mam &>yma$TAD TALEN D&tf fieh Toon Hermans met Zaza naar Leiden Door uitbreiding werd een grnte wetenschappelijke achterstand ingehaald Moskou bereid zijn atoomkennis mee te delen Leids witte brood 1 cent goedkoper Populair concert door het R'dams Philharm. Orkest Laatste spant op overkapping Leids station ZATERDAG 15 JANUARI 1955 DE LETDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 h DUIZEND GULDEN BLJEEN. Met zeer gepaste trots konden gis teren zes buurtbewoners vtfn de zwaar getroffen familie Corneiisse, een tocht maken naar de tijdelijke verblijfplaats van het gezin aan de Oude Vest. Als geschenk voor de familie had den tij een doosje bij zich,'dat vol gens het opschrift bonbons moest be vatten. Het geschenk werd dankbaar aanvaard, doch niemand kan de vreugde van vader en moeder Cor neiisse beschrijven, toen de doos in- plaats van lekkere doch niet brood nodige bonbons, niet minder dan 1000.bleek te bevatten. Het geld is op allerlei Vijzen bin nengekomen. Soms overhandigde een dame of heer in een ruim gebaar een fraai getint biljet, doch meestal werd het offertje gebracht door iemand, die zelf bij wijze van spreken elke cent moest omdraaien. Bijzonder welkom was de bijdrage van het jon getje, dat volgens zijn zeggen zelf weieens een brandje stookte, maar nu uit het gebeurde zija lesje getrok ken had. Nog lang niet voldoende. Er zijn in de maatschappij veel dingen voor en met een „rooie rug" gedaan, maar niemand zal willen be weren dat het genoeg is om een fa milie van acht personen uit de brandschade te helpen. Daarom gaat de actie voort en hopen Het Speel goedhuis en Den Burcht ook de vol gende week nog in het middelpunt van de belangstelling te staan. Liftactie volkomen mislukt. De Leidse liftactie is gisteravond op een volkomen mislukking uitge lopen. Van zes tot zeven uur hebben enkele wachtposten lopen blauwbek ken, terwijl soldaat en automobilist hen bovendien nog een blauwtje lie ten lopen. Nu staat een militair volgens dienstvoorschrift nooit te vergeefs op wacht en daardoor be hield men ter plaatse om voor een burger onnaspeurlijke reden goede moed tot op de laatste seconde. Eer lijkheidshalve moeten wij echter ver melden, dat de Koksschool gister avond nog niet aan verlof toe was. De belangstelling van de automobi listen was echter zodanig, dat een liftpoging onder toezicht, ook van daag wel op een mislukking zal uit lopen. Nog een mislukte liftactie. Tijdens de bezichtiging van de nieuwe vleugel van het anatomisch laboratorium gebeurde gistermiddag Op Vrijdag 21 Jan. in de Schouwburg Op 1 Januari is Toon Hermans met z\jn nieuwe show „Zaza" door ons land op tournée gegaan en op Vrij dag 21 Januari wordt een voorstel ling gegeven in de schouwburg te Leiden. De tournée door ons land duurt tot begin April, waarvan nog een maand in Den Haag gespeeld wordt, waar „Zaza" reeds vertoond werd voor Audrey Hepburn, die evenals haar echtgenoot verrukt was over de vertoning. De show heeft dit jaar een veel lichter karakter gekre gen, wat de inhoud betreft, terwijl ook de aankleding veel orgineler is. Ook de kolder speelt er een nog gro tere rol in, waardoor het geheel veel vrolijker geworden is. Zonder twijfel zal ook ditmaal de belangstelling te Leiden voor Toon en zijn troep jonge mensen, die zo vol liefde en toewijding werken, groot zijn. een zeer onaangenaam incident. Prof Dankmeyer begaf zich met zijn gas ten in de nieuwe lift naar boven, toen het instrument, na ziah slechts een geringe tyd aan de knoppen te hebben gestoord, opeens