Brutale roofoverval op 'n kassier van N.V. Brinkers te Zoetermeer Maassluis vrij vergaderen? Keerlands enige vrwwelijke vlieger vloog gisteren weg! "AKKERTJES" 500 Oostenrijkse kinderen op vacaniie naar ons land Een aardverschuiving in Zwitserland sluit de weg af ZATERDAG 15 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 Er wordt gedokterd aan de sluizenverbinding bij IJmuiden De komende noodverbinding over het Umuidense slui sense ponten zal ontlasten, in afwachting: van het ge ring toe. Rijkswaterstaat legt op het ogenblik voorzover voerwegen naar de „geplande" bruggen en de deuren wordt verbreed teneinde een tamelijk gemakkelijke sluizen worden aangegeven door een systeem van weg met stadslichten moeten rijden om de scheepsnavigatie pont blijven gaan en mogen van de sluizen geen gebruik sluis aan de gang. zencomplex, welke in de eerstvolgende jaren de Vel- reedkomen van de tunnel, is aan het begin van uitvoe- het winterse weer dit niet belemmert, de aan- en af in de grote sluis aan, terwijl op deze deuren het rijdek overgang voor auto's te garanderen. De weg zal bij de wijzers en verkeerslichten. De wagens zullen bij avond niet in de war te sturen. Vrachtauto's zullen met de maken. Foto: Het verbreden van de deuren in de grote Vragen in de Kamer Het Tweede Kamerlid de heer Scheps heeft aan de minister van binnenlandse zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de burge meester van Maassluis meent, dat het houden van openbare verga deringen niet zonder diens verlof mag plaats vinden? 2. Heeft hij dientengevolge voorgeschreven, dat bij de plaat selijke politie vooraf vergunning tot het houden van eventuele openbare vergaderingen moet worden aangevraagd? 3. Motiveert de burgemeester van Maassluis dit bevel op gron den, aan de drankwet ontleend? 4. Indien deze vraag bevesti gend beantwoord dient te worden, welke zijn dan deze motieven? 5. Mocht te Maassluis inderdaad het recht, tot het houden van openbare vergaderingen zonder voorafgaand verlof, door de bur gemeester beperkt of geheel in gehouden worden, is de minister dan bereid maatregelen te nemen, die tot het ongeschonden hand haven van het recht tot het hou den van openbare vergaderingen zonder verlof van de burgemees ter en/of de plaatselijke politie kunnen leiden? KAMERVRAGEN OVER LIFTVERBOD. Twee Tweede Kamerleden, de he ren Vermeer en Haken, hebben, ieder afzonderlijk, vragen gericht tot de minister van Oorlog over de aan twee militairen opgelegde straf voor .overtreding van het liftverbod. De heer Vermeer vraagt hoe de straf is te rijmen met de mededeling van de minister, dat hij slechts wilde ingrij pen in het „door woord of gebaar vragen om een lift" en dat hij zich zou onthouden van „verder ingrij pen in de sfeer van de persoonlijke vrijheid". De militairen hebben zich naar de Sloterweg in Amsterdam be geven in de hoop daar een auto te ontmoeten, voorzien van de letters MMM. Hoe moet dan de mededeling van de minister, dat hij gaarne initiatie ven steunt „om soldaten te laten meerijden" worden opgevat? Verder vraagt de heer Vermeer o.a. of de minister bereid is, de on gunstig gelegen liftplaatsen (bijv. ver van de hoofdwegen) te wijzigen en ten slotte hoe zal worden voor zien in de moeilijkheden van liften de militairen, die onderweg op een liftplaats aankomen buiten de aange geven uren. De heer Haken vraagt o.a., indien het waar is dat de gestrafte militai ren geen enkel teken of gebaar heb ben gemaakt waaruit blijkt dat zij het liftverbod overtraden, de minis ter de straf op wil heffen en disci plinaire maatregelen wil treffen te gen de verantwoordelijke comman dant. Verder vraagt hij o.a. of de minister wil wachten met het invoe ren van opneemplaatsen tot de Tweede Kamer zich kan beraden over de motie, die zij over het lift verbod aangenomen heeft. Nieuwe Ned. ziekte Prof. dr. J. P. Kruyt, hoogleraar aan de universiteit te Utrecht, heeft op de ontmoetingsbijeenkomst be drijfsleven-onderwijs, welke te Har derwijk is gehouden, een nieuwe ziekte geïntroduceerd. De nieuwe ziekte noemde hij „Diplomasitus", waaraan Nederland nogal lijdt. Het is de zucht om direct maar diploma's te eisen zonder dan men eerst naar het individu kijkt. „Diplo ma's zijn best", zo meende prof. Kuyt, „maar het mag niet zo zijn, dat mensen die flink zijn