Betje Wolff en Aagje Deken vonden in de Lakenhal een tijdelijke woon 't Georganiseerde liften mislukte door wederzijds gebrek aan belangstelling Prof. Hammerstein gaf voor L.T.J. karakteristiek van de Bollenstreek ZIE, ZOEK EN VIND! De komma het leiöse kunstleven ZATERDAG 15 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT D: D BI AD - PAGINA 1 Twee strijdbare en romantische vrouwen, die ,t Nederlandse boek in nieuwe banen leidden anneer Betje Wolff in deze tijd geleefd zou hebben, zou zij hoogstwaar schijnlijk tot de „experimentelen" behoord hebben, zou zij bij de „avant garde" van deze tijd een eerste plaats ingenomen hebben, want Betje was een van die mensen, die strijden moeten, omdat hun geest hen daartoe in spireert, omdat hun gehele persoonlijkheid het ideaal wisselend met de tijden, maar altijd even vurig begeerd en onbereikbaar stelt boven de warme haard en het zalig nietsdoen. Nu heeft Betjes leven voldoende mogelijkheden geboden om te strijden en soms kan men in haar werken een enkele maal de klank beluisteren van de vrouw, die te veel gestreden heeft, die een diep verlangen heeft naar weldadige rust, naar warme huiselijkheid, naar kinderen en naar liefde. Het Vlissingse meisje is dit alles echter voorbijgegaan. Op zeer jeugdi ge leeftijd geraakte zij verwikkeld in een galant avontuurtje en de geest der „fatsoenlijke" burgerij werd hier door zo geïnspireerd, dat haar vader het een opluchting was, toen dominee Wolff uit de Beemster de hand van zijn onvoorzichtige dochter kwam vragen. Betje huwde met dominee Wolff en het verschil in leeftijd van 30 jaren werd door de meelevende wereld als een onbelangrijke bijkomstigheid be schouwd. Betje was echter een vrijheidmin nend, levenslustig meisje, dat dweep te met de verlichte geesten uit die tijd, wier werken zij alle in hun oor spronkelijke taal las, en de afgeslo ten Beemster met als voornaamste gezelschap de weinig initiatiefvolle dominee, werd een gevangenis voor haar. Vrouwelijk verzet. Met een strijdlust, die in de 18de eeuw bij vrouwen tot de zeldzaamhe den «behoorde, ging zij de bekrompen heid en zelfgenoegzaamheid van haar omgeving met haar vaardige pen te lijf, en al schrijvend en publicerend oogstte zij maar bitter weinig waar dering bij de deftige dominees, die een dergelijke critiek allerminst ge woon of gewenst achtten. Betje bevond zich in de voorste rijen der strijdenden; ze was een vu rig bewonderaarster van het toneel in die dagen voor het Protestante Nederland maar een uiterst specula tieve onderneming zij stond meer bereidwillig dan critisch jonge kunst- beoefenaars terzijde en schreef be schouwingen over de meest uiteen lopende onderwerpen. Ook politiek paraat. Na de dood van dominee Wolff koos Betje een weesmeisje, Aagje De ken, tot levensgezellin en alhoewel hun karakters uitersten vormden een tijdgenoot schreef: „Bètje is de azijn en Aagje de olie" toch heb ben deze beide vrouwen het voortref felijk met elkaar kunnen vinden, zo dat dezelfde tijdgenoot kon schrij ven: „tezamen vormen zij een goede saus". Ontroerend is in dit verband, dat beide vrouwen practisch tegelijk een natuurlijke dood gestorven zijn; en kele dagen na de dood van Betje op 5 November 1804, stierf ook Aagje. Na de dood van dominee Wolff be wees Betje, dat zij tezamen met Aag je, met wie zij in Beverwijk ging wonen, zelfs de politiek als haar werkterrein zag. Teleurgesteld in de Oranjes, zocht ze aansluiting bij de „patriotten" en j moest tenslotte wederom in ge-| zeischap van Aagje naar Frank rijk vluchten. Hier bleek, dat een ideaal slechts schoon is, wanneer het onbereik baar is, want een tiental jaren later kwamen ze