stil bleef staan. Verschillende pogingen wer den aangewend om weer vaart in het geval te krijgen, maar de lift bleef muurvast in de koker hangen. Tussen de vloer van het geval en het plafond van de eerste verdieping was echter een geringe spleet overgeble ven, waardoor het gezelschap met levensgevaar de lift kon immers plotseling weer in beweging komen tenslotte ontsnapte. DWARSKIJKER. MIJNHARDTJES: sterk* II bestrijders van keu en griep TP (Advertentie) Als opvolger van wijlen de heer Ger. Dik, is per 1 Jan. 1955 tot diri gent der Harm.kapel „Werkmans Wilskracht" benoemd, de heer J. Dol, majoor-muzikant bij de Mariniers- kapel der Kon. Marine. GEM. AANKONDIGIHG VERORDENING OP DE AANLEG VAN STRATEN EN WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier gemeente, afdeling Openbare Werken, ter lezing voor een ieder gedurende drie maan den is nedergelegd de verordening van 20 December 1954, houdende wij ziging van de verordening van 18 De cember 1913 (Gemeenteblad no. 43) op de aanleg van Straten en Wegen, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 30 November 19313 (Gemeente blad no. 33). 212 Leiden, 14 Januari 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde de dames E. H. A. Bloema te Leiden; R. Brouwer te Wassenaar; A. Wiersinga te Baarn en de heren H. W. Alferink te Oegst- geest; J. Th. C. Bakker te Den Haag; A. Groenendijk te Leiden en A. M. Slager te Schoonhoven. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte mej. N. van Ringelestein te Den Haag en de heren W. Craandijk te Leiden; B. H. Kerkhoff te Oegst- geest; J. H. R. Schoen te Oegstgeest; J J. Stolk te Scheveningen en W. Wesseldijk te Santpoort. Geslaagd voor het artsexamen 2e gedeelte de dames H. Coster te Den Haag; L. B. M. Lammerts te Den Haag; A. J. Voorwinden te Leiden en de heren B. Kennedij te Den Haag; C. E. Metz te Eindhoven en P. Roeland te Leiden. Nieuwe vleugel anatomisch laboratorim Zonnekoning baanbreker der ontleedkunde Gistermiddag werd in het Boer- haavekwartier een nieuwe vleugel van het anatomisch laboratorium of ficieel in gebruik genomen. De plech tigheid werd bijgewoond door tal rijke prominente figuren uit het Leidse intellectuele leven. Het hoofd van de wetenschappe- staf van het laboratorium, prof. dr. J. Dankmeijer, zette in zijn openings woord de verschillende redenen uit een, die tot de uitbreiding geleid hebben. Spreker bracht het ramp jaar 1672 in herinnering, dat welis waar voor Nederland catastrofaal was, maar voor de anatomie een succesjaar betekende. Zonnekoninklijk bevel. In 1672 gaf de Zonnekoning name lijk bevel dat de ontleedkunde in het vervolg een van de hoofdvakken aan de Parijse medische faculteit zou worden. Hierdoor werd in een ge weldig tekort voldaan, dat door schrijvers als Molière vele malen op cynische wijze was aangestipt. In het jaar 1954, zo vervolgde spr., staan de zaken weliswaar iets anders, maar er moest aan de Leidse universiteit toch eveneens een grote achterstand overwonnen worden. Door de uit breiding is deze achterstand echter volkomen ingelopen en kan het ana tomisch laboratorium wat outillage betreft wedijveren met de beste in stellingen op dit gebied in Europa. Nadat spreker een posthume hulde had gebracht aan de oprichter van het laboratorium, prof. Barge, richtte hy een woord van erkentelijkheid tot de heer P. C. Maas, districts-bouw- kundige bij de Rijksgebouwendienst te Leiden. Voor wie de klok luidt: De volgende spreker, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, pres. van het