en door toeval lige omstandigheden geen diploma's bezitten, er altijd naast staan. Men dient evengoed naar de prestaties van de mens te kijken". MGR. DR. A. BRENNINKMEYER TE DEN HAAG ERE KANUNNIK VAN METROPOLITAAN- KAPITTEL VAN LYON. Kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon, heeft Mgr. Prof. Dr. A. Brenninkmeyer te Den Haag be noemd tot ere-kanunnik van het me- tropolitaan-kapittel te Lyon. Deze benoeming, die kardinaal Gerlier schriftelijk aan Mgr. Brenninkmeyer heeft medegedeeld, geschiedde uit er kentelijkheid wegens de verdiensten van de nieuwe ere-kanunnik als hoogleraar aan de universiteit van Lyon. Mgr. Brenninkmeyer, die ge boren is in Mettingen (Westfalen), doceerde van 1940 tot 1949 moraal theologie en psychiatrie. Om gezond heidsredenen keerde hij in i954 naar Nederland terug. en komt niet meer terug Mej. Liane Latour, Nederlands enige vrouwelijke verkeersvlieger, is gisteravond als emigrante van Schip hol naar Australië vertrokken. Mej. Latour heeft als stewardess, naviga tor en pilote bij de KLM gewerkt, heeft in die functies vele landen be zocht en is zeker zeventig maal de Atlantische Oceaan overgestoken. Het is nu echter de eerste keer dat de KLM haar naar Australië brengt als passagier. Mej. Latour zal in Sydney gaan wonen en hoopt in haar nieuwe vaderland weer werk in de luchtvaart te vinden. De Australische ambassadeur en diens zuster hebben haar uitgeleide gedaan. Het vliegtuig, waarmee mej. La tour is vertrokken, brengt 55 emi granten naar Australië. Als het in Sydney is aangekomen, zal de KLM in totaal 9.353 Nederlandse landver huizers naar dat werelddeel hebben gebracht. Het grootste gezin, dat deze keer de reis maakt, is de familie Wouters uit Zeelst bij Eindhoven, die zes kinderen heeft. De straf van neeflief De 24-jarige landarbeider, luiste rende naar de voornaam Jan, uit Mo lenhoek onder Gendringen, gemeen te Steenwijkerwold heeft in 1954 een week in de gevangenis gezeten, voor een mishandeling gepleegd door zijn achterneef. Tot deze onaangename ontdekking kwam gistermiddag de Leeuwarder politierechter toen Jan voor hem terecht stond verdacht van mishandeling. De rechter voegde de jongeman toe, dat hij te opvliegend van karakter is en dat hij daardoor ook het vorig jaar voor mishandeling tot een week is veroordeeld. De verdachte stemde zulks toe ei^ zeide de straf reeds te hebben uitgezeten, maaronschul dig en dat hem dit door de plaatse- lyke politie was bevestigd! Dit laatste vooral deed bij de poli tierechter de deur dicht, die de be handeling onderbrak om het oude dossier te kunnen inzien. En de be studering van de stukken schonk hem de pijnlijke zekerheid, dat gr inderdaad bij de vorige berechting een fout was gemaakt, veroorzaakt door het feit, dat in dat pro ces vele personen, luisterende naar dezelfde familienaam, optre den Zo is het gebeurd, dat Jan in plaats van zijn neef werd veroor deeld. Toen de politie hem kwam ha len, gaven tegenwerpgingen hem niet veel. De officier van justitie bood ver dachte direct aan hem behulpzaam te willen zijn bij het verkrijgen van eerherstel en schadeloosstelling. Pijn...overal! Pijn in rug, armen en benen; dat draait vast op griep uit Tenzij U zo wijs bent om het kwaad te bestrvden met ...die helpen direct! J Stormramp 1955 OfiFiciele lijst van de vermisten In de staatscourant van gisteren is een bijvoegsel opgenomen met een lijst van 839 presonen, die bij de stormramp van 1 Febrüari 1953 om het leven zijn gekomen en als ver mist worden beschouwd. De lijst is nog niet volledig. Er ontbreken nog de namen van de vermisten uit de Zeeuwse gemeente Nieuwerkerk. Van het overlijden van de 839 vermisten is thans vanwege de minister van Justitie aangifte gedaan bij de amb tenaren van de burgerlijke stand van de gemeenten, waar de vermisten laatstelijk woonachtig waren. Oud-burgemeester Bulten overleden Te 's-Gravenhage is op 83-jarige leeftijd overleden de heer G. Bulten die van 1918 tot 1928 als onderwijs- specialist lid van de Tweede Kamer is geweest voor de toenmalige RJL Staatspartij. De heer Bulten, die 3 November 1871 geboren werd in Wageningen, werd voor onderwijzer opgeleid aan de R.K. kweekschool, eerst te Nijme gen, later aan die te Maastricht. Ver volgens was hij onderwijzer aan en hoofd van openbare lagere scholen, het laatst in de Zilk, gemeente Noord- wijkerhout. De thans ontslapene was van 1920 tot 1938 burgemeester der gemeente Voorhout. Hij bekleedde het hoofd redacteurschap van „De Katholieke Onderwijzer" en het „Katholiek Schoolblad". De heer Bulten was ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. De directeur van het Rooms Ka tholiek Huisvestingsbureau te 's Her togenbosch, de heer H. J. C. Verhoe ven, vertrekt Zondag naar Wenen om een groep kinderen af te halen, die enige tijd in ons land wat komen aansterken. Het R.K. Huisvestingsbureau heeft sinds de oorlog reeds verscheidene van die groepen kinderen in ons land tijdelijk bij pleegouders onderge bracht: Hongaarse, Poolse, Duitse en andere. «Nu komt er een groep van ongeveer vijfhonderd kinderen uit Wenen, die behalve Oostenrijkse kin deren, ook kinderen van vluchtelin gen omvat. In totaal zijn door be middeling van het bureau reeds 1300 kinderen voor herstel van gezond heid in ons land geweest. De nieuwe groep wordt begin vólgende week in ons land verwacht. „GEITENKERMIS" Als sluitstuk van de driedaagse Winterkermis zal in Broekhuizen- vorst Dinsdag a.s. „Geitenkermis" worden gevierd. Leden van de „Gei tenclub", waarbij uitsluitend vrijge zellen mogen zijn aangesloten, zul len, nadat zij een stropop hebben verbrand, aanzitten aan een ge meenschappelijke maaltijd van aard appelen en geitenvlees. 10 a 12 mille meegenomen In het kantoor van de N.V. Brinkers Margarinefabriek te Zoetermeer is gisteravond om ongeveer half acht een brutale roofoverval gepleegd op de 39-jarige kassier, de heer N. Nieu- wenhuis, die zich alleen in het ge bouw bevond en bezig was de af drachten van de chauffeurs in de kluis op te bergen. Zoals dagelijks pleegt te gebeuren had de heer Nieuwenhuis zich tegen de avond bezig gehouden met het in ontvangst nemen van het geld, dat de chauffeurs die dag hadden ont vangen. De afrekening verliep zeer vlot en om tien voor half acht, toen alleen de chauffeurs van de Zuidhol landse eilanden nog moesten binnen komen een rayon, waarin men dikwijls vertraging ondervindt be sloot hy om de ontvangen gelden al vast in de kluis te doen. Hij begaf zich daartoe naar de eerste verdie ping van 't kantoor aan de Vlaming straat. Toen hij pas in het vertre' was hoorde hij haastige voetstappe. in de gang en in een flits ging he, door zijn brein: „Daar is iets niet in orde". Ging zeer snel. Naar de kassier ons hedenmorgen vertelde, kreeg hij geen gelegenheid meer om op die gedachte aan onraad te reageren. „Nauwelijks", zo zeid hij, „had ik de voetstappen gehoord, of de deur werd opengeworpen en keek ik in de loop van een revolver, die een gemaskerde man op mij ge richt hield". Drie overvallers drongen de kan toorruimte binnen en hoewel de kas sier voldeed aan de sommatie met zijn gezicht naar de muur te gaan staan, zag hij toch nog, dat de twee andere mannen geen maskers droe gen. De een was een blonde man met een klein snorretje en de ander was een donker type. Dit tweetal voerde de beroving uit, terwijl de andere kerel, de gemaskerde dus, de aftocht met een revolver dekte. In grote haast werd naar geld ge zocht en de overvallers slaagden erin zich een bedrag van 10 a 15 mille toe te eigenen. Zij waren kennelijk nerveus en de kassier hoorde de ge maskerde zeggen: „Schiet op. Laat dat maar liggen. Dat is toch waarde- Eén uit Zoetermeer? Uit het feit, dat van de drie man nen er slechts één gemaskerd was, leidt men in Zoetermeer af, dat de laatste vermoedelijk op de hoogte ge weest zal z!ijn van de gang vèn zaken bij de N.V. Brinkers en dat hij zijn uiterlijk had verdonkeremaand, om niet herkend te worden. De haast, waarmede de overval zerd uitgevoerd, blijkt o.a. uit on- angeroerd blijven van enkele geld som mels en een flinke, gevulde ;eldkist. De overvallers gunden zich liet de tijd deze voor het grijpen lig gende dingen mee te nemen. In no time verdwenen zij, na de mogelijkheid tot een snelle alarme ring te hebben uitgeschakeld door de kassier met een gummiknuppel neer .e slaan. Hoewel de klap hard was, verloor de heer Nieuwenhuis het be wustzijn niet en toen vrij kort na de overval een chauffeur van de Zuid hollandse eilanden arriveerde, k<» meteen de politie gewaarschuwd worden. Op dat moment waren de overvallers 10 minuten weg. Eerste gegevens. De politie heeft het onderzoek direct flink aangepakt en men heeft reeds ontdekt, dat de kerels zich reeds om half zeven in de gemeente bevonden. Zij hielden zich op in de omgeving van de Broekwegbrug. Voetafdrukken, die daar gevonden zijn, stemmen overeen met voetaf drukken in het kantoor, waar de be roving plaats had. Er zijn tekenen, die erop wijzen, dat enkele van de misdadigers uit Amsterdam afkom stig zijn. De heer Nieuwenhuis, die niet al leen zeer geschokt was door het voorval, maar ook verwondingen had opgelopen, moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Hedenmor gen troffen wij hem echter weer aan, met het hoofd in verband vanwege de klap met de gummistok, in zijn woning aan de Van Eerdenstraat. In zijn gezin, waar juist een dezer da gen de vijfde spruit werd geboren, was de rust alweer enigszins weer gekeerd. Achteloosheid kostte kind bijna het leven Vergif op straat Een vijfjarig meisje in Meppel is bijna het slachtoffer geworden van het feit, dat iemand achteloos een flesje met een vergiftig vliegenver- delgingsmiddel had weggegooid. Het kind vond het flesje op een hoopje, afval op straat, peuterde het open en proefde van de inhoud. Het meisje vond het zo lekker, dat zij er mee naar huis liep om het ook haar broertje te laten proeven. OJ- 7#,L 1 I 1 Gelukkig was haar moeder in de Dierlijke controleuses houden oogje in t zeil buurt, die ingreep, toen zijn een) doodskop op het etiket zag met de woorden „zwaar vergif". Het meisje werd dadelijk naar het ziekenhuis gebracht. Na daar behan deld te zijn is de kleine thans weer buiten levensgevaar. Geblekën is, dat het verdelgings middel arsenicum bevatte. Een be trekkelijk kleine dosis van het vocht had reeds dodelijk kunnen zijn. On derzocht wordt thans hoe het flesje op straat terecht gekomen is. VERHOGING GARANTIEPRIJZEN VOOR DE OOGSTEN 1954—1955 In verband met de in October toe gekende loonsverhoging van 6 en de daaruit voortvloeiende kostenstij gingen voor de telers van suikerbie ten heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de ga rantieprijs voor de suiker voor de oogst 1954 verhoogd van 47,85 op 48,20 per 100 kg. Deze verhoging van de suikerprijs schept voor de bietenverwerkende industrie de mogelijkheid de kosten stijgingen voortvloeiende uit deze loonsverhoging in de vorm van een hogere bietenprijs aan de telers ten goede te doen komen. Als gevolg van de genoemde loons verhoging is eveneens de garantie prijs van de tarwe voor de oogst 1955 verhoogd van 25,op ƒ25,60 per 100 kg franco pakhuis handelaar. BESPREKINGEN OVER MELKPRIJS. Naar aanleiding van het telegram, dat de Stichting van de Arbeid aan minister Mansholt heeft gezonden in verband met de melkprijs-verhoging, heeft de minister het bestuur van de Stichting tot_ een bespreking uitge nodigd op Dinsdag 18 Januari. „HeU laat een steek vallen!" Waar een paar zwanen op de dagelijkse wandeling zich al niet mee bemoeien. N:et rol-en onder de zestien jaar De rijkspolitie van Assendelft heeft in Akersloot een 15-jarige jongen die op straat een sigaret rookte bekeurd. Een gemeentelijke verordening uit 1937 verbiedt kinderen beneden 16 jaar op de openbare weg tabak, siga ren of sigaretten te roken. Dit proces verbaal is een uitvloeisel van het verscherpte toezicht, dat de politie van Assen delft op de jeugd uitoefent. K.N.P. BEREID TOT GESPREK. De Katholieke Volkspartij heeft een schrijven van de Katholieke Na tionale Partij ontvangen, waarin deze mededeelt, niet afwijzend te staan te genover de bereidheid van de K.V.P. om het gesprek over de politieke een heid tussen de KVP, de KNP en de Kath. Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid te hervatten. Van de Kath. Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid is nog geen bericht bij de K.V.P. ontvan gen. 200 m3 rotsen en zand hebben een weg bij het „Waggi- tal" bedekt; 50 mensen, die boven aan de weg wonen, zijn hierdoor afgesloten van de bewoonde wereld; in zoverre, dat zij wél via een urenlanre omweg over de berg kunnen komen. Men zit nu nog met de moeilijkheid, hoe de enerme massa rotsblokken te verwij eren waarschijnlijk zal men hiervoor van dynamiet gebruik moeten maken. In ieder geval zijn de mensen boven aan de weg drie dagen minstens geïsoleerd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12