teleurgesteld en totaal verarmd in 't vaderland terug, waar zij met het vertalen van boeken een schrale boterham verdienden en te vens lezingen hielden over sociale mis. toestanden, schreven over vrouwen recht en niuwe slagei toebrachten aan de aartsviiandin: de Hollandse be krompenheid. De eerste Ned. roman. Betje en Aagje hebben de Neder landse literatuur van die dagen een nieuw aanzien gegeven. Naast hekel rijmen, critisch proza en volksschets jes, hebben zij samen hun beroemde werk „Sara Burgerhart" geschreven, de eerste Nederlandse roman, die de laatste tijd helaas te veel tot „ver- plichte-schoolleotuur-in-verkorte-uit- gave" is gereduceerd. Bij de herdenking van haar 150ste sterfdag heeft letterkundig Nederland een grootse poging gedaan deze gro te Nederlandse vrouwen weer eens bijzonder onder de aandacht van het Nederlandse publiek te brengen. Een tentoonstelling werd samenge steld, opgebouwd uit originele wer ken van Betje en Aagje, die omlijst w is met attributen, welke de geest' kelende geschiedenis .en het geheel ter Van Kinschot vele kunstvoorwer pen uit zijn persoonlijk bezit ter be schikking is thans in de Lakenhal een tijdelijk tehuis voor Betje en Aagje geschapen. Naast de vele kostbare stukken, waarop men de strijdlust van de schrijfsters kan bespeuren, heeft men het kleine prieeltje uit Beverwijk na gebootst. Wij zijn gistermiddag het grintpaadje opgewandeld om het huisje met zijn vele boeken van nabij te bezien en hoe sfeervol het ook was, dit mocht niet. Doch ook van achter het thans gespannen koord, krijgt men een gevoel van vertede ring en warmte. Voorts zijn er twee kamers uit de tijd van Betje inge richt, waar de bezoeker vooral de sfeer van „Sara Burgerhart" zal te rugvinden. Wie een museum slechts aan de buitenkant kent en meent, dat men noodwendig slaap moet krijgen in de stille zalen van een dergelijke inrich ting, overwinne nu zijn schroom ééns. De expositie in de Lakenhal zal hem niet in zijn vooroordeel sterken, want ieder voorwerp, dat daar uit gestald ligt, vertelt een brokje spran dier tijd wakker roepen. Het is een felicitaie waard aan de heer v. Wessem, directeur „Lakenhal" dat hij deze tentoonstelling ook naar Leiden heeft weten te brengen. Met zeer veel medewerking van belang stellenden o.m. stelde burgemees- schrijft duidelijker dan een boek de roman van deze twèe vrouwen, die zo echt mens zijn geweest in een roerige tijd. Na deze tentoonstelling zal een aanbeveling voor Sare en haar „zusjes" overbodig zijn en me nigeen zal weer eens een voor hem nieuw en fascinerend stukje Hol land ontdekken. Bovenstaand tafereel werd gemaakt tij de Rijkslift aangegeven uur. De animo van liftnemers als van lift plaats aan de Mauritskade te Amsterdam en wel op het gevers bleek niet overdadig groot. In Leiden geen man en geen auto voor de opneemplaatsen Gedurende een uur heeft gisteravond op het Noordeinde te Leiden een wachtpost in stijgende verbazing de minuten uitgeteld, zonder dat in die verschenen geloofde commando Van tijd op zijn dienende taak een beroep werd gedaan. Geen automobilist of Dijk het wel. Hij ging naar het sta- militair hield op het Noordeinde halt om andere redenen dan een verkeers- tion, waar net de trein voor zijn neus opstopping of een losgeraakte veter. Wie evenals wij omstreeks zes uur gedacht zou hebben in dichte drom men militairen en auto's naar liftplaatsen te zien trekken zou ijlings naar de kalender gegrepen hebben, als niet hier en daar een eenzame wacht post bewezen had, dat de geordende lifterij begonnen was. Het was echter j overal in het land hetzelfde en er waren tij de liftplaatsen belangrijk meer I officieren en onderofficieren