college van curatoren, herinner de aan de tijd dat in Leiden het werk werd stopgezet als de klokken een Russisch initiatief De Sovjet-Unie is bereid, haar ken nis op het gebied van atomische krachtstations bekend te maken aan de internationale conferentie over vreedzaam gebruik van atoomener gie, welke dit jaar onder auspiciën van de UNO zal worden gehouden. De verklaring hierover werd afge legd op een persconferentie te Mos kou door de perschef van de Rus sische regering, Ilyitsjev. Het aanbod komt zeven maanden na de Russische bekendmaking (in Juni jl.), dat de eerste A-centrale voor de opwekking van electrische energie in werking was gesteld; zij zou een capaciteit hebben van 500(1 KW. Ilyitsjev verklaarde, dat de Sovjet- Unie haar aanbod deed „in het be lang van het vreedzame gebruik van atoomenergie en als een bijdrage aan de internationale samenwerking op dit gebied". De Sovjet-geleerde D. V. Skobelt- sin is benoemd tot Russische verte genwoordiger in de UNO-commissie, die op 17 Januari bijeen zal komen om de atoom-conferentie voor te be reiden. Op deze conferentie zal dan het Russische verslag over de atoom centrale besproken worden. In de commissie van voorbereiding hebben zitting: Amerika, Engeland, Frank rijk, Brazilië, India, Canada en Rus land. Vermindering van spanning? De meeste Westelijke waarnemers in Moskou hebben het Russische initiatief verwelkomd. Afgezien van het propaganda-element achten zij 't toch mogelijk, dat de Russische stap kan leiden tot een uitwisseling van atoomgegevens over het „ijzeren gordijn", hetgeen zou kunnen leiden tot een vermindering van de span ning Oost-West. Overigens zien deze waarnemers het Sovjet-aanbod ook als een poging om het initiatief in de internationale „atoom-politiek" over te nemen van het Westen, dat het laatste jaar op dit punt de belangrijkste stappen heeft gedaan (zoals met name het „atomen voor de vrede"-plan van president Eisenhower). Tot dusverre hebben de Russen een zo mogelijk nog grotere geheimhouding betref fende de atoomenergie betracht dan het Westen. Men gelooft echter niet, dat de Russische atoom-kennis die van het Westen overtreft. anatomische demonstratie aankon digde. Heel Leiden wilden toen daar bij tegenwoordig zyn. Het werk ge beurt nu veel minder opvallend, maar draagt ook veel meer vruchten. Aldus spreker. Namens de universiteit sprak hier na prof. J. N. Bakhuizen van den Brink. De rij van sprekers die hun gelukwensen aanboden werd ver lengd en gesloten door de hèer A. A. van Rijn, namens de Rijksgebouwen dienst, dr. Landsmeer als lid van de wetenschappelijke staf en een lid van het medisch faculteitsbestuur. CORRESP. - CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans). Opl. Assoc. Kon. Erk. PlfMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558. (Advertentie) DR. BR UNS TIN G NAAR KRETA. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzek heeft dr. H. Brunsting, conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, een subsidie toegekend om met prof. Marinatos op Kreta opgra vingen te gaan verrichten. Voor deze expeditie heeft dr. Brunsting de toe stemming der Griekse autoriteiten moeten vragen en wanneer deze hem verleend zal zijn, vertrekt hij in Sep tember naar het bovengenoemde eiland. Verlaging tijdelijk? Met ingang van a.s. Maandag zul len de prijzen voor puurwitbrood, met één cent per 800 gr. verlaagd worden. Opgemerkt moet echter worden dat slechts één bloemsoort zodanig in prijs is verlaagd, dat dit een brood prijsverlaging van één cent