgaans, dat er nooit een „igoeie oude tijd" geweest is. Vroe ger was het leven hard, behalve.... En dan volgderl de grieven tegen de tweede helft van de twintigste eeuw. Want de mensen waren onder el kaar toch een beetje anders. Gemoe delijker. Met nieuwjaar drukte men tienmaal zoveel handen als tegen woordig en indien er ergens hulp nodig was, kwam die ogenblikkelijk. Als er ergens feest was, deed men alle mogelijke moeite, om iets bij te dragen tot de feestvreugde. Men gaf iets van zijn armoede of stuurde een paar dochters om in de keuken te helpen of de gasten te bedienen. Helaas heeft de krant geen doch ters, maar toch wil zij een bijdrage leveren tot de feestvreugde op het gouden bestaansfeest van de afdeling Lisse van „St. Deusdedit"! Wat denkt u van twee jubileum taarten? Vandaag over een week kunt u beetje zoeken wel tot een goed resultaat zullen komen. Onze fotograaf heeft de- prijsvraag in elkaar gezet. Van de week is hij met de bus naar Lisse gegaan en uit gestapt bij de halte Vierkant. Vier minuten later had hij het eerste plaatje al geknipt. Bekijk foto nr. 1 maar eens goed. Waar staan die man nen bomen te snoeien? Het is bijna op de hoek van een straat, maar u behoeft de zijstraat er niet bij te noemen. De mannen van de reinigingsdienst gingen even later op de foto. Dat ge- toen hij dit plaatje maakte? Voor nummer vijf draait u uw hand niet om, want zoveel leeuwen zijn er niet in Lisse. Maar weet u, hoe het huis heet, waar die leeuw zo rustig op een paaltje zit? Toen de leeuw vereeuwigd was, :i de fotograaf: „Laten we even naar Keukenhof gaan". Hij liep een klein stukje door en verdween toen een zijstraat. Toen hij de straat uit was, werd het hem te koud. „Ik niet verder", besloot hij. Nu heeft de fotograaf er een hekel aan, om twee keer door dezelfde straat te gaan. Maar dat was ook niet nodig. was nog een andere straat, die naar het dorp terugvoerde. Die straat ziet u op foto nummer zes. Kort daarna stond hij weer op. het punt, waar hij uit de bus gestapt was. „Toch ga ik nog niet naar Lei den!", dacht hij. „Ik wil eerst een laag-bij-de-gronds plaatje maken. Hij liep een poosje recht uit en toen zag hij in een zijstraat, wat hij zocht. Op de knieën heeft hij foto nummer ze ven gemaakt en hij zou het erg op prijs stellen, als u even noteert bij welk gebouw deze steen behoort en in welke straat dat gebouw staat. En dan kunt u vast één jubileum- taart winnen. U neemt een brief kaart en schrijft daar op, wat er over de zeven foto's gevraagd is. U kent die straten natuurlijk allemaal! Ver geet uw naam en adres niet en ver meldt in de linker bovenhoek van de adreszijde: „Win een taart". De tweede jubileumtaart wordt verloot onder degenen, die kunnen vertellen, welke route de fotograaf door Lisse gemaakt heeft. Hij heeft niet in iedere straat gefotografeerd, maar uit de volgorde van de plaat- en uit de beschrijving hierboven is zijn route gemakkelijk af te leiden. Schrijf alle straten, die hij doorge wandeld is even in de juiste volg orde op een briefkaart, schrijf in de linker bovenhoek „Win een taart" en wacht rustig af, of de bakker volgen de week Zaterdag met een taart bij u aan de deur komt. Wie beide opgaven maakt en dus twee kansen wil hebben, kan hier voor één briefkaart gebruiken. In dat geval kan men in de linker bo venhoek aan de adreszijde schrijven „Win twee taarten". Dat is gemakke lijk bij het sorteren, want we ver wachten een heleboel inzendingen. Ieder gezinslid mag zijn eigen oplos sing inzenden, zodat het best moge lijk is, dat de jongste spruit met de taart gaat strijken. Dan kan hij vol gende week zeggen: „Het is mijn taart, maar jullie mogen ook wel een stukje!" beurde in een andere straat, weer vlak bij een hoek. Noteert u die straat