op de been om de zaken te regelen, dan po- IIALTEBORDJE MEEGEBRACHT, tentiële lifters. Als wij zeggen, dat er geen auto- matig de twee dienst lifturen heb- mobilisten geweest zijn, dan is dit ben gewacht zonder ook maar een i ietwat overdreven. In Amsterdam is kans^ te hebben gekregen iets te er ni een gesignaleerd bij het halte- doen". j bordje met het opschrift: '„Utrecht, Men kan overigens niet zeggen, datDen Haag en Haarlem", maar toen ten op het begin van een lift naar zijn woonplaats Havelte in Drente. Bij hem stonden twee marechaus sees een luitenant en twee sergean ten om hem bij te staan en hulp te verlenen bij dit avontuur. Toen er na een half uur nog geen auto was weg ging. Hij heeft toen de volgende moeten nemen, wat hem minstens een uur gescheeld heeft. Niet op reageren Nu gebiedt de waarheid te melden, dat het merendeel der militairen die vandaag met verlof gingen over vrij er geen auto's op de wegen waren;; was er tot zijn grote teleurstelling vervoer beschikte en Vrijdag over j hoewel het verkeer minder druk peen lifter. Het algemeen geen drukke „liftdag"| was dan anders door de vaak gladde. TT, u± i -i is. Daarom zal het goed zijn eerst de wegen, maar men kan in gemoede! °,ok in Utrecht zyn enkele welwil- Zaterdag af te wachten om een defi- van een automobilist niet verwachten I automoblflstengeweest, di€ nitief oordeel uit te spreken, maari dat hij met een lijstje van opneem-1 echter na een vriendelijk praatje met als de tekenen niet bedriegen voelen I plaatsen, die niet langs de grote we *-««-gen liggen, in de zak loopt Wat daar om bij de garnizoensplaatsen ont brak was een duidelijke aanduiding van de plaats waar men de lifters kon vinden en waar men een korte omweg moest maken om ze op te ne- Sara Burgerhart, die na de dood van baar vader bij haar tante in de kost is en daar meer „geestelijk" dan stoffelijk voedsel krijgt voorgeschoteld, beeft de pannekoek van de op bezoek zijnde dominee opgepeuzeld en om de daverende herrie te ontgaan, neemt zij met een gTatieuse zwaai afscheid van het overrimpelde gezelschap. soldaten en burgers er weinig voor aan het compromis dat de militaire autoriteiten hebben getroffen ook maar enigszins mee te werken. Van de zijde der autobezittende burgers bleek dit, doordat er vrijwel geen automobilist de moeite heeft men, genomen langs de liftplaatsen te rij den, van de militairen die zich bij hun onderdelen van te voren konden opgeven voor een kans op een lift heeft practisch niemand gereageerd. JOURNALISTEN EN KOUDE VOETEN. De berichten uit het gehele land luidden vrijwel unaniem: „geen lif ters, geen automobilisten, veel jour nalisten en fotografen en een aan tal officieren en onderofficieren, die geplaagd door koude voeten, plicht- j journalisten, fotografen, dienstdoen de officieren en onderofficieren, maar na een nabij gelegen restau rant zijn afgezakt om van hun ont goocheling te bekomen. Naar we nader vernemen hebben in Assen een lifter en een automo bilist elkaar bij een opneemplaats getroffen. De militair is ingestapt en met de automobilist in de richting Groningen vertrokken. Met grote moeite hebben we, na een speurtocht over het gehele land één adspirant-lifter kunnen ontdek- OP S iflQinllCt ken. Dat was in Roosendaal, waar bij de officiële liftplaats de com mando M. van Dijk stond te wach- Dames! Vooral nn Hamea-Gelei voor Uw handen (Advertentie). ra te Hillegom de vijfde districts dag van de Katholieke Land- en Tuinbouwjongeren uit de Bollen streek plaats gevonden. Het doel van deze dag was tweeledig; de voormid dag was nJ. bestemd tot bezinnings- morgen terwijl de tijd na de lunch gereserveerd was voor een prettige