per heel brood van 800 gram van het z.g. puurwitbrood mogelijk heeft ge maakt. De verlaging van deze bloem soort is een gevolg van de sterke stijging van de afvallen welke by de vermaling van het graan vrij ko men. In feite regelt de broodprys zich dus naar de prijzen die de meelfa brikant van zijn afvallen maakt, wel ke prijzen bovendien zeer verander lijk zijn. Het is daarom niet uitgesloten dat de verlaging der broodprijs maar tij delijk is. Daar in de broodprijsverhoging van het recente verleden niet alle kostprysverhogende factoren verdis conteerd konden worden, i§ het voor de bakkerij niet verantwoord een verder uitbreiding aan de huidige prijsverlaging te geven. PROF. VAN DE HULST ONDERSCHEIDEN. Prof. H. Ch. van de Hulst, buiten gewoon hoogleraar in de theoretische sterrenkunde aan de Leidse univer siteit, is door de Britse Koninklijke Astronomische Vereniging onder scheiden met de Eddington-medaille, aldus werd Vrijdagavond te Londen vernomen. ÜDUARD FLIPSE BEGON zijn eer- ste concert irl 't nieuwe jaar voor K. en O. met een feestelijk en mooi populair programma, waaraan zijn broer Marinus een groot werkzaam aandeel had als pianist. Zoals ge woonlijk lichtte de dirigent alles mondeling toe, op zijn zeer gewaar deerde duidelijke en geestige manier. Steeds weer stelt spreker de muziek- honger te Leiden zowel van oude ren als jeugd op hoge prijs. De ry van feestelijke stukken werd geopend met Tschaikowsky's ballet suite „Sjtelkoentsjiak" (de Noten kraker) naar diens balletfeërie in 1892 voltooid en bij 't beluisteren van de 8 deeltjes van de suite met haar verschillende suggestieve en exotische momenten, geraakt men in de ban van Tschaikowsky's rijkdom yan invallen en fleurig coloriet. Dankbaar is 't 1ot „de Bloemenwals". 't Orkest speelde in topvorm. In 1855 werd het le pianoconcert In Es van Liszt uitgevoerd te Wei- mar, met de componist als solist en Berlioz als dirigent. Karakteristiek zijn de vier aanvangsmaten van het „allegro maestoso", evenals de door werking van dit thema in de cadenz. Fraai zet 't langzame deel in. Leven dig geïnstrumenteerd is het Alle gretto vivace en de puntige dialoog tussen orkest en begeleiding is zeer geslaagd. Het marziaie deel is weer wat minder als compositie en 't slot is grandioos. Het veelkleurig lever! van Liszt wordt teruggevonden in zyn composities. Marinus Flipse was terdege op dreef en geboeid luisterde men naar diens techniek, die geën moeilijkhe den meer kent, naar diens voor dracht, fantasie en parelend spel. 't Moet voor de gebroeders Flipse heerlijk zijn geweest zó samen te musiceren. Marinus zyn klavier en Eduard zyn gans toegewijd orkest bespelend, zodat de interpretatie in de volle zaal grote weerklank gevon den heeft, MA DE PAUZE vergastte de dirl- gent zijn gehoor op Saint Saëns' „Grande Fantaisie zoölogique", waar in de componist een zeldzaam staal tje van z'n humor ten beste geeft. Oorspronkelijk is „Le Carnaval des Animaux" bedoeld voor een privé- concert in de Carnavalstij d, een grap, maar kunstzinnig en vol vernuft. Elk van de 14 stukjes heeft een ^igen aanschijn, met vel leut en groot vak manschap geschreven. De bezetting is voor 2 klavieren (nu bespeeld door Marinus Flipse en Adri Slotenma ker), 2 violen, alt cello, contrabas, fluit, clarinet harmoniker en xylo foon, die elk hun rol hebben te spe len als leeuw, halfezel, schildpadden etc. Fantastisch de 6 contrabassen, die de olifant uitbeelden. De ragfijne Danse des Sylphes van Berlioz op de contrabas, hoogst komisch. Hij haalt