even, dan kunnen we verder wandelen. Het derde plaatje is niet moeilijk. U moet alleen maar weten, waar die autocabine op het dak staat. Want met uw neus in de zachte crème zit ten. Om tot een eerlijke verdeling te komen, hebben wij er een prijsvraag van gemaakt. Wie er aan mee kunnen doen? Op de eerste plaats iedere Lis- senaar! Of de deelnemer wel of niet op ons blad geabonneerd is, speelt deze keer geen rol. Als hij onze prijsvraag oplost, dingt hij mee naar de zoete prijs. Verder kan iedereen, die abonné is en niet in Lisse woont, een kansje wagen. Hij zal uiteraard heel goed bekend moeten zijn met de toestand in Lisse anders kan hij de foto's „niet thuisbrengen", maar we maken ons sterk dat veel Sassemers en inwoners van 1 andere bollendorpen met een dat is weer een straat, die u even moet aantekenen. De vierde foto is een doorkijkje. Op welke hoek stond de fotograaf, Veel succes en vergeet het juiste adres niet! Briefkaarten richten aan de Redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Volgende week Zaterdag ontvan gen de prijswinnaars hun jubileum taart! De afdeling Lisse van de R. K. Landarbeidersbond „St. Deusdedit", viert gedurende dit weekend haar gouden bestaansfeest en daarbij gaan van zelfsprekend de gedachten terug naar die eerste jaren van dc bond, toen het „niet meeviel" om georganiseerd te zijn Gelukkig zijn de tijden nu anders. Naast de sociale verbeteringen is er iets, dat pastoor Staadegaard in zijn I inleiding van het feestprogramma het mooiste resultaat noemt, namelijk „dat door moeizame opbouwende samenwerking de tegenstellingen tussen werkgevers en werknemers zijn verminderd en men langzamerhand elkan der meer is gaan beschouwen als gelijkwaardige bedrijfsgenoten in de geest van de pauselijke encyclieken." In began December 1904 werd er in Lisse een voorlopig bestuur gefor meerd van de op te riohten afdeling van „St. Deusdedit". D>it bestuur be stond uit de heren B. van Tongeren, H. Salman en J van Velzen. Kort daar na werd de definitieve oprichtingsvergadering gehouden. Eigenlijk had de viering van het gouden jubileum dus in de vorige maand moeten plaats vinden, maar uitstel was nodig in verband met de Advent. Bij de oprichtingsvergadering op 12 Decem ber 1904 waren 48 landarbeiders tegenwoordig. De moeilijkheden waren legio. Velen zouden zich graag als lid gemeld hebben, maar werden weerhouden door de vrees ontslagen te worden. De financiële positie van de landarbeiders was slecht, doch niettemin was men bang zijn baan tje te verliezen. Wat in die dagen enkele centen betekenden, blijkt o.a. uit het feit, dat er verschillende per sonen bezwaar hadden tegen de contributie, wel ke werd voorgesteld. Het bestuur vroeg 1 cent per week per lid en er waren mensen, die zo'n uitgave ruim twee kwartjes per jaar slechts met grote schroom konden doen. Nu werd het voorstel niet afgestemd, zodat „St. Deusdedit" kon starten met 48 leden, die voor de kas 48 centen per week betekenden. Op de laatste Zondag van de maand was er na de H.H Missen van half ne"en en tien uur in het Bonds- gebouw gelegenheid de contributie te voldoen Het eerste bestuur bestond udt de heren B van Tongeren, S. Langelaan, H. Salman, M. Snijders en B. van Bezu. In de eerste jaren was de strijd zwaar zeer zwaar. Leden kwamen, maar helaas waren er ook leden, die gingen. De moeilijkheden, die zij in verband met hun lidmaatschap ondervon den, bleken hen te machtig. Maar ondanks alles bleef er een stevige kern, die de moed niet liet zakken. Op de eerste plaats moest men strijden tegen onbegrip en vrees in eigen kring en daar naast moest men trachten de sociale positie var de werknemers te verbeteren. Als men dit alle overweegt en daarbij bedenkt, dat er dikwij' geen geld in kas was, om