vastenavondviering. Ruim driehon derd jongens en meisjes hadden ge hoor gegeven aan de oproep van het districtsbestuur. De dag werd begonnen met een H. Mis in de parochiekerk van St. Martinus, opgedragen door de dioc. aalm., rector P. Mathijssen uit Den Haag, waarna de deelnemers met de genodigden zich naar de feestzaal begaven. Hier sprak de heer P. Lan- Op de grote stille heide dwaalde deze herder eenzaam rond, totdat plotseling zijn schaapjes de zoete rust verstoorden en angstig alle richtingen uit begonnen te rennen. De vakman-herder constateerde onmiddellijk, dat er een wolf in de buurt moest zijn, maar hij werd zo plotseling uit de romantiek gesleurd, dat hij het ondier niet kan ontdek ken. U dwaalt niet over een romanti sche heide, maar zit op uw gemak achter de huiselijke haard; misschien kunt u hem een handje helpen. geveld uit De Zilk, voorzitter van het kringbestuur, de aanwezigen toe en verwelkomde onder meer de vol gende genodigden: prof. A. Hammer stein uit Warmond, de spreker van de dag, dioc. aalm. rector P. Mathijs sen, distr. aalm. kapelaan G. Schlat- mann van Voorhout, kapelaan J. v. d. Laan als aalmoezenier van de afd. Hillegom, alsmede de heer P. T. Ver geer uit Warmond, voorzitter van L. T.B. kring bollenstreek, als vertegen woordiger van deze organisatie. Theo van Son, de districtssecretaris maakte eveneens een deel van de dag mee. Pieter van Leeuwen zond een tele gram van verhindering. De heer Langeveld zette voorts in enkele woorden liet doel van deze dag uiteen. De L.T.J. moge in grote mate bijdragen tot de persoonlijke verheffing van haar leden door be zinning op problemen van gods dienstig en sociaal-maatschappelijke aard. Naast de L.T.J. is thans ook voor de meisjes de L.T.M. opgericht teneinde ook hen in te schakelen bij het mooie werk. Met een aanma ning aan de jongeren tot het bezoe ken van leiderscursussen en zich daardoor gereed te maken metter ij d de ouder wordende kernen te ver vangen, besloot spr. Nadat het L.T.J.-bondslied door alle aanwezigen was gezongen, be klom prof. Hammerstein de katheder voor het houden van zijn boeiend betoog onder de titel „De taak van de jongeren in de ontwikkeling van onze streek". Prof. Hammerstein begon met te zeggen dat ongeveer een maand ge-' leden in Lisse, waar een kadercursus van de L.T.B. werd gehouden ook door hem een tweetal lessen gegeven werd over de moderne katholiek in het openbare leven van vandaag. Hierbij kwam de bollenstreek ter man. Waarom cultuur? Dat we toffe sprake en dit werd de oorzaak van jongens zijn dat willen we weten en de uitnodiging voor deze spreek- tenslotte als laatste: Ieder voor zich beurt. Ik ben hier, eerlijk gezegd,en God voor ons allen. De positieve een weinig huiverig voor, aldus spr.; trekken vatte spr. eveneens in een ik heb er dan ook pas definitief in. 7-tal punten samen, de streek is n.l. toegestemd nadat ik een gesprek heb I óók ondernemend, heeft hart voor gehad met een aantal jongeren uit het bedrijf, eenvoudig, spaarzaam, de afdelingen. Heel veel wijzer ben ik goedmoedig, levensblij en kerks. - Al deze punten werden door prof. sprek met geworden, het was voor Hammerstein op bevattelijke w«ze „w"'g geanalyseerd e5 nader uitgewerkt. oen 7» Aro oonunrmio 01 aan o ^esj0Q^ zjjn zeef aancJachtig be luisterde causerie met een gebed, ge schreven door een Amerikaans ge neraal: God, geef ons kracht om in nerlijk rustig door te gaan met de dingen die niet te veranderen zijn. Geef ons kracht die dingen te ver anderen welke veranderd moeten worden en geef ons de kracht en de wijsheid al deze dingen te onder- vooruiczicht? De teritoriale bevelhebber, luit.-1 gen. Buurman van Vreeden, heeft naar aanleiding van de mislukte ope ratie „liftverbod", besloten volgen de week een spoedvergadering te be leggen met alle garnizoenscomman danten. Er blijken namelijk commandan ten te zijn, die menen een betere op lossing gevonden te hebben, dan die van de liftcentra en zij willen trach ten hun collega's van hun zienswijze te overtuigen. een zekere eenvormigheid aan te treffen doch dit nu is niet het geval. Er zijn onder jullie zo veel verschil len dat het moeilijk is jullie zó aan te spreken dat je je ook aangespro ken voelt en weet. Prof. Hammerstein zette vervol gens uiteen waarom het goed is dat de jongeren van nu worden gecon fronteerd met de huidige problemen en met die van de toekomst. Er zijn' scheiden. geen profeten, aldus spr., maar wel zijn er mensen die de wetenschap en de kennis bezitten om te weten hoe de wereld er over 20 jaar zo, onge veer uit zal zien. En hoe zal dan de bollensrteek er uit zien, zal het dan nog mogelijk zijn er werk te vinden en een gezin te stichten? De totale bevolking van ons land in 1975 wordt geschat op 13 millioen waarvan er dan ongeveer de helft in de z.gn. randstad Holland zullen wonen. De jongeren zullen in de kortst mogelijke tijd moeten we ten hoe het dan zal zijn; zij kunnen er zich niet van afmaken met: wie dan leeft die dan zorgt. Prof. Hammerstein kwam vervol gens te spreken over de sfeer in de bollenstreek die weer verschillend is voor de duinstreek en de „Tram- Na de bezinnende en bezielende woorden van de voormiddag kwam na de lunch de jolijt aan bod en het zou geen L.T.J.-bijeenkomst zijn wanneer ook dit niet op waardige en stijlvolle wijze zou geschieden. Allereerst kwam onder regie van Hub. Turnhout de toneelgroep van de afdelingen Hillegom en De Zilk op de planken met een aardig en geestig blijspel van Henri Lemon in twee acten „Papa strijkt de vlag". Na het toneelspel trad een reidans- groepje van de afdeling Warmond Sassenheim op met o.m. de wals „Frühlingsboten". Tussen de bedrijven door werd on der leiding van de heer A. v. Moor- sel aan communitysinging gedaan waarbij gelukkig oud-nederlandse volksliedjes en geen straat- en radio- deunen werden gezongen, zodat al kant". Hij vatte deze sfeer op kern- spoedig de tijd aanbrak voor het gro- achtige wijze samen in een aantal te bal onder leiding van Evert Caste- punten, evenzo vele schaduwkanten als lichtzijden. Als negatieve pun ten noemde spr. de houding van: The bulb is my country, Wat koop ik er voor? Er zijn toch geen roomse bol len? Dollars en Ponden maken de lein met muziek van het orkest Gè Ilofenk. Doch niet nadat voorzitter Langeveld, de heer Vergeer en aalm. Sdhlatmann, ieder op eigen wijze nog een behartigingswaardig woord je had gesproken. Het was slechts een kwestie van een komma, maar de commandant van de Maastrichtse Tapijneka- zerne, moest er toch de gehele order voor veran deren. De commandant, be vreesd, dat door gebruik van het Limburgse dialect de bevelen niet juist over zouden komen, had in een order bepaald, dat „op het kazerneterrein en in ge zelschap van personen, die het Limburgse dialect niet verstaan. Nederlands ge sproken diende te worden". Grote ontstemmong on der de Limburgers, die hun dialect uit de kazerne ge weerd meenden. „Neen," corrigeerde de commandant in een nieuwe order, „ik ben een komma vergeten; de bewuste regel moet luiden: „op het kazer neterrein, in gezelschap van personen, die het Lim burgse dialect niet ver staan...."; het woordje „en" was dus ook meteen maar verwijderd! Thans is iedereen weer tevreden. Gladde wegen weerspiegelden slechts de wachtposten

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10