er Offenbach ook even door. Aan ty pering laat deel 8 Personages met lange oren (roddelaars) niets te wen sen over. De fluit wordt virtuoos be speeld in no. 10 de Volière. Verma kelijk is de persiflage aan de twee pianisten toebedacht en knap ge speeld. Zijn Danse Macabre wordt verwerkt in nr. 12, de Fossielen voor xylofoon, no. 13 „Le Cygne", overbe kend, maar mooi, en last not least, doet de componist allen en alles nog eens de revue passeren. Hoezeer heeft men zich gelaafd aan de geestige écht Franse muziek; genoten is er en in 't vuistje gela- Burgerlijke Stand Geboren: Gerrie, d. van G. de Vos en M. J. Roos; Sylvia, d. van J. J. v. Kampen en C. M. v. Vuuren; Pie- ter Cornelis Christiaan, z. van C. J. Gerritsen en E. W. Bakker; Joanna Egberta Maria, d. van S. A. Bremer en L. H. J. Roels; Johanna Catharina, d. van H. Heetveld en M. v. Teijlin- gen; Leonardus Cornelis Petrus, z. van J. L. v. Haasteren en G. C. J. Spruyt; Philippus Adrianus, z. van H. de Groot en H. Kerkman; Rudolf Alexander, z. van A. A. de Bruin en M. H. Moleveld; Catharina, d. van J. Barends en H. v. Leeuwen. Overleden: J. Hannaart, wed. van De Wolff, 70 j.; G. Ballintijn, man, 49 j.; J. J. Jansen, man, 49 j.; J. Vis, wed. van Kranenburg, 88 j. chen. Tot in de puntjes verzorgd werd alles uitgevoerd door pianisten, fluiten, cello enz. enz. Als slot de balletmuziek uit Gou nod's „Faust", wanneer deze bij Me- phisto te gast is op de Bloksberg. De muziek moge dan wat zoet-gevooisd zijn voor muziek in het duivelsver- blyf, voor ballet is zij voortreffelijk geschreven en de componist bezit bo vendien een gecultiveerde smaak, zo wel in melodie als in instrumentatie. Het orkestspel was boven lo^, er werd met de grootste ambitie in topvorm gemusiceerd, en het zaaleffect was overweldigend. Algehele waardering, eindeloos applaus! 't Volgend concert zal door een gastdirigent geleid wor den. A. I. „Sag' beim Abschied leise Servus" De Hoofdstad Operette (in voort zetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette) heeft gisteravond een herhaling gegeven van de reeds bij het begin van het winterseizoen opgevoerde operette „Sag' beim Ab schied leise Servus" Het bijzondere van deze uitvoering was het eerste optreden in Leiden van de nieuwe di rigent van het orkest Jan Brookhou- se. Speciaal in deze operette speelt het orkest een zeer voorname rol, daar de muziek en de zang hier meer dan in andere operettes de boventoon voeren. De liedjes, welke gebaseerd zijn op Slavische volksmelodieën, liggen niet zó in het gehoor als het geval is met de meer populaire ope rettes, terwijl ook het gegeven aan de weemoedige kant is. Men moet 't derhalve zoeken in de kwaliteit van muziek en zang en daarin geeft de dirigent de toon aan. Jan Brookhou- se blijkt zijn orkest stevig in de hand te hebben en weet het te bezielen en mee te slepen. Wat het bood was gis teravond keurig verzorgd en orkest en dirigent hadden zeker een enthou- saaster applaus veTdiend, dat'het pu bliek gaf, ongetwijfeld onder de in druk van het weemoedige slot. Ook de zang stond op zeer hoog peil, waar tegenover de komieke rollen wat naar de achtergrond waren geschoven. Zij bevonden ziidh overigens weer in goe de handen, toevertrouwd als zy ware aan do zorgen van de ou.de beken den, die hun werk verstaan. Costu mes en decors waren schitterend en kleurig, zoals in een operette past. JAARVERGADERING SIGAREN WINKELIERS. Gisteravond hield de Leidse Ver eniging van Sigarenwinkeliers haar jaarvergadering. De vergadering wel ke druk bezocht was, werd gehouden in café restaurant „In den Vergul den Turk" De voorz., de heer Spoor, gaf na de opening der vergadering een verslag over het afgelopen verenigingsjaar, waaruit bleek dat de Leidse sigaren winkeliers zeer goed georganiseerd zijn. Niet minder dan 4 winkeliers traden het afgelopen jaar toe als lid, waardoor het ledenaantal gestegen is tot 31 winkeliers. Het financieel beleid werd in orde bevonden. Daarna behandelde men het onder werp „De gewijzigde omzetbelasting heffing en de gevolgen daarvan voor het tabaksvak", welke uiteenzetting met grote belangstelling werd ge volgd. Na de rondvraag, waarvan een KATHOLIEKE WEEKAGENDA VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. ZONDAG 16 Jan. Cursusmorgen Leidse Jeugdraad 9 uur Mis by Zuster Carmelitessen. MAANDAG 17 Jan. Jacobazaal Den Burcht 8 uur. K. A.B.-gastheeravond. In de Vergulden Turk 8 uur. Dis cussieavond „St. Willibrordus". DINSDAG 18 Jan. Leonardushuis 8 uur n.m.Jaarver gadering,^. Deus Dedit". In de Vergulde Turk 8 uur n.m. Ouderavond Don Bosooschool. WOENSDAG 19 Jan. De Harmonie 8 uur n.m. Leden bijeenkomst K.V.P. Forumavond. St. Petruskerk 6.45 uur n.m. Ro zenkranskruistocht. WOENSDAG. R.K. Bond van hotel-, café-, rest. geëmployeerden „St. Antonius", ad vieszitting van 46 uur in het An tonius Clubhuis. DONDERDAG 20 Jan. In de Vergulden Turk 8 uur n.m. Alg. Kath. Werkgevers. VRIJDAG 21 Jan. „De Harmonie 8 uur n.m. „St. Christoffel" Jaarvergadering. Agenda Leiden ZONDAG: Cursusmorgen Katholieke Jeugd raad, 9 uur H. Mis in kapel zusters Carmelitessen. MAANDAG: Den Vergulden Turk. 8 uur nam. discussie-avond St. Willibroro, Jacobazaal Den Burcht, 8 uur K. A.B.-gastheeravond. Stadhuis, nam. 8 uur, ontvangst concentratiekamp slachtoffers door het Leids Jeugdparlement. In den Vergulden Turk, nam. 8 u., vergadering Smalfilmliga. WOENSDAG: Federatiehuis Gerecht, vergadering Maatschappy v. Tuinbouw en Plant kunde. Dienst der apotheken. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Januari 13 uur tot Zaterdag 15 Ja nuari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hoge- woerd 171, Tel 2Ó502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Té Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminaperk no. 8, Tel. 26274. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 16 Januari zal de dienst worden waargenomen door dr. Van Alphen, Den Haan, De Jager, Stoffers, Wydicks. Dienst Apotheken. De avond", nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 15 Januari 13 uur tot Zaterdag 22 Ja nuari 8 uur waargenomen door: de Apotheek: van Dries-urn, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Laimmenschansweg 4^ Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgees- tar Apotheek, Wilhelminaperk no. 8, Tel. 26274. druk gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de grote opkomst deze geslaagde jaar vergadering. Hierna bleef men nog enige tyd' gezellig bijeen. CONTACTAVOND „ST. ANTONIUS". De afd. Leiden van de R. K. Bond van hotel-, café- en restaurant-geëm ployeerden „St. Antonius" houdt op Donderdag 3 Februari een contact avond, waarbij de trekking zal plaats hébben van de verloting, v/elke door „Kindervreugde" was georganiseerd. De leden worden verzocht reeds n-u rekening te houden met deze datum en de avond yrjj te houden. Hedenmorgen werd de laatste spant gehesen op de overkapping van het Leids station, dat hierdoor althans uiterlijk zijn uiteindelijke gedaante aangenomen heeft.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2