eenvoudige circulai res te laten vervaardigen, dan is het wel duide lijk, dat de grootste propaganda gemaakt werd in het gesprek van man tot man. Volgens oordeel van mgr. Hakin De toestand van de katholieken in Palestina is de laatste tijd aanzienlijk verbeterd. Er zijn op dit ogenblik geen klachten meer over belemme ring van de godsdienstvrijheid. Bo vendien toont de Regering van Israël zich vastbesloten, alle handelingen tegen te gaan, die de vrije uitoefening van de katholieke godsdienst zouden verhinderen. Dit heeft Mgr. Hakim, aartsbisschop van Galilea, tegenover een correspondent van KNP ver klaard. Hiermede geeft hij blijk van een aanzienlijke verbetering te kun nen spreken nadat hij een half jaar geleden in Europa ernstige klachten tegen de Israëlische regering had moeten uiten. In het onderhoud kwam het om- L. ELFRINK C. ELFRING A. J. DE BRUIN streden vraagstuk van de eigendom der kerkelijke gederen ter sprake, wel ke allerminst .opgelost is, maar toch betere perspectieven geeft dan voor heen. Een definitieve oplossing staat voor de deur, maar in afwachting daarvan wenste de bisschop slechts te verklaren: „Reeds lange tijd houdt men zich bezig met te zoeken naar een bevredigend compromis voor de onroerende goederen van de Grieks- Katholieke Kerk in Israël. Tijdens de Arabisch-Israëlitische oorlog waren deze bezittingen in gerechtelijke be waring gesteld. Thans liggen zij in veiligheidsgebieden, of op plaatsen, die voor de Arabieren niet meer toe gankelijk zijn of waar zich geen Ara bieren meer bevinden. Desondanks is het heel goed mogelijk om uit dé lopende opbrengsten van die goede ren, liefdadige instellingen, kerken, kloosters en weeshuizen te onder houden. De overheid verleent in deze aangelegenheid de grootst mogelijke medewerking. Ten aanzien van het onderwijs liet de bisschop zich waarderend uit, maar het blijkt uit de medegedeelde schien wel met Viet Nam tot de meest weest! Het resultaat van het barre werk van de eer ste tijd kan men thans overal zien en van de Bollenstreek kan men zeggen, dat zij thans in het eerste gelid staat wat de sociale voorzienin gen betreft. Na vijftig jaar voert „St. Deusdedit" van Lisse onder leiding van de heren L. Elfrink, voorzitter, A. J. de Bruin, secretaris en C. El- fring, penningmeester, in de vaan de slagzin: „Op naar de 600". De afdeling is een van de krachtigste loten aan de stam van de landarbei dersbond en de rugigegraat van de plaatselijke K. A. B. Tijdens de Plechtige Hoogmis, die mor gen in de kerk van St. Agatha wordt opgedra gen en tijdens de receptie, die 's middags gehou den wordt, zal men met dankbaarheid het werk van de koene pioniers gedenken, dat geluk bracht in de landarbeidersgezinnen en een sta biele arbeidsvrede in de bedrijven. feiten, dat deze toch nog te wensen overlaat. De bisschop zeide: „Ook 't onderwijs wordt door de Staat be vorderd, en in ieder geval niet be perkt. De scholen ontvangen geen subsidies, maar zijn geheel vrij in hun beleid. Het volgend jaar zal er waarschijnlijk een gymnasium wor den geopend". Onoplosbaar probleem Met diepe bewogenheid heeft Mgr. Hakim tenslotte gesproken over het schrijnende problemen van deze we reld behoort. Het is niet opgelost en het schijnt niet opgelost te worden. In de grootste Christengemeenschap in Israël, Nazareth, is het grootste probleem dat van de duizenden vluch telingen, aldus Mgr. Hakim. Voor hen is er geen werk, en mede daar door wordt er een ideale voedings bodem geschapen voor het communis me. Reeds is 40 pet. van de bevol king van Nazareth communist. Het merendeel van hen wórdt gevormd door gewezen orthodoxen en mos vluchtelingen-probleem, dat mis- lems; slechts 5 pet. is